op Churchill doet beroep de neutralen Hertog de Russische en expansie Verminderde vredes- kansen van Windsor te Londen Duitschers in Oost- Galicië Oorlog ter zee verloopt gunstig voor de geallieerden HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 22 JANUARI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 3. ROEMENIE. VEREENIGDE STATEN, DUITSCHLAND. CHINA. ONDERWIJS EN KERK BELUIK. ZWITSERLAND. Nieuwe belastingen RUSLAND. Het Duitsch-Belgisch handelsverkeer FRANKRIJK. Vier arbeiders door vloeibaar staal gedood i VERLOVEN BEPERKT WEGENS TRANSPORTMOEILIJKHEDEN. Bewondering voor Finland De antwoordnota van den Paus aan Roosevelt ZWEDEN. EXAMENS ITALIË. Mussolini over de voedselvoorziening Rome zou te Berlijn hebben geïnfor meerd naar de Duitsche houding Een der diplomatieke corresponden ten van de „Sunday Times” verklaart van bevoegde zijde te vernemen, dat de Italiaansche regeering zich kort ge leden tot de Duitsche regeering heeft gewend met de vraag, hoe de houding van Berlijn zou zijn nopens een moge lijke expansie van Rusland op den Balkan. Hoogere uitgaven voor de defensie 3 DOEL VAN ZIJN BEZOEK ONBEKEND. om Het lot der neutralen. en DE SAMENKOMST GAFENCU- MARKOWITSJ. Volgens inlichtingen in officieele krin gen te Boekarest zijn de ministers Ga- fencu en Markowitsj tot volledige over eenstemming gekomen betreffende alle vragen, welke op de komende conferen tie der Balkan-Entente ter tafel zullen komen. Gafencu zal naar men aanneemt in het winterpaleis van koning Carol in de Karpathen verslag uitbrengen van zijn conferentie met den Zuidslavischen minister. beide slechts van een HERDENKING VAN LENIN’S STERFDAG. Ter gelegenheid van den zestienden sterfdag van Lenin is gisteravond in den grooten schouwburg te Moskou een herdenkingsplechtigheid gehouden, in tegenwoordigheid van Stalin en tal van leden der regeering. Kalininhield de herdenkingsrede. DE ROEMEENSCHE PETROLEUM- AANVOER. United Press meldt uit Boekarest: Duitschland zendt thans geregeld trei nen naar Roemenië om petroleum te halen. Alle tankwagens zijn gecamou fleerd en zien er uit alsof zij een oor log hebben meegemaakt. Duitschland ontvangt per dag onge veer 430 tankwagens of twaalf treinen vol Roemeensche olie, en eenige dagen geleden passeerden veertien speciale olietreinen het spoorwegkruispunt Bra sov in de richting Duitschland. De spoorlijn tusschen Brasov en het centrum der olievelden is verdubbeld. gert men hieromtrent een verklaring af te leggen. Belga verneemt in industrieele krin gen. dat zeer binnenkort verwacht kan worden, dat een aanzienlijk aan tal Belgische wagons naar Duitschland zal worden gezonden om kolen te ha len. De invoer uit Duitschland is in den laatsten tijd aanzienlijk achter en vormt slechts 20 procent van het nor male cijfer. Wanneer de moeilijkheden, welke zich op het oogenblik ten aan zien van het verkeer voordoen, zijn opgeheven, is waarschijnlijk een druk verkeer te verwachten, gezien het ge brek aan wagons in Duitschland, kun nen de grondstoffen alleen met Bel gisch materieel in België worden inge voerd. Het is echter niet te berekenen, welk aantal wagons noodig zal zijn voor dit vervoerd dat, naar men zal begrijpen, niet ineens zal geschieden. Duitschland zou aan de Belgische regeering hebben verzocht, het 10.000 spoorwegWagons te verhuren. In officieele kringen te Brussel wei- Maar wat zou er gebeuren, indien alle neutrale landen in een spon taan gebaar, hun plicht zouden doen overeenkomstig het Volken- bondshandves. en zich aaneen zou den sluiten met het Britsche •n Fransche rijk tegen agressie? CIRCUS-ARTISTE DOODGEVALLEN. Zaterdagavond is de circusartiste Ca milla Mayer tijdens een voorstelling in de Deutschland Halle te Berlijn doode lijk verongelukt, toen een twintig meter hooge stalen mast door midden brak en zij op den houten rand van de manege neerviel. Zaterdagmiddag laat is in een van de werkplaatsen der hoogovens te Co- lombelles bij Rouaan een houder met gesmolten staal uitgestort op een groep arbeiders. Vier hunner kwamen het leven. I i 1 1 l i 1 1 i 1 I l I I i ONDERHOUD TUSSCHEN MINISTER SPAAK EN DEN DUITSCHEN AMBASSADEUR. Von Bulow Schwante, de Duitsche ambassadeur te Brussel, heeft Zaterdag een diner aangeboden ter eere van den minister van buitenlandsche zaken, Spaak. Na den maaltijd had de mi nister een langdurig onderhoud met den ambassadeur. Volgens een officieel draadloos Duitsch bericht van gisteravond, zijn alle verloven voor de Duitsche troepen aan het front beperkt. Deze beperking, zoo verklaarde de omroeper, is veroor zaakt door transportmoeilijkheden ten gevolge van de felle koude. De verloven voor troepen in binnenlandsche garni zoenen zullen eveneens beperkt worden. Te Washington is de boodschap ge publiceerd, welke Paus Pius aan presi dent Roosevelt heeft gezonden als antwoord op diens Kerst-vredesbood- schap. In dit antwoord wordt gezegd: ,,De onmiddellijke kansen op vrede zijn verminderd tot een geringe waar schijnlijkheid tengevolge van de hard nekkige hinderpalen”. De Paus noemt Roosevelt’s Kerst boodschap „een voorbeeldige daad van VERSPREIDE BERICHTEN, In Boelgarije zijn alle in de pro vincie wegens politieke vergrijpen ge ïnterneerde personen in vrijheid ge steld. Degenen, die geïnterneerd zijn wegens speculatie, zullen hun straf moeten ondergaan. De regeeringen van Mexico en Polen hebben besloten haar wederzij d- sche diplomatieke missies te verheffen tot gezantschappen. Generaal Peter Kossitsj, garni zoenscommandant van Belgrado, is be noemd tot chef van den generalen staf van het Zuidslavische leger. Het departement van buitenland sche zaken te Madrid spreekt de be» richten tegen, volgens welke de nuro» tius in Spanje een vredesboodschai» van generaal Franco aan den Paus zow hebben overgebracht. Geen wijziging in de Britsche politiek. Engelsche perscommentaren wijzen er op, dat in de neutrale landen geen enkele wijziging gezien moet worden in de politiek van de Britsche regee ring. Evenmin beteekent die oproep, dat er eenige wijziging is gekomen in de algemeene situatie voor zoover deze die landén betreft. De Britsche regee ring heeft altijd gaarne gezien, dat vrije landen zich zouden vereenigen in den strijd, die dient om hun vrijheid te handhaven en die moet verhinderen, dat zij geraken onder het juk der nazi- tyrannie. AMBTSAANVAARDING PROFESSOR DR. H. W. OBBINK. Vanmiddag heeft prof. dr. H. W. Ob* bink in het groot-auditorium van d» Rijksuniversiteit te Utrecht zijn ambt al» gewoon hoogleeraar in de geschiedenis der godsdiensten in het algemeen en ia de Egyptische taal en letterkunde aan vaard met een rede over„Het heilig® boek als godsdiensthistorisch verschijn* sel”. Ward Price bij den Paus. De speciale „Daily Mail”-correspon- dent Ward Price, die door den Paus in audiëntie is ontvangen, maakt in een artikel melding van een verklaring over de houding van het Vaticaan ten aanzien van de mogelijkheid eener vredesbemiddeling. Hij zegt deze ver klaring uit de meest gezaghebbende bron te hebben gekregen. De Paus, al dus Ward Price, is zeer bewogen door de verwoesting in Polen en Finland en de dagelijksche rampen op zee. Hij is steeds bereid van een gunstige gele genheid gebruik te maken om een ver zoeningsactie, gebaseerd op een recht vaardigen vrede, te ondernemen. Voor het oogenblik zou slechts een inleidende arbeid mogelijk zijn, welke een kalmeerenden invloed zou moeten uitoefenen. Daardoor alleen zou een duurzame regeling bereikt kunnen worden. De onderhandelaars moeten niet de fout van hun voorgangers van 1918 maken, die geen rekening met den raad van het Vaticaan hielden, 's Pausen hoop op de mogelijkheid van een verzoeningsactie wordt versterkt door de politiek van Roosevelt die een persoonlijk vertegenwoordiger bij den Paus benoemd heeft. Ward Price voegt hieraan toe, dat de Paus bij den tegenwoordigen stand van zaken een bemiddeling niet moge lijk acht. Hij zou echter bereid zijn een bemiddelingstaak te aanvaarden, wan neer de gelegenheid zich zou voordoen. DR. RITTER TE MOSKOU AANGEKOMEN. De speciale gevolmachtigde van de Duitsche regeering voor economische vraagstukken, ambassadeur Ritter, is Zaterdagavond weder te Moskou aange komen. De Duitschers verwachten, dat er nog deze maand een accoord zal ko men. STAATSBEGRAFENIS VOOR BORAH. De Senaat heeft besloten tot een staatsbegrafenis voor senator Borah, welke vandaag zal plaats hebben. Roo sevelt, de leden der regeering en het corps diplomatique zijn uitgenoodigd. Het stoffelijk overschot zal ter aarde worden besteld te Boise City in Idaho. DE COMMUNISTISCHE SPIONNAGE. De politie te Stockholm heeft een communistische spionnage-organisatia ontdekt, die in all® deelen des lands voelhorens bezat, meldt „Social Demo craten”. Verklaard wordt, dat reeds vele Zweedsche communisten ge arresteerd zijn in verband met de ont dekking van geheime radiozenders, welke bijzonderheden seinden over mili taire en industrieele maatregelen. Het genoemde blad voegt hieraan toe, dat de politie bij haar onderzoek steun heeft ondervonden van inlichtingen van niet-communistische arbeiders. Een Duitsch blad over de rede. De Deutsche diplomatisch-politische korrespondenz schrijft o.a.: De Engelsche poging nog andere lan den voor zich in dezen oorlog te betrek ken, is tot dusver nog nauwelijks met zoo groote duidelijkheid in het licht ge treden als de laatste dagen. Churchill schijnt van meening te zijn dat sprookjes van de „verontruste Bal kan- en Donauvolken en de vrees van het Noorden voor een Duitschen aanval, door deze landen geloofd zouden wor den. Daar flkeen weet, dat Duitschland het tegendeel wenscht, n.l. de neutralen noch openlijk, noch verkapt bij dezen oorlog te betrekken, kunnen de uiteen zettingen van Churchill slechts be schouwd worden als teeken van naïvi teit of verlegenheid, in elk geval echte niq van kwade voornemens Elk een moet heden weten dat het in de En gelsche politiek, geen groote stap is t goede en Universiteit te Leiden. Cand. ex. Ind. recht de dames B. Snel en C. A. S. Royen, alhier; P. T. Thi, Lei den en de heer Chr. Ph. K. Winckel, Am sterdam. De oorlog ter zee. Het schijnt thans vrijwel zeker te zijn, dat de helft van de duikbooten, waarmede Duitschland den oorlog is begonnen, tot zinken is gebracht en dat de nieuwe Duitsche aanbouw verre ten achter is gebleven bij datgehe, wat wij verwacht hadden. Ik twijfel er niet aan, of wij zullen zoowel hun kracht als hun voornemen weten te breken. De magnetische- en andere mijnen vormen geen vraagstuk, dat voor ons onoplosbaar is. Na bijna vijf maanden oorlog is dé eerste duik- bootactie voorloopig volkomen gebro ken, is de dreiging der mijnen onder joede controle, is onze scheepvaart fei telijk niet verminderd, en zijn alle oceanen der wereld bevrijd van aan vallers aan de oppervlakte. Ik ben er zeker van, dat ons nog vele verliezen en tegenslagen te wachten staan in den oorlog ter zee. Niettemin voel ik mi; in staat te verklaren, dat de zaken, al les wel beschouwd, nog niet zoo slecht gaan. Inderdaad, de zaken gingen in geen enkelen zee-oorlog nog nooit zoo goed als thans. Wij streven er naar.de zee in zoodanige mate te beveiligen, dat de handel van alle volkeren, wel ker schepen ons geleide aanvaarden, niet alleen kan leven, maar ook kan sparen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Boxum ds. C. J. van Royen, te Watergang; te Linschoten ds. J. v. d. Heuvel, te Poortvliet; te Besoyen (als hulppred.) ds. R. de Bruin, te Waspik Aangenomen naar Wehl (toez.) de heer Pn. w. Bergkotte, cand. en hulppred te Lorssel; naar Wierden (als hulppred.) de heer w. J. Kolkert, cand. te Harderwijk. Geref. Kerken. Beroepen te Wieringerwerf de heer H. Twillert, cand. en hulppred. aldaar; naar 1 wijze! (als hulppred de heer J. T. Co* lenbrander, cand. te Sinderen. Benoemd als hulppred. te I.eidschendaia kerkCr M’ N' can<^- te Grijps- Geref. Gemeenten. Beroepen te Giessendam ds. M. Heikoop. Utrecht. broederlijke, hartelijke solidariteit tus schen de nieuwe en de oude wereld in de verdediging tegen den killen adem der agressieve, anti-christelijke ten denties”. Sprekende over den tijd, waarin „een ware, gezonde vrede, op gelegd door beginselen van rechtvaar digheid en billijkheid” tot stand zou kunnen worden gebracht, zegt de Paus: „Alleen mannen met groote politieke macht en duidelijk begrip zullen in staat zijn een vrede in het leven te roepen, welke een vergoeding vormt voor de onberekenbare offers van dezen oorlog, en den weg te banen voor een internationale erkenning van we- derzijdsche wetten en gebruiken der volkeren, billijk voor allen, doeltref fend en gesteund door wederzijdsch ver trouwen”. De boodschap voegt hieraan toe: „De vrienden van den vrede moeten zich duidelijk den ernst der hinderpalen voor oogen stellen”. Mussolini heeft ter gelegenheid van de prijsuitreiking voor den nationalen graanwedstrijd gisteren te Rome een toespraak gehouden, waarin hij ver klaarde, dat de slag voor de autarchie zal worden voortgezet met energie, waarvan de bewijzen zijn geleverd in vredes- zoowel als*in oorlogstijd, om het Italiaansche volk brood en goede wapens te verschaffen. Hij deed uitkomen, dat de oogst van 1939 80 millioen quintalen beliep en hij wenschte, dat de volgende oogst even bevredigend zal zijn, ondanks of misschien wegens de stormachtige tij den, welke de menschheid beleeft, want, zoo zeide hij, één oogsttekort zal over eenkomen met een verloren slag. De weersomstandigheden blijven gunstig. De oogst zal voldoende zijn voor de voeding van de 45 millioen bewoners van het schiereiland. De boeren geven een beeld van kalm te en discipline door te werken en aan hen, die in de koffiehuizen in de steden strategie beoefenen, de zorg over te laten militaire en diplomatieke plan nen voor te bereiden voor de verdeeling en wederoprichting van staten. De Italiaansche boeren houden van hun grond, welke zij bevruchten met het zweet huns aanschijns en zij beoogen slechts de productie, welke voor de geheele natie zal zijn”. Heel anders is het lot der onfortuin lijke neutrale landen. Zoowel op zee als te land zijn zij de slachtoffers, waarop Hitlers haat en kwaadaardig heid neerdaalt. Allen vragen zich he den af, wie het volgende slachtoffer ai zijn. Noorsche afwijzing. Het blad van de Noorsche conserva tieve partij, „Morgenbladet”, schrijft „Churchills rede werd door alle neu trale landen met de grootste belang stelling ontvangen en zal uitgelegd worden als een directe invitatie aan de neutralen om aan den oorlog aan de zijde van de geallieerden deel te nemen. Churchill en zijn land hebben vele bewonderaars, maar hij riskeert het velen te verliezen als hij de oor log naar het Noorden en Zuiden uit wil breiden. Noorwegen hangt een po litiek van strikte neutraliteit aan.” De Britsche minister van marine, I Winston Churchill, heeft Zaterdag- I avond een radio-redevoering gehouden I over den oorlogstoestand, waarin hij I o-a- het volgende zeide „Iedereen vraagt zich met verba- I zing af. wat er met den oorlog aan de I hand is. Gedurende verscheidene I maanden hebben de nazi’s bedreigin- I gen gpuit ten aanzien van hetgeen zij I tuUer. doen met de Westersche demo- I cratit*n en met het Britsche en Fran- I sche Rijk, wanneer zij eenmaal tot den I aanval overgaan. Maar tot dusver zijn I het de kleine, neutrale landen, welke I de last van de Duitsche kwaadaardig- I heid en wreedheid hebben te dragen. I Neutrale schepen worden naar wille- I keur tot zinken gebracht, niet alleen I door mijnen, maar door koelbloedig I overwogen en welbewust gerichte tor- I pedo’s. I Nederlanders, Belgen, Denen, Zwe- I den en vooral Noren zien, hoe hun I schepen vernietigd worden, telkens I wanneer zij in open zee kunnen wor- I den gepakt. Alleen in Britsche en I Fransche convooien kan veiligheid ge- I vonden worden. Iedere week neemt onze handel toe. Iedere maand wordt I onze organisatie verbeterd en ver- I sterkt. Eiken dag voelen wij ons ver- I trouwen toenemen en achten wij ons I steeds meer bekwaam controle uit te I oefenen op de zeeën en de Oceanen en I de zeewegen open te houden, krach- I tens welke wij leven en langs welke I wij den weg naar de overwinning zul- I len vinden. De Nederlanders, wier diensten aan de E^topeesche vrijheid herinnerd zul len worden lang nadat de smet van Hitler zal zijn weggevaagd van het pad der menschheid, staan langs hun dij ken zooals zij dit deden tegen de ty- «nnen van weleer. Op het oogenblik is hun toestand Mreurenswaardig en zij troosten z‘ch met de gedachte, dat Engeland en r frankrijk den oorlog zullen winnen, tusschen praten over het ^le hopen, dat de storm zal voorbij- dwanguitoefening. Een Belgisch commentaar. In een commentaar op de rede voering van Churchill, zegt de „Nation Beige”: „België heeft nooit een vreem de stem noodig, zelfs niet een vriend schappelijke, die met de beste bedoelin gen spreekt, om het tot zijn plicht te roepen. België geeft zich niet over aan vrees. Het is bereid zijn gebied te ver dedigen tegen lederen buitenlandschen aanval”. EEN VERMOGENSHEFFING VAN 1J a 3 PROCENT. In een officieele mededeeling over de financiën voor 1940 wordt geconsta teerd, dat de buitengewone militaire uitgaven (24 milliard franc) en h^t tekort op de begrooting (100 millioen franc) het noodzakelijk maken door een actie voor éénmaal de groote schuld met een belangrijk bedrag te verlagen. Daarvoor zal in de eerste plaats de belasting op oorlogswinst ge bruikt worden; voorts zal een bedrag van minstens 250 millioen franc daar voor genomen worden uit de devalua- tiewinst. Bovendien zal een bedrag van 450 millioen franc ter beschikking ge steld worden door een heffing voor éénmaal op het vermogen. Deze hef fing zal 14 tot 3 pCt. bedragen voor particulieren en 14 pCt. voor juridi sche personen, verdeeld over drie jaar. Vermogens beneden de 5000 franc blij ven onbelast. De te amortiseeren som wordt daardoor verminderd tot een be drag van rond 1.8 milliard franc. Dit bedrag zal door de defensiebe- lasting in den loop van 30 jaren afge- lost worden, terwijl ook de rente uit die belasting zal worden voldaan. Door het begrootingstekort wordt het noodig, de ingevoerde bezuinigings maatregelen en de defensie-inkom-’teii voor jaren te handhaven. Vérder zal nog voor een bedrag van 20 tot 30 milli >en franc bezuinigd moeten worden, ter wijl de rest zal moeten worden gedekt door een omzetbelasting voor éénmaal ter grootte van ongeveer 24 pCt. op alle waren. Deze belasting zal van kracht blijven tot 1949. Eerst daarna zal men opnieuw een standpunt kun nen bepalen ten aanzien van den ge- heelen financieelen toestand. Italiaansche meening. De „Popolo di Roma” schrijft, dat Churchill tracht de neutralen te terro- riseeren om ze er toe te brengen aan den kant van Frankrijk en Engeland te gaan staan. De „Regime Fascista” zegt: „Chur chill doet openlijk een beroep op de neutralen en belooft hun een paradijs op aarde”. In Italiaansche politieke kringen ziet men in de rede een rechtvaardiging voor de veelvuldig in de Italiaansche bladen geuite beschuldigingen, dat En geland en Frankrijk al eenigen tijd hun uiterste best doen om het slagveld uit te breiden tot geheel Europa. TREINBOTSING NABIJ BERLIJN. Te Rangsdorf nabij Berlijn heeft zich een botsing voorgedaan tusschen een trein, welke de verbinding onderhoudt met de voorsteden, en een personen trein. Vijf personen werden licht ge wond. De oorzaak van de botsing is nog niet vastgesteld. EEN CHINEESCH SUCCES. Uit Loyang wordt gemeld, dat de Chineesche troepen in het Zuidoosten van de provincie Sjansi een belangrijk succes behaald hebben na een hevigen strijd, waarin de Japanners meer dan duizend man op een totaal effectief van ongeveer tienduizend man verloren zou den hebben. Telegrammen van het front van Zuid-China melden voorts, dat de Chineesche troepen in de pro vincie Kwantoeng nieuwe vorderingen gemaakt hebben. HET VERMOGEN VAN FRITZ THYSSEN Volgens mededeelingen uit Duitsche bankkringen, aldus United Press, zou het vermogen van den uitgeweken groot-industrieel Fritz Thyssen, dat on langs door den Duitschen staat werd ge- confiskeerd, in totaal ongeveer 220 mil lioen rijksmark bedragen hebben. Men neemt aan, dat de fabrieken van Thys sen zullen worden veranderd in een rijksconcern, evenals in het geval van de vroegere Joodsche wapenfabriek Suhle geschied is. Dit concern wordt thans onder den naam „Wilhelm Gust- loff stichting door het Duitsche ar beidsfront beheerd. Verschillende leden van de familie Thyssen zouden nog getracht hebben, de inbeslagneming uitgesteld te krij gen. COUGHLIN OVER HET „CHRISTIAN FRONT”. Pater Coughlin heeft de volgende verklaring gepubliceerd„Hoewel ik niet tot eenigerlei formatie behoor van het Christian front, wensch ik niette min mijzelf niet van deze beweging te distancieerenik bevestig ander maal de woorden, welke ik sprak ter rechtvaardiging van deze beweging. Er is ’n nauwelijks verholen lastercam pagne tegen den naam en de beweging het Chirstian front, dat pro-Amerikaansch, pre christelijke, anti-communistische en anti-nazigroep is.” Finland’s groote dienst aan de menschheid. Geheel Scandinavië staat onder de be dreiging van nazi’s en bolsjewisten. De Finnen, die zich in den greep van het gevaar bevinden, laten zien, waar toe vrije mannen in staat zijn. De diensten, welke Finland de Menschheid bewijst, zijn prachtig. Hiermede wordt aan de geheele wereld Betoond, de onbekwaamheid van het roede leger en van de roode lucht- Macht. Elkeen kan zien, hoe het com munisme de ziel van een land bederft, hoe het zulk een land mistroostig en hongerig maakt in vredestijd, en laf hartig en verfoeilijk in oorlogstijd. Geen treuriger schouwspel zou denk baar zijn, dan dat dit schitterende Noordsche ras tenslotte zo u onder Baan en gebracht zou wordei. .n dienst baarheid, erger dan de dood, door het brute geweld van een overweldigende ^eerderheid. Duitschland echter, daar kan de we reld zeker van zijn, zal heel zorgvuldig letten, reeds om redenen van eigen vei ligheid, op dit weerzinwekkende spel, van Engeland om vreemden voor zijn doeleinden in het verderf te storten. De correspondent voegt hier aan toe, dat Italië, volgens zijn inlichtingen, duidelijk heeft gemaakt, dat het een dergelijke Russische doordringing niet 7ou kunnen dulden en zich zijn volle dige vrijheid van handelen zou moeten voorbehouden in geval van bepaalde Russische bewegingen. Het besluit van Italië een expansie van het communisme in Zuidoost- Europa te voorkomen, wordt bevestigd in een artikel, dat Gayda speciaal heeft geschreven voor de „Sunday Dispatch”, waarin hij de houding van Italië ver klaart. Gayda zegt Indien het communisme mocht trachten op te trekken naar de zónes, welke van vitaal belang zijn voor Europa en Italië zal het fascisme weten hoe te antwoorden. trekken, voordat het hun beurt is ver slonden te worden. Maar ik vrees, dat de storm niet zal voorbijtrekken, maar zich zal uitbreiden naar het Zuiden en het Noorden. Er bestaat geen kans i op een spoedig einde, behalve door een gezamenlijke actie, en indien ooit En geland en Frankrijk den strijd moede zouden worden en een schandelijken vrede zouden sluiten, zal er voor de kleine landen van Europa, met hun scheepvaart en hun bezittingen, niets anders overblijven dan verdeeld te worden tusschen de tegenovergestelde, doch gelijkstaande barbaarschheden van nationaal-socialisme en bolsje wisme. Het is waar, dat wij tegenover een numerieke overmacht staan, doch zeer weinig oorlogen zijn gewonnen door getallen alleen. Wanneer wij achter de schermen van het nationaal-socialisme kijken, wij hebben vele manieren om dat te doen, bemerken wij opvallende tee- kenen van psychologische en physische ontwrichting. Wij zien tekorten aan grondstoffen, waardoor reeds de kwa liteit en de kwantiteit van hun oorlogs industrie wordt belemmerd. Wij be merken aarzeling en twijfel, waardooi diegenen aan het wankelen worden ge bracht, die rekenen op geweld alleen. Churchill besloot aldus: „In den fei len strijd, welke voor ons ligt, zijn wij besloten ons niet te laten overtreffen in het bewijzen van diensten aan de gemeenschappelijke zaak. Laten de groote steden als Warschau, Praag en Weenen, zelfs temidden van hun ellen de, niet wanhopen. Hun bevrijding is zeker. De dag zal komen, waarop de vreugdeklokken weer door Europa zul len klinken en waarop de overwinnen de landen, welke dan niet alleen mees ter zijn over hun vijanden, maar ook over zichzelf, plannen zullen maken in gerechtigheid, in traditie en in vrij heid en uitvoering zullen geven aan het bouwen van een huis, waarin voor allen plaats zal zijn”. De ministerraad heeft de begrooting voor 1940/41 behandeld. De ramingen der uitgaven geven 34 milliard 895 mil lioen lire aan, tegenover inkomsten van 29 milliard 2 millioen. De militair? begroetingen vertoonen een stijging met 2 milliard 568 millioen, welke be stemd zijn voor legerversterking. Een nieuwe belasting op erfenissen en een algemeene belasting op ont vangsten, welke in de plaats komt van een wisselbelasting, zullen voor een deel de meerdere uitgaven moeten dekken. Uit Czernowitz wordt gemeld, dat eenige honderden Duitsche technici en instructeurs zijn aangekomen in het ge bied van Drohobycz, Stryj, Przemysl en Lemberg, waar zij in contact treden met de Russische spoorweg- en leger diensten. Ook zouden zich Duitsche sol daten en gevechtswagens te Przemysl en Lemberg, bevinden. De ,,Times”-correspont te Boekarest meldt, dat vijftig Amerikanen, die gis teravond bij de Poolsch-Roemeensche grens zijn aangekomen, bevestigden, dat Duitsche troepen het Zuidelijke gedeel te van het aanvankelijk door de Russen bezette gebied van Polen zijn binnen getrokken. Uit Boedapest wordt gemeld, dat Duitsche troepen de spoorlijn, welke door het aanvankelijk door de Russen gecontroleerde gedeelte van Polen naar Roemenië leidt, bezet hebben en dat een corridor van 40 k.m. breedte aan Duitschland wordt overgedragen. United Press meldde uit Londen: De hertog van Windsor is voor een bezoek van vier of vijf dagen uit Frank rijk naar Engeland teruggekeerd. Hij heeft zijn intrek genomen in het Clarid- ge-Hotel te Londen. Het doel van zijn bezoek is niet bekend. In welingelichte kringen verklaart men. dat het bezoek geen officieele doel einden heeft, doch van den anderen kant kan men hier moeilijk van een ge woon militair verlof spreken, daar hij dit zeer zeker met de hertogin te Parijs zou hebben doorgebracht. De hertog wil de aanvankelijk reeds verleden week naar Londen komen, maar heeft toen zijn bezoek uitgesteld in verband met het feit, dat alle militaire verloven van het Britsche leger in Frankrijk waren ingetrokken. Hij werd bij zijn aankomst alleen door een aide-de-camp begroet en boek te zijn kamers gewoon als iedere an dere bezoeker. De hertog koos een suite van vier kamers op de tweede verdie- ning van het hotel, waar hij reeds als Prms van Wales het liefst dineeren ging. Uiteraard doen, aldus United Press, over dit bezoek allerlei geruchten de ronde Sommigen meenen. dat de her tog zijn moeder nog eens wil zien, doch men acht, daarvoor geen speciale reden aanwezig, omdat de gezondheid der ko- ningin-moeder uitstekend is, terwijl zij bovendien niet te Londen vertoeft. An deren weer gelooven. dat de hertog een andere taak in het leger krijgt toegewe zen. omdat hij zich beklaagd zou hebben dat hij thans bij den verbindingsdienst zoo weinig te doen heeft. Voor zoover bekend, heeft de hertog geen zijner familieleden te Londen ont moet en met den koning ook geen af spraak gemaakt. Men twijfelt er echter niet aan, dat hij zeer zeker door den ko ning ontvangen zal worden, indien hij I den wensch daartoe te kennen geeft.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3