Wat de Russisch-Finsche oorlog leert DE OORLOG TER ZEE 1 Rugpijn ROOKGENOT, TOCH SLECHTS 1 CENT TRIUMPH FIJNSTE TABAKKEN, EXTRA De koude in Europa Noorwegen eens Grieksch schip Luchtgevecht boven Sylt gewonnen Hoe Duitsche documenten in Belgische handen vielen De Fransche leger- berichten Het Finsche legerbericbt Het Russische leger bericht Het Duitsche leger bericht op een mijn geloopen De mensch heeft het tot dusverre van de machine HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 19 JANUARI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 2. Het gezonken tankschip Dertig opvarenden van de ver nietigde Britsche duikbooten gered Schoener door kruiend ijs vernield Australië levert munitie aan Engeland Geen Britsche vliegtuigen boven Sylt Zie verder le blad, pag. 3 Veerdienst tusschen Denemarken en Zweden gestaakt Deensch schip op de Noorsche kust gestrand De noodlanding van het Duitsche vliegtuig bij Mechelen aan de Maas Bemanning van de „August Thyssen” gered Het torpedeeren van de „Enid” Ook oorlogsschepen zouden er aan deelgenomen hebben Een toespraak van koning Haakon Geheim expeditieleger naar Finland? verliezen aan toestel en sen te Beschieting van Wiborg. Uit Wiborg wordt vernomen, dat de stad nog steeds door Russisch geschut, op ongeveer 40 k.m. afstand opgesteld, beschoten wordt. toegevoegd, dat geen Fransche solda ten hiervan deel uitmaken. het het De opvarenden omgekomen. „National Tidende” meldt, dat het niet mogelijk geweest is de bemanning te redden van den schoener, welke gis teren tusschen Laaland en het eiland DE 46 OPVARENDEN VERMOEDELIJK OMGEKOMEN. een aanval van een vijandelijk detache ment afgeslagen. Dit liet eenige krijgs gevangenen in onze handen achter Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt Niets te mélden. Het gisteravond uitgegeven Fransche legerbericht luidt: In de Vogezen heeft een onzer posten Naar het Duitsche Nieuwsbureau van bevoegde zijde verneemt, zijn, volgens de gegevens, waarover men thans be schikt, vier officieren en 26 onderoffi cieren en manschappen van de vernie tigde Britsche duikbooten „Seahorse”, „Undine” en „Starfish” gered. Men verklaarde evenwel niet te kun nen zeggen of deze personen alle van denzelfden onderzeeër dan wel van ver scheiden duikbooten afkomstig waren. De geallieerde hulp aan Fin land. In een schriftelijk antwoord aan een afgevaardigde, die gevraagd had, of de geallieerde hulp aan Finland ook fi- nancieelen steun inhield, heeft Cham berlain gisteren in het Lagerhuis ver klaard, dat deze aangelegenheid met Londen, te Ox- waarin Sta- Aan de Zuidkust van het Deensche eiland Laaland, heeft men gezien, dat een driemastschoener in de Fehmam- Belt door kruiend ijs vernield is. Vol gens ooggetuigen werd de achtersteven plotseling opgeheven, waarna het schip binnen enkele oogenblikken verdween. Het marinestation te Nyborg, heeft on verwijld hulpmaatregelen getroffen. De Deensche kustwacht heeft den ge- heelen nacht geprobeerd de bemanning van den driemast-schoener van naar schatting vijfhonderd ton te redden. Naam en nationaliteit van het schip zijn niet bekend. De bemanning van on geveer tien koppen geeft van het ijs af signalen. Gevreesd wordt, dat de be manning op de ijsschotsen door den stroom naar de mijnenvelden gedreven zal worden. Engeland rust schepen uit ter vernietiging van drij vende mijnen. De parlementaire secretaris van de Britsche admiraliteit Shakespeare, heeft in het Lagerhuis, in antwoord op een schriftelijke vraag, verklaard, dat thans speciale schepen voor het onschadelijk maken van drijvende mijnen worden uitgerust. Deze schepen zullen operee- ren in de gebieden, waar de meeste drij vende mijnen zijn gesignaleerd. Tevens zullen echter de patrouillevaartuigen voortgaan drijvende mijnen met geweer vuur tot zinken te brengen. Engelsche controle van de Amerikaansche post. Naar uit Washington wordt gemeld is de „American Clipper” tijdens de tusschenlanding op de Bermuda’s door de Engelschen vastgehouden voor con trole van de post. Toespraak van den Finschen gezant in Engeland. Fehmarn in het ijs bekneld is geraakt en vergaan. Visschers hebben van de kust af twee mannen gezien, die van ijsschots op ijsschots sprongen en ten slotte verdronken. Het Finsche legerbericht van giste ren luidt: Van de Karelische landengte niets nieuws te melden. Aan de Oostelijke grenzen hebben de Finsche troepen alle vijandelijke aanvallen ten Noordoosten van het Ladogameer afgeslagen. In den sector van Hettojoki en Kihma heb ben Finsche patrouilles verscheidene belangrijke afdeelingen van het Russi sche leger vernietigd. In Lapland, in den sector van Salla, zijn de Finsche troepen de laatste dagen 45 k.m. opgerukt Jontsijaervi moest worden ontruimd door de Rus sische troepen, die teruggedreven wer den tot Markajaervi, waar de strijd wordt voortgezet. Aan de andere dee- len van het front is het betrekkelijk kalm. In de lucht: Op 17 Januari heeft de vijandelijke luchtmacht nog Abo en Hangoe gebombardeerd, alsmede Lap- peenranta en Koivisto. Volgens de tot dusver ontvangen inlichtingen werden in Lapland twee personen gedood en vier gewond. In den loop van den dag hebben de Finnen elf Russische bommenwerpers neergehaald. Het Australische oorlogskabinet heef* gisteren zijn toestemming verleend voor de levering van munitie tot een bedrag van 2.750.000 pond sterling aan Enge land. Er zijn onderhandelingen gaande voor de levering van nieuwe hoeveel heden. Ten aanzien van de activiteit in de lucht, welke gisteren boven het Duit sche eiland Sylt werd waargenomen, werd hedenochtend in officieele Brit sche kringen te Londen medegedeeld, dat gisteren geen enkel Britsch vlieg tuig boven Sylt heeft gevlogen. Het legerbericht van het militaire district Leningrad zegt: „Op 18 Januari bestond de militaire actie aan het front hoofdzakelijk uit bedrijvigheid van verkenningsafdeelingpn en artillerie vuur in een aantal districten. De sovjet-Russische luchtmacht heeft verkenningsvluchten ondernomen”. Gevaar voor voedseltekort in Finland. Herbert Hoover heeft verklaard, dat het noodzakelijk is om onmiddellijk hulpmaatregelen te nemen, anders zou omstreeks April een hongersnood in Finland uitbreken. Hij zeide,, dat Fin land de voedseloverschotten van Scan dinavië kan krijgen en dat Amerika met spoed voor het noodige geld zou zorgen. Het werkelijke voedseltekort van Fin land begint in April, wanneer de laatste Finsche oogst uitgeput zal zijn. Het zal noodzakeïijk zijn, dat de Amerikaansche leveranties einde Februari uit Ameri kaansche havens zullen woraen ver scheept, zoodat het werk dadelijk ter hand moet worden genomen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt vandaag bekend: „Geen bijzondere gebeurtenissen.” Gisteravond vonden vluchten plaats van afzonderlijke vijandelijke vliegtui gen naar Noordwest-Duitschland. Hier bij werd op den heen- en op den terug tocht, veelvuldig over Neder landsch territoriaal gebied gevlogen. Nationaalsocialist in België gearresteerd. Gisteren is een jongeman gearresteerd die zich op verdachte wijze ophield bij de plaats, waar onlangs het verdwaalde Duitsche vliegtuig was gedaald, aan boord waarvan men zekere documenten had gevonden. Uit een onderzoek is ge bleken. dat de jongeman lid is van een Duitsche nationaal-socialistische organi satie. Op vijf verschillende plaatsen hebben de Finnen hun tegenstanders over de grens teruggeslagen, zij hebben drie sovjet-divisies totaal vernietigd en het OF EÉN ANDERE RMÊUMATISCHE STOORNIS een waarschuwing zijn, waarvan de dokter u zeggen kan. dat zij bij verwaarioozing Kan lelden tot vreeseiljke pijn en narigheid. Ais de afvoerkanalen niet goed werken, geschiedt de verwijdering van vloeibare afvalstoffen onvol doende en moeilijk De zuren en onzuiverheden blijven dan in het lichaam en hebben een vergiftige werking. Dit la vaak de oorzaak van knagende i rugoijn, pijn In de beenen, verlies van energie, opstaan ’s nachts spit, gezwollen voeten, blazen Onder de oogen. rheumatische pijn en duizeligheid. Voorkom dergeiljke verschijnselen. Haal een flacon Foster's Rugpijn Nieren Pillen, waarvan duizenden menschen getuigen, dat zij hen zoo goed hielpen Ais gij rugpjin of eenig verschijnsel van een aan zuurgiften te wijten stoornis hebt, probeer dan nog heden FOSTER’S RUGPIJN NIEREN PILLEN. Dit modern, «vetenschappelijk middel is ver» krijg baar |n drie verpakkingen a f IJS en f 3^ de Finsche autoriteiten besproken wordt. Hoe groot de financieele steun zal kunnen of moeten zijn, kan nog niet precies worden gezegd. Tengevolge van het dichtvriezen van den Oere Sont was de verbinding tus schen Denemarken en Zweden giste ren verbroken. De spoorwegveerboot, die Zweedsche reizigers van Helsing-1 borg naar Denemarken zou brengen, moest in verband met het kruien van het ijf voor de haven van Helsingör terugkeeren. Evenzoo moesten de rei zigers uit Kopenhagen, die van Hel singör uit den Sont wilden oversteken, in Denemarken blijven. Voordat de door de Deensche spoorwegen gezón den ijsbreker gisterochtend met zijn werk begon, slaagde evenwel de veer boot van Helsingborg er in, de haven van Helsingör binnen te varen en de reizigers aan de pier aan land te zet ten. Ook de veerdiensten over de Groote Belt hebben met moeilijkheden te kam pen. De veerbooten komen alle met groote vertraging aan. Vijftien graden vorst in Spanje. Gisteren was het de koudste dag, welken Spanje tot nu toe in dezen win. ter heeft gekend. De laagste tempera tuur werd geregistreerd te Avila en Sevilla, welke plaatsen 500 k.m. van elkaar verwijderd liggen. Het vroor vijf, tien graden. Het Deensche stoomschip „Olga”, dat met een lading cellulose van Zweden naar Spanje onderweg was, is aan de Noorsche kust bij Halkardsholmen ten Zuidwesten van Torungen na het ver trek uit Arendal op de rotsen geloopen. Het schip kenterde na korten tijd en zonk. De 17 leden der bemanning kon den aan land komen. Naar verluidt is de stranding te wijten aan het feit, dat de vuurtorenlichten aan de kust met ijs bedekt waren, zoodat een verkeerde koers werd ingeslagen. Ten Noorden van het Ladogameer. Niettegenstaande de felle koude zijn de Russen ten Noorden van het Lado gameer tot den aanval overgegaan. Zij werden evenwel met groote verliezen teruggeslagen. In het gebied van Aytto- joki en Kuamo werd gevochten bij een temperatuur van 45 graden beneden het vriespunt. Aan het front van Karelië blijft de artillerie van de Russen zeer actief. Veel resultaat leveft dit schieten niet op en men veronderstelt, dat het voor namelijk ten doel heeft den Russischen troepen moed te geven. In de bosschen heeft men de bevroren lijken van Rus sische soldaten gevonden. De overhaaste terugtocht van de sov- Jet-troepen in het gebied van Kitela, op circa 10 km ten Oosten van Impi- lathi, schijnt tot de ineenstorting te moeten leiden van de geheele positie van de Russen in het gebied, dat on middellijk ten Noorden van het Lado gameer is gelegen. In dit gebied, dat den voorpost vormt van de voornaam ste Finsche verdedigingsstelling, welke aan den Noordelijken vleugel van de Mannerheim-linie grenst, hadden de Russische troepen zich sedert het begin van den oorlog zeer veel inspanning ge troost. Van het begin af heeft het roo- de leger verwoed gevochten om het be zit van het op enkele kilometers van Kitela gelegen kruispunt, dat de ver binding zijner colonnes zou hebben ver zekerd met het oog op latere operaties tegen de voornaamste weerstandslinie der Finnen. De ontzetting van Kitela en van dit kruispunt na den overhaas ten terugtocht der Russen op deze plaats heeft een bres geslagen in het geheele Russische aanvalsstelsel. Op het oogenblik zou de linkervleu gel der Russische troepen, welke in het gebied van Pitkaranta steunt óp het La dogameer, wanhopig vechten, teneinde te voorkomen, dat zij door de uit het Noordwesten komende Finnen omsin geld worden. De positie dezer troepen is temeer gevaarlijk, daar zij voor den terugtocht slechts beschikken over den weg langs het meer naar Salmi, welke bestreken wordt door de kustbatterijen van het eiland Mantsinsaari, waar de Finnen stand hebben weten te houden. De terugtocht der Russische troepen, die naar het schijnt tot taak hebben, zich een weg te banen tusschen het Ladogameer en het Finsche merenge bied, teneinde de verdedigers van de Karelische landengte in den rug te kun nen aanvallen, moet in verband wor den gebracht met het feit, dat het roo- de leger voor de Mannerheimlinie op deze landengte sedert bijna een week geen offensief meer heeft ontketend, doch zich veeleer bezig houdt met het graven van loopgraven en prikkel draadversperringen om het terrein te verdedigen. Het schijnt derhalve dat generaal Meretzkoff. de commandant der Russische troepen in Karelië, heeft afgezien van zijn strategisch plan om van het Zuiden uit Finland binnen te dringen. De Finsche gezant te Grippenberg, heeft gisteren ford een rede gehouden, hij de vraag stelde, waarom lin Finland heeft aangevallen en wat zijn uiteindelijk doel is. Hij beantwoord de deze vraag met te zeggen, dat Stalin op het oogenblik niet minder poogt, dan zich een weg te banen naar het Westen om de beschaving te vernielen. Stalin verachtte zelfs Lenin en hij vertegen woordigt niet het bolsjewistische idee: hij vertegenwoordigt slechts den verach- telijken wil om te vernielen en te strij den. Eeh land als Finland, dat niets vraagt en niemand bedreigt en dat op het oogenblik nog niets anders verlangt dan tot een vriendschappelijke oplossing te komen, heeft geen andere keus, dan tot het uiterste van zijn kracht te strij den. De United Bress-correspondent Webb Miller schrijft uit Helsinki: In dezen oorlog van „mensch tegen machine” heeft de mensch het tot dus ver gewonnen, In een wanhopigen strijd van zeven weken lang in een barre vrieskou, die zelfs daalde tot 54 graden Fahrenheit onder nul, heeft het kleine Finsche leger met zijn veel mindere me chanische kracht den Russischen kolos sus tot staan gebracht en thans is de strategische positie van de Finnen beter dan ooit sedert hot uitbreken van den oorlog en deze positie wordt momenteel nergens bedreigd. Neutrale militaire waarnemers zijn er thans van overtuigd dat, mits de Finnen slechts in bet bui tenland zich van voldoende crediet en voldoenden voorraad kunnen voorzien, hoofdfzakelijk zijn noodig gevechts vliegtuigen, machinegeweren en anti- tankgeschut benevens benzine zij in staat zullen zijn het Roode Leger voor onbepaalden tijd tegen te houden. Gisteravond is op het koninklijk pa leis te Oslo een diner aangeboden ter eere van de leden van het parlement. Koning Haakon heeft een tafelrede ge houden, waarin hij zeide: „Wij kunnen slechts met afschuw denken aan de toekomst, wanneer de oorlog werkelijk zal losbreken. De oor log tusschen Finland en de sovjet-Unie is een nieuwe factor van gevaar en wij hopen, dat beide landen spoedig vrede zullen sluiten. Gelukkig is Noorwegen tot nu toe buiten den oorlog gebleven, doch de moeilijkheden blijven vele. Er is evenwel een lichtpunt en dat is de kameraadschap van het Noorsche volk. Ik ben overtuigd, dat deze kame raadschap ons zal helpen ons doel, een vrij en onafhankelijk Noorwegen te be reiken. Ook de voorzitter van het Storting, Hambro, heeft gewezen op de solidari teit van het Noorsche volk en zeide: „Overal wanneer de mannen en vrou wen van Noorwegen bijeen zijn, gaan hun gedachten en wenschen uit naar Finland. Zij verlangen een spoedigen en eervollen vrede voor dit dappere buur volk. Onze wil ons land te verdedigen kan geen betere uitdrukking van zijn eensgezindheid vinden, dan in den naam van onzen koning en den kroon prins”. De Zweedsche admiraliteit heeft medegedeeld, dat een Zweedsch oor logsschip de bemanning van het Duit sche schip, dat in de Bothnische Golf op een mijn geloopen was, heeft opge pikt. De naam van het Duitsche schip is „August Thyssen”. De bemanning was bevangen door de koude, daar de reddingboot reeds eenige mijlen opdrift was in het pakijs waar de temperatuur 25 graden onder nul is. schalk f« Finsche tegen de Russen gevochten io„ ,7 den Finsch®n vrijheidsoor- 1918, waard°or zij zoowel hun terwiiideu ?ls hun mentaliteit kennen. 1 VeLbindings' en transport- aan dat der Rus- De Russische vliegtuigen. Volgens de statistieken van den Fin schen generalen staf heeft de lucht macht van de sovjet-Unie sedert het uitbreken van de vijandelijkheden 208 toestellen verloren. Naar schatting verbruikt de Russische luchtmacht bij de operaties boven Finland iederen dag een half millioen liter benzine en aangezien het transport van zulke hoe veelheden brandstof niet gemakkelijk is verwacht men, dat het optreden van de luchtmacht gehinderd zal worden door gebrek aan benzine. De Russische luchtmacht bombardeert iederen dag de Finsche batterijen te Bjorko. Een vijftigtal vliegtuigen heeft bommen geworpen, doch zonder suc ces. Een toestel werd omlaag ge schoten. Sovjet-vliegtuigen hebben Abo Lappeenranta gebombardeerd. Er bra ken enkele branden uit en te Lappeen ranta zou een burger gedood zijn. Verleden week Woensdag moest een Duitsch vliegtuig een noodlanding ma ken te Mechelen aan de Maas, aan de grens niet ver van Luik. Twee offi cieren die in het vliegtuig zaten, wer den aangehouden. Een van hen be hoorde tot de legergroep, waarvan het hoofdkwartier te Keulen is gevestigd. Hij was, volgens de „Daily Telegraph” ip het bezit van zeer belangrijke docu menten en had opdracht deze uit Ber lijn naar Keulen over te brengen. De officieren moesten per trein reizen, doch om sneller bij zijn vrouw, die te Keulen woont, te zijn, was hij inge stapt in het vliegtuig van een zijner vrienden, dat van Tempelhof naar Keulen zou vliegen. Het vliegtuig ver dwaalde echter en kwam op Belgisch gebied terecht. Na de landing trachtte de officier zijn documenten te verbran den, doch dit werd door Belgische sol daten belet. Volgens het blad waren die docu menten van buitengewoon belang. Zij hadden betrekking op de overbren ging uit Berlijn van 22 nieuwgevormde divisies naar den linkeroever van den Rijn. Sommige van deze divisies zouden naar de Nederlandsche, maar de meeste zouden voor de Belgische grens bestemd zijn. De Belgische geheime dienst was in staat te bevestigen, dat deze troepenbe wegingen inderdaad plaats hadden. Te gelijkertijd werd bericht ontvangen, dat 2 legercorpsen elk van 3 divisies in de omgeving van Aken waren aangekomen. Het was echter niet vast te stellen, of deze troepenbeweging als een con centratie of als een aflossing van troe pen was te beschouwen. Uit de gevon den documenten was zulks niet op te maken. De „Daily Telegraph” schrijft verder, dat het vinden van deze documenten leidde tot de speciale maaregelen in Bel gië en Nederland. Volgens het blad zijn 75 a 80 Duitsche divisies langs de gren zen van België en Nederland aanwezig, waarvan 57 zich ten Oosten van de Belgische grens bevinden. Het Grieksche vrachtschip „Asteria”, groot 3313 ton, is in de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. Elf over levenden en het lijk van een lid der bemanning, die uit 24 koppen bestond, zijn in een haven aan de Oostkust van Engeland aan land gekomen. De over levenden hadden 15 uur rondgedreven in een kleine boot. Toen de „Asteria” op een mijn liep, werden twaalf man, met inbegrip van den kapitein en den Engelschen loods, gedood. Slechts drie der geredden zijn ongedeerd gebleven. Omtrent de torpedeering van het Noorsche stoomschip „Enid”, wordt nog vernomen, dat de onderzeeër twintig granaten en daarna een torpedo op het schip afzond, waardoor de „Enid” in brand geraakte. De „Enid” drijft nog in de buurt van de Engelsche Noordoost kust brandend rond. De bemanning, die uit 16 personen bestond, was in twee reddingsbooten gegaan. Een daarvan bereikte een eiland, de andere werd door een traw ler gezien, welke de zich daarin bevin dende personen aan boord nam. De Noren zijn in een stad in het Noorden van Engeland aangekomen. Zij hebben alles verloren wat zij bezaten, behalve de kleeren die zij droegen. terwijl het wegennet der Finnen sen te eenen male superieur is. Finnen zijn geoefende v skiloopers. voorts zijn vrijwel alle Finnen ge- nT!eRde skilo°Pers- terwijl slechts wei nig Russen deze kunst machtte zijn Uit Tonder wordt gemeld, dat om zes uur gisterochtend een hevig vuren van de luchtdoelartillerie van het Zui delijk deel van Sylt het Duitsche eiland, dat tot luchtvaartbasis is inge richt werd gehoord. Het duurde een half uur. Tien groote Duitsche vlieg tuigen zijn om zes uur opgestegen van het vliegveld van List, op ’t Noordelijk deel van het eiland gelegen. Zij vlogen rechtstreeks naar het Zuiden. Even later stegen vijf Messerschmidts van Sleeswijk op. Deze toestellen begaven zich in Westelijke richting. Korten tijd later werd een hevig geschutvuur gehoord, dat waarschijn lijk afkomstig was van oorlogsschepen. Twee uur later passeerden vijf vlieg tuigen, welke uit het Noordwesten kwamen, boven List. Onmiddellijk hier na werden vijf ontploffingen gehoord. Men gelooft, dat deze ontploffingen zich hebben voorgedaan in de op Sylt gelegen steden Rantun en Keitun. Den geheelen tijd was er een hevig vuur van luchtdoelgeschut. Er kwamen gisteravond nog steeds berichten binnen over groote activiteit in de lucht boven Sylt. grootste deel van bun materiaal buit ge maakt of vernietigd. De Finnen hebben de overtuiging, dat zij vechten voor hun leven, hun huis en hun godsdienstvrijheid. Ten tweede is de Finsche soldaat veel beter geoefend in de speciale vechtwijze, die hier ge- ëischt wordt, terwijl de ontwikkeling der Finsche soldaten individueel veel booger staat. Zij hebben meer persoon lijk initiatief, terwijl ook man voor man hun lichamelijke toestand beter is, waardoor zij tevens beter tegen koude ?ntbering zijn opgewassen. In de m^-P rts is driekwart van Finland wpLd„1Ch e W°Uden bedekt waar weinig g zijn en bovendien 70.000 De „Popolo di Roma" meldt van bevoegde kringen uit Parijs te hebben vernomen, dat een geheim expeditie leger van 100.000 man sterk, volledig uitgerust met de meeste moderne wa penen, naar Finland vertrokken is. Aan het bericht wordt nog met beslistheid wegen meren. Hierbij komt nog, dat veldmaar- Mannerheim en vele der hoo- bied reeds'in dezelfde ge- hebben in Naar Reuter verneemt, is het tank schip, dat Dinsdag na een ontploffing aan de Zuidwestkust van Engeland in brand geraakt en gezonken is, de 9456 ton metende Britsche „Inver- dargle”. De familieleden van de 46 opvaren den van het tankschip „Inverdargle” hebben bericht ontvangen, dat het schip wordt vermist en dat vermoedelijk de geheele bemanning is omgekomen. Voorts zijn oefende skiloopers, terwijl slechts* nig Russen deze kunst machtig hetwelk den Finnen dus ook een voor sprong verschaft. Men moet niet ver geten, dat de Finsche officieren beter De oorlog in de lucht. Ook heeft deze oorlog bewezen, dat een numeriek overwicht in de lucht nog volstrekt niet snel ter overwinning voert. Ofschoon de Russen wellicht dertien tot veertienhonderd vliegtui gen gebruikt hebben en op sommige dagen 500 vliegtuigen tegelijk over Fin land vlogen, is de door hen aangerichte schade in militair opzicht naar ver houding gering. Door eigen waarne ming weet ik, dat geen enkele vitale verbindingslijn gedurende langeren tijd ernstig verstoord is en dat ondanks sommige vertragingen in zendingen de toestand geenszins critiek is. Dit komt door het werk der Finsche gevechts vliegtuigen, evenzeer als door luchtafweergeschut, terwijl ook slechte mikkken van de bommenwer pers hierbij een rol speelt. Bij hun aan vallen op open steden en op de bur gerbevolking gebruikten de Russen 6500 bommen, waaronder honderden brand bommen zonder noemenswaardige uit werking op het moreel der burgerbe volking. Alhoewel tienduizenden der Russen fanatiek vechten, is in het algemeen hun moreel niet te vergelijken met dat der Finnen. Vele Russen, die tot den laatsten man vechten doen «dit slechts doordat hun officieren hen hebben wijsgemaakt, dat de Finnen hun krijgs gevangenen vermoorden. De kleeding van de krijgsgevangenen der laatste weken en van de lijken der gesneu velde Russen in dien tijd wijst erop, dat de Russische leiders hun keurtroepen in het vuur gezonden hebben. De be faamde Russische Bugaboo parachute troepen hebben zich nog niet ver toond. Wij bedoelen die troepen, waar over reeds jaren de Russische kranten hebben geschreven en die per para chute achtei de linies van een vijand zouden worden neergelaten, uitgerust met machinegeweren om den vijand in den rug te kunnen aanvallen en om verwarring te kunnen zaaien door hun onverwachte komst. Zoover bekend, hebben slechts en kele malen parachutes dienst gedaan en dan slechts om spionnen te laten neerdalen, gwapend met kortegolfzend- toestellen, zij werden echter spoedig opgespoord wanneer zij signalen be gonnen uit te zenden. zijn voorbereid dan de Russische, die herhaaldelijk blijk geven van ondoel- matigen staf arbeid; dit is misschien een van de gevolgen van de 'schoon maak, welke destijds in het Roode Leger is gehouden na de executie van maarschalk Toechatsjevski eenige ja ren geleden en die, naar wordt aan genomen, geleid heeft tot de verdwij ning van tachtig procent der hoofd- en opperofficieren. Tenslotte dient gewezen te worden op de groote reputatie van de Finnen als scherpschutters zoowel met het ge weer als met machinegeweren, waarbij de Russen niet in hun schaduw run nen staan, ook al zijn volgens deskun digen, onder wie Finsche officieren, hun technische hulpmiddelen buiten gewoon. Hun tanks, vliegtuigen en hun veld geschut laten technisch niets te wen schen, maar ofschoon zij veertien- a vijftienduizend tanks verbruikt hebben in. zeven weken oorlog officieel wordt verzekerd, dat zij alleen in de Karelische landengte reeds duizend hebben in het gevecht gebracht is het succes, dat zij daarmede gehad hebben, slechts zeer matig te noemen, daar de Finnen spoedig leeiden hoe zij zich ertegen moesten verdedigen. Evenmin heeft de numerieke meerder heid der Russische artillerie het door hen verwachte succes opgeleverd. De Finnen zijn ware kunstenaars in het bouwen van doelmatige schuilplaatsen tegen artillerievuur in hun dichte bos schen, terwijl ook veel Russische mu nitie is verspild door onnauwkeurig eh in het wilde weg vuren. Weliswaar zijn de Russische patronen en kogels niet van eerste kwaliteit, maar dit wordt door de enorme hoeveelheden wel weer gecompenseerd.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2