IE LC IE IR Met Britsch een convooi mee DE OORLOG TER ZEE OPEL Bontmutsen Ki. TRUCKS L Senator Borah overleden de vloot van Rede van minister Göbbels De samenwerking Berlijn-Moskou Weer neutrale schepen getorpedeerd De koude in Europa Amerika en de gevolgen den oorlog Veilig over de Noordzee onder de hoede van - EERSTE BLAD, PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 20 JANUARI 1940. RECLAMES. RECLAMES. 2 A - DEN HAAG BRASSERIE (Achterom-ingang Passage] CAFETERIA- HOTEL Senator Borah uur heeft. den het RUSLAND. Hoe een convooi vaart. (Van een bijzonderen correspondent.) Londen, 19 Januari. dit ^PRINSESTR A AT. 3S1J Duitsche vliegtuigen bij Aberdeen verdreven Een der bekendste Amerikaansche politici Opnieuw zijn twee neutrale schepen getorpedeerd door Duitsche duikboo- ten. Eén er van, het Deensche vracht schip „Canadian Reefer”, is evenals de „Arendskerk” in de Golf van Biscaje tot zinken gebracht. Het andere, het Zweedsche graanschip „Pajala”, werd in de Noordzee getorpedeerd. Het Deensche motorschip „Canadian Reefer” (1831 ton) werd Donderdag ter hoogte van Kaap Finisterre (Span je) getorpedeerd. de aan in jaar i sommige opgeroepen te zullen worden voor den militairen dienst in hun landen. Boven dien heeft men onlangs besloten, dat buitenlanders van de steunlijsten zul len worden afgevoerd. met even groote regelmaat ter ruste heb begeven als aan wal, mijn lot toe vertrouwend aan den waakzamen ka pitein en zijn uitkijkposten en aan de oorlogsschepen, welke op den uitkijk bleven. 7 >1 AMSTERDAM DEN HAAG Deensch schip door brand verwoest Het Deensche vrachtschip „Isafold" (871 ton) is gisteravond door een brand verwoest, toen het in een Schot- sche haven voor anker lag. Geen der leden van de bemanning werd gewond en aan boord bevond zich geen lading. doch hij was fel gekant tegen verschei dene maatregelen der regeering van president Wilson, terwijl hij steeds een verklaard tegenstander is geweest van den Volkenbond. Hij heeft steeds vurig voor ontwapening gepleit en wenschte onderhandelingen met Groot-Brittanniè en Japan met het doel te komen tot een wederzijdsche vermindering van de vlootbouwprogramma’s dezer drie lan- den. In 1921 heeft het Congres de des betreffende resolutie tenslotte aangeno. men. In datzelfde jaar heeft Borah een eco- nomische wereldconferentie voorgesteld, welke zich bezig moest houden met de kwestie der ontwapening. In Novem- ber 1921 werd toen te Washington een conferentie gehouden tot beperking der bewapening. Hij is er echter niet in ge slaagd den Senaat te overtuigen, over te gaan tot erkenning van de sovjetre. geering. In 1922, tijdens de staking in de steenkolenmijnen was hij voorstan der van een exploitatie vanwege de te- derale regeering. In 1924 werd Borah, die steeds groote belangstelling heeft gehad voor de in ternationale aangelegenheden, voorzitter van de Senaatscommissie van buiten- landsche zaken. In 1928 heeft hij minis ter Kellog krachtig ter zijde gestaan bij diens bemoeiingen voor het pact van Parijs. In den laatsten tijd heeft Borah nog veel critiek geleverd op de neutrali- teitswetgeving. Het Britsche departement van lucht vaart deelt mede: Gistermiddag zijn vijandelijke vliegtuigen boven de zee ten Oosten van Aberdeen door Brit- sche vliegtuigen aangevallen en ver dreven. De Engelsche vloot heeft reeds hon, derden dezer convooien veilig naar hun bestemming gevoerd. De kip kakelt van trotsch bij haar dage* lijks versche eitje. Hoe trotsch mag dan de Bock Harrisons niet zijn op haar versche schotels a la minute. AANKOOP VAN CANADEESCHE TARWE. Naar de „Daily Telegraph” meldt, zijn door de sovjet-regeering in de laatste twee dagen 2 millioen schepels Canadeesche tarwe aangekocht. De la dingen waren bestemd voor Wladi- wostok aan den Stillen Oceaan, en de mogelijkheid, dat dit graan naar Duitschland zou kunnen worden ver scheept, acht het blad niet groot. De aankoopen zijn niet verricht via de Canadeesche tarwecentrale, doch door Amerikaansche makelaars. Göbbels zeide, dat de Führer den Westelijken mogendheden de hand der verzoening heeft toegestoken. Het Wes ten heeft steeds geantwoord met een ijzig weigeren, een beleedigend zwij gen en zelfs hoon en verachting. „Duitschland als land van arbeid, orde en socialen vrede is aangevallen door de chaotische machten der inter nationale plutocratie. Niet het Engel sche of het Fransche volk is het rijkste ter wereld. Over die volken regeeren een paar honderd plutocraten, die de rijkste menschen op aarde zijn. Zij heb ben het grootste deel der wereld onder hun controleZij plunderen alle vol ken. Een der hoofddoelen van den oor log is het, daaraan voorgoed een einde te maken. Tachtig millioen Duitschers eischen de erkenning van de vitaalste hunner levensrechten. De steriele pluto cratieën kunnen de verwezenlijking dier rechten ook door oorlog niet ver hinderen. Het is geheel onjuist vergelijkingen te treffen tusschen het Duitschland van 1914 en dat van 1940. De militaire uitrusting van Duitschland, de econo mische en voedingsbronnen zijn meer dan voldoende om den oorlog zege vierend te doorstaan. Het vierjarige plan heeft een herhaling van de En gelsche blokkade van 19141918 reeds bij voorbaat tot ondoelmatigheid ge doemd. De tegenstanders hebben over het Duitschland van thans geheel verkeerde voorstellingen. De Duitschers daaren tegen streven er naar, den vijand geenszins te onderschatten. Op het oogenblik houdt men zich te Londen en Parijs bezig met het oplossen van politieke raadsels. Dat raadsel is, wat Hitler zal gaan doen. Nu eens beweert men, dat Hitler, daar hij geen uitweg meer zag, door middel van de neutrale staten, het Vaticaan, Rome of Wash ington gepolst heeft, welke vredes- mogelijkheden er bestaan. Een paar dagen later wordt er gezegd, dat hij definitief tot het offensief heeft be sloten. Voor het Duitsche volk echter is er reen aanleiding om op deze alarm- berichten in te gaan. Het ziet daarin slechts een uiting van de angstneurose der wereldparasieten. Het is ook niet de taak van Duitsche leiders te reagee- ren op elk alarmbericht, waarmede Londen en Parijs de wereld tot nervo siteit trachten te brengen. Men zal daar vroeg genoeg ervaren, wat de Führer zal doen. Het groote Duitsche volk, aldus besloot de minister, moet en zal in dezen strijd overwinnen.” DE M E E S T GEWILDE EUROPEESCH - AMERIKAAN SCHE TRUCK IN NEDER LAND. - DIRECT LEVERBAAR N.V. F. v. d. VALK’S AUTO-MI.L TELEFOON 114820 771900 De bekende Amerikaansche senator Borah is vannacht om 2.05 uur te Washington overleden in den ouderdom van 74 jaar. De geruchten over Duitsche troepen bewegingen in Galicië United Press meldt uit Boedapest Naar aanleiding van de hardnekkige geruchten over Duitsche troepenbewe gingen in Russisch Galicië doet de ver onderstelling, opgeld, dat de Duitsch- Russische economische en militaire samenwerking toeneemt. De geruchten, die niet bevestigd wor den in officieele kringen, zijn verleden Zaterdag voor het eerst opgedoken. Poolsche vluchtelingen, die Hongarije binnenkwamen, hebben de berichten meegebracht. De eerste versie was deze De Duitschers zouden Lwow zijn bin nengetrokken, na eerst in het olie- district van Drohobycz te zijn doorge- drongen. Hierna kwam het bericht, dat de Duit sche troepen het Russische deel van Galicië waren binnengekomen, teneinde de evacuatie ter hand te nemen van de daar wonende Duitschers. Tenslotte werd verteld, dat de Duit schers naar Oost-Galicië waren geko men voor het transport van het Pool sche oorlogsmateriaal, dat bij DuitschRussische overeenkomst Duitschland was toegewezen. Andere berichten, die volgens som migen door Engeland of Frankrijk zou den zijn geïnspireerd, beweren, dat Duitsche gemotoriseerde troepen op marsch zijn naar de Roemeensche grens om zuivere strategische redenen. En het minst geloofwaardige gerucht, dat volgens onzen correspondent te Boedapest circuleert, zegt, dat vier Duitsche divisies niet alleen Galicië maar zelfs Rusland zouden zijn binnen gerukt in de richting van Odessa en de Turksche grens als een tegenzet tegen de Engelsch-Fransche concentraties. lagen vier schepen met zin totaal 2800 Joodsche vluchtelingen uit centraal Europa aan boord. Zij waren daar reeds verscheidene weken. Slechts en kele van hen hadden toestemming om naar Palestina te gaan. De anderen kregen echter geen vergunning de haven te verlaten. Onder hen zou zich een oud-minister van Tsjecho-Slowakije bevinden, wiens naam echter geheim gehouden wordt. De Joodsche gemeente van Boekarest heeft thans kleeding, voedsel en medicamenten gestuurd. Gisteren werden op de schepen twee kinderen geboren. Il IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH tsoppen als ook van ruwen rubber indien de producenten en handelaren zelf niet meer moeite zullen doen deze mate rialen in eigen land te houden. Naar verluidt koopt Rusland groote hoeveel heden tin aan, evenals de Scandinavi sche landen. Ten derde de democrati sche leden van het Congres Warren en Cooley hebben een bezoek aan Wallace gebracht, teneinde tot een verbetering te geraken van het Britsche embargo op Amerikaansche tabak, welke naar men beweert aan de Amerikaansche planters een schade van 60 millioen dolar per jaar berokkenden te trachten Engeland over te halen het loopende jaar 178 millioen pond tabak over te nemen, hetgeen de normale export is naar het Vereenigd Koninkrijk. „Engeland en Frankrijk zullen vroeg genoeg ervaren wat Hitler zal doen” Achttien Joodsche vluchte lingen bezweken. Achttien Joodsche vluchtelingen zijn aan den mond van den Donau, tenge volge van de koude en gebrek aan voedsel bezweken. In de haven van Sulina aan de monding van den Donau Het wrak van de Spaarndam. Buiten het naar menschen-mogelijk- heid veilig gemaakte pad der con vooien dreigt de dood. Ik werd er aan herinnerd toen wij het wrak passeer den van onze eigen Spaarndam, dat nog gedeeltelijk boven het water uit steekt. Deze tocht met een Britsch convooi bracht mij voor het eerst ir. aanraking met de oorlogswerkelijkheid. maar veelbeteekenend feit! de oorlog bleef op veiligen afstand. Wij zagen een Duitsch vliegtuig boven den hori zon verschijnen, maar het geblaf van het geschut van een der oorlogssche pen was voldoende om het weder aan den gezichtseinder te doen verdwijnen. Verborgen achter de nevelen van een avondlijken hemel mochten wij op den avond van een anderen dag een scher mutseling vermoeden tusschen een En- gelsch en een Duitsch vliegtuig. Gera tel van machinegeweervuur verstoor de de rust van dien overigens vreed- zamen avond. Het werd onderbroken door vreem de, spannende tusschenpoozen van stilte, waarbij wij aan boord van ons koopvaardijschip onwillekeurig den adem inhielden, tot tenslotte de rust definitief weerkeerde. Dat was twintig minuten oorlogvoe ren in de verte. Maar het bleef ver verwijderd van ons convooi, be schermd door oorlogsschepen en door vliegmachines, welke bij voortduring om ons heen bleven cirkelen. Niets is absoluut veilig ter zee in deze dagen, maar het gevoel van be trekkelijke veiligheid, dat het varen in convooi geeft, is voldoende om zgIfs een verstokten landrot, die niet eens kan zwemmen, op zijn gemak te stel len. Ik moet bekennen, dat ik mij aan boord van het geconvooieerde schip Volgens een bij de reederij ontvan gen telegram is het Zweedsche vracht schip „Pajala” (6873 ton) in de Noord zee door een duikboot zonder waar schuwing getorpedeerd en binnen 25 minuten gezonken. Het schip, dat een lading graan aan boord had, was op weg van Buenos Aires naar Zweden. De geheele uit 35 koppen bestaande bemanning is in een Schotsche haven aan wal gegaan. Zes-en-twintig geredden van het schip zijn opgepikt door een Spaan- sche visschersboot en te La Corunha aan land gezet. Het schip was op weg van Haifa naar Glasgow. Ook een vrouw behoort tot de ge redden. Verklaring van Roosevelt Roosevelt deelt in Amerika’s rouw naar aanleiding van den dood van Borah. Hij verklaarde „Zijn heengaan laat een leegte achter in het openbare leven van Amerika.” Er waren bij Borah’s sterven slechts een paar goede vrienden aanwezig. Er worden plannen beraamd voor een rouwplechtigheid in de zaal van den Senaat morgen of Maandag, terwijl de begrafenis waarschijnlijk te Boise in Idaho zal plaats hebben. Zijn levensloop. William Edgar Borah, werd op 29 Juni 1865 te Fairfield in Illinois gebo ren. Hij heeft gestudeerd aan de univer- siteiten van Enfield (Illinois) en Kan sas. In 1889 begon hij een advocatenprac- tijk, te Lyons (Kansas). Van 1890 tot 1901 woonde hij te Boise (Idaho) waar hij ook later tot de balie behoorde. In 1906 werd hij gekozen tot senator van Idaho en sindsdien werd zijn man daat steeds hernieuwd. In 1912, toen er een scheuring was in de republikeinsche partij, bestreed Bo rah wel is waar de candidatuur Taft, doch hoewel hij sympathiek stond tegen over de politiek van Roosevelt,, volgde hij dezen niet. Borah was voorstander van vrouwenkiesrecht en bepleittte de onafhankelijkheid der Philippijnen, Het convooi is, voor den buiten staander, een betrekkelijk eenvoudige aangelegenheid. Het bestaat uit twee rijen schepen, welke langzaam maar zeker bij dag en bij nacht hun weg vervolgen, voorafgegaan en gevolgd door de oorlogsbodems en, meesten tijds, begeleid door een of meer vlieg tuigen. Het langzaamste schip geeft den pas aan en daaraan moet het voor deel van betere technische uitrusting der anderen worden opgeofferd. Maar dat is dan ook het eenige nadeel boven alle groote voordeelen aan veiligheid voor kostbare lading en nog kostbaar der menschenlevens. Voor de ingewijden komt er heel wat meer bij kijken. Er moet zorgvul dig een route worden uitgestippeld door een van mijnen en andere geva ren bevrijd scheepvaartkanaal en soms moet deze route plotseling worden ge wijzigd. Wat dit beteekent, kan men zich zelfs als een eenvoudig, niet zee varend, burger wel voorstellen en de verantwoordelijkheid, welke moet wor den gedragen, is groot. Elke afwijking van het rechte pad is een flirtation met den Dood en de leider van het convooi aan boord van zijn oorlogs schip, zoo goed als de kapiteins aan boord van hun koopvaardijschepen, moeten voortdurend op hun hoede zijn. De radio werkt niet meer op deze tochten. Men moet vertrouwen op oudere signaalsystemen en zelfs de trouwe scheepsroeper doet weer dienst. De oorlogsschepen varen soms van schip tot schip om instructies uit te geven. Bij andere gelegenheden ver dwijnen zij bijna aan den gezichtsein der om een of andere belangrijke, maar voor den ondeskundigen toe schouwer geheimzinnige missie te ver vullen. Onveranderlijk zijn zij werk zaam voor aller veiligheid en behou den thuiskomst. Ten gevolge van overvloedigen sneeuwval heeft de sneltrein Boeda pest—Triëst te Fonyod bij het Balaton- meer moeten stoppen. Er is geen hoop, dat het baanvak spoedig zal kunnen worden geruimd. Het verkeer op ongeveer 30 baan vakken moest worden gestaakt, daar de sneeuw daar vijf meter hoog lag In de steden Debreczen en Kassa zijn de openbare diensten volkomen lamgelegd. In La Brévine in de Neuenburger Jura is gisteren met 33 graden onder nul de laagste temperatuur van dezen winter in Zwitserland opgeteekend In Davos vroor het 32 graden. Alleen in Lugano dooide het één graad. In verscheidene jaren heeft het in Noord-Portugal niet zoo overvloedig gesneeuwd als de laatste 48 uur, voor al was er veel sneeuwval in Viana Castelo, waar in veertig jaar geen sneeuw was gevallen. In deelen des lands ligt de sneeuw dertig centimeter dik. United Press meldt uit Washington De ontwikkeling van den Europee- schen oorlog, die dreigt van invloed te zullen zijn op de verdedigingsplannen van de Vereenigde Staten, op het boe renbedrijf en de posterijen, heeft eenige bezorgdheid gewekt in officieels kringen en hier en daar wrevel doen ontstaan tegen de Engelsche en Fran sche controlemaatregelen. Veel wrevel verwekt het onderzoek, hetwelk de En- gelschen in stellen naar de post uit de Vereenigde Staten voor het buitenland bestemd, wanneer de Clippers ep de Bermuda-eilanden stoppen. De wettig heid van het aanhouden wordt niet in het bijzonder betwist, hoewel Huil heeft verklaard, dat het tenslotte mis schien noodzakelijk worden zal de Clippers niet meer op de Bermuda- eilanden te laten landen. Ten tweede de uitvoer van 1000 ton tin, waarvan de voorraad slechts ongeveer 3500 ton bedraagt. De contróle-commissie voor de munitie van leger en vloot heeft de Amerikaansche exporteurs gewaar schuwd, dat het misschien noodzake lijk zal worden strenge maatregelen uit te vaardigen om de export van .tin te Bijna iederen dag komen Ameri kaansche vliegtuigen, bestemd voor de Canadeesche luchtmacht over de grens. Onlangs hebben de Amerikanen een grooten Douglas bommenwerper, van het „Mammouth” type afgeleverd. Deze bommenwerper is een waar vliegend fort en heeft veel succes bij de Cana deesche piloten. Zes Amerikaansche schepen naar Engeland verkocht De maritieme commissie van Vereenigde Staten heeft toestemming gegeven tot het verkoopen van zeS Amerikaansche vrachtschepen aan En geland. Vier van deze schepen eigendom van de American Hawai‘aB Steamship Company en meten i^er ongeveer 5000 ton. Zie verder le blad, pad' Vreemdelingen trachten de Amerikaansche nationaliteit te verwerven. Duizenden vreemdelingen trachten het Amerikaansche burgerschap te ver krijgen, sinds het uitbreken van den Europeeschen oorlog. Zij zijn bevreesd Opnieuw sneeuwstormen in Zuid-Slavië. Zuid-Slavië is opnieuw door sneeuw stormen geteisterd. Nadat in het mid den van deze week verscheidene ste den van Montenegro en Zuid-Slavië uit een isolement van drie dagen wer den bevrijd, zijn thans in dit gebied wederom alle straten en wegen door meterhooge sneeuw bedekt, verschei dene treinen zitten nog vast in de sneeuw. Alle rivieren zijn dichtgevroren. Op de Adriatische Zee woedt een storm, welke een snelheid van 170 k.m. per Het geheele scheepvaart verkeer is gestaakt. Op vele plaatsen is het niet moge lijk, de bevolking van voldoende brandstof te voorzien. In Zagreb zijn de scholen gesloten. De in de Noorsche wateren gezonken schepen In het Noorsche parlement is gister avond medegedeeld, dat de Noorsche regeering Duitschland verzocht had, de gevallen na te gaan van het tot zinken brengen van drie buitenland- sche schepen binnen de Noorsche ter ritoriale wateren^ o.m. het Britsdhe stoomschip „Thomas Walton”, tenein de vast te stellen, of deze rampen het werk waren geweest van Duitsche duikbooten. De minister van buitenlandsche za ken, Koht, deelde mede, dat de Duit sche regeering geantwoord had, dat i» geen der gevallen Duitsche duikboo ten binnen de Noorsche territoriale wateren waren geweest. Koht voegde hieraan toe, dat in geen der gevallen het bewijs was geleverd, dat de schepen waren getorpedeerd en dat derhalve het vermoeden moest worden uitgesproken, dat zij op mij' nen waren geloopen. Ik heb bijna een week op de geluk kig niet zeer wilde baren van de Noordzee doorgebracht. Het had een pleizierreisje kunnen zijn en de zee speelde haar oude rol verraderlijk genoeg om het een pleizierreisje te doen schijnen. Wie zou onder het kal me, kabbelende oppervlak van rustige water, overkoepeld door een prachtigen avondhemel, onraad ver wachten? Maar dat is het nu juist. Er is on raad. Onder de watervlakte kunnen duikbooten verscholen gaan of mijnen. Tegen den avondhemel kan zich plot seling de silhouet afteekenen van een militair vliegtuig, wreed de illusie van vrede en veiligheid verstorend. Het is oorlog ter zee; juist ter zee. Daarom zijn zee.eisjes geen plezier reisjes meer, maar veeleer moedige waagstukken in een element vol geva ren. Ik was niet uitgegaan om deze gevaren te tarten Integendeel, ik had den vasten grond onder mijn voeten verwisseld voor een scheepsdek onder de veiligste omstandigheden, welke in oorlogsthd ter zee te bedenken zijn: in een convooi. Een convooi is een aantal schepen, die als ganzen op een rijtje de wate ren door klieven en die zijn toever- trouwd aan de zorgen van oorlogssche pen en vliegmachines. Zij volgen een met groote zorg vastgestelden koers en zij worden naar vermogen beveiligd tegen het ongewisse lot, dat de scheep vaart in oorlogstijd is toebedeeld. Amerikaansche vliegtuigen naar Canada Italiaansch blad over het bolsjewisme. In een artikel over Rusland en de democratieën schrijft de „Relazioni In- ternazionali”, na te hebben gewezen op het fabeltje van de onweerstaanbare kracht van het roode leger, dat in Fin land ineenstort, dat onder de vele ver gissingen van de democratieën ook een overdreven voorstelling van de mili taire macht van de sovjet-Unie bestond. Het enthousiaste oordeel over het roode leger is door Italië nooit gedeeld, het geen wordt bewezen door het aanhalen van een artikel van de „Popolo d’Italia” van 1937 over de „zuivering” in het roode leger, waarin wordt gezegd, dat dit leger buiten de grenzen niets betee kent. Op het oogenblik beleedigen de democratische leiders het roode leger en veroordeelen zij het „monsterver bond” tusschen Moskou en Berlijn. Tus schen het fascisme en de democratieën bestaat het verschil, dat het fascisme steeds vijandig is geweest aan het com munisme en ook in deze dagen nog tegen het bolsjewisme strijdt. De demo cratieën hebben steeds een nauwe vriendschap met het bolsjewisme onderhouden. Hetgeen sedert het najaar van het vorig jaar is geschied, is niets dan een veroordeeling van de groote fou ten, welke door de democratieën zijn begaan. Het blad schrijft verder, dat uit de gebeurtenissen in Finland duidelijk blijkt, waarom Moskou een overeen komst met Duitschland verkoos boven een met Frankrijk en Engeland. De leiders van Moskou waren niet te vreden met de regeling van Versailles en zij wisten zeer wel, dat het roode leger niets vermocht tegen het Duit sche. Daarom verkoos Moskou boven het schrikbeeld van een nieuwen oor log tegen Duitschland, dat door de democratieën werd geboden, het ge ringere risico van een expansie onder bescherming van een bondgenootschap met Duitschland In werkelijkheid veroordeelen de democratieën, wan neer zij over het „monsterverbond” spreken, niet het bolsjewisme, doch de keus, welke het Kremlin heeft ge daan tusschen de beide mogelijkheden van een verbond. Zij verbreken de be trekkingen met Moskou niet, omdat zij hopen, dat de sovjet-Unie haar hou ding nog zal wijzigen. Het fascisme, aldus besluit het blad zijn artikel, heeft dus gelijk, wanneer het niet alleen anti-bolsjewistisch, doch ook anti-de- mocratisch is. Minister dr. Göbbels heeft gisteren te Posen een rede gehouden voor meer dan 15.000 emigranten uit de rand staten van Wolhynie. Hij zeide o.a., dat Engeland er nooit ernstig aan ge dacht heeft Polen te hulp te komen. Polen had slechts de taak Duitschland tot het uiterste te provoceeren, omdat Engeland hoopte op deze wijze oorlog te kunnen ontketenen. Londen en Parijs hebben van begin af het doel gehad Duitschland te verbrokkelen en het Duitsche volk voor de politieke beslissingen in Europa uit te schakelen. Zij hadden een tweede en slechter Versailles in den zin. De oorlog is dus voor geheel Duitschland een strijd voor het nationale bestaan. Ook de pogingen der Fransch-Britsche plutokratie, de schuld aan den oorlog op Duitschland te schuiven, moeten op de Stelligste wijze afgewezen worden. Alle documenten over het uitbreken van den oorlog bewijzen het tegendeel, en wanneer documenten niet voldoende zijn, behoeft men slechts de vraag te stellen„Wie heeft den oorlog ver klaard 1 V i 4S

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2