Salla oi Russische divisie zou bij singeld zijn I l No. 17472. 1940. De Een hevig gevecht den gang aan In het inundatiegebied Zaterdag 20 Januari. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND van Het Finsche legerbericht H Het Duitsche leger bericht De Fransche leger- berichten vredespogingen den Paus Het Russische leger bericht Honderden sovjet-vlieg- tuigen boven Finland Uit Helsinki verneemt Reuter dat Finsche patrouilles een sovjet-Rus sische divisie aan het front van Salla van de achterwaarts gelegen bases hebben afgesneden. De neutraliteit van Scandinavië i PRIJS DEZER COURANT: BUITENLAND Eerste blad, pag. 1. Eerste blad, pag. 3. Eerste blad, pag. 1. BINNENLAND Vierde blad, pag. 2. Derde blad, pag. 1. Het Noorsdie standpunt i i voor de Pit nummer bestaat uit ZES bladen het Koloniaal Bijblad en het Zondagsblad „Kikeriki” Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3-Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. een het vol- Wederom afdeelingen Zweed- sche vrijwilligers naar Fin land. Nog.steeds vertrekken vrijwel dage lijks contingenten goed uitgeruste en behoorlijk betaalde Zweedsche vrijwil ligers naar Finland. Men gelooft, dat er reeds vele duizenden zijn. dusver 62 welke ter regeering is waar- Britsche verkenningsvluchten boven Noord-West-Duitschland Het Britsche departement van lucht vaart deelt mede, dat Donderdag- en Vrijdagnacht Britsche vliegtuigen ver schillende verkenningsvluchten boven Noord-West-Duitschland hebben uitge voerd. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: „Te land een kalme dag. Bedrijvig heid van de luchtmacht aan beide zij den”. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt Levendige schermutselingen van ver- kennings-elementen in het gebied van de Blies op Duitsch grondgebied. Een vijandelijk jachtvliegtuig is op 19 Januari binnen onze linies omlaag geschoten. Bij Salla zou een Russische divisie omsingeld en van haar basis afgesneden zijn. Prinses Juliana heeft aan het Roodë Kruis een gift doen toekomen voor de slachtoffers van de rampen in Turkije. Vijfde blad, pag. 1. De Amerikaansche senator Borah is in den afgeloopen nacht overleden. Eerste blad, pag. 2. Dr. Göbbels hield een rede te Posen. Eerste blad, pag. 2. ge- het be- die Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 De Deensche neutraliteit. Het Folketing heeft een motie aan genomen, waarbij de neutraliteit van Denemarken en de vastberadenheid van het land zijn onafhankelijkheid te verdedigen, wordt bevestigd. Van de 149 leden stemden alleen de zes com munisten en nationaal-socialisten tegen. Ministerpresident Stauning verklaarde, dat de regeering de motie in haar ge heel overnam. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. voor het geheele land een totaal van 450 toestellen. Volgens de vandaag ont vangen berichten hebben de Russische bommen den dood veroorzaakt van één persoon en verwondden zij vier perso nen, in het geheele land. In den loop van den dag hebben de Finnen drie Russische toestellen neergehaald. In de afgeloopen week hebben Zweedsche vrijwillige vliegers met succes vijande lijke troepen, gekantonneerde en in colonnes optrekkende, gebombardeerd. Een Deensch en een Zweedsch schip zijn door duikbooten tot zinken ge bracht. De bemanningen werden gerede Eerste blad, pag. 2. In aansluiting op de beide foto’s, welke wij in ons blad van gisteren plaatsten, geven wij nog deze opname van de zaag, waarmede het ijs in reepen wordt gesneden. Het zaagbladwaarmede ijs van meer dan 30cm dikte kan worden gezaagd, is gemonteerd op een as, welke achter de achteras van de auto is gelegen en door deze wordt aangedreven. Deze methode van mechanisch zagen gaat uiteraard aanmerkelijk sneller dan het zagen met de hand, zooals tot nu toe geschiedde. onzeker. De hun strijd- naar gemeld Het Duitsche opperbevel deelt mede: Tusschen Moezel en Pfalzer-woud zijn onze verkenningstroepen op een Franschen verkenningstroep gestooten; wij maakten verscheidene gevangenen. De luchtmacht maakte verkennings vluchten boven Engeland en Frankrijk. Hierbij kwam het bij de grenspatrouil- les tot luchtgevechten boven het Fran sche frontgebied. Een Duitsch vlieg tuig ging verloren. Afzonderlijke vijandelijke vliegtui gen vlogen in den nacht van 19 op 20 Januari weer over Hollandsch gebied naar Noord-West Duitschland. Het gistermiddag uitgegeven Finsche legerbericht luidt als volgt Te land Op de Karelische landengte heeft zich niets nieuws voorgedaan. De vijand gaat voort versterkingen aan te leggen. Aan het Oostelijke front, ten Noordoosten van het Ladogameer, heb ben de Finnen eenige Russische steun punten genomen. Tijdens de gevechten vernielden zij vijf tanks en maakten zij vier mitrailleurs en vijf automatische geweren op de Russen buit. Verschei dene patrouilles van den vijand werden vernietigd. In de richting van Ilomantsi hebben de Finsche troepen een sovjet- Russisch detachement, bestaande uit vijf officieren en vijf en veertig onder officieren en soldaten gedecimeerd. In de richting van Kuhmo zijn eveneens twee Russische tanks vernield. In Lap land niets nieuws. Te Markijarvi zijn de gevechten den geheelen dag voort gezet. Ter zee In het Oostelijke deel van de Finsche golf was de bedrijvigheid in de lucht van den vijand zeer levendig, gericht op zekere kustforten. De batte rijen van het Ladogameer hebben her haalde malen hun aanvallen hervat op doelen te land, gelegen aan de Noorde lijke en Noordoostelijke oevers van het meer. Van de andere zeefronten niets te melden. In de lucht In het Zuiden van Fin land heeft de vijandelijke luchtmacht gisteren een zeker aantal districten in den archipel van Abo, in het gebied van Hangoe en in het dal van Kymmene ge bombardeerd. In het Noorden van Fin land heeft de vijandelijke luchtmacht de gebieden van Nausi en Kajani be stookt. In de zóne der operaties telde men bijna 250 sovjet-Russische vliegtui gen boven de Karelische landengte en Van de werf der N.V. Kon. Maat schappij „De Schelde” is vanmiddag de O. 22 te water gelaten. Vijfde blad, pag. 1. Militaire kringen te Helsinki ramen, dat de Russen twee divisies hebben in den sector van Salla. Ofschoon zij door den terugtocht een belangrijk- militair voordeel hebben verloren, hebben de Russen thans veel betere verbindingen met hun achterland en krijgen zij voedsel en wapens langs wegen, die zij zelf hebben aangelegd en die loepen tot aan den spoorweg naar Moermansk. De Roemeensche minister Gafencu zal vandaag een ontmoeting hebben met zijn Zuidslavischen collega Mar- kowitsj. Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad meldtOp 19 Jan. bedrijvigheid van verkenners in alle districten, in eenige sectoren botsingen tusschen kleine eenheden. In het district Petrozavodsk heeft een verkennings groep van ons in het gebied van Kitela een vijandelijk bataljon, dat 26 machi negeweren ter plaatse achterliet, vernie tigd. Op de landengte van Karelië botsin gen tusschen vooruitgeschoven een heden, waarbij de vijand tal van dooden en gewonden te betreuren heeft. In eeni ge streken heeft onze luchtmacht ver kenningsvluchten gemaakt en militaire punten gebombardeerd. Amerika zal geen geld militaire doeleinden aan Finnen verstrekken Verklaring van een Deenschen bis- schop over de vredespoging van den Paus. De voorsteden van Helsinki gebombardeerd United Press meldt uit Helsinki: Gistermiddag is in de Finsche hoofd stad driemaal luchtalarm geweest. De Russische vliegtuigen hebben de Ooste lijke, Westelijke en Noordelijke voor steden gebombardeerd. Er werden geen bommen in het centrum geworpen. Men hoorde het geronk van de mo toren in het Noord-Westen, maar net was onmogelijk de vliegtuigen te zien. Het weer was nochtans zonnig en droog. Finland wil Zwitsersche chirurgen in dienst nemen. De Finsche regeering is voornemens, op eigen kosten tien Zwitsersche chi rurgen in dienst te nemen voor de militaire hospitalen. Het Zwitsersche politieke departement en het opper bevel van het leger hebben hun goed keuring hieraan gehecht en bovendien toestemming verleend, dat het hoofd van den geneeskundigen dienst van het Zwitsersche leger een collecte laat houden ondei de hospitaaltroepen, waarvan de opbrengst zal dienen tot gedeeltelijke bestrijding van de kosten der tien Zwitsersche chirurgen. De financieele steun aan Finland De actie voor hulp aan Finland, welke georganiseerd is door de Zweed sche industrieelen, heeft tot millioen kronen opgeleverd, beschfkking van de Finsche zullen worden gesteld. Het schijnlijk, dat een deel van dit bedrag in Zweden in den vorm van bestellin gen zal worden geplaatst. De bekende ontdekkingsreiziger Sven Hedin heeft voorgesteld, de Nobelprij zen voor den vrede over de jaren 1938 en 1939, welke immers niet zijn uitge keerd, te geven aan het Finsche ambu lancecorps. De prijzen bedragen onge veer 100.000 gulden. Rome kan het centrum worden van de diplomatieke vredesactie kts van den Senaat staan tegenover kt voorstel van Brown, zoowel als te- Knover dat van Roosevelt een niet- •’tilitair bankcrediet koel of houden slag om den arm. De kwestie zal volgende week worden beslist, nadat minister Huil in de finan- e*eele Senaatscommissie een verklaring hebben afgelegd. Te Washington •cht men het zeker, dat Huil zich tegen leening voor militaire doeleinden uitspreken. Finland zal kunnen re nnen op verhoogde credieten om land bouwproducten in Amerika te koopen, "taar dit omvat niet de meest dringende behoefte. Van het reeds door Amerika '•Ogestane crediet van 10 millioen dollar door Finland tot dusver nog slechts b millioen opgenomen. De Finsche zaak blijft veel sympathie "^ken, onder het Amerikaansche volk, !r°ote bedragen van particuliere zijde ^oomen nog steeds voor Finland toe, op Amerikaansch geld voor de be- tytening zullen de Finnen niet hebben rekenen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Bioscoopwet met bepalingen ter con- troleering van filmvoorstellingen in besloten kring. EERSTE BLAD. Er wordt hevig gevochten rondom Markijarvi, op ongeveer 30 k.m. ten Westen van Salla. De Russen staan thans, nu hun offensief broken is, nadat zij ernstig kopstation Kemijarvi hadden dreigd, voor een tegenaanval, hen reeds vele mijlen heeft terug gedreven. Het resultaat van den strijd is echter nog Russen verzamelen krachten en werpen, wordt, geïmproviseerde versterkin gen op in een halfcirkelvormige opstelling. Beter gevoed en uitge rust dan de troepen, die aan an dere fronten werden verslagen, zullen de roode troepen waarschijn lijk een hardnekkiger weerstand bieden en men denkt, dat een nieu we veldslag met onzekeren uit slag, maar van vitaal belang aan staande kan zijn. Een internationale conferentie tot hulp aan Finland? De Noorsche premier Nygaardsvold heeft in het parlement tijdens het debat over de Troonrede van koning Haakon gezegd, dat het de eerste plicht van de regeering was, het land uit den oorlog te houden. Dienovereenkomstig zou de regeering haar krachtige neu traliteitspolitiek voortzetten zonder aanzien van sympathieën. Zooals de zaken thans staan zullen wij ons met alle ons ter beschikking staande middelen verdedigen, indien het land wordt aangevallen.” De minister van buitenlandsche za ken, Koht, zeide„Noorwegen heeft 28 schepen en meer dan 100 zeelieden verloren, doch wij kunnen niet eenige regeering onder de oorlogvoerenden beschuldigen. Wij moeten den oorlog zelf daarvoor verantwoordelijk stellen.” Het Nederlandsche Roode Kruis zendt een ambulance naar Finland. Vierde blad, pag. 2. In den afgeloopen nacht zijn de stoombooten, die op het IJseelmeer in gevroren waren, met de beide ijsbre kers voor de Oranjesluizen aange komen. gebieden voor goederen, tegen de le vensmiddelenvoorziening van de bur gerbevolking. Concludeerende schrijft het blad, dat de EngelschFransche manoeuvres in Scandinavië steun vinden bij het Zweedsche imperialisme, dat reeds lang er van droomde uit het nauwe kader der neutraliteit te stappen in de breede arena van het politieke spel. De Zweedsche imperialisten beschou wen deze „mogelijkheid” als gelegen in een interventie in den strijd in Fin land. Daarom hebben zij zich aange sloten bij het EngelschFransche blok. De beweging tot steun aan Finland breidt zich steeds verder uit en krijgt een internationalen omvang. Dit heeft graaf Coudenhove Kalergi, voorzitter van de pan-Europeesche Unie, welker zetel thans te Bern is gevestigd, aanlei ding gegeven tot een voorstel om een internationale conferentie te Lissabon bijeen te roepen, met het doel de hulp aan Finland te coördineeren. Graaf Coudenhove verklaarde, aan den correspondent van United Press, dat alles gedaan moet worden, om het heldhaftige Finland te helpen, omdat een verslagen Finland een catastrophe voor de geheele Europeesche en Ameri kaansche beschaving beteekent. De mili taire hulp, die thans door inenig land individueel wordt gegeven, moet ge coördineerd worden. Noch de Volken bond, met het oog op zijn minder goede relaties met Italië en Spanje, noch de neutrale landen, die aan Rusland en Duitschland grenzen, zijn de aangewe zen landen, om een dergelijke conferen tie bijeen te roepen. Portugal is het aan gewezen land daarvoor, immers het on derhoudt goede betrekkingen zoowel met de democratische als met de auto ritaire staten, bovendien is de geogra- phische ligging van Portugal met het oog op een eventueel gevaar van Rus sische zijde, zeer gunstig. Om deze redenen heeft Coudenhove Kalergi zijn voorstel, een internationale conferentie te beleggen, gericht tot den Portugeeschen minister-president, Sala- zai, die overal in de wereld in hoog aanzien staat. Salazai heeft eergisteren een telegram betreffende het plan ont vangen en thans is een brief met bij zonderheden over het conferentie-plan naar Lissabon. Van groot belang voor de voortzetting fan den strijd der Finnen is de moge- njkheid voor hen buitenlandsche credie ten te verkrijgen. Het aangewezen land daarvoor is allereerst Amerika. Melding gemaakt van president Roosevelt’s initiatief, opdat het Congres credieten aan Finland zal toestaan. Er heerscht echter onder de Congrespartijen veel •Kdeeldheid over deze kwestie. Een ?oep van het Huis van Afgevaardigden svanmeening, dat tenzij de credieten <an Finland toestaan, wapens en muni tie te koopen, deze van geen groote Wde voor genoemd land zijn. Een an- ke groep, aan het hoofd waarvan de kiende afgevaardigde Hamilton Fish «aat, is tegen het verleenen van mili taire hulp. Ook in den Senaat veroor deelt men leeningen met een militair karakter als niet-neutraal. Men tracht flu nog een compromis te vinden om de binnen te helpen zonder de neutraliteit *e schenden. De kans dat Finland van Mierika datgene krijgt wat het 't meest Mig heeft, n.l. een onbeperkte leening v«or den aankoop van oorlogsmateriaal, ■a echter gering. Senator Brown heeft een voorstel in- Miend, voor een leening van 60 mil- ü°en dollar, welke niet in strijd zou djn met het neutraliteitsstatuut, daar 1 het Finsch-Russische conflict geen kroep is gedaan op dat statuut. De lei- kts van den Senaat staan tegenover Ver weg in de richting van Porvoo explodeerden bommen. Later hoorde men ook zware explosies in de richting van de kust. Ook ten Noorden van Helsinki, in de richting Hyvinkaa, werden bommen geworpen. Ook Abo. Hangö, Ekenaes. Karjaa, Lorja, Hyvinka en Riimaka werden heftig gebombardeerd. Evenwel werden slechts twee personen ernstig gekwetst. De schade is aanzienlijk. In het Noorden hebben 6 Russische vliegtuigen tusschen Telkosenniemi en Kemijaervi 150 bommen geworpen, doch geen van deze bommen is ont ploft. Drie toestellen vlogen naar Ke- myarvi, doch zij konden deze plaats niet bereiken. De katholieke bisschop van Denemar ken, mgr. Suhr, heeft na zijn terugkeer uit Rome, waar hij een bezoek aan den Paus heeft gebracht, aan een medewer ker van de „National Tidende” te Ko penhagen verklaard, dat de eenige boodschap, welke de Paus hem mede gegeven heeft, is dat hij hoopt, dat God spoedig vrede aan de wereld zal schen ken. De Paus verlangt voor alles rechtvaardigen vrede. Verder is standpunt van den Heiligen Stoel doende bekend uit de Kerstboodschap van den Paus. De Paus heeft mgr. Suhr verder mede gedeeld, dat hij alles doet wat in zijn vermogen ligt, doch hij stuit op groote moeilijkheden. De Paus was zeer pessi mistisch gestemd. De Heilige Stoel wenscht in zijn vre desactie niet in dezelfde positie te ko men als Benedictus XV, die door pre sident Wilson werd tegengewerkt. Daar om bereidt de Paus thans een samen werking met de Vereenigde Staten voor. Rome kan het centrum van de diploma tieke vredesactie worden. Mgr. Suhr zeide vervolgens niet te gelooven in een eeuwigen vrede op aar de. Er zijn gevallen, dat men naar de wapens moet grijpen, zooals thans in Finland het geval is. Een pacifisme, dat dit recht ontkent, mist alle gevoel voor de werkelijkheid. Russisch blad over En gelsch -Fransche plannen. Het Russische blad „Oetsjitelskaia Gazeta” schrijft, dat de Engelsch Fransche oorlogsaanstichters er op alle manieren naar streven Noorwegen en Zweden in den oorlog tegen de sovjet unie mee te sleepen. Zweden en Noor wegen zijn bedekt met een net van recruteeringsbureaux, welke er mede belast zijn „vrijwilligers” naar het Fin land van Mannerheim te zenden. De Zweedsche bladen voeren anti-sovjet- propaganda en eischen tusschenbeide- komst van het leger aan den kant van het witte Finland. Het blad schrijft over de bedoe lingen van het EngelschFransche blok Het gaat er om de Scandinavi sche landen op te drijven tegen Rus land, zich meester te maken van het Skagerrak en het Kattegat, een Noord- sche wapenplaats in het leven te roepen voor operaties der EngelschFransche marine- en luchtstrijdkrachten en de blokkade van Duitschland naar de Oostzee uit te breiden. Het streven van Engeland en Frankrijk om het Noorden in den oorlog mee te sleepen, wordt door Duitsche kringen be schouwd als een integreerend deel van den strijd, welke gericht is tegen de Duitsche grondstoffenmarkten en afzet- HAAGSCHE COURANT i’ OVERZICHT. 8 i i Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruljs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel, 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 W,.;!

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1