FINANCIEEL GEMENGD NIEUWS UIT DE OMSTREKEN NEDERLANDSCH-INDIE Bestrijdt Uw pijnen bij RHEUMATIEK mef de warmte verwekkende THERMOGENE HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 20 JANUARI 1940. TWEEDE BLAD, PAGINA 2. ONS LAND EN DE VORST ONDERWIJS EN KERK BILLITON MAATSCHAPPIJ Drijf ijs in de Noordzee VEREENIGINGEN KACHEL OMGETROKKEN CACAO-CULTUUR OP JAVA Wederom draadbreuk op de lijn Amsterdam-Utrecht VRACHTWAGEN VIT DENEMARKEN GESLIPT WEERSINVLOEDEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER CRISIS MAATREGELEN BERICHTEN Spionnage in de omgeving van Nijmegen? In de week van 13-20 Januari hebben in ons land negen personen bij verkeersongelukken den dood gevonden VEILING VAN VASTE GOEDEKEN RECLAMES. ver- Postbooten. d. ..Vlieland” K.L.M.-vliegtuig naar Ameland. RIJSWIJK. Overflakkee in het ijs. deelge- van en en Vuurpotten voor de taxi chauffeurs. De vijftig militairen, die gisterochtend van' Urk zijn vertrokken, zijn ’s middags omstreeks half vijf in Lemmer aange komen. Een der militairen was onderweg, on wel geworden. Met een ijsvlet, die zich toevallig ter plaatse bevond, is hij naar Urk teruggebracht. De militairen van Urk in Lemmer aangekomen. V weer op 1935 1936 1937 1938 100 180 250 250 1 van: 30 30 f 10 ƒ80 Bescherm U tegen de ee ie ro re gr ui fl et di zi Z v: M b zi zi p p d Levensverzekeringmaatschappij „Vita”. De succursale voor Nederland alhier (gevolmachtigde O.A.W. Wibaut) van de levensverzekering-maatschappij „Vita” te Zürich deelt mede: De productie aan kapitaalverzekeringen over 1939 bedroeg circa Zw fr. 69.979.000 en aan renteverzekeringen circa Zw. fr. 1.730.000 jaarlijksche rente. De jaarpro ductie (renteverzekeringen gerekend tegen 10 maal de jaarlijksche rente) bedroeg dus ca. Zw. fr. 87.279.000. Binnensingel 18 krijgen (niet op telefo nisch verzoek, zoolang de vorst duurt!). In 't bijzonder wenscht genoemde direc tie er op te wijzen, dat tijdens de vorst het bedrijf bij bevriezing van binnenleiding of meter praktisch geen hulp kan bieden om weer over water de beschikking te krijgen Men behoeft daarvoor het bedrijf dus niet op te bellen. Betreft het een bevroren aan- voerleiding van een z.g. portiekwoning dan is het bijna steeds wenschelijk de dienstkraan in de straat door het bedriji te doen sluiten. Daarvoor kan men schrif telijk, mondeling of telefonisch een ver zoek tot het bedrijf richten. 426 De vorst en de waterleiding. De Directie der Duinwaterleiding zoekt ons de aandacht van de waterver biuikers nogmaals te willen vestigen op de circulaire ..Maatregelen tegen het bevrie- zen van de waterleiding”, welke zij bij de nota voor het 4de kwartaal 1939 aan alle aangeslotenen deed toekomen. Zij, die deze niet meer mochten bezitten, kunnen een nieuw exemplaar aan het bureau Zuid- DUINWATERLEIDING VAN 's-GRAVENHAGE. TENTOONSTELLING „DE OOIEVAAR” De jaarlijksche tentoonstelling van de ’s-Gravenhaagsche postduivenvereeniging „De Ooievaar” wordt heden en morgen in de bovenzaal van Riche aan het Buitenhof gehouden. In den nacht van Donderdag op Vrij dag bemerkte de militaire wachtpost op de brug over de spoorbaan Nijmegen Kleef in den Driehuizerweg een man die een helm op had en die vergezeld was van een hond. Daar de man zich op ver dachte wijze gedroeg, sommeerde de schildwacht hepi te blijven staan. Daar op zocht de man ijlings een goed heen komen. De soldaat vuurde vijf schoten in zijn richting af, maar niettemin wist de man te ontkomen, schrijft de „N.R. Crt.”. Op het geluid van de schoten kwam er spoedig assistentie, waarna de omgeving werd afgezocht. Er was ech ter geen spoor van den vluchteling te vinden en ook verder was er niets ver dachts te ontdekken. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Donderdag werd de jaarvergadering gehouden van de afdeeling den Haag Ier Ned. Natuurhistorische Vereeniging Mej. L. S. D. Merkeus en drs. J. W. Lodewijks werden in het bestuur geko zen. Uit het jaarverslag van de secreta resse blijkt, dat het ledental ongeveer ge lijk gebleven is aan dat van 1938 Er be dankten zelfs minder leden dan geduren de de vorige jaren. Op 31 December be droeg het aantal 334. In den loop van het jaar sloot zich een groep jongeren bij de afdeeling aan. Het bestuur heeft zijn dank betuigd aan de vereenigingen. welke zijn actie voor het behoud van Zorgvliet steunden en het zoodoende hielpen deze tot een goed einde te brengen. Na het huishoudelijk gedeelte draaide een mooi filmpje: „Van meeuwen, zee en duinen”, opgenomen door jhr C Six en den heer A. L. Brandhorst, die het ver toonde door een persoonlijk woord voor af liet gaan. der Fin- J J. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Papendrecht ds. J. P. Geels te Drachten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Donkerbroek ds. J. Hei- dinga, laatstelijk Evang. Luth. predikant te Harlingen- te Ter Aar ds. J. H. Cirkel, te Leerbroek. Bedankt voor Gouderak ds. J. de Lange, te Wilsum. (O.) Geref. Gemeenten. Beroepen te Vlaardingen ds. J. v. Berg, te Krabbendijke. Bedankt voor Borssele en voor Ter- neuzen ds. A. van Stuyvenberg, te Bent huizen. In verband met de koude heeft de gemeente Amsterdam sedert eenigen tijd op drukke punten in de binnenstad vuurpotten geplaatst, waaraan ver kleumde lieden zich gaarne plegen te warmen. Deze potten verspreiden hur warmte van ’s morgens zeven to< ’s middags vijf uur. Een vijftal vuurpotten is nabij taxi standplaatsen opgesteld en nu was het voor de taxi-chauffeurs wel jammer reeds om vijf uur hun openluchtkachel gedoofd te zien. Nu de koude blijft aan houden is van gemeentewege besloten de vuurpotten eerst des nachts om half twee uit te dooven, terwijl nabij de taxi-standplaatsen op het Rembrandt- plein en op het Leidscheplein het vuur den geheelen nacht blijft branden, vooral ten behoeve van de chauffeurs van den nachtdienst. Als tegenprestatie verschaft de di rectie van de taxicentrale den wach ters van de vuurpotten warme koffie en chocolade. Wel en wee van de veerdiensten. De dienst tusschen Zierikzee en Katscheveer is, in verband met het ijs, stopgezet. Morgenochtend 10 uur zal getracht worden den dienst te hervat- Uju. Tusschen Wolvaartsdijk en Kort- gene is en voetveer ingesteld, terwijl de dienst tusschen Veere en Kamper land normaal functioneert, evenals die van Breskens en van Vlissingen naar Terneuzen. In den loop van vandaag zijn de veerdiensten GorinchemSleeuwijk, ZijpeOverflakkee, HansweertWal soorden, HoedekenskerkeTerneuzen en de bootdienst tusschen Amsterdam en Zaandam, onderhouden door de firma Koppe, stopgezet wegens ijsgang. Groote mogelijkheden. SEMARANG, 20 Januari. (Aneta.) Op het kantoor van de firma H. G. T. Crone te Semarang werd een verga dering gehouden van de commissie voor toezicht en advies van het proef- station Midden-Java. Bij deze vergade ring was eveneens aanwezig de voor zitter van de Centrale Proefstations- vereeniging dr. Kramer uit Batavia. De voorzitter voor de commissie voor toezicht en advies van het proefstation i Midden-Java, de heer dr. ir. D. Tol- TOONEELVEREENIGING O.D.I.A. Bovengenoemde vereeniging geeft op 3 Februari a.s. een tooneeluitvoéring in de Seinpost. Opgevoerd wordt „De Privé- Secretaresse”, blijspel in drie bedrijven door A. den Hertog, regie P. van Zwiete- ren. Na afloop dansen tot 3 uur met muzikale medewerking van „The Dutch Players” r van Voor- 22 Jan. voorloo- des voormid- uur) ten gemeente- Burgerlijke Stand van Voorburg. ONDERTROUWD: I. Binkhorst en D C. Bustraan. G. H. J K Luterman en C. B. E. v. Elewout. H. J. A. Dietz en G. 11 C. Th. van Dijk J. de Heer en H. Sak. A J Starrenburg en J. A v. d. Hoe ven. J A Overgauw en J. H. Noorder- meer. J Stuffers en A S. L. de Vries. GETROUWD J W A C G. F M. Jan- sen en M J M Vierling. BEVALLEN: W. M. Brüheim geb. de With. d. Ch. van Heijningen geb Wil lems, z. J. Koppe geb. Lauwerens z. H. de Lijster geb. van den Hoek, d C. P. van der Togt geb. Gijben, z. E. Veth geb. Dekker, d. J. W. Buskens geb. van Staaij, z. M. van der Harst geb. Vreugdenhill, d. J. de Deau geb de Boer. d. M. C. Alberts geb. Bischoff, z. C. J. van Hooijdonk geb van der Krogt, z. OVERLEDENA. Krul, wedr. van J. v. d. Tang, 84 j. J. A. Camfferman echtg. van C. M Blom, 81 j. W. van Loon, echtg. van M J. van Driesten, 76 j. A. C. J. Moor echtg. van P H Hazebroek, 63 j. C. P. van Gelder wedr. van J. M. Th. Urban, 70 j. C. J. v. d. Pluijm on- geh. 77 j. P W. F. de Jong wedr van N. M. van de Wetering. 74 j. F. M. San- dyck echtg. van A. F. R. Opdorp. 66 j. W J. Kaspers wed. van L. Tempelman, 70 j. E. H. van Tongeren 15 dagen. P. C. Elsevier, wedr. van A. J. C lersel, 72 j, De wel- urr'"» B n>e’ ver 20tl jod ren pa i voe dra lijX J Cb fy' bel koi far Ja< vei vri V0' fco de is, to< LEIDSCHENDAM. Gevonden voorwerpen. Een portemonnaie met inhoud, een auto nummerplaat H. 36848. Aan komen loopen een hond Inlichtingen bureau van politie, elke werkdag van 10 tot 12 uur. Burgerlijke Stand van Leidschendam. BEVALLEN: A. M. Olsthoorn geb. Hooijmans, z M '"B. v. d. Sman geb. Hagen, z. Het ijs in kanalen en rivieren. In de bevaarbaarheid van de Neder- iandsche waterwegen is niet veel ver andering gekomen. Bij Harlingen en Kornwerderzand is de vaart op de Waddenzee slechts mogelijk met krach tige schepen, terwijl bij den oever de Waddenzee nog hinder oplevert voor schepen met gering vermogen. Bij Zalt- bommel is de Waal gesloten, evenals de Lek bij Krimpen en de Boven- Merwede bij Gorinchem. Op den Rot- terdamschen Waterweg bij Rotterdam is de scheepvaart nog slechts mogelijk met speciaal voor de vaart door ijs gebouwde schepen. Dit is ook het geval op de Noord bij Dordrecht, terwijl de Beneden-Merwede alleen bevaarbaar is voor krachtige schepen. Op de Briel- sche Maas, waar de scheepvaart giste ren niet mogelijk was, kan thans weer worden gevaren, doch slechts met spe ciale schepen. In Zeeland is deWesterschelde bij Bath alleen bevaarbaar voor krachtige schepen De Maas bij Crèvevoeur. be neden de sluis bij Andel, het Heus- densche kanaal bij Heusden en de Nieuwe Merwede bij Werkendam zijn thans gesloten, terwijl de Bergsche Maas bij Heusden alleen voor speciale schepen bevaarbaar is. De veerdienst HellevoetsluisMiddel- per dag, af vaarten zijn afhankelijk van het getij. Op de Noord wordt zeer licht drijfijs waargenomen, terwijl de Kil open is. De vaarweg RotterdamZeeland wordt zooveel mogelijk open gehouden. FILMAVOND HAAGSCHE FEDERATIE VAN C. J. M. V. Op 24 Januari zal ’s middags en ’s avonds in het C. J. M, V.-gebouw, Prinsegracht 4 voor de Haagsche Federatie van Chr Jonge Mannen Vereenigingen een film voorstelling gegeven worden. Vertoond zullen worden twee films, welke het mooie en omvangrijke werk van ’t Nederlandsch Jongelings Verbond laten zien. De heer Doorschodt. algemeen secretaris van het Verbond, zal hierbij toelichting geven. Verder wordt nog een teekenfilm ver toond. „g 3 Febr. wordt Roode Kruié-collecte ge houden, welke door het in de belangstelling c- aanbevolen. Waal en Merwede één ijsmassa. Het drijfijs in de rivieren Waal en Merwede heeft zich hedennacht vast gezet, zoodat deze rivieren thans één groote ijsmassa vormen. Aangezien thans zoowel de verbindingen van Woudrichem op Gorinchem als van Sleewijk op Gorinchem stilliggen, is het verkeer uit het land van Altena over de Merwede naar het Noorden thans geheel verbroken. Het geschiedt nu per auto over de brug nabij Zalt- bommel. Te Woudrichem zal spoedig getracht worden een pad over het ijs de Merwede te maken, temeer, daar de ijsschollen zeer dicht op el kaar zijn geschoven en deze groot dik zijn. De strenge vorst doet op verschillen de manieren haar invloed gelden op het spoorwegverkeer. Hoewel steeds alle Krachten worden ingespannen om de onvermijdelijke vertragingen wegens het slecht-functionneeren van wissels te voorkomen, kan men deze stagnatie niet geheel overwinnen. Vanmorgen aeed zich eenzelfde euvel als gisteren te Utrecht voor in de buurt van Breukelen. Het was 7 uur, toen de electrische treinen tusschen Amsterdam en Utrecht niet verder konden, omdat zij geen stroom kregen. Dadelijk nam men op de stations in Utrecht en in Amsterdam alle maatregelen om het verkeer over Hilversum te leiden. Dit ging natuurlijk met zonder stagnatie. De treinen vertrokken met ruime ver traging en kwamen ook te laat binnen, omdat de lijn naar Hilversum de groo- tere verkeersintensiteit niet kon ver werken. Om ongeveer 8 uur was de breuk weer hersteld, zoodat om 8.34 de elec trische trein van Amsterdam C.S. naar Utrecht over Breukelen en Maars- sen vertrok. Uiteraard duurde het nog eenigen tijd voordat het reizigersverkeer, dat op deze uren van en naar de hoofdstad zoo druk is, weer geheel normaal kon doorgaan. VOORBURG. Tot notabelbij de Ned. Herv. Gemeente alhier, in de vacature ir. C. M. Verbeek is gekozen de heer W. Tollenaar. Op Woensdag 24 Jan. wordt een vergadering gehouden van de Chr. Hist. Jongeren groep. Spreekstër is mej. v. Lindonk, over art. 1 en 4 van het be ginselprogramma. Op Donderdag 1 Febr. zal de Chr. Muziekver. „Arti et Religioni”, haar jaarfeest, tevens propaganda-avond geven. Gistermiddag heeft de IJ s- club Voorburg een wedstrijd in het hard rijden georganiseerd voor de alhier gele gerde militairen. Aan dezen spannenden wedstrijd werd door 38 personen dee"e- numen. De burgemeester burg is met ingang van L- pig dagelijks (bij voorkeur dags tusschen 11 en 12 huize te spreken. Op Zaterdag alhier een extra L_. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente is op Vrijdag 26 Januari des avonds te acht uur in openbare vergadering bijeen geroepen. De agenda vermeldt o.m.: aanvragen van bijzondere schoolbesturen om voor schot op de vergoeding, over 1940; voor stel tot ruiling van grond met de N.V. Bataafsche Petroleum Mij.; vaststelling van een nieuwe verordening ingevolge art. 122 der Gemeentewet, voorstellen tot wijziging van de salarisverordening, het ambtenarenreglement, het werklieden reglement en de verordening gemeente politie, tot verleening van een crediet ter bevordering van den verkoop van industrieterreinen bij de haven en onder zoek van den geloofsbrief van het nieuw inkomende lid H. van der Leeden. lenaar, stelde aan de orde de stichting van een centralen cacao-toetstuin in Midden-Java, waardoor een systema tisch selectiewerk van cacao kan aan vangen. Dit moet tot belangrijke resul taten voor de cacao-cultuur op Java leiden, daar dit een bijna onontgonnen gebied is met groote mogelijkheden. D»? vooruitgang van de cacao-cultuur biedt perspectieven voor de noodlij dende koffie-cultuur. Tot de stichting van een dergelijken tuin werd besloten op een terrein na bij Bod ja, waarvoor de dienst van het Boschwezen een terrein ter beschik king stelt. Een bestelauto, afkomstig uit Rotterdam en bestuurd door den 46- jarigen chauffeur H. L„ is gisteren nabij de Wijkerbrug van den Westvlietweg af gegleden en in de Vliet terecht gekomen. Gelukkig dat het ijs sterk genoeg was, zoodat de wagen daarop bleef hangen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Door een kraanwagen van v d. Berg uit Voorburg, is de auto den rijweg gebracht. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen op het politiebureau: klein bruin damesportemonnaietje, bruine kin- derportemonnaie met inhoud een dubbel tje en rozenkrans, padvindersmes, slob kous, vulpotlood, witte slagerskiel, een roode, blauwe en glacé handschoen,, twee Lipssleutels aan een touwtje, een slee, een paar kunstschaatsen, bruine jongensjas, knipmes (merk Herder), zilveren servet ring, jongensmuts met bontrand. Opgevangen een jonge zwarte herders hond. VIJFENZEVENTIGJARIG JUBILEUM SURINAAMSCHE BANK. Ter gelegenheid van het vijf-en-zeven- tig-jarig bestaan van de Surinaamsche Bank werd gisteren ten kantore dezer instelling receptie gehouden. In de ont vangstzaal prijkten vele bloemstukken, door bevriende relaties en instellingen als blijk van sympathie aangeboden. Van de gelegenheid om den hoofddirecteur, mr. A. van Traa, met dit jubileum geluk te wenschen. werd door tal van vooraan staande persoonlijkheden uit de bank- en zakenwereld gebruik gemaakt. Namens de Regeering maakten twee vertegen woordigers van het departement van Ko loniën hun opwachting, terwijl ook de gouvernementscommissaris in Nederland, de heer Th. Ligthart, zijn gelukwenscher kwam aanbieden. Namens de Nederland- sche Bank waren aanwezig de heeren J. F. de Beaufort en mr. J. Westerman Holstijn en namens de Javasche Bank de heeren H. J. van Putten en F. H. Wes terling De heer Gottfried H. Crone maak te zijn opwachting namens, de Amster- damsche Kamer van Koophandel, terwijl van de in Suriname werkende onder nemingen jhr. A. H. op ten Noort zijn felicitaties kwam aanbieden. Voorts ga ven nog verscheidene Amsterdamsche bankinstellingen blijk van haar waar- deering voor hetgeen de Surinaamsche Bank in den loop der jaren voor ons Zuidamerikaansche gebiedsdeel heeft ge presteerd. Drie kinderen ernstig gewond Toen drie kinderen van de familie Voets in den Dungen in de huiskamer bij de kachel speelden, waarop een pan vet stond te koken, hadden zij het on geluk. de kachel om te trekken, waar door zij de gloeiende kolen efi het ko kende vet over het lichaam kregen. Twee kinderen werden zoodanig met brandwonden overdekt, dat zij. naar de „N. Rott. Crt.” meldt, in levensge vaarlijken toestand naar het groote ziekenhuis te ’s-Hertogenbosch moes ten worden vervoerd. De toestand van het derde kind is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. Om 8.20 uur is van Schiphol vertrok ken het K.L.M.-vliegtuig „Wulp” gezag voerder Bax Via Eelde werd een vlucht met post en passagiers naar Ameland en Schiermonnikoog gemaakt. yxTanneerü lijdt aan rheu- matiek. spit, stijve nek en andere gewrichts- en spierpijnen, bedek dan de pijnlijke plek 's avonds bij het naar bed gaan met een vel Thermogene dadige warmte, die door Tbermogêne wordt opgewekt doet de pijnen in korten tiidbedaren.de bloedsomloop wordt ge stimuleerd en step het lichaam in staat de giftige stoffen te verdrijven, die de oorzaak zijn van rheumatische kwalen Ook overdag kunt U een vel Thermogene onder uw kleeding dragen. Het maakt U minder vatbaar voor kouvatten en de gunstige werking gaat door, terwijl U Uw gewone bezigheden blüft verrichten. Thermogene is verkrijgbaar bij Apoth en Drog in donzen van 40 en 60 cent Forum-Theater een waar een film een film, Menschheid”, land v R. Schmal. lid van taris van de F niging, z_.-- EXAMENS Universiteit te Leiden. Cand ex. klassieke letteren mej. C. v. d Linde, Leiden. Universiteit te Utrecht Semi arts examen: H. H. F. Hobbek J J. M. van Nistelrooy en J. M. C. A W Phaf. Arts: G. A. Hagens, J. B. V'-rhey; cand. ex rechtswetenschap L. Stallaert, mej. W. L, Rose; cand ex. klassieke let teren: mej. B. E. Kraemer, J Vondeling; cand. ex. Ned. letteren: mej. S. A. Roosen- burg. Landbouwhoogeschool. Cand ex. tuinbouw mej M, N. I. de Boer en de heeren M. S. Eversdijk en H. J M Henkes. De veerboot der R.T.M., die den dienst van Middelharnis op Hellevoet sluis onderhoudt, heeft met veel ijs te kampen. Metershooge bergen ijs drij ven in het Haringvliet rond. De ijsbre ker „Siberië” van L. Smit en Co.’s Internationale Sleepdienst, heeft twee kustvaarders, welke geladen waren met uien en die in de haven van Middel harnis waren ingevroren, naar Rotter dam gesleept, vanwaar zij hun reis konden vervolgen. De veerboot van van der Schuit, welke van Ooltgens- plaat naar Dintelsas vaart, onderhoudt dezen dienst nog vrij regelmatig. Hier over worden veel levensmiddelen enz. aangevoerd. Aangezien het vervoer van uien per R.T.M. van Overflakkee niet mogelijk is, zijn m de haven de Gala- harnis wordt nog tweemaal thee nabij Ooltgensplaat enkele kust doch ongeregeld onderhouden, de vaarders gearriveerd, die het vervoer van uien op zich zullen nemen. Jan brandwonden overleden De 70-jarige mevrouw A. M, Kolder- hof-de Vletter, die eenige dagen gele den in haar woning in de Zomerhof- straat te Rotterdam in brand is ge raakt. is in het ziekenhuis aan den Bergweg aldaar aan de bekomen ver wondingen overleden. HET INTERIM-DIVIDEND. Naar wij vernemen, zal de Billiton- Maatschappij op rekening van het boek jaar 1939 een interim-dividend van ƒ99.60 (v.j. 149.60) per aandeel eerste rubriek, tegen intrekking van dividendbewijs no. 152. en van ƒ50 (v.j. ƒ100) per aandeel tweede rubriek, tegen intrekking van di videndbewijs no. 152. uitkeeren. De laatste jaren werd een totaal-dl- vidend uitgekeerd op de aandeelen twee de rubriek 1931 1932 1933 1934 Op de aandeelen eerste rubriek wordt steeds 49,60 meer uitgekeerd. De twee inzittenden zwaar gewond Door de gladheid van den weg is nabij het dorp Voorthuizen een uit De nemarken komende 7-tons vrachtwa gen, geladen met visch. geslipt en te gen de boomen gebotst. De auto werd zwaar beschadigd De beide inzittenden, het echtpaar F. Niel sen. van Deensche nationaliteit, be kwamen bij de botsing beiden een hersenschudding en verwondingen aan het gelaat, aldus de ,.N. Rott. Crt.’ De man bleek er vrij ernstig aan toe te zijn. Na voorloopig verbonden te zijn, werden zij naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. De auto, welke op weg was naar IJmuiden, is door garage Visser weg gesleept. Wintervoedering van vogels. In verbana met de zeer ongunstige omstandigheden voor de in het wild levende vogels heeft de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vo gels, voer laten toezenden aan bosch- wachters, opzichters enz., in verschil lende deelen van het land, die zich be reid verklaard hadden hun zorgen aan de vogels te wijden. Nu de winter zoo lang duurt en het gewone voedsel door ijs en sneeuw zoo goed als onbereikbaar is, dringt de ver eeniging er bij alle vogelvrienden op aan hun volle zorgen aan de vogels te wijden, zoowel door het beschikbaar stellen van voer als van drinkwater. Bij strenge vorst moet het drinkwater 1 kleine hoeveelheden gegeven worden opdat de vogels geen bad kunnen nemen, wat tot bevriezing der veeren aanleiding geven. REVUE- EN TOONEELGEZELSCHAP „DIE HAGHE”. Bovengenoemd gezelschap geeft op Za terdag 27 Januari a.S. een uitvoering in gebouw „Excelsior”. Opgevoerd wordt het blijspel in drie bedrijven van Her man Heijermans: „Kok en springer, ad vocaten en procureurs”. Het batig saldo van dezen avond wordt geheel beschikbaar gesteld aan de Finsch-Nederlandsche Vereeniging. Na afloop is er bal met muzikale mede werking van „The Lucky Boys” onder leiding van Dick de Leeuw. Röntgenstralen, „Geesel film over Mr De postboot „Noord-Nederland”. die de verbinding tusschen Terschelling en Harlingen onderhoudt, heeft gisteren de haven van Harlingen niet kunnen be reiken. Onverrichterzake is de boot toen omstreeks vier uur in de haven van Terschelling teruggekeerd. Vanmof gen heeft de „Noord Nederland” een nieuwe poging ondernomen. Door de sleepboot „Volharding” is het schip om half tien de haven van Terschelling uitgesleept. Mochj de post boot er in slagen Harlingen te bereiken, dan zal ze vandaag niet meer naar Ter schelling teruggaan. Waarschijnlijk zal dan morgen de tocht naar Terschelling worden aanvaard. De „Vlieland” welke gistermiddag wegens ijs het eiland Vlieland niet kon bereiken, is vanmorgen omstreeks elf uur uit Harlingen daar aangekomen Om twaalf uur heeft men getracht naar Harlingen weg te varen, doch wegens zwaren ijsgang is dit mislukt. De post kon dan ook niet naar den vasten wal worden gebracht. Morgenochtend om negen uur zal een nieuwe poging om met de Harlingen te bereiken in het werk wor den gesteld. De vereeniging „Zusterhui p” houdt op Dinsdag 23 Jan. een vergade ring. Onder leiding van den heer A. Belt, houden de Kruisvaarders morgen middag een ringbijeenkomst. De St. Josephgezellen houden morgen en Dinsdag a.s. ontspannings- bijeenkomsten. Diverse wedstrijden staan op het programma. Op Maandag a. s. houdt de K. J. M. V een ontwikkelingsavond. De heer A. Lohman, zal het onderwerp „Hypothe ken” behandelen. De C. J. M. V. houdt op Woens dag a.s. een vergadering. De heer Brand horst zal een vrij onderwerp behandelen. LOOSDUINEN. De K. V „Samuel” vergadert hedenavond. .Inleiders zijn R. Werner, on derwerp: De gelijkenis van de bruiloft en H. Gillebaard, onderwerp: Willem III. De afd. B van „Samuel” vergadert even eens hedenavond. L. Jansen zal een in leiding houden over het onderwerp „Het Gebed”. Na de pauze reciteeren en memo- riseeren. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen: een groene vulpen, merk „Bladford”, een zakmesje en een rood I lederen damesportemonnaie met 1.25 bij Stichter, Veilingstraat 7; een grijze sok bij v. d. Hoeven, Vermeerstraat 107c; een jekker, een heeren portemonnaie (ledig) en een bruin groene wollen want aan het hoofdbureau van politie.' In de Geref. kerk aan de Wil- helminastraat wordt Woensdag een Wijk- avond gehouden, alwaar ds. W A. Wier- singa spreken zal over het onderwerp: I „Wasdom en Heiligmaking”. Het Geref. Jeugdverband te Loosduinen houdt Maandagavond in het kerkgebouw Wilhe’.minastraat. een open bare cursus-samenkomst. Als spreker treedt op ds. W A. Wiersinga met het on derwerp: „Christelijke Cultuurwaardee- ring” Tot direteur van het Bethel- kerkkoor, dat in de vorige week alhier werd opgericht, is benoemd de heer Henk G. v. d Berg. t De C. J. V Bohemen Ico m t mor genavond in vergadering bijeen. De Bij- belbespreking zal ingeleid worden door den heer A. v. d. Houwen. Na de pauze „Krantenkroniek”. In de Emmastraat reed gister middag een autobus van de W.S.M., welke plotseling moest uithalen voor een mili taire vrachtauto, welke de Julianastraat uitkwam, het trottoir op, kwam eerst in botsing met een boom en vernielde voorts de afrastering van het plantsoen aldaar De autobus werd ernstig beschadigd. De passagiers die in de bus zaten kwamen met den schrik vrij. Gelukkig liep er nie mand op het trottoir, zoodat geen persoon lijke ongelukken voorkwamen. De vereeniging voor Jong- Hervormden vergadert Maandagavond a.s De agenda vermeldt: Bijbelinleiding, zin gen, varia. De laatste weken zijn wel bijzonder ongunstig voor het verkeer geweest! Sneeuw en vorst! Twee vijanden van alle weggebruikers! Door de gladheid op de wegen zijn ongelukken dan ook piet uitgebleven: negen personen werden in de afgeloo- pen week gedood. Voor de autobe stuurders is het moeilijk om plotseling te remmen: zij loopen hierbij groot ge vaar om te slippen. Fietsers zou men bijna moeten aanraden, maar met tram of bus te gaan. Zij zijn gevaarlijk voor autobusbestuurders, omdat zij langzaam en onzeker rijden en soms plotseling slippen, zonder dat een achter hen rij dende auto erop bedacht is.’ Óp Donderdag 1 Febr. h filmavond gegeven, over getiteld ■iiiic.v. en een vertoond zullen worden u van Ged. Staten en secre- je Finsch-Nederlandsche Veree- zal deze laatste film inleiden. Veiling 23 Jan. Gunning 30 Jan. Dertien bover- en benedenhuizen met voor- en achtertuinen en erven aan de Kastanjelaan 32 Lm. 82 (even nummers) te Rijswijk, groot 28 A 41 c.a Lasten nog niet bekend. ue perceelen zijn allen nog onveruuurd. De perceelen worden eerst afzonderlijk en daarna gecombineerd verkocht. Notaris F. L G. d’Aumerie. Het huis met erf en tuin aan de Laan van Eik en Duinen 178, groot 1 a 15 ".a. Huurprijs 50 per maand. Grondlasten 50.68. Straatlasten 24.51, Delflands sluisgeld 1.99. alles over 1939. Notarissen H G C Dénis en J. C J. Waldorp. 1. Een heerenhuis nlbt erf en tuin, aan het Frankenslag 46, groot 1 a. 90 c.a Grondlasten ƒ64.11, Straatlasten ƒ33.40, Delflands sluisgeld 2.57. Vrij van huur 2. Een heerenhuis met erf en tuin, aan de van Limburg Stirumstraat 3, groot 2 e 62 c.a Grondlasten 68.64, Straatlasten ƒ35.10, Delflands sluisgeld 2.81. Notaris H C. Labberton. De villa genaamd „Margaretha”, ver deeld in afzonderlijke beneden- en boven woning met erf en tuin, aan de Luik* schestraat 11 en 13, groot 6 a. 61 c.a Huurprijs van het benedenhuis 45.83 per maand het bovenhuis is onverhuurd. Grondlasten Straatlasten en Delflands sluisgeld 1939 resp. 74.84. 38.80 e» 3.39. Notarissen J. J. M. Braun en F. L Hartong en mr. P. Donker. I. Een stal met benedenwoning en - bovenwoningen en erven aan de Roer* straat 41-43-45. groot 1 a. 50 c.a. (waar van 1 a. 11 c.a. in erfpacht tot 31-8-19i0 tegen een jaarl. canon van /3.33), be nevens de mede-eigendom- van een per- ceel straat Huurppii.s van no. 41 ƒ4.70 p w no. 43 3.20 p. w., no. 45 beneden 4.70 P w en no 45 boven ƒ4 70 p. w. Lasten p i circa 1 43 88 II. Een pand, ingericht tot werk plaats. kantoor, een benedenwoning en een bovenwoning met tuin, aan de Fang' straat 24—26, te Wassenaar, groot 3 a 82 c a No. 26 is niet verhuurd Huurprijs va werkplaats 5 p. w. Lasten p. j circa 64.35 Notarissen jhr. A M. C. H. Buwiet mr. H. A Broers. S.D.A.P. Gisteravond sprak mr. H. Willemse uit Voorburg in het Gebouw Arcadia voor de afdeeling Rijswijk van de S.D.A.P. over het onderwerp „De internationale toestand”. De causerie, welke in het bij zonder omvatte de veroveringen van Duitschland en zijn tactiek gedurende de jaren 19331939, was een vervolg op die. welke spr. in December alhier gehouden heeft. Op onderhoudende wijze gaf spr. een duidelijke uiteenzetting van de historie van Duitschland over die jaren en aan de hand van verschillende citaten ves tigde spr. er den aandacht op. hoe Hitler en andere vooraanstaande personen in Duitschland steeds in hun redevoeringen herhaald hebben, dat zij een vredelievende politiek voerden In het bijzonder wees hij er op. dat Duitschland in den aanvang steeds een vriendschappelijke houding tegen Polen aangenomen had. hetgeen spr. aanleiding gaf op te merken, dat het voor een land gevaarlijk wordt, wanneer het land de sympathie van Duitschland ten deel valt. De heer Heinrichs dankte spr. Op Vrijdag 23 Februari zal de heer Willemse spreken over „Neutraliteit”. Drijfijs in de Noordzee. Het vriest thans hard op Schiermon nikoog. Vooral de watervogels hebben daarvan veel last en het aantal geve derde slachtoffers van de koude is reeds groot. Zoover het oog reikt, is de Noordzee met drijfijs bedekt. Brand in mastmakerij te Lemmer Gistermiddag omstreeks een uur is brand uitgebroken in het perceel van de firma D. van der Neut, mast- en blokmakerij te Lemmer. De brand liet zich ernstig aanzien, hoog sloegen de vlammen boven het dak uit. Met de stoombrandspuit en twee slangen op de waterleiding was men het vuur tegen drie uur meester. De bovenverdieping brandde vrijwel geheel uit. Eveneens werd een gedeel te van het dak vernield. De werk plaats bleef behouden, doch er was veel waterschade. De brand is waar schijnlijk in den schoorsteen ontstaan. 3 ct bestuur wel zeer der burgerij wordt wordt in het

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6