eer Finland Sneeuwballen gooien De op het IJssel vastgeraakte schepen De houding van Noorwegen en Zweden ten aanzien van Haagsche Courant van Vrijdag 19 Januari 1940 :i [.KiderlensJenever Ijsbrekers hebben hun doel bereikt Pret in den avond BINNENLAND Parmentier maar geen de Bon 4 In het Haagsche Bosch wierp levensmiddelen uit Zooveel mogelijk hulp, oorlog DERDE BLAD, PAGINA 1. Iet torpedeeren van „Arendskerk” De distributie van erwten en boonen Een beeld van sneeuw )uit$ch oordeel over de torpedeering onder boven en den ganschen De arreslee viert momenteel hoogtij. De aanstaande voorjaarsbeurs te Utrecht Weerkundige Waarnemingen Afvaarten van de schepen der Ver. Ned. Scheepvaartmij. opgeschort Per Lilerflesch: o aa ET met spanning ver wachte bericht, dat de twee ijsbrekers, welke al eenige da gen op zoek zijn naar het op het IJsselmeer ingevroren con- vooi, hun doel hebben bereikt, werd vanochtend tegen half twaalf ontvangen, toen Parmen tier van zijn tocht naar Urk op Schiphol terugkeerde. De beeld houwer Tempelman in de Trompstraat heeft in het Schilders- hofje aldaar uit de sneeuw een vrouwekop gehouwen. De beeldhouwer aan het werk. Zonsopgang: 20 Jan. 8 uur. Zonsondergang: 20 Jan. 4.22 uur. Lantarens aan: 20 Jan. tot 7.28 u. v.m.; 20 Jan. 4.54 u. nam. L. vil Sif Buitenlandsche deelnemers. (Van onzen correspondent.) seinen geen ijsbergen S3 de heele stad vol le- n omvang nagenoeg even groot als die van 1939 Onderhoud met den heer Graadt van Roggen. juist onder deze oorlogsomstandigheden nog steeds inziet, antwoordde de heer Graadt v. Roggen bevestigend. Een moei lijkheid was voor het najaarsbestuur. al dus vervolgde de secretaris-generaal, dat er deelnemers waren, die om bijzon dere redenen, niet aan de voorjaars beurs kunnen deelnemen, doch hun oude stand voor deelneming aan de volgende beurs wilden gereserveerd houden, en hoe zeer het jaarbeursbestuur ook ge probeerd heeft den deelnemers ook hier in tegemoet te komen, is het in de meeste gevallen jammer genoeg niet ge lukt, daar de opengevallen plaatsen vrij wel alle door nieuwe deelnemers zijn in genomen. Op de heenreis van het vliegtuig werd waargenomen, dat de ijsbrekers bij de „Holland” en de „IJssel” lagen. Zij hadden het ijs aan alle kanten stuk gemaakt, zoodat de booten waren om geven door een groote plek open wa ter. Op het oogenblik, dat het vliegtuig passeerde, was men bezig, alles in ge reedheid te brengen voor het vertrek. Barometerstand van hedenmiddag 12 uur Het dunne pijltje geeft den stand aan van gisteren Verwachting tot den avond van 20 Jan.l Wind: zwak tot matig. Zuidoostelijk tot Oostelijk; ’s nachts en ’s ochtends plaat selijk zeer strenge vorst, overigens strenge tot matige vorst; nevelig tot helder ot halfbewolkte lucht; droog weer. Naar wij van de directie der Ver- eenigde Nederlandsche Scheepvaartmij. vernemen, zijn de afvaarten van haar schepen opgeschort en is den agenten aangezegd tot nader order geen la dingen aan te nemen. Deze maatregel, welke als een voor- loopige is te beschouwen, dient om de directie gelegenheid te geven de situa tie, welke door de torpedeering van de „Arendskerk” is ontstaan, te bestudee- ren. De definitieve beslissing zal af hangen van de eventueele verdere behandeling van de affaire-Arendskerk tusschen de Nederlandsche en de Duit- sche regeering. Van heden tot en met Donderdag 15 Februari zal bon 4 van de Rijks- distributiekaart recht geven op het koopen van een half pond bruine boonen, witte boonen of andere ge kleurde boonen, capucijners of grauwe erwten. Als granaten vliegen de door de Lachsalvo’s weer de klinken. Het Nederlandsche le- Waar zijn de twee ijsvletten? Op Urk bestond eenige ongerustheid over de ijsvlet van de reddingvereeni- ging „Hulp en Steun”, welke Woens dagochtend van het eiland was ver trokken en welke sindsdien niet is te ruggekeerd. Het was echter zeer waar schijnlijk, dat deze ijsvlet zich nog gis terochtend bij de schepen bevond, aan gezien er door middel van letters op het ijs voedsel voor 35 man was ge vraagd, uit welk aantal men opmaakt, dat ook tien Urkers, die met de ijs vlet waren uitgezonden, zich nog aan boord bevonden. Uit Elburg is vanoch tend een ijsvlet vertrokken met eenige verzekeringsexperts, die de situatie, waarin de schepen verkeeren. zouden opnemen. Deze heeren hadden reeds gistermiddag getracht zonder ijsvlet wandelend over het ijs naar de sche pen te gaan, doch, zij moesten toen on verrichter zake terugkeeren, omdat een scheur van ongeveer tien meter ^breedte was ontstaan. De ijsvlet, welke gisterochtend met levensmiddelen naar de booten was vertrokken, heeft naar alle waarschijnlijkheid haar doel be reikt, aangezien Parmentier gisteren rapporteerde, dat deze vlet zich op slechts enkele kilometers van het con- vooi bevond. niets anders te doen dan die vreemde stilte de vlucht te nemen, ge- mij heen. Maar dan vol8d door zijn lachenden verschil- collega. Ze zijn hier im mers machteloos. Ik loop verder. Het ge- Vervolgens informeerden wij naar de belangstelling van het buitenland voor Nederland als afzetgebied onder de hui dige omstandigheden. Deze belangstel ling, aldus vervolgde de heer Graadt van Roggen, is voor Nederland nog niet ver leren gegaan. De Belgische, Duitsche, Fransche, Fransch koloniale (Tunis, Al giers en Marokko), Zuidafrikaansche en Zwitsersche collectieve industrieën, ko men alle op de voorjaarsbeurs als ge woon en in dezelfde omgeving terug. De samenstelling van de komende voor jaarsbeurs zal dus in groote lijnen weer geheel gelijk zijn, voor wat de groepen- verdeeling betreft, aan die van vorige voorjaarsbeurzen. Op het Vredenburg zal een gaspaviljoen aanwezig zijn en bovendien zal aan de voorjaarsbeurs een groep carosseriefabrikanten met auto bussen enz. deelnemen. Dit laatste in verband met het niet doorgaan van de R.A.I. De Beatrix-hal is geheel gevuld met de deelnemers in de groep machine-in- dustrie, metaalnijverheid en electrotech- niek. want de vechters met sneeuw ziet men velen in Parmentier wierp een tweetal brieven uit, bestemd voor de opvarenden van de schepen der reederij Koppe en voor de bemanningen der sleepbooten van de firma Goedkoop. Hierin werd ge vraagd of de opvarenden nog speciale wenschen hadden. Parmentier vloog daarop door naar Urk om er 39 zakken post af te geven. Voor de terugreis hadden drie passagiers geboekt, ter wijl tevens een hoeveelheid post van het eiland werd meegenomen. Par mentier vloog toen voor de tweede maal boven de schepen, waar bleek, dat men inmiddels had geantwoord op de schriftelijke gestelde vraag. Op het ijs stond thans geschreven: „Alles o.k. voedsel tot Zaterdag”. Hoewel deze me- dedeeling van optimistischen aard was, achtte Parmentier het toch gewenscht de tien zakken levensmiddelen, welke hij aan boord had, uit te werpen. Voorts stond op het ijs geschreven „va ren naar Amsterdam”. Gisteren hebben wij een onder houd gehad met den secretaris-generaal van de Kon. Nederlandsche jaarbeurs te Utrecht, den heer W. Graadt van Roggen. In dit onderhoud informeerden wij naar den stand van zaken in verband met de moeilijke internationale positie. De heer Graadt van Roggen deelde hierop mede, dat de voorbereiding iets moeilijker in haar werk is gegaan dan gewoonlijk. Niet dat de wil om deel te nemen er niet was, maar omdat de onzekerheid van den toestand en de onoverzichtelijkheid van de naaste toe komst voor vele deelnemers het nemen van een definitief besluit bemoeilijken en vertragen. Het jaarbeursbestuur is daarbij den deelnemers zooveel moge lijk tegemoet getreden door de in schrijvingen tot 15 Januari als „voor- loopig” te beschouwen en ook ten op zichte van het afsluiten van jaarcon tracten waarbij ook de deelneming voor de najaarsbeurs van dit jaar con tractueel wordt vastgelegd, is het jaar beursbestuur den deelnemers zooveel mogelijk ter wille geweest. Na nieuw jaar is begonnen met de voorloopige in schrijvingen definitief te maken, en voor 15 Januari hebben om zoo te zeg gen, alle inschrijvers hun inschrijvings- biljet onderteekend. Slechts een klein percentage van de geregelde deelne mers is afgevallen, doordat zij, of niet geheel zeker waren over voldoende grondstoffen te kunnen beschikken, of als importeur te veel in het onzekere verkeerden, wat de moeilijkheden van hun import betreft. Hun plaatsen zijn evenwel door nieuwe deelnemers inge nomen, zoodat de komende voorjaars beurs in omvang nagenoeg gelijk zal zijn, aan de voorjaarsbeurs van 1939, welke zooals men weet een record- beurs was. Op onze vraag of bij de voorberei ding gebleken is, dat het bedrijfsleven het nut van het jaarbeursintermedaix De stad ligt onder een dikke vacht van sneeuw bedolven. Het is avond en ongewoon stil op straat. De kinderen zijn naar bed en de ouderen zitten rus tig in de huiskamers, want wie gaat er nu op straat bij zulk weer, als het niet dringend noodza kelijk is Auto’s zijn even zeldzaam als een dertig veertig jaar geleden, toen ze i wagens-zonder-paard had- jongens er achter aan. den. Enkele fietsers wor- gen later hoor Dl STI LLATIURJ Kg| EKIDERLEN SCHIEDAM V.UV daalt op het hoofd van den agent neer. Een meisje hangt om zijn hals en wrijft althans. Een hem in- En de agent weet heerscht er Een groote opluchting. Het spreekt vanzelf, dat de mede- deelingen van Parmentier een groote opluchting voor alle betrokkenen be- teekenden. De terugreis zal zoo spoe dig mogelijk worden begonnen, waar bij de twee ijsbrekers voorop zullen varen, om zoo noodig opnieuw een breede vaargeul te maken. Het staat niet vast, of de sleepbooten de „Hol land” en de „IJssel” op sleeptouw zul- nen nemen. Weliswaar zijn beide laatstgenoemde schepen, lekgeslagen, doch het schijnt, dat er weinig ge vaar voor zinken bestaat. In ieder ge val zijn de beide machinekamers in tact gebleven, zoodat zij op eigen kracht zullen kunnen varen. De „Friesland”, welke zich in deplorabe- len toestand bevindt, en eigenlijk nog maar op het ijs hangt, zal worden achtergelaten. Het water is ter plaat se zeer ondiep, zoodat bij zinken het schip waarschijnlijk nog voor een deel boven de oppervlakte zal uitsteken. Wallicht zal het later nog mogelijk zijn het vaartuig te bergen. Barometer alhier v.m. 8 uur 767j m.m, v.m. 12 uur 767J m.m.; thermometer respi. -11 gr. en -81 gr. Celsius. Barometer na hedenmiddag 12 uurj stationnair. In Berlijn verklaart men ten zeerste verwonderd te zijn over de kritiek der Nederlandsche pers naar aanleiding van het torpedeeren van de „Arends kerk”. Men wijst er op, dat de gezag voerder van de „Arendskerk” in een interview heeft medegedeeld, dat de bemanning van de Duitsche onderzee boot de Nederlandsche schipbreukelin gen zeer correct heeft behandeld en dat de lading voor Engelsche firma’s was bestemd, meldt het „Hbld.”. Van Duitsche zijde staat men op het standpunt, dat de „Arendskerk” vol komen binnen de bepalingen van het zeerecht getorpedeerd is geworden en wel om vier redenen: 1. Het schip had contrabande aan boord; 2. het poogde door de Duitsche duikboot aangehouden te vluchten; 3. het schip heeft radio- ^geven, waardoor de positie van het Duitsche oorlogsschip gevaar liep; 4. van Nederlandsche zijde is toe gegeven, dat de „Arendskerk” naar een Zuidafrikaansche haven onderweg was, dus naar een haven van een land, dat met Duitschland in staat van oorlog verkeert. Daarom is men in Berlijn van mee- ning, dat Nederland géén recht heeft tot eenig protest en dat er ook reden is om naar aanleiding van deze torpedeering te beweren, dat Duitsch land zijn oorlogvoering ter zee onder verscherpte omstandigheden doorvoert. net als kleine kinderen, die stiekum een koekje uit het trommeltje geno men hebben. Maar, o wee. Een der agenten glim lacht, bijna onmerkbaar, tegen het meisje met de druipnatte haren. Mis schien een opwelling van medelijden. Ze komt op hem toe. Een suikerzoet lachje. Dichtbjj gekomen duwt ze den sneeuwbal nog de aanduiding van waar vaej sneeuw ligt, de Pardoes in het gelaat van jongens Hoe lang zal de terugtocht duren Het valt bij benadering niet te zeg gen, wanneer de schepen te Amster dam zullen aankomen. Indien de geul, welke de ijsbrekers op de heenreis hebben gemaakt, nog open is, zouden de booten reeds in den loop van Za terdag de Oranjesluizen kunnen berei ken. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal deze nieuwe tocht ongetwijfeld nog vele moeilijkheden opleveren, zoodat de schepen, naar verwacht wordt, wel eenige dagen onderweg zullen blijven. Vanmiddag om half één zou Par mentier opnieuw post naar Urk bren gen. Hij zou dan wederom de situatie van het convooi opnemen. De heer van Munnik van de reederij Goedkoop zal dezen tocht meemaken, om als deskun dige poolshoogte te nemen. Het eiland Urk vertoont een Siberi- Schen aanblik. Alles ligt bedolven on der de sneeuw en rondom het eiland zijn huizenhooge ijsbergen opgesta peld. Het weer is goed en het zicht helder. den dienaar der wet. Die daad is te veel... voor stelen zich over den weg een vertwijfelden meis- de andere meisjes tenmin voort. Het is een inspan- jesgil ZOoiets als moudèè, ste- Want een regen van nend karwei, de sneeuw (jan schaterend lanaen sneeuwballen heeft als het ware grep- en hoera-geroep. gén van pels over den weg g6" de meisjes krijgt blijk baar een flinken pakkerd van sneeuw ^ogenblik weer >m weerklinkt uit lende richtingen gegil en sneeuwballen- ook al zoo’n oud-vaderlandsche welke de jon- „Ze”, zijn sneeuwballen heeft. De gens en meisjes de straat stuk of wat opgescho- meisjes houden instinct- opdrijft. En ze hebben ge- ten jongens, eveneens ge- matig haar hand met de noten, wapend. Haastig werpen sneeuwbal achter den rug, avond door. De stroom van koude continentale lucht over Oost-Europa, welke door de ontwik keling van het minimum voor de Zuid kust van Noorwegen en over de Noordzee was onderbroken, herstelt zich weer. Het hoogedrukgebieij over de Baltische staten bouwde zich op en de luchtdrukstijging is nog niet ten einde In het Middelland- sche zeegebied is de luchtdruk laag. Zware sneeuw viel in het binnenland van Zuid-Slavië en zelfs de Zuidpunt van Sardinië meldde gisteren op het midden van den dag matige sneeuw met een tem peratuur nabij het vriespunt. Ten Westen van Portugal ontwikkelde zich een nieuwe storing, welke O.N.O.-waarts doordringt. Zij bracht zware regens en sneeuw. Het vlakke minimum over de Noordzee vult verder "'op. Zijn storingsfront is verder naar het Oosten getrokken en gaf gisteren aanleiding tot zware sneeuw over het midden van ons land. Tijdens de nach telijke opklaringen daalde de temperatuur bij ons boven het dikke sneeuwdek zeer snel. In Den Helder was de temperatuur van gisteravond 0 graden en hedenmorgen -12 graden. Hoogwater te S c h e ve n i n g en. 20 Jan. ’s morgens 10 uur; nam. 10.40 uur. Morgen géén schietoefeningen op het strand. voort, met gezichten sneeuwgevechten af, viert joel is niet van de lucht, ik-laat-mij-door-die- de sneeuwpret hoogtij. De Er wordt gevochten, veld- groep meisjes van zoo- slagen worden er gele- is opgewekt. even verschijnt weer om verd Toch is ondanks de wei- den hoek. Eén er van met kletsnatte sneeuwballen Oslo, Januari. De publicatie in Moskou van de sovjet-nota’s aan Zweden en Noorwe gen is in deze twee landen met groote kalmte ontvangen, hoewel men er zich wel van bewust is, dat dit nogal in een tendentieuzen vorm is geschied. Rusland heeft hiermede zijn vroegere wijze van een campagne voeren weer hervat. Ofschoon er geen eischen zijn gesteld, zijn Stockholm en Oslo niet doof voor den dreigenden toon, welke veel lijkt op het stellen van eischen. Indien Zweden en Noorwegen bij hun houdig blijven, inzake de Finsche kwes tie er is geen twijfel, dat zij die zullen wijzigen dan is het mogelijk, dat daaruit een verlies van prestige voor sovjet-Rusland zal ontstaan en j dit zou gevolgen kunnen hebben. Zoo- wel de Noorsche als de Zweedsche na- tie zijn eenstemmig wat betreft de te- i genwoordige politiek ten aanzien van Finland. Deze politiek is: de strikte neutrali teit en de handhaving van de regels van de Haagsche conventie, indien de landen tenminste niet plotseling wor den aangevallen. Het parool is: Zoo veel mogelijk hulp als mogelijk is aan Finland, maar geen oorlog. Dit is ook het verlangen van de bevolking. De bladen wijzen er op, dat sovjet- Rusland verklaard heeft, dat er geen oorlog met Finland bestaat. Daarom is de beschuldiging van Moskou, de neu traliteit te hebben geschonden, niet juist. Maar zelfs al had Rusland den oorlog verklaard, dan nog hebben Zwe den en Noorwegen zich gehouden aan de regels van de neutraliteit De lei ders van de vrijwilligers zijn allen burgers; de beroepsmilitairen hebben niets met de organisatie te maken. Geen enkele vreemde natie heeft het recht, soldaten in Noorwegen en Zwe den aan te werven, maar de regeerin- gen kunnen den burgers niet verbie den, Finland te helpen. Rusland heeft relfs zijn vooraanstaande officieren naar Spanje gezonden. De officieren ran de Zweedsch-Noorsche brigade zijn oud-officieren, die hun ontslag hebben genomen. Wat betreft het ver voer van voorraden en wapens, dit is toegestaan volgens de Haagsche Con ventie. Indien Rusland zijn campagne tegen de beide landen zou voortzetten, dan zal het daar ongetwijfeld tegen stand ontmoeten. Noorwegen en Zwe den zijn absoluut tegen den oorlog, niaar er bestaat een grens, welke niet overschreden kan worden. De vree$e- Ujke bombardementen van de burger bevolking van Finland hebben de ver ontwaardiging opgewekt in Noorwegen en Zweden. De Noorsche en Zweedsche activiteit heeft haar oorzaak in de vrees. dat de sovjets, indien Finland verslagen is, niet zullen stoppen voor de Zweedsche en Noorsche grens. Deze vrees is onlangs uitgesproken door de «Berliner Nachtausgabe”, die schreef, dat het de bedoeling van Rusland is, gebieden in Noorwegen en Zweden te bezetten, welke spoorwegverbindingen bebben met den Atlantische Oceaan. Het zou hier gaan om de ijzererts velden in Noord-Zweden en den spoor- *eg van Lulea in Zweden naar Narvik Noorwegen. Velen zijn daarom in Zweden en Noorwegen van meening, dat het beter Finland te steunen, dan te wachten, tot de sovjets Finland hebben versla gen en dan Zweden en Noorwegen aan vallen. Het schijnt echter, dat de meerder heid der bevolking tegen een onmid- dellijken oorlog is. Een weekblad in Stockholm heeft onder zijn lezers een stemming uitgeschreven. Zesduizend Personen namen er aan deel, 84 pro- cent stemde voor hulp, maar slechts 40 procent hiervan stemde voor actieve hulp met de wapens, 13 procent was tegen hulp, uit vrees voor een derde uiogendheid, blijkbaar Duitschland. Met betrekking tot dit laatste dient er op gewezen te worden, dat Duitsch land de diplomatieke betrekkingen met Finland niet heeft verbroken. Duitsch land heeft bovendien geen belang bij een Russische bezetting van de Zweed sche en Noorsche ijzerertsmijnen. De bladen in de Zweedsche hoofdstad *ijzen er op, dat de regeering op alle gebeurtenissen voorbereid moet zijn en dat er verschillende problemen zijn tus schen Rusland en Zweden, welke nog niet zijn opgelost, zooals b.v. het bom bardement op Lulea en de aanval van den Russischen onderzeeër op het Zweedsche schip „Fenris". De bladen vragen scherpe protesten in Moskou. Dat Rusland agressief is, is duidelijk, na den vorm van zijn nota’s aan Stockholm en Oslo. Het blijkt ook uit het feit, dat de Russische gezant te Oslo den Noorschen minister van bui tenlandsche zaken, Koht, in zijn par ticuliere woning des morgens om vier uur de note van Stalin en Molotof overhandigde. de meisjes de sneeuw ballen naar hen toe. Zon der nauwkeurig te mik ken. Dan rennen ze weg, een zijstraat in, juist en joelend voorbij. Het is hun avond. Ze hebben practisch het rijk alleen, huiver ik Met een flinken, stevigen bikken sneeuwbal in de hand stappen een vijf, zes meis jes mij voorbij. Haar wangen zijn rood als bellefleurs en haar oogen schitteren. Men zou ze eerder voor ras-echte boerenmeisjes dan voor „stadsjuffers” houden. Ze spieden pels over den weg ge vormd. De banden glijden voortdurend uit en de fietsers maken soms de gekste capriolen om toch maar niet te vallen. Het is vreemd, geen van hen denkt er aan, naast de fiets te loopen. Ze karren gejoei Overal spelen zich maar van i sneeuw-niet-kisten. Hun strijdlust is opgewekt. nige voetgangers en fiet- loshangende, sers de heele stad vol le- haren, ze zit van onder lucht, ven. Troepen jongens en ^t meisjes trekken lachend sneeuw. Maar toch lacht ze vroolijk. Een weinig ger heeft een ongedachte trots zelfs. Onwillekeurig oefengelegenheid, even in mijn onder winterjas en schaam mij, dat ik het de uniform van soldaat, koud heb. „Het zwakke Eén ding valt mij op, geslacht”. Daar komen 2 de voorbijgangers worden, agenten aan. Ze loopen tenzij ze het uitlokken, met langzame, waardige met rust gelaten. Het is schreden en probeeren niet de zucht tot balda- heel streng te kijken, digheid, maar het pleizier Blijkbaar kennen ze van van het vorige jaren de magische gooien links en aantrekkingskracht, welke echte rechts. „Daar heb je ze”, een helm of een hoed op sport roept er één. „Ze”, zijn sneeuwballen heeft, een

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9