ECZEEM WM, K O l e N H A Leden Nieuwe ’s-Gravenhaagsche IJsvereeniging die over de activiteit van het Bestuur niet tevreden zijn; op de j.l. ,,IJSZONOAG' Haagsche IjsclubIjsbaan Hanenburg e. d. geopend en baanvegers op de baan, Nieuwe 's-Gr. IJsv. en kantoor GESLOTEN, géén baanvegers! wr-r**»! verzocht zulks te schrijven onder Nummer 3506 aan het Bureau v. d. blad. Hierna wordt beslist of Ledenvergadering wenschelijk is. BINNENLAND STADSNIEUWS VI HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 22 JANUARI 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. DE BARRE WINTER DE Een versneeuwde ijs-Zondag Ten bate van het Finsche Roode Kruis PADVINDSTERSU1TVOERING IN DEN SCHOUWBURG VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND EN V.D.J.& Jhr. E. P. VAN DER W1JCK OVERLEDEN De Nederlandsche ambulance voor Finland A. G. A. VAN DER VELDE OVERLEDEN KLACHTEN OVER SNEEUW OPRUIMING HOUDEN AAN Bediening a la minute JUBILEUM C. MEIJSSEN N O S L eischte 1 Geestelijke bijstand bij luchtaanvallen Minister wendt zich tot de gemeenten. den op- voor genheid van in Ridder I WAIDORPSTRAAT 51 SHOWROOM PLAATS 25 derlandsche Roode Kruis in Den Haag is 22120 en men vermelde bij zijn gift: Voor de Nederlandsche ambulance naar Finland! den den is uit TELEFOON 115687 Sl n o 0. In den leeftijd van 55 jaar is hier ter stede overleden jhr. E. P. van der Wijck, oud-ambtenaar bij de spaarbank te Soerabaja. k I i i t t I wets- Erich o m. ta vr bil va ee or ar o! I der reê var str der 1 en W< on lie ja do Een onderhoud met dr. Ch. W. F. Winckel Hier ter stede is gisteren overleden de heer A. G. A van der Velde, oud- administrateur van de suikerfabriek Modjo- Panggoeng in Kediri. De over ledene was 75 jaar. De teraardebestelling heeft Woensdag a.s. om 12 uur plaats op de begraaf plaats Oud Eik en Duinen. JUBILEUM J. D. GORT. Op 19 Januari j.l. vierde de heer J. D. Gort, adm. ambtenaar B. bij het Gem. Gasbedrijf, zijn 25-jarig ambtsjubileum. De hoofdingenieur, chef der afdeeling, waarbij de jubilaris werkzaam is, over handigde hem met een hartelijke toe spraak de eervolle vermelding, hem toe gekend door B. en W. Namens zijn superieuren en collega’s werd een geschenk aangeboden. Velen kwamen den jubilaris geluk- wenschen. Dreigend conflict in een sleepbedrijf. De Rijksbemiddelaar mr. S. de Vries Czn.. heeft de partijen, betrokken bi? het dreigend conflict in het sleepbedrijf ..De Keulsche Vaart”, gevestigd te Utrecht, opgeroepen tot een bespreking op Woensdag 24 Januari in het depar tement van Sociale Zaken alhier. BRIDGE-WEDSTRIJD TEN BATE VAN HET FINSCHE ROODE KRUIS. De Bridge Cercle Ambassador, Hee- rengracht 26, organiseert op Donder dagavond 1 Februari een bridge-wed- strijd ten bate van het Finsche Roode Kruis. Zoools altijd lever* V^n Santen kolen uit grooten voorrood en U wordt onmiddellijk bediend. Sla kolen in, de prijzen zijn nog normaal, ook voor kolen in papieren zakken. Ven Senten koten - goede koten óók in dezen tijd Vereeniging voor de staathuishoud kunde en de statistiek. De vereeniging voor de staathuishoud kunde en de statistiek zal in haar vol gende jaarvergadering het volgende on derwerp behandelen: ..Aard en omvang van overheidscontrole op prijzen en kosten in oorlogstijd en de consequen ties daarvan voor de na den oorlog te voeren economische politiek” Over dit onderwerp z-ullen prae-advie- zen worden uitgebracht door de heeren: H. Botterweg, drs. J. S. Carmiggelt en mr. dr. A. van Doornink. MET DE FIETS GESLIPT. Op den Benoordenhoutscheweg Zaterdagmiddag de 14-jange J. N. de Rhenenstraat door de gladheid met zijn rijwiel geslipt, waardoor hij de rechterknie kneusde. De geneesk. dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, alwaar hij ter observatie is opgenomen. Voor den rin g-S c h e v e n i n- gen van de Vrije Universiteit, zal Don derdag 25 dezer in het geb‘ u« Padro als spreker optreden mr. B. v. Baren, burgemeester van Delft, met het onder werp: „Heden, verleden en toekomst”. Schepen te Rotterdam aangekomen. Zaterdagavond is het s.s. ..Alfart” van de stoomvaartmaatschappij van Nievelt Goudriaan en Co. te Rotterdam aange komen. Het schip had een lading graan voor de Nederlandsche Regeering. af komstig uit Bahia Blanca aan boord. Eveneens zijn te Rotterdam aangeko men de stoomschepen ..Blitar’ van den Rotterdamschen Lloyd met ’n lading ta bak en stukgoederen van Java en de „Pennland” van de ..Holland-Amerika- lijn. Het laatste schip is naar de werf Wilton Schiedam ter reparatie. Uitslag anjaukenda huidziekte beboeren efdoendt behandeld te worden ander» komen ze telkens terug Moe langer de huidkwaal verwaarloosd wordt, de» te moeilijken wordt het haar te genezen. Daarom dient U In zoo*n geval naar den doktert* gaan Om In het algemeen de jeuk te verlichten, gebrulke men met vertrouwen Foster's Zalf. Ze Is antiseptisch en geeft onmlddelllik verlichting. Foster's Zalf la alom verkrijgbaar Fl. 1.25 aea groots doos, tube Fu 1.— kleine doos 50e. Heden vierde de heer C. Meijssen, controleur bij de Rotterdamsche Bank- vereeniging zijn zilveren dienstfeest bij deze instelling. Vanmorgen werd de jubilaris in tegenwoordigheid van het personeel gehuldigd en toegespro ken door den heer A. Westdijk van de Contróle-afdeeling. Als blijk van aller waardeering bood spreker een fraaie schemerlamp aan, zoomede ’n bloem stuk, stille getuigen van de kameraad schap, die men, aldus spreker, den heer Meijssen toedraagt. Al zijn deze bloemen vergankelijk en van kort- stondigen duur, toch willen zij, zoo zeide spreker, doen blijken van de genegenheid, die men voor dezen col lega voelt. Spreker hoopte, dat de jubilaris nog vele jaren zijn krachten aan deze instelling zal mogen geven. Met een kort woord dankte de jubi laris voor de vriendelijke woorden en het prachtige geschenk. In den loop van den morgen werd de jubilaris door de directie ontvan gen en gecomplimenteerd door mr. Kronenberg, die hem daarbij een ge schenk onder couvert aanbood. Naturalisatie. Dezer dagen is ingediend een ontwerp tot naturalisatie van Michael Bialy en 19 anderen. Leopoldine F. Grieksauer. Luise A. Klein en W. E. G. Müller, allen alhier. Zaterdagavond is in de gang bij de stokerij van de Gasfabriek aan den Trekweg een groot windzeil door vonken in brand geraakt. Het vuur kon gebluscht worden met een straal van de fabrieksleiding. Morgenavond zal dr. Gu9- tav Stiasny, conservator van het Rijks- museum voor Nat. Historie, priv. do cent universiteit te Leiden, voor de Volksuniversiteit een voordracht hou den, welke wordt toegelicht met licht beelden over „Het sprookje van At lantis’*. Voor het Comité Levens vragen, treedt morgenavond op de heer Hoekendijk, met een Tijdwoord. De heer Booms uit Rotterdam spreekt een slotwoord. Voor de afdeeling Scheve- ningen van het Ned. Werkliedenver bond Patrimonium, zal ds. C. W. Keur, Geref. predikant ter plaatse a.s. Don derdagavond in de Pniëlkerk spreken over: „Het huwelijk In verband met en- *kele maatschappelijke vragen”. De Haagsche Schoenmakers- bond geeft ter gelegenheid van zijn 23- jarig bestaan een feestavond in de tuin zaal van Amicitia op Woensdagavond 24 Januari. De wekelijksch’ straat evangelisatiedienst wordt deze week gehouden Woensdagavond up het Vail- lantplein. zang), mevr. v. de padvinders van (Ned. Padv. Gilde). Kan het niet anders Tal van klachten kwamen ook van daag weer bij ons binnen over de sneeuwopruiming. Vrijdag en Zaterdag j.l. hebben we het standpunt medegedeeld van de directie van den Gemeentelijken Reini gingsdienst, onder welken dienst de op ruiming ressorteert. De sneeuwval van gisteren is begrijpelijk weer een groote tegenvaller voor de sneeuwopruimers. Maar, zoo vragen wij ons af, had Zaterdag de stad reeds niet voor het grootste deel sneeuwvrij kunnen zijn Wanneer men gaat kijken op de drukke wegen, dan krijgt men inderdaad niet den indruk, dat er veel is gedaan De directie van den Reinigingsdienst heeft ons vooral gewezen op de abnormale omstandigheden, waaronder gewerkt moet worden. Een ieder zal begrijpen, dat de opruiming thans niet in dat tempo kan geschieden, zooals dit plaats vindt, wanneer de sneeuwval gevolgd wordt door dooi. Doch men heeft niet de overtuiging gekregen dat van het begin af aan alles op alles is gezet om het ruimen ■net een voldoend aantal menschen ter hand te nemen. Eerst vandaag zijn 650 De H.T.M. De H.T.M is een van de weinige in stellingen welk* niet moppert. En begrij pelijk, want de ontvangsten bewegen zich nog steeds in stijgende lijn. Zater dag en Zondag werden resp. ontvangen 19.400 en 16.600, tegenover resp. 13.300 en 14.500 op de beide dagen in het vorige jaar. De treinenloop heeft door den sneeuwval weer nadeelen ondervonden. Aan de stations kwamen belangrijke vertragingen voor. Door inleggen van extra-materiaal heeft men zooveel mogelijk getracht aan de moeilijkheden het hoofd te bieden. LUCHTBESCHERMING. Men verzocht ons te melden, dat de bijeenkomst van Sector Ila (Schilders* en Transvaalkwartier) der Haagsche afd. der Ned. Vereen, voor Luchtbe scherming op Donderdag 25 Januari a.s. Het visschersbedrijf te IJmuiden. Zaterdag zijn weer 2 stoomtrawlers van IJmuiden ter visscherij vertrokken, zoodat er nu 3 schepen weg zijn op de oude voorwaarden, benevens 10 toeslag op het procentengeld. Men ver wacht nu, dat er heden, Maandag, meer schepen naar zee zullen gaan. Maandag en Dinsdag worden de laatste stoom trawlers, die op zee zijn, terug ver wacht. De aanvoer van visch is buiten gewoon gering. Vrijdag en Zaterdag waren er geen schepen aan den afslag, ook geen loggers en kotters. Er worden nog geregeld consignatiezendingen visch aangevoerd uit Noorwegen en Dene marken, zoodat er nog eenige handel is. De kustvisschers zouden graag van dezen toestand profiteeren, maar door de zeer strenge vorst is het haast niet mogelijk dat men op de loggers en kotters visschen kan. Voor de kleine kustvisschers is de visscherij heele- maal niet mogelijk. JUBILEUM A.J. PRUIJT. De heer A.J. Pruijt, concierge, be last met de administratie der Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus A en B, Raamstraat 28 alhier, hoopt Donderdag a.s. den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden bij de Ge meente 's Gravenhage in dienst trad. ONGEVAL BIJ HET SLEETJE-RIJDEN Zaterdagmiddag is de 14-jarige J. B. uit de Zeilstraat, toen hij met een slede van het Belvedèreduin gleed, tegen een boom gebotst, tengevolge waarvan hij het rechterbeen brak. De geneeskundige dienst vervoerde knaap naar het ziekenhuis aan Zuidwal. in het gebouw Sion, Scheepers straat 48 om 8.30 uur nam. en onder leiding van het wijkhoofd B. Rond jr. uitsluitend bestemd is voor leden, woonachtig in wijk 5. Aan alle leden is een schriftelijke oproep toegezonden, welke tevens als bewijs van toegang dient. Zonder deze kaart kan niemand in de zaal worden toegelaten. De winter van 1940 belooft ons lang te zullen heugen. De categorie enthousiasten over het aanhouden der vorst slinkt met den dag, vooral nu men zoo ruimschoots ge legenheid heeft gehad zijn hart met schaatsenrijden op te halen. In breeden kring beginnen de nadeelen van dit barre jaargetijde door te werken. Men denke eens aan de velen, die door de heerschende koude in de uit oefening van bedrijf of beroép, ernstig worden gedupeerd. En dan die duizen den, die schraal met aardsche goederen zijn gezegend en het in normale om standigheden reeds zoo uiterst moei lijk hebben. Neen de genoegens van een „ouder- wetschen” winter, wegen niet op tegen de ellende, die hij in breeden kring te weeg brengt. De vraag, die door vrijwel allen in deze dagen gesteld wordt is „Hoe lang zal het nog duren”. Enkele malen zijn er reeds symptonen in den algeheelen weerstoestand geweest, welke de ver wachtingen wettigden, dat het einde der koude in zicht was. Maar de tem peratuurstijgingen waren slechts van korten duur. Ook Zaterdag steeg het kwik in den thermometer enkele graden. Zaterdag avond is het beginnen te sneeuwen en den geheelen nacht en Zondag joegen gisteren de sneeuwbuien over onze stad, bij een vorst van slechts enkele graden. Vannacht is hier verandering in gekomen en de vorst zette weer met groote strengheid in. In en om de residentie werd de win tersport druk beoefend. Opmerkelijk groot was het aantal skiloopers, arre- sleden en de enthousiasten op sleden van kleiner formaat. De boschrijke omgeving in wintertooi trok vele wan delaars druk hebben de amateurfoto- grafen zich geweerd. Trouwens er wa ren tal van mooie wintergezichten te knippen. De Zondag-schaatsenrijders zat het ook gisteren niet mee. De sneeuw maakte het verblijf op het ijs geens zins tot een genoegen. Dit is dan ook de reden, dat het op de Boschvijvers, het centrum van de Zondagsrijders, lang niet zoo druK was als anders. Men kon er werkelijk rijden, maar de echte sfeer ontbrak toch. Daarbij kwam, dat er op de vijvers slechts twee kleine, smalle baantjes wa ren. welke niet met elkaar in verbin ding stonden. De banen werden hier geveegd door werkloozen, die geheel op eigen initiatief werken. „BIJBEL, ORANJE EN NEDERLAND”. De Chr. Oranjevereeniging „Bijbel, Oranje en Nederland” geeft ter gele den verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix op Maandag 29 Januari een Oranje-avond in ge bouw „Musica Medewerking wordt verleend door den heer L. de Bruyn, voordrachtkunstenaar, mej. de d. Schaft (piano) en den Kravo-troep Op de Haagsche Ijsclub. De leden van de Haagsche Ijsclub aan den Bezuidenhoutscheweg bevon den zich gisteren in een bevoorrechte positie. Het ijs was daar over het al gemeen zeer goed, met slechts hier en daar een scheur, welke echter zoo goed als dichtgesneeuwd was. Men was reeds hier vroeg met het vegen begonnen, zoodat men van de sneeuw weinig hinder ondervond. De echte rij ders konden vooral in den voormiddag hun hart ophalen, omdat het toen niet zoo druk was. De banen van de Nieuwe 's Graven- haagsche I Jsvereeniging bleven ge sloten. Van tochten maken kon vrijwel geen sprake zijn, ook al weer door de sneeuw. kwamen de vuren van dit schip in zicht. We zwaaiden met de lantaarn. Bijna moesten we de hoop weer laten varen, het schip was ons al bijna ge passeerd op een flinken afstand toen het plotseling van koers veranderde. We waren gezien Het draaide bij Een oogenblik zweeg de timmerman, hij dacht weer aan dat moment, toen de Balzac” koers zette naar het vlot met hem en zijn drie verkleumde ka meraden We waren al gauw aan boord, of schoon het langszij komen heel wat zeemansschap eischte van kapitein Wilhelmsen. We zijn hier prachtig verzorgd en heel gelukkig, dat we veilig in Amster dam zijn aangekomen. Wanneer er niets gebeurd was, zou nu op deze plaats de „Flandria” gemeerd hebben gelegen. De „Flandria” met kapitein Rönne. ,,Een beste baas” besloot de timmerman ontroerd zijn verhaal. Zooals gemeld zal het Nederland sche Roode Kruis een ambulance uit rusten voor Finland. Dr. Ch. W. F. Winckel, die de leiding heeft gehad van de ambulance, welke naar Abes- sinië werd uitgezonden, zal ditmaal niet meegaan, doch is lid van de com missie van voorbereiding, welke op deze wijze van de door hem opgedane ervaring kan profiteeren. Aan een onderhoud, dat het Hdbld. met dr. Winckel heeft gehad, ontlee- nen wij het volgende: Het is immers een algemeen men- schelijke plicht zijn naaste te helpen. En op deze wijze hebben wij tevens gelegenheid van onze sympathie voor een volk te doen blijken, ook al is en blijft onze Regeering neutraal. Na tuurlijk moeten wij in dergelijke ge vallen aan onze Regeering overlaten te beslissen of de uitzending van een am bulance in. overeenstemming is met ’s lands belang en in dit geval waren er geen bezwaren. Evenmin komen on ze eigen Nederlandsche behoeften aan menschen en materieel voor verpleging in een mogelijken oorlogstijd door de uitzending naar Finland in het ge drang. Hetgeen daarheen gaat vormt een zoo kleine fractie van wat er hier beschikbaar is, dat het feitelijk geen gewicht in de schaal legt en men be hoeft stellig niet bang te zijn, dat we ons zelf zullen ontblooten van wat hier noodig is! Afgezien nog van de hoogere over wegingen van menschelijkheid en van sympathie, moet de uitzending naar Finland ook noodzakelijk heeten op grond van de ellende, welke dit land thans getroffen heeft. Men leeft daar nu immers in een toestand, waarbij vergeleken het lot van den armste in Nederland nog een hemel op aarde is. En de levensstandaard in ons land is nog van dien aard, dat wij ons de uit rusting en uitzending van zulk een am bulance zeer wel kunnen veroorloven. Veel meer dan in Abessinië zal straks in een hoogstbeschaafd land als Finland onze ambulance tot haar recht kunnen komen. Wij weten van de Finsche legatie te Brussel, waaronder ook Nederland ressorteert, hoezeer men in Finland de komst van een Ne derlandsche ambulance op prijs stelt. Finland toch is een land met beperk te hulpbronnen en weinig inwoners en onze medische hulp zal er dan ook bijzonder welkom zijn. Met spoed gaat het Nederlandsche Roode Kruis thans de ambulance gereed maken. Voor de noodige medicijnen en instrumenten zal ontheffing van het desbetreffend uit voerverbod verleend worden en om trent de keuze van menschen en mate riaal moet nog nader een beslissing worden genomen. Het is eventueel ook niet noodig, dat alles en allen tegelijk naar Finland vertrekken, wij moeten den vorm, waarin de hulpverleening zal geschieden, nog nader vaststellen. De hoofdzaak is voor het oogenblik, dat de ambulance er komt en wij zijn er zeker van, dat er zich ook men schen genoeg voor beschikbaar zullen stellen: een zeer verantwoordelijke taak wacht ons in de keuze van den leider, de chirurgen, de assistenten en het verplegend personeel. Het Roode Kruis beschikt over een fonds van 75 mille voor de Finsche ambulance en aldus besloot dr. Winckel zijn me- dedeelingen een beroep op het Ne derlandsche publiek om méér financi- eelen steun blijft zeker niet onbeant woord. Het gironummer van het Ne man extra aangenomen; met de vaste ploeg werken er nu ongeveer 1000 man aan de sneeuwopruiming. Waarom kon dit met van den aan vang af’ In September van elk jaar wordt de gelegenheid opengesteld zich als sneeuwopruimer op te geven. Dit geschiedde ook dit jaar, maar het aan tal, dat zich kwam aanmelden, b.eef, aldus de directie van den Reinigings dienst, verre beneden ae verwacntin- gen. Het aannemen van werkloozen die zich kwamen aanmelden, doch niet in net bezit wa^en van een z.g sneeuw- kaart bleek, aldus luidde onze inlich tingen, nie' mogelijk te zijn en wel om administratieve redenen. Begrijpen doen we dit niet Logisch zou toch zijn, wanneer men over niet voldoend aan tal menschen de beschikking kan krij gen, gaarn* gebruik te maken van krachten dit zich vrijwillig komen aanmelden Het werk vereischt toch geen vakkennis Vanochtend hebben wij bezoek gehad van een werkiooze, die met een tientai anderen, om hall zeven dezen morgen zijn diensten is komen aanbieden. In totaal stonden er ongeveer een honderd man bij den meldingspost. Tot hun te leurstelling moesten zij echter verne men, dat alleen gegadigden met een sneeuwkaart in aanmerking konden komen Van de honderd menschen wer den er zeventig teruggestuurd Zij wil den werken, maar hadden geen kaart. Gaat men bij den Reinigingsdienst niet t e bureaucratisch te werk An dere jaren kon de sneeuwopruiming wel vlotter plaats vinden. Juist nu dit maal de omstandigheden zooveel on gunstiger zijn, had men extra maat regelen moeten treffen, opdat de stad spoediger van sneeuw was ontdaan. Vroeger was bij de tewerkstelling van sneeuwopruimers Maatschappelijk Hulpbetoon ingeschakeld. Klachten kwamen toen sporadisch voor. Waarom ook dezen dienst niet thans ingescha keld, nu het sneeuwkaartensysteem heeft gefaald Tal van werkloozen, die graag wat extra’s willen verdienen, zullen er. door zijn gebaat. Fahrenheit. Een lezer schrijft ons als aanvul ling van hetgeen wij mededeelden over Celsius, Réaumur en Fahrenheit het volgende Fahrenheit plaatste de nul-streep op zijn thermometer tijdens een zeer strengen winter in Danzig, aannemen- de, dat het welhaast nooit kouder zou kunnen worden. Hieruit blijkt wel, dat men er in die dagen nog simpele be schouwingen in de physica op na hield- Bij de temperatuur van het mensche- lijk lichaam plaatste Fahrenheit het getal 100. (100° F komt overeen met c.a. 37,5° C.) Het vriespunt van water bleek toen met dezen thermometer bij 32 te liggen en het kookpunt van wa ter met een voortgezette schaalverdee- ling bij 212. Dit verklaart de 180 gra- den-verdeeling tusschen vriespunt en kookpunt van water. Zooals reeds gemeld, vond Zaterdag middag in den Koninklijken Schouw burg door de afdeeling ’s-Gravenhage van het Nederlandsche Padvindstersgil- de ten bate van het Finsche Roode Kruis een uitvoering plaats, welke met de tegenwoordigheid van H.K.H. Prinses Juliana werd vereerd. Na een openingswoord van de presi dente, mevr. E. v. d. Boschde Jongh, en een toelichting door mej. R. Bun- genbergde Jong op het te geven spel „Het Padvindsterspad”, nam de uit voering een aanvang. Met hoeveel toewijding hebben de meisjes zich van haar taak gekweten. Vooral de kaboutertjes waren aller aardigst. Het spel, dat uit 14 taferee- len bestond, was bedoeld een inzicht te geven in de beteekenis der padvin derij. Op treffende wijze wordt er door weergegeven de bijzondere taak, welke de padvindsters in haar verder leven hebben te vervullen, opdat zij er indi vidueel toe bijdragen, dat de maat schappelijke verhoudingen verbeteren. De opzet van het geheel was be scheiden. doch juist daardoor zoo over tuigend. Keurig werd er gezongen, ter wijl de vroolijke dansjes eveneens bui tengewoon voldeden. Hoe aardig was bijv, ook het optreden van de Schot- sche band. Aan het slot werd door de padvind sters het vertrouwen uitgesproken voor een betere toekomst: staande hoorde het publiek het Finsche pad- vindsterslied aan en het internationale padvindsterslied. Op enthousiaste wijze heeft men den uitvoerenden hulde gebracht voor de keurige opvoering, vooral de regis seuse. mej. Bungenberg-de Jong. Namens den Finschen consul, heer A. J. Th. v. d. Vlugt, heeft mevr, v. d. Bosch allen nog eens hartelijk bedankt. Het was een geslaagde middag, waarmede het Nederlandsche Padvind- stersgilde niet in de laatste plaats door het sympathieke doel velen aan zich heeft verplicht. Zaterdagmiddag a.s. wordt de voering in Seinpost herhaald. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft tot de burgemeesters der ge meenten, gerangschikt in de eerste of tweede gevarenklasse voor de bescher ming tegen luchtaanvallen een circulaire gericht van den volgenden inhoud: Naar verwacht mag worden, zullen de slachtoffers van luchtaanvallen in vele gevallen het op prijs stellen geeste lijken bijstand te ontvangen. Wil deze bijstand nog tijdig verleend kunnen worden, dan is het noodig, dat de ker kelijke bedienaars onmiddellijk bericht ontvangen van de gevallen, waarin hun bijstand gewenscht wordt. Om deze aangelegenheid tot haar recht te doen komen, acht ik het van belang, dat reeds in vredestijd in over leg met de kerkbesturen ter plaatse een regeling wordt getroffen, welke in dit onderwerp voorziet. Ik moge u verzoeken daartoe het noo dige te willen verrichten. Contactbijeenkomst in Pulchri Studio De gezamenlijke besturen van der Vrijzinnig Democratischen Bond en de Vrijzinnig Democratische Jongeren Or ganisatie. afd. den Haag, belegden Za terdagavond in Pulchri Studio een on derlinge contactbijeenkomst. De voorzitter van het hoofdbestuur van de V. D. J. O., de heer Han Harm sen. sprak over „De V D. J. O. in dezen tijd”. De heer Harmsen vestigde er de aan dacht op. dat het goed is. dat ouderen eii jongeren zoo nu en dan eens samen komen om een nader inzicht te krijgen omtrent beider doel en wezen Van de jongeren, die tot de V. D J. O. toetreden kan verlangd worden dat zij zich een meening hebben ge vormd over de politiek en de vraagstuk ken daaraan verbonden. De V. D. J. O wil in het algemeen cultureel vormend werken. Het is verheugend, dat men in de laatste jaren heeft kunnen ervaren dat het Vrijzinnig Democratisch beginsel hoe langer hoe meer ingang vindt. In de moeilijke jaren 19341935 is er een kentering gekomen in de meening van de jongeren ten opzichte van de V D J. O. Na deze jaren is de groote bloei gekomen dopr de steeds toenemende be langstelling van de jongeren voor de maatschappelijke problemen. De jonge ren vonden in de V. D. J. O. het demo cratische beginsel, waar zij naar streef den, het zuiverste terug. Op grond van verschillende religieuze overtuigingen is het mogelijk het Vrijzinnig Democra tisch standpunt te benaderen.' Dit is een zeer verheugend feit, vond spreker. Voor een politieke overtuiging is een religieus fundament zeer wenschelijk. In vergelijking met de staatkundige over tuiging van de Vrijzinnig Democraten besprak de heer Harmsen die van de an dere partijen. Door tegenover nieuwe denkbeelden onbevangen te staan, moe ten wij trachten te komen tot de ophef fing van de op deze wereld bestaande misstanden. Vastberadenheid en moed zullen in dezen tijd van oorlog twee dingen moe ten zijn, die we niet mogen opgeven. Onze idealen zullen levend moeten blijven. Wie zich dit voor oogen stelt, zal niet ten onder gaan in de ellende van dezen tijd. Vervolgens droeg mej. Gré Ruig en kele gedichten voor. Na de pauze sprak de heer mr. A. M Joekes, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal over: „Tusschen oorlog en vrede”. De jongeren zijn, aldus spr., nogal gauw geneigd, in absolute termen U spreken. Zij beweren dus o.a als een land niet in oorlog leeft. Leeft het in vrede. Toch zou men. al denkt men in vrede te leven, schrikken als men hoor de, dat Nederiand nu in staat van oor log verkeert, zooals de rechtsterm luidt Wij verkeeren niet in oorlog en niet in vrede, wij leven in de schemering”. Spr. beantwoordde de vraag of de kleine landen wel gerechtigd zijn zich afzijdig te houden met een besliste be vestiging. Het voorkomen van een oor log had, bereikt kunnen worden, door een algemeene vermindering van de be wapening, maar het eene land na het andere heeft zich hieraan niet gehouden en de bewapening opgevoerd. Ook Ne derland heeft hierin niet kunnen achter blijven. Ook kleine landen kunnen gedwongen worden naar de wapenen te grijpen, zooals wij gezien hebben in de Finsch- Russische kwestie. De heldhaftigheid van het kleine Finsche volk wordt una niem in de wereld bewonderd. Het verwijt aan de mogendheden van zekere zijde, dat Finland alleen met woorden wordt geholpen, bestreed spr. aan de hand van de feiten. Wij houden ons buiten den strijd, maar wij zijn gemobiliseerd en paraat Op alle gebeurtelijkheden moeten wij voorbereid zijn en wij moeten beseffen waarom het gaat. Niettegenstaande de grootste offers zouden wij ons moeten verdedigen. Het gaat om het verdedigen van het „eigene” van ons volk, de gees telijke vrijheid, die in de eeuwen van ons bestaan is gegroeid. Bij het voortgaan van den oorlog za! de vraag naar voren komen: Wat moe ten wij nu doen? Wij zullen bereid moeten zijn ons be perkingen op te leggen en bereidvaardig zijn. Een gebrek aan dit laatste is geble ken bij de laatste inschrijving voor 300 millioen gulden, welke slechts voor een derde werd volteekend. Een eenigszins sterke dwang van bovenaf zal wel het gevolg moeten zijn. De moeilijkheden, welke wij nog tege moet gaan op het gebied van distributie en prijsverhooging zullen voor een groot deel afhangen van de houding van over heid en volk. Wat betreft de vrije mee- ningsuiting, sprak de heer Joekes als zijn overtuiging uit, dat de banden nog wat strakker aangehaald zullen moeten worden in sommige opzichten. Samenwerking is noodig um den dag voor te bereiden, waarop er weer vrede zal zijn, maar ook moeten wij niet uit het oog verliezen om rechtvaardig te zijn tegenover anderen. Wanneer wij voor den oorlog gespaard worden, zullen wij ook de groote ge dachte van de samenwerking van de volken na den oorlog niet mogen ver geten. Na de rede van den heer Joekes were de nieuwe V. D. J. O.-smalfilm vertoond terwijl de avond besloten werd met eei. gezellig samenzijn en dansen. Prins Bernhard naar het westfront van de Vesting Holland Z. K. H. Prins Bernhard heeft heden namens H. M. de Koningin, vergezeld van zijn waarnemenden adjudant luite- nant-kolonel H. J Phaff. een bezoek gvbracht aan een gedeelte van het westfront van de Vesting Holland.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10