HAAGSCHE COURANT De oorlog Europa in Hoe koud het toen was van Strenge winters voorheen TELEGRAMMEN STADSNIEUWS BINNENLAND Maandag 22 Januari 1940. DE HONDERDDUIZEND Huwelijk in de residentie VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND DE RAMP VAN DE „ORAZIO” Er kan ons nog heel wat te wachten staan DE SNEEUWRUIMING Geestelijke weerstand in dezen tijd Geen pressie op de neutralen DUITSCH COMMENTAAR De Maastunnelbouw te Rotterdam Het credietplan voor den scheepsbouw Reddingspogingen worden voortgezet LONDEN GEEFT UITLEGGING VAN CHURCHILL’S REDE DE EGYPTISCHE ZAAKGELAS TIGDE IN NEDERLAND PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD OP DE SKI’S DE BRITSCHE BESTELLINGEN IN AMERIKA DE DUITSCH-RUSSISCHE VERHOUDING Onder vuur genomen. Vliegtuig- patrouilles opgestegen Zaterdag Duitsch vliegtuig boven ons land VISCHAANVOER TE SCHEVENINGEN Gevallen op no. 9617 KENNISGEVINGEN Hinderwet. VIERDE BLAD. loterij is heden gevallen op no. 9617. Het lot is verkocht door de collec- Car- rechtmatige grieven koesteren, omdat I geprotesteerd. i is straten No. 17473. IN DEN GEMEENTERAAD BESPROKEN. In den Gemeenteraad is vanmiddag de sneeuwruiming besproken. Wij verwijzen naar ons verslag in dit num mer. Burgemeester de Monchy wenscht het jonge paar geluk. Rede van mr. L. Einthoven. Mr. L. Einthoven sprak over de be- teekenis van geestelijke volkskracht voor hen, die onder de wapenen zijn. Echter mag niet verzuimd worden, ook de bevolking temidden waarvan deze weermacht leeft en werkt, geestelijk gezond te houden. Bij zijn thuiskomt op de verlofdagen mag de soldaat niet bemerken, dat zijn kinderen verwil deren en niet meer te regeeren zijn, dat zijn vrouw met allerlei zorgen zit, waarbij zij niet voldoende geholpen wordt, dat zijn vrienden en kennissen Regeering zal voor 50 procent deelnemen Dubbele misère in 1917. De herinnering van zeer velen gaaf in deze dagen terug naar den feilen winter van 1917, toen de wereldoorlog in vollen omvang woedde. Onze mijnen produ ceerden toen nauwelijks een vijfde deel van het tegenwoordige kwantum en van koleninvoer was geen sprake. De kou nam bezit van alle woningen en kanto ren, waar de brandstof schaarsch was of soms geheel ontbrak. Men stookte haard en kachel met alle mogelijk surrogaten, de geïsoleerde eilanden, waar het ge- ROME, 22 Januari. (Stefani.) Offi cieel wordt medegedeeld, dat het Ita- liaansche motorschip „Orazio” gisteren tegen 5 uur op 38 mijlen ten Zuiden van Toulon wegens brand aan boord noodseinen heeft uitgezonden. Een watervliegtuig, een mijnenve ger, een sleepboot en verder een Fran- sche torpedojager en de Italiaansche schepen „Conté Biancamano”, „Colom bo”, „Cellina” en „Edera” begaven zich naar de opgegeven plaats om hulp te verleenen. Het watervliegtuig heeft het schip het eerst opgemerkt en geseind, dat het vuur in het achterschip woedde en zich geleidelijk uitbreidde naar den voor kant. De Fransche sleepboot moest we gens de woelige zee naar Toulon terug- keeren. De eerste schepen naderden de „Ora zio” tegen half 5 's middags en be gonnen direct hun hulppogingen, waar bij zij hinder ondervonden van de ruk winden. Den geheelen nacht hebben deze operaties voortgeduurd. De „Orazio” had 412 passagiers aan bekleeding gaat daar normaal door en ook de hekken voor de inspectiepaden zijn daar reeds grootendeels gemon teerd. Nabij het ventilatiegebouw is men bezig den wand van het ventilatiege bouw. die de afscheiding tusschen de landtunnel en het gedeelte tunnel in het ventilatiegebouw vormde, weg te breken. Men zal zich herinneren, dat deze wand hol is uitgevoerd om het breekwerk niet al te bezwaarlijk te maken, zij moet echter sterk genoeg zijn om den geweldigen gronddruk, welke tijdens het „afzinken” van het ventilatiegebouw op dezen wand komt te drukken, weerstand te bieden. Men is begonnen in de groote machineka mer verschillende loopkranen te mon- teeren, welke noodig zijn voor het op zijn plaats brengen der zestien schroef- ventilatoren voor het ventilatiesysteem aan den rechter oever Voordat de vorst en daarmede de ijsgang op de rivier zoodanige vormen hadden aangenomen, dat varen op de rivier onmogelijk was, is het gelukt verreweg het grootste ge deelte van de hulpwerktuigen en ma chines, welke noodig zijn voor het zin ken in de rivier, weg te nemen van het eerste reeds gezonken stuk en te bren gen naar het tweede, tot zinken gereed liggende stuk in de Waalhaven. Zaterdag 6 Jan. liet zich echter de ijsgang zoodanig aanzien, dat het niet langer gerechtvaardigd leek den meest rivierwaarts liggenden richttoren Zon dag in de rivier te laten staan, zoodat besloten werd, deze ’s middags weg te nemen. waaronder de papierballen opgeld de den. Met jassen aan en dassen om den hals geknoopt zat men aan tafel en hun kerde naar den nacht, die eenige warmte bracht onder een dekenvracht. In dit opzicht staan we er nu in elk geval veel beter voor en voor kolenge brek behoeft vooralsnog niet te worden gevreesd. Nog versch in de herinnering ligt de winter van 1929, die eerst recht begon, toen men de eerste voorboden van de lente al mocht verwachten, in Februari namelijk. latend, waar tot diep in den zomer geen boom ontbotte en geen grassprietje groeide. Alles was doodgevroren en het vee stierf van honger in de kale weiden. Op 11 Mei, zoo vertelt de historicus, kon men nog niet dieper dan twee voet graven. Daar beneden lag de bodem nog steeds keihard bevroren! De kou van ’46 werd tot een booze droom voor vele geslachten nadien. Honderd jaar later, omtrent 1850, staat wederom een winter van bijzon dere felheid geboekstaafd. Op 12 Jan. vroor het toen 21 graden Celcius! De meteorologische waarnemingen worden daarna nauwkeuriger en be trouwbaarder, waarmee niet gezegd wil zijn, dat wij aan Joh. H. Been’s geschrif ten twijfelen. Maar cijfers geven nu eenmaal meer houvast en na 1849 kunnen we de sterke verhalen over verschrikkelijke kou toet sen aan de thermometerstanden. gelijk die door de Bilt werden gegeven. Welnu, hier is er een rijtje van: op 8 December 1872 20 gr. C.; op 25 Jan. 1881 19 gr. C.; op 18 Febr. 1855 17.7 gr. C en 17.5 gr. C. op 9 Dec. 1880. Van de formidabele koude van 1890 zijn ons geen cijfers bewaard gebleven, maar „de- barre winter van ’90’ heeft zulk een beruchtheid, dat bijzonderhe den hiervan bijna overbodig zijn. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben gistermiddag in de omgeving van Wassenaar geruimen tijd de ski- sport beoefend. Tot besluit heeft de Prinses enkele tochtjes per slede gemaakt. MET GEOPEND KNIPMES GEZWAAID. Zaterdagavond te omstreeks half negen werd uit een café aan den Zuid- Binnensingel aan het bureau Prinse- straat aangebracht de 53-jarige opper man R.K. De man verkeerde onder drankinvloed en had even te voren op de Lijnbaan gezwaaid met een geopend zakmes. Tegen K. is proces-verbaal opgemaakt, wegens overtreding van art. 424 van het Wetboek van Straf recht t.w. het in staat van dronken schap bedreigen van iemands veilig heid. Benoemd tot gezant in Japan Naar verluidt, is de heer Nicolas Khalil Bey, die sinds 1936 als Egyp tisch zaakgelastigde zijn land hier ter stede vertegenwoordigt, benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Japan. LONDEN, 22 Januari. (U.P.) Blijk baar tengevolge van de reactie in ver schillende neutrale staten op de rede van Churchill heeft een Britsche woord voerder het beroep van minister Chur chill op de neutralen uitgelegd. „Dit beroep moet niet opgevat worden als een nieuw uitgangspunt of als een verkla ring van de regeeringspolitiek”, aldus de woordvoerder. Churchill’s rede raakt niet de kwestie van de verantwoordelijk heid van het geheele kabinet”. Deze verklaring schijnt de rede van Chruchill te verzachten, en schijnt afge legd om het misverstand en de beschul digingen te weerleggen, dat Engeland tracht druk uit te oefenen op de neu tralen. De woordvoerder zeide verder, dat Churchill’s speech een persoonlijk ka rakter draagt en een van de serie rede voeringen is, waarin ministers van het Britsche rijk commentaar leveren op den oorlogstoestand. Van gezagheb bende zijde wordt er de nadruk op ge legd, dat Churchill’s woorden slechts zijn persoonlijke opvatting hebben weergegeven. Op de vraag of het geen gewoonte is dat de ministers alvorens een rede uit te spreken, overleg plegen met hun collega’s, antwoordde men dat dit niet noodig is. De ministers kunnen naar eigen goeddunken handelen. De woordvoerder bevestigde evenwel, dat de neutrale staten in de eerste plaats zullen profiteeren van een over winning der geallieerden en dat Chur chill eenvoudig dit „vaststaande feit” heeft gereleveerd. Als de geallieerden In 1795 vroor het zoo geweldig, dat de Fransche maarschalk Pichegru met zijn troepen, cavalerie, kanonnen en leger trein incluis, over de bevroren rivieren kon trekken. De geschiedenisboekjes vertellen het in geuren en kleuren. Dat het een ongeveer dertig jaar vroe ger nóg kouder was geweest en de maanden Januari en Februari 1740 nog vele jaren nadien in bange herinnering bleven van hen, die deze Siberische tem peraturen te doorstaan kregen, is min der bekend. De bekende Brielsche historicus, wij len Joh. H. Been, wijdde aan die barre dagen een schets in zijn verzameling Historische Fragmenten en wat daarin te lezen staat, is van dien aard, dat daarbij vergeleken, de koude van nu als een milde temperatuur valt te beschou wen. De vorst zette begin Januari met zoo veel gestrengheid in, dat binnen acht dagen de breede Maasmond voor den Briel dichtgevroren lag en tot een ver keersweg werd. Zelfs de zee lag tot een halve mijl uit de kust dicht en omtrent half Januari was de vorst zoo hevig, dat men het brood uit de kasten eerst bij het vuur moest ontdooien eer het te kunnen ge bruiken. Februari ging voorbij met onvermin derde koude en eerst half Maart week I de winter, een troosteloos land achter- Door den burgemeester der residen tie, mr. S. J. R. de Monchy, werd heden ten stadhuize het huwelijk voltrokken tusschen den heer O. N. Haitink, adj.- inspecteur eener Levensverzekering Mij. reserve le luitenant der Huzaren met mejuffr. Mary van Weel, pleegdoch ter van mr. M. v. d. Feen, referendaris ter Gemeentesecretarie. Getuigen bij dit huwelijk waren de heeren W. H. L. Haitink, directeur Gemeentelijk Electr. Bedrijf te Amsterdam; W. O. E. Haitink, BERLIJN, 22 Januari. (Eigen Tel. De redevoeringen van Churchill en Halifax worden in politieke kringen als overduidelijk gekenschetst. Vooral Churchill zegt, aldus meende men, in tamelijk plompen vorm, dat het de wensch van Engeland is, dat alle onzij- digen hun neutraliteit zoo spoedig mogelijk zullen prijsgeven, om zich aan de zijde van Engeland te scharen. Dat Churchill er in zijn rede ook den Volkenbond heeft bijgehaald zal, zoo meent men hier, de waardeering voor den Volkenbond bij de neutralen niet ten goede doen komen. Terwijl Engeland, aldus redeneert men in Berlijn, alles in beweging zet om het oorlogsterrein uit te breiden, is het de kennelijke bedoeling van Ita lië, het Europeesch slagveld zooveel mogelijk te beperken. ass.-accountant; mr. M. v. d. Feen, refe rendaris ter Gemeentesecretarie en H. M. v. Weel, le luitenant der Rijdende Artillerie te Arnhem. Als bruidsmeisjes fungeerden de dames C. Ramaer, H. v. Weel, Bartelds en als bruidsjonkers de heeren A. Gentis en H. Heijting reserve 2e luite nant der Cavalerie. Rede van dr. J. Lammerts van Bueren. Dr. J. Lammerts van Bueren behan delde het onderwerp Waarom is gees telijke weermacht noodig Als onrust van buiten dreigt, hebben wij te zorgen, aldus spr., dat die vijand, die ons omringt en misschien benadert, geen bondgenooten van bin nen vindt. Daarom moeten wij letten op wat het geestelijke evenwicht in ge vaar zou kunnen brengen. Staan en wachten slijt de krachten. Het samenvoegen van de o van ont spanning met de o van ontwikkeling is toe te juichten. Bij de juiste levens- vulling is reeds veel gewonnen in de moeilijkheden, die en den gehuwden en den ongehuwden militair omringen. Daarnaast is het de taak der vrouw om welbewust haar houding in deze dagen te bepalen en te zorgen, dat door haar toedoen de moeillijkheden en ge varen niet zouden worden vergroot. Te koud om schaatsen te rijden Op den llen zette de vorst met alle gestrengheid in en als wij de couran ten van die dagen doorlezen, dan vaart ons nóg een rilling door de leden. 't Was bar. Tal van menschen raak ten bewusteloos door de enorme koude. In Naaldwijk wandelde een paard langs de wegen met een wagen achter zich en op den bok een stijf gevroren koet sier. De ijsbanen waren verlaten, om dat de striemende Noordoosten wind het verblijf er tot een kwelling maakte. De temperatuur daalde tot 20° be neden het nulpunt en het weerbericht bleef pessimistisch. Nóg strenger vorst verwacht, meldde ons blad van 11 Februari. En den vol gende dag liet de volgende ontboeze ming lezen „De vorst wordt heviger. Alles heeft de vorst uitgemergeld en verdroogd. De koude is geweldig. Fel blaast de Oostenwind en doet er het zijne toe om de menschen op straat te doen krimpen in hun jassen en weg te dui ken onder dassen, pelsmutsen en zelfs een soort van Eskimo-uitrustingen. Het theater- en cafébezoek lijdt ern stig onder de koude. Wie niet buiten moét zijn, blijft binnen. Het plaveisel in enkele door de vorst gebarsten.” Het voornaamste nieuws in de bla den betrof de koude en haar gevolgen De Regeeringspersdienst meldt: Hedenmiddag hebben zich op groo te hoogte vreemde vliegtuigen van onbekende nationaliteit van Oost naar West over ons land bewogen; zij zijn het laatst tusschen Rotter dam en den Haag gesignaleerd. Onze luchtdoelartillerie heeft ze onder vuur genomen, terwijl Ne- derlandsche vliegtuigpatrouilles zijn opgestegen. De Regeeringspersdienst meldt: Zaterdagmorgen te ongeveer kwart voor elf is* op groote hoogte bij Nijme gen een vliegtuig van Duitsche natio naliteit onze grens gepasseerd. Dit vliegtuig werd vervolgens boven Gel derland, Utrecht en Zuid-Holland waargenomen. Te ongeveer kwart over 11 bevond het zich boven den Haag. Eenige patrouilles jachtvliegtuigen zijn opgestegen. Bij de Duitsche regeering is tegen deze schending van ons rechtsgebied Stagnatie door de vorst. De aanhoudende vorst maakt, dat de Voortgang der werkzaamheden aan den bouw van de Maastunnel te Rotterdam in de afgeloopen maand belangrijk is gestagneerd. Zoo ligt het werk aan den opbouw der ventilatiegebouwen geheel stil, terwijl ook met het grondwerk en betonwerk op de andere werkterreinen heel weinig voortgang kon worden ge blaakt. Alleen daar waar de tunnel ge sloten is en diep onder den grond in oen constante temperatuur kan worden gewerkt, loopt de arbeid door. In hoofdzaak is dit wel het geval op den fechter over in de gesloten Landtun- ®el, welke nabij het portaal van een houten afsluiting is voorzien en waarin ten opzichte van buiten een behoorlijk *acbte atmosfeer aanwezig is. De tegel- de burgerlijke overheid aan hen zoo veel minder aandacht wijdt dan aan het moreel van den troep. Laat men, aldus spr., voor de burgerbevolking en vooral voor de jeugdige personen, een soortgelijk werkprogramma opstellen als voor de militaren. Dit alles vereischt geld, maar meer nog vereischt het de mobi lisatie van alle goedgezinde geesten om vrijwillig in vrijen tijd zich aan dezen arbeid te geven. Er is hier een absoluut noodzakelijke taak te vervul len als aanvulling op datgene, wat het militaire apparaat verricht. BERLIJN, 22 Januari. (U.P.) Van Duitsche bevoegde zijde ontkent men ten stelligste, dat er tusschen Duitsch- land en sovjet-Rusland over wijzigin gen van de Duitsch-Russische in- vloedsgrens in Polen onderhandelingen gevoerd zouden zijn, terwijl er evenmin besprekingen over militairen steun van Duitschland aan Rusland tegen Finland gaande zijn. Samenkomst in het Jaarbeursgebouw te Utrecht Hedenmiddag is in de groote zaal van het jaarbeursgebouw te Utrecht een samenkomst gehouden van al degenen uit den lande, die werkzaam zijn op het terrein van sociale zorg. Op deze vergadering voerden zes spre kers het woord over onderwerpen betreffende sociale problemen, gezien in verband met de huidige oorlogs omstandigheden. NEW YORK, 22 Januari. (Reuter.) In officieele kringen te Washington verneemt de „New York Times” dat Engeland voornemens is, voor onge veer 250 millioen pond sterling vlieg tuigen en ander oorlogsmateriaal in de Vereenigde Staten te bestellen. Men meldt, dat Londen daarvoor Ameri- kaansche deviezen tracht te krijgen. De minister van financiën, Mor- genthau, zoekt naar middelen tot ver- grooting der fabrieken, zoodat zij aan de Britsche bestellingen kunnen vol doen. H.M. de Koningin ontvangt den Amerikaanschen gezant Zaterdagmiddag heeft H.M. de Ko ningin den Amerikaanschen gezant alhier, Georg A. Gordon, in audiëntie ontvangen. den oorlog te winnen, zal er geen agres sie meer zijn en kunnen de neutralen gerust zijn en hun kostbare maatrege len, die Duitschland hen dwingt te nemen, staken. De aanvoer te Scheveningen van versche visch uit zee is den laatsten tijd zeer gering geweest. De weers omstandigheden en andere oorzaken maakten het voor de kustvisschers on mogelijk de visscherij uit te oefenen. De motorkotter Sch. 12 is nog wel buitengaats geweest, doch dit heeft ook weinig resultaat opgeleverd. Ook het uitvaren van motorloggers ter uitoefe ning der trawlvisscherij schijnt voor- loopig van de baan geschoven te zijn. Er is weinig animo voor deze visscherij. Weliswaar was er sprake, dat een motorlogger gereed zou worden gemaakt voor de snurrevaardvisscherij, doch dit is ook nog niet zeker. Hedenochtend was er geheel geen aanvoer. Door de sneeuwval zijn heden ochtend geen vischauto’s van IJmuiden komen doorrijden, zoodat de vischloods een ledige aanblik bood en de koop lieden onverrichterzake naar huis terug konden keeren. De verwachting is, dat morgenochtend visch uit Denemarken op de markt zal worden aangevoerd, tenzij de onderweg zijnde vrachtauto’s al te veel hinder van de sneeuw onder vinden. brek zijn intrede deed de volkomen gestremde scheepvaart, waardoor o.a. de kolentoevoer werd belemmerd enorme branden, waaraan o.a. het Leid- sche stadhuis en het theater „Flora” te Amsterdam ten offer vielen. Op 15 Februari wandelden we over de Merwede van Dordt naar Papen- drecht, nadat daags tevoren nog een ijsbreker was gepasseerdHet kwik zakte tot 21 graden onder nul te Maas tricht en de treinenloop stagneerde op vele plaatsen. Voor Scheveningen ont stond een ijsbarrière waardoor de kust het uiterlijk kreeg van een poolland schap. Achter de ijsschotsen op het strand, rezen sneeuwheuvels op met een ijs korst op den to pen door de werking van den vloed ontstonden kleine grot ten met een fantastische versiering van afhangende ijspegels. Sinds menschenheugenis had Scheve ningen nog nooit zulk een strandbeeld getoond. De kolenschaarschte door de verkeers- stagnatie maakte het noodig verschei dene scholen en badhuizen te sluiten en de gemeente maakte een aanvang met de verstrekking van warm voedsel. Op 21 Februari zette een korte, lichte dooi in, maar een week later vroor he tal weer dat het kraakte, zóó, dat de zee voor Scheveningen den 28en over een vrij grooten afstand dicht lag. Den 25en Maart meldde het weerbe richt matige tot lichte vorst 's nachts overdag toenemende dooi, maar dien dag wandelden toch nog twee Groning- sche studenten van Kampen naar Schokland en vandaar naar Enkhuizen Urk was in die Lentemaand het doel van tal van sledetochten en de weg naar Marken per schaats, slede en auto scheen op den duur al de normale te zijn geworden. In het begin der tweede week van Maart week de vorst definitief, na, met enkele korte onderbrekingen, ruim twee maanden te hebben geheerscht trice mevr. J. Baerts-Schutte, Noorder Amstellaan 97 te Amsterdam. De honderdduizend van de Staats- B. en W. hebben aan de wed. M. Rui- jard. geb. A. Ooms, vergunning verleend tot het uitbreiden van de door electro- motoren gedreven metaalbewerkingsin- richting met smederij en autogene lasch- en snij-inrichting in het perceel Car- tesiusdwarsstraat 33. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het hoofd bureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en monde ling tusschen 12.30 en 2.30 uur: een spade, een wit metalen schakelarm band, een dubbele courantentasch, een bruine bivakmuts, een br. led. dames- taschje, inh. poederdoosje, portemon- naietje met 13 cent en 5-rittenkaart H.T. M., 2 ledige melkbussen, een fietshandkap, een pakje gaspenningen, een zwarte over schoen, een zakmesje met beenen heft, een zakmesje, een R.K. kinderbijbeltje, een dokter’s gehoorapparaat, een paar zwarte kinderrubberlaarzen, een linker- schaats, een pak, inh. bruine papieren zakken, een zwarte dop van „Rap-pen” vulpenhouder, een blauw met witte wol len das, een zwart lederen heerenporte- monnaie inh. geld en trouwring, gemerkt L.E.0 25-4-’26 H.T., een claxon van Ci troen, een dubbele led. schooltasch inh. boeken t.n.v M Groeneveld, een vulpen, merk .JJifa Vacuum”. 3 kaartjes wol met patroon voor bivakmuts, een couranten zak, inh. jute zak, een zakje koekjes en fietspomp, een heerenrijwiel Burgers, E.N.R. No 10049-40, een br. led. heeren- portem. inh ƒ0.50, een damesrijwiel Twilt, een passer een bobslede, een sigaretten aansteker, diverse handschoenen sleutels, rijwielbelastingmerken en ceintuurs. Bij de navolgende ingezetenen: een sleutel, No. 220-17, Smits, Druiven straat 62; een Gemeente-cou pon boekje trambiljetten, Hoofdkantoor, Haagsche Tramweg Mij.; een paar bruine gebreide wanten, Neuhuyskade 67; een paar br. led. dameshandschoenen. Loosduinschekade 138; een blauwe warmwaterzak, v. Bode graven, Dep. Bataljon Gren. Sub-cie., voorin. Alexanderkazerne; een br. hondje met belastingpenning 1939. de Pauw, Cuypstraat 154 II; een paar zwarte dames- overschoenen en een vulpen, merk Vo- luma, Kiosk, Tournooiveld; een paar zwar te gummi overschoenen, v. Someren, Veenkade 48: een pakje, inh. vuil wasch- goed, Minderman, Hooftskade 47, gev. 13-1; een transformator, Gerritsen, Netscher- straat 31; een rijwielbelastingmerk t.n.v. S. Strijbos, v. Zei, Pieterstraat 12; een vulpenhouder, merk Akkerman, Kerk- meijer, Druivenstraat 30; een leeren tasch voor fototoestel, merk Emm Cos, v. Hoor- nik, Jac. Catsstraat 262; een verm. zilv. polshorloge met defect stalen bandje, Oos tendorp, Harderwijkstraat 243; J h.l. maat, Vrijmoed, Kaapstraat 234; 2 paar zwarte damesschoenen, Evers, v. Miereveltstraat 66; een damestaschje met inh. o.a. por- tomonnaie met 0 82, Odenkirchen, Her- zogstraat 153; een br. kinderschoentje Cl.), v. Noppen, Paul Krugerlaan 200 I; een huissleutel, Tangel, v. Bylandtstraat 189; een nieuwe melkbus 5 1., Veenstra, Reitz- straat 337; een nikkelen motordop, Kra mer, Paul Krugerlaan 235; een huissleutel en een halve guldenstuk, Boot, Staverdenstraat 95; een d. bl. meisjes want, Evers. Herzogstraat 161, te bevr. na 9 uur; een zw. hond, Wentink, Joubert- straat 121; een molton melkbusbedekker No. 348, Verduin, Nieuwe Diepstraat 101; een herdershond, Vooren, Schalkburger- straat 252; een nikkelen bril in étui, Kaffa, Stortenbekerstraat 11; een witte kat, Klin- ters, Engelenburgstraat 167; een R.K. kerk boekje. van den Bosch, Paulus Potterstraat 76 (Loosd een groentenkist. Bink, Schle- gelstraat 54; een fox-terrier (wit-zwart). Boot. Cuypstraat 33; 3 katten, Rossmöl- der, Calandplein 19; een polshorloge met schakelband, Krols, de Carpentierstraat 70; een liter kruik oude genever, Stol, Ruysdaelstraat 158; een sleutel, v. Triet, Ch. de Bourbonstraat 211; een br. dames- portem met ritssluiting inh. /0.91, Hage, Joh. Camphuysstraat 115; een ijzer van schaats, Twil, Jan van Riebeekstraat 92; een auto-crick, Roos, Valkenboschlaan 165; een overschoen, maat 75-No. 322269, Tuk, v. Speykstraat 227; een baal meel, op etiket staat Zwaardemakers Handel en Industrie N.V. mengvoeders voor varkens, No. E. 36736, van Hagen, Regentesselaan 313; een kinderslede, Meijer, Anjelier- straat 50; een tijgerkleurige reisdeken, oen Boer, Denneweg 25d; een br. lersche setter (reu), v. Koppen, Celebesstraat 75a; wn zwarte Schotsche terrier, Audier, Wntsstraat 15; een br. schooltasch met schoolboeken, Dienstplichtige uit school, Schelpkade 43; een rood lederen dames- ceintuur, Hahn, Benoordenhoutscheweg 271; een groen wollen ceintuur van dames mantel, Rauws, Balistraat 64; een blauwe beurs, met inhoud, Le Poole, Bachman- straat 54; een gevlamde vulpen, merk «Eureka”, Sneek, Malakkastraat 80; een zwarte vulpen, merk „Durium”, Maurik- Broekman, Prins Albertlaan 22, Voorburg; een huissleutel, Verbaan, Schelvischstraat een grijsgestreepte kater, Sluijs, Ka- haalweg 130; een rijksdistributiekaart, de Zoete, Westduinweg 138b; een verchr. damespolshorloge met schakelbandje, van Kapelleveen, Houtrusthallen; een br. want met bont gevoerd, Koene, Westduinweg 164a; een verm. zilv. damespolshorloge met led. bandje, v. Vliet, Badhuisweg 175, ha 7 uur; een zwart met wit hondje, de Jager, v. Wesenbekestraat 51; een kinder- portem. met 0.52 Heikoop, Stevinstraat 215; 4 honden, 5 katten, Asyl, Nieuwe Haven 73. Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73. Naar aanleiding van de plannen van de Regeering, om crediet te verleenen aan de Nederlandsche reederijen bij het laten bouwen van schepen, deelde de directeur van de Benas, de heer C. J. P. Zaalberg, mede, dat het de be doeling van de Regeering zou zijn, voor 50 pCt. deel te nemen aan de bouw kosten, met dien verstande, dat de credieten niet meer dan 50 pCt. der bouwkosten mogen bedragen. De directie van de Benas betreurt het, dat de Regeering nog steeds geen beslissing heeft genomen, doch ver wacht binnen enkele dagen uitsluitsel, in ieder geval nog deze week. Het oordeel van den heer Zaalberg is, dat de scheepvaartmaatschappijen nu eenmaal moeten weten, dat één of twee slechte jaren geen rampspoedige gevolgen met talrijke executies na zich zullen sleepen. Het is de taak der Re geering, den reederijen deze zekerheid te verschaffen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13