Russisch offensief tegen de Mannerheimlinie No. 17474. Duitsche vliegbasis Engelsch§ luchtopname van een n «j Dinsdag 23 Januari. 1940. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND van de Het Finsche legerbericht Amerikaansche rapporten op sleutelposities Russen versterken hun troepen aan het Salla'front De brand aan boord de „Orazio’’ De bedreiging van Scandinavië Het Russische leger bericht ruw PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: Dit nummer bestaat uit VIJF bladen BUITENLAND Eerste blad, pag. L Aanvallen zelf- Eerste blad, pag. 1» welke volgens aantal Eerste blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 3, De gebombardeerde steden BINNENLAND Vierde blad, pag. Li Vierde blad, pag. l« Derde blad, pag. 1. Derde blad, pag. 3. Eerste blad, pag. 3. Vierde blad, pag. 2. Italiaansche waarnemer op de l conferentie te Belgrado? Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 ct. Tegenover onze eerste linies liggen de lijken van vele honderden. De vijand heeft geprobeerd aan zijn aanvallen ef fect te geven door luidsprekers, die wa ren opgesteld in zijn linies. Onze man schappen werden opgewekt zich over te geven, met de verklaring, dat Wiborg binnen 48 uur zou worden genomen en de bedreiging, dat de Duitschers hen te hulp zouden komen en alle Finnen zou den dooden. Te Aittojoki werden de vijandelijke aanvallen afgeslagen. Op de grens van Hainuu en Lapland niets nieuws. Ter zee: Niets te melden. In de lucht: De vijandelijke activiteit was op 21 Januari slechts levendig in de oorlogszone Een nieuwe vijandelijke luchtaanval kwam des avonds voor. Tij dens dezen aanval werden de mannen, die probeerden den brand te blusschen, uit machinegeweren beschoten. Volgens tot nu toe ontvangen berich ten werden bij den aanval vier per sonen gewond. in Fin- gedood Verschenen is het afdeelingsvérslag van den Volksraad inzake het ontwerp tot wijziging van een aantal artikelen van de Indische staatsregeling. De Russen zijn opnieuw een offen sief tegen de Mannerheim-linie begon nen. Alle passagiers van het door brand vernielde Italiaansche schip „Orazio” zijn gered. Enkele machinisten worden nog vermist. De Nederlandsche Regeering zal pro. testeeren tegen het feit, dat gistermid dag een Duitsch en een Engelsch vlieg tuig over ons land gevlogen hebben. Het Veldleger heeft dezer dagen een oefening in grooter verband gehouden, De Zwitsersche staatsman Motta is overleden. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Van 15 regels 1-50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. De „United Press”-correspondent bij het Finsche leger meldt in het bericht uit het Finsche hoofdkwartier aan het Sallafront, dat de Russen zijn begon nen met het grootste deel van hun zwaar oorlogsmateriaal en vele man schappen van Markajarvi naar Salla te Hoe lang kan Finland het nog volhouden Hulde voor de Zweedsche vliegers. De Finsche woordvoerder te Londen heeft hulde gebracht aan het werk van de Zweedsche vliegers, die dienst doen bij de Finsche luchtmacht. Hij zeide, dat zij zeer succesvol werk leveren. Buitenlandsche vliegers te Helsinki aangekomen. Gisteren is te Helsinki een aantal buitenlandsche vliegers, onder wie en kele Italianen, aangekomen. Een Ita liaan, die reeds de uniform van de Fin sche luchtmacht droeg, heeft gezegd, dat hij zeker was van de overwinning van Finland, omdat hij zich niet in kon denken, dat de wereld zal dulden, dat het boljewisme zal zegevieren. Hij was via Duitschland naar Finland geko men. Toen de grensbeambten hem daar naar het doel van zijn reis vroegen, had hij glimlachend gezegd: „winter sport”. Alle passagiers gered De reederij van het Italiaansche mailschip „Orazio” deelt mede, dat alle passagiers, ten getale van 417, ge red zijn. Slechts enkele machinisten worden nog vermist. Ten tijde der ontploffing bevonden zij zich in de machinekamer. Engelsche verkenners maakten bovenstaande foto van de Duitsche vliegbasis Langenhagen. De beteekenis van de letters isA de vliegerkwartieren, B de speciale spoorlijn voor het vliegveld, C het spoorweg station, 1)de hangars, E inotor-transportbaan voor den aanvoer van materialen, Fde oliesporen van de vliegtuigen, waar deze geregeld geparkeerd staanG het betonnen platform, Hde startbanen en Ij uist startende vliegtuigen. Wegens poging tot inbraak in een perceel in de Zoutmanstraat heeft het O.M. gevangenisstraffen voor den tijd van twee en een half en twee jaar ge- eischt. Omtrent de vliegramp bij Bali wordt nader gemeld, dat de stoffelijke resten van alle slachtoffers geborgen wer den. De post is gered en wordt naar Australië doorgezonden. Het Finsche opperbevel deelde gis teren mede: Op de landengte van Karelië in hoofdzaak afmattingsvuur van de artil lerie. Onze eigen artillerie heeft enkele vijandelijke batterijen tot zwijgen ge bracht. In den laten namiddag is de vijand begonnen met een concentratie voor een nieuwen aanval bij Taipale. De aanval werd in de kiem gesmoord. In den loop van den dag hebben onze troepen twee tanks vernietigd. Na de gevechten van gisteren werden onge veer 120 dooden van den vijand geteld in de buurt van onze voorste linies. De „Daily Telegraph”-correspondent te Helsinki heeft een bezoek gebracht aan de door Russische vliegtuigen ge bombardeerde steden Abo, Ekenas en Hangö. In deze 3 steden zijn groote verwoestingen aangericht. Groote rook wolken stegen uit de puinhoopen op. Meer dan 500 Russische vliegtuigen namen deel aan de bombardementen. Zij wierpen eerst brandbommen en daarna bommen van groote explosieve kracht. Met machinegeweren werd van de vliegtuigen uit geschoten op de brandweerlieden, die poogden de bran den te blusschen. Twintig vliegtuigen wierpen op Abo 150 zware bommen en 75 brandbom men. Honderden huizen zijn tenge volge van de bomontploffingen inge stort. In het havenkwartier was groote verwoesting aangericht. Een hospitaal- schip was in de haven door een bom tot zinken gebracht. Te Hangö, waar eveneens vele hui zen zijn vernield, zijn nog 1500 inwo ners van de 8000 in de stad achterge bleven. Zij brachten den dag van den aanval door in de schuilkelders bij een vorst van meer dan 50 graden. Een sovjet-vliegtuig werd bij Hangö neergeschoten, de vliegers bereikte met valschermen den grond. Zij weigerden zich over te geven. Een hunner werd gedood, de ander gewond. De Balkan-actie voor verdediging Tijdens de beschieting door het luchtafweergeschut zijn gistermiddag ook in onze stad op een 3-tal plaatse» projectielen neergekomen. Japan heeft te Londen geprotesteerd tegen het aanhouden van de „Asama Maru”. Een Grieksch schip is aan de Portu- geesche kust door een Duitsche duik boot getorpedeerd. Tien opvarenden zijn gedood. De uitwerking van de Russische luchtaanvallen. Uit Stockholm wordt gemeld, dat bij de Russische bombardementen land op Zondag 18 personen werden en 109 gewond. Het betrekkelijk geringe slachtoffers is hieraan te danken, dat de bevolking zich tijdens het lucht alarm beter weet te beveiligen. De Rus sische vliegtuigen vliegen dikwijls bo ven de wolken en laten hun bommen op goed geluk vallen, zonder dat zij zelfs de aarde kunnen zien. Men schat, dat ieder menschenleven de Russische luchtmacht twee vliegtui gen en zes vliegers heeft gekost. De materieele schade is eveneens vrij be perkt en het verkeer is om zoo te zeg gen niet onderbroken geweest. De vliegers hebben een nieuwe tac tiek toegepast. Zij wierpen lichtkogels uit, om de omgeving te verlichten. Rus sische vliegers, die gevangen genomen werden, hebben toegegeven, dat gebrek aan benzine begint te ontstaan in het roode leger. '4- EERSTE BLAD. United Press meldt uit New York Dr. Nicholas Murray Butler heeft uittreksels uit de vertrouwelijke vre- van de Europeesche de Carnegie^stichting Het Russische legerbericht van gis teren luidt: In alle richtingen schermutselingen tusschen verkenningseenheden. In een aantal gebieden artillerievuur. De sov- jet-luchtmacht maakte verkennings vluchten. Practische hulpverleening nog onvoldoende „Erkend moet worden, dat de solida riteit der wereld voor de Finsche zaak tot dusver nog weinig practische resul taten heeft opgeleverd”, schrijft de bij zondere correspondent van de „Messag- gero” te Helsinki. Het is duidelijk dat leeningen en ambulances Finland niet in staat zullen stellen, het tegen den formidabelen overweldiger uit te hou den. Wij loopen nu naar het einde van de tweede oorlogsmaand in Finland, maar zelfs niet de meer rechtstreeks betrokken landen als Zweden en Noord- wegen zijn ertoe gekomen positieve pogingen te doen. Weliswaar verschaf fen Zweden en Noorwegen aan Finland levensmiddelen en ander materiaal, verstrekken zij het financieelen steun en hebben zij eenige duizenden vrij willigers naar Finland laten vertrek ken, maar dat alles is niet voldoende. De Finsche leiders zijn van meening, dat vooral de Scandinavische landen, indien men het Finsche volk wil red den, zonder tijd te verliezen, zich veel grootere inspanningen moeten getroos ten. De Russische overval op Finland betreft rechtstreeks ook geheel Scan dinavië, want de ambities van Moskou blijven niet tot Finland beperkt De Finsche aanval op Kroonstad Uit Helsinki verneemt Havas, dat de aanval op Kroonstad is ondernomen door 30 Finsche vliegtuigen. De Rus sische oorlogsschepen bij Kroonstad zijn volkomen ingevroren. Verschei dene zouden, volgens de vliegers, ern stig door het bombardement bescha digd zijn. In officieele Finsche kringen zwijgt men echter over de aanvallen op Kroonstad en de Russische bases in Estland, of wel men spreekt ze tegen. Officieel wordt te Tallinn tegenge sproken, dat Finsche vliegtuigen Zon dag de sovjetbasis in Baltischport en het sovjetvliegveld bij Tallinn hebben gebombardeerd. De buitenlandsche financieele steun Hoover, de voorzitter van het Ame rikaansche comité voor hulp aan Fin land, heeft verklaard, dat een nieuwe gift van 400.000 dollar naar Finland zal worden gezonden. Reeds zijn 600.000 dollar gezonden. Het parlement van Uruguay heeft met algemeene stemmen een bedrag van 100.000 pesos beschikbaar gesteld voor hulp aan Finland. Behalve de door de Zweedsche in dustrie georganiseerde particuliere in zameling voor Finland, welke tot dus ver 62 millioen kronen heeft opge bracht, worden nog verscheidene an dere collectes gehouden. De z.g natio nale inschrijving heeft gisteren de 10 millioen overschreden. De inzameling van het Roode Kruis heeft tot dusver 1,5 millioen opgebracht. De Canadeesche regeering heeft be sloten een bedrag van 100.000 dollar beschikbaar te stellen voor den aan koop van levensmiddelen door Finland. Deze levensmiddelen zullen in Canada gekocht worden. verplaatsen, mogelijkerwijze zelfs nog verder in de richting van de Russische grens. Het totale aantal Russische soldaten in het Salla-gebied wordt op ongeveer 40.000 man geschat, hetgeen zoo onge veer overeenkomt met twee divisies. De Finsche militairen hebben ver klaard, opgemerkt te hebben, dat men bijna dagelijks soldaten van nieuwe regimenten aan het front aantreft. Het roode leger heeft een nieuwe aanval ontketend langs de lijn van de Noord-Oostkust van het Ladogameer tot de grens benoorden Ilomantsi. De Russen zijn echter op verscheidene punten teruggeslagen. Wasa gebombardeerd. Uit Helsinki wordt gemeld, dat de stad Wasa gebombardeerd is. Tot dus ver zijn nog geen nadere bijzonder heden bekend. Duitsche troepen zijn te Lemberg aangekomen. Een deel is in Oostelijke richting doorgereisd. Eerste blad, pag. 2. Vierde blad, pag. 2. GRIEKENLAND. Prins Christoffel overleden Zondagavond is te Athene op 51-ja- ,lgen leeftijd aan een longziekte over- (,den prins Christoffel, een oom van *onihg George II, United Press meldt uit Helsinki, dat de Russen een nieuwe reeks van aanvallen in Karelië ontke tend hebben. De sovjet-legerleiding beschouwt deze blijkbaar als een beslissenden slag. Op twee punten, de roode legerleiders sleutelposi ties in het Zuidelijke Finsche ver dedigingssysteem zijn, werden te gelijkertijd door de Russen ver schillende aanvallen gedaan. Zij trachten door de Mannerheim linie heen te breken of er omheen te trekken. Met luidsprekers hebben de Russen medegedeeld, dat Wiborg, dat 30 k.m. achter de linie ligt, bin nen 2 dagen zou vallen. Volgens neutrale waarnemers zou het Russische plan de campagne daar in bestaan, dat zij rondom den top van het Ladoga-meer heen trekken en dan langs de Noordwestelijke oevers afdalen. Twee aanvallen op Taipale aan het linkeruiteinde van de Mannerheim linie waren blijkbaar bedoeld als af- leidingsmaatregel, om de Finsche troe pen daar vast te houden, zoodat deze niet gebruikt zouden kunnen worden voor versterking ten Noordoosten van het meer. Het is mij aldus de cor respondent bekend, dat de Finnen reeds weken geleden begonnen zijn maatregelen te treffen tegen een der gelijke Russische operatie, omdat zij deze tactiek hadden voorzien. Gevangenen hebben medegedeeld, dat een aantal Russische officieren veroordeeld zijn omdat zij gefaald hebben. In Balkankringen heerscht opnieuw een drukke diplomatieke actie. Hoewel officieel in de hoofdsteden van de Bal- kanstaten een kalme houding wordt bewaard, bestaat er in de openbare meening onrust. Men is niet zeker van Italië’s politieke doeleinden in den Balkan er is weer vrees voor een Duitsche of Russische agressie. De Roe- meensche en Zuidslavische ministers van buitenlandsche zaken Gafencu en Markowitsj hebben Zondag tijdens hun onderhoud te Temesvar vooral hun aandacht gewijd aan den toestand in het Donaubekken en den Balkan, in het licht van de besprekingen te Venetië tusschen Csaky en Ciano. Voor dat op 2 Februari de Balkan-Entente-ministers te Belgrado zullen bijeenkomen verwacht men een samenkomst van koning Carol en prins-regent Paul, waarover reeds voorbarige geruchten hebben geloopen. Men onderstelt, dat bij al deze,bespre- kingen de maatregelen onder het oog zullen worden gezien ingeval van een plotselingen inval van een groote mo gendheid in een van de Balkanstaten. De eerste zorg van de laatstgenoemde is de onderlinge grenstwisten op te schorten tot na den oorlog. Op de Bal- kanconferentie te Belgrado zou Turkije optreden als bemiddelaar tusschen Boelgarije eenerzijds en Zuid-Slavië «1 Roemenië anderzijds, teneinde den status quo te handhaven en Boelgarije te dwingen zijn gebiedseischen uit te stellen totdat na den oorlog in Europa de atmosfeer beter geschikt 2al zijn om deze kwestie te regelen. Wat Hongarije betreft zou Ciano te Ve netië gepoogd hebben de eischen van Boedapest ten aanzien van Transsylva- ®ië, voorloopig in den doofpot te stop- Pen. Hoewel er aanvankelijk geruchten tapen, dat Hongarije daartoe bereid Was, verluidt thans, dat dit nog heele- maal niet vaststaat. Eerder meent men dat wanneer een crisis in den Balkan uitbreekt, Hongarije zijn aanspraken zal trachten te verwezenlijken. Turkije zou echter hoop koesteren, dat het gelukken zal Boelgaren en Hon garen van onberaden stappen af te hou- den, hun gebiedseischen voorloopig achterbaks te houden, en gemeen schappelijk met Turkije, Griekenland, R°emenië en Zuid-Slavië te trachten den Balkanvrede te handhaven en iedere poging tot invasie gemeenschap pelijk te weerstaan. In ruil zouden aan de Boelgaarsche en Hongaarsche min derheden in de afgestane gebieden Plaatselijke autonomie worden ver leend in afwachting van de latere de finitieve regeling. Roemenië zou het plan welwillend lezind zijn. Men meent in Turkije, dat als Roemenië kan worden overreed er mee accoord te gaan het gemakke lijker zou zijn ook de Grieken zich er b*j te doen aansluiten, zoodat een aan bed zou kunen worden gedaan aan Hongarije en Boelgarije. In verband met de pogingen van Tur kije, ’n Balkanblok tot behoud van den Vrede te vormen, wordt melding ge haakt van ’n telegramwisseling tus schen den Turksche president en koning ®Or*s van Boelgarije na ’t bezoek van Menernencioglu aan Sofia, waarin ge- Wag wordt gemaakt van de overeen stemming in standpunt tusschen de 'Vee bevriende staten. De a.s. Balkan-conferentie zou, vol gens een gerucht, door een Italiaansch Waarnemer worden bijgewoond. Radio R°me maakte hiervan melding en ver klaarde, dat indien dit juist was de afwezigheid van Hongarije en Boelga- Hje daardoor van veel minder belang zijn. Wat Italië’s doeleinden in den Balkan betreft meent men te Belgrado, at Rome geen beschermheerschap over Balkanstaten wil. Behalve een alge- Jteen verlangen om te voorkomen, dat Rusland zich in den Balkan vastzet, *enscht Italië de vrije hand te behou- aen in dit deel van Europa. desrapporten agenten van voor den vrede, voor publicatie vrij gegeven. Hij verklaarde „dat Finland het zonder hulp niet langer meer dan weken zal kunnen uithouden”. Boven dien blijkt uit de rapporten, dat de Scandinavische staten een voor een voor de agressie zullen bezwijken, ten zij de Vereenigde Staten Finland hel pen. Indien Finland mocht bezwijken, dan zal „Zweden bijna zeker onder Duitsche controle vallen”. „Engeland zoo gaan de genoemde rapporten ver der, is niet in staat Finland zeer veel hulp te bieden, aangezien het onge veer alle munitie, welke het fabriceert, zelf noodig heeft. Wat nog beLngrij- er is in deze, dat indien Engeland mocht intervenieeren en Finland hel pen, het bijna zeker is, dat daardoor directe interventie van Duitschland 'n alle Scandinavische staten zal wor den verhaast. Voor Duitschland zou e veel voordeel opleveren, indien het tot het oorlogstooneel toegang daar zou krijgen, want dat land zou dan van !e gelegenheid gebruik maken om de weedsche ijzermijnen te controlee- rem Bovendien, zoo vermelden de rap- 01 en, zou een Britsche interventie C 0 HAAGSCHE COURANT OVERZICHT. Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 BW»-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1