uw 2 5 FINANC1EELE KRONIEK Dampo Bonbons ZWARE BINNENBRAND HET OPENBARE ONDERWIJS HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 20 JANUARI 1940. VIERDE BLAD, PAGINA 3. VIER BOOTTREINEN NEDER- LAND-GENUA pE VERSTREKKING VAN WARM VOEDSEL TIJDENS DE KOUDE PRINS BERNHARD OP HET PAD- VINDERS-HOOFDKWARTIER BIJZONDERE BIJEENKOMSTEN Predikbeurten Aan het Huygenspark kerk, 10.30 pfarrer uur en (Van onzen financieelen medewerker). en R. en - 1 LgBE!LJJ NEDERLANDSCH KLASSIEK VERBOND. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten, dat ingevolge artikel 19 der Lager-onderwijswet 1920 de instand houding van de bovengenoemde scho len wordt gevorderd. Z.K.H. Prins Bernhard beeft Donder dagmiddag op het Nationaal Hoofd kwartier van de Ned. Padvinders de vergadering van het dagelijksch be stuur bij gewoond. vap SUBSIDIE VEREENIGING „ARMENZORG”. Krachtens raadsbesluit van 29 vember 1938 is aan Doopsgez. gem., 10.30 uur ds. H. W. ten No de vereeniging „Armenzorg’alhier, een subsidie van 245 toegekend als tegemoetkoming in de kosten, ten bedrage van 438,75, voor het gebruik van lokalen eener ge meentelijke onderwijsinrichting, waar over zij, ten behoeve van haar teeken- school voor leerlingen uit on- en min vermogende gezinnen, van 1 October 1938 tot en met 31 Maart 1939 de be schikking had verkregen. De vereniging heeft verzocht van 13 November 1939 tot en met 12 April 1940 weer gemeentelijke localiteit te mogen gbruiken en, evenals het vorige jaar, een subsidie te mogen ontvangen als tegemoetkoming in de kosten. Deze bedragen nu 295,31. B. en W. stellen den Raad voor aan dit verzoek te voldoen en de subsidie naar verhouding te verlagen tot 165. SUBSIDIE STICHTING „VOLKS- MUZIEKSCHOOL”. In zijn vergadering van 2 Mei 1939 heeft de Raad aan de stichting „Volks- muziekschool”, alhier, een subsidie toe gekend ten behoeve van de door haar in 1939 verschuldigde kosten voor het gebruik van gemeentelijke localiteit, zulks tot een maximum van 800. Dit bedrag is geheel uitgekeerd, daar de kosten hooger zijn geraamd. De stichting, welke zich tot taak heeft gesteld de beoefening van de mu ziek in breede kringen der bevolking te bevorderen, heeft verzocht dit jaar weder een subsidie te mogen ontvan gen, ditmaal evenwel tot het volle be drag, dat zij aan de Gemeente ver schuldigd zal zijn en dat zij schat op tenminste 907,89. B. en W. zijn van oordeel, dat er wel voldoende redenen betaan om de stich ting evenals verleden jaar te steunen, maar niet om dezen steun te verhoo- gen. Het maximum van 800 zal dus h.i. ook dit jaar moeten worden aan gehouden. Zij stellen den Raad voor dienovereenkomstig te besluiten. VOOR FINLAND. Door de leerlingen van de Hubertus de Wilde-school voor Chr. M.U.L.O. werd dezer dagen een bedrag van 210 gulden bijeengebracht voor het Roode Kruis in Finland. Gistermiddag over handigde een deputatie uit de leerlingen dit persoonlijk aan den Finschen zaak gelastigde. GEMEENTEPERSONEEL. B. en W. hebben benoemd tot telefo niste bij den Gem. Telefoondienst mej. W. Luijten, tot apothekers-assistente 2e kl. bij de Gemeente-apotheek mej. J. J. van Eek, mej. C. C. Kroonstuiver, mej. W. M. Laan en mej. M. E. W. van Oijen, tot schrijver 2e kl. ter Gemeente- I secretarie W. den Heijer, tot typiste bij de Duinwaterleiding mej. J. E. Lit- zouw en tot laborant bij de Gemeente ziekenhuizen mej. L. W. Gouverne en mej. T. Kuilman. VOORSTEL TOT AANKOOP PERCEE- LEN AAN DE NIEUWE HAVEN STRAAT. B. en W. hebben het in het belang van de Gemeente geacht om bij open baren verkoop aan te koopen zulks in overeenstemming met de gedrags lijn, goedgekeurd door den Raad in zijn vergadering van 27 Augustus 1923 voor de som van 4500 het perceel Nieuwe Havenstraat nos. 63-65 en voor de som van 4400 het perceel Nieuwe Havenstraat nos. 67-69. Het gekochte omvat 2 panden, elk bestaande uit een benedenhuis en een afzonderlijk bovenhuis c.a., te zamen I groot 280 m2. Nummer 63 (beneden huis) is verhuurd voor 26 per maand; nummer 69 (benedenhuis) staat leeg; de nummers 65 en 67 (bovenhui zen) zijn verhuurd elk voor 30 per maand. B. en W. stellen den Raad voor de zen aankoop te bekrachtigen. Soefi-Kerk (Kerk van Allen). Anna Pau- lownastraat 78, 11 u. Onderwerp: „Hei lige en zondaar”. Spirit. Ethische Stichting, Prinsessegracht 23, 10.30 u. Wijdingsdienst. Toespraak en helderziende waarnemingen door mevr. M. v. d. Vliet. Theosofische Vereen. Geb. de Ruyterstraat no. 67, 22 Jan. 8.15 u. Voordracht door prof. dr. C. H. van Os. Onderl. Vereen. Psychisch Leven. Geb. Spui 166. Zondag 10.30 u. wijdingsdienst 8.15 u. seance. 22 Jan. 8.15 u. seance. Geestel. waarnemingen door mevr. Mel- czarek Timmerman. Soefi-zaal Bazarstraat 20. 26 Jan. 8 u. Stu- die-vereen. voor psychical research. Spr. Felix Ortt, van Soest. AANVULLINGSSUBSIDIËN AMBACHTSONDERWIJS. Blijkens de herziene begroetingen van de vereeniging „De Ambachts school te ’s-Gravenhage” zal het ge meentelijk subsidie, ingevolge de bepa lingen der Nijverheidsonderwijswet. voor haar 3e ambachtsschool voor 1939 in plaats van ten hoogste 29.730,55, ten hoogste 33.060,04 behooren te be dragen of 3329,49 meer, dat voor haar 3e avondteekenschool in plaats van ten hoogste 1974, ten hoogste 2064 of 90 meer en dat voor haar le avondteekenschool, in plaats van ten hoogste 6815,61, ten hoogste 6980,12 of 164,51 meer. De belangrijke verhooging van het subsidie voor de 3e ambachtsschool houdt verband met de omstandigheid, dat de sedert 1 September 1939 aan deze school verbonden dagcursus voor opleiding tot het voorloopig diploma als scheepswerktuigkundige een groo- teren omvang heeft gekregen, dan waarop aanvankelijk was gerekend, en dat, met goedkeuring van den minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen de noodige inventaris, met het oog op te verwachten prijsstijgin gen, reeds in 1939 in zijn geheel is aan geschaft, in afwijking van de bedoeling om deze aanschaffing over meer jaren te verdeelen. De verhooging van de subsidiën voor de 3e en voor de le avondteekenschool houdt verband met wijzigingen van on dergeschikten aard in de begrootings- posten dier schalen. B. en W. stellen den Raad voor de verlangde aanvullingssubsidiën toe te kennen. Ned, Protest, bond (Muzenstraat 4), 10.30 uur ds. G. Westmijse. Remonstr. Geref. kerk, 10.30 uur mej. ds. W. S. Wiardi Beekman. In het ingewikkeld raderwerk van oorlogs- en neutraliteits-economie vraagt de financiering ongetwijfeld de meeste aandacht. Van de wijze van financiering immers hangt af eenerzijds of de ontzaglijke middelen benoodigd voor strijd en verdediging inderdaad kunnen worden opgebracht, anderzijds of zulks al dan niet met de minst moge lijke schade aan ’s lands en ’s werelds algemeen welvaartspeil kan geschieden. Zoo langzamerhand komt er iets meer vorm in de Nederlandsche financierings plannen, hoewel zeer veel ervan nog in de schaduw der onzekerheid blijft. De aangekondigde vorming van een Fonds voor Economische Verdediging brengt ongetwijfeld een aanzienlijke vereen voudiging van de financiering onzer economische defensie mede, doordien zij thans in één hand en één geldbuidel ge concentreerd wordt. Als gevolg hiervan ontstaat de mogelijkheid van een veel soepeler leiding onzer bevoorradings- politiek, terwijl tevens ook de prijspoli tiek onder sterker controle zal komen te staan. Men beoogt namelijk tegelijker tijd de eerste levensbehoeften, alsmede wellicht enkele grond- en hulpstoffen en verbruiksartikelen, aan een prijsver- hooging te onttrekken hetgeen door ver- liesneming van de zijde van het nieuwe Fonds kan geschieden, waartegenover anderzijds het Fonds zich weer kan dek ken uit winstmarges bij doorverkoopen, uit binnenlandsche heffingen, heffingen bij den in- of uitvoer, enz., zooals zulks reeds bij het nu op te heffen Land bouwcrisisfonds het geval was. Daarnaast blijkt thans ook hard te worden gewerkt aan de opvoering van onze belastinginkomsten. De voorgestel de vervanging der dividend- en tan- tièmebelasting door een zuivere winst belasting is een uitermate belangwek kende ontwikkeling in onze belasting wetgeving, al wil minister de Geer ons I er van trachten te overtuigen, dat er tusschen beide belastingen geen diep gaand onderscheid aanwezig is. Dit wil er bij mij werkelijk niet in zoowel in heffing als in uitwerking is er een prin cipieel verschil, hetgeen niet wegneemt, dat in deze tijden deze omschakeling van harte kan worden toegejuicht, te meer waar zij liefst 20 millioen meer in GEWEIGERDE BOUWVERGUNNING. Op 21 December 1939 stelde de voorzitter van den Gemeenteraad in handen van de Raadsberoepscommissie een adres van G. H. Voorham, wonen de Laan van Meerdervoort 325 alhier, waarbij adressant beroep aanteekent tegen het besluit van B. en W. tot weigering van vergunning om het één- gezinshuis Valkenboschlaan 19 tot drie woningen te verbouwen en den voor gevel te vernieuwen en te veranderen. De Raadsberoepscommissie deelt den Gemeenteraad mede, dat tijdens de be handeling van deze aangelegenheid het beroep is ingetrokken. Mitsdien stelt de commissie den Gemeenteraad voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. JUBILEUM C. H. A. VAN TONGEREN Maandag a.s. herdenkt de heer C. H. A. van Tongeren den dag. waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de firma de Bas en Co., bankiers, Hee- tengracht 17, Gisteravond te omstreeks acht uur werd de brandweer gealarmeerd. Een zware binnenbrand was uitgebroken in het perceel Huygenspark 21, waarin ge vestigd de Eerste Nederlandsche Lijstenfabriek van J. Schnitzler Zoon. De brand is ontstaan vermoede lijk doordat vonken uit een kacheltje zijn gevallen op in de nabijheid liggen de brandbare voorwerpen. Het perso neel had het perceel te kwart voor zes verlaten. Het vuur werd gebluscht met twee stralen op de waterleiding door de spuit van het bureau Rijswijksche- weg. Talrijke lijsten en een hoeveelheid emballage materiaal gingen verloren. Bij de blussching heeft zich een agent van politie ernstig verwond aan de linkerhand door een gebroken ruit. Hij werd aan den centralen post ver bonden. De politie heeft tegen den fabrikant proces verbaal opgemaakt wegens het veroorzaken van brand door eventueele nalatigheid. en om 1.37 Loosduinen. Stichtingskerk Bloemendaal, 10 uur 2.30 uur ds. Boswijk. Geref. kerk (dorp), 10 uur ds. W. Wiersir.ga, 5 uur ds. J. Smelik. Leyenburg 9 en 11 uur ds. J. Smelik, 5 uur ds. W. A. Wiersinga. Wassenaar. Ned. Herv. kerk, (Schoolstraat), 10 uur ds. ten Kate. 5.30 uur ds. Honders. Kievitkerk, 10.05 uur prof. dr. J. Slotemaker de Bruine. Rijswijk. Ned. Herv. kerk, 10 uur ds. Post ,6 uur ds. J. v. d. Wiel (Doopsbediening). In aansluiting op het m.s. „Marnix St. Aldegonde” De Stoomvaart Maatschappij „Neder land” deelt mede, dat in aansluiting op het m.s. „Marnix van St. Aldegonde”, dat op 29 Januari a.s. uit Genua zal vertrekken, vier boottreinen de passa giers van Nederland naar Genua zullen overbrengen. De eerste trein vertrekt op 25 Januari om 12.14 uur van hier H.S., om 12.41 uur van Rotterdam D.P., uur van Roosendaal. De tweede trein vertrekt op 25 Januari a.s. om 3 uur 24 nam. van hier H.S., om 3 uur 49 nam. van Rotterdam D.P. en om 4 uur 44 nam. van Roosendaal. De beide andere treinen vertrekken op 26 Januari op dezelfde uren. Na de pauze gedurende welke men zich als lid kon opgeven hield prof, dr. H. Wagenvoort hnogleeraar aan öe Rijksuniversiteit te utrecht, een kzing met lichtbeelden over: „De toysterie-godsdiensten in Italië”, in ver band met vondsten uit oen laatsten tijd. Het gehoor toonde door een lang durig applaus deze causerie zeer op Prijs te stellen. Mr. dr. Fontein dankte biet een enkel woord voor het ge- bodene. Geb. Chr. belangen, Oranjelaan 26, 10 uur ds. J. v. d. Wiel. Voorburg. Vereen, v. Vrijz. Godsd., gebouw Fran- sche gem., 10.30 uur ds. C. D. van der Veen, van Rijswijk. Leidschendam. Ned. Herv. kerk, 10 uur en 5 uur ds. Vermet. Geref. kerk, 10 uur en 5 uur ds. Ger ritsen, van Aalten. de lade zal brengen. Niettemin is het te vreezen, dat er voor belastinginspec teurs, accountants en onze rechtskun dige colleges heel wat werk aan den winkel zal komen in verband met de interpretatie en de te vormen jurispru dentie ten aanzien van wat als winst of geoorloofde reserveering beschouwd moet worden. Intusschen is het volkomen redelijk, dat ook rechtspersonen, meer dan tot dusver het geval is geweest, hun aan deel in de belastingen opbrengen. Men zal zulks ook moeten uitbreiden tot de leeningspolitiek. Onze staatsleeningen zullen dusdanig ingericht moeten zijn, dat zij niet slechts den gewonen beleg ger, doch ook de ondernemingen en den zeer kleinen spaarder zullen moeten aantrekken. Te dezer plaatse is op de noodzaak hiervan reeds den 25sten Nov. gewezen. Ook de Amsterdamsche Bank maakt zich thans in haar jongste over- Spirit Chnsten-gemeenschap Diligentia, zicht zeer terecht pleitbezorgster voor een veel gevarieerder leeningspolitiek in navolging van Engeland, opdat wer kelijk alle onderdeelen van het natio naal vermogen hun tribuut aan de ge- meene zaak kunnen leveren. De Nederlandsche belastingontvang sten over het algeloopen jaar zijn overi gens alleszins bevredigend te noemen. Kohieraanslagen plus ontvangsten uit indirecte belastingen hebben die van het vorig jaar met 47 millioen, de raming met 43 millioen overtroffen. Deze gun stige ontwikkeling vormt echter niet meer dan een uiterst kleine bijdrage tot de bevrediging van den steeds meer stijgenden geldhonger van de Schatkist. Minder voldoening hebben de cijfers van onzen buitenlandschen handel over het jaar 1939 gewekt. Uitsluitend als ge volg van de onevenwichtige ontwikke- I ling van in- en uitvoer sinds September is het invoersaldo gestegen van 376 millioen tot 551 millioen. In normale tijden zou zulk een beweging geenerlei reden voor bezorgdheid opleveren, om dat men dan kan redeneeren eenerzijds, dat die verhoogde invoer zich eerlang wel op de een of andere wijze in ver hoogden uitvoer zal moeten omzetten, anderzijds dat de onzichtbare uitvoer de verhooging van het invoersaldo wel mee I zal helpen dekken. Ditmaal evenwel staan aan beide compensatiemogelijk heden ernstige hinderpalen in den weg en zal bij het voortduren dezer ontwik keling onze batalingsbalans sterk uit haar evenwicht worden geslagen met alle gevolgen van dien. Willen wij dus gulendepreciatie zien te voorkomen, dan is noodig hetzij inkrimping van den invoer tot het allernoodzakelijkste, het zij geforceerde opvoering van den uit voer. De moeilijkheden, waarmede laatstgenoemde heeft te kampen, komen duidelijk naar voren uit de exportcijfers van radio-artikelen, die in December tegenover November een waardever mindering van bijna 50 pCt. aantoonen. Tal van andere bedrijven uiten soortge lijke klachten zoo ziet ook Calvé Delft zich zwaar gehandicapt in zijn export belangen, terwijl ditzelfde ongetwijfeld geldt voor de textielnijverheid, de baconfabricage, enz. De torpedeering van de „Arendskerk”, uitsluitend uit I hoofde van het feit, dat het schip koers zette naar een oorlogvoerend land, moet worden beschouwd als een verdere aan tasting van de door de Britsche blok kade reeds zoo ernstig geschade be langen van onzen uitvoerhandel. Met groote bezorgdheid moet men dan ook de verdere ontwikkeling gade slaan en men moet trachten onze eigen volks huishouding voorloopig zoo in te rich ten, dat het door deze aderlatingen ver zwakte lichaam althans van binnen uit de physieke en moreele kracht tot zelf handhaving behoudt. Het behoeft nauwelijks te worden ge zegd, dat onder deze omstandigheden en mede onder den druk der tweede perio de van spanning rondom België en Nederland, de beurs in haar stemming van haast volslagen apathie bleef vol harden. De onzekerheid, welken druk de nieuwe winstbelasting op elk indivi- I dueel bedrijf zal leggen, de ongewisheid betreffende de nog niet openbaar ge maakte oorlogswinstbelasting, de uiter mate slappe houding op nagenoeg alle goederenmarkten en last not least het gebrek aan stimulans uitgaand van de Newyorksche beurs, waren onder meer evenzoovele factoren om publiek en be roepshandel van nieuwe beleggings- of speculatieve ondernemingen af te schrikken. Het is bovendien gebleken, dat de in het algemeen blijkbaar niet ongunstige financieele resultaten over 1939 niet zullen leiden tot een liberale dividendpolitiek. Zoo heeft de Bandar Rubber bij een practisch verdubbelde winst haar dividend slechts van 5 op 7% verhoogd en het is waarschijnlijk, dat de meeste ondernemingen, uit wijze voorzorg, dit voorbeeld zullen volgen. Nadat de gulden, om nog niet geheel verklaarbare redenen, gedurende ge- ruimen tijd een vrij vaste houding had aan den dag gelegd, is, onder invloed der nieuwe militaire maatregelen hier te lande, wederom een daling ingetre den. Toch is deze daling wonderlijk ge noeg van zeer beperkte afmetingen ge bleven en met uiterst geringe omzetten gepaard gegaan. Men moet zulks waar schijnlijk mede op rekening schrijven van de groote aarzeling, die zich ten aanzien van de ontwikkeling der Ameri- kaansche beurzen en het Amerikaansch bedrijfsleven openbaart. De indiening der Amerikaansche begrooting voor 1940-’41, die een deficit van „slechts” 1.716 millioen vertoont tegenover 3.933 millioen in het loopende jaar, is verre van voldoende geweest, om de bedrijvigheid en de beurskooplust te prikkelen. Men vreest blijkbaar voor nieuwe New Deal-experimenten, voor de indiening van een 10 pCt. extra-inkorn- stenbelasting voor defensiedoelemden, terwijl teleurstelling over den omvang der buitenlandsche oorlogsorders mede aanleiding is geworden voor een zekere beduchtheid ten aanzien van de ont wikkeling der Amerikaansche conjunc tuur in het algemeen. Men begint nam e- lijk de vrees uit te spreken, dat het hooge peil der bedrijvigheid zich niet langer zal kunnen handhaven, dat im mers de voorraden reeds grooter zijn dan normaal en een reactie dus niet kan utiblijven. Ja, aan dezen oorlog zal blijkbaar zelfs Amerika niet kunnen verdienen i Lange Voorhout, 10.30 u. openbare gods- dienstoef. Spr. mevr A. van den Ouden dijk Pieterse, van Wassenaar. Geestel. waarn. door mevr. B. Hekel-van Bree- men. Soefi-Huis. 22 Jan. 8.15 u. Spr. de heer P. A. v. d. Bosch. Onderwerp: „Rationa lisatie der wereldhuishouding”. Helderz. waarn. W. Groeneveld. School voor Geesteswetenschap, Diligentia 21 en 28 Januari en 4 Februari, 11.30 u. Spr. dr. F. W. Zeylmans van Emmicho- ven. Onderwerp: „Beschouwingen over het menschenlot”. Een afdeeling voor den Haag omstreken opgericht. Lering van professor Wagenvoort. In de aula van het gymnasium aan de Laan van Meerdervoort, welke door het gemeentebestuur daartoe welwil- lend, door bemiddeling van den rector, dr. J. van Ijzeren, beschikbaar was gesteld, heeft gisteravond de vergade ring plaats gehad, door een commissie van voorbereiding belegd om te komen tot oprichting van een afdeeling voor den Haag en omstreken van het Neder landsche Klassieke Verbond. Deze com missie bestond uit de heeren mr. dr. A. Fontein, dr. A. Scholte en W. J. Verdenius, van wie eerstgenoemde de vergadering presideerde en een inlei dend woord sprak. Hij heette de aan wezigen welkom, in 't bijzonder de heeren mr. dr. A. Buriks, chef van de afdeeling Onderwijs die wethouder v. d. Bilt vertegenwoordigde dr. E. Renkema, inspecteur der gymnasia, dr. J. van Andel, inspecteur der lycea en dr van Ijzeren, rector van het gym nasium, waarin men gastvrijheid ge noot. Spr. zette vervolgens in het kort het doel van het Ned. Klassieke Ver bond uiteen, dat een paar jaar geleden is opgerieht om het contact van hen die een klassieke opleiding hebben ge noten met de antieke cultuur te onder houden en te verdiepen. Het is geen vereeniging uitsluitend van vaklieden; zij beoogt de sluimerende krachten van hen, die belangstelling voor de klassieke oudheid hebben, te wekken. Het apparaat van het Ned. Klassieke Verbond met zijn lees- en studiekrin gen is er. Alleen moet nog de geest drift worden gewekt en in goede banen geleid. Daartoe is meer contact noodig dan een enkele klassieke avond per jaar biedt. Dr. A. Scholte vertelde vervolgens iets van de klassieke leeskringen, waarvan er reeds drie, onder leiding van vakmenschen, in onze stad be staan, welker aantal men hoopt te kun nen uitbreiden. Door lezingen, zooals prof. Wagenvoort er gisteravond een zou houden, kan de klassieke sfeer weer worden beleefd, maar er moet ook eigen initiatief zijn. Dit kan zich het best uiten door veel lezen. Bij hen, die reeds langen tijd de schoolbanken achter den rug hebben, zal aanvanke lijk de vrees bestaan, dat zij te weinig meer van Latijn en Grieksch weten, wat aan een leeskring te hebben. ®aar de practijk van één jaar hier-1 mede heeft uitgewezen, dat dit geen bezwaar is. Men „komt er gauw ge noeg weer in”. Er wordt kalmpjes aan begonnen met niet te moeilijke schrij vers, met proza en poëzie en men ver diept zich verder voornamelijk in een zelfden auteur, om een geheel te ver krijgen; aldus kan men, op rijperen leeftijd, een veel beter inzicht krijgen in de eigenaardigheden, den stijl en de methode van den klassieken schrijver, on in de door hem behandelde stof, beter dan uit de behandeling van brok stukken van het werk van diverse auteurs. De heer Fontein stelde daarna voor tot oprichting van een Haagsche afdee ling var het Ned. Klassieke Verbond over te gaan, waartoe zender stem ming werd besloten. Binnenkort zal een vergadering worden uitgeschreven, Waarin een bestuur zal worden geko zen. Het vereenigingsjaar loopt van September tot September en het or- 8aan der vereeniging is „Hermeneus”. VOORSTEL VAN B. EN W. flet felle winterweer van den jong en tijd heeft B. en W. aanleiding ge geven om over te gaan tot een verstrek king van warm voedsel, zulks op den vOet van hetgeen geschiedde in de tijd vakken van buitengewone koude in het ),egin van 1929 en in de tweede helft van December 1938. Op 15 Januari j.l. is met de verstrek king begonnen. In 14 lokalen worden porties van J liter beschikbaar gesteld tegen betaling van 5 cent per portie, ■fusschen 5 en 6 uur n.m. bestaat gele genheid het warme voedsel ter plaatse te nuttigen, terwijl, voor zoover de voor-aad strekt, het voedsel tusschen j en 7 uur n.m. kan worden afgehaald. De welwillende medewerking werd verkregen van de „Stichting Schoolkin- jervoeding”. In 1929 en 1938 hebben de kosten van een verstrekking over tijdvakken van onderscheidenlijk 3 weken en 11 dagen, na aftrek van de baten, rond ƒ5500 en 1000 bedragen. B. en W. stellen den Raad voor den maatregel der warm-voedselverstrek- king en de voortzetting daarvan, zoo lang dit naar hun oordeel noodzakelijk is, goed te keuren. Een voorstel tot gel delijke regeling dezer aangelegenheid op de gemeentebegrooting voor 1940 zal dan t.z.t. bij den (Raad worden inge diend. Meihuizen. Luth. gem., 10.30 uur ds. H. A. Bruggencate. Waalsche kerk, 10.30 uur ds. J. Arnal, van Amsterdam. Duitsche Kaetzke. Engelsche kerk Holy Communion 8.30. Morning prayer 11, Evening prayer 8, rev. Williams. First Church of Christ. Scientist, Andr. Bickerweg 1, Holl. 9.45 v.m. Eng. 11.15. Duinoordkerk, 10 uur ds. Creutzberg, 10 uur jeugdkerk ouderen ds. Schoch, 11.20 groepvorming. Nassau jeugddienst, Duinzichtkapel, van Hogenhoucklaan, 10.30 uur drs. A. E. de Vries. Geb. Eltheto, Azaleaplein 2, 10.30 uur dr. Th. C. Vriezen. Vrijz. Hervormden, Beeklaan hoek Hout- rustweg, 10.30 uur ds. D. A. Vorster, van Arnhem. Aula Duitsch gymnasium, Jan van Nas- saustraat, 10.30 uur prof, van den Bergh van Eysinga. Vrijz. Kerkdienst, Lutherkapel (Haver- schmidtstraat), 10.30 uur ds. A. E. F. Junod, van Wassenaar. Vrijz. Chr. Jongerenkerk, (15 j. en ouder), Bondshuis Houtrustweg 3, 7.30 u. nam. ds. F. Kleyn. Vrijz. kinderkerk der Federatie, Vrijz. Christelijk lyceum, van Stolkweg 35, 10.30 uur mej. J. Hannema. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-Oost, lokaal Hannemanstraat, 7 uur samenkomst. Spr. de heer E. van Kamp. Onderwerp: „Het oordeel nabij”. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-West, lokalen N. Zuiderkerk, Kockstraat 134, 8 u. samenkomst. Geref. kerk in hersteld kerkverband, clubhuis van Speykstraat 153, 10.15 uur en 5.30 uur ds. Hasper, Chr. Geref. gem., Eben Haëzerkerk, Snoekstraat, 10 uur en 5.30 uur ds. Nieu- wenhuyze. Jerusalemkerk, Pomonaplein, 10 uur en 5.30 uur ds. de Jong; Bilderdijk- school, Linnaeusstraat, 10 uur en 5.30 uur leesdienst. Geref. Gem., Oude Boomgaardstraat 43, 10 uur en 4.30 uur ds. Honkoop. Oud Geref. gem., Wesselsstraat 49, 10 u. en 5.30 uur leesdienst. Geb. Rozenburgstraat 7, Zondag 10 uur vergadering der geloovigen. Geb. de Ruyterstraat 67, 10 uur en 6 uur ds. J. P. Paauwe. Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 6 uur Prediking des Woords. Vrije Evang. gem., Zuid-West Buitensin gel 112114, 10 uur en 5.30 uur de heer Ed. Pera. Evangelisatie „Nazareth”, Fagelstraat 22, 10.15 uur heiligingsdienst en 7 uur ver lossingssamenkomst. Christen-gemeenschap, Assendelftstraat 10.15 uur en 7.30 uur de heeren J. H. Staalman, van Huizen en T. van Essen, I van Leiden. Christen-gemeenschap, Bew. t. Rel. Ver nieuwing, Groot-Hertoginnelaan 4, 10 uur Menschenwijdingsdienst. Christ, gem. Eliëzer, Beeklaan 296, 10 u. heiligingsdienst en 7 u. openbare samen komst. Pinkstergemeente „Maranatha”, gebouw Trompstraat 25, 10.15 uur en 8 uur samen komst. Baptisten-gemeente, kerklokaal van Dijckstraat 149, 10 uur en 5.30 uur pre diking ds. J. B. de Neef, 8 uur jongelie- densamenkomst. Baptisten-gemeente, kerkzaal Zuid-Bin- nensingel 10, 10 uur en 6 uur ds. Jac. de Jong, 8 uur jongeliedensamenkomst. Oud Baptisten gem., Zuid-West Buiten singel 39, 10.30 uur prediking, ds. B. Fa bric. Oud Baptiste-gemeente, Lavendelstraat 15, 10.30 uur en 7 uur prediking. Zevende Dags-Baptisten-gemeente, lo kaal C. J. M. V., Heelsumstraat 159, Za terdag (Sabbat), 10.30 uur v.m. ds. P. Taekema. Kerkgenootschap der Zevende Dags-Ad- I ventisten, kerkzaal „Maranatha”, Lange Beestenmarkt 102, Sabbatmorgen 10 uur Bijbelstudie, 11 uur predicatie (verschil lende sprekers) Gemeenschap der Zevende Dags Adven tisten, gebouw Aurora, Assendelftstraat 18 Eiken Sabbatmorgen 10.30 u. samenkomst Zevende Dags Adventisten, geb. „Fila- delfia”, de Ruyterstraat 90. Eiken Zaterdag (Sabbat), 11 uur prediking. Verschillende sprekers. Hersteld Apostolische Zendinggemeente (Stam Juda), Willemstraat 69, dienst 10 u. en 6 u. Jongensbond „De Blijde Boodschap” Groenesteynstraat 51, samenkomst 11.15 u. tot 12.30 uur. Prinsegracht 57, 10 uur heiligingssamen- komst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Leidster: kapiteine M. E. Crok. Korte Molenstraat 23, 10 uur heiligings- samenkomst, 7.30 uur verlossingssamen komst. Leidster: adjudante H. v. d. Vosse. Fisherstraat 78, 10 uur heiligingssamen- komst, 8 uur verlossingssamenkomst. Leid ster: kapiteine F. Staüdt. Jacob Catsstraat 240, 10 uur heiligings- samenkomst, 8 uur verlossingssamen- I komst. Leider: majoor Kamp. Linnaeusstraat 205-207, 10 uur heili- gingssamenkomst, 7.30 uur verlossings samenkomst. Leidster: kapiteine A. Prost. I Hemsterhuisstraat 176a, 10 uur heili- gingssamenkomst, 7.30 uur verlossings samenkomst. Leidster: brigadier M. Sche rer. Christologische beweging „Excelsior”, Prins Hendrikplein 15, 10.30 uur openbare godsdienstoefening, de heer C. J. van Beemen. Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen der laatste dagen, Loosduinschekade 11, 10.30 en 5 uur. Vrije Katholieke kerk, St. Albaankerk, Rietzangerlaan 2a, 10.30 uur Gez. H. Mis. Oud Katholieke kerk, Juffrouw Ida- straat 7, H. Dienst, 10 uur. Scheveningen. Nieuwe Badkapel, 10.30 uur ds. de Jong en 6 uur ds. Stolk (jeugddienst). Pinkstergemeente, Tholenschestraat 129, 10.15 uur en 7 uur de heer G. van Polen. Evangelisatie „De Heer zal voorzien”, Wimpelstraat 2, 10 uur de heer A. de Weger, van Rotterdam, en 6 uur de heer Joh. v. Puffelen. Geref. gem., N. Laantjes 120, 7 uur ds. Honkoop. Ned. Herv. vereen., Menninckstraat 41, 10 uur en 6 uur de heer Schoonderbeek (GO.) van Ede. Nieuw Hersteld Apost. zendinggemeente, geb. „Padro”, Jurriaan Kokstraat 44, samenkomst 10.15 uur. Leger des Heils, Wassenaarschestraat 2c, 10 uur heiligingssamenkomst, 8 uur ver lossingssamenkomst. Leidster: adjudante E. Kickhefer. VOORSTEL TOT INSTANDHOUDING VAN ZES SCHOLEN MET MINDER 1 DAN 125 LEERLINGEN. Ingevolge artikel 22bis, eerste lid, der Lager-onderwijswet 1920 moet de Gemeenteraad besluiten tot opheffing van de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs, waarvan het aantal leerlingen, berekend naar den maatstaf van artikel 28, minder bedraagt dan 125, terwijl volgens het tweede lid van eerstgenoemd artikel het eerste lid niet van toepassing is, indien ingevolge ar tikel 19 voorschrijvende, dat in elke gemeente voldoend lager onderwijs moet moet worden gegeven in een ge- I noegzaam aantal scholen, welke voor alle kinderen zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid toegankelijk zijn de instandhouding van deze scholen wordt gevorderd. Krachtens artikel 22bis, eerste lid, I zouden voor opheffing in aanmerking I komen: de openbare lagere scholen Doomikschestraat 28 (106, gemiddeld aantal leerlingen over 1939); Ley weg 1 (106); Leidschestraatweg 77 (65); Wil-I helmina-van- Pruisenstraat 49 (103); Winterweg 8 (53) en de lager-onder- wijs-kopschool van-Swindenstraat 14 (116). B. en W. zijn, met de Commissie voor het Onderwijs, van oordeel, dat deze scholen in stand moeten worden gehouden Voor haar instandhouding gelden on verzwakt de motieven, op grond waar van de Raad op 16 Januari 1939 be sliste, dat de instandhouding door ar tikel 19 der Lager-omderwijswet 1920 werd gevorderd, en de Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland bij besluit van 29 Maart 1939 haar in standhouding gedurende 1939 goed keurden De school Doornikstraat 28 (buiten school) en 2. de school Leyweg 1 (openluchtschool) verkeeren in zeer bijzondere omstandigheden. Door de opheffing van deze scholen zou een be langrijk stuk gezondheidszorg voor zwakke en zieke kinderen verloren I gaan. Aan deze kinderen zou de eenige gelegenheid tot het ontvangen van schoolonderwijs ontnomen worden, daar I hun gezondheidstoestand niet gedoogt hen op de gewone, in de binnenstad gelegen scholen, te plaatsen. De school Leidschestraatweg 77 (Mar lot) ligt in een buitenwijk aan den rand der Gemeente. Bij opheffing zou den de kinderen een grooten afstand moeten afleggen langs gevaarlijke we gen, van welke in de wintermaanden een gedeelte om vier uur des middags, dus ten tijde van het uitgaan der school, bovendien donker is. De school Wilhelmina-van-Pruisen- straat 49 omvat thans vijf opeenvol gende leerjaren, n.l. van le, 2e, 3e, 4e en 5e leerjaar, onderscheidenlijk heb bende 28, 21, 26, 23 en 24 leerlingen, tezamen 122. Het is vrijwel zeker, dat ook op 1 September 1940, evenals de laatste jaren het geval geweest is, een nieuwe eerste klas zal worden gevormd I en dat deze school dan een normale 6- klassige school zal worden. De bij op heffing der school noodzakelijke over- I plaatsing van de kinderen naar omlig-1 gende scholen zou op groote bezwaren stuiten, omdat in de school Koningin- Sophiestraat 19 de daartoe noodige ruimte ontbreekt en de school Zaan- straat 27 slechts te bereiken is langs den voor kinderen zeer gevaarlijken overweg van de Staatsspoor aan het einde van den Schenkweg. De school Winterweg 8 (Dr.-Mouton- school) draagt een zeer speciaal ka rakter, doordat zij vrijwel uitsluitend bezocht wordt door kinderen van de vroegere contrólewoningen en uit de I woonwagenkampen. Het overplaatsen van deze kinderen ware noch in hun eigen belang, noch in dat van de leer- I lingen der school, waarnaar de over plaatsing zou geschieden. De lager-onderwijs-kopschool van- Swindenstraat 14 telt 115 leerlingen. Er zijn nog drie zulke kopscholen; voor een uitgestrekte gemeente als 's-Gravenhage. met ruim 500.000 inwo ners, is een aantal van 4 lager-onder- wijs-kopscholen zeer zeker noodig.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 15