HAAGSCHE COURANT Bemanning van „Arendskerk” I in Gevaar voor de bevolking bij het schieten op vreemde vliegtuigen ifc s 1 t GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS Dinsdag 23 Januari 1940. BINNENLAND Groote centra kunnen niet worden ontzien Een onderhoud met den kapitein PROJECTIELEN VAN LUCHT AFWEERGESCHUT OOK IN ONZE STAD TERECHT GEKOMEN DE RAMP VAN DE „ORAZIO” I v - t VIERDE BLAD. Bijna alle bagage verloren gegaan CHR. BOEREN- EN TU1NDERSBOND ons In tuinen achter particuliere woningen Relaas van twee geredde Nederlanders GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN kerkhof in de golven ziet verdwijnen” DE PRINS IN DEN RAAD VAN STATE „Het is of je op een bent, als je zoo je mooie schip BRANDJE ONDER MOTORWAGEN VAN LIJN 10 Een Duitsch en een Engelsch vlieg tuig gistermiddag boven ons land PRINSES JULIANA BIJ HET NATIO NAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN De aankomst te Rotterdam aan het station D.l’. van een gedeelte van de bemanning van de „Arendskerk”. in ’t midden kapitein Wijker met -echtgenoote en dochtertje. KENNISGEVINGEN - All jwi No. 17474. aan be- de Als dat Schoonderwoerd, waarin v. d. Pol, Oostr t t duikbootkapitein gelegen”, voegde de eerste officier, de heer Oosterhuis, hier aan toe, „maar ik heb den kapitein niet kunnen bepraten t f f f f Z.K.H. Prins Bernhard heeft vanmid dag de vergadering van den Raad van State bijgewoond. Slechts water en sigaretten. Om twaalf uur kwam het eerste vlieg tuig over en dit deed de hoop op spoe dige redding uit den benarden toestand herleven. Des middags vonden de heeren Garschagen en Witmondt, die elkaar toevallig voor het vertrek uit Genua bij de douane hadden leeren kennen, elkaar terug. Men kan begrijpen, dat dit weer zien vreugdevol was. Gezamenlijk wachtte men de verdere gebeurtenissen af Prettig was de toestand evenwel niet: Spijzen en dranken waren niet te verkrijgen. Gelukkig kon wel water ver strekt worden. Sigaretten raakten op en om er den moed in te houden deed men tenslotte om de beurt een trekje. Vele van de passagiers waren zeeziek. De redding. Tegen vier uur in den middag kwam er een Fransch oorlogsschip opdagen en onmiddellijk werden er sloepen uitgezet. Het baarde eenige verwondering, dat er niet meer hulp uit Toulon was geko men. Tenslotte daagden de „Comte Bian ca Mano” en enkele andere Italiaansche schepen op, zoodat de redding kon be ginnen. Eerst omstreeks middernacht zaten de beide landgenooten in een sloep. De heer Witmondt had zich tevo ren van zijn zwemgordel moeten ont doen, daar deze half verbrand was. Door vonken had hij ook een brandwondje op het voorhoofd gekregen, doch deze bles sure was van geen beteekenis. Zoo- als reeds gezegd, waren de ontvangst en de verzorging op de Comte Bianca Mano” uitstekend. Hardroerende toonee- len speelden zich bij het weerzien van verwanten en vrienden af. Ook vanmor gen, toen de „Colombo” geredden aan boord van de „Comte Bianco Mano” bracht, speelden er zich tooneelen af, die diepen indruk maakten. De heer Witmondt zeide nog: Het was vreeselijk, wat wij hebben meegemaakt, maar Gar schagen en ik zijn gelukkig gezond en al is dan al onze bagage verloren gegaan, wij zullen niet bij de pakken neerzitten. de granaat neerkwam. Het projectiel zit nog in den grond en zal door per soneel van de Hembrug worden opge graven. Het jochie was door het ge beurde zoo ontdaan, dat het geruimen tijd heeft geduurd, alvorens het weer een beetje op verhaal was gekomen. In den cementen vloer van het schuurtje achter het huis in de Damas straat, sloeg de niet ontplofte granaat een gat en verdween meer dan een meter in den grond. De aluminium kop van de granaat (welke de jongen in de hand houdt), ketste af op het zinken afdak, dat verbogen werd. geslagen, besloot daarom met granaat- schoten het voorschip te doen zinken. Verschillende voltreffers werden af gevuurd en eindelijk begon ook het nog drijvende gedeelte van de „Arends- kerk” slagzij te maken. Maar nog steeds brandden alle lampen. Dat was nog het geval toen de golven zich bo ven het stukgeschoten vaartuig sloten. Vrij spoedig werden wij door een Italiaansch schip, de „Fedora” opge pikt, dat ons later op de „Poelau Bras” overzette. In Lissabon werden wij door den Nederlandschen consul ontvangen, die alles voor ons regelde. Vandaar zijn wij per trein naar Parijs vertrokken en zullen Dinsdag naar Nederland te- rugkeeren. „Het is net alsof je op het kerkhof bent, wanneer je zoo je mooie schip in de golven ziet verdwijnen”, zoo be sloot kapitein Wijker. „Ik vaar nu al dertig jaar en dan wordt je schip je huis en je leven.” „Ik heb op mijn knieën voor den De doodsstrijd van het schip Wij in de booten spraken geen woord en waren allen onder den indruk van het gebeurde. Intusschen scheurde het achterschip van het voorste gedeelte. Langzaam zonk het naar de diepte. Het merkwaardige echter was, dat het voor schip in tact was gebleven en niet kon zinken. De kapitein van de duikboot, die de uitwerking van de - torpedo had gade Tenslotte heeft een 12-jarige scho lier in de van Heutszstraat gistermid dag een aluminium kop van een gra naat gevonden, welke midden op straat lag en geen schade heeft aangericht. De projectielen zijn afkomstig van het 7,5 c.m. geschut. In alle gevallen heeft men de politie gewaarschuwd, die op haar beurt weer de militaire autoriteiten van een en ander in kennis stelde. Omstreeks kwart over tien heden morgen ontstond door kortsluiting in den weerstand op de Waldeck Pyrmont- kade ter hoogte van de Witte de With- straat brand onder een motorwagen van lijn 10. Door de motorspuit van het bureau Archimedesstraat werd het vuur gebluscht met een straal. Om den haard te naderen moesten gaten in den vloer van de tram worden gemaakt. Het tramverkeer van lijn 10 in de rich ting Scheveningen ondervond ongeveer een half uur vertraging. In het vaderland terug. Kapitein Wijker en zijn lotgenooten van de „Arendskerk” zijn vandaag uit Brussel, waar zij overnacht hebben, in ons land teruggekeerd. Vanochtend vroeg kwam het gezel schap in Roozendaal aan. Hier voegde de heer Trapman, de directie van de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Mij. vertegenwoordigende, zich bij hen. De meesten hunner stapten in Rotter dam uit den trein. Ongeveer twintig man en kapitein Wijker hooren daar thuis. De hoofdmachinist Zeeman reis de door naar Amsterdam en in de resi dentie verlieten de heeren Oosterhuis, eerste stuurman, Roodenrijs, tweede stuurman en Vonk, de kok van de „Arendskerk” den trein. De laatste woont hier, de beide anderen stapten over in den trein naar Haarlem, waar zij wonen. De beide stuurlieden waren wel wat verbaasd over de belangstelling, die men in ons land voor hun avonturen had getoond. Vooral in Parijs waren zij het voorwerp geworden van journalis tieke belangstelling. „Zij hebben ons nog gefotografeerd bij het graf van den onbekenden soldaat”, zeiden zij. „En vannacht om drie uur in Brussel kwam er vertelden zij nog. Wij hebben het den heeren daarom maar niet moeilijk gemaakt en meteen „wel thuis” afscheid van hen genomen. Tijdens de beschieting door het luchtafweergeschut van vreemde vliegtuigen, gisteren rond het middaguur, zijn, evenals dit het geval is geweest in andere plaatsen, ook op een drietal plaatsen in onze stad projectielen neergekomen. In twee gevallen betreffen het aluminium koppen van granaten, welke een gewicht hebben van on geveer 1 kilo, terwijl achter een woning aan de Damasstraat een granaat in den grond is géslagen, welke gelukkig niet tot ontploffing is gekomen. Ook indien een vreemd vliegtuig zich boven de kom van een groote stad be vindt, en het wordt daar door een of meer onzer patrouilleerende machines aangetroffen, wordt het vuur onmiddel lijk geopend, waarbij de schutter er zich geen rekenschap van kan geven, waar de kogelregen, welke tenslotte de aarde moet bereiken, neerkomt. Dan ontstaat een nóg grooter gevaar voor de bevolking beneden, want zelfs, wanneer een mitrailleurkogel (wij laten dan de explosieve projectielen van de lichte vliegtuigkanonnen nog buiten be schouwing) in vrijen val van een hoog te van b.v. 5000 m. naar beneden komt, kan hij een mensch doodelijk treffen. Uit het voorgaande en uit de geval len, waarvan wij elders in het blad melding maken, blijkt voldoende dui delijk, dat de gevaarskansen bij een actie, als gisteren plaats vond, aller minst denkbeeldig zijn, al mogen zij ook weer niet overdreven worden voor gesteld. Men doet verstandig, zich de waar schuwing indachtig te zijn, welke in dertijd van officieele zijde werd ge geven, n.l. om, wanneer een beschieting van een vreemd vliegtuig plaats vindt, zich niet zonder noodzaak op straat te begeven en zich binnenshuis van de ramen, balcons, enz. verwijderd te houden. De vraag is gesteld, of in gevallen als deze de openbare schuilgelegenheden gebezigd kunnen worden. Het antwoord hierop moet ontken nend luiden, omdat een waarschuwing voor gevaar meestal te laat komt, in dien al van waarschuwen sprake zou kunnen zijn en voorts, dat het beschik baarstellen der schuilloopgraven voor dit doel met zich zou brengen, dat deze dan permanent geopend en derhalve ook bewaakt zouden moeten zijn. H.K.H. Prinses Juliana woonde he den de gewone wekelijksche vergade ring bij van het dagelijksch bestuur van het Nationaal Fonds voor Bijzon dere Nooden. Even over half twee stonden de be woners van het perceel Joan Maet- suyckerstraat 50 gistermiddag in den achter de woning gelegen tuin. Hun aandacht werd getroffen door het zware ronken van een vliegtuig, dat zich op Een landgenoot vertelt. De heer Garschagen, die in dienst is van de K.L.M. en naar Trinidad terug keerde, vertelde, dat hij Zondagmorgen omstreeks 4 uur door passagiers werd gewekt. Het licht ging uit, doch geluk kig had hij een zaklantaarn bij zich. Toen hij zijn hut verliet, bemerkte de heer Garschagen door rook, dat er brand aan boord was. Hij keerde direct naar zijn hut terug en met eenige moeite kreeg onze landgenoot zijn reddingsgordel te pakken. Hij vond nog gelegenheid andere passagiers attent te maken op de reddingsgordels. Voorts waarschuwde hij verschillende opvaren den, die nog rustig in bed lagen, zich van geen gevaar bewust. Gekleed in pyama en badmantel spoedde de heer Garschagen zich aan dek. Gelukkig was er van een paniek geen sprake. De rook was echter buitengewoon hinderlijk en natuurlijk was er ook gedrang onder de talrijke passagiers, van wie menig een niet wist, wat hij moest doen. Eèn paar booten werd uitgezet, doch de zee was zoo onstuimig door den sterken wind, dat enkele inzittenden door ver keerde manipulaties te water geraakt zijn. Toch waren het maar weinigen, die getracht hadden het schip met sloe pen te verlaten, het grootste deel bleef aan boord en zocht op de dekken zoo veel mogelijk bescherming tegen de felle koude en den scherpen rook. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10 30 en 12 uur en monde ling tusschen 12.30 en 2.30 uur: een heerenrijwiel, een br. dameskap- laars, een gummi overschoen, een bril in étui, een pakje waschgoed, een paar zwar te regenpijpen, een koperen kopplaatje (11), een koralen armband, een rubber overschoen, een bril met metalen mon tuur in étui, een rood regenkapje, een hoornen bril, drie njksdistributiekaarten, diverse handschoenen, ceintuurs, rijwiel- belastingmerken en sleutels. Gevonden in taxi’s: een zwarte vulpen „Nationaal Record”, een paar br. glacé handschoenen, een br. portemonnaie met inhoud, een grijs gestreepte parapluie. Bij de navolgende ingezetenen: een klompschaats, Schedeldoekshaven 7; een verchr. damespolshorloge met dito bandje, Lange Voorhout 28; een vulpen, v. Raan, v. Bylandtstraat 185; een bril, v. Zaeckstraat 71; een ledige actetasch, Bu reau Geneeskundige Dienst; een vulpen, tevens potlood. Zwartkruis, Perziklaan 50; een bril in étui, Verspaandonk, Curaqao- straat 7; een heerenrijwiel, Innemee, Mal lemolen 6a; een d. bl. damestasch, inh. snuisterijen, een bruine portemonnaie met inhoud, Hema, Vlamingstraat; een bruine damesschoen en een zw. overschoen, Ver haar, Willem de Zwijgerlaan 5; een glacé heerenhandschoen, Stoop, Fisherstraat 295; een br. damesportemonnaie inh. geld en kassleutel, Heidema, v. Ravesteynstraat 220: een schaaf, Langeveld, Loosduinsche- kade 353; een rose kinderwagenkussen, Helvensteyn. Jan de Weertstraat 18; een Lipssleutel No. 11103, v. d. Bley, Snijders- straat 33; een bril, bruin montuur in étui, Hartwijk, Nunspeetlaan 404; een Yalesleu- tel, Singeling, Nunspeetlaan 18; een damesarmbandje. Snoep, Voorthuizen- straat 47; een zijden sjaal, v. d. Ven, Beyersstraat 26; een br. heerenportemon- naie met inhoud, Cras, v. Ostadestraat 192; een grijs nappa heerenhandschoen. van Viersen, Laakkade 351; een Yalesleutel aan ring, Nijland, Loenenschestraat 93; eèn jonge br. hond, Beijersbergen, H. Cos- térstraat 388: een zw. gelakt damesrijwiel merk „Juncker”, v. Dijk, Piet Heinstraat 16 (Loosd.); een linker schaats, Wijnands, Schwerinkade 41 (Loosd.); 2 distributie kaarten. 't Hoen, Heerenstraat 84, Rijs wijk; een bos varens, Rijns, v. d. Duyn- straat 83; een zw. gelakt Royal Hinden heerenrijwiel, v. Mierlo, Hugo Verriest- straat 68a; een fototoestel in br. led. étui, Hermans, Drebbelstraat 303; 3 katten, Rossmölder, Calandplein 19; een Yale sleutel No. 10087, v. Hooff, Z. O. Binnen singel 15; een Rijksdistributiekaart, de Groot, J. Maetsuyckerstraat 142; een br. led. portemonnaie met ritssi. inh. een doublé schakelkettinkje met rood kruisje en koperen armband en eenig klein geld, dat er omheen lag. Koekoek, Wilh. v. Pruisenstraat 112; een kinderschaats, Jan sen, de Sillestraat 156; een portemonnaie inh. Lipssleutel No. 2125 en geld, de Jong, de Carpentierstraat 26; een paar br. kin derschoenen, Haase, Carel Reinierszkade 145; een bril met hoornen en gouden gar nituur in étui, Baas, Hyacinthweg 72; een heerenschaats, v. d. Ésch, Valkenbosch- kade 524: een bril met hoornen montuur in étui, Hekmann, Roggeveenstraat 47; een kinderschooltasch, t.n.v. Jelgersma, inh. kinderhorloge en bruine handschoenen, de Wit, Heelsumstraat 157; een led. sigaren koker, Kampei, Zoutmanstraat 77; een ring met 5 sleutels, Overheul, Lunteren- straat 123; een zw. dameshoed, de Haan, Beeklaan 152: een grijs wollen heeren handschoen, Brunott, Columbusstraat 99; een paar schaatsen, Brizee, Reinkenstraat 111; een nikkelen armbandhorloge met nikkelen bandje, Ipema, Rhododendron- straat 1; een d. br. led. schooltasch, inh. een boek en schrift, v. d. Let, Obrecht- straat 190; een bon voor 1 h.l. eierkolen en een donkebr. pinchertje, Goedkoop- Karels, Bankastraat 91; een doublé dameshorloge met dito schakelarmband, Verloop, Jan v. Nassaustraat 40; een bruin wollen muts, Udema, Riouwstraat 2; een zw. met rood led. portemonnaie met in houd, v. d. Toorn, Pinkstraat 31; een Lips sleutel, Postkantoor, Badhuisstraat; een sleetje. Kans, Pansierstraat 7; een recla mebord waarop negers, Pronk, Roerstraat 27; een rijwielbelastingmerk waarin ge krast A. Jetmse, Knoester, Marcelisstraat 135; 2 sleutels aan touwtje, waaronder een gemerkt J.A., Schoonderwoerd, Voorn- schestraat 3; een kist waarin_ „Under wood” schrijfmachine, r Stevinstraat 80; een steunzool, v. d. Heu vel, Haringkade 93c; 2 katten en 2 hon den, Asyl, Nieuwe Haven 73. Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73. Onder presidium van den heer J. Biemond van Bleiswijk kwam de Holl.- Brabantsche afdeeling van den Chr. Boeren en Tuindersbond heden in Amicitia in jaarlijksche algemeene ver gadering bijeen. De voorzitter opende de bijeenkomst die zeer druk bezocht was, op gebrui kelijke wijze en sprak een openings woord, waarin hij allen welkom heette en er op wees dat de toestand ook in ons land zeer donker fs. Thans zal er veel begrip noodig zijn tusschen boer en Regeering en daartoe kan de bond een nuttig intermediair zijn. Spr. riep een woord van welkom toe aan de hee ren Chr. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer en mr. W. Rip resp. vice-voor- zitter en secretaris van het hoofdbe stuur. Het jaarverslag van den secre- taris-penningmeester, den heer Joh. Verkuijl werd na bespreking goedge keurd. Wij ontleenen eraan dat met inbegrip van de jongere organisatie de Holl.-Brab. afdeeling thans 4750 leden telt. De rekening sluit met een na- nog een fotograaf ons opzoeken”, deelig saldo van ƒ417.33. Tot lid van de financieele commissie werd benoemd in de plaats van den heer C. v. Wolff te Grdot-Ammers, die niet herkiesbaar was, de heer C. Dane te Willemstad. Het voorstel tot wijziging der statu ten werd aangenomen. Het aftredend lid van het hoofdbe stuur, de heer A. D. v. d. Schans van Andel, werd herkozen. Als bestuurs leden van de afdeeling werd herkozen de heeren v. d. Schans en Verkuijl en in verband met de uitbreiding van het bestuur gekozen ir. P. A. den Engelsen te Heemstede. Na een gemeenschappelijke koffie tafel werden vanmiddag twee sectie vergaderingen gehouden, n.l. een van de akkerbouwers en veehouders en een voor de tuinders ter bespreking van allerlei actueele bedrijfsvragen. Ter beantwoording daarvan waren de yegeeringscommissarissen, de heeren ir. Louwes en Valstar ter vergadering aan wezig. Om kwart over vier ving weer een plenaire zitting van de afdeeling aan. Daarin trad als spreker op ds. A. N. Tonsbeek, Ned. Herv. predikant te Ap- pingedam, die een opwekkende rede van geestelijken aard hield, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze 1 werd gesloten. 1*1 Nederlandsche Regeering zal protesteeren De Regeeringspersdienst meldt: Uit nadere rapporten omtrent overvlieging van ons land op gister middag, is gebleken, dat een der vreemde vliegtuigen, welke zich aan schending van onze neutraliteit hebben schuldig gemaakt en op verschillende Plaatsen van ons land werden bescho ten, als een Duitsch toestel herkend is. Te Berlijn zal naar aanleiding van dit geval een protest worden ingediend. Het andere was een Engelsch vlieg- tuig. dat om 12.45 uur boven Gorkum en omstreken is waargenomen. Ook dit vliegtuig is beschoten. Te Londen zal een protest tegen deze schending van onze neutraliteit worden ^gediend. bijzonderheden mededeelde over den ondergang van zijn schip. „Wij hadden aanvankelijk niet het idee, dat wij beschoten werden”, zoo zei de kapitein, „en meenden, dat er op eenigen afstand van ens een ge vecht gaande was tusschen enkele kleinere oorlogsschepen. Er hing dien dag een lichte nevel, zoodat wij eerst, toen deze op een mijl afstand was de duikboot onderscheidden. U weet hoe het gegaan is, volgens den duikboot kapitein, een nog jonge, zeer hoffelij- ken man, was de lading wij hadden in Antwerpen 4063 ton stukgoederen geladen voor Durban en Kaapstad contrabande. Of dit zoo is, moet onze Regeering maar uitmaken. In ieder ge val de „Arendskerk” moest getorpe deerd worden. Wij kregen een half uur tijd om in de booten te gaan. Eerst werden twee sloepen gestreken, elk voor 30 personen. Ik zelf ging met mijn eerste officier en nog enkele andere leden van de bemanning op het laatste moment in een derde boot. Toen wij op eenigen afstand van ons mooie schip ronddobberden voer de duikboot tusschen de sloepen en het schip door en lanceerde een torpedo. De „Arends- kerk” werd in het achterschip getrof fen. Een geweldige explosie weerklonk. De lading vloog in ’t rond en de mas ten en laadboomen werden tientallen meters de lucht in geslingerd. Het dek rolde op alsof men een wollen deken van een bed wegslaat. Toen werd het stil. De bemanning van het stoomschip „Arendskerk”, dat verleden week in de golf van Biscaje door een Duitsche duikboot getorpedeerd is, vertoefde gisteren op de doorreis naar Holland in Parijs. Wij hebben daar een kort onderhoud gehad met den kapitein, straat 6; een kat (zwart), de Stoppelaar, den heer Wijker, die ons nog enkele groote hoogte bevond. Later zou blijken, dat het hier een toestel van vreemde nationaliteit betrof. Zij hoorden het ont branden van het luchtafweergeschut. Juist hadden zij zich weer naar binnen begeven, toen een zware klap gehoord werd. Op den grond, in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar de bewoners ge staan-hadden, lag de kop van een granaat, welke was geketst op een zinken afdak van een schuurtje en dit verbogen had. Het mag een wonder heeten, dat er geen per soonlijke ongelukken zijn gebeurd. Zeer zeker was dit ook het geval met het projectiel, dat neerkwam op het zinken dak van een schuurtje ach ter de woning aan de Damasstraat 50. In den tuin zat het 5-jarig zoontje van de familie van W. omstreeks half twee te spelen. Plotseling hoorde men een klap, met zulk een kracht, dat verschil lende omwonenden op de balcons verschenen, om te zien wat er aan de hand was. Het bleek, dat een granaat was neergekomen, welke echter niet ontplofte, doch zijn weg had genomen door het zinken af dak, een plank van ongeveer 3 centimeter, een cementen vloer en een gat maakte van ruim een meter diepte. Het vijf-jarig knaapje is door een wonder aan den dood ontsnapt, want het speelde vlak bij de plaats, waar De beschieting met luchtdoelgeschut van het vreemde vliegtuig, dat zich gistermiddag boven de omgeving der stad vertoonde, heeft praktisch aan getoond (voor het eerst, naar wij mee nen te weten, in ons land), welk ge vaar daarbij voor de burgerij ont staat. De banen, welke de afgevuurde gra naten beschrijven, zijn uiteraard af hankelijk van de positie, waarin zich het doel in de lucht bevindt en daar deze gemeenlijk telkens verschillend is, en zich ook tijdens de beschieting wijzigen kan is nimmer vooraf vast te stellen, met welke elevatie en in welke richting geschoten zal worden en waar dus de splinters der geëxplodeerde pro jectielen zullen neerkomen. De aanwezigheid van een vreemd vliegtuig boven of in de nabijheid van een dichtbevolkt gebied b.v. een stad, kan geen aanleiding zijn om de be schieting van den grond af of van een vliegtuig uit, niet te doen plaats heb ben. Onder alle omstandigheden en met alle geschikte middelen wordt zoo in tensief mogelijk gestreefd naar verdrij ving van elk vreemd vliegtuig, dat zich boven ons grondgebied vertoont. Daarbij kan het in gevaar brengen van de veiligheid der bevolking geen beletsel zijn. Hoewel het technisch mogelijk zou zijn, bepaalde gebieden op den grond voor splinters van luchtdoelprojectielen eenigermate te vrijwaren, deze moge lijkheid is geheel uitgesloten, wanneer beschieting door een onzer eigen vlieg tuigen plaats vindt. Den dans ontsprongen. Eenige landgenooten kunnen van ge luk spreken, n.l. mevrouw Donkersloot, de echtgenoote van prof. dr. N. A. Don kersloot en mevrouw Spek, die passage op de „Orazio” hadden geboekt, doch ‘na een nacht verblijf aan boord van het schip, dit voor het vertrek van Genua hadden verlaten en daar zijn achter gebleven. Er was zelfs geen tijd meer de groote bagage der dames te ont schepen, zoodat deze is verloren ge gaan. Ook de familie Benno Frank uit Doetinchem is door het oog van een naald gekropen. Door onvoorziene om standigheden kon deze de reis naar Zuid-Amerika niet met de „Orazio” maken. Zij was gedwongen voor het eerstvolgende schip te Genua achter te blijven. Engeland spreekt tegen. Reuter meldt uit Londen, dat het E^gelsche minsterie van luchtvaart het v°lgende mededeelt: Gisteravond is in Nederland officieel ^erklaard, dat een vliegtuig van de Royal Airforce des middags over het Zuiden van Nederland had gevlogen en dat het vuur op dit toestel was ge opend. Een volledig onderzoek is inge steld, waarbij werd vastgesteld, dat het bewuste vliegtuig geen Britsch toestel kon geweest.zijn. Hedenmorgen is de „Comte Bianca Mano” met een groot aantal geredde passagiers en opvarenden van de „Orazio” aan boord te Genua aan gekomen. Een speciale verslaggever van het A.N.P. heeft zich aan boord van de „Conte Bianca Mano”, welk schip van Bombay kwam en zijn koers heeft moeten wijzigen om in de golf van Lyon aan de redding der schipbreukelingen van de „Orazio” deel te nemen, geven, waar de beide geredde land genooten, de heeren J. W. Garschagen en G. Witmondt, beiden uit Amsterdam, onmiddellijk bereid waren bijzonder heden over den ramp mede te deelen. Onze 'beide landgenooten hadden slechts een bundeltje over, een droevig overschot van de groote bagage, welke geheel verloren is gegaan. Gelukkig verkeerden zij in goeden welstand, dank zij ook de voortreffelijke zorgen, welke zij aan boord van de „Comte Bianca Mano” kregen. W' /X'

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13