AKKERTJES tegen hoofdpijn, pijnen, koorts, kou. Doos: IS stuks - 12 stuiver»2 stuks - 2 stuivers traditie l 10% Korting op Maatkieeding F/1Z PU ROL STADSNIEUWS Gedurende Januari <M/Gespronaen handen HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 19 JANUARI 194Ö. PAGINA 2. DERDE BLAD, Verboden veranderingen in terreinen De ontploffing te Groningen Voor het vaderland gevallen Voorloopig geen nieuwe „Simon Bolivar” Alle beschikbare materieel in dienst gesteld SNEEUW BRACHT H. T. M. 9000 MEER IN KAS ER KAN WEER SCHAATSEN GEREDEN WORDEN KOSTEN VAN LEVENSONDER HOUD HIER TER STEDE Vreemde vliegtuigen boven ons land Militairen van hun gedwongen lang verlof teruggekeerd Ve&xxxcfvL Begrafenis van soldaat H. J. Visser. I Het miltvuur Van den grond af beschoten Londen Geestelijke weerstand in dezen tijd Eerste Kamer Op de Algemeene Begraafplaats te Zaandam is het stoffelijke overschot van den militair H. J. Visser, een der slachtoffers van de ontploffingsramp te Groningen met militaire eer ter aarde besteld. Bekendmaking van den opperbevel hebber van Land- en Zeemacht. Militaire politie kwam per vliegtuig op Urk poolshoogte nemen. Rede van den kantonnements- commandant. Begrafenis van sergeant van der Zee. van 18 tot 25 Januari is vastgesteld 80 cent per k.g. (onveranderd). De haar ver- van den opper en Zeemacht (algemeene be- i De heer Nijkamp opvolger van wijlen baron van Voorst tot Voorst. De heer H. C. Nijkamp te Enschede die benoemd is tot lid van de Eerste Kamer in de vacature L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, heeft deze be noeming aangenomen. nog worden op Broekslootkade, sociaal groote ons volk omvat, bestaat groote belangstelling, zoowel bij autori teiten als bij aangesloten vereenigingen Wij kunnen mededeelen, dat onder de militaire autoriteiten aanwezig zullen zijn de opperbevelhebber van land- en zeemacht generaal Reynders en de com mandant van het veldleger baron van Voorst tot Voorst en de legerpredikant kolonel dr. W. G. Harrenstein. Tevens hebben de commissaris der Koningin in Utrecht, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch rid der van Rosenthal en de commissaris der Koningin in Noord-Brabant, jhr. mr dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel hun komst toegezegd, terwijl ook de burge meester van Utrecht mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk aanwezig hoopt te zijn. Ijs voor het maken van tochten ongeschikt. Naar wij van de zijde van den A. N. W. B. vernemen, is de toe stand van het ijs zoodanig, dat er in hert komende week-einde geen tochten gemaakt kunnen worden. Er is veel te veel sneeuw geval len en bovendien zijn verschillen de wateren bevaren, waardoor het jjs zeer onbetrouwbaar is gewor den. Verduisteringsoefeningen in Gelderland In de maanden Januari en Februari zullen in de meeste ge.neenten van de provinci- Ge'derland verduistermgs- oefeningen worden gehouden. Verschillende slippartijen. Gistermiddag is tengevolge van de gladheid met zijn rijwiel op het Oranje- piein gevallen, de 19-jarige A. v. d. S.. uit de Vijzelstraat. Hij brak het rechter been en werd door den geneeskundigen dienst overgebracht naar het R.K. zie kenhuis aan het Westeinde. Gistermiddag is door den geneeskun digen dienst naar haar woning in de Anton de Haenstraat gebracht, het 15- Ongeveer vijftig militairen, die met de laatste boot, over het ijs of den dijk naar Urk zijn gekomen, hebben aanzeg ging gekregen, dat zij zich ten spoedig ste in hun garnizoenen moeten melden, omdat hun verloven reeds lang verstre ken zijn. Gistermorgen is met een vlieg tuig een detachement militaire politie bestaande uit acht man, op Urk aange komen om het transport te begeleiden. De militairen, die sedert begin Ja nuari op Urk vertoefden, en door den ijstoestand niet meer weg konden, zijn vanmorgen langs den dijk naar Lem mer vertrokken om naar hun garnizoe nen terug te keeren. Voelt U zich zenuwachtia gejaagd, overspannen, Uj F-s tot last en moeilijk voor Uw i om_ ’n"AKKEÜTJE"en gevoelteen Vanochtend is de sergeant van der Zee, een der andere slachtoffers van de ontploffingsramp, ter aarde besteld. Om acht uur werd in de St. Jozefkerk aan den Radesingel te Groningen, de uitvaartdienst gehouden. De Heilige Mis werd opgedragen door den majoor- veldprediker. Vervolgens had van het R.K. ziekenhuis uit de begrafenis plaats. In den stoet ging een vuurpeloton, samengesteld uit twaalf militairen, ge volgd door slippendragers, die de kist ten grave droegen. De Nederlandsche vlag was op de kist gelegd. Een depu tatie militairen uit Nieuweschans, waar de overledene in garnizoen had gele gen, liep in den stoet mee. De minister van Defensie was ver tegenwoordigd door luitenant-kolonel Sonne. De territoriale bevelhebber in Groningen, was vertegenwoordigd door kapitein A. Hekman. Voorts was aan wezig de burgemeester van Groningen, mr. P. W. J. K. Cort van der Linden. De absoute werd verricht door den majoor-veldprediker. Nadat het vuur peleton onder het rof felen der trom twaalf schoten luid ge lost, werd de kist, welke onder een schat van bloemen bedolven was, in het graf neergelaten. Nederlandsche proiestantsch- Christelijke Schippersbond. Woensdag kwam de Nederlandsche protestantsch Christelijke Schippers bond te Amsterdam in algemeene ver gadering bijeen. In deze vergadering nam het hoofdbestuurslid, de heer H. van Veen te Rotterdam, afscheid. Zijn plaats wordt ingenomen door den heer J. Warns van Amsterdam. De kwestie van het bergen van regeeringsgraan in schepen was onder werp van een breede discussie. Men keurde algemeen de houding van de bevrachtingscommissie te Rotterdam af, terwijl men van meening was, dat het onbehoorlijk geacht moet worden, dat groote Fransche schepen gebruikt wor den voor het opslaan van het regee ringsgraan. terwijl tal van kleine sche pen, wier bezitters op maatschappelijk hulpbetoon zijn aangewezen, daarbij ge passeerd worden Men achtte deze han delwijze dermate betreurenswaardig, dat aan het hoofdbestuur opdracht werd gegeven bij de Regeering te pro- testeeren en alle stappen te onderne men. die tot een volledige inschakeling van ae nationale binnenschipperij en derhalve óók van schepen van 100 ton af, in deze nationale aangelegenheid kunnen leiden. Koninklijke deelneming. Generaa'l Reynders, opperbevelheb ber van land- en zeemacht, heeft na mens H.M. de Koningin aan de nage laten betrekkingen van de vijf bij het ongeval in Oostelijk Groningen omge komen militairen Hoogstderzelver deel neming betuigd. Ook minister Dijxhoorn heeft aan de nagelaten betrekkingen een schrij ven van deelneming gezonden. De omgekomen sergeant van der Zee woonde te Groningen. Hij *as 28 jaar oud. De soldaat Rooda was 34 jaar en woonde te Garnwerd; de soldaat Kolt- hof was eveneens 34 jaar en woondt- te Wedderheide. De soldaat Homan kwam uit Roden. Allen waren gehuwd Voelt U zich zenuwachtia en gejaagd, overspannen, Uzelf geving? Neem dan direct AKKERTJE" en ge voelt een weldadige rust overU komen! AKKERTJES kalmeeren, door hun bijzondere samenstelling als regel reeds binnen een kwartier het overprikkelde zenuwstelsel en Ge voelt U als na 'n verkwikkende slaap. "AKKERTJES" bevatten géén verdoovende bestanddeelen en ze zijn niet schadelijk. Kapitein Heerma van Voss hield hier als kantonnementscommandant, mede namens het oorlogsdoel in Groningen, een rede, waarin hij het licht er op liet vallen, dat Visser was gestorven als sol daat in de uitoefening van zijn plicht, in dienst van het vaderland en ter be scherming van onze neutraliteit. Voor het gezin beteekent dit sterven een groot verlies, omdat daaraan de steun is ontvallen. Spr. drukte den wensch uit, dat de echtgenoote in hetgeen zij in de kinderen zal vinden, de herinne ring aan haar man zal bewaren. Na mens de militairen in Groningen en Zaandam bracht hij daarop aan den ge storvene een laatsten groet. De verstrekking van menagegeld Men maakt er ons van bevoegde zijde opmerkzaam op, dat de verstrekking van menagegeld voor de periodieke ver lofdagen alleen geldt voor hen die we gens de mobilisatie onder de wapenen zijn gekomen of worden gehouden en niet voor hen, die wegens eerste oefe ning onder de wapenen zijn. Een groot aantal belangstellenden had zich, ondanks de hevige sneeuwbuien, langs den weg naar de begraafplaats opgesteld. Voorop in (ien stoet ging een vuur peloton,- samengesteld uit de te Zaan dam gelegerde militairen, gevolgd door slippendragers en 12 militairen, die de kist ten grave zouden dragen. De baar was gedekt door de vaderlandsche drie kleur en werd gevolgd door familie leden. Bij het detachement soldaten, dat den stoet sloot, had zich een deputatie van het oorlogsonderdeel uit Groningen, waartoe het slachtoffer behoorde, aan gesloten. De minister van Defensie had zich doen vertegenwoordigen door den kan tonnementscommandant, kapitein C. S. Heerma van Voss. Toen de lijkbaar in de aula was bin nen gebracht, speelde het orgel het Wil helmus, terwijl de militairen het geweer presenteerden. Vooruitzichten der scheepvaart „Hoe beoordeelt u de vooruitzichten voor de scheepvaart in het algemeen „De toekomst laat zich moeilijker dan ooit voorspellen. De weinige maan den van oorlogservaring hebben ge leerd, hoe aanzienlijk de risico’s ver groot zijn. De exploitatiekosten zijn door verhoogde gages, duurdere brand stoffen en door de molestpremies on rustbarend gestegen. Hét nuttig effect der schepen is door het tijdroovende contrabande-onderzoek achteruitgegaan. Het ladingsaanbod is ongewis. De inkomsten vloeien wel is waar niet onbevredigend, maar de door den oorlog geschapen toestand is nog van te korten duur om over de eindresul taten reeds een gegronde verwachting te kunnen uitspreken. Tot dusver ziet het er naar uit, dat die resultaten in ieder geval niet even redig zullen zijn aan het verhoogde bedrijfsrisico, terwijl de vorming van sterke reserves juist meer dan ooit ge- wenscht zou zijn. De in Utrecht te houden vergadering. Voor de vergadering op 22 Januari a.s in de groote zaal van het Jaarbeurs gebouw te Utrecht, georganiseerd door verschillende federaties, wier maatschappelijk arbeidsveld groepen van Waardeering voor de credietplannen der Regeering. Desgevraagd heeft de heer J. van Hasselt, directeur van de K.N.S.M., de reederij, waaraan de verloren gegane „Simon Bolivar” behoorde, verklaard, dat het schip voorloopig niet door een nieuwe mailboot zal worden vervangen. „Het bestellen van een groot, modern passagiersschip, ter vervanging van dit voor onze Westindische vaart zoo waardevolle, verloren gegane bezit, valt op het oogenblik buiten het bereik der mogelijkheden. Wij zullen ons dus tijdelijk met een tweedehandsch schip trachten te behelpen”, zeide de heer van Hasselt, aldus de „Tel.” Over de plannen van de Regeering tot credietverleening aan de scheep vaart, zeide de heer van Hasselt voorts, dat, zoolang de voorwaarden nog niet nauwkeurig bekend zijn, men er slechts in algemeenen zin over kan spreken. Dat bij deze plannen in het oog wordt gehouden het particuliere kapi taal van investeering in het reederij- bedrijf niet af te schrikken, schijnt mij juist gezien. Onze scheepvaart tot staatsbedrijf te maken, zou voor een land als het onze op den duur haar ondergang beteekenen. Het particulier initiatief en de vrijheid van beweging blijven voor dezen bij uitstek natio- naien tak van industrie levensvoor waarden. Aan twee waarheden kan echter zelfs de Regeering niets veranderen, n.l. met geleend geld worden de schepen niet goedkooper en wie leent moet vroeg of laat terugbetalen. Voor mogelijke excessen zal de Benas, onder de ver standige leiding van den heer Zaal berg, echter wel een, stokje steken. In een algemeene bekendmaking no. 18 van den opperbevelhebber van Land- i en Zeemacht maakt deze bekend, dat hij een verordening heeft vastgesteld, waarin o.m. wordt bepaald: Indien door den commandant van de Luchtverdediging ingevolge artikel 1 van de verordening van bevelhebber van Land- van 28 November 1939 kendmaking no. 14) terreinen worden aangewezen, welke van uitzonderlijk belang zijn voor de luchtverdediging, zal genoemde commandant die aan wijzing ter algemeene kennis kunnen brengen door plaatsing van een des betreffende aankondiging in de Neder landsche Staatscourant en door aan plakking van die aankondiging aan het gemeentehuis dpr gemeenten, waarin de bedoelde terreinen zijn gelegen. In dat geval zal een schriftelijke kennisgeving aan de rechthebbenden, als bedoeld in artikel 1, lid 2, van vorengenoemde verordening achterwege blijven. Indien een openbare aankondiging, als bedoeld in artikel 1, heeft plaats gevonden, is het ieder verboden eenige verandering te brengen in de terreinen, aangeduid in de openbare aankondiging en is iedere rechthebbende op deze ter reinen verplicht te zorgen, dat ver anderingen als vorenbedoeld door der den niet worden aangebracht. Bij de openbare aankondiging kan dit verbod tot bepaalde, daarin aan te geven, veranderingen worden beperkt. De commandant van de Luchtverde diging is bevoegd, om namens den opperbevelhebber van Land- en Zee macht van een verbod, als boven be doeld, geheel of gedeeltelijk ontheffing te vetleenen. Bij het verleenen van zoo danige ontheffing kunnen door hem voorwaarden worden gesteld. Worden de voorwaarden niet nagekomen, dan kan de verleende ontheffing door den commandant van de Luchtverdediging worden ingetrokken. De rechthebbende op een terrein, als bedoeld bij artikel 1, aangeduid bij openbare aankondiging, wien bekend is, dat derden zijns ondanks eenige ver boden verandering in dit terrein bren gen of voornemens zijn te brengen, is gehouden daarvan onverwijld aan den commandant van de Luchtverdediging kennis te geven. De Regeeringspersdienst meldt Gisteravond zijn op groote hoogte vreemde vliegtuigen over het 'Noord- Oostelijk deel van ons land gevlogen. Zij zijn van den grond af beschoten. Daar enkele aanwijzigingen deden ver moeden, dat het Britsche vliegtuigen waren, is te Londen om opheldering gevraagd. De visscherij te IJmuiden. Gisteren zijn er ook nog geen stoom trawlers naai zee gegaan van IJmui- Jen. Wel waren er drie schepen aan den afslag, zoodat het aantal binnen zijnde nog weer vergroot is. -t jTji X ^7» ƒ- AMSTERDAM DEN HAAG ROTTERDAM Carlton Arcade Hofweg Hoogstraat Afvaarten van Genua De Stoomvaart Maatschappij „Neder land” en de Rotterdamsche Lloyd dee- len mede, dat de mailschepenafvaart van Genua van Februari tot en met Juli onder voorbehoud van wijziging, als volgt is vastgesteld: Dempo: 7 Febr. Chr. Huygens: 21 Febr.; Indrapoera. t? Maart; Johan van Oldenbarneveldt: 23 Maart. Sibajak: 10 April; Chr Huygens 27 April: Indrapoera: 15 Mei: Johan v Oldenbarneveldt: 1 Juni: Sibajak Is Juni; Chr. Huygens: 6 Juli; Dempo: 24 Juli. Het redden van drenkelingen tijdens verduisteringsproeven Het vraagstuk van de verduisterings proeven heeft bij den Nederlandschen bond tot het redden van drenkelingen belangstelling gewekt ten aanzien van het standpunt, dat ingenomen moet wor den bij hulpverleening aan een bij een verduisteringsproef te water geraakte auto,waarin zich personen bevinden. Volgens voorschriften, door den bond gegeven, is het noodzakelijk, dat zoo mogelijk de bestuurder tijdig licht in schakelt, opdat eventueele redders den stand van den wagen kunnen herken nen. Begrijpelijk is, dat in normale ge vallen bij reddingspogingen nog een flink gebruik zal worden gemaakt van eventueel beschikbare schijnwerpers. Deze situatie wordt geheel anders, in dien een plaats of stad aan een verduis teringsproef is onderworpen, waarbij een algeheele duisternis overal intensief zal worden nagestreefd. De vraag is nu. wat staat den redders te doen onder zulke omstandigheden. Uit dien hoofde zal de Nederlandsche bond tot het red den van drenkelingen, secretariaat: van Woustraat 1, Amsterdam-Z., door auto riteiten gaarne worden ingelicht, hoe on- dei dergelijke omstandigheden gehan deld kan worden, zonder een bepaald verbod te overtreden. De bond acht dit vraagstuk bij zijn uitgebreide pogingen om het redden van drenkelingen uit te water geraakte auto’s te bevorderen, pogingen, die blij kens rapporten veeal op welslagen heb ben kunnen rekenen, van zeer groot be lang en ziet met vertrouwen de mede werking inzake beantwoording op bo vengestelde vraag tegemoet. [Doos 30 en 60ct Bij Apoth. en Drogisfen~| De boterheffing. Wij vernemen van officieele zijde, dat het bedrag van de heffing en steun- uitkeering op boter behoudens tus- schentijdsche wijziging, voor de week OP Stijging in December Wederom geeft de berekening van de wijzigingen in de kosten van het levensonderhoud voor arbeiders- en ambtenaarsgezinnen blijkens de opga ven van het Statistisch Bureau der Gemeente, thans voor December 1939 zoowel wat de totale kosten als die van eetwaren en dranken af zonderlijk betreft, een stijging te zien. De stijgingen zijn echter van geringe beteekenis en kleiner dan die voor de maanden September t.m. Novem ber 1939. De toeneming van de totale kosten van het levensonderhoud sinds No vember bedraagt voor beide groepen van gezinnen 0.4 pCt. en die van de kosten van eetwaren en dranken af zonderlijk 0.4 pCt. voor de arbeiders gezinnen en 0.5 pCt. voor de ambte naarsgezinnen. In belangrijke mate zijn de melde verhoogingen een gevolg doorwerking van prijsstijgingen in de voorafgaande maand. Gestegen zijn voor beide groepen van gezinnen de posten grutterswaren, vleesch (kalfsvleesch), visch, vet en oliën, suiker, koffie, thee en cacao (voornamelijk thee), andere kruide nierswaren, groenten en fruit. Voor de arbeidersgezinnen werd bovendien de post melk nog iets hooger, terwijl voor de ambtenaarsgezinnen de posten brood (koek) en dranken een weinig stegjen. Daartegenover daalden voor beide groepen van gezinnen de posten kaas en eieren. Wat de overige posten betreft, ste gen voor beide groepen van gezinnen de posten kleeding, petroleum, spiritus enz. (voornamelijk petroleum), huis raad, toiletbenoodigdheden enz. en ta bak, sigaren, enz. (prijsstijging van de goedkoopere sigaren). Bij de ambte naarsgezinnen werden bovendien iets hooger de posten wasch- en poetsarti- kelen, contributies, enz. (schrijfbe hoeften) en diversen. Het halfjaarlijksch onderzoek van en Woning toezicht naar de huren van de wonin gen, had, wat de voor deze statistiek in aanmerking komende woningen betreft, wederom eenige verlaging tot uit komst, waardoor de voor den post huishuur berekende bedragen voor beide groepen van gezinnen iets daal den. Het indexcijfer der totale kosten van het levensonderhoud voor December 1939, berekend op den grondslag van het jaar 1937/1938 bedraagt voor de arbeidersgezinnen 103,7 (103,3 in No vember) en voor de ambtenaarsgezin nen 104,3 (103,9 in Nov.); dat voor de kosten van eetwaren en dranken af zonderlijk onderscheidenlijk 105,1 (104,7) en 105,8 (105,3). Maatregelen. De directeur van den veeartsenij- kundigen dienst heeft, voor zooveel noodig, onder de aandacht van de districthoofden, inspecteurs van den dienst gebracht, dat het op grond ’’an het Kon. besluit van 23 Februari 1922, no. 80, ex-artikel 18 der Veewet, ver boden is bij miltvuur en vermoeden van miltvuur, aan kadavers van gestor ven en afgemaakte dieren, slachthan- delingen te verrichten. Een en ander ter voorkoming van verspreiding van. smetstof, tevens echter met het oog op het gevaar voor de personen, die deze handelingen zouden verrichten, als mede voor het personeel van de destructieondernemingen. Tevens wijst de directeur er op, dat het noodzake lijk is, dat bijzondere aandacht wordt geschonken aan gestorven dieren in het algemeep. Naar aanleiding van publicaties in dagbladen, alsof er niet voldoende serum door de Rijksseruminrichting zou zijn afgeleverd of afgeleverd zou kunnen worden, deelt de directeur voornoemd mede, dat tot dusverre aan elke aanvraag is kunnen worden vol daan, terwijl ook in de toekomst serum in voldenode mate aanwezig zal zijn. Voor eventueele ziektegevallen bij den mensch tot op heden geen enkel is door de Rijksseruminrich ting aan het centraal instituut.voor de volksgezondheid in Utrecht serum ge leverd. CONCERT IN BESTEDELINGEN- HLTS. Voor de verpleegden in het Be- stedelingenhuis aan het Westeinde werd gisteravond een in alle opzichten ge slaagd concert gegeven door het ge mengd koor „Die Haghe”, directeur Piet Mostert, waarbij medewerking werd verleend door de Hofstad Band onder leiding van den heer Th. V. d. Beek, terwijl het programma werd af' gewisseld door voordrachten van mevr- Westendorp en de heeren Votel en Kennis. De oudjes hebben enkele gezellig® uurtjes gehad en met de woorden van hartelijken dank, na afloop door den directeur der inrichting, den heer Boven, uitgesproken, stemden allen ten volle in. Wethouder Plooijer spreekt. Namens den Nederlandschen Transport- arbeidersbond, waarvan Visser lid was en mede namens de gemeente sprak hierop wethouder Plooijer eenige har telijke woorden tot afscheid. Hij is gevallen als slachtoffer van zijn plicht. Spr hoopte, dat de macht, die hem heeft opgeroepen, zijn taak als verzorger van zijn groote gezin zal over nemen. Spr. zeide, dat op de hulp van den Transportarbeidersbond kan worden ge rekend en hij hoopte, dat ook het ge meentebestuur zal helpen. Bij zijn vrienden zal de nagedachtenis van Vis ser steeds in eere blijven. Daarna hebben nog het woord ge voerd een vertegenwoordiger van den Zaanlandschen Steenkoolhandel, waar voor de overledene meermalen arbeid heeft verricht en sergeant Ruhe uit naam van de manschappen uit Gronin gen. Bij het verlaten van de aula speelde het orgel het Strijderslied van Troel- stra. Toen de kist in de groeve was neer gelaten, loste het vuurpeloton, onder commando van den vaandrig Zwaren- stein, als laatsten groet een salvo. De ijspret. De strenge vorst heeft het weer mo gelijk gemaakt, dat de banen van de Haagsche IJsclub en van de Nieuwe ’s-Gravenhaagsche IJsvereeniging van- ochtend weer geopend konden wor- het Gemeentelijk Bouw den. Hetzelfde was het geval met de vijvers in het Haagsche Bosch, in het Zuiderpark en in het Westbroekpark. Tien werkloozen maakten het ijs op de Boschvijvers vanmiddag sneeuw vrij. Zij hadden daarvoor toestemming gekregen van het Boschbeheer en de politie. Schaatsengereden kon voorts worden op de ijsbaan aan de op de vijvers van Meer en Bosch en op de ijsbaan Ha nenburg. jarige meisje T. v. R., die op de Pomo- nalaan was uitgegleden en gevallen, tengevolge waarvan zij over pijn in het rechterbeen klaagde. Gistermiddag is door den genees kundigen dienst via den Centralen Post naar zijn woning vervoerd de 18-jarige A. D. van de Laakkade, die op de Vail- lantlaan met zijn rijwiel was geslipt en gevallen, tengevolge waarvan hij eenigszins versuft en duizelig was ge worden. Hedenmorgen te omstreeks acht uur slipte op de van Alkemadelaan de 26-jarige wielrijder T. H. J. R. uit Voorburg. Terwijl hij op den grond lag werd hij aangereden door een perso nenauto bestuurd door den 24-jarigen S. H. van den Westduinweg. R. be kwam een hoofdwonde en klaagde over pijn in den rug. Hij werd door den ge neeskundigen dienst naar Bronovo ver voerd. Op hetzelfde tijdstip slipte op de Koningskade een wielrijdster, de 26- jarige mej. J. W. van de Valkenbosch- laan. Zij liep een hersenschudding op en brak den linker arm. De genees kundige dienst vervoerde haar naar Bronovo. Omstreeks half negen slipte op de Calandstraat de 21-jarige mej. G. K. van de Goeverneurlaan met haar fiets. Zij klaagde over hoofdpijn. De genees kundige dienst vervoerde haar naar den Centralen Post, vanwaar zij later op eigen gelegenheid huiswaarts keerde. Omstreeks half elf is op de Laakkade de 32-jarige mevr. P. A. W. van de de Genestetlaan met haar fiets geslipt. Zij brak den linker enkel. De geneeskun dige dienst vervoerde haar naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. De H.T.M. heeft dezen winter alles zins reden om tevreden te zijn. Bracht de ijzel reeds stijging in de ontvang sten, de sneeuw is eveneens oorzaak geweest, dat de vervoercijfers der >rams en bussen ver boven het nor male uitgingen. Hoeveel passagiers er ’isteren zijn vervoerd, kon nog niet worden opgegeven. Wel kan worden medegedeeld hoeveel gisteren in ron de cijfers dan werd ontvan gen, t.w. 20.000 tegenover 11.000 op den zelfden dag. het vorise jaar. Een niet te versmaden buitenkansje van f 9000 dus; dè beruchte ijzel Dinsdag bracht „slechts” 5000 meer op dan de overeenkomstige dag in 1938. De verwachtingen van vandaag ten aanzien van de ontvangsten zijn even eens hoog gespannen, want velen, die anders per fiets naar hun kantoor gin gen, maakten ook nu weer gebruik van tram of bus. Al het beschikbare mate rieel was zoowel vandaag als gisteren in dienst gesteld. Diensten, die anders met een enkelen motorwagen werden onderhouden, werden uitgebreid; in plaats van één. wagen reden er twee. Eveneens werd een groot aantal extra motorwagens ingeschakeld. Van de zijde der H.T.M. deelde men ons mede, dat vanochtend geen vertragin gen zijn opgetreden. Zij, die mopper den over het feit, dat op sommige lijnen de dienst werd onderhouden door slechts één wagen, dienen te be denken, dat het hier extra ingelegde motorwagens betrof (buiten de dienst regeling dus om), want zooveel moge lijk werd met aanhangwagens gereden. Ook de bussen reden met grooter frequentie. De sneeuwopruiming. Er wordt geklaagd over de minder vlotte wijze, waarop de sneeuwoprui ming plaats vindt. Wij hebben ons in verband hiermede gewend tot de di rectie van den Gemeentelijken Reini gingsdienst. „Om 7 uur gisterochtend”, aldus deelde men ons mede, „waren de stra ten met een sneeuwlaagje van enkele centimeters bedekt. Op dat tijdstip achtten wij het dan ook geenszins ver antwoord tot aanneming Yan extra- personeel over te gaan. Het is onze plicht, met het geld der gemeenschap niet roekeloos om te springen. Ongetwijfeld waren wij met onze vaste menschen in staat geweest de opruiming met succes ter hand te ne men. Zij, die zich dan ook om 7 uur kwa men aanmelden voor sneeuwruimen, werden afgewezen. Na half acht eerst begon de 'sneeuwval door te zetten en een uur later waren de straten met een dikke laag bedekt. Toen hadden we enkele honderden menschen kun nen gebruiken, doch na de afwijzing onzerzijds, hadden de menschen be reids elders hun diensten aangeboden. Zij, dié zich op den dag toch nog kwamen aanmelden, werden aangeno men, doch hun aantal was niet groot. Met het beschikbare personeel werd met groote voortvarendheid alles in het werk gesteld, de straten door het strooien van pekel zooveel mogelijk sneeuwvrij te maken. Vanochtend is een extra-ploeg van 450 sneeuwruimers aangenomen. Eveneens zijn particuliere vracht auto’s gecharterd om de sneeuwhoopen te doen verwijderen. De op onzen dienst geleverde cri- tiek, aldus de directie, achten wij geenszins rechtvaardig.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10