.HONDENWEER I S4IM-WEER Nederland paraat! IVOtëOL Mn if Jifooêe witte tanden, STADSNIEUWS Radiorede professor Huib Luns Door de kracht van zijn volks karakter staat Nederland vol levend in het wereldbeeld HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 20 JANUARI 1940. VIERDE BLAD, PAGINA 2. De suikerdistributie s 1 de DOOS 20CT. TUBE 40 EN 60CT. Met controle op filmvertooningen in „besloten kring” BIJEENKOMSTEN VAN VOLKENBONDSCOMITE’S D Nederlandsche Roode Kruis zendt ambulance naar Finland De torpedeering van „Arendskerk” wcwtc HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW PRINSES JULIANA BIJ HET ROODE KRUIS j Zie verder. 4e bied, Op 7 en 9 Februari in het Vredespaleis Voorstel tot uitbreiding van de Bioscoopwet ■p|ROFESSOR HUIB LUNS, r-7 hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschool te Delft heeft gisteravond voor den K.R.O., in het kader van het Algemeen Programma, een radio-rede ge houden, waaruit de bedoeling sprak, vast te stellen, dat het karakter van het Nederlandsche volk geheel intact is en daar mede en daardoor de Neder landsche volkskracht vollevend in het wereldbeeld staat. worden. De „Zaandam” vertrokken. Sancties. T .eode Kamer Agenda voor 6 Februari. Verzekeringsmaatschappijen wenden zich tot de Regeering. Bemanning keert Dinsdag in ons land terug. Het vraagstuk van de dekking van het landmolestrisico Een kilogram op bon 12 Van heden tot en met Donderdag 8 Februari zal bon 12 van de Rijks- distributiekaart recht geven op het koopen van 1 kilogram suiker. De Vereenigde Ned. Scheepvaart maatschappij deelt mede, dat de kapi tein en de bemanning van de „Arends- kerk” vandaag uit Lissabon per trein naar Nederland zou vertrekken. Dins dag worden zij in ons land terugver wacht. Hedenmorgen in de vroegte is svsl „Zaandam” van i 1 1 I i 1 1 I 1 H ster gev Kin. foe vak teg v»r C Ki” por teg fui get te vo< je 1 vei dei 1 va va da P£ ju kil lai is. de of di di De Tweede Kamer is Dinsdagmiddag 6 Februari in openbare vergadering bij eengeroepen. In deze vergadering zullen de afdeelingen getrokken worden, waar na een aantal wetsontwerpen in de af deelingen onderzocht zal worden. Tot die wetsontwerpen behooren de instel ling van een fonds voor de economische verdediging en de heffing van een winst belasting. Papierhout aangevoerd. Voor de papierfabriek te Velsen zijn twee Letlandsche stoomschepen met papierhout van Riga aangekomen. Vrijstellingen. Een andere wijziging opent de mo gelijkheid om bij algemeenen maatre gel van bestuur van het vereischte van vergunning vrij te stellen cultu- reele organisaties van volksuniversi teiten en Instituut voor Arbeiders ontwikkeling, zoomede patronaten en dergelijke inrichtingen, voor zoover de te geven voorstellingen als openbare kunnen worden aangemerkt. Verder wordt voorgesteld den voor zitter van de rijkscommiissie film keuring bevoegd te verklaren, in drin gende gevallen, indien hij het voorne men heeft een toegelaten film opnieuw aan een keuring te doen onderwer pen, de toelating van de film terstond te schorsen. Het spreekt vanzelf, dat allen, die na het in werking treden dezer wet openbare bioscoopvoorstellingen willen geven, en die nog geen vergunning, gabaseerd op de thans geldende wet, bezitten, ten spoedigste een aanvrage om een vergunning a of b zullen moe ten indienen. het „Zaandam” van de Holland Amerika-lijn, van Rotterdam naar New York vertrokken. Het schip heeft on geveer 150 passagiers aan boord, waar van de helft Duitsche emigranten. Het schip heeft direct koers gezet naar New York en doet Southampton niet aan. Voorbereiding ter hand genomen Naar wij vernemen, heeft het da- gelijksch bestuur van het Neder landsche Roode Kruis in zijn vergadering van gisteren besloten een ambulance ten behoeve van Finland uit te rusten. Uit het dagelijksch bestuur is een commissie aangewezen, welke dit plan nader zal voorbereiden. Voorzitter de zer commissie is generaal-majoor N. A. A. de Roemer; leden zijn de secre- taris-generaal van het Nederlandsche Roode Kruis mr. dr. F. W. Donker Curtius, de hoofdcommissaris voor het ziekenhuiswezen dr. H. K. Offerhaus, de directeur van het Academisch Zie kenhuis te Leiden, dr. H. H. Maas en dr. Ch. W. F. Winckel uit Amsterdam. Een derde voornaam onderdeel van de wetswijziging betreft de sancties op overtreding der bij de wet gestelde voorschriften. Onder de thans gelden de wet is uitsluitend overtreding van art. 1, lid 1 een strafbaar feit (art. 23). Overtreding van de overige voor schriften der wet kan tot dusver niet anders worden gestraft dan langs den weg der sancties, genoemd in de ar tikelen 10 e.v„ hetgeen dus slechts effect kan hebben, indien het vergun ninghouders betreft. Weliswaar wordt thans, als gezegd, voorgesteld de wer kingssfeer van het vereischte van ver gunning uit te breiden, doch de wen- schelijkheid heeft zich in het algemeen doen gevoelen om in geval van over treding van de essentieele voorschrif ten der wet mede over een strafrech telijke sanctie te beschikken. Bij de afzonderlijke artikelen wordt nog het volgende toegelicht Dezer dagen vergaderde het hoofd bestuur en het dagelijksch bestuur der Hollandsche Mij. van Landbouw. De voorzitter opende de vergadering en heette in het bijzonder de nieuwe leden van het hoofdbestuur hartelijk welkom, terwijl hij een woord van dank en waardeering uitsprak tot hen, die per 1 Januari j.l. zijn afgetreden. Spr. stond vervolgens stil bij het geen in het afgeloopen jaar door de maatschappij werd verricht en de moei lijke omstandigheden, waarin de land bouw zich de laatste jaren bevindt. Men besloot met klem aan te drin gen op een zoo juist mogelijke bekend making van de regelingen, welke voor den oogst 1940 zullen gelden. Hoewel men het niet direct noodzakelijk achtte, dat de prijzen bekend worden gemaakt van de verschillende producten, meen de men, dat het wel aanbeveling ver diende, dat er tusschen de diverse arti kelen een zoo juist mogelijke verhou ding wordt gelegd en dat dienaan gaande concrete mededeelingen worden gedaan. Ontslag gekregen. Bij van Leer’s Walsbedrijven te Velsen hebben 150 arbeiders ontslag gekregen wegens exportmoeilijkheden. /.f n Door ontduiking noodig geworden Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging en aanvulling van de Bioscoop wet. Ter toelichting schrijven de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie o.a. De behoefte heeft zich doen gevoelen om ontduiking van het preventief toe zicht, neergelegd in art. 16 van de wet, tegen te gaan. Gebleken is n.l„ dat getracht wordt films, welke niet voor openbare vertooning zijn toege laten, te vertoonen in publieke bijeen komsten, waaraan slechts naar den uiterlijken vorm het karakter van be sloten gezelschap wordt gegeven. Men geeft dan op groote schaal aan een ieder, die zich meldt, lidmaatschaps kaarten uit of verschaft introductie, hetzij om niet, hetzij tegen een bedrag, dat naar den omvang veeleer entree voor eenmaal, dan contributie is. Gelijk bekend, is het volgens het stelsel van de Bioscoopwet niet ver boden niet-gekeurde of niet-toegelaten films in besloten kring te vertoonen. Weliswaar is het besloten karakter der bijeenkomsten aan niet Door bij de vergunning te onder scheiden tusschen vergunningen voor een onbepaald aantal voorstellingen (vergunningen a) en vergunningen voor enkele bepaaldelijk omschreven voorstellingen (vergunning b), kan de noodige soepelheid worden betracht, in geval het incidenteele voorstellin gen betreft. Het is de bedoeling de vergunning bepaaldelijk te doen gel den voor de z.g. reizende bioscopen. Wetsontwerp ingediend. Ingediend is een wetsontwerp houden de tijdelijke afwijking van een bepaling der Wet van 15 December 1917 tot re geling van het Hooger landbouwonder wijs. Ter toelichting schrijft de minister van Economische Zaken: De minister van Onderwijs, K. en W. heeft bij de Kamer een wetsontwerp in gediend, tot tijdelijke afwijking van eenige bepalingen der Hooger-Onder- wijswet, waardoor de mogelijkheid wordt geopend in de tegenwoordige bui tengewone omstandigheden het college geld voor de studie aan de Rijksuniver siteiten en aan de technische hooge- school, ook al zijn reeds colleges ge volgd, geheel of gedeeltelijk terug te betalen. Volgens art. 27, tweede lid der wet tot regeling van het hooger landbouw onderwijs is terugbetaling van college geld voor de studie aan de landbouw- hoogeschool, thans eveneens slechts mogelijk, indien van geen der lessen, waarvoor de betaling is geschied, is kunnen worden gebruik gemaakt. Aan gezien ook aan deze hoogeschool, tenge volge van de buitengewone omstandig heden, studeerenden onder de wapenen zijn geroepen, resp. vervroegd onder de wapenen zullen worden geroepen, wil het den minister gewenscht voorkomen, dat te dezer zake voor de landbouwhoo- geschool eenzelfde gedragslijn wordt ge volgd als ten aanzien van de Rijksuni versiteiten en de technische hoogeschool is voorgesteld. hiervoren bedoelde slechts schijn, maar bij gebrek positief bewijs kan hiertegen steeds voldoende worden opgetreden. Aldus wordt het voor aanhangers van stroomingen, gericht op verstoring van openbare orde en rust, mogelijk om door het vormen van zoogenaamde be sloten gezelschappen films, welke ge schikt zijn om de openbare orde te ondermijnen, wel degelijk voor het pu bliek te vertoonen. Dat zulks bepaal delijk in de tegenwoordige tijdsomstan digheden in hooge mate ongewenscht is, nu beroering onder de bevolking zooveel mogelijk dient te worden ver meden, behoeft geen betoog. De Regeering zou in haar taak te kort schieten, indien zij zich niet van de middelen voorzag om tegen het aldus frustreeren van de bepalingen der Bioscoopwet te kunnen optreden. De thans voorgedragen oplossing be staat hierin, dat de kring, waarbinnen geen andere dan door de „rijkscom- missie filmkeuring” aldus wordt voorgesteld voortaan de centrale com missie voor de keuring van films te noemen toegelaten films mogen wor den vertoond, in beginsel wordt ver ruimd door in art. 16, eerste lid, de woorden „in het openbaar” en „open bare” te doen vervallen. In een nieuw tweede lid wordt be paald, voor welke voorstellingen het verbod om andere dan door de rijks- commissie filmkeuring toegelaten films te vertoonen niet zal gelden. Daar nevens schept de nieuwe bepaling, ver vat in het zesde lid van art. 16, vol gens welke de rijkscommissie filmkeu ring de toelating van films kan beper ken tot door haar aan te wijzen groe pen van personen, de mogelijkheid, dat films, die voor een willekeurig samen gesteld bioscooppubliek in aanmerking mogen komen (medische films b.v.), voor een publiek van bepaalde bijzon dere samenstelling wordt vertoond. De ministers denken hier o.a. aan gezel schappen, deskundig op het gebied, waarop de film betrekking heeft. Zij zien niet voorbij, dat het nieuwe stel sel tengevolge heeft, dat een bonafide vereeniging een volkomen onschuldige film gedacht wordt b.v. aan een alpenvereeniging, die een ski-film ver toont voor haar leden niet kan ver toonen zonder dat deze voor vertooning is toegelaten. Doch de volstrekte on mogelijkheid om voor het onderscheid tusschen bona-fide vereenigingen en vereenigingen, welke de kiem van wets ontduiking in zich dragen, een afdoend objectief criterium vast te stellen, zoo mede de onmogelijkheid een afdoenden maatstaf te vinden, volgens welke be paalde films zonder meer van het ver eischte van voorafgaande keuring zul len zijn vrijgesteld, nopen over dit be zwaar heen te stappen. Overigens wordt de toelating in de practijk zeer gemakkelijk verkregen. In de tweede plaats strekt de wets- voordracht om de werkingssfeer van de wet te verruimen, in dien zin, dat in het vervolg ook voor een niet-be- roepsmatige vertooning van films in het openbaar vergunning van B. en W. zal zijn vereischt. krachtig, het Nederlandsche element zich blijvend kon handhaven. Daarna ging spreker na hoe persoon lijkheid en karakter zelfstandigheids- besef en geestelijke veerkracht door onze kunstenaars in de laatste eeuw, in stagen arbeid en met opmerkelijk geluk, tot uiting werden gebracht. Toen hij onze vernieuwing in de letterkun de aanwees, besprak hij het eeuwfeest van de Camera Obscura. Als onze pro zaschrijvers, met de voeten op den grond, een kleine wereld her scheppen, geven zij van onze beste zij de een overtuigend beeld. Er zijn er die, na 1880, dit deden in een taak die met mannelijke kracht op den lezer af komt. De vlucht van onze verbeelding is beperkt, maar de vleugelslag van on ze dichters, in diezelfde periode, is een ruischende. Daarna richtte prof. Luns den blik naar de bouwkunst en de nij- verheidskunsten waar de veranderin gen blijk geven dat de Nederlander, hoe gehecht hij moge zijn aan het goede oude, zich toch aan het nieuwe betere gewonnen geeft. Na de beteekenis van figuren als Cuypers en Berlage te heb ben vastgesteld, merkte spr. op „Soe peler en met fijner gevoel voor het contemporaine had ons land niet deel kunnen nemen aan de ontwikkeling van het bouwen, dat in een raadhuis van Hilversum en in semi-utiliteits- bouw van hoog gehalte, zijn vporloopig einde vond”. Na woorden te hebben ge wijd aan Amsterdam als internatio naal muziekcentrum, werd de beteeke nis in het licht gesteld van de schilder kunst, de kunst der individueele pas sie bij uitnemendheid, voor Neder land’s geestelijke positie in het heden. Na het eeuwfeest van „Arte et Ami- citiae” terloops te hebben besproken, eindigde spreker zijn rondblik op de tentoonstelling „De kunst van heden” in het Rijksmuseum en herhaalde het trotsche woord „De schilders zijn de opvoeders van ons volk geweest. Onze beeldende kunstenaars hebben ons volk op de schoonheid van ons land ge wezen met dezelfde macht als waar mede hun wijdbewonderde werken de beste eigenschappen van dat volk naar alle zijden hebben verkondigd”. „Wat al redenen tot bemoediging en vertrouwen.” „Een volk dat zijn karakter zoo ont wikkelde en bewaarde, dat zijn per soonlijkheid zoo rechtop hield, dat. zoo groote geestelijke veerkracht toonde, dat zich wist te vernieuwen op alle ge bieden van geestelijke en materieele werkzaamheid staat vollevend in het wereldbeeld’. „Wij zonen van dat volk, zijn ons dit bewust en wij geven ons rekenschap, dat de vrijheid en de onafhankelijk heid van ons Land ons alles waard zijn.” Prinses Juliana woonde gisteren de gewone wekelijksche vergadering van het dagelijksch bestuur van het Roode Kruis bij. den effectenhandel oplossing van die Soepelheid voor inciden- tee'e voorstellingen. Het eerstbedoelde voorstel heeft, zooals reeds hiervoren werd betoogd, de bedoeling om uit te spreken, dat voor alle openbare bioscoopvoorstel lingen een vergunning vereischt is. ’n Volksgemeenschap”, aldus spre ker, „leeft zoo goed als het individu uit de kracht van het karakter. Van uit het verre verleden weet de wereld, dat de Nederlander zijn karakter staal de in den strijd tegen de elementen, in tegentij en winden en dat het water zijn eeuwige vijand en vriend is, terwijl in het heden Nederland der wereld een sterkend voorbeeld geeft als het den strijd voortzettend, „levens- ruimte” verovert door het droogleggen der Zuiderzee. Beteekent een krachtig uitgesproken karakter een verstijving van denkbeel den? Wij, een watervolk, weten dat riet het in den storm wint van den eik. Als wij ons sterken willen aan het karakterbeeld van onze volkskracht, dan zullen wij in onze vernieuwing van levensvormen de grootste bemoeiing vinden want wij hebben onze levens vormen weten te vernieuwen. Wanneer wij niet verder teruggaan dan de stich ting van ons Koninkrijk, dan is het beeld van de ontwikkeling van ons staatkundig leven een bij uitstek har monisch beeld want er valt door ge leidelijk verloopen veranderingen een sociale en maatschappelijke vooruit gang te waardeeren, een vooruitgang in De vernieuwing in wetenschap en kunst. Teneinde de overtuiging te verleven digen dat Nederland opalle gebieden be wezen heeft een volksgemeenschap te zijn in den edelsten zin van het woord, had spreker haast daar te belanden waar het hem gegeven was het diepst te schouwen de vernieuwing in we tenschap en kunst, en hij legde den No belprijs aan als waardemeter voor Ne derlands beteekenis op het internatio nale terrein van de wetenschap. „Wij dragen proportioneel zeer veel bij tot de ontginning van het mysterie rondom den mensch. Onze universitei- ten en hoogescholen, afspiegeling van die verhouding tot het mysterie der on derscheiden volksgroepen, wisten met irenische toewijding de hoogere bescha ving van ons volk te vermeerderen, te hoeden en over te dragen. Ons hooger onderwijs droes, en draaet er niet wei nig toe bij de Nederlandsche elementen ver buiten onze grenzen met ideëele banden aan het stamland verbonden te houden. En wij denken daarbij aan Amerika en Zuid-Afrika, waar, levens- De visscherij te IJmuiden. De directie der Visscherij-Mij. Pet ten te IJmuiden .heeft gisteren voor een harer stoomtrawlers, de „Petten”, IJM. 49, een gedeeltelijke nieuwe be manning aangenomen, waarop deze trawler ter visscherij is vertrokken. Men verwacht nu, dat er heden wel meer schepen naar zee zullen gaan. waiïan Ensemble, de Band van de Te po-plyers, den conferencier Joost Ommeren en Walter Walraven soli.). ONTSPANNINGSAVOND VOOR GEMOBILISEERDEN. Voor een geheel gevulde zaal in d® school aan de Nieuwe Schoolstraat 's Donderdagavond voor eenige militaire onderdeelen een ontspannings-uitvoe- ring met non-stopprogramma gege ven, waaraan medewerkten de zaD' geres mevr. Koopman en de opera-zan- ger Pijpers Jossini, beiden begeleid door mevr, de Ridder-Spaan. Het lichtere genre werd door Jan Roland als conferencier, tevens eenige zelfgemaakte liedjes te» beste gaf, en verder door Hanahiki s H rfafTg* (vlo01* Contact-commissie voor financieele belangen in het buitenland De minister van Financiën heeft inge steld een commissie van advies en coör dinatie voor de behandeling van vraag stukken van financieelen aard, waarbij Nederlandsche belangen in het buiten land zijn betrokken. Tot voorzitter tevens lid der commis sie is benoemd: mr. L. J. A. Trip, pre sident van de Nederlandsche Bank; tot leden: mr. H. Albarda, administrateur, hoofd der afd. geldwezen ter generale thesaurie bij het departement van fi nanciën, mr. W. Cnoop Koopmans, lid van den raad van beheer voor dagelijk- sche zaken van de vereeniging voor den effectenhandel, dr. H. M. Hirschfeld. di- recteur-generaal van handel en nijver heid van het departement van Economi sche Zaken, mr. C. J. M. Schaepman, administrateur, hoofd van de afd. con sulaire en handelszaken van het depar tement van Buitenlandsche Zaken; tot secretaris: dr. J. Ridder, referendaris ter generale thesaurie bij het departement van fianciën. De Regeeringspersdienst licht de in stelling van deze commissie als volgt toe De huidige oorlog heeft, evenals de wereldoorlog, het aanzien gegeven aan moeilijkheden van velerlei aard, welke worden ondervonden bij de behartiging van de financieele belangen van Neder land in het buitenland, De commissie zal aan de Regeering in het algemeen advies moeten uitbren gen over alle zaken van financieelen aard, waarbij Nederlandsche belangen in het buitenland zijn betrokken. In het bijzonder heeft de commissie ten doel coördineerend op te treden voor de behandeling van vraagstukken, voor welker oplossing de vereeniging voor den effectenhandel, als vertegen woordigster van belanghebbenden, een beroep op den steun en het ingrijpen der Regeering zal moeten doen. Onder de huidige omstandigheden houdt dit in, dat de commissie heeft te adviseeren nopens alle vraagstukken, welke voortkomen uit het ingrijpen der oorlogvoerende mogendheden op het gebied van het effecten- en geld verkeer, voor zoover deze voor Neder land van belang zijn. Voorts heeft de commissie ervoor zorg te dragen, dat de maatregelen, welke met name de vereeniging voor zal nemen ter vraagstukken, de instemming hebben van de Regeering en harmonieeren met het algemeen Regeeringsbeleid. 'i ''EM'j 'H i' ‘/E /TM* Wy'"' Aardappelregeling. Ten aanzien van de stimuleerende werking op de prijzen der aardappelen, tengevolge van de huidige Regeerings- aankoopen, stond men nogal sceptisch. Voorts zullen enkele bezwaren worden kenbaar gemaakt tegen eenige details van deze regeling, o.a. wat betreft de maten e.d. Ook zal men de aandacht vestigen op de moeilijkheden, welke zullen ontstaan indien men niet reeds spoedig voorzieningen treft t.a.v. de garantieregeling, welke zal gelden voor de aardappelen, welke op 1 April nog aanwezig zullen zijn. Verder achtte men het voor de toe komst gewenscht, dat de teeltheffing voor aardappelen gehandhaafd blijft, omdat men o.a. hieraan te allen tijde een argument kan ontleenen om dit product middels het stellen van een denaturatietoeslag te steunen. Aan den anderen kant verdiende het naar de meening van de vergadering aanbe veling om een dergelijken Regeerings- maatregel te koppelen aan een kwali tatieve verbetering van het product. In verband hiermede zal aan het K.N.L.C. worden voorgesteld om te bevorderen, dat aan diegenen, die goedgekeurd pootmateriaal gebruiken, een premie wordt gegeven op de teeltheffing van b.v. 20 per h.a. Op deze wijze werkt men niet alleen in het belang van den boer, doch eveneens komt zu**-» de voedselvoorziening in het algemean ten goede. Nadat nog tal van urgente kwesties ter tafel kwamen, sloot de voorzittaf de vergadering. De Duitsche opvatting. De United Press meldt, dat men in bevoegde Duitsche kringen zeide, dat men tot nu toe geen rapport van den commandant van den onderzeeër, welke de „Arendskerk” had getorpedeerd, had ontvangen. Wel werd aangenomen, dat de „Arendskerk” getorpedeerd werd omdat het schip contrabande vervoer de óf voor Zuid-Afrika, zooals in den aanvang werd gemeld, óf voor Enge land, volgens een bericht gepubliceerd in de Duitsche pers. In een interview met den kapitein te Lissabon heeft deze verklaard zoo meldt het bericht in de Duitsche pers dat de „Arendskerk” op weg was naar Engeland toen het werd aange houden. Deze kringen verklaarden, dat volgens de internationale wet de „Arendskerk” indien het schip contra bande vervoerde en de kapitein van den onderzeeër niet in staat was om een prijsbemanning op het schip te zetten, getorpedeerd mocht Tenslotte vermeldden genoemde krin gen nog, dat, zoover hun bekend is, er nog geen officieele verklaring hier omtrent is uitgegeven. De Nationale Onderlinge Brand-her- verzekerings-Mij. „N. O. B. H.”, de Drentsche Onderlinge Herverzekerings- Mij. „D. O. H.”, de Noordhollandsche provinciale Coöperatieve vereeeniging tot dekking van brandschade in Noord- Holland G.A., de „P. C. V.”, de weder- keerige waarborgmaatschappij „O. T. O. S.”, de Stichtsche Brandherverze- kering, hebben dezer dagen een gecom bineerde besturenconferentie gehou den, ter bespreking van de mogelijk heid tot dekking van het landmoiest- risico, voor het geval, dat ons land onverhoopt in den oorlog mocht wor den betrokken. In die conferentie hebben zij over wogen dat de materieele schade in geval van oorlog, tengevolge van beschie ting, brandstichting, het vallen van of werpen van bommen uit de lucht en niet te vergeten tengevolge van requisitie door den vijand, zoo enorm zal kunnen gorden, dat verzekering door de bestaande verzekeringsmaat schappijen, zonder krachtdadige hulp van de Regeering. ten eenen male als onmogelijk moet worden geacht, zoo lang althans daaraan niet door eiken Nederlander zou worden deelgenomen en dat het de eenige, afdoende en ideale oplossing in deze urgente zaak kou zijn, als de Regeering, tot het ge meenschappelijk dragen van het bo venbedoelde enorme risico haar on misbare medewerking verleende. De maatschappijen heböen zich nu met een request tot de ministers van financiën en van Economische Zaken gewend, met de vraag, of zij, dan wel de Regeering in haar geheel, deze zaak wellicht reeds mochten hebben over wogen, en zoo neen, of zij dan niet met requestranfcen van oordeeil zijn, dat deze aangelegenheid zeer urgent is en derhalve als nationaal belang van de eerste orde onverwijld onder oogen dient te worden gezien en. zoo mogelijk, met den meesten spoed ter hand genomen dient te worden. onderlingen wedijver der onderschei dene volksgroepen tot stand gekomen. Het persoonlijke en het zelfstandige, dat den Nederlander boven alles gaat, heeft de geestelijke veerkracht staag verhoogd, een veerkracht, die het land, te midden van machtige en volledig ge outilleerde buurvolkeren, sinds 1813 ook tot economische welvaart bracht. Waren wij in het verleden, voor an deren zeevaarders, dan worden wij, in het heden, zeker niet na anderen, vliegers. Wij hebben het karakter van een landbouwend en veetelend volk niet af gelegd, bleven wij visschers en hande laren, dan werden wij, toen dit moge lijk en noodig bleek, juist op tijd in- dustrieelen. Wij behielden de beste eigenschappen van een klein volk, ook toen Nederland door overzeesche ge westen een wereldrijk was geworden. Rust en orde verzekerend in deze over- leeesche gebiedsdeelen, grepen wij slechts naar het zwaard, dat eerder was dat van Justitia, dan dat van Mars.” In de laatste Volkenbondsvergade- ring is het besluit genomen tot instel- ling van een centraal comité tot coör- dinatie van de financieele, economi- sche en sociale werkzaamheden in de verschillende landen. Op 7 Februari zaJ het organisatiecomité tot uitvoe- ring van dit besluit bijeenkomen. Dit zal geschieden niet te Genève, doch hier ter stede, in het Vredespa leis, daar ook andere staten dan Vol kenbondsleden in dat comité zitting kunnen hebben. Van genoemd comité zal dr. Colijn vrij zeker voorzitter worden. Op 9 Februari komt, eveneens in het Vredespaleis, het comité de supervi- sion bijeen. Dit is het voormalige co mité de controle van den Volkenbond, waaraan enkele bevoegdheden van Volkenbondsraad en -vergadering zijn overgedragen. Van dit comité, waar van dr. Colijn en graaf Carton de Wiart deel uitmaken, zal de president van het Noorsche Storting, de heer Hambro, voorzitter zijn. Om den heer Hambro de lange en moeilijke reis naar Genève te besparen, zal dit co- mité eveneens hier ter stede bijeen komen. De vergaderingen van beide comité’s zullen twee of drie dagen duren. Terugbetaling van college-gelden landbouwhoogeschool

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 14