Italiaansch brand mailschip in in Finsche luchtaanvallen op sovjet-bases in Estland flo. 17473. 1940. Maandag 22 Januar. een Ook Kroonstad gebombardeerd Honderd en negen opvarenden worden vermist Het schip vlammenzee BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND er- Vierhonderd Russische vliegtuigen boven Finland Het Russische leger- bericht De Finsche leg berichten Britsche torpedojager ge torpedeerd of op een mijn geloopen BUITENLAND 73 vermisten op- BINNENLAND Russisch offensief in Karelië Groot aantal bommen op Abo Senator Pittman bepleit nieuw een embargo tegen Japan De nieuwe regeering te Tokio niet aan de verwachting voldoen Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Russen bij Salla naar de grens teruggedrongen Acht dooden en Russische luchtaanvallen maken slechts weinig slachtoffers pit nummer bestaat uit 71J F bladen F^EERSTE blad. Russen zouden gebrek aan benzine krijgen HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: Eerste blad, pag. 1. op Eerste blad, pag. 3. zou ZOU Eerste blad, pag. 3. Het schip verloren, i Het verbrande mailschip Orazio” Eerste blad, pag. 2. een Eerste blad, pag. 1. na Eerste blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 2. Derde blad, pag. 1. veroveren. Derde blad, pag. 1. Vierde blad, pag. 1. Tweede blad, pag. 2. hoogte Finsche gisteren vijande- De ontplooide bedrijvigheid was de grootste sedert het begin van den oor- Aantal passagiers te Marseille aangekomen. Verscheidene Nederlanders aan boord. In Amerika zijn 150 personen door de koude omgekomen. Het vliegtuig van de K.N.I.L.M., de Pk - Afo., dat gisteren van Batavia op weg naar Australië vertrok, is na den start van Bali, in zee gestort en ver ongelukt. Drie leden van de beman ning en vijf passagiers werden gedood. De mecanicien werd ernstig gewond. lerievuur. Sovjet-Russische vliegtuigen hebben verkennings- en gevechtsvluch- ten ondernomen. Met succes zijn, vele plaatsen gebom bardeerd. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUBEAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Met ingang van Woensdag a.s. zullen weer periodieke verloven worden ver leend. Zaterdag zijn boven Abo, de tweede havenstad van Finland, 150 bommen van groote explosieve kracht en 75 brandbommen uitgeworpen door 11 vliegtuigen. De brandweer moest met al haar middelen optreden ter bestrij ding van de gevolgen van dezen hevig- sten luchtaanval, welken de stad tot nu toe te verduren heeft gehad. Een per soon werd gedood en 21 werden ge wond, onder wie 19 vrouwen. de neutralen, zich bij de te sluiten. Volgens Reuter dringen de Finnen in den grooten slag bij Salla de Russische troepen gestadig naar de grens terug. Er bestaat in dit gebied geen bepaald •front, behalve op één plaats, waar verschansingen zijn aangelegd. Elders opereeren Finsche patrouilles en Rus sische detachementen in dichte wouden en, wanneer zij elkander ontmoeten, komt het tot verbitterde gevechten. De honderdduizend van de Staats loterij is gevallen op no. 9617. log. De Russische vliegers hebben al lerlei objectieven zonder eenig militair belang gebombardeerd en met mitrail leurs beschoten T In het Zuiden, het Zuidwesten, het centrum en in verscheidene gebieden in het Noorden hebben zij de bevolking aangevallen, en zelfs verscheidene zie kenhuizen. De aangerichte schade is vrij aanzienlijk. Bijna 200 huizen, voor het grootste deel arbeiderswoningen, zijn verwoest. Ondanks de talrijke ge worpen bommen zouden tot dusver slechts drie dooden en 35 gewonden ge vallen zijn De steden Tampere, Pori, Lahti en Kouvola werden o.a. gebombardeerd. Gisterochtend is te Helsinki weder luchtalarm gemaakt. Uleaborg is door twintig vliegtuigen gebombardeerd. Gedurende twee uur stond het treinverkeer stil. Telefoon- en telegraafverbindingen leden veel schade. Slachtoffers zijn er niet te be treuren Ook de Aaland-eilanden werden door Russische vliegtuigen bestookt. Vierhonderd Russische vliegtuigen hebben gisteren deelgenomen aan de luchtaanvallen op verschillende Fin sche steden. In totaal zijh 3000 bom men neergeworpen. Gedurende den nacht woedden nog felle branden, voor al in het Zuiden en het Zuidwesten van het land. Men heeft opgemerkt, dat de Russen meer en meer gebruik maken van bommen van 500 kilogram. De ..Orazio” schijnt zeer zwaar bescha digd te zijn, en wordt als verloren be schouwd. Het lot van de bemanning is nog niet bekend. Er is echter bericht, dat zich aan boord van het schip geen ongelukken hebben voorgedaan. De „Orazio” was Zaterdag uit Genua naar Zuid-Amerika vertrokken Aan boord bevond zich ook een Italiaansche militaire luchtvaartmissie die op weg was naar Bolivia. Verder waren, onder de passagiers de nieuwe Italiaansche ge zant voor Panama Renato Silenci en de Zwitsersche consul-generaal in Ecua- dora De „Orazio” werd in 1927 gebouwd en behoort aan de Italia-lijn. De kapitein van een der oorlogssche pen heeft, naar United Press meldt, ge rapporteerd, dat de „Orazio”. in vlammen van gigantische afmeting ge huld is. De passagiers waren van dekens en kleeren voorzien, toen zij opgepikt werden. Eenige reddingbooten gekapseisd. Volgens een mededeeling van de ree- derij van de „Orazio” had het schip 700 passagiers aan boord, die voor het overgroote deel konden worden gered door de Italiaansche stoomschepen „Conté Biancamano” en Sella”. Eenige reddingbooten schijnen even wel bij de buitengewoon woelige zee te zijn gekapseisd, zoodat 109 personen, passagiers en leden der bemanning, worden vermist. Onder de vermisten Sinds het uitbreken van den oorlog heeft Abo nu reeds 30 luchtaanvallen ondergaan. Het schijnt, dat de Russen met deze aanvallen de verbindingen met de zee willen afsnijden. Van meer dan 5000 meter werden de bommen geworpen. Tal van huizen zijn tot den grond toe af ge brand. Een Russisch vliegtuig is om laag gescheten. Een groot aantal per sonen is zonder onderdak bij een tem peratuur van 48 graden vorst. Ver scheidene bommen zijn neergekomen op een kraaminrichting, waar zij zelfs doordrongen tot de schuilkelders, waar zich jonge moeders met haar pasge boren kindertjes bevonden. Slechts door de trappen op te gaan, konden de moeders zich en haar babies redden. Twee ziekenhuizen werden licht be schadigd. In de stad zijn 800 huizen onbewoonbaar. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels ƒ150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 3 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct.. buiten de stad volgens posttarief Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. 700 passagiers aan boord. Nader wordt gemeld, dat de twee Fransche oorlogsbodems, welke zich naar het brandende schip hadden be geven. een deel der 700 passagiers aan boord genomen hebben. De schepen zijn onderweg naar Marseille. Verscheidene vrachtschepen, die de brandende „Orazio” te hulp gesneld zijn, hebben de passagiers aan boord genomen, die nog niet door de twee Fransche torpedoboot jagers gered wa ren. Ook het Italiaansche mailschip „Conté Biancamano” heeft passagiers aan boord genomen. Aan boord van het 11.669 ton meten de Italiaansche passagiersschip „Ora zio” is Zondagochtend in de Middel- landsche Zee brand uitgebroken. Het schip, dat op weg was van Genua naar Barcelona, bevond zich 60 mijl van Barcelona toen de brand ontdekt werd. Het vuur schijnt onmiddellijk een grooten omvang te hebben aangenomen, want S.O.S.-seinen werden uitgezonden, waarin medegedeeld werd, dat de red dingbooten met de passagiers werden neergelaten. Italië zou te Berlijn geïnformeerd hebben naar de Duitsche houding in zake Russische expansie op den Bal kan. In de Middellandsche Zee is het Ita liaansche mailschip „Orazio” na ontploffing in brand gevlogen. 109 Op varenden, passagiers en leden der be manning, worden vermist. Het schip wordt als verloren beschouwd. Onder de passagiers bevindt zich een aan tal Nederlanders. Naar schatting hebben verscheidene honderden lijke vliegtuigen boven Finland ge opereerd. Zoowel het binnenland als de oorlogszone werd gebombar deerd. In het binnenland werden Pori, Rauma, Mariehamn, Abo, Ta- missaari, Kotka, Lapeenrenta, Pam- peri en het Kemidal, in het Zuiden en Zuid-Westen van Finland, ge bombardeerd. In Noord-Finland werden Ivalo en Murmes gebom bardeerd. en voor de tweede maal een duidelijk door een rood kruis aangegeven hospitaal. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn bij de bombardementen op het binenland twee burgers gedood en 22 gewond. Churchill deed in een radio-rede een oproep aan geallieerden aan In een opvoedingsgesticht te Roer mond zijn een broeder en een huis knecht tengevolge van kolendampver giftiging om het leven gekomen. De toestand van twee jongens is ernstig. Lissone-Lindeman, agenten der scheep vaartmaatschappij „Italia” deelen mede dat verscheidene Nederlanders met het schip onderweg waren, o.a. naar Bo gota, Arica, La Guaira en Valparaiso. Dadelijk na het bekend worden der ramp is telegrafisch om inlichlAgen be treffende de aan boord zijnde Nederlan- .ders verzocht, zoodat men hoopt de namen der geredden spoedig te ver nemen. Hedenochtend te half negen zijn te Marseille aan boord van de Ville d’Ajaccio” 47 passagiers van de „Ora zio” aan land gebracht. Bij aankomst te Marseille van de „Ville d’Ajaccio” was alles in gereed heid om de 47 overlevenden van de „Orazio” te ontvangen. Eén der officieren van de „Orazio” vertelde, dat Zondagmorgen tegen 7 uur een hevige ontploffing het schip deed schudden. In korten tijd stond het vaartuig in vlammen. Er ontstond geen paniek en de passagiers namen ordelijk in de sloepen plaats. De Finnen, die zich, wat den oor log in de lucht betreft, tot dusverre hoofdzakelijk bepaald hadden tot het afweren van de Russische vliegtuigen, zijn Zaterdag tot een tegenoffensief overgegaan. Dit wijst er op, dat zij doeltreffend materiaal ontvangen hebben. Officieel is te Helsinki medege deeld, dat verschillende Russische luchtbases in Estland gebombar deerd zijn, o.a. Baltisehport, ten Zuiden van Tallinn, waar 81 Rus sische vliegtuigen gestationneerd zijn en Baltiski. Ook de versterkingen van Kroon stad zijn met goed gevolg door 20 Finsche toestellen aangevallen. Alle vliegtuigen zijn behouden naar hun bases teruggekeerd. De Finnen werden bijgestaan door buitenland sche vrijwilligers. Gedurende het weekeinde gfingen acht handelsschepen verloren tenge volge van het loopen op mijnen of door torpedeeren. Over het lot van een aantal opvarenden verkeert men in het onzekere. Onmiddellijk na ontvangst van de S.O.S.-seinen werden twee Fransche torpedobootjagers naar de plaats van de ramp gezonden om de schipbreuke lingen op te pikken. In verschillende ziekenhuizen en klinieken te Toulon zijn alle maatregelen getroffen om de schipbreukelingen op te nemen. Ook een Italiaansch schip had de S.O.S.-seinen opgevangen en begaf zich eveneens naar de „Orazio”. OVERZICHT. Deze maand loopt het Amerikaansch- japansche handelsverdrag af. De po gingen, om een nieuw verdrag te slui ten en tevens de politieke verhouding te verbeteren, hebben tot dusver ge faald. In Amerika bestaat een steike strooming voor de handhaving der Amerikaansche rechten in China, waar aan door Japan tekort wordt gedaan. Senator Pittman, de voorzitter van de Senaatscommissie van buitenland- sche zaken, heeft gisteren opnieuw oe- toogd, dat een wijziging van de Japan sche politiek in China noodig was voor de bescherming der rechten van de Vereenigde Staten. Sprekende ovej het feit, dat het han delsverdrag met Japan is afgeloopen, deed Pittman uitkomen, dat de open bare meening in de Vereenigde Staten gunstig staat tegenover een embargo op wapenen en grondstoffen naar Japan, welke voor de oorlogsvoering kunnen dienen. Hij verklaarde, dat de Vereenigde Staten in China meer rech- Gevangen genomen Russische vlie gers vertelden, dat de luchtbases zich in Estland bevinden. Zij zeiden, dat het Russische leger steeds meer gebrek aan benzine krijgt. De Russische luchtbases in Estland. De luchtbases in Estland komen den Russen bij hun „luchtterreur” in hooge mate van pas. Van daar naar Zuid- Finland hebben de Russen slechts 100 k.m. te vliegen, zoodat de bommen werpers op een dag verscheidene reizen kunnen maken. Van reizigers, die uit Estland komen, verneemt United Press, dat de Russen niet minder dan 1000 vrachtauto’s ge bruiken om bommen en benzine te ver voeren naar de Estlandsche bases Rapla en Kuusikko.Ook de benzine, die voor Duitschland bestemd is, zou naar de luchtbases in Estland worden ver voerd. Het Zaterdag uitgegeven legerbericht deelt o.m. mede Op de Karelische landengte heeft een klein vijandelijk detachement gis-‘sommige plaatsen wederzijdsch artil- bevindt zich een Italiaansch gezant in één der Zuidamerikaansche repu blieken. nT >s_Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3-Franco per post met Mode blad 4-zonder Modeblad 3.75 Buitenland f 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Officieel wordt uit Londen mede gedeeld, dat de Britsche torpedo jager „Grenville” in de Noordzee is gezonken doordat hij op een mijn geloopen of getorpedeerd is. Van de opvarenden zijn 118 offi cieren en minderen aan land ge bracht. Van acht man weet men, dat zij om het leven zijn gekomen en 73 man worden vermist. Men neemt aan, dat zij als verlo ren moeten worden beschouwd. De overlevenden van de „Grenville zijn aan land gebracht in een haven aan de Oostkust van Engeland, waar reeds dokters en ambulances gereed stonden. Van de overlevenden zijn ver- scheidenen ernstig gewond. De Grenville was een flottieljeleider van 1485 ton, welke in 1935 te water was geiaten. De „Grenville” behoort tot dezelfde klasse als de „Gipsy”, welke in No vember verging yan het vorige jaar. teren vier malen een Finsche steun- positie aangevallen nabij Taipale. De aanvallen werden afgeslagen en de vijand liet een veertig dooden op het slagveld achter. Het Finsche luchtafweergeschut en Finsche jachttoestellen hebben volgens reeds gecontroleerde berichten 7 vijan delijke vliegtuigen neergehaald. Het Finsche legerbericht van gisteren meidt Op 20 Januari heerschte op de Kare lische landengte meer bedrijvigheid dan den laatsten tijd het geval was. Eerst was onze en daarna de vijandelijke artillerie actief. Te Taipale viel de vijand in den laten namiddag aan na een krachtige voorbereiding door de artillerie. Op een punt strandde de vijandelijke aan val op ons eigen artillerievuur. Op het tweede punt werd de vijand door een tegenaanval teruggedreven. Den vijand werden zware verliezen toegebracht. Ten Noord-Oosten van het Ladoga- meer hebben onze troepen hun positie verder verbeterd door een paar steun punten van den vijand te Uit de mededeelingen van vijande lijke vliegers, die gisteren in onze handen zijn gevallen, blijkt, dat de in Estland gelegen luchtbases op zijn minst gebruikt worden voor luchtaanvallen op Zuidwest-F'.nland. Onze luchtmacht heeft verken ningsvluchten gemaakt en vijande lijke vliegtuigen verdreven, alsook met goed gevolg bepaalde vijande lijke lucht bases gebombardeerd. Volgens bevestigde rapporten heb ben wij een observatieballon en elf vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. Van drie bommen werpers, waarvan het lot gisteren twijfelachtig was, zijn er twee ge vonden, welke neergeschoten waren. ten hebben dan de Japansche controle i toestaat en dat de Amerikanen net recht hebben in China hun eigen wet tig betaalmiddel te gebruiken, terwijl zij worden gedwongen, gebruik te ma ken van de Japansche yen. I Voorts verlangen de Amerikanen, dat hun recht de Yangtse te bevaren, zal i worden hersteld, evenals afschaffing van nieuwe havenbepalingen, welke verbieden, dat Amerikaansche schepen aanieggen De „nieuwe orde in Oost-Azië welke Japan wil scheppen, is niets anders dan Japansche overheersching van China. Een dergelijke overheersching zou onmogelijk zijn, indien de Ver eenigde Staten alle rechten in China zouden uitoefenen, welke zij bezitten en zouden optreden, zooals zij in net verleden steeds hebben gedaan. Amerika ziet derhalve niet af van zijn rechten in China en om aan dezen eisch kracht bij te zetten, wil het een embargo op den uitvoer naar Japan leggen. In den Senaat zijn 3 wetsvoor stellen inzake een embargo en in het Huis van afgevaardigden zelfs 4 wets voorstellen daarover in behandeling. Waarschijnlijk is dat Pittman’s voor stel om oud ijzer, benzine en aanver wante grondstoffen voor de oorlogvoe ring niet langer naar Japan uit te voe- reren, zal worden aangenomen. Japans houding tegenover de eischen van Amerika is, dat het niet aan druk wil toegeven. Als eenige con cessie werd tot dusver doo. Tokio de heropening van den Yantgse voor de internationale scheepvaart in het voor uitzicht gesteld. Een datum eivoor is echter door Tokio nog niet bepaald. Japan wenscht voortzetting van de normale handelsbetrekkingen, maar wil blijKbaar niets van zijn rechten door verovering in China prijsgeven. De nieuwe regeering Youdi zou thans de taak hebben aldus de Japansche opvatting een plan naar voren te brengen, dat iets verkrijgen zal zon der de rechten van het volk op te of feren, zonder de deur te sluiten voor Vriendschap met het Amerikaansche Volk, zonder den handel van Japan, China en Amerika te schaden. De positie van het nieuwe kabinet Toudi, schijnt overigens allesbehalve stevig te zijn. De oppositie, die het vorig kabinet-Abe ten val bracht, blijft waakzaam. Zij beschikt over 276 van he 448 zetels in het parlement. Een ver klaring van de oppositie is gepubli ceerd, waarin wordt gezegd, dat de samenstelling van de nieuwe regeering niet aan de verwachting voldoet. De verklaring besluit, dat de oppositio nele organisatie voornemens is een streng critïsche houding te handhaven jegens ’t nieuwe kabinet, dat samenge steld is op ’n basis van den status qou, vooral aangezien er een ernstige nood toestand bestaat voor Japan, welke men niet te boven kan komen, zonder een drastische vernieuwing van de n- 'Vendige structuur en een versterking haar van ten uitvoer te leggen. De Britsche torpedojager „Gren ville” is gezonken. Onbekend is of het schip getorpedeerd of op een mijn ge loopen is. Acht opvarenden werden gedood, 73 worden vermist. Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad deelde gisteren mede Op 21 Januari heeft zich niets van belang aan het front voorgedaan. Ver- kenningsactiviteit in alle richtingen, op Finsche vliegtuigen hebben aanval len gedaan op sovjet-luchtbases in Estland en ook Kroonstad gebombar deerd. De United Press-correspondent Webb Miller meldt uit Helsinki De strijd om Taipale in Karelië is met vernieuwde woede en bijna onge kende hevigheid opnieuw ontbrand. De Russische artillerie zendt een regen van projectielen op de Finsche linies, honder den granaten per minuut slaan in, en de linkervleugel van de Mannerheim- linie staat bij het Ladogameer onder vollen druk. Twee weken lang hebben de voorbe reidingen voor dit offensief geduurd, twee weken, waarin de Russen de voorraden oorlogstuig hebben opgesta peld, noodig voor dit groote offensief op een plaats, waar iedere aanval tot nu toe is ineengezakt onder het nauw keurige vuur van de Finsche kanonnen en mitrailleurs, een plaats ook, welke heftiger aanvallen en bitterder strijd gezien heeft dan welk deel van Fin land ook.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1