GEMEENTERAD SPORT RECHTZAKEN STADSNIEUWS INGEZONDEN TTAAÖSCHE COURANT VAN MAANDAG 22 JANUARI 1940. DERDE BLAD, PAGINA 3. DE ELFSTEDENTOCHT VERGADERING HOOGE RAAD VAN ARBEID VERGADERING VAN HEDEN NAMIDDAG Herdenking twintigjarig bestaan NOG GEEN DATUM BEPAALD REVUE DE SNEEUWRUIMING DE SNEEUWRUIMING „AETHER-PIRATEN” IN HOOGER BEROEP VEROORDEELD BEGRAAFPLAATS WESTDUIN VAN DEN TEMPEL. warm voedselverstrekking van en dat SCHAATSENRIJDEN Aangenomen z.h.s. heeft geld kost aan de werkgevers. Al zijn 'iieuwe sneeuwval heeft nieuwe moeilijk heden gebracht bedrijfsleven gewichtiger AAN DE VROUWELIJKE INGEZETE NEN VAN s GRAVENHAGE. Waar thans de winter zich zoo ontzet tend doet gelden en wij Nederlandsche vrouwen er dagelijks aan herinnerd wor den, dat onze militairen toch zeker veel van deze geweldige koude te lijden zullen hebben, zou ik een beroep op u willen doen. Dit geldt vanzelfsprekend de Nederland sche vrouwen, die tot dusverre nog geen stukje breiwerk voor de militairen maak ten. Stapt u zonder dralen naar het Stad huis, kamer 6, waar het dames-comité ..Breit allen mee" gevestigd is en breit tegemoetkoming Beslo- het bij niet in den af- over onder Ge- de in- Voor de Musschen! „MEESTER” DE BRUU^ DE KONINKLIJKE NATIONALE ZANGSCHOOL 83 JAAR. Gerechtshof. In den nacht van 10 op 11 Mei van dit jaar deed de Rotterdamsche politie een inval in een huis aan de v. Vloos- wijkstraat aldaar, waar zjj een com plete geheime zendinrichting ontdekte en in beslag nam. Drie mannen, die het apparaat be dienden, werden gearresteerd en bij hun verhoor bekende een, de meubel maker S. P. S., den zender bediend te hebben, terwijl de ander, de vak- tt i* emeu xncc gcvcöiigu i» en uivii vereemgingsbestuurder J. H., een poli- met spoed een sjaal, polsmoffen, bivakmuts Hooge Raad. BELEEDIGING VAN EEN VOLKSGROEP. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Holsteyn, nam heden con clusie inzake het cassatieberoep van M. M. te Utrecht, redacteur van „Volk en Vaderland”, die door het ge rechtshof alhier is veroordeeld tot een geldboete van 25 wegens het zich in het openbaar bij geschrift opzettelijk in beleedigenden vorm uitlaten over een ten deele tot de bevolking behoo- rende groep van personen. Deze redacteur heeft n.l. in dat blad een artikel laten opnemen van een me dewerker, in welk artikel de volgende zin voorkwam: INTERPELLATIE. Den heer v. d. Leeuw (Lib.) wordt toegestaan, na afhandeling van agenda, B. en W. te interpelleeren zake de sneeuwruiming. ,,en deze; bezitters behooren voor een groot deel tot het internationale Jo dendom, dat zijn eeuwige rol ’van pa rasiet op den arbeid onder alle om standigheden weet te spelen, ook in perioden van blijvende werkloosheid en laagconjunctuur”. In deze zaak heeft mr. van Vessem eenige weken geleden gepleit en eenige beteekenissen van het woord „para siet” geschetst, waarbij hij conclu deerde, dat dit woord geenszins belee- digend van vorm of inhoud is. Mr. Holsteyn betoogde heden in zijn conclusie, dat, naar zijn meening, het oordeel der rechtbank, dat „parasiet” hier niet anders kan beteekenen, dan „klaplooper”, volkomen juist is, waar aan niet afdoet, dat er niet steeds de ze ongunstige beteekenis mag worden toegekend. De verdachte moet hebben begrepen, dat de onderhavige passage een uitlating ih beleedigenden vorm voor het Jodendom inhield. De advocaat-generaal concludeerde tot verwerping van het beroep. De Hooge Raad zal arrest wijzen 19 Fe bruari. Z.h.s. worden aangenomen de overige punten van agenda en aanvul- lingsagenda. worden voor de Voorzitterburgemeester de Monchy. 'Bulten verantwuordelijlcneid iet redactieJ Plaat?ine van ingezonden <tuKken tan hlleen dan overwegen worden, als naam en adres van den inzender ons volledig oekend zijn Red voor Maatscnappelijk Hulp betoon aangedane behandeling, wordt gesteld in handen van B. en W. ter afdoening. Het adres van W. de Vreugd, hou dende verzoek om als motordrijver te werk te worden gesteld bij een aan te brengen noodwatervoorziening in een gebouw aan de Badhuiskade, wordt gesteld in handen van B. en W. ter afdoening. Het adres van de directie der N.V. Nederlandsche Spoorwegen, houdende bezwaren tegen het ter visie liggende ontwerp-uitbreidingsplan .,S c he n k”, wordt gesteld in handen van B. en W. om prae-advies. De Koninklijke Nationale Zangschool heeft den eerbiedwaardigen leeftijd van 83 jaar bereikt en deze blijde gebeur tenis werd Zaterdag gevierd met een feestavond in Amicitia aan het West- einde. De voorzitter, dr. Bolten, heette aan het begin van den avond de aanwezigen hartelijk welkom. De leden van het koor hadden voor de feestelijke bijeenkomst hun vocale aspiraties opzij gezet en zich op het nobele tooneelspel toegelegd. En met succes! Opgevoerd werd ..Een groote nul”, een gemoedelijk Duitsch spel van liefde, humor en een tikje sentimenta liteit. De „Zangscholers” hebben dit stuk alleraardigst op de planken ge bracht. Er werd beschaafd, vlot en met zin voor de geestige situaties geacteerd, zoodat het talrijke publiek een genoeg lijken avond is bereid. Kostelijk waren de heeren B. J. Hak ker, J. v. d. Horst en E. Beauvesière, wier liefdesperikelen hen in zonder linge verwikkelingen meesleepten. De heer W. F. de Ridder bracht een waar- digen professor Lorenz. Ook de dames- rollen waren verdienstelijk bezet. Mej. M. Rijs was een trouwe hospita Wink ler; slagvaardig en bekoorlijk was het spel der dames P. G. Koppes, D. Seters en H. A. Elzer. Na elk bedrijf moest „gehaald’’ wor den voor het langdurige applaus, dat verdiend spontaan werd gegeven. De entre-acte- en balmuziek werd verzorgd door het strijk- en jazz-ensem- ble, onder leiding van den heer L. A. Bisschops. Een gezellige en geslaagde jaardag- viering! tiek getinte redevoering had gehouden en no. 3, de behanger W. J. M., te wiens huize de uitzending plaats vond, juist bezig was een gramofoonplaat met de „internationale” op te zetten. Het drietal heeft zich voor de Rot terdamsche rechtbank wegens overtre ding van de Post- en Telegraafwet te verantwoorden gehad en is tot één maand gevangenisstraf ieder veroor deeld. Op 8 Januari stonden zij in hooger beroep voor het gerechtshof terecht. De advocaat-generaal, mr. J. U. Polman, eischte voor S. en H. ver zwaring van de straf tot drie maanden gevangenisstraf. Tegen den derden verdachte werd bevestiging van de opgelegde straf (één maand gevange nisstraf) geëischt. De uitspraak luidde heden tegen H en S. twee maanden en tegen M. één maand gevangenisstraf. De voortdurende sneeuwval wordt een ernstige belemmering voor den Elfsteden tocht Zaterdag was men op de hoofdroute druk bezig de sneeuw te ruimen en de baan in orde te brengen. De verwachting was, dat er Zondag druk gereden zou worden, maar toen brachten de Zater dagnacht en Zondagmorgen zooveel nieu we neeuw, dat alle banen weer vol lagen, zoodat men gisteren bijna geen schaat senrijder zag Onder deze omstandigheden viel er voor het centrale bestuur van de Friesche Elfsteden-Vereeniging vanmorgen nog niet te beslissen, wanneer de tocht ge reden kan worden. Van de meeste cen trale posten waren in den loop van dit weekeinde goede berichten binnen geko men. Het ijs schijnt nu betrouwbaar, maar aangezien de sneeuwval het er op uit trekken veel moeilijker maakt en het dus voor de controleurs in de elf steden hanst niet doenlijk is om op korten termijn zich te oriënteeren omtrent het hun toegewe zen baangedeelte heeft het centrale be stuur den burgemeesters van de elf steden en van de veertien plattelandsgemeenten, waardoor de Elfstedentocht loopt, tele grafisch verzocht, per omgaande mede te deelen. hoe de ijsbnan in hun gemeente is, speciaal ook wat betreft het sneeuw- bezwaar. Men hoopt, dat deze inlichtingen zoodanig zijn, dat in den loop van deze week de tocht gereden zal kunnen wor den Op welken dag de Elfstedentocht gehou den kan worden, valt nog niet ie zeggen. De veertien plattelandsgemeenten hebben tezamen ongeveer tweehnnderd k.m baan te verzorgen, d.i. gemiddeld per gemeen te vijftien k.m. en op vele plaatsen moet de sneeuw niet slechts geveegd, maar met schoppen en mechanische middelen weg gewerkt worden. Daa’-om is er nu nog niets definitiefs te melden. Aan de orde is: 6. het voorstel tot het maken van een voorplein en toegangswegen, dienst- jebouwen. enz. bij en op de tweede al- jemeene begraafplaats „Westduin”. Mevr. Rei t s m a (S.D.) vraagt voor ziening in een urnenbewaarplaats. De v o o r z. herinnert aan het vroe gere Raadsbesluit, om hierin niet te ’oorzien wegens de bezwaren van den minister van Binnenlandsche Zaken. Indien andere denkbeelden zich baan- breken. zullen B. en W. zich beraden. Aangenomen z.h.s. of handschoenen. Er is reeds veel gebreid, doch alle sol daten „moeten" tenminste één stuk brei werk bezitten. Mogelijk zijn er totaal in den lande 50 000 stuks gebreid, doch er zijn ongeveer 400.000 mannen onder de wape nen. Nederlandsche vrouwen, het is m.i. onze plicht, en beslist geen gunst, om voor de militairen deze kleinen menschelijken dienst over te hebben. Dat breiwerk vlot vanzelfsprekend onder het genot van een kopje thee bij de warme kachel en dz n met de wetenschap, dat onze jongens toch zoo heel veel ontberen. Gaat u maar eens een kijkje nemen bij de dames van het comité, die geregeld op het Stadhuis in kamer 6 zich zoo verdien stelijk maken. Dan komt er heusch wel een. min of meer beschaamd gevoel over u, dat u tot dusverre nog in gebreke bleef. Draalt u niet langer Hoe meer dames zich bij het comité aanmelden, hoe aangenamer het hun zal zijn. Zulks korrjt den Neder- landschen soldaat ten goede. Vrouwen vaa Nederland, werkt u allen zoodanig mede, dat de dagbladen spoedig kunnen vermel den, dat „alle” militairen een stuk brei werk mochten ontvangen. Een breister. Doordat vriest, moeilijkheden. Het is niet mogelijk, onder deze om standigheden vlugger te werken. Ten onrechte spreekt de heer van Het adres van oe Kamer van Koop handel en Fabrieken te 's-Gravenhage, vragende, naar aanleiding van gepu bliceerde voornemens tot bevordering van woningbouw door woningbouwver enigingen en door de Gemeente, vlotte medewerking voor particulieren (oningbouw, zal worden aan de orde gesteld bij een eventueel voorstel aan den Raad betreffende vereenigings- of gemeentelijken bouw. Het adres van het bestuur der Emma- iliniek, naar aanleiding van het ter inzage gelegen hebbende ontwerp- raadsbesluit tot wijziging van de ver ordening „van Stolk-park”, wordt gesteld in handen van B. en W. om prae-advies. Het adres van J. H. Schütz naar aan leiding van een circulaire van den »md. directeur van het G e me e n te lijk Electrisch Bedrijf in zake verlaging meterhuur na storting van een bedrag ineens, wordt gesteld in handen van B. en W. ter afdoenmg (nadat den heer v d. Leeuw, Lib., is foegezegd, dat het adres zal behandeld in de commissie Lichtfabrieken). Het adres van J Stevens, houdende klacht over een hem door een ambte naar van den Gemeentelijken Dienst Maatscnappelijk aangedane be- -2 mud ver s' mud. -jmeent. gelijk met de plaat- Vrijdag 16 Februari e. k. za de heer D. van Doeselaar, assistent le klassse bij de P.T.T.. werkzaam aan de afdeeling -Frankeeringen, na een dienst verband van veertig jaren bij het Rijk, komt van de arbeidersklasse en altijd den dienst met pensioen gaan verlaten. INTERPELLATIE-VAN DER LEEUW. De heer van der Leeuw (Lib.) meent, dat de Gemeentediensten niet opgewassen zijn gebleken tegen de zware taak der sneeuwruiming onder moeilijke omstandigheden. Hij wijst op de belangen van het verkeer: taxi’s, be stelauto’s, doktoren enz. enz. Een per fecte verzorging in dit opzicht is nood zakelijk en spr. vraagt, welke maat regelen zijn genomen. Uit de mededeelingen van de directie der Reiniging blijkt, dat in het voorjaar aan 1200 werkloozen sneeuwkaarten zijn uitgereikt, waarvan slechts 450 zijn opgekomen. Men mocht verwachten, dat allen zich zouden aanmelden. Ligt dit aan gebrek aan schoeisel? Een ver plichting blijkt in dezen niet te be staan, doch dit acht spr. onjuist, want alle gesteunden moeten verplicht zijn, geschikten arbeid te aanvaarden. Als de gedeeltelijke aftrek van het verdiende loon van den steun een rem- menden invloed heeft, zal hieraan moe ten worden tegemoet gekomen. De technische outillage blijkt onvol doende. Hierin moet voor den vervolge worden voorzien, ook zoo noodig wat betreft de zandstrooimachines. De burgerij heeft onvoldoende mee gewerkt door het strooien van zand of asch. Is de desbetreffende bepaling in de Politieverordening wel voldoende? Niet ieder beschikt over zand en asch. Hoe kan men zich deze verschaffen? Gewenscht ware, de burgerij te ver plichten om na kennisgeving de voet- straat vóór de woning van sneeuw te ontdoen. Dit zou tot een mooie tijdelijke werkverschaffing leiden als werkloozen tegen een redelijke betaling worden be schikbaar gesteld. Spr. vraagt voorziening in leemten t a. v. de sneeuwruiming. Wethouder de Vries (A.R.) deelt mee. dat de heer van Langen hem reeds vragen over dit onderwerp heeft toege zonden. welke spr. tegelijkertijd zal be antwoorden. De laatste jaren was men niet meer gewend aan sneeuw. Vroeger meldden zich wel 4 a 5 duizend werkloozen aan voor een sneeuwkaart. Dat is later veel minder geworden. Dit jaar hadden zich 1200 werkloozen aangemeld. De kaarten zijn noodig om een organisatie te kun nen maken, waarbij ieder zich dadelijk bij een bepaalden post aanmeldt. Er viel eerst heel weinig sneeuw, die ai opgeruimd was door het eigen per soneel der Reiniging, toen Amsterdam en Rotterdam nog niet waren gereinigd De dienst is hiervoor volkomen geoutil- leerd.Toen zich bij den tweeden sneeuw val, een aantal werkloozen aanmeldde zijn dezen weggezonden, omdat de hoe veelheid sneeuw zeer gering was Later op den dag viel er veel meer sneeuw, maar toen kon men de werkloozen met sneeuwkaart niet meer bereiken. Velen hadden al tijdelijk werk gevon den bij particulieren. Twintig man, die zich in het schaftuur meldden, zijn aangenomen. Met man en macht is toen begonnen met sneeuwruimen, zand- en pekelstrooiing. Men werkte met de straatmakers en deed dit tot ’s avonds 9 uur toe. Dat was een uit stekende maatregel van den directeur, over wien B. en W. een zeer goede meening hebben. Hij is de juiste man op die plaats. Den volgenden dag hebben zich 450 man gemeld, die allen zijn aange nomen. Na den sneeuwval van Zondag zijn vandaag ruim 700 man aan het werk gezet met 73 eigen en particu liere wagens. De natuur werkt niet mee. Men zou den directeur van het Meteorologisch Instituut kunnen ontslaan. (Gelach het telkens op de sneeuw ondervindt de ruiming groote partijen over het sociaal wenschelijke van dergelijke maatregelen het eens. het economisch mogelijke moet daarbij steeds in het oog worden gehouden. De Hooge Raad van Arbeid die het contact heeft gelegd tusschen werkge vers en werknemers, kan ook in de toe komst nog goed werk doen. Tenslotte richtte spr. een persoonlijk woord van gelukwensch en waardeering tot den voorzitter. Mevrouw mr. C. F. baronnesse Mackay geb. Katz, sprak er haar erkentelijkheid over uit, dat minister Aalberse bij de instelling van den Hoogen Raad van Arbeid direct twee zetels voor vrouwe lijke leden openstelde. De voorzitter, prof. Aalberse, dankte voor de geuite gelukwenschen. De Hooge Raad van Arbeid is inder daad niet precies geworden wat spr. er zich aanvankelijk van had voorge steld. Men moet onderscheiden tus schen sociale wetgeving, het wegsnij den van de ergste misstanden, en so ciale hervorming. Alleen hierdoor wordt de maatschappij zelf beter. Spr. stond voor oogen een reorgani satie van het bedrijfsleven zelf, waar bij datgene, wat door den Staat moest worden uitgevoerd, geleidelijk kon worden overgenomen door het publiek rechtelijk erkende bedrijfsleven, dat, onder contróle van de overheid, zijn eigen verordeningen zou kunnen vast stellen. Uitvoerig ging spr. na de verbete ringen, welke door de instelling van den raad in de adviesgeving aan den minister zijn tot stand gekomen. Deze ontvangt nu één advies, als het oordeel van de verschillende groepen in het maatschappelijk leven. Door de wer king van den raad is in de richting van sociale hervorming meer bereikt dan men oppervlakkig zou meenen. Steeds meer wordt bij werkgevers en arbeiders het bewustzijn levendig, dat er samen werking moet zijn. Nadat spr. nog een persoonlijk woord van dank had gericht tot den minister en de leden, die het woord hadden gevoerd, nam de raad een aanvang met de behandeling der agenda. GEMEENSCHAPSPLICHT. Tegen mijn gewoonte in doe ik ditmaal een ernstig beroep op den gemeenschaps- plicht van alle lezers en lezeressen. De nood in vele gezinnen in dezen har den winter is van dien aard, dat talrijke jongeren en ouderen in slechte of onvol doende onder- en bovenkleeding ons club huis bezoeken. Tientallen komen zonder behoorlijk schoeisel met koude natte voeten Velen slapen onder oude jassen bij gebrek aan behoorlijke dekens. In velerlei opzicht lijdt deze jeugd bittere armoede. Ik acht mij zelf niet langer verantwoord ‘e zwijgen. Alles kunnen wij gebruiken. Wie helpen wil en kan, stort nu direct op giro 54693 of bel op 117828, clubhuis A^?e Musschen". Rijswijkschestraut 157. Alle goederen zullen wij gaarne laten af- nalen. ng van vuurpotten moet worden be gonnen. De heer de Visser <C.P.) sluit zich hierbij aan Hij vraagt wethouder v. d. Bilt bij de H.T.M.-directie aan te dringen op de verstrekking van warm drinker aan haar personeel. Z.i. kan men het tijdelijke personeel bij het sneeuwruimen voorzien van rubber-overschoenen. die eigendom der Gemeente blijven; een uitgave voor één maal dus. Spr. blijft aandringen op meer brand stoffen. Weth. Buurman (S.D.) wijst op den schoeiseldienst voor werkloozen van het Haagsch Crisiscomité, waarvan zeer veel gebruik wordt gemaakt, zoo dat de werkloozen in dit opzicht niet in zoo slechten toestand verkeeren. Rubberoverschoenen zijn niet dade lijk in voldoende hoeveelheid te ver- kjijgen. Zij zouden ook spoedig on bruikbaar worden Waar noodig. wor den maatregelen genomen. Met de kolen voorziening, die slechts bijsteun is, kan men thans niet verder gaan. De heer de Visser (C.P.) blijft aandringen op verstrekking van over schoenen aan sneeuwruimers, n.l. tijde lijk in bruikleen, zoodat ze telkenmale opnieuw gebruikt kunnen worden. Bij goed onderhoud blijven deze schoenen jaren goed. Arbeidsverbod voor 14 en 15-jarige me.sjes. Vervolgens heeft de raad zijn advies vastgesteld met betrekking tot een voorontwerp tot wijziging van de Ar beidswet 1919, inhoudende een arbeids- verbod voor 14- en 15-jarige meisjes. De raad heeft zich daarbij met groote meerderheid (297 stemmen) uitge sproken vóór een arbeidsverbod van 14-jarige meisjes. Wat de 15-jarige meisjes betreft, verklaarden zich een meerderheid tegen een arbeidsverbod. In de onderstelling echter, dat er een verplichting tot het volgen van onder wijs, resp. opleiding zou bestaan, sprak zich de raad ten aanzien van beide categorieën meisjes vóór een arbeids verbod uit. De raad heeft zich verder, wat be treft een eventueel arbeidsverbod van 14-jarige meisjes, in overeenstemming met het voorontwerp, uitgesproken tegen het toestaan van uitzonderingen, behalve voor wat betreft degenen, die onder een leerovereenkomst werken, als beaoeld in titel ii der Nijverheids- onderwijswet. De raad heeft voorts uitgesproken, dat bij eventueele invoering van een derge lijk arbeidsverbod rekening zou dienen te worden gehouden met de tegenwoor dige buitengewone omstandigheden. Het adres van M L. van Buren, hou dende verzoek te bevorderen, dat maat delen worden getroffen tot beperking vïn het verkeerslawaai op het krui s- unt Jozef IsraëlslaanWeissenbruch- jtraat wordt gesteld in handen den burgemeester ter afdoening. Een schrijven van mej. J. C. van den jleuvel, houdende verzoek om steun en mededeeling, dat zij van „Centraal $oningbeheer” een aanschrijving heeft onivangen. dat zij op 15 Januari a.s- jjet huis Heemskerckstraat 23 te Loos- duinen moet hebben verlaten, wordt gesteld in handen van B. en W. ter af doening REDE VAN MINISTER De Hooge Raad van Arbeid heeft op Zaterdag 20 Januari zijn 51ste verga dering gehouden onder leiding van zijn voorzitter, prof. mr. P. J. M. Aalberse. Deze vergadering, welke werd bij gewoond door den minister van Socia le Zaken, dr. J. van den Tempel, droeg in zooverre een bijzonder karakter, dat, vóór den aanvang der eigenlijke werkzaamheden, herdacht werd het twintigjarig bestaan van den Raad. Na het openingswoord van den voor zitter, hield dr. van den Tempel een rede, waarin hij deed uitkomen, hoe in wel zeer bijzondere tijdsomstandig heden den nieuwen bewindsman een moeilijke taak is toevertrouwd. De Regeering moet werken in de sfeer van de geweldige moeilijkheden, waarin land en volk verkeeren, moei lijkheden en gevaren, die de aandacht gespannen houden, waarbij echter het werk, dat op de toekomst is gericht, niet mag worden verwaarloosd. In deze omstandigheden is samenwerking met ae vertegenwoordigende kringen der bevolking en van het bedrijfsleven zeker ook voor den minister van Socia le Zaken meer dan ooit geboden. De Hooge Raad van Arbeid neemt onder de lichamen, waarmede de mi nister van Sociale Zaken moet samen werken wel een zeer bijzondere plaats in. Hij is zijn algemeene adviseur bij uitnemendheid. Uitvoerig schetste spr. de totstandko ming van den Hoogen Raad van Ar beid, op 15 Februari 1920, door zijn grondlegger, den toenmaligen minister Aalberse, geïnstalleerd. De Raad zou zijn een permanente vertegenwoordi ging van het volle sociale leven bij de organen van den staat, al heeft den grondlegger ongetwijfeld dis verder doel voor oogen gestaan een zoodanige ontwikkeling en samenwerking van de organisaties, dat de Overheid kan vol staan met het verleenen van haar sanctie aan de, na vrij overleg, tot stand gekomen regelingen. Op die wijze zou een wezenlijke sociale her vorming kunnen worden tot stand ge bracht. Aan dit laatste heeft de feitelijke ontwikkeling niet geheel beantwoord. De leiding bij de sociale wetgeving is bij de overheid gebleven, al is de taak van het georganiseerde bij de uitvoering steeds geworden en al openen zich bij voort during nieuwe perspectieven. De Hooge Raad van Arbeid zich een gezaghebbende plaats verwor ven als orgaan van advies. Sedert 1919 hebben vrijwel alle groo te problemen op hét terrein van den arbeid den raad beziggehouden. In to taal werden tijdens zijn bestaan 128 adviezen uitgebracht. Gaarne wil spr. den dank van de Regeering brengen voor den gewichtigen arbeid, welke be langeloos, door deze keur van personen, jarenlang ten bate van het gemeene welzijn is verricht. In het bijzonder betrekt spr. in dien dank zoowel den vroegeren secretaris, mr. A. C. Jose phus Jitta. als den huidigen. mr. ir. A W. Quint. Een bijzondere voldoening moet deze dag geven aan den grondlegger van de instelling, prof. Aalberse, die thans de vrucht van zijn daad kan beschouwen. Onder diens bijkans zevenjarig minis terschap zijn belangrijke wetten tot stand gekomen, waarvan spr. o.a. noemt, behalve de instelling van den Hoogen Raad van Arbeid, de Arbeids wet, de Ouderdomswet, een ingrijpen de wijziging van de Invaliditeitswet, de Gezondheidswet, de Warenwet, de Vleeschkeuringswet, een wet op de drinkwaterleidingen en de Werkloos- heidsverzekeringsnoodwet. De toenmalige bewindsman had den wind mee. doch het is in het leven soms een groote verdienste, de goede gelegen heid aan te grijpen. Ervaring, rust en tact hebben, naast de wetenschappelijke bezonkenheid en een warm sociaal ge voel, steeds zijn optreden gekenmerkt. Moge het prof. Aalberse nog vele ja ren gegeven zijn op den voorzitterstoel in den Hoogen Raad van Arbeid zijn medewerking te verleerjen aan den so cialen arbeid, die allen zoozeer ter harte gaat. De heer E. Kupers sprak vervolgens namens de gezamenlijke arbeidersvak- centrales een woord van gelukwensch Een van de doeleinden van den toen maligen minister Aalberse was om door instelling van den Hoogen Raad van Ar beid de tegenstelling op sociaal terrein zooveel mogelijk te overbruggen en wanneer thans een balans wordt opge maakt, kan wel worden gezegd, dat de Raad voor een belangrijk deel in zijn werk is geslaagd. De arbeidersvakcentrales hebben de organisatie zoo opgevat, dat gestreefd moest worden naar samenwerking, om te zoeken naar wat vereenigt en die goede samenwerking met de vertegen woordigers van de werkgevers heeft on getwijfeld ook een gunstigen invloed gehad buiten den Raad. Namens de arbeidersvakcentrales dankte spr. den heer Aalberse voor het vele, wat deze gedurende zoo lange ja ren ten bate van het land en vooral ten bate van de arbeidersklasse heeft weten te bereiken. De heer H. P. Gelderman C.M.zn. sloot zich bij de gelukwenschen aan Spreker gaf nog eens een overzicht van de so ciale ontwikkeling van het bedrijfsleven waarbij hij den nadruk op legde, dat iedere sociale maatregel direct ten bate Aan de orde is: 19. het voorstel tot verstrekking van ’‘’arm voedsel gedurende het felle *interweer. De heer v. d. Zee (S.D.) juicht deze ’«strekking toe en vraagt openbare Wegenheden voor verwarming, in het ^lang van de burgerij en ook van buiten werkende ambtenaren der Ge beente enz. De heer de Visser (C.P.) vraagt overweging van verstrekking van warm drinken aan hen, die in particulieren of overheidsdienst (ook H.T.M.-personeel) °P straat werkzaam zijn. Ook vraagt spr. schoeiselverstrekking voor sneeuwruimers. Spr. steunt het verzoek van open bare verwarmingsgelegenheden en Vraagt aandrang bij de Regeering voor be verstrekking van extra-kolenbons. Weth. Buurman (S.D.) deelt, wat be vraag van den heer v. d. Zee be seft, mede, dat de plaatsing van vuur potten zal worden overwogen. In de verstrekking van warm drin ken wordt door particulieren grooten- beels voorzien B en W zullen ook het verzoek van bon heet de Visser overwegen, wat be seft verstrekking van warm drinken. De H.T M moet eyeotueele maat delen nemen voor haar personeel Het schoeiselvraagstuk is peering heeft een t in de reparatiekosten toegezegd, 'en is nu. 75 ets per dag van sneeuwruimen verdiende loon aanmerking te brengen voor trek van 2/3 van het loon. De verstrekking van 1- De verstrekking van brandstof zal tóó worden geregeld, dat men er over kortere perioden over zal kunnen be schikken. Op 15 Januar ió strekt en vandaag weer ■- De heer v. d. Zee (S.D aat zoo spoedig wol Langen van te late sneeuwruiming en te weinig arbeidskrachten. Den Haag maakt ais woonstad een goed figuur in dit opzicht, zooals blijkt bij verge lijking met Rotterdam. Als morgen zich meer werkloozen melden, zal de dienst worden uitge breid. Het kost veel geld. Alleen aan loonen betaalt men vanaaag ƒ4000. B. en W. zijn zeer tevreden deze wijze van sneeuwruiming i leiding van den directeur der meentereiniging. B. en W. willen graag bevorderen, dat zoo weinig mogelijk overwerk wordt verricht, maar men moet daar tegen geen bezwaar maken als het gaat om het bevrijden van de stad van sneeuw. Wethouder Buurman (S.D.) acht den aftrek van 2/3 van het loon van den steun geen bezwaar inzake de sneeuwruiming. vooral nu 75 cent bui ten beschouwing blijven voor schoeisel. Het is spr. niet bekend, dat houders van sneeuwkaarten zich niet hebben aangemeld. In dat geval zou hun steun in gevaar komen. Spr. zal er naar informeeren meent, dat het niet juist kan zijn. De voorzitter deelt mee, meermalen is overwogen, de burgerij te verplichten, de trottoirs van sneeuw te ontdoen. De directeur der Reiniging is er niet voor, omdat de sneeuw op den rijweg wordt geschoven en hin derlijk is voor het verkeer. Tegen de gladheid dient de verplichting tot strooien, waaraan de politie krachtig heeft herinnerd. Zij zal het daarbij niet laten, want inderdaad is de hulp der burgerij zeer onvoldoende. Spr. hoopt, dat dit spoedig zal verbeteren. Ieder kan wel over zand of asch de beschikking krijgen. De heer van Langen (S.D.) acht zijn vragen thans beantwoord. De heer van der Leeuw (Lib.) adviseert, een waarschuwingssysteem te ontwerpen voor sneeuwruimers, op dat men steeds de beschikking over hen kunne verkrijgen. Hij dringt aan op uitbreiding van de technische outil lage, vooral de mechanische sneeuw ruiming. Er is een tekort aan arbeidskrachten geweest. Daarin moet worden voorzien voor de toekomst. Spr. vraagt een onderzoek naar het percentage der niet-opgekomen werk loozen met sneeuwkaarten. De heer van Langen (S.D.) brengt den directeur der Reiniging den lof, die hem toekomt en wijst op de toevalligheden, die bij het sneeuwrui men een rol spelen, zooals in dit geval het feit, dat Donderdag de sneeuw eerst na 7 uur is gevallen, waardoor men niet de beschikking heeft gehad over voldoende werkkrachten. Is voor de toekomst niet wenschelijk, dat den teruggestuurden opdracht wordt gegeven, zich ’s middags op nieuw te melden voor het geval er in- tusschen sneeuwval is? Spr. heeft niet den indruk, dat er met alle kracht is gewerkt, waardoor wij thans in de stad een toestand heb ben zooals wij nog nooit hebben ge kend. De directeur kan daaruit een les trekken voor de toekomst. Vroeger hadden de werkloozen meer belangstelling voor dit werk omdat slechts de helft van hun loon werd af getrokken, thans 2/3. Wat er overblijft, is niet voldoende voor het werk, dat men moet doen. Weth. de Vries (A.R) betoogt an dermaal, dat gedaan is, wat gedaan kon worden. De zaak zal nog in de be treffende Raadscommissie worden be handeld. De interpellatie wordt gesloten. De voorz. sluit de verga der i n g te 10 min. voor 3.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 11