Strijd in het Westen of strijd op neven opera tietooneelen OPEL TRUCKS 1 a 1 A Wi /X J L •1 Een beschouwing van het voor of tegen van HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 23 JANUARI 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. RECLAMES. RECLAMES. STERK N. V. 1 7 Telegraaf- Ontslag wegens exportmoeilijkheden. oorlogvoering waardoor de Finland. da wen- Geestelijke weerstand in dezen tijd Koninklijk Nederlandsch Landbouwcomité is te laag- blad, P<& om oogen hand le dringen, oordeel, dat 1000 d. een offensief van de geallieerden in Finland of op den Balkan moeilijk kan worden verwacht, terwijl een optreden van Syrië uit, hoewel minder onwaar schijnlijk, vermoedelijk slechts beschei den resultaten zal kunnen opleveren. Verschillende wen>«hen. In de onder leiding van den heer H. D. Louwes uit Ulrum gehouden maan- delijksche In verband met de aanhoudende exportmoeilijkheden, alsmede het feit, dat er geen voldoende materiaal kan worden aangevoerd, heeft de directie der N.V. van Leer’s vatenfabriek te Vreeland een honderdtal arbeiders ont slag aangezegd. Zoodra de Vecht weer bevaren zal kunnen worden, hoopt men enkele tien tallen arbeiders aan den arbeid te kun nen stellen. De Staatscourant bevat een alge- meene bekendmaking (no. 19) van den opperbevelhebber van Land- en Zee macht, waarbij wordt bepaald, dat de telegraaf- en telefoqnregeling van den opperbevelhebber niet geldt voor sche pen, waar ook zich bevindende binnen de territoriale wateren des Rijks, noch voor de Nederlandsche schepen, waar ook zich bevindende buiten die territo riale wateren. Voor deze schepen stelt de opperbe velhebber de volgende regelen vast: Artikel 1 Behoudens het bepaalde in de navolgende artikelen verleent het militair gezag, voor zoover het niet nader anders zal beslissen, ontheffing van de schorsing van het verkeer door middel van radio-telegrafen en -tele fonen, al dan niet voor het openbaar verkeer bestemd, en van de schorsing van het gebruik van de inrichtingen in art. 3 van de Telegraaf- en Telefoon- wet 1904. Artikel 2. Geen ontheffing wordt ver- V er sobering van levenshouding. Maar versobering van levenshouding zal ook voor onze voeding onvermijde lijk zijn. Honger zal zelfs bij algeheele afsluiting niet direct geleden behoeven te worden, mits ieder bereid is zijn per soonlijk offer te brengen. Door de blokkade zal de industrie tot taak hebben die consumptiegoederen te produceeren, welke van essentieel be lang zijn voor de nationale defensie en voor ons levensonderhoud. Het is moge lijk, dat bij een langen duur van den oorlog ernstige schaarschte zal ontstaan aan grondstoffen, halffabrikaten en fa brikaten. De oprichting van bedrijven, welke voor hun productie op de bin- nenlandsche markt zijn georiënteerd, zal gestimuleerd worden. Of deze zich na den oorlog kunnen handhaven, zal voor een groot deel afhangen van het be drijfsbeleid. In de oorlogvoerende landen zal een sterke vraag ontstaan naar consumptie goederen, omdat vele arbeiders uit deze industrie worden weggezogen naar de industrie, welke voor de nationale de fensie werkt. Wanneer de export van oorlogvoerende landen grootendeels komt te vervallen, zal ook in neutrale staten groote vraag naar bepaalde con sumptiegoederen ontstaan, waardoor een nieuw afzetgebied wordt geboren. en telefoonregeling voor schepen Riek, hoe heb jij die be trekking kunnen aannemen Het was je toch om je aambeien ver boden een zittende bezigheid te hebben? Dat is zoo, mate toen kreeg ik den raad een tijdlang POSTERINE, zalf en zetpillen, te gebruiken en nu gaat het schitterend. Pijn en jeuk zijn verdwe- nen. Ik kan zoolang zitten als ieder an der en ik heb weer plezier in mijn werk. Uitsluitend in Apotheken verkrijgbaar. Posterine-zalf, per tube 1.60 Posterine-zetpillen, per doosje ƒ2.25 De behoeften van de weermacht. Zonder een ver doorgevoerde zelf voorziening in de behoeften van de weermacht, is het voeren van zelfstan- digheidspolitiek een holle leuze. Deze voorziening stelt echter zeer hooge eischen aan het ontwikkelingspeil van de industrie van een land. Het is noch tans niet noodig, dat men over een groote bewapeningsindustrie beschikt, want bij een goede verdedigingsvoorbe- reiding. kan men goed geoutilleerde in dustrieën binnen 4 6 maanden na het uitbreken van een oorlog op de produc tie voor de nationale defensie inrichten. Het verdient geen aanbeveling om de industrie van consumptiegoederen sterk uit te breiden, omdat deze op den duur niet kan concurreeren tegen het lage Aziatische peil van loonen en arbeids voorwaarden. Wel zal dit aanvankelijk nog mogelijk zijn bij de productie van enkele consumptiegoederen, waarvoor speciale vakkennis en een groote weten schappelijke staf noodig zijn. Wat de kapitaalgoederen- en produc- tiegoederen-lndustrie betreft, behoeft men niet te vreezer voor de concurren tie van agrarische landen met een op- Kan deze toestand blijven voortduren Kan deze toestand blijven voortdu ren? Nog slechts enkele weken schei den ons van het oogenblik, dat de lente gaat komen de lente met langere da gen en betere voorwaarden voor groote operatiën. Zal dan het beeld van twee onbewegelijke millioenenlegers tegenover elkaar bestendigd blijven? Het is omtrent dit punt, dat zich een zekere onrust bij de openbare meening in de oorlogvoerende landen heeft meester gemaakt. Voor Duitschland is de toestand in dit opzicht iets gunstiger dan voor de geallieerden. Het politieke doel, dat Duitschland zich gesteld had, n.l. de verbetering aan de grenzen in het Oos ten, is vervuld. Voor Duitschland geldt dus slechts zorg te dragen, dat het de veroverde winst kan behouden. Voortdurend wordt van Duitsche zijde betoogd, dat het tegenover het Westen geen agres sieve bedoelingen heeft. In dezen ge dachtengang past logisch een defen sieve houding aldaar. Offensief optre den kan slechts in aanmerking komen, wanneer de toestand door andere om standigheden zoo précair wordt geacht, dat het beslist noodzakelijk is om op korten termijn den vrede af te dwin gen. De geallieerden daarentegen schen het in hun oogen plaats gehad hebbende onrecht te herstellen en wel bij voorkeur zoo snel mogelijk. Zulks zal alleen kunnen geschieden door Duitschland aan te grijpen. Wil men hierbij niet alleen vertrouwen op den langen en twijfelachtigen weg der blokkade, dan zullen de Dqitsche machtsmiddelen geslagen moeten wor den. Het is in deze landen, en in het bij zonder in Engeland, de openbare mee ning, welke over het verloop der krijgs verrichtingen teleurgesteld is. Is dit de grond van het confict, hetwelk tot terwijl de weg door de IJszee naar Petsamo evenmin in aanmerking komt. Blijven dus alleen de door Zweden en Noorwegen voerende wegen over. Be halve de vele aan deze wegen ver bonden moeilijkheden doet zich het bezwaar voor, dat van deze wegen al leen gebruik gemaakt zal kunnen wor den met toestemming van de betrokken staten. Voorloopig nu lijkt het er niet veel op, dat deze van zins zijn om hun neu traliteit prijs te geven en tengevolge daarvan in conflict te komen met Rusland. Propagandavergadering in Utrecht Op de bijeenkomst in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht, welke ten doel had I een verhooging van den geestelijken weerstand in dezen tijd te bereiken en waarvan wij gisteren reeds melding maakten, waren o.a. aanwezig pro fessor dr. J. R. Slotemaker de Bruine, de commandant van het veldleger, luit.- generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, jhr. mr. dr. j L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, de burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk. Nadat dr. J. Lammerts van Bueren en mr. L. Einthoven gesproken hadden, kwam het woord aan den zeereerw. heer Henri de Greeve. Deze wees op de groote waarde van het gezin in dezen tijd, waar toch het individu wordt gevormd. In een goed gezin is godsdienst hoofdzaak. Naast ontwikkeling en ontspanning moeten wij voor alles, den menschen, indien zij niet bidden, hen dit eerst leeren. Dan houden wij hen in het rechte spoor en sterken wij de geestelijke weerbaarheid van allen. Zij zullen dat natuurlijk dan pas aanvaarden als yij zelf daartoe het voorbeeld geven. Hierna sprak mevr. Ch. L. Polak- Rosenberg over de houding van vrou wen en meisjes. Ons aller plicht is het, wat voor haar te doen. Men geve de vrouwelijke jeugd verstrooiing van de goede soort, opdat in den vrijen tijd haar aandacht niet uitsluitend zij gericht op den omgang met het andere geslacht. Men trachte via werkgevers en werk geefsters groote groepen vrouwen en meisjes te bereiken en verzuime ook niet contact te zoeken met alle onder wijsinrichtingen. De overheid zou kunnen helpen door de taak der arbeidsinspectie uit te breiden naar de sociale zijde, door het benoemen van meer vrouwelijke amb tenaren voor de Kinderwetten, meer vrouwen in de voogdijraden, opdat er, jaren, als de oorlog lang duurt, groote moeilijkheden zullen moeten over win nen, is te verwachten. Toch staan wij er in vele opzichten veel gunstiger voor dan in de jaren 19141918, en is er zeker geen reden om kleinhartig de toekomst tegemoet te treden. Onze militaire medewerker schrijft Meer dan vier en een halve maand reeds ligt Europa gevangen inden greep van een nieuwen oorlog vier en een halve maand vraagt iedereen zich da gelijks met zorg in het hart af wat van dit alles het einde zal zijn vier en een halve maand zonder dat een redelijke schikking tusschen de'groote mogend heden binnen de sfeer van de mogelijk heden schijnt te zijn geraakt, zonder- dat er een enkele aanduiding is dat op militair gebied binnen korten tijd een beslissing kan worden verwacht. Voor wat den landoorlog betreft, spreken de sobere door de generale staven uitgegeven communiqué’s een taal voor zich zelf. Ja, wel trachten eiken nacht in de smalle terreinstrook, welke de fronten scheidt, de patrouil les temidden van sneeuw en ijs elkaar te benaderen teneinde elkaar weder- keerig verliezen toe te brengen, doch wat beteekenen deze kleine actie’s tegenover het groote geheel? Niemand gelooft in werkelijkheid, dat deze pa- trouille-oorlog de inleiding vormt van een op korten termijn te verwachten grootscheepschen aanval niemand gelooft in de mogelijkheid, dat van aanvallen op de starre fronten in het Saargebied of in de Paltz binnen kor ten tijd groote beslissingen zijn te ver wachten. komende industrie. Wanneer deze in dustrieën in ons land tot ontwikkeling komen, dient men automatisch de zelf voorziening in de behoeften van de weermacht, daar juist deze industrieën de ruggegraat vormen van de econo mische verdediging. Wat onze brandstof fenvoorziening aangaat, staan wij er heden gunstiger voor dan tijdens den wereldoorlog, of schoon men er rekening mede dient te houden, dat het kolenverbruik in oor logstijd zeer sterk stijgt. Verwacht kan echter worden, dat wij in staat zijn in onze eigen behoefte aan steenkolen te voorzien. Niet alle nationale industrieën be-’ schikken over in ons land geprodu ceerde grondstoffen. Niettemin kunnen wij in ruil voor onze landbouwproduc ten verschillende grondstoffen, uit nabuurstaten betrekken. Ook uit Duitschland zullen wij grondstoffen en halffabrikaten kunnen verkrijgen, om dat dit land verplicht is te exporteeren, om zelf andere te kunnen importeeren. De werkloosheid. Bij het uitbreken van het huidige conflict hadden wij ongeveer 250.000 werkloozen. De ervaring leert, dat, als de eerste verstoringen van het bedrijfs leven gevolg van de mobilisatie achter den rug zijn, het aantal werk loozen snel vermindert, die echter niet terstond vakarbeiders zijn. Herscholing van oude en opleiding van jeugdige werkloozen zal derhalve noodig zijn. De toekomst zal moeten leeren, of dit zon der dwangmaatregelen mogelijk is. Tenslotte zal een goede productierege ling van de industrie ter voorziening in de behoeften van de nationale de fensie en van de burgerbevolking nood zakelijk zijn; hetgeen ook in de laatste jaren van den vorigen oorlog geschied de. Men liet den ondernemer alleen vrij bij de interne leiding van zijn bedrijf. Intusschen is het voor productie en prijsregeling niet noodig en zelfs onge- wenscht, dat de staat zich te veel met het bedrijfsleven bemoeit. Aanvankelijk kan met het bezetten van een of meer strategische punten van het productie proces worden volstaan. Dat onze bedrijven in de komende F* Algemeene bekendmaking van den opper bevelhebber van Land- en Zeemacht 1 20 stuks 25 ds Dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn acht den toestand van ons land gunstiger dan in 1914-1918 Dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn, kolonel b.d. van het Ned.-Indische leger, behandelt in het Maandblad van de Am- sterdamsche Bank de gevolgen voor ons land van de blokkade en contra-blok- kade. De blokkademaatregelen van Fran- schen en Engelschen en het verweer r daartegen van Duitsche zijde, zal op den duur aldus de schrijver een ernstige schaarschte aan grondstoffen, consumptie- en productiegoederen in ons land tengevolge kunnen hebben. Van primair belang voor de neutrale staten is, dat de productie van goede ren, welke direct en indirect noodig zijn voor de nationale defensie en het noodzakelijke levensonderhoud der bur gerbevolking, in stand wordt gehouden. Vervaardiging van luxe goederen in tijd van schaarschte is ontoelaatbaar. Het nadeelig saldo van onze handels- balans is in deze oorlogsmaanden voortdurend gestegen. Indien daarin geen verandering komt, kan op den duur gevaar voor den gulden ontstaan. Tot ernstige bezorgdheid behoeft dit echter thans nog geen aanleiding te geven. Eenerzijds is de invoer op peil gebleven door een begrijpelijk streven tot voorraadvorming, anderzijds is onze export gedaald, doch het is te verwach ten, dat de prijzen van den export zul len stijgen, zoodra eenige schaarschte bij de belligerenten zal ontstaan. Onze landbouw zal ernstig nadeel van de blokkade kunnen ondervinden, doordat de invoer van diverse stoffen een sterke vermindering kan onder gaan. Onze veevoederproductie kan ech ter belangrijk worden uitgebreid, ter wijl men anderzijds het bederf van vee voeder aanzienlijk kan beperken.. Gevolgen van de blokkade en contra-blokkade Syrië. Tenslotte Syrië. Hier is onder lei ding van den ouden-jongen generaal Weygand een leger van enkele honderd duizenden soldaten gevormd. Ook voor deze krijgsmacht zijn de mogelijkheden echter beperkt. Een weg voert naar de Dardanellen; een andere naar het ge bied van den Kaukasus. Beide wegen hebben echter het nadeel, dat zij slechts gebruikt kunnen worden met toesteipming van Turkije. Dit land nu is wel georiënteerd naar het Westen, doch is geenszins van plan om zich in een conflict met Rusland te laten mee slepen. Bovendien leidt de opmarsch- weg naar den Kaukasus door zeer on herbergzaam terrein, zoodat groote operatiën hier wel op bijzondere moei lijkheden zullen stuiten. En het eind doel: een eventueele vermeestering van het oliegebied in den Kaukasus, het zal inderdaad zeer onaangenaam zijn voor Duitschland en in het bijzonder voor Rusland, doch zal van het bereiken van dit doel zooveel resultaat mogen worden verwacht, dat het de eindbeslis sing wezenlijk zal beïnvloeden: zal het den inzet van enkele honderdduizenden menschen waard zijn? Mag bovendien verwacht worden, dat de geallieerden er zich toe zullen laten verleiden om door het ontketenen van één van deze neven-acties in conflict met Rusland te komen, iets, wat tot dusverre steeds angstvallig werd vermeden? Voor Duitschland worden als neven- operatietooneelen genoemd Scandinavië en Z.O.-Europa. Wij gelooven echter niet, dat één van deze operatierichtingen voorshands werkelijk voor een Duitsch optreden in aanmerking komt. Zoolang Duitschland toch uit deze beide richtingen grond stoffen kan betrekken, zou het voor dit land slechts nadeelig zijn om het conflict erheen te verplaatsen. Mocht echter op eenigerlei wijze stagnatie in dezen aanvoer komen, dan lijkt een Duitsch optreden in één van deze rich tingen minder onwaarschijnlijk. De betrokken landen, en in het bij zonder Roemenië, zullen met het voorbeeld van Polen voor oogen en met de zekerheid, dat de geallieerde hulp, zoo- deze al voor hen zou komen, toch zeker te laat zal zijn in dit opzicht vermoedelijk wel een voorzichtige poli tiek voeren. Resumeerende zouden wij dus kunnen zeggen, dat: a. een optreden in front tegen Magi- notlinie of Westwall voor beide partijen weinig aanlokkelijk en dus niet waar schijnlijk is; b. aan een offensief op de vleugels door België of door Zwitserland voor beide partijen zoodanige consequenties verbonden zijn, dat daaraan voor de ge allieerden niet en voor Duitschland slechts onder zeer bijzondere omstan digheden kan worden gedacht; c. een optreden van Duitschland in N.W. of in Z.O. Europa niet waarschijn lijk is, zoolang dit land uit de betrok ken streken grondstoffen kan verkrij gen; beteekent dit voor aan een on- leend, voor zoover het militair gezag niet nader anders zal beslissen, voor wat betreft de telegrafische en telefo nische uitzending van schepen af bin nen de territoriale wateren. Artikel 3. Voor wat betreft de tele grafische en telefonische uitzending van schepen af buiten de territoriale wa teren, alsmede voor wat betreft de tele grafische en telefonische ontvangst aan boord van schepen, waar ook zich be vindende, wordt, voor zoover het mili tair gezag niet nader anders zal beslis sen, geen ontheffing verleend voor: a. telegrammen, gesteld in geheim schrift (overeengekomen taal- en cijfer schrift) b. telegrammen en telefoongesprek ken zonder inhoud, of waarvan de in houd geen algemeen verstaanbaren of aannemelijken zin oplevert; c. telegrammen, welke zijn gesteld, of gesprekken, welke worden gevoerd in een andere taal dan Nederlandsch, Duitsch, Engelsch of Fransch, tenzij, wat telegrammen betreft, een vertaling van den inhoud in een dezer toegelaten talen wordt overgelegd;,, d. telegrammen, welke geheel of ge deeltelijk zijn gesteld in cijfer- of let tergroepen zonder geheime beteekenis; e. telegrammen, bij welker aanbie ding niet worden opgegeven de volle dige naam en het adres van den afzen der; f. telegrammen en telefoongesprek ken, welker inhoud in strijd moet wor den geacht met de belangen van den Staat of de openbare orde. Artikel 5. Deze regeling treedt in wer king op 1 Februari 1940. - als deze organen met zwakstaande ge zinnen in aanraking komen, tijdiger en doeltreffender aandacht aan jongere zusjes kan worden geschonken. Spr. breekt ook een lans voor het aanstellen van vrouwelijke agenten van politie, die naast de inspectrices als patrouil- leerende agenten b.v. in garnizoens plaatsen mooi werk zouden kunnen doen. Vervolgens behandelde dr. J. v. d. Spek het onderwerp „Zenuwenoorlog”. De moderne wijze van maakt, dat de zenuwen gemakkelijker de overhand krijgen, mensch zoo gemakkelijk komt tot da den, waarvan hij voorheen afschuw had. Daarom is het vooral thans noodza kelijk de angstpsychose te overwinnen door een goede zelftucht en saamhoo- righeidsgevoel. Laatste spreker was de heer K. Vor- rink, met het onderwerp „De roeping der vrije jeugdvorming”. De taak om de wereld veilig te ma ken voor onze kinderen, is jammerlijk mislukt. Nu komen wij bij elkaar om te probeeren de verschrikkingen, welke ons bedreigden, binnen zoo eng moge lijke grenzen te houden. Het komt in derdaad op den geestelijken weerstand aan. In dezen tijd alles weerstand bieden dergangsstemming. Het is de roeping van de vrije jeugd vorming steeds opnieuw de jonge ge neratie voor oogen te stellen, waarom het in de worsteling onzer dagen gaat. Allereerst om handhaving van de zelf standigheid en onafhankelijkheid van ons land, maar ook om de hoogste goederen van de menschelijke bescha ving, welke in gevaar zijn. Voor de vrijheid van geweten, voor de waar digheid van den mensch. Als de ge varen van den oorlog zijn overwonnen, zal weerstand moeten worden geboden tegen de menschelijke gevoelens van wantrouwen en haat, welke het gevolg zullen zijn van den oorlog. Aan het slot van deze bijeenkomst wees mr. de Bie op de practische waarde van deze bijeenkomst en spoor de alle aanwezigen aan in eigen om geving uit te zien naar de mogelijk heden, welke bestaan om mede te werken aan het voor oogen gestelde doel. ■gevolg heeft gehad, dat de Engelsche minister van defensie aftrad? Het lijkt zeer aannemelijk: aan de eene zijde de minister, in voortdurend contact met de vertegenwoordiging van het volk, waarvan steeds nieuwe offers worden gevraagd zonder dat het daarvan tot dusverre resultaten zag; aan de andere zijde de nuchtere generale staven, die niet den minsten lust gevoelen, om in de kaart van den tegenstander te spelen door op diens sterkste front aan te vallen. Dat overigens ook bij de generale staven van de beide partijen voortdu rend wordt overwogen op welke wijze het beloop van den oorlog kan worden bekort spreekt vanzelf. Voor beiden geldt, dat een optreden in het Westen in front op schier on overkomelijke moeilijkheden stuit; voor beiden is aan een optreden op de vleu gels België of Zwitserland door de daaraan verbonden consequenties schier evenmin te denken. De nevenoperatietooneelen. Gegeven deze feiten gaat de aan dacht vanzelf uit naar nevenoperatie tooneelen. Natuurlijk, zuiver strate gisch geredeneerd is dit niet juist. De strategie toch leert om de krachten op het hoofdoperatietooneel bijeen te hou den, zulks teneinde aldaar de beslis sing te verkrijgen. De strategie leert voorts zoo min mogelijk krachten over nevenoperatietooneelen te versnippe ren. Doch als het terrein op het hoofd operatietooneel nu het verkrijgen van een beslissing schier onmogelijk maakt, is het dan niet verantwoord, om naar andere zwakke plekken in de vijande lijke vesting te gaan zoeken? Grau ist alle theorie: de oorlog blijft een aan eenschakeling van bijzondere gevallen. Als nevenoperatietooneelen, welke voor de geallieerden in aanmerking ko men moeten beschouwd worden de Balkan, Finland en Syrië. De Balkan. De Balkan echter levert voor hen bijzondere moeilijkheden op Meerma len toch reeds verklaarde Italië, dat alle aangelgenheden, den Balkan be treffende, in eerste instantie voor Italië van belang geacht moesten worden. Italië nu blijft een teer punt in den gedachtengang van de geallieerde staatslieden. Niet licht zal men er van deze zijde toe overgaan >m handelin- genn te verrichten, welke voor Italië onaangenaam zouden zijn, en welke er toe zouden kunnen leiden, dat dit land beslissingen ging nemen, welke wel licht in ongunstigen zin de verhouding tot de Westersche democratieën zou kunnen beïnvloeden. Eveneens doen rich moeilijkheden voor ten aanzien van een eventueele hulpverleening aan Finland. Hoe zou deze trouwens kunnen geschieden? De Baltische zee is een te gevaarlijke weg, vergadering der eerste af- deeling van het Kon. Ned. Landbouw* comité werd de vraag besproken of ook in 1940 de teeltheffing voor con- sumptie-aardappelen moet blijven ge handhaafd. Besloten werd op hand having der teeltheffing aan De vergadering was van een suikerbietenprijs van 14 per k.g. niet overdreven zoude zijn. Besloten werd deze te bevoegd plaatse te bepleiten. Rijksbureau voedselvoor ziening in oorlogstijd. Besloten werd bij de bespreking bovengenoemd Rijksbureau te stellen de navolgende u..-— oen verhooging van het geldende ran« van 1 k.g. krachtvoeder, wat voo paarden onvoldoende is; aan - - die grasland wenscht ie ,sche^via^- te staan, dat de gescheurde op bete^jd geheel met haver mag worden d£> en niet slechts 1/5 deel e „hü tus- overheid vastgestelde priJ-sVt wgerst schen gewonen gerst en van 0.40 per 100 k.g. is u Zie verder 3e Wij mogen dit overzicht niet besluiten zonder stil te staan bij de helfdhaftige verdediging van Finland. Een vorige maal reeds mochten wij vaststellen, dat de Russische aanval tegen Finland te onderscheiden was in 3 gedeelten, n.l.: 1. een hoofdaanval tusschen het La- dogameer en de Finsche Golf; 2. een aanval N. van het Ladogameer; 3. een nevenaanval ter vermeestering van de haven van Petsamo. Zien wij thans hoe het verloop van de krijgsverrichtingen op elk van deze ter reinen gedurende de laatste weken is geweest. Op het hoofdoperatie too- n e e 1 en op het gedeelte N. van het Ladogameer, hebben de Russen hun opmarsCh in algemeenen zin tot onge veer 18 December kunnen voortzetten. Sedertdien maken de Russische com muniqué’s geen melding meer van ter reinwinsten, doch bepalen zij zich er toe te vermelden, dat verkennende ac ties plaats vinden, dan wel dat het weer geen operaties op groote schaal toeliet: De Finnen daarentegen melden in hetzelfde tijdvak herhaaldelijk Rus sische aanvallen, welke overigens alle in het bijzonder met een noemens- waardig verlies aan vechtwagens werden afgeslagen. Men zal echter goed doen, om aan deze gevechten geen al te groote waarde te hechten. De grootte van de opgegeven verliezen, het gemaakte aantal gevangenen, de inzet van materieel, alles wijst er op. dat nog geen grootscheepsche aanval op de Finsche verdedigingsposities plaats vond, doch dat hier inderdaad slechts sprake is van inleidende ge vechten. Hebben de Russen den weer stand wan de Finnen onderschat, of stellen het terrein en het klimaat zoo danige moeilijkheden, dat de mogelijk heid tot het inzetten van een aanval zich nog niet voordeed? Beide geval len zouden er niet toe strekken om het gezag van den Russischen generalen staf te verhoogen. In Midden-Finland behielden de krijgshandelingen het karakter van operatiën op kleine schaal. De Finnen hadden daar niet alleen het succes de Russen tegen te houden, doch konden zelfs tot bescheiden tegenaanvallen overgaan en op enkele plaatsen Russische grens overschrijden. Ook de operatiën in het Noordelijk ste gedeelte, waaar de Russen op 18 December reeds op 85 km Z. van Petsamo stonden, kwamen niet alleen tot stilstand, doch werden door een terugtocht gevolgd. De Russische luchtmacht trachtte de dagen, dat de weersomstandigheden zulks toelieten, haar overmacht tot gelding te brengen door het inzetten van verkenningen en het bombardee ren van Finsche steden en dorpen. Resumeerende zien wij aldus een standhouden van de Finnen op alle fronten: in twee maanden tijd wisten de Russen, ondanks hun overmacht, nog slechts bescheiden terreinwinst te maken. Niettemin blijft de toestand van Fin land précair. Wij gelooven, dat slechts een won der of de geallieerde divisiën het land op den duur voor den ondergang zullen kunnen behoeden. 4 A 5 TON 3 LAADLENGTEN SNEL - ZUINIG - DIRECT LEVERBAAR F. v. d. VALK’S AUTO-MIJ. TELEFOON 114820 771900 met lU aan de orde onderwerpen- werk- dengene. I A I A A 1 3k kan geen zaken meer doen Jk ben o'p van de ze nuwen. Hoe gaal het nu met de zakerP WiNGS American Cigarettes In dezen tijd meen dan ooit ookvoorU Wings sigaretten kom man. rook een$ WINGS dan raak je die nerveusiteit wel kwijten je zult zien,dan gaat hel wel beier. I t -v/ ’WINGS hielpen me van de zenuwen af en ik kon weer aanpakken, zelU In deze zenuwachn- genjden doe ik goede zalen i V V het standpunt der strijdenden toe .j vlakte

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10