de in De ontploffingen kruitfabriek te Londen De Russische terugtocht bij Salla j4o. 17471. 1940. Mijnontploffing te Huisduinen Vijf dooden, 30 gewonden Vrijdag 19 Januari. BELANGRIJKSTE NIEUWS eerste blad. BUITENLAND een De Russische vliegtuigen boven Zweden Krachtig artillerievuur het Westen Nieuw Duitsch-Russisch accoord Binnenkort verwacht men beslissenden slag Sabotage in het spel Officieel wordt te Londen mede gedeeld, dat de ontploffingen van gisteren zich hebben voorgedaan in de koninklijke kruitfabriek in Waltham Abbey. Vijf personen zijn gedood en ongeveer 30 gewond. Het meerendeel niet ernstig. Be halve de 2 reeds gemelde ontplof fingen heeft zich later nog een derde voorgedaanNiet officieel verder vernomen, dat de explosies beperkt bleven tot één loods der fabriek en zoo sterk wa ren. dat stalen balken in stukken werden gereten en 500 m. ver wer den weggeslingerd. De explosies werden over een afstand van 35 k.m. gehoord. Onder normale omstandigheden werken niet meer dan zes arbeiders in elke loods der fabriek. BUITENLAND Gali- BINNENLAND in In den Amerikaanschen Senaat worden de betrekkingen met Rusland ter sprake gebracht Eerste blad pag. 2. Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Wederom is te Huisduinen een aangespoelde mijn ontploft. De aangQriclite schade is aanzienlijk. Het gat, hetwelk in den dijk werd geslagen bij de ontploffing. Wederzijdsche beschieting ten Westen van de Saar Moskou zou aan Roemenië een Jjystandspact willen voorstellen Sovjet-regeering betuigt haar spijt Het vermoeden van sabotage nit nummer bestaat uit VIJF bladen fl0. 2 van de „Nieuwste Mode” Geruchten over het afstaan van cische petroleumvelden aan Duitschland HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Eerste blad, pag. 2. OVERZICHT. Geheimzinnige brand. wordt Zeven personen vermist? het werk voort te een moeilijk. De minister van transport had de spoorwegen gewaarschuwd, die op hun beurt hun 600.000 beambten uitdrukke lijk hebben gewezen op hun hoede te zijn. Van een afstand gezien ziet de fa briek er niet ernstig beschadigd uit, hoewel minstens 6 barakken vernield zijn. De fabriek ligt in het hartje van De sovjet-regeering heeft aan Noor wegen en Zweden haar spijt betuigd over de grensschending door vliegtui gen. Eerste blad, pag. 1. De Russen zijn aan het Sallafront ver der teruggetrokken. Ten Noorden van het Ladogameer zouden zij zware ver liezen hebben geleden. Eerste blad, pag. 1. Boven Sylt zou zich een luchtgevecht hebben afgespeeld. Volgens de „Times” heeft Duitschland dc beschikking gekregen over de Gali- cische petroleumvelden. Eerste blad, pag. 1. Bij de ontploffing in een kruitfabriek te Londen zijn 5 personen gedood en 30 gewond. Men vermoedt, dat sabotage in het spel is. Eerste blad, pag. 1. Op de Noordzee is het Grieksche schip „Asterias” op een mijn geloopen. Twaalf opvarenden kwamen om het leven. In België zouden spoedig de verloven weer worden toegestaan. Eerste blad, pag. 3. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruljs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Cordon rond de fabriek. De politie van het departement van oorlog en de stedelijke politie hebben een cordon rondom de getroffen fabriek getrokken en houden de angstige fami lieleden en vrienden van de employe’s, die in de bewuste fabriek werken, op een afstand. De fabriek bezit een eigen hospitaal en 'n eigen brandweer, zoodat hulp van buiten niet noodig was. Wel zijn er bri gades en ambulances van buiten aan gerukt om behulpzaam te zijn bij het verwijderen van het puin. Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Hedenmorgen werd de heer F. H. Eibers, superintendent van de rubber- onderneming Tjikandi Hir, in het Se- rangsche (Bantam, West-Java), door een onbekenden Inlander in zijn wo ning doodgeschoten. De dader werd gevat. Eerste blad, pag. 3. De voorzorgsmaatregelenzijn zoostreng dat zelfs de dienstdoende leden van den luchtafweer geen verlof kregen om langs de lijnen te loopen, teneinde vast te stellen of de huizen, welke langs de spoorlijnen liggen wel voldoende ver duisterd waren. Het spoorwegpersoneel wees er op, dat vijandelijke agenten heel gemakkelijk stalen helmen zouden kunnen koopen en zich voor leden van den luchtafweer zouden kunnen uitge ven. In die kwaliteit zou het niet zeer moeilijk zijn om sabotage aan de spoor wegen te plegen. In den afgeloopen herfst heeft mi- Alvorens een offensief te ontketenen, hebben de Finsche patrouilles krachtig gewerkt op de achterwaartsche verbin dingen van de Russen. Men weet niet, uit hoeveel divisies de Russische strijd macht bestaat, doch men heeft reden om aan te nemen, dat dit twee divisies zijn. Eén van deze is op Kemijarvi te ruggetrokken en werd gedwongen ver der naar de Russische grens terug te trekken. In het gebied van Merkajarvi wordt zeer verwoed gevochten en men verwacht, dat hier het beslissende ge vecht zal worden geleverd. De strijd is buitengewoon aangezien de Russen hier veldvcrster- kingen hebben gebouwd. Zij beschik ken pver betere verbindingsmiddelen dan bij de vroegere gevechten en hopen nister Hoare in het parlement nog een memorandum van het lersche republi- keinsche leger voorgelezen, volgens welke bomaanslagen op spoorwegen, fabrieken en openbare gebouwen wer den voorbereid. In verband met nasporingen omtrent sabotage doen de politie en brandweer- autoriteiten thans onderzoekingen naar de oorzaken van een geheimzinnigen brand, welke gisteravond in een elec tro-technische machinefabriek in En field is uitgebroken. De brand werd binnen het uur bedwongen, de schade was slechts gering. United Press meldt uit Parijs De Duitsche artillerie in de Siegfried- linie heeft gistermiddag een krachtig vuur geopend op de Fransche stellingen ten Westen van de 9aar, welk vuur door de Franschen krachtig beantwoord werd. Het vuren duurde den geheelen middag. Tengevolge van de hevige koude is geen vliegen mogelijk, slechts een enkel Duitsch verkenningsvliegtuig werd boven Oost-Frankrijk waarge nomen. De Fransche patrouilles waren zeer actief, maar ontmoetten geen en kele Duitsche patrouille, daar deze in de tegen den wind beschermde loop graven en schuilplaatsen bleven. Het intense vuren is een raadsel voor de Franschen. Fransche waarnemers na men het echter ernstig op in verband Duitsche bluf ten opzichte van België. De ijsbrekers hebben de op het Ijsselmeer vastgeraakte schepen bereikt Derde blad, pag. 1. Op den onbewaakten overweg bij de halte De Haar tusschen Woudenberg en Veenendaal is een militaire vracht auto door een trein aangereden en totaal vernield. Twee militairen werden gedood. Tweede blad. pag. 2. Het is opmerkelijk, dat de ontplof fingen geschiedden een dag nadat de Britsche pers had gemeld, dat er een wijdvertakt complot van den Duitschen spionnagedienst was ontdekt, dat ten doel had om sabotage te plegen op de spoor wegen, bruggen en andere publieke werken. Z.K.H. Prins Bernhard heeft van morgen een bezoek gebracht aan de Vrijwillige Landstormkorpsen Lucht wachtdienst en Luchtafweerdienst in de residentie en omgeving. Vierde blad, pag. 1. zende afdeelingen bleven op hun post na de ontploffing. Kort voor de arbei ders de fabriek zouden verlaten, kwa men honderden personen uit de omlig gende buurten bijeen voor den hoofd ingang en toen de mannen naar bui ten kwamen werden zij verwelkomd door de ongeruste vrouwen en ver wanten. Toen sommige arbeiders een tabakswinkel binnengingen om siga retten te 'koopen, bleek, dat sommigen nog danig onder den indruk waren van den schok. Gretig staken zij een sigaret op. Een werkman, die de fabriek ver liet, zeide, dat ■zeven personen vermist werden, twee of drie lijken zijn tot nu toe geborgen. De arbeiders uit een deel van de fa briek, welke niet beschadigd werd, zei den: „Wij hoorden vreeselijke knallen en dachten op dat moment, dat er een luchtaanval plaats had. Ons werd ech ter gezegd met gaan”. kirige kunt ken". Gisteren heeft de recherche een langdurig bezoek gebracht aan Waltham Abbey, waar zij het too- neel van de ontploffing in ©ogen schouw nam en besprekingen hield met de autoriteiten. hadden rechercheurs een be zoek aa.n de fabriek gebracht met een drieledig doel, n.l. om een on derzoek in te stellen naar de be staande organisatie tot het voor komen van het uitlekken van fa brieksgeheimen, het voorstellen van nieuwe veiligheidsmaatregelen en te ontdekken of er eenige waar heid schuilde in de anoniem ont vangen mededeeling, dat „onge lukken zouden kunnen gebeuren”. De politie heeft de afgeloopen we ken een aantal fabrieken bezocht om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van „onge lukken”. or 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", geniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.—. Franco per post met Mode blad f4-zon<^er Modeblad 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren n je geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Het Zweedsche departement van bui- tenlandsche zaken heeft van den zaak gelastigde in Mtskou een telegram ont vangen, waarin wordt medegedeeld, aat na den Zweedschen stap bij de sovjet- regeering deze thans een antwoordnota heeft overhandigd. Daarin verklaart de sovjet-regeering, dat twee Russische vliegtuigen bij vergissing de Zweedsche grens gepasseerd zijn, tengevolge van oriënteerin"smoeilijkheden door een sneeuwstorm. De sovjet-regeering be tuigt haar spijt over het incident. In haar antwoord op de Noorsch» nota, geeft de Russische regeering toe, dat tengevolge van de slechte weersom standigheden werkelijk sovjet-Russische vliegers bij vergissing de Noorsche grens hebben geschonden. De regeering der sovjet-Unie biedt hiervoor haar verontschuldigingen aan. Reuter meldt uit Londen, dat de verdenking bestaat, dat de ontplof fingen het gevolg zijn van sabo tage. Het verluidt, dat er pogingen zijn geweest om te saboteeren. Ambtenaren van Scotland Yard hebben reeds een rapport aan de autoriteiten uitgebracht in afwach ting van een definitief verslag. Meer dan een week geleden Van heden tot en met Donderdag 15 Februari zal bon 4 van de Rijks- distributiekaart recht geven op een half pond boonen of erwten. Derde blad, pag. 1. in de nieuwe stellingen, waarop zij te ruggetrokken zijn, tegenstand te kun nen bieden. Zij pogen thans een half cirkelvormig front te vormen. In «ie bosschen voor het front zijn de Fin sche patrouilles zeer actief en zij po gen de verbindingswegen van de Rus sen te verbreken. Men kan den strijd bij Salla beschou wen als den sleutel van de wintercam- pagne. De „Times”-correspondent te Bel grado bericht, dat men in den Balkan en de Donaulanden eenigszins ongerust is over de geruchten, volgens welke de sovjet-Unie en Duitschland een over eenkomst zouden hebben gesloten, waar bij de sovjet-Unie het petroleumgebied ten Zuidoosten van Lwow (Lemberg), nabij de Roemeensche grens, zou heb ben afgestaan aan Duitschland. Als tegenprestatie zou Duitschland dan Rusland helpen tegen Finland, hetzij door raad van deskundigen, het zij door op meer doeltreffende wijze tegengaan, dat Finland van oorlogs materiaal wordt voorzien. De correspondent voegt hieraan toe, dat deze geruchten geloofd worden in welingelichte Roemeensche en Hon- gaarsche kringen men acht het te Belgrado zeer waarschijnlijk, dat de sovjet-Unie de petroleumbronnen van Stanislawof en Kolomiya op zijn minst aan Duitschland heeft geleend. Verder wordt vernomen, dat de laatste tien dagen Duitsche troepen in dit gebied zijn aangekomen. Volgens vluchtelingen uit Lwow ziet men daar talrijke Duitsche soldaten en ambte naren, die naar men zegt gekomen zijn om een onderzoek in te stellen naar het Poolsche oorlogsmateriaal en het repatrieeren van de Duitschers uit Ga- Ucië te bewaken. De bronnen van Stanislawof en Ko lomiya zijn door de Polen bij hun terugtocht ernstig beschadigd en zon der twijfel zullen de Duitschers. die het gebied bezet hebben, voor alles werken om de bronnen weer in bedrijf te stellen en tot de hoogst mogelijke capaciteit op te voeren. Ln het gebied van Salla zijn de Rus sische troepen 45 k.m. teruggetrok ken. Eerst trokken zij terug op Kemijarvi, waar fel werd gestre den. De strijd verliep gunstig voor de Finnen en de Russen trekken verder terug via Joutsijarvi naar Merkajarvi. De Finnen stellen zich evenwel niet tevreden met deze resultaten en men verwacht, dat binnenkort een beslissende slag in dit gebied zal worden geleverd. In diplomatieke kringen te Rome wordt de aandacht gevestigd op een bericht uit Moskou, volgens hetwelk bet blad van de Komintern, in het gisteren uitgekomen nummer, aan Roe menië voorstelt met de sovjet-Unie een pact van wederzijdschen bijstand te sluiten. Er wordt aan herinnerd, dat het optreden van het Kremlin, eerst tegen de Oostzee-staten vervolgens te gen Finland, telkenmale voorafgegaan werd door soortgelijke betuigingen van de sovjetpers. Het feit, dat het orgaan van de com munistische internationale thans de bedoeling van het Kremlin laat dóór schemeren om met Roemenië te onder handelen, is vol beteekenis in dezen zin, dat het wellicht een eerste toespe ling zou kunnen vormen op het gevaar, dat misschien binnenkort aan den dag zou kunnen treden. Men meent, dat de bedoelingen van Moskou jegens Roe menië van gelijke orde moeten zijn als die welke de accoorden met de Oost- zeestaten ingaven en de agressie tegen Finland. Men denkt dan ook. dat Rus land plan heeft Bessarabië terug te eischen of op zijn minst zich in dit ge bied en aan de Zwarte Zee sterke stra- tegsche posities te verzékeren in ruil voor een pact tot wederzijdschen bij stand met Roemenië. Een dergelijke gebeurlijkheid zou, zoo doet men ver der te Rome opmerken, een bedreiging tegen Hongarije vormen. Hoe het ook met de sovjetbedoelingen gesteld is, er ligt hier een element, waarmede re kening •’ehouden moet worden op een oogenblik waarop sprake is in de pers der betrokken landen van een moge lijke en spoedige verbetering in de be trekkingen tusschen Hongarije en Roe menië. Roemenië heeft aan zijn grenzen langs Rusland, Polen en Hongarije ster ke verdedigingslinies aangelegd en o.a. een breed en diep kanaal gegraven als eerste defensie-linie om elke „blik- sem"-aanval van gemechaniseerde troepen tegen te houden. In de Balkan- en Donaustaten heerscht volgens de „Times” nieuwe vrees voor een Russische bedreiging nu verluidt dat Duitschland met Rus land een nieuwe overeenkomst heeft aangegaan waarbij de Duitschers de be schikking zouden krijgen over de Oost-i met de uancische petroleumvelden, welke bij „Poolsche deeling” aan de sovjet unie werden toegewezen. Het Engel- ®che blad meent echter een lichtpunt te kunnen zien in het feit, dat Rusland ®ilitair niet zoo sterk is gebleken als yelen meenden. Het Russische spook- heeld is ontmaskerd, zoo schrijft het blad. De opeenvolgende Finsche succes sen en de steeds opnieuw gebleken mi litaire onbekwaamheid van het roode leser, hebben de oogen van andere lan den geopend. Het sovjet-mysterie is niet langer een mysterie. Vele kleine staten putten daaruit nieuwe hoop. He ontwikkeling van den toestand zal, volgens veler meening, de samenwer- ,n8 van Rusland en Duitschland inten siever maken. Nog altijd is niet duide- jk hoever deze samenwerking zich uit- s ekt. Men spreekt er van. dat Duitsch- tend Moskou „de vrije hand” laat in Noordelijk Europa, maar allerwege Scoeit de reactie tegen die geweld- P01‘tiek. in Amerika neemt de anti magische stemming met den dag toe. n actie schijnt aan den gang te zijn de betrekkingen met de sovjet-Unie verbreken. Senator Vandenberg heeft een resolutie ingediend waarin hij dat Roosevelt den Senaat zal oli'h ten in hoever Rusland zijn ver- hppr» 8en’ d‘e het op zich genomen in 1933 toen Litwinof volkscom- heeftar'S Van huitenlandsche zaken was. Was .Vervu'd- Een dezer verplichtingen Werk at ^usland Seen pogingen in het de stZ°U S^e"en de orde in de Vereenig- door a,PI' te verst°ren' De resolutie is buit8e.Zonden aan de commissie voor Op andsche zaken ter bestudeering. kom deze stap beoogde te kim? een verbreken van de betrek- en antwoorddc Vandenberg „U zelf uw conclusies daaruit trek- De afvaarten van de schepen der Vereen. Ned. Scheepvaartmaatschap pij zijn opgeschort, welke maatregel dient om de situatie, ontstaan door het torpedeeren van de „Arendskerk”. te kunnen bestudeeren. Derde blad, pag. 1. een tuinbouwdistrict en honderddui zenden glasruiten zijn versplinterd. De dakpannen van een hospitaal kwa men op een 6 k.m. verder gelegen sta tion terecht. Honderden personen in de omgeving renden uit hun huizen, denkende, dat de ontploffingen ver oorzaakt waren door bommen of ge schutvuur. Een bewoner zeide: „Er was een ver schrikkelijk. onbeschrijfelijk geraas en het huis schudde. Wij dachten aan een luchtaanval en renden naar den schuil kelder. Toen wij het huis verlieten za gen wij een geweldige zwarte rook wolk in de lucht en toen wij vijf mi nuten later uit den schuilkelder kwa men, zagen wij boven de fabriek een groote vuurzuil, welke verscheidene minuten bleef”. Vele personen werden de lucht ingeslingerd en vielen op den grond. De zolderingen van vele huizen scheur den en schilderijen vielen van de mu ren. De ruiten van sommige nabijlig gende huizen braken echter niet, of schoon winkelruiten op 10 k.m. af stand vernield werden. In het onbeschadigde deel van de fa briek wordt het werk normaal voort gezet. Alle arbeiders in de aangren- een dan

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1