NORTH STATE I Vijftig jaar van Op eenzamen post Haagsche Courant van Vrijdag 19 Januari 1940 ip WW! electriciteitsvoorziening ’s-Gravenhage de mededeeling, „dat dit magazijn elec trisch wordt verlicht”. Ook de beide paleizen werden spoedig aangesloten en van het Paleis Noordeinde wordt ver teld, dat het een heele opluchting was, dat bij de hoffeesten de lusters met kaarsverlichting door electrische lam pen waren vervangen, want men had daarvoor altijd veel last ondervonden van het afdruipende kaarsvet. Uit den plattegrond van blijkt, dat het Koningin-Moeder eigenlijk precies bui ten de straal van 500 meter viel. Hier voor was echter een oplossing ge vonden. MB SW Inteekenbiljet STADSNIEUWS Geïllustreerd Zondags blad (SS) Emser-Pastilles zijn en blijven van ouds het beste middel bij 178 Hoest en Verkoudheid i ut I 1 [AMERICAN <ZCICARETTW]J RECLAMES. I de ver- aan III. echter Naam Woonplaats Nernstlamp* 1 Tantallamp. i V Osmiumlamp. FEUILLETON. (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK XX. stem: vrouw... (Wordt vervolgd.) premie-uitgave Courant” De Franschen! De Franschen! van 16 onge- uur. Hofsingel (nu verdwenen), met links het electrische centraalstation. 1 l VIJFDE BLAD, PAGINA 1. Het bezwaar van deze stoffen was. dat zij in kouden toestand de electriciteit niet geleidden en zoo beleefde men de eigenaardigheid, dat de eerste lampen van dit type met een spiritusvlam op gang moesten worden gebracht Dit be zwaar werd spoedig overwonnen en de Nernst-lamp vond spoedig ruime toepas sing. Zij waren verkrijgbaar in licht sterkten tot 250 kaarsen en gaven een stroombesparing van 50 pCt ten opzich te van de kooldraadlampen. Het bedrijf nam regelmatig in omvang toe. zoodat op 1 Januari 1893 ruim 5100 gloeilampen waren aangesloten, hetgeen uitbreiding van de machinale inrichting noodig maakte Er werd een derde ver ticale stoommachine van 300 paarde krachten bijgeplaatst en een waterpijp ketel, waarvoor de ketel van 4j atm werd verwijderd. Tevens wérd de accu mulatorenbatterij door een van meer dan de dubbele capaciteit vervangen. Bijgaande foto geeft den voorgevel van het Centraal Station na de uitbrei ding weer. Achter het eerste gedeelte bevond zich de machinekamer, waar de man staat, was het ketelhuis. De foto is genomen met den rug naar het beken de café-chantant „Alcazar”. Ter rech terzijde ziet men den achtergevel van het gebouw van de Tweede Kamer (men lette op den knip in den gevel en de met stevig ijzerwerk beschermde ramen) Aan het einde is een houten overggng te zien, die het Ministerie van Buiten- landsche Zaken verbond met een ge bouw aan de linkerzijde van de straat Onder deze brug bespeurt men 2 ramen in den zijgevel van Hotel „De Twee Ste den”, toen gelegen aan den Praktizijns- hoek. van 1902 werd aan ir. Singels, die in middels uit Zuid-Afrika was terugge keerd, opgedragen hiervoor een project met begroeting te maken. Eind 1902 kwam dit gereed en 24 Maart 1903 be sloot de Raad tot den bouw. De heer Singels adviseerde de be staande centrale aan den Hofsingel niet over te nemen, daar een zoodanige op lossing van de stroomlevering aan de binnenstad zoowel de aanlegkosten als de bedrijfskosten niet onbelangrijk zou verhoogen. 19 Februari 1906 werd de gemeente lijke electriciteitsfabriek (toen aan de van Boecopstraat) officieel geopend en in den loop van 1907 werden de aange slotenen van de centrale van Siemens en Halske geleidelijk op het net van de Gemeente overgebracht, waarna het station buiten dienst werd gesteld. In ons blad van 12 Augustus 1907 werd de geschiedenis van het bedrijf kort her dacht en hulde gebracht aan den direc teur en zijn personeel, dat vooral in de eerste dagen, toen de inrichtingen nog primitief -waren, vaak onder zeer moei lijke omstandigheden met uiterste in spanning het bedrijf gaande had weten Kom, schiet op! In O’Murphy’s oogen straalde een goedig vuur. Gauw...! Hauser’s hart jubelde: Vriend... kameraad...! Naar ons ter oore is gekomen, is de ingenieur Ghijsels, chef van de afdee- ling Installaties van het Electriciteits- bedrijf, reeds jaren bezig een verzame ling aan te leggen van lampen en installatiemateriaal uit hierboven be schreven periode. Degenen, die nog ma terialen, foto’s of andere gegevens uit dezen tijd bezitten en daarvan even tueel afstand willen doen, kunnen een goed werk verrichten, dit materiaal aan deze verzameling af te staan, waardoor het mogelijk wordt aan het nageslacht een beeld te verschaffen van de ont wikkeling van dezen tak van de tech niek. het concessie-gebied Paleis van H M. de het mijngebied. De eerste centrale Brakpan, ingericht voor draaistroom 10.000 Volt, voor die dagen een gewel dige onderneming, werd door den heer Singels gebouwd. Zijn opvolger hier ter stede was ir. W Huygens, die deze functie tot het einde (1907) heeft ver vuld. Aan het einde van de tachtiger jaren werd door Auer von Welsbach het gasgloeilicht uitgevonden, waarmede een aanzienlijke verbetering tot stand werd gebracht. De gasvlam was niet langer lichtge vend, doch diende tot verwarming van een staande kous, gedrenkt met stoffen, die in gloeienden toestand sterk licht gevend zijn. Dit licht was niet alleen witter, doch tevens veel goedkooper dan de electrische verlichting, zoodat de kooldraadgloeilamp ernstige concurren tie werd aangedaan. Men probeerde dezelfde stoffen ook electrisch te verhitten en zoo ontstond de „Nernst-lamp’ (zie afbeelding). De ondergeteekende verzoekt de administratie van de „Haagsche Cou rant’ hem (haar) te noteeren voor een abonnement op het „Geïllustreerd Zondagsblad” tegen den prijs van 65 cent per kwartaal 0.90 en 1.30 per post). Drie kogels in je lichaam, zoodat de lust om te leven je wel vergaan zal en je niemand meer kunt verra den, hè, het is uit met je! Achilles zette den loop van de re volver op Hauser’s borst. Op dat oogenblik kwam O’Murphy terug. Met een ruk slingerde hij den Griek opzij. Op de muren! schreeuwde hij, jij neemt de leiding van de verde diging aan den Westkant, ik neem het Zuiden. Vooruit, ze komen, ze zijn er al! Langzaam week de kleine Griek te rug. Zijn oogen hingen nog aan Hau ser’s gezicht. Jammer, dat schot zou hem iets waard geweest zijn, het zou een bevrijding voor hem geweest zijn, als hij dat schot had kunnen los sen. Een anderen keer, mompelde hij. Onwillig draaide hij zich om en ren de de trap af. Zijn schelle stem klonk een oogenblik later op de binnenplaats. O’Murphy wendde zich tot Hauser, die daar zwijgend en bewegingloos stond en niet anders dan de dood ver wacht had. O’Murphy schudde hem. Een kogel zou nu maar verspil ling zijn. Vooruit naai den toren met je! Daar heb je alle gelegenheid, je van je gewetensbezwaren te bevrijden. Ik ga mee! Vol verwachting keek Hauser in O’Murphy’s gezicht, dat vol spanning naar hem toegewend was. Een vurig gevoel steeg in zijn hart omhoog. Mag ik vechten...?! fluisterde hij en greep den reus bij de hand. O’Murphy, vind je goed, dat ik hief zijn revolver, vecht, op de muren?! •- - 1 25) Hauser keek op. Hij zag een klein vlekje in de lucht. Een vogel. Een an dere vlek verdween pijlsnel uit het ge- 200 kub. meter pc~ moest'zijn. Dit werd den ondergrond en het overtollige of „weeswater” (van het Engelsche was te) vloeide af in meergenoemd onder- grondsch kanaal, dat bij de Nieuwe Kerk in het Spui uitmondde. Per op gewekte kilowattuur zullen ongeveer 2J k.g. kolen noodig zijn geweest. Van de centrale gingen 10 voeding- kabels of volgens ’t Engelsch „feeders” uit, welke op bepaalde punten aan het eigenlijke verdeelnet waren aangeslo ten. De kabels bestonden uit een kope ren geleider met isolatie van gedrenkte jute, omgeven door een naadloozen looden mantel, bewapend met bandijzer Deze constructie, waarvan de isolatie tegenwoordig uit geïmpregneerd papier bestaat, was in 1880 door Siemens en Halske voor het eerst toegepast. Niettegenstaande het hooge tarief sloeg het nieuwtje geweldig in. Zoo wordt in het Dagblad van 24 Mei 1889 melding gemaakt van de opening van een nieuw mantelmagazijn aan de Veenestraat, „aan hetwelk de waarlijk vrouwelijke naam van „De Duif is gegeven” De beschrijving eindigt met hoefde zich Alleen de gezichten van kapitein Berrier en generaal Toussaint maar voor te stellen, om de onmoge lijkheid hiervan in te zien... Wat had zjj eigenlijk met deze menschen ge meen? Net zoo weinig, kwam het haar voor, als die arme jongen, daar op het woestijnfort, met zijn Arabieren en Berbers en geheimzinnige Sheiks... Trompetgeschal schetterde door de heldere, zondoorwoelde lucht. Luitenant Devilliers kromp in el kaar. De lange kapitein Berrier stond op. Mademoiselle... Berrier boog zich over haar hand. Brengt u mijn groeten over aan den overste! Mademoiselle... De kleine De villiers was eveneens opgestaan. U ziet mij terug als overwinnaar of hee- lemaal niet! zei hij galant, en zich tot kapitein Berrier wendend, voegde hij eraan toe: Het is toch een heerlijk gevoel, voor een mooie vrouw ten strijde te trekken... Berrier deed net, of hij het niet hoorde en Ysot wendde zich een beetje afkeerig af. Wat voor een strijd! dacht zij. Een duizendvoudige overmacht trekt op tegen een paar slecht gewa pende, slecht verdedigde half-wilden... en tegen een armen, door waandenk beelden bezeten jongen... En plotseling bad zij: Lieve Heer, bescherm hem... Kinderlijk, zonder eenige terughou ding, met tranen in de oogen, bad zij. Ongeveer 1897 gelukte het denzelfden dr Auer het moeilijk smeltbare metaa' osmium tot gloeidraden voor eiectrischt lampen te verwerken. Deze lampen wa ren voor dien tijd zeer duur 3 per stuk), waren uiterst teer en konden slechts voor lage spanningen worden vervaardigd, zoodat op 110 Volt steeds 2 lampen tegelijk moesten branden Zn konden slechts in verticaal hangenden stand worden gebruikt, omdat gloeiende draad zeer week was. Het tarief bedroeg omstreeks 1900 45 ct. per kilowattuur, waarop een rabat werd verleend afhankelijk van het gegarandeerd verbruik. Voor alge- meene toepassing in woonhuizen was deze prijs te hoog; voor winkels kon een gemiddelde prijs van 25 ct. worden bereikt. De kolossale vlucht, die de toepassing van de electriciteit in het dagelijksch leven zou nemen, begon zich tegen het einde van de vorige eeuw duidelijk af te teekenen en zoo meende ons Ge meentebestuur, dat de tijd gekomen was om te onderzoeken of de Gemeente de algemeene electriciteitsvoorziening zelf ter hand zou gaan nemen. Aan den toenmaligen directeur van de Gas- fabrieK, ir. Bakhuis, werd opgedragen om tezamen met ir H. Doyer, een con- sulteerend ingenieur, die op dit gebied een groote ervaring had verworven, rapport uit te brengen over de moge lijkheid tot oprichting van een stede lijke electriciteitsfabriek. De conclusie van dit rapport, dat in 1898 werd uit gebracht; een gemeentelijke electrici teitsfabriek voor draaistroom op te richten, werd door den Raad den 21 sten Mei 1901 overgenomen en in het begin Voor de af deeling ’s-Graven- hage en Omstreken van de Unie van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland, zal Zaterdag 27 Januari a.s. als spreker optreden, de heer K. v. Otten, hootdleider van de Gem. Schooi en Kindertuinen, die over deze tuinen een en ander vertellen zal. Op V r ij dagavond 26 dezer zal voor de Studievereeniging voor Psychical Research de heer Felix Ortt, uit Soest, spreken ovër „Filosofie van het spiritisme”. l| ff W maal! riep Devilliers. Ieder ander had, na wat de Bottberg gepasseerd is, een zenuwinstorting gekregen. Denk toch eens aan: gemarteld door die woestelingen en tot zijn schrik ook zijn dochter nog in handen van dit gespuis ziende En opnieuw noemde Devilliers alle gruwelen op, waaronder de Bottberg bij de opstandelingen te lijden had ge had, waarbij hij steeds weer in nieu we bewoordingen de heldendaad van Ysot ophemelde. Het was een vaderlandlievende daad, verklaarde hij pathetisch. Hoezoo vaderlandlievend dacht Ysot verbaasd. Het was toch een ge wone menschelijke daad? Zij had toch niet den commandant van 16e regi ment infanterie uit zijn gevangen schap bevrijd, maar haar vader ge red, toen niemand anders hem redden kon? Of het regiment zijn comman dant terugkreeg, of niet, het verdere verloop van deze oorlogsonderne ming, deze ruwe, afstootende en onge rechtvaardigde strijd om macht en voordeel, was haar volkomen or«/er- schillig, ja, op dat oogenblik ver- wenschte zij den strijd zelfs en zij be geerde niets anders dan vrede over dit, door de zon geblakerde land, af breken van den strijd, wapenstilstand. Een seconde lang overwoog zij, of zij op grond van haar daad, welke door de beide militairen zoo ontzettend hoog werd aangeslagen, het opperbe vel van de expeditie niet kon verzoe ken, de vijandelijkheden af te breken. Doch op hetzelfde oogenblik zag zij het belachelijke daarvan in. Zy be- van de „Haagsche 16 pagina’s omvang, schijnt iedere week. Afgehaald onze bureaux Wagenstraat 37, 5 cent per nummer. Abonnementsprijs uitsluitend voor onze abonné’s 65 cents per drie maanden. Postabonnementen voor binnenland 0.90, buitenland 1.30 per 3 mnd. bij vooruitbetaling. Men kan zich ook bij den couranten bezorger abonneeren. Heden is het nummer van 21 Ja nuari verzonden. LUCHTBESCHERMING De Ned. Vereen, voor Luchtbescher ming schrijft: Donderdag 25 dezer zal in het gebouw Sion, Scheepersstraat 48, om 8-30 uur nam. een bijeenkomst van Sector Ha (Schilders- en Transvaalkwartier) van de Haagsche afdeeling der Ned. Vereen, v. Luchtbescherming, onder leiding van het wijkhoofd B. Rond jr„ plaats hebben. De Sector-voorzitter, de heer J. W. Oltmans, zal een voordracht hou den over „De taak der overheid en die der functionnarissen”, terwijl de heer S. P. Beets zal spreken over „Hoe be reiken wij ons ideaal; in elk huis een lid der N.V.L.?” en lantaarnplaatjes, o.a. een serie „Niet zóó, maar zóó”, zullen worden vertoond. Ook in wijk 2 van Sector Ilb (Zui- derpark) is, dank zij de krachtige lei ding van net wijkhoofd A. Hollegraaf, een cursus voor straathoofden begon nen. Voortzetting Woensdag 24 dezer in het schoolgebouw Nijkerklaan 9 om 8 uur nam. De cursus van wijk 1 is geëindigd. Zaterdag 27 dezer om 2 30 uur zal onder leiding van insp.-chef der Politie- brandweer S. de Graad een brandbom en brandweerdemonstratie worden ge houden op het terrein naast de school Escamplaan 63. Maandag 15 dezer is in het Gymna sium aan de Laan van Meerdervoort voor Sector Vila (Archipelkwartier) een nieuwe cursus E.H.B L. begonnen. Dinsdag 16 dezer is een E.H.B.L.- cursus voor Sector IX (Scheveningen- Noord) in 't gebouw der H.B.S., Nieuwe Duinweg, aangevangen. Medio Januari 1940 waren in onze stad aanwezig 196 wijkhoofden, 452 blokhoofden en 1558 straathoofden. Een woord van dankbaarheid aan deze functionnarissen! Wie sluit zich bij hen aan en helpt het tekort verminderen? de te houden, prestaties, die juist als het kwaad kan worden bezworen voor buitenstaanders verborgen blijven. bestormd door bewegelijke lichamen. Hoog en°schel schreeuwde een De Franschen! De Franschen! De schreeuw schalde in Hauser’s ooren. Hij voelde zich ruw vastgegrepen en omgedraaid. Achilles stond voor hem, een revolver in de hand. Jij hebt ze ons op den hals ge ragd iü hebt dien ellendigen gevan- e e zijn vrijheid gegeven, zoo groot moedig zoo edel, zonder zelfs maar van die smerige Arab.eren er oor in ruil te vragen. Hoeveel hebben ze jewel betaald? zijn hand om te slaan, maar liet haar weer zakken en 1- W. zicht. De eerste vlek werd grooter. de lucht trilde. Een fontein van vlammen sloeg uit het zand, honderd meter voor den muur. Een vlieger had een bom laten vallen. Het fort dreunde. Plotseling was de binnenplaat» vol menschen. De muren werden I-- een slang van Echte Tusschen twee kampen. Onder het scherm van café ,,Pa- pillon d’Amour” in Ben Schiorsch, la gen blauwe schaduwen en zwoelte. De lucht van versch gezette koffie ver mengde zich met de geuren van leer, stof en het zweet der soldaten, die kort voor het opbreken, haastig en op gewonden heen en weer liepen. Twee afdeelingen waren reeds vertrokken. De derde reserve stond gereed voor den afmarsch. Voor het kleine café, in de schaduw van het scherm, zat Ysot, zooals zij het zich, slechts eenige uren geleden voor gesteld had: post en kranten voor zich, den vroolijken, steeds maar door pratenden luitenant Devilliers en den zwijgzamen, pessimistischen kapitein Berrier aan haar tafeltje. Mijn bewondering is grenzenloos, mademoiselle! vleide Devilliers. U is een heldin! Het is onbegrijpelijk, wat u tot stand heeft gebracht, meende de som bere Berrier. Als officier kan men niets anders wenschen, dan zoo’n dochter... Zoo’n vrouw... verbeterde De villiers. Als ik er aan denk, welke vrouwen ik tot nog toe in mijn leven ben tegengekomen, dan kan ik alleen maar zeggen, dat ik nog voor geen een zoo’n achting gehad heb, dat geen De inrichting is over het algemeen gelukkig gevaren, met uitzondering van een ernstige storing in de centrale, in den namiddag van 18 December 1902, waardoor de afnemers ruim 4 uur van electriciteit verstoken bleven. Volgens een bericht over deze storing „was dezelve eenigszins ruchtbaar geworden, doordat o.a m de vergaderzaal der Tweede Kamer en in de Koninklijke Paleizen het licht uitging”. Als bijzon derheid werd hieraan toegevoegd, dat het bitteruur op de Witte Sociëteit toch voortgang had kunnen vinden, omdat men zich had beholpen met kaarsen op flesschen. In Maart 1890 waren in totaal 1600 gloeilampen aangesloten In 1891 werd de ketelcapaciteit vergroot door het bijplaatsen van een waterpijpketel, welke sneller onder stoom kon worden gebracht dan de oude ketels en daarom voor dit soort bedrijf meer geschikt was. De Nederlandsche Mij. voor Electri citeit en Metallurgie is er blijkbaar niet in geslaagd de middelen te vinden voor het bekostigen van den aanleg van een inrichting van dezen omvang Als op lossing hiervoor werd door de Mij. Siemens en Halske in April 1890 ge sticht de Firma „Centraal Station voor Electrische Stroomlevering”. waarin door de eerste de concessie en de laatste de installatie werd ingebracht. Het dagelijksch bestuur werd opgedra gen aan de Directie van de Mij. en de ingenieur N. J. Singels (later de eerste directeur van het G.E.B.) als gemach tigde van Siemens en Halske. De nieuwe vennootschap verzocht in Juli 1890 aan den Raad de concessie op haar naam te doen overschrijven. B. en W stelden eind October den Raad voor deze gelegenheid te ge bruiken om de redactie te herzien, waartoe in Jan. 1891 zonder hoofde lijke stemming werd besloten. De be gindatum werd op 16 Jan. 1891 ge steld, de principieele bepalingen bleven onveranderd. De vennootschap, die voor onbepaal- den tijd was aangegaan, heeft niet lang geduurd. In April 1892 moest zij wor den beëindigd omdat de aandeelhou ders van de Nederl Mij. voor Electri citeit en Metallurgie besloten tot ont binding van de vennootschap over te gaan. Over de scheiding van goederen schijnt geen onderhandsche regeling mogelijk te zijn geweest want op 16 Mei beleefde onze stad waarschijplijk de primeur van de niet-alledaagsche gebeurtenis, dat de in bedrijf zijnde centrale ten overstaan van notaris 1 D. Dietz des avonds uur in het Vendu- huis in het openbaar zou worden ge veild. De heer van Dam werd provi sioneel kooper voor een bedrag van 100.000 en bij ïe gunning op 18 Mei werd voor t 375.000 definitief eigenaar de heer Charubin als gemachtigde van Siemens HalsKe. Na de liquidatie van zijn Mij ver liet Wisse in Mei 1892 onze gemeente om zich te Vreeland te vestigen Na eenigen tijd is hij echter in Amster dam gaan wonen en heeft daar als zakenman wederom een groote activi teit ontwikkeld. Hij is aldaar in Dec. 1928 op bijna 83-jarigen leeftijd over leden. De firma Siemens Halske breidde haar zaken hier uit door het stichten van een filiaal voor den handel in electrische artikelen en het aanleggen van installaties. 1 Mei 1893 legde ir. Singels zijn functie als hoofdingenieur neer en vertrok naar Zuid-Afrika als General Manager van de Rand Central Electric Works, die concessie had voor het stichten van groote centrales in (Slot). De door het centraal station gelever de stroom had een constante richting ((gelijkstroom) en werd gedistribueerd onder een spanning van 110 V. Het te genwoordige algemeen toegepaste stel sel met stroomen, welke 100 maal per secunde van richting veranderen (wis selstroom), bevond zich nog in het stadium van ontwikkeling. Het gelijkstroomstelsel heeft voor installaties van beperkten omvang het voordeel, dat in perioden van geringe vraag, de overtollige energie kan wor den opgezameld in een batterij van accumulatoren, welke op momenten van groote belasting bijspringt, en Dij ernstige averij aan de machines gedu rende korten tijd zelfs de geheele stroomlevering kan overnemen. De machinale inrichting omvatte 2 liggende stoommachines van 120 paar- dekrachten met groote vliegwielen, welke door middel van drijfriemen elk 2 dynamo’s aandreven. Deze machines ontvingen stoom van ongeveer 4J at mosferen en waren met de bijbehoo rende Bouilleur-ketel afkomstig van de vroeger genoemde installatie van de Park-Schouwburg te Amsterdam. Nieuw opgesteld waren 2 groote ver ticale Stoommachines van 300 paarde- Krachten. elk direct gekoppeld met 2 dynamo’s, welke met 2 bijbehoorende gecombineerde stoomketels voor ruim 8 atm. waren geleverd door Gebr. Stork te Hengelo. De dynamo’s waren van Siemens en Halskede bijbehoo rende schakelaars en reguleertoestel- len waren bevestigd op een houten jnontagebord later genoemd „scha- kelbord dat zooals in die dagen al gemeen gebruikelijk, bekroond werd met den naam van den leverancier en een groote klok. De ketels werden met de hand gestookt de kolen in zakjes van een leverancier betrokken. Een voorraad van belang kon niet worden geborgenhet geheele terrein was on geveer 700 vierk. meter. Alle machines tezamen waren in staat ruim 8500 gloeilampen kaarsen te voeden. De batterij. veer 900 lampen gedurende een Dit was in die dagen de gebruikelijke aanduiding. De gebruikte stoom werd neergeslagen door inspuiten van koud water, waarvoor .wanneer alle 800 paardekrachten in bedrijf waren, circa per uur beschikbaar -1 onttrokken aan een zoo’n indruk op mij gemaakt heeft, en dat ik tot geen een met meer aanbidding heb opgezien, dat tot u, Ysot de Bottberg, heldin van dezen tijd, Heilige van deze Heilige eeuw! Kapitein Berrier bracht zijn woor den iets gematigder tot uitdrukking. Daar waagt zich dat kuiken zoo maar, alsof het niets is, in de binnen landen van Marokko..., zei hij hoofd schuddend. Iedereen kan tegenwoordig met een gerust hart door het Kongo- gebied boemelen en in zijn eentje kam- peeren bij negerstammen, die vroeger als de wildste golden, maar in het binnenland van Marokko, mag nie mand zich zonder gewapend geleide wagen. Dat weten de meest ervaren globetrotters. Het is haast een cyni sche scherts van de wereldgeschiede nis, dat de macht van de blanken on middellijk voor de poorten van Euro pa ophoudt. In dezelfde streek, waar eens de Romeinen hun zegetocht be gonnen... Uw daad is van een heldhaftig heid van weleer, verklaarde De villiers, die zich door de uitweidingen van Berrier niet van zijn stuk liet brengen. De dochter, die haar va der redt, met inzet van haar eigen le ven. Hoe. gaat het overigens met uw vader? Gaat hij al vooruit? Dank u. Ysot zei het bijna zon der interesse; haar gedachten vertoef den ver weg. Ik was daarnet bij hem, voegde zij er iets levendiger aan toe. Hij rust nog, maar hij hoopt zich vanavond weer bij zijn troep te kunnen voegen. Een voorbeeld voor ons alle- •Fr d< i I F 1 i

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17