DE INDISCHE IMPORTHANDEL IN GUNSTIGE POSITIE HAAGSCHE COURANT Tijger jacht op Sumatra Indische Telegrammen VAN DE record UITDEINDISCHEBLADEN 1 De dreiging den Merapi van Sprekende jaarcijfers Kans op behoorlijke dividenden over 1939 HET ONTZETTENDE AUTO- ONGELUK BIJ MALANG DE MOORD OP DEN HEER EIBERS Zaterdag 20 Januari 1940, No. 17472. b-3p-3' DE KOLONISTENTREK INDISCH HOUT PRIANGAN-TAPIOCA DE BOOT NAAR HOLLAND DE SCHEEPVAART NEDERLAND- 1NDIE OPLEIDING MATROZEN EN STOKERS IN INDIE ’51 4 t 4 T~\E ervaring heeft ons ge- J J leerd, dat bij eenige meer algemeene opleving der markt voor Indische producten, in welk geval meestal zoowel een stij ging van het uitvoerkwantum als een verbetering van op- brengstcijfers te noteeren valt, dit gebeuren overzee vrijwel steeds gepaard gaat met een toe nemende vraag naar verschei dene importgoederen, zoodat dientengevolge ook de Indische importhuizen hun omzetten ge leidelijk zien stijgen. MISLUKT VERHOOR VAN DEN MOORDENAAR voerrecht. mann van Padang begaven zich met 9 6 lioen tons bij een totaalwaarde Sterke positie op de wereldmarkt blijven met BESLUITEN EN BENOEMINGEN. van Pelt en E. M. Maul, 7 8 6 FAMILIEBERICHTEN UIT DE INDISCHE BLADEN. 8 8 6 gestreepte werden voor kon een De foto laat den Merapi zien dén waarnemingspost Babadan, op de hellingen de witte banen het uitgestbötén Het noodlottige schot van een zonderling BEVALLEN; geb van Eck, d. Batavia-C. Lorang, geb. Hogetoorn. z.. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 r 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 KOLONIAAL BIJBLAD 8 7 7 6 8 geen Indië’s „Vulkaan no. 1” de Vuur- 'berg, heeft tegen het eind van het vorige jaar zijn naam, na een lange periode van rust, opnieuw eer aange daan door opnieuw heftig vuur, aarde, modder, steenen en asch uit te braken. Dank zij het bestaan van het instruc tieboekje „Merapi-bewaking”, samen gesteld door dr. Stehn, leider van den Vulkanologischen Dienst, onderkende men de abnormale verschijnselen di rect, waarschuwde men onmiddellijk dezen dienst en evacueerde men de bevolking. Dr. Stehn en de plaatsver- ware steeds van met van gloedwolkmateriaal. MILITAIR DEPARTEMENT. Bevorderd: bij den M. G. D. tot dir. off. van gezondheid le kl. (luitenant-kol.X de dir. off. van gez. 2e kl. G. den Besten. MARINE DEPARTEMENT. Tijd, belast: met rang en titel van afdeelingshoofd bij het Marine-Etablisse- ment te Soerabaja, met de functiën van hoofdingenieur, hoofd van het technisch bedrijf, ir. W. M. den Hollander, thans tijd, waarn. ingenieur bij het Marine-Eta- blissement. GETROUWD; L. Gosma en G A. J. Greve, Bandoeng. Mr. J. D Bandoeng 7 7 5 4 3 8 geen SingLfapore en Colombo worden weer aangeloopen BATAVIA, 20 Januari (Aneta). Te beginnen met de „Indrapoera”, welke 3 Februari a.s. van Tandjong-Priok vertrekt, zullen de schepen van den Rotterdamschen Lloyd weer aanloopen te Singapore en Colombo. De „Johan van Oldenbamevelt” is vanmorgen na een zonder emoties ver- loopen reis van Genua te Tandjong- Priok aangekomen. Douane-ontvangsten in Soerabaja beliepen drie millioen meer dan in 1938. De ontvangsten van het kantoor van den dienst der in- en uitvoer rechten en accijnzen in Soera- nissen, natuurlijk daargelaten. Volle digheidshalve geven wij derhalve hier onder het dividend, door die betreffen de N.V.’en over de genoemde boek jaren aan aandeelhouders uitgekeerd Dividend 1938 Indertijd heeft het „Nws. van den Dag van N.I.” er op gewezen, dat met het oog op de groote vraag uit het buitenland (Amerika) naar tapioca- producten waarschijnlijk groote uitbrei ding aan den aanplant gegeven zal worden. Dit is inderdaad geschied. Naar het blad verneemt, heeft de be volking in de laatste maanden vele, open-I gelegd voor den verbouw van cassave, zoodat de productie dit jaar, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, alleszins bevredigend zal zijn. Met de grootere behoeften in de Europeesche landen naar consumptietapiocaproduc- ten, zooals pearls en seeds, de z. g. n. „fancy-producten”, speelt de Europe.e- sche markt, welke vroeger van weinig beteekenis was, thans een belangrijke rol in den afscheep van de Indische tapioca. Ook het tekort aan veevoeder in ver scheidene landen heeft de markt voor de afval-producten gestimuleerd en de prijzen opgezet. Naast de vraag naar het gewone tapiocameel en gaplek treedt dus die naar de fancy-producten en ampas, sterk op den voorgrond, waardoor de situatie in Indië belangrijk verbeterd is. Het gevolg hiervan is, dat, wat vroe ger nimmer gebeurde, de bevolking in de Priangan de planttijden gewijzigd heeft en dat zij dit jaar twee oogsten zal halen, namelijk de eerste in April- Mei, de tweede in October-November. Hierdoor verstevigen de Priangan- producten in hooge mate hun positie op de wereldmarkt, terwijl zij tevens als leverancier van alle „grades” in tapioca van elke prijsstijging kunnen profitee- ren in tegenstelling met de Oost- en Midden-Java-handelaren, die voor het grootste deel gaplek en gaplekmeel ex-’ porteéren. Het is ietwat voorbarig om de groo tere winsten uit de cassavecultuur voor Bandoeng en omstreken nu reeds te schatten, doch de aanwijzingen zijn duidelijk genoeg, dat men dit jaar op eenige millioenen meer winst voor pror ducenten en handelaren mag rekenen. J. A. VREDEVOOGD, f Te Medan is Zondag 7 dezer op tach- tigjarigen leeftijd overleden de heer J. A. Vredevoogd, oud-onderofficier van het Kon. Ned.-Indische leger, gepension- neerd ambtenaar van de Deli Spoorweg- Maatschappij en in vroeger jaren ge durende zeer langen tijd de volijverige secretaris van de Medansche afdeeling der Vereeniging voor Dierenbescher ming. get KOLONIAAL BIJBLAD bevat naast oorspronkelijke bijdragen van deskundige pand een overzicht van het voornaamste uit de per laatste mail ontvangen Indische paden en periodieken, waardoor zij. die zich voor Indië interesseeren. volkomen op de hoogte blijven van de koloniale gebeurtenissen. BATAVIA, 20 Januari (Aneta). Om trent het drama, dat zich op de onder neming Tjikandi Ilir heeft af gespeeld, waarbij de heer F. H. Eibers werd ver moord, kan nog worden medegedeeld, dat de moordenaar voor de leden van de familie Eibers totaal onbekend is. Nasporingen brachten aan het licht, dat hij den naam Arsad draagt en, naar schatting, vijf-en-twin tig jaar oud is. Hij woonde in een kampong circa zeven kilometer van Tjikandi Ilir verwijderd. Hij oefende daar het beroep van land bouwer uit en stond bekend als een „santri” (iemand, die zich aan gods dienstige overpeinzingen overgeeft en door vasten en onthouding een afgezon derd en godsdienstig leven leidt). In de laatste twee maanden waren zijn ge dragingen abnormaal geweest. Het is gebleken, dat de moordenaar, toen hij het landhuis van den heer Ei bers binnendrong, geheel ongekleed was, doch zich met een dikken stok had gewapend. Eerst later maakte hij zich meester van de meest uiteenloopende kleedingstukken van den heer des hui zes, welke hij aantrok. Een poging, in het militair hospitaal gedaan, om hem te verhooren, mislukte daar Arsad hardnekkig weigerde op de gestelde vragen te antwoorden. De kogel uit den dienstrevolver van den technischen leider der veldpolitie, waardoor hij werd neergeveld, is hem diep in den rechterschouder gedrongen. Deze kogel is nog niet verwijderd. De begrafenis De begrafenis van het slachtoffer zal hedenmiddag, 20 Januari, te vijf uur plaats hebben op het kerkhof te Tanah Abang te Batavia. De begrafenisstoet zal van het ziekenhuis Tjikini naar de begraafplaats, vertrekken. diërs, bij den rand het bosch een jacht-stel- lage op, in de nabijheid van het kadaver van een door één der tijgers in den voorafgaanden nacht aangeslagen geit. In den avond werd stellage door de t genoemde jagers betrok- nog jonge doch reeds ge heel volwassen exempla ren geschoten had. i zeer vermoe- kierszijde kunnen rekenen. Vraagt men ons nu, welk dividend b-i. voor de hier ter beurze geregeld genoteerde fondsen over 1939 als waar schijnlijk mag worden geacht, zoo ge- looven wij niet ver mis te tasten door het percentage, over het algemeen, Wet hooger te stellen dan het gemid delde over de beide laatste jaren 1937/’38, een enkele uitzondering voor deze of gene firma, in verband met ^Paalde omstandigheden of gebeurte- zich wellicht nog een an dere woudroover vertoo- nen zou. Ruim tien minu ten na het lossen van het eerste schot ontwaarde de heer Heerkens Thijs- sen een flauwe beweging in het struikgewas en zag hij een paar tijger- aogen oplichten. Hij aar zelde geen oogenblik, mikte en trok af. Een tweede Koningstijger was precies tusschen de oogen in den kop getroffen en stortte neer. de Bij nader onderzoek bleek, beide dat men twee zeer fraaie, DE KOLONISATIE-COMMISSIE BATAVIA, 20 Januari (Aneta). Naar Aneta verneemt, komt de kolonisatie- commissie op 24 Januari a.s. bijeen tot vaststelling van het werkprogram voor 1940. Passagiers van de „Dempo”. Wij lezen nog in de „Deli Crt.” van 5 dezer Morgenochtend omstreeks zeven uur wordt de „Dempo” te Belawan ver wacht. Het ligt in de bedoeling, dat dit schip in tegenstelling met de ge wone dienstregeling des middags om één uur reeds zal uitvaren. Tot de passagiers, die met dit schip naar Europa reizen, behooren de hee- ren mr. J. W. A. Boots, resident t.b. van den gouverneur van Oost-Java J. H. Fockens, administrateur op het depar tement van Marine G. J. M. Geoghe- han, directeur van de Britisch Ameri can Tobacco Co in Indië W. H. G. van Santen, vertegenwoordiger der directie van de Indische Pensioenfondsen M. A. G. D. M. van der Waals, hoofd Ma terieel, Beheer en Magazijndienst van den P.T.T. en A. M. Voute, agent der Javasche Bank te Semarang. Van Balawan vertrekt onder meer dokter H. H. Cohen. Vrijdagmiddag, 5 dezer, omstreeks twaalf uur is, naar Aneta ons reeds seinde, een ontzettend auto-ongeluk gebeurd op den overweg bij het baan wachtershuisje te Karanglo in de na bijheid van Malang, toen een particu liere wagen door de neergelaten spoorwegafsluitng heenreed en doqr den juist passeerenden sneltrein uit Soerabaja werd gegrepen en vermor zeld. 1937 BorneoSum. Handel Mij. 7 EuropaAzië Deli—Atjeh Güntzel en Schuhmacher Handelsvenn. „Holland” Handelsvenn. „Java” H.venn. v.h. Reiss en Co. Intern. Cred. en H.vg. „Rotterdam” Lindeteves-Stokvis Moluksche Handelsvenn. Maintz en Co. (vnl. producten) Hagemeijer en Co. Handel Mij. Tels en Co. Tenslotte zouden wij er nog speciaal op willen wijzen, dat verscheidene der vorengenoemde firma’s, meer in het bijzonder dan de grootere concerns, geïnteresseerd zijn in overzeesche fa- brieksbedrijven, welker producten in dezen tijd ongetwijfeld ginds een goede en grage markt zullen vinden. Merapi om vandaar uit met den verre kijker de gedragingen van den vuur berg te volgen. Daags daarna begaf men zich naar den anderen post, Baba dan. Zaterdagavond 6 dezer heeft de heer J. A. M. Heerkens Thijssen, assis tent der Deli-Maatschap- pij, in gezelschap van zijn collega den heer F. H. Dolleman op de onderne ming Paya Bakong bin nen een kwartier tijds twee prachtige Konings tijgers geschoten, waar mede deze Kebon en om geving van een gevaar lijke plaag verlost zijn, lezen wij in de „Deli Crt van 8 Jan. j.l. De beide gestreepte woud- roovers werden in het I avondlijk uur met welgemikt kopschot dan ook mogen dat het overzeesch uit- den termijn 1939 een In aansluiting op hetgeen wij gemeld hebben omtrent de gunstige positie, welke de Indische tinbedrijven op de wereldmarkt innemen, kan het „A.I.D.” nog het volgende mededeelen Ondanks de herhaalde en vaak on verwachte verhoogingen in de export quota, welke het internationaal comi té in den loop der laatste maanden heeft vastgesteld, zijn de Banka- en Bil- litonbedrijven er in geslaagd om tel-1 kens de hun toegewezen contingenten te behalen, en nog wel zonder het pro- ductie-apparaat te overbelasten. Bij het sluiten van het oude jaar heeft men kunen constateeren, dat exportquota zelfs „overschreden” werden, waardoor van alle bij de tinrestrictie aangesloten staten Ned.- Indië het eenige land werd, dat zijn restrictieverplichtingen is nage komen. Ook nu staat het reeds vast, dat zoo wel Banka als Billiton het uitzonder lijk hooge quotum van 120 dat voor het eerste kwartaal van 1940 is vastgesteld, behalen zal. In de productie over 1939 zijn alle andere landen achtergebleven en zelfs Malakka heeft zijn contingent niet ge heel en al kunnen bereiken. Naar wij verder vernemen, zal het voor het tweede kwartaal van dit jaar waarschijnlijk niet noodig zijn het quo tum op zulk een hoog peil als 120 te handhaven. OVERLEDEN; R S Doevt Tasikmalaja. G. Bal, Pakalongan - A. C. Salomons, geb. Jurriens, Soerabaja Naar meer afzet-mogelijkheden. Naar de „Java-Bode” kortelings meldde, hebben de heeren T. Ter- henne en N. Meurer, van de N.V. Houtaankapmaatschappij „Noenoekan” een bezoek aan Australië gebracht, teneinde aldaar uit te zien naar agen ten voor dit bedrijf en voorts zich te oriënteeren op het gebied van afzet mogelijkheden voor het Indische hout. Sinds enkele dagen zijn beiden te Batavia terug en naar het blad van hun zijde werd medegedeeld, heeft men in Australië goede mogelijkheden voor den verkoop van het Indische hout opgemerkt. Naar men weet, wer den in dit opzicht tot nu toe met Australië vrijwel geen zaken gedaan. Een rapport over hun bevindingen zal naar het hoofdkantoor te Amster dam worden gezonden, waarna van daar uit de benoeming van nieuwe agenten in het vijfde werelddeel zal volgen. Genoemde heeren zullen verder op 23 dezer te 'Tandjong-Priok op de „Tjitjalengka” naar Hongkong scheep gaan. Dit geldt een periodiek bezoek aan de agentschappen in China, welke in handen van de Deensche „East Asiatic Company” zijn. Ook in dat land hoopt men door een persoonlijk contact en een nauwkeu rige oriëntatie de markt te kunnen vergrooten. Op den terugweg uit China zal een bezoek aan houtaankapbedrijven in de Philippijnen worden gebracht, waar men kan profiteeren van de langdurige ervaring, welke daar op het gebied van den houtaankap is verkregen. Half Maart a.s. hopen de heeren Terhenne en Meurer weer in Batavia terug te zijn. 8 15 12% 3 B. Witte G. P. J Bat.-C. H. A. van Renesse. geb. Mor- beck, z. Soerabaja Micha Hilfman, Tjimahi HET NIEUWE VLIEGVELD TE SOERABAJA SOERABAJA, 20 Januari (Aneta). Maandag a.s. zullen proeflandingen worden gemaakt op het nieuwe vlieg veld Morokrembangan, waartoe gebruik zal worden gemaakt van een Fokker F-12. sten viel eveneens waar te nemen van de accijnzen, die van f 10.800.000 in 1938 in het afge- -- - -- --- j f 11.470.000 in 1939. J In evenredigheid hiermede zijn 4 uiteraard daarmede samenhan- J pende ontvangsten aan statistiek- 4 4 recht en goederengeld gestegen. *t In totaal werd ontvangen in 1938 f 24.244.069 en in 1939 f 27.226.891 4 Wanneer wij nu tonstateeren, yoerbudget over den termijn van Januari/November 1939 een totaal- kwantum aanwijst van pl.m. 11,2 mil lioen tons bij een totaalwaarde van e circa 683 millioen, hetgeen een ver- In dl Cf» KI 11 KI qIhq! meerdering t.o.v. Jan./Nov. 1938 be- lIKllbCIl bill bid-dl teekent van resp. 1%, millioen tons en ruim 80 millioen gulden, dan mag men nu zeker wel, zonder optimistisch te zijn, vertrouwen stellen in den hul digen gang van zaken bij het Indisch importbedrijf. alsook bij den over- zeeschen tusschenhandel, waarmede de importeurs ginds in zoo nauwe connec ties staan. En zulks geldt teméér, indien men weet, dat de Indische importeurs gelijk trouwens ook de tusschenhande- laren speciaal de beide laatste jaren, sinds den economischen terugslag van medio/eind 1937, al bijzonder voor zichtig te werk zijn gegaanbestel ingen werden zooveel mogelijk mond jesmaat gedaan, stocks bleven binnen de perken, credieten werden aan den bescheiden kant gehouden en voort durend ook was men er over het alge meen op bedacht het bedrag aan li quide middelen zoo ruim mogelijk te houden. Bovendien was het een ver heugend feit, dat déconfitures van grooteren omvang of andere min pret tige gebeurtenissen zoo goed als ach terwege zijn gebleven en men kan er nu wel vrij zeker van zijn, dat de overzeesche importhandel vooralsnog, in dezen tijd van goeden afzet tot op- loopende prijzen, ook maar weinig te duchten heeft. Overigens mag men gerust aan nemen, dat de sinds ultimo Augustus behaalde winst, op hetzij stockgoederen, zeilende partijen of op dat moment reeds afgeroepen orders, allicht ruim voldoende is geweest en zulks dan nog zonder eenige aanzienlijke verhooging der bedrijfslasten als vaste kantooron- kosten, personeelsuitgaven, etc. Na tuurlijk zal de Indische importeur daaraan in de nabije toekomst ge lijk in de jaren 1914/’18 aan een Vermeerdering van bovenbedoelde uit gaven niet kunnen ontkomen, doch tevens zullen de verkoopprijzen ook wel zoodanig oploopen om die extra’s te dekken, hoezeer ook de bijtijds ge troffen overheidsmaatregelen inzake Prijsregeling beperking hebben opge legd en hopenlijk zullen blijven op leggen. Een en ander neemt intusschen niet Weg, dat onze verwachtingen wat be treft het financieele eindresultaat der diverse importlichamen over het afge- loopen jaar behoudens vanzelfspre kend eventueele nog te komen tegen vallers gunstig zijn en dat de winst- uitkeeringen aan belanghebbende aan deelhouders, tantièmisten e.a. straks Vermoedelijk wel bevredigend zullen Uitvallen. Intusschen zij men er toch ook weer op voorbereid, dat het onder de huidige omstandigheden in het we reldbestel zeker niet zonder buitenge wone of extra bedrijfsreserves kan Worden gesteld om een voldoende li quiditeit der middelen te handhaven, hetgeen begrijpelijk op het te verwach ten dividend van invloed zal zijn immers, ter dekking van eventueele groctere kapitaalsbehoeften zou men in dit tijdsgewricht moeilijk zijn toe vlucht kunnen nemen tot een nieuwe emissie of op meerder crediet van ban- Aneta seinde, dat alle vijf inzitten den werden gedood, n.l. mevrouw Bos van de cassave-onderneming „Bendo- redjo” in Kediri en haar vijfjarig dochtertje, het echtpaar Juch en de Inlandsche chauffeur. Vier van de slachtoffers werden op slag gedood, terwijl mevrouw Bos kort na haar aankomst in het zieken huis op Soekoen te Malang overleed. De sneltrein stopte om de lijken I naar Malang te vervoeren. De schuld van dit ontzettend onge luk is waarschijnlijk aan roekeloos heid van den chauffer te wijten, lezen wij nader in de Indische bladen. De heer Juch was een gepension- neerd suiker-employé uit Singosari. Mevrouw Bos had plotseling het be sluit genomen, den heer en mevrouw I Juch met haar vijfjarig dochtertje I Sonja weg te brengen en zou in den namiddag weer naar Malang terug- keeren. Zij laat een echtgenoot en vier kinderen achter. Op 6 dezer zijn de slachtoffers na een rouwdienst in de Theresiakerk be- I graven. Drie lijkagens reden in den I droeven stoet, waarvan de eerste het stoffelijk overschot van moeder en kind bevatte. Algemeen gaat de deelneming uit j naaf het zoo tragisch uiteengerukte gezin, dat tot voor kort zoo gelukkig was. Aan de „Malanger” ontleenen wij nog de volgende bijzonderheden van het ongeluk: Gaande van Malang naar Soerabaja heeft men iets voorbij de tegenwoor dige gemeentegrens van Malang een weg aan de linkerzijde. Op den hoek staat het perceel van den heer Harde man. Op ongeveer honderd meter van het kruispunt met den grooten weg passeert de S.S.-baan dezen weg. De overweg is bewaakt, en op ’t genoemd moment waren de boomen gesloten voor het passeeren van den trein I no. 55 SoerabajaMalang. Hoe dat zal het onderzoek nog moeten uitmaken dat weten we niet, maar de chauffeur van de kleine Chevrolet is dwars door de barrière heengereden op het moment dat de sneltrein passeerde. De auto werd gegrepen en moet, gezien de fantastische brokjes van lampen, spatborden, zelfs motoronder- deelen, als regendruppels uit elkaar gespat zijn. De ravage is meer dan ontzettend. Terzijde van den weg loopt op een meter of tien een stroompje. De auto is tot over deze kali heen gesleurd. Het eerste slachtoffer, mevrouw Bos, werd nog voor het slootje uit den wagen geslingerd, en leefde nog even. Bij het vervoer naar Soekoen is zij overleden. Vlak voorbij de kali lag het doch- I tertje, dat op slag gedood moet zijn geweest. De werving voor de voorjaarsploeg BATAVIA, 20 Januari (Aneta). In verband met de bijzondere tijdsomstan digheden zullen de marine-opleidingen voor Europeesche matrozen en Euro peesche stokers met Indisch verband, welke opleiding normaal in Nederland wordt gegeven, voorloopig in Indië worden gehouden. De werving voor de z.g. voorjaars ploeg, welke stagnatie ondervond, wordt thans met kracht voortgezet. Voor-Indiërs geroofd, ter- de jachtstelling der schut- wijl drie honden aan de ters te goed te doen, tijgers ten slachtoffer vie- De heer Heerkens Thijs- len, namelijk twee, welke sen verlichtte zijn doel aan assistenten dezer on- onmiddellijk met een derneming toebehoorden, jachtlamp en legde den en één, welke het eigen- Koningstijger vervolgens dom van den tandil der met een welgemikt schot Voor-Indiërs was. neer. Men bleef nog In verband daarmede eenigen tijd op de stel- werden maatregelen ge- om af te wachten, of nomen om aan deze ge vaarlijke activiteit der tijger-familie een einde te maken. Zaterdag richtten de hee ren Heerkens Thijssen en een Dolleman, met assisten- on_ tie van eenige Voor-In- middellijk neergelegd. Dit di®rs, bij den rand van is zonder twijfel een zeldzame en zeer mooie jacht-prestatie 1 Reeds gedurende eenigen tijd was geconstateerd, dat zich op Paya Bakong en in de omgeving eenige tijgers ophielden, i zoover tot dusver worden vastgesteld drietal. Zij vormden een plaag en werden sieeas boschrand. brutaler. Plotseling hoorde Zoo werden in den loop ?enig gerucht, der vorige week niet min- ijger.s was klaarblijkelijk der dan elf geiten van op nader geslopen om zich |de onderneming wonende aan het kadaver vlak bij Eerste transport naar het Tabir-gebied. Naar het „Nws.” verneemt, zal in den loop van April het eerste transport van Javaansche kolonisten vertrekken naar het nieuwe kolonisatieterrein in het Tabir-gebied in Djambi. Hiertoe zijn reeds 500 gezinnen, alle uit Midden- Java, uitgekozen en goedgekeurd. De maatregelen voor het transport per s.s. van Midden-Java naar Batavia en per scheepsgelegenheid naar den overwal zijn reeds door de ambtenaren der centrale kolonisatie-commissie ge troffen. De Javaansche tani’s beginnen dade lijk na aankomst met de ontginnings- werkzaamheden en ontbossching op de hun toegewezen gronden. In denzelfden tijd bouwen zij hun huisjes en beplan ten zij voor de erfcultur maïs, kladi, katjang en andere kleinere voedselge wassen. Voorloopig worden zij onder gebracht in groote pondoks, die tevo ren reeds in gereedheid gebracht zijn. Naar wij verder hooren, zal, wan neer in een jaar tijds de pioniersarbeid dezer vijfhonderd gezinnen bevredigen de resultaten afwerpt, in 1941 een grooter aantal kolonisten naar het Ta- birgebied gezonden worden, dat door zijn ligging en bodemgesteldheid ge schikt is voor herberging van duizen- Javaansche boeren. Zeer waarschijnlijk zal de centrale kolonisatie-commissie binnenkort in Pleno vergaderen ter behandeling van de verschillende objecten, die op het werkprogramma van 1940 staan. Dit bevat de verkenning en het landbouw- I en bodemkundig onderzoek van diverse terreinen in Celebes, Borneo en Palem- bang. Wij ontvingen per laatste luchtmail, via Napels vroeger onontgonnen gronden Indische bladen loopende tot 9 dezer. ken. De heer Heerkens Thijssen had zich aan de voorzijde geposteerd, bij Waar zich het struikgewas van den delijk nog een derde tij ger in de omgeving der nien onderneming ophoudt, zal Een der morden gepoogd ook de- >en gevaarlijken roover zan het oerwoud nog on schadelijk te maken. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 baja hebben in het afgeloopen jaar, die van het jaar 1938, met 4 bijna drie millioen gulden over- troffen. J De stijging der ontvangsten is, aldus de „Ind. Crt.’\ in hoofd- J zaak aan de vermeerdering der 4 ontvangsten aan invoerrechten toe te schrijven, die met bijna J 2J millioen omhoog zijn gegaan 4 in tegenstelling met de ontvangr sten aan uitvoerrechten, die ach- J teruit zijn geloopen, terwijl in 4 tegenstelling met 1938 in het af- J geloopen jaar geen inkomsten 4 werden geboekt aan extra-uit- 4 voerrecht. vangend leider van den V.D. dr. Neu- j Aarizienlijke stijging der inkom- mann van Padang begaven zich met spoed naar den waarnemingspost Krin- 4 djing op de Westelijke helling van den 4 loopen jaar zijn gestegen tot ruim 1^,..

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 11