Bronovo bestaat 4 Februari HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 20 JANUARI 1940 SM pil Zeiss-Planetarium Uit de rijke geschiedenis der inrichting Regeling voor Militairen STADSNIEUWS E Haagsche Courant Prachtig werk in dienst der lijdende menschheid per avond 75 gratis plaatsen B Ml BK De eerste jaren. mot Thans gereed gekomen HUWELIJK IN DE RESIDENTIE Bronovo” was Vandaag en morgen in „Amicitia” BLAUWE TRAM KON NIET VERDER ONGELUK waar Het tegenwoordige diaconessenhuis „Bronovo”. ONGEVALLEN DOOR DE GLADHEID of Haar hooge bescherming aan Bro novo schonk. Het langst nam Koningin Emma die taak op zich, n.l. van 1884 af, na den dood van Prins Alexander, tot Haar overlijden in 1933. In 1887 stierf mevr. De Bronovo en daarmee leed de inrichting een groot verlies. Hoe haar verdiensten werden gewaardeerd, schreven wij boven reeds. Als besturende zuster werd zij opge volgd door jkvr. E. C. A. Elout van Soeterwoude. KANARIETENTOONSTEL- L1NG M£T WEDSTRIJD Gistermiddag is op de banen van de Nieuwe ’s-Gravenhaagsche IJsvereeni- ging aan de Sportlaan het 17-jarig meisje L. M. bij het schaatsenrijden ge vallen en heeft een hersenschudding gekregen. De geneeskundige dienst ver voerde haar naar haar woning aan de Regentesselaan. De directie* van het Zeiss-Plane- tarium Haagsche Courant heeft be sloten, voor de hier gelegerde mili tairen van alle rangen JAARLIJKSCHE TELLING VAN CHINEEZEN. De jaarlijksche telling van Chineezen welke elk jaar op last van het depar tement van Justitie in de verschillende steden van Nederland heeft uitgewe zen, dat onze stad 105 Chineezen telt In dit cijfer zijn begrepen de kooplie den, zoomede het personeel van Ooster- sche restaurants en eethuizen. Het vo rig jaar was dit cijfer iets lager ZESDE BLAD, PAGINA 1. Gisteravond te omstreeks acnt uur is een overspanningsdraad van de straatverlichting gebroken en terecht gekomen op den voedingsdraad van de blauwe tram. Het verkeer in beide rich tingen ondervond gedurende ongeveer 35 minuten stagnatie Dorth B. J. F. K. HET MOZAÏEKWERK IN HET GE BOUW VAN DEN HOOGEN RAAD Vorstelijke belangstelling. Het plan van architect P. F. W. Mouton voor het nieuwe huis was, zeker voor die dagen, van grootsch formaat. Drie jaar na den aankoop van den grond werd de eerste steen gelegd (17 Juni 1878) en ruim een halve eeuw na de ingebruikneming van het ge bouw, in September 1879, bleef de in richting er gevestigd en daar maakte zij haar grooten naam. Op 10 October van dat jaar geschied de de plechtige officieele opening en Z.K.H. Prins Alexander nam bij die gelegenheid het beschermheerschap van Bronovo op zich. Daarmee werd een schoone traditie van het huis ingeleid, n.l. dat één der leden van de Koninklijke Familie Zijn en 3e pr. één vogel Bronovo’s oudste geschiedenis, gelijk wij die lezen in het gedenkboek ,.Dia- konessenhuis ’s-Gravenhage” van 4 Fe bruari 1915, speelt zich af in een be scheiden pand aan de Kazernestraat. Daar werd het initiatief, dat eenige prominente ingezetenen der stad in 1864 namen, werkelijkheid. Zij bereid den de stichting van een Diakonessen- huis in de residentie voor, o.a. door middel van een circulaire, ondertee- kend door bekende persoonlijkheden als mevr. Groen van Prinsterer, mevr, von Vredenburch-van Lynden en jkvr. A. E. van Slingelandt. Daarin werd een beroep gedaan op de daadwerkelijke medewerking van velen, om tot uitvoering van het plan te komen. Deze roepstem klonk niet vergeefs. De benoodigde gelden kwamen betrekkelijk vlug bijeen en nog binnen het jaar kon tot de opening van het Diakonessenhuis in het pand Kazerne straat 28 worden overgegaan, waarvan de naam later zou luiden: BronoVo, als blijvende herinnering aan haar, die van den aanvang tot haar dood (28 Juli 1887) besturende zuster wasmevr. S. K. De Bronovo. Aanvankelijk hield de inrichting zich in hoofdzaak bezig met de wijkverple ging, een werkzaamheid, welke allengs grooter omvang kreeg, vooral nadat van 1915 af in tal van punten in de stad afzonderlijke wijkposten waren gevestigd. Er kwam een speciale opleiding voor de zusters, waartoe een gebouw aan de van Speykstraat werd betrokken, dat weldra uitbreiding noodig had. Ook het gebouw aan de Kazerne straat vroeg, naarmate het werk groei de, verruiming. Met verbouwingen kon men niet meer volstaan en in 1875 viel het belangrijke besluit, om een geheel nieuwe huisvesting te zoeken, waartoe een geschikte plaats werd gevonden aan de Laan van Meerdervoort, tegen over het park Zorgvliet Aan den naam Bronovo is een su blieme geschiedenis verbonden van prachtigen arbeid in het belang der lijdende menschheid. Want de inrich ting beperkte zich niet tot een taak in de stad harer vestiging alléén en uit de vroegere perioden van haar bestaan zijn tal van voorbeelden aan te wijzen, waarin het werk zich tot ver over de grenzen uitstrekte. Wij denken daarbij aan de ambu lances van Bronovo naar de slagvel den van den Fransch-Duitschen oorlog (Sedan, 1870) en den Balkanoorlog (Griekenland, 1912). Gedurendén den grooten oorlog van 1914—1918 werd verplegend personeel gezonden naar Vlissingen, om daar mede te werken aan de verzorging en verpleging der Belgische en Engelsche gewonden. Dit zijn enkele voorbeelden uit een reeks van vele, waarin Bronovo actief optrad om de beproevingen door oorlog of anderszins veroorzaakt, te verzach ten. En het was te midden van den zwaarsten druk, dien Europa en Ne derland doorleefden het huidig tijds gewricht niet in aanmerking genomen op 4 Februari 1915, dat het vijftig jarig bestaan werd herdacht. En nu, terwijl wederom de oorlogs- fakkel over een werelddeel gaat en in verscheidene landen de strijd reeds is ontbrand, meldt zich wederom een jubileum aan. Het zal, onder deze om standigheden stellig weer een sobere herdenking worden. Andere, belangrij- ker zaken vragen de volle aandacht. Maar velen, zeer velen, overal in den .lande en ook daarbuiten, zullen dan vnet hun gedachten zijn bij het kleine, 'vredige plekje in het, gelukkig nog al tijd, vredige Nederland, waar de naam Bronovo geschreven staat boven den ingang van een huis der hulpe. Een nog te Dezer dagen is het mozaïekwerk aan den ingang van de groote zaal in het gebouw van den Hoogen Raad der Nederlanden gereed gekomen. De ver vaardiger, de heer J. Bouhuys te Am sterdam, heeft hieraan twee jaren ge werkt. In den boog boven den ingang is de Nederlandsche leeuw voorgesteld, de wet handhavend. De voorste klauw van den strijdbaren leeuw ligt op het wet boek. Aan beide zijden van een der ingan gen is een figuur uitgebeeld, die het symbool is van de taak van den Hoo gen Raad. De linkerfiguur stelt voor de bescherming van de wet, de rechter- figuur de uitleg daarvan. De linker figuur draagt het wetboek veilig in den linkerarm, terwijl de rechterarm als be schermend wordt opgeheven. Voorts is deze figuur voorzien van het oude sym bool het zwaard. De rechterfiguur, „uit leg der wet”, draagt in den linkerhand de weegschaal en een nog onbeschreven blad papier, terwijl de rechterhand in de baard woelt Aan de onderzijde der figuren zijn de wapens der vijf gerechtshoven aan gebracht, voorzien van bandelieren, waarop zich de namen der steden be vinden. Het honderdjarig bestaan van den Hoogen Raad wordt met jaartallen in herinnering gebracht. ter beschikking te stellen. De kaarten zijn den geheelen dag van 9 v.m. tot 8 n.m. verkrijgbaar tan het Planetarium-loket van de Haagsche Courant, Wagenstraat 37. De voordracht vangt om 8.15 uur aan’ en duurt ongeveer een uur. Voor de voordrachten, die heden avond, Dinsdagavond, Woensdag avond, Donderdagavond, Vrijdag avond en Zaterdagavond gehouden worden, zijn nog plaatsen beschik baar. Vandaag en morgen houden de ’s-Gra venhaagsche vereeniging „Luscinia” en de landelijke vereeniging „De Nachte gaal”, afdeeling van den Algemeenen Ned. Bond voor kanarieteelt en vogel bescherming, een groote landelijke tentoonstelling van zangkanaries, kleurkanaries, exotische en Europee- sche vogels in een der zalen van „Amicitia”. Deze expositie, waarvoor ruim 500 vogels werden ingezonden, biedt voor al voor liefhebbers en kenners veel in teressants te aanschouwen. Voorname lijk is het de groote verscheidenheid aan vogels, welke deze tentoonstelling zoo aantrekkelijk doet zijn. De beste Harzer zangkanaries zijn vertegenwoordigd evenals watersla gers, de vogels, welke natuurgetrouw het nachtegaallied weten na te boot sen. Interessant zijn de toodoogige en roodbloedige kanaries, met den kweek waarvan men reeds zulke verrassende resultaten heeft weten te behalen. Een aantal zeldzame bastaarden, gekweekt Het nieuwe Huis. Het indrukwekkende gebouw aan de Laan van Meerdervoort bleek op den duur al evenmin toereikend als zijn voorgangers en het gebrek aan ruimte, gevoegd bij de wenschelijkheid om een rustiger gelegen plaats te zoeken voor het ziekenhuis, deed het plan geboren worden om aan den rand der stad, in de richting van Waalsdorp, waar een nieuwe stadswijk ontstond, een modern gebouw te stichten. De architecten van Nieukerken ontwierpen een forsch pro ject dat aanvaard werd en voor de uit voering waarvan in 1929 de eerste spade in den grond werd gestoken. Aan de Bronovolaan vond op 4 Febr. 1932 de officieele opening plaats. H.K.H. Prinses Juliana verrichtte deze met een korte, gevoelige rede, daarbij in de plaats tredend van H.M. de Koningin-Moeder, de Bescherm vrouwe, die door ziekte verhinderd was, Wij waren er getuigen van hoe in de kerkzaal van het Diakonessenhuis de Prinses een blad papier openvouwde en met klare stem de boodschap overbracht welke Haar Grootmoeder aan het Huis op dien heuglijken dag zond. Daarmee werd de innige band tus- schen het Vorstenhuis en Bronovo door de toen jongste telg hernieuwd en, in de jongste jaren bleek wederom hoe hecht die verhouding is en hoe groot het ver trouwen van de Koninklijke Familie in het Diakonessenhuis, toen bij de geboor te van Prinses Beatrix en den vorigen zomer bij die van Prinses Irene, een zuster van Bronovo, Trijntje Boonstra, als verpleegster ten paleize optrad. Wij hebben hierboven enkele grepen gedaan uit Bronovo’s rijke geschiedenis, enkele momenten aangestipt uit een prachtige werkzaamheid, welke zich nog immer in opgaande lijn beweegt Inmiddels groeide Bronovo en het arbeidsveld werd allengs grooter. In 1897 kwam Bethanië aan de Laan van Meerdervoort 8688 tot stand en aan de van Speykstraat werd een zuster huis gesticht waarop eenige jaren later de ingebruikneming volgde van het Vacantie-huis voor de zusters, Huize Walfriede, bij Oosterbeek. Deze villa werd in 1903 verlaten voor een nieuw tehuis bij de Westerbouwing. soortgelijk tehuis ontstond Bergen aan Zee. Achtereenvolgens waren ds. J. Groe neweg, ds. H. A. C. Snethlage, ds. van Léeuwen als predikant-directeur aan Bronovo verbonden. De tegenwoordige functionnaris is dr. H. J. Dijckmeester. Als besturende zusters traden na den dood van jkvr. Elout van Soeterwoude in 1911, op mevr, de Bas-Beausar. Thans bekleedt jkvr. v. Hogendorp dezen lei denden post. rV ONDAG, de 4e Februari j &.s., zal een gedenkwaar dige datum zijn in de geschiede nis van het Diakonessenhuis Bronovo. Dan zal deze stichting, die in de residentie en haar omgeving zulk een groote reputatie geniet en ook in de rest van het land bekendheid heeft, vijf-en-zeven- tig jaren bestaan. Uit een bescheiden inrichting, gelijk die op 4 Februari 1865 aan de Kazernestraat 28 werd geopend, groeide een ziekenhuis van grooten omvang en tal van annexen, waar het zegen rijke werk, dat door Vrouwe S. K. Bronovo, de eerste besturende zuster, werd begonnen, vrucht werd voortgezet. Het gebouw aan de Laan van Meerdervoort, waar gevestigd vóór de tegenwoordige behuizing betrokken werd. BIJ HET SCHAATSEN RIJDEN. BREIEN VOOR DE WEERMACHT Aan de Nederlandsche breidsters wordt medgedeeld, dat zij, die nog aan blauwe bivakmutsen voor de Marine bezig zijn, deze zoo spoedig mogelijk kunnen inzenden bij den commandant der Marine te Nieuwediep. Men wordt echter erzocht niet aan nieuwe blauwe bivakmutsen te beginnen, wel worden nog blauwe polsmoffen en dassen ge vraagd. Voor de landmacht worden groene bivakmutsen, dassen, oplsmoffen en wanten bij ahe breicomité’s en in ka mer 6 avn de Haagsche stadhuis, met het oog op de strenge koude, zoo spoe- digv mogelijk ingewacht. De gladheid der straten heeft gis teren wederom een aantal ongevallen veroorzaakt. Zoo kwam gistermiddag in de Roerstraat de 87-jarige C. B. uit de Vijzelstraat ten val. Hij klaagde over pijn in den rug en werd door den Geneeskundigen Dienst overgebracht naar het Roode Kruis-ziekenhuis, al waar hij ter observatie is opgenomen. Op de Groote Marktstraat viel de 35-jarige mej. J. D. uit de Wantstraat. Zij brak het linkerbeen en werd door den Geneeskundigen Dienst vervoerd naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. Op de Laakkade viel de 32-jarige mevr. P. A. W„ wonende op de de-Ge- nestetlaan, die per rijwiel was. Zij brak den linkerenkel en werd door den Geneeskundigen Dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Op het Alberdingk Thijmplein slip te de 17-jarige J. K. de Z., uit de An- keveenschestraat, met zijn rijwiel. Hij kneusde de rechterknie en werd door den Geneeskundigen Dienst vervoerd naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, vanwaar hij later op den dag per taxi naar huis ging. Op het Buitenhof bezeerde zich mej. A. H. uit de Jan van der Heijden- straat, aan de rechternie. De Genees kundige Dienst vervoerde haar naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, van waar zij na behandeling per taxi huis waarts ging. uit kanaries met wildvogels, ontbreekt evenmin. Het bijzonder aantrekkelijke van deze expositie, voor het welslagen waaraan velen hebben medegewerkt, is toch de uitgebreide collectie kleur kanaries. Een bezoek aan deze tentoonstelling is dan ook zeer zeker de moeite waard. Zij is vanavond nog geopend en morgen. Alvorens de heer J. B. W. A. Gies- bers, secretaris van de Koninklijke vereeniging „Avicultura”, de tentoon stelling heeft geopend, sprak de voor zitter van het tentoonstellingsbestuur een inleidend woord. Spr. sprak zijn voldoening uit over het feit, dat de tentoonstelling ondanks de zorgelijke tijdsomstandigheden doorgang kon vin den. Het bereikte resultaat is alleszins bevredigend. Een bijzonder woord van welkom richtte spr. tot den heer van Dalen, die namens den directeur van den Dierentuin aanwezig was, welke instelling een interessante collectie tropische vogels en exemplaren van de meeste in Europa levende vogelsoorten in praeparatuur afstond, tot den bondsvoorzitter, den heer van Beuze- kom, den heer Giesbers van „Avicul tura”, den heer Dekema en tot de ver tegenwoordigers van zustervereeni- gingen. De heer Giesbers wees daarna op het nuttige element, dat in het houden van dit soort tentoonstellingen schuilt en verklaarde de expositie voor ge opend. De uitslag van den wedstrijd luidt als volgt Harzer zangkanaries klasse I, vier vogels eigen kweek clubkampioen P. Mommaas, le pr. J. Visser, 2e pr. L. P. Bot, 3e pr. P. Gebel. Harzer zang kanaries klasse II, 2 vogels eigen kweek clubkampioen J. Gerrits, le pr. P. Gebel, 2e pr. K. van Dorp, 3e pr. L. P. Bot. Harzer zangkanaries ^classe III, één vogel eigen kweek clubkam pioen C. van Croonenburg, le pr. H. van Oorschot, 2e pr. J. v. d. Heyden, 3e pr. C. van Croonenburg. Watersla gers klasse VII, vier vogels eigen kweek le pr. M. van Woezik, 2e pr. H. Klompmaker, 3e pr. M. L. Meyer. Klasse VIII, 2 vogels eigen kweek clubkampioen G. Schimmel, tevens le pr., 2e pr. M. van Woezik A. Boeyenga. Klasse XI, open klasse le pr. M. van Woezik, 2e pr. M. van Woezik, 3e pr. A. van Rennes. De le en 2e prijs in de klasse kleurvogeds eigen kweek werden be haald door H. Smithuis. Het eerste tehuis van „Bronovo”, aan de Kazernestraat bij de Parkstraat. Ten stadhuize werd heden het bur gerlijk huwelijk voltrokken tusschen jhr. A. F. C. Rendorp, reserve le lui tenant der Huzaren, bankemployé bij de Nederl. Handel Mij. te Amersfoort, met mejuffr. D. A. B. de Vries, dochter van den heer J. J. de Vries, oud-chef van den Hydrographischen dienst der Zuiderzeewerken. Getuigen bij dit hu welijk waren de heeren E. H. D. b*sin- ger te Soest, R. E. baron van tot Medler te Vorden, jhr. E. Elias, oud zee-officier en W. Engelbert van Bevervoorde, rrujnbou kundig ingenieur hier ter stede. Op onze foto: het jongge in_ verlaat de Duinoordkerk, zegening plaats vond. W - ill Tl 75 jaar i

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 21