U kunt op goeden voet leven*? met Scherpe Wind GEMENGD NIEUWS RADIONIEUWS UIT DE OMSTREKEN INGEZONDEN VICKS HOESTBONBONS TTAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 23 JANUARI 1940. TWEEDE BLAD, PAGINA 2. ONS LAND EN HET IJS POGING OM LADING VAN DE „FRIESLAND” TE LOSSEN MISLUKT DIEFSTAL VAN MILITAIRE HAVER Waal en Rijn zetten zich vast Pogingen worden voortgezet GEVAAR VOOR GLADDE WEGEN! van een ONDERWIJS EN KERK Autotocht over het ijs moest worden opgegeven De verspreiding van het miltvaar Naar wij vernemen, hebben zich de afgeloopen week in het OPLICHTING BIJ HET AFSLUITEN VAN ADVERTENTIECONTRACTEN Per pdk van 1 Kg.: 20 ct. - Per pak van 3 Kg.: 45 ct. LOOSDUINEN. Begrafenis C. van Spronsen. DUITSCHLANDZENDER 1571 m. 7.35 uur nam. Gevar. progr. 8.20 Schneidewind’s or kest. 9.20 Ber. 9.50 Populair concert 10.10 Politiek overzicht. Hierna: Omroeporkest. RADIO-PROGRAMMA in J o z e p h de 7.35 wellicht het voor o p v o e - schrijft inge 1 1 I 1 De mislukking bateekent niet het einde. Op den terugtocht bleek een aanvan kelijk dunne spleet te zijn uitgedijd tot vijftig c.m. De bestuurder van de auto moest deze hindernis nemen door vol gas te geven. De wielen van den wagen bleken juist groot genoeg om over deze spleet te kunnen komen. Op de rest van den terugweg naar Elburg ondervond men geen verdere moeilijk heden. Naar de heer Koenraad mededeelde, zal deze aanvankelijke mislukking niet het einde van de pogingen beteekenen. Vandaag en morgen zullen vier El- burgsche visschers, die met het ijs zeer vertrouwd zijn, trachten een weg naar de „Friesland” te vinden over abso luut betrouwbaar ijs. Zoo deze zal worden gevonden, het geen deskundigen niet uitgesloten ach ten. zullen nieuwe pogingen worden ondernomen. werd door den moderator een explicatie gegeven van de H. Mis, waarbij zijn eerw. speciaal de aandacht vroeg voor de ver schillende deelen der H. Mis, o.m. het ge- bedsgedeelte, het onderrichtingsgedeelte, de offerande, enz. en niet in het minst voor de H. Concecratie. Na diverse mededeelingen, o.m. over de a.s. vastenavondviering, de K.J.M.V. re traite werd de bijeenkomst gesloten. Thans twaalf verdachten in deze zaak De centrale recherche, die langen tijd bezig is geweest met het onderzoek in de zaken van een uitgeversmaatschappij te Amsterdam, welke een periodiek uit geeft en voorts de advertentie-acquisitie van een ander orgaan verzorgt, heeft gisteren den twaalfden verdachte deze zaak, S. L. C. aangehouden. Deze is de eenige commissaris in de N.V., welke deze uitgeversmaatschappij beheert. De andere verdachten zijn al len advertentiereizigers, die voor deze zaak hebben gewerkt. Men sloot con tracten af op bedriegelijke voorstellin gen. Tengevolge van opvriezen bij helderen hemel Het Kon. Ned. Met. Instituut in de Bilt deelt mede, dat het te ver wachten is, dat tengevolge van op vriezen bij helderen hemel in den avond en den nacht de weg plaat selijk zeer glad zal worden. in in het district Noord-Holland en N.W. Utrecht van de inspectie van den rijksveeartsenijkundi- gen dienst 18 nieuwe gevallen van milt vuur voorgedaan. Dit is een verbetering ten opzichte van de daaraan voorafgaande week, toen 28 gevallen werden gemeld. Bij den dienst bestaat de indruk, dat, hoewel de uitbreiding van de ziekte nog niet tot staan gekomen is, op het oogenblik een lichte verbetering in de situatie is inge treden. Thans is besloten veevoeder dat wordt aangetroffen bij de boeren, bij wier vee miltvuur is geconstateerd, dat verdacht wordt, met miltvuurbacteriën te zijn besmet, in beslag te nemen en te vernie tigen. Verscheidene arrestaties Na een uitgebreid onderzoek, waar bij in verschillende gevallen de hulp van de gemeentepolitie werd ingeroe pen, is de militaire politie er in ge slaagd klaarheid te brengen in dief stallen van groote partijen aan het Rijk toebehoorende haver welke wer den ontvreemd bij een legeronderdeel te Amersfoort. Onder Nieuw Loosdrecht werd een huiszoeking verricht bij den veehouder V., en hier trof men een groote hoe veelheid haver aan. V. werd aan een verhoor onderworpen en bekende hier bij de haver tegen een zacht prijsje van militairen te hebben gekocht. De gestolen haver werd uit Amersfoort naar verschillende plaatsen in de pro vincie Utrecht overgebracht met mili taire vrachtauto’s. V. bekende, dat hij verschillende kleine partijen haver hier en daar had verkocht. De man werd, nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt, voorloopig op vrije voeten gesteld. Te Amersfoort bevinden zich op het oogenblik eenige militairen in arrest verdacht zich te hebben schuldig ge maakt aan diefstal van haver. Tegen verschillende burgers is proces-verbaal wegens heling opgemaakt. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Plaatsing van ingezonden stuKken kan alleen dan overwogen wórden, als naam en adres van den inzender ons volledig oekend zijn. Red. De kolendampvergiftiging te Roermond Omtrent het geval van kolendampver giftiging. dat zich in den nacht van Za terdag op Zondag heeft voorgedaan in het opvoedingsgesticht „Sint Joseph” te Roermond, waarbij een broeder en een huisknecht om het leven zijn gekomen, vernemen wij nog, dat de beide andere personen, waarbij zich ziekteverschijn selen hebben voorgedaan, geen ver pleegden waren. Het betrof hier twee knechten, die tot het dientspersoneel van de inrichting behoorden. Een mijn in de haven van Breskens Breskens is gistermiddag aan een groot gevaar ontsnapt. Een mijn, welke hoogstwaarschijnlijk ’s morgens de ha ven was binnengedreven, bevond zich daar te midden van het drijfijs, toen zij ’s middags omstreeks half vier werd opgemerkt door reizigers van de veer boot VlissingenBreskens. Zij rappor teerden hun bevinding, waarna terstond de marine te Vlissingen werd verwit tigd. Deze zond een demontageploeg, welke de mijn onschadelijk maakte. De veerdienst, welke na de ontdek king van de mijn meteen was gestaakt, werd hierna om 8 uur hervat. WASSENAAR. Met bakfiets geslipt en gewond. Op den Rijksstraatweg bij de Rust- Vreugdlaan slipte de driewielige bakfiets, bestuurd door M uit de residentie, M brak zijn rechterbeen en liep schaafwon den in het gelaat op. De gemeente-genees- heer verleende de eerste hulp, waarna M. per ziekenauto is vervoerd naar 't zieken huis aan den Zuidwal. Met een auto naar Urk Waal en Rijn. Gisteravond omstreeks kwart over acht heeft de Waal zich bij Nijmegen voor de tweede maal in de afgeloopen vier en twintig uur vastgezet. Thans wijst alles er op, dat de rivier zich de finitief heeft gezet. Gistermiddag ver toonde de rivier aan de Lentsche zijde nog een open geul van drie meter breedte. Vanochtend half tien is de Rijn bij Lobith vast gaan zitten. “4 De omhoog geloopen schepen Het Nederlandsche s.s. „Parkhaven”, dat nabij Bath omhoog zat, is vannacht vlotgekomen en heeft ter reede van Vlissingen geankerd voor orders. Het Japansche s.s. „Tasimo Maru” is vannacht niet vlot gekomen. Verdere pogingen om het schip vlot te bren gen, zullen worden ondernomen. Pakhuis en garage uitgebrand Vanochtend omstreeks vijf uur is door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in de garage van den com- missionnair J. van Putten te Ooltgens- plaat. Het vuur greep snel om zich heen en tastte ook het pakhuis aan. De brandweer kon niet verhinderen, dat garage en pakhuis een prooi der vlammen werden. Twee vrachtauto’s, een sorteermachine en een groote hoe veelheid aardappelen gingen in de vlammen op. iets van haar *venoofde” gehoord. Voor den rechter zullen zij elkaar weerzien. voor de actie in volle zee. Voor dit laat ste gedeelte beschikt Nederland t.z.t over 3 kruisers, 2 flottieljeleiders, 12 tor- pedobootjagers en 18 onderzeebr-jten. Door toevoeging van 3 siarcruisen wordt de zeegaande vloot harmonisch versterkt met een krachtige kern. Men zij wel indachtig, dat de zeegaande vloot het machtsinstrument van de Regcering is, waarmede zij over alle werelddeeien kan laten ageeren ter bescherming van ons imperium. Een vloot is in tegenstelling met een leger niet een „regionaal”, doch een „imperiaal” machtsinstrument. Het denkbeeld van een vijandelijke vloot, welke tot taak heeft het uitloo- pen van onze slagvloot te beletten, is niet aannemelijk. Die vlootmacht zou daarbij in een positie komen, waarbij zij het ideale doel voor onze onderzeeboo- ten, torpedomotorbooten en bommenwer pers zou vormen. Geen admiraal ter wereld zal zijn sche pen aan dergelijke gevaren blootstellen. Ook de Duitsche vloot is door de Engel- sche vloot niet belet uit te loopen! Tenslotte wat betreft het manoeuvree- ren met slagkruisers. Ik veronderstel, dat de inzender bedoelt het tactisch ge bruik (manoeuvre) van deze schepen in het gevecht. Welnu, aan de tactiek van onze vloot zal met of zonder slagkruisers niets veranderen. Het eenige verschil tus- schen een gevecht van de kruisers met dat van de slagkruisers is gelegen in het feit, dat een slagkruiser het gevecht met zwaardere schepen kan aanvaarden dan de kruiser.' De K.J.M.V. zal Vrijdag a.s. een socie- teitsavond houden. De Cöop. Groentenveiling Veur en Omstreken houdt Donderdag haar algemeene jaarvergadering. Op de Ned. Herv. Begraafplaats alhier is gistermiddag ter aarde besteld het stof felijk overschot van den heer C. van Spron sen, die Vrijdag in den ouderdom van 89 jaar overleed. De heer van Spronsen heeft in vroegeren tijd de Geref Kerk te Loos- duinen tal van jaren als ouderling ge diend. Voor meer dan 20 jaar moest hij zich wegens ernstige doofheid uit het openbare kerkleven terugtrekken. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ds J. Smelik. NEDERLANDSCHE ISRAËLIET1SCHE GEMEENTE. Verschenen is de begroeting 1940 der Nederlandsche Israëlietische Gemeente. In zijn memorie van toelichting wijst het kerkbestuur er op, dat de vorige be groeting verscheen in een tijd van groo- ten nood voor de Joden. Weinig kon het kerkbestuur toen vermoeden, hoe thans dit tijdsgewricht een in elk opzicht nog somberder karakter zou vertoonen. De oorlog was aanleiding voor vele goed- gesitueerde gemeenteleden om zich al thans voorloopig in het buitenland te vestigen. Reeds in den loop van 1939 deden de gevolgen hiervan zich gelden in den dienst. Hiermede rekening hou dend, schat het kerkbestuur, dat dit een derving van inkomsten van ongeveer 10.0Ü0 gulden beteekent. Hiertegenover staan geen hoogere baten als gevolg van stijging van de inkomsten der overige gemeenteleden. Integendeel. Deze factoren hebben kerkbestuur en commissie van fi nanciën ertoe geleid, de uitgaafposten ernstig in beschouwing te nemen, tenein de te onderzoeken, waar verlagingen te verkrijgen zouden zijn zonder dat vitale gedeelten van het gemeentelijk leven ge schaad zouden worden. Nu de kosten van levensonderhoud stijgen, kan men niet overgaan tot salarisverlaging. De „Kerk- Weer een Waddenvlucht de K.L.M. Vanochtend heeft wederom K.L.M.-vliegtuig, bestuurd door Par- mentier, post naar Schiermonnikoog gebracht. Het toestel landde om 10.45 uur en steeg om elf uur weer op met post en twintig passagiers, waarvan zeventien met bestemming Ameland en drie voor Schiphol. Het weer was mistig. Moedige daad beloond Eenige weken geleden zakten twee kinderen door het ijs van de Delft te Haarlem. Het ongeluk gebeurde vlak bij de ijsbaan aan de Kleverlaan, waar juist soldaten aan het wedstrijd-rijden op schaatsen waren. Een van hen,, H. T. Schouten, redde de twee kinderen met gevaar voor eigen leven. Hij kwam zelf een moment onder het ijs terecht. Deze moedige redding is niet onbeloond gebleven. Schouten is Zaterdagmiddag voor het front van de troepen tot kor poraal bevorderd. Een majoor hield, al dus de „Msb.” een korte toespraak, waarin hij Schouten prees om zijn moe dige daad en hem geluk wenschte met de belooning, die hij verdiend had. Hij stelde hem ten voorbeeld aan zijn man schappen. Dezen huldigden hun kame raad door een luid applaus. Een luite nant bevestigde de onderscheidingstee- kenen. LEIDSCHENDAM. K.J.M.V. Onder leiding van den heer Jan Schol- tes, hield gisteravond de K.J.M.V. „St. Albertus Magnus” een bijeenkomst, waar op notaris A. Lohman het onderwerp „Hypotheken” zou behandelen. Wegens verhindering van den heer Lohman, werd thans door den moderator kapelaan van Niekerk een lezing met lichtbeelden ge geven over het H. Misoffer. Na het gebruikelijke openings- en wel komstwoord van den voorzitter, is woord aan kapelaan van Niekerk. --- Aan de hand van mooie lichtbeelden, genootschappelijke belasting” is verhoogd Ook granaatsplinters te Rotterdam Splinters van de gisteren door het luchtafweergeschut op een vreemd vliegtuig afgevuurde granaten werden o.a. aan boord van de in de Zalmhaven te Rotterdam liggende directieboot van den heer G. Jansen, van de Ver. Onaf hankelijke Sleepdienst, gevonden. De splinters waren enkele centimeters groot De streekwaterleiding in Oost- Gelderland. De N.V. waterleiding Oostelijk Gel derland, waaronder Doetinchem res sorteert, deelt in tegenstelling met an dersluidende berichten mede, dat door de vorst geen stagnatie is ontstaan en dat ook te Doetinchem de aflevering van water normaal is. Met een auto naar Urk. Gisteravond omstreeks half elf is de garagehouder J. Schimp uit Lemmer met een auto over het ijs te Urk aan gekomen. Dit is de eerste auto welke dezen winter op Urk arriveerde. De reis had een vlot verloop. Men moet tot 1929 terug gaan om zich den vori- gen autotocht naar Urk te herinneren. Aan boord van het op het IJssel- meer ondergegane schip van de ree- derij Koppe,* „Friesland”, bevindt zich nog steeds een lading blik, bestemd voor een fabriek in Kampen, welke een oorspronkelijke waarde had van 23.000. Vermoedelijk heeft deze la ding door het water, dat het schip is binnengiedrongen, aanmerkelijk aan waarde verloren, doch zij zal nog al tijd verscheidene duizenden guldens bedragen. De heer J. Koenraad, expert van de firma Kiewit te Rotterdam, die deze lading verzekerd had, had het plan op gevat de lading met behulp van den duiker A. Nauta te Amsterdam, te lichten en het blik dan per vracht auto over het ijs naar Elburg te ver voeren. Getracht zou worden over het ijs, dat op verschillende plaatsen onbe trouwbare .iekken vertoonde, een weg aan te leggen. Gistermorgen heeft men een tocht gemaakt met een personen auto, om de mogelijkheden tot verwe zenlijking van het plan te onderzoe ken. Een poging om de „Friesland” per ijsvlet te bereiken, was reeds dadelijk uitgesloten, omdat er niet voldoende wind stond. Tegen twaalf uur vertrok de auto waarin zich twee heeren van de firma Kiewit, twee gidsen uit Elburg en een garagehouder bevonden, derwaarts. Geen sterk ijs. De eerste vier kilometer konden in een vlot tempo worden afgelegd van tijd tot tijd reed men met een snel heid van bijna zestig kilometer over het ijs doch daarna ontmoette men enkele punten, waar het ijs niet sterk bleek te zijn. De inzittenden van de auto besloten daarom om den wagen te verlaten en te voet verder te gaan. Eén van hen ging voorop en beproefde met behulp van een hamer de dikte van het ijs. Na vijfhonderd meter te hebben geloopen, bereikte hij een plek, welke zóó zwak bleek, dat de man tot aan het middel door het ijs zakte. Ge lukkig wisten de anderen hem te grij pen, waardoor, erger kon worden voor komen. Men bevond zich toen op korten af stand van de thans bevroren geul, wel ke Vrijdag nog open water was, tot een breedte van dertig meter, doch thans door de werking van het ijs geslon ken was tot twaalf meter. Er waren speciale maatregelen ge troffen om over dit onbetrouwbare ge deelte te kunnen komenmen had daartoe battings in de auto meege voerd. Bij deze geul aangekomen, ging men zoeken naar een plek om den over kant te bereiken. Men zocht kilome ters ver, doch een punt, waar de geul doodliep, vond men nietwel consta teerde men, dat het ijs gaandeweg min der betrouwbaar werd. Tengevolge van de krachtige werking van het ijs in de afgeloopen dagen, vertoonden zich vele scheuren en gaten, vaak met een dikke laag sneeuw bedekt. Het risico om den tocht voort te zetten, werd daarom te groot geacht. Overbrugging van de geul bleek door de betrekke lijke zwakte van het ijs ook niet mo gelijk, zoodat men besloot terug te keeren. SLAGKRUISERS VOOR ONZE VLOOT. Mag ik even reageeren op het betoog van uw maritiemen medewerker in uw blad van 16 dezer? Uw medewerker verlangt slagkruisers als „kern” van onze harmonisch opgezet te oorlogsvloot, daarop komt zijn betoog neer. In de eerste plaats zij er dan op ge wezen, dat het „harmonische” van onze oorlogsvloot theoretisch wel juist kan zijn, doch deze harmonie in de practijk afhankelijk is van de omstandigheden in drie werelddeeien, waar onder alle om standigheden een thuisvloot noodig zal zijn voor de directe bewaking en be scherming der kusten. Het zal uw medewerker wel niet on bekend zijn, dat, wil men geen groot defensie-risico loopen door „ergens” de kusten te verwaarloozen, onze oorlogs vloot hoogstens voldoende is voor bewa king en bescherming der kusten in drie werelddeeien. Wanneer uw medewerker spreekt van slagkruisers als „kern”, bedoelt hij na tuurlijk, dat hetgeen bij de „kern” be hoort, d.i. begeleidend materieel van kleiner kaliber, er al is. Hij maakt dan echter een groote fout, want het begelei dend gevolg van de „kern” blijft gebon den aan de kusten en dus niet beschik baar, de „kern” te volgen bij operaties in volle zee, tenzij op risico als hiervoor genoemd. En dan is er nog iets. Indië bezit slechts één oorlogshaven (Soerabaja) met veilig logies voor slagkruisers. Dit kan tot gevolg hebben, dat onze slagvloot door een vijandelijke vlootmacht, b.v. Japan, belet kan worden uit te varen of, uitgevaren zijnde, niet meer thuis kan komen. Voorts dient men terdege rekening te houden met het feit, dat onze marine geen ervaring heeft op het gebied van manoeuvreeren met slagkruisers en dit is toch ook een factor van beteekenis. Rekent uw medewerker op hulp van anderen, dan kan hij zeker niet rekenen op „hulp” in drie werelddeeien. En hulp „ergens” zou „ergens anders duur moeten worden betaald. Wil uw medewerker een pleidooi hou den voor slagkruisers, dan is dat zeker zijn goed recht, doch als marine-deskun- dige is hij dan ook verplicht, het pro bleem volledig te belichten. ONDESKUNDIGE. In Meiendel liet de 23-j a r i g e mej V. alhier zich in een slee achter een auto voorttrekken. Deze kwam in botsing met een andere slede waarbij mej. V. zoo ernstig werd gewond, dat overbrenging naar Bronovo noodig was. Voor de afdeeling Wassenaar van den Ned. Christen Vrouwenbond houdt de heer H. E. Roodenburg, kunstschilder alhier, Donderdagavond a.s. een lezing met lichtbeelden over het onderwerp: Hoe een ets ontstaat. Op Maandagavond 29 Jan. zal mevr. mr. C. F. baronesse Mackay- Katz, lid van, de Tweede Kamer, op ver zoek van het bestuur der. Chr. Hist. Unie, afd. Wassenaar, spreken over Finland en de les die ons land uit de huidige positie der Finnen kan trekken. Mej Maja Reiligh, sopraan, zal eenige liederen zingen. Aan den uitgang wordt een collecte ge houden, waarvan de opbrengst, na aftrek van de onkosten van dezen avond ten bate komt van het Finsche Roode Kruis COMMISSIE VOOR HOOGER VAKEXAMEN GEMEENTE ADMINISTRATIE. Ingesteld is een commissie, welke be last is met de erkenning van de cursus sen ter opleiding voor het door de Ne derlandsche Vereeniging voor Gemeente belangen ingesteld hooger vakexamen (Gemeente-administratie ii). Tot leden dezer commissie zijn be noemd de heeren mr. L. B. J. van Op pen, oud-burgemeester van Maastricht, voorzitter; mr. A. L. Scholtens, secre- taris-generaal van het departement van Sociale Zaken; K. de Boer, burgemeester van Hardinxveld; P. Sikkes, lid van de Eerste Kamer, te Sneek, en dr. mr. J. B. Sens, hoofdcommies-redacteur ter se cretarie van Nijmegen. Veerdiensten. De veerdienst MaassluisRozen burg zal met ingang van morgen van ’s ochtends 5 tot 's avonds 11 uur om het uur gaan. Deze maatregel houdt verband met den ijsgang. De veerdienst VeereCampreland blijft varen. Er is echter veel ijs, zoo dat men niet altijd op tijd kan ver trekken. Huwelijkszwendelaar aangehouden De Amsterdamsche politie heeft een 29-jarigen slagersknecht aangehouden, die eenigen tijd geleden met een Duitsch dienstmeisje omgang heeft ge had. Hij had het meisje trouwbeloften gedaan. De beloften zijn geen werke lijkheid geworden. Hij heeft wel geld, nu eens kleine bedragen en ook een grootere som, ten bedrage van twee honderd gulden onder allerlei voor wendsels van haar geleend. Nadat hij het bedrag tot ƒ375 had volgemaakt, heeft zij nimmer meer iets van haar J Programma Gem. Radiodistributie. Woensdag 24 Januari., Progr. I: Alle uitz. van Hilversum 1. Progr. II: Alle uitz. van Hilversum II. Programma III. 8.— uur v m. Br. VI. 9.20 Pauze 9.30 tot 10.35 Eng. 11.20 Danmarks Rad. 12 20 uur nam. Eng. 1.20 Br. Fr. 2.20 Dan- marks Rad.*). 3.50 Eng. 4.20 Pauze, 30 Oslo*). 5.15 Danmarks Rad.*). 5.55 ^ng- 6.20 Boedapest.*) 6.35 Parijs. 7.05 trig. 7.20 Br. VI 8.20 Danmarks Rad Br. Fr. 9.50 Duitschlandzender. 10.20 Eng. 11.20 Parijs. 11.50 Er". Programma IV. 8.— uur v.m. Keulen «.35 Eng. 9.30 Keu len. 9 50 Duitschlandzender. 10.10 eauze of div») 11.20 Keulen. 11.50 Pauz®: 12.- uur nam. Keulen. 12.20 Br. VI 3.35 Keulen. 4.20 Pauze*). 4.30 Keulem 5.W Parijs. 5 35 Br. Fr. 6.50 Beromunster 7.- Gem. Radio Distr. 7-JOslc «50 Br VI. 11.20 Pauze. 11.30 Durlschlandzen der. Eventueel ander station» In de bevaarbaarheid van de Neder landsche wateren hebben sinds giste ren slechts kleine veranderingen plaats gevonden. Bij Harlingen is de Wadden zee alleen bevaarbaar voor speciaal voor de vaart door ijs gebouwde sche pen, terwijl bij Oude Schild die zee al leen bevaarbaar is voor krachtige sche pen. De Boven-Rijn bij Nijmegen is thans voor de scheepvaart gesloten, evenals de Maas bij Heumen. In Zuid- Holland is de Rotterdamsche Waterweg bij Rotterdam bevaarbaar voor krach tige schepen. In Zeeland is de toestand op de Oosterschelde bij Wemeldinge ongunstiger geworden, scheepvaart is hier nog slechts mogelijk voor spe ciale schepen. Bij Geertruidenberg zijn de Donge boven de brug en de Amer thans voor de scheepvaart gesloten. Dit is in Limburg het geval met de Maas bij Roermond, zoodat thans alle be langrijke waterwegen in die provincie onbevaarbaar zijn. Op Boven-, Beneden- en Nieuwe Mer- wede zit het ijs vast, bij Doeneplaat is de rivier overdekt. De vaarweg Rotter damNoord-Kil wordt opengehouden. Onze maritieme medewerker naar aanleiding van bovenslaand zonden stuk het volgende: Het is niet mogelijk tegemoet te ko men aan den wensch van volledige be lichting van het probleem; zulks zou het artikel tot een omvangrijke studie doen uitdijen. In het volgende heb ik getracht de opgeworpen bezwaren in het kort te beantwoorden. Ik moge dan in de eerste plaats ver melden, dat de Nederlandsche „zee gaande” vloot niet bestemd is voor de kustverdediging. Kruisers en jagers zijn daarvoor minder geschikt. Tot de sche pen. welke voor de kustverdediging be stemd zijn, word an hier genoemd ka- nonneerbooten, bewakingsvaartuigen, mij nenleggers enz De Nederlandsche vloot als harmonisch geheel bestaat dus uit een gedeelte, in het bijzonder bestemd voor de kustver dediging, en een ander gedeelte, bestemd maakt Uw keel droog en effent den weg voor verkoudheden. Verzacht en maak Uw keel vochtig met van 3 tot 4 pCt., zoodat de raming met ruim 1650 gulden gestegen is. De reëele uitgaven bedragen volgens deze begroe ting in totaal 173.250.78 gulden tegenover 175.424.28 gulden het vorige jaar, dus bij na 2200 gulden minder. De begrooting bedraagt totaal in ontvangsten en uitga ven 220.425 gulden. Voor „Hoofdelijke om slag” zal hetzelfde bedrag als het vorige jaar worden uitgetrokken, n.l. 91.000 gul den. Teneinde verdere tekorten zooveel mogelijk tegen te gaan, heeft het kerk bestuur den kerkeraad voorgesteld, het belastingpercentage te verhoogen van 1.25 tot 1.5. Voorgesteld wordt, een subsidie van 300 gulden uit te trekken voor de jeugd-synagoge der vereeniging „Meno rah” te Scheveningen en aan het Neder- landsch Israëlietisch Armbestuur een ex- tra-subsidie van 1250 gulden. Ned Herv. Kerk. Beroepen te Heer-Hugowaard ds. K. Strijd te Oisterwijk (N.-Br.); te Simons- haven ds. J. v. d. Heuvel te Poortvliet. Geref. Gemeenten. Aangenomen naar Yerseke ds. A. van Stuyvenberg, te Benthuizen. Bedankt voor Genemuiden ds. M. Hof* man te Moercapelle. EXAMENS Universiteit te Leiden. Doet. ex. geneeskunde mej. M. L. de Best, Oegstgeest, en de heer H. Wijsen- beek, Rotterdam; doet. ex. wis- en na tuurkunde (hoofdvak pharmacie) mej. G. A. Leffers, Leiden. Universiteit te Utrecht. Doet. ex. pharmacie de heer F. R. J. M. Scheel. Machinisten-examen. Geslaagd alhier voor het voorloopig diploma de heeren H. Lanser te Scheve ningen, F. Gerritsen te den Helder, A. L. de Haas, alhier, H. Warhout te Oost- voorne, A. Kesselring te Leiden, E. R. Th. Les te Haarlem, A. Dubbeldam te Rotterdam, G. K. E. Hollman te Drie- huis-Westerveld, K. Bosscher te Sant poort, J. Hooijsma te Leeuwarden, E. F. Keesman te Zandvoort. Vereeniging muzikaalrhyth mische ding. Geslaagd voor het getuigschrift „kleu- terrythmiek” de dames M. de Bruin, al hier, en W. Jonker, te Amsterdam. V.P.R.O. 7.30 Bijbervertellingen. V.A.R.A. 8.ANP. 8.15 Tooneel. 9,Gram.muz. 10.05 Causerie „Schuldig of onschuldig?” 10.15 Amsterdamsch koor „Bel Canto”. 10.40 „De overgangsleeftijd van de vrouw en den man”, lezing. 11.ANP. 11.10 Viool en orgel. 11.40 Gram.muz. Hilversum II 301.5 m. NC.R.V. 8.uur v.m. ANP. 8 05 Schriftlezing. 8.70 Gram.muz. 10.30 Morgendienst. 11.Gr.- muz. 11.15 All Round-sextet. 12.uur nam. Ber. 12.15 Gram.muz. ('12 30 ANP) 12.40 Al) Round-sextet. 2.— tot 2.55 Orgelspel. 3.Altviool en piano. 3.35 Gr.- muz. 4.15 Jeugdkoor „Zing met ons mee”. 4 45 Felicitaties. 5.Voor de jeugd. 5.45 Gram.muz. 6.Land- en tuinbouwcause- rie. 6.30 Taalles en technisch onderricht (Onderwijsfonds binnenvaart). 7.Ber. 7.15 Muz. causerie. 7.45 Gram.muz. 8.— ANP. 8.15 Vroolijk progr. 10ANP, ac tueel halfuur. 10.30 Oost-Nederl. strijk kwartet. 11.20 Gram.muz. Circa 11.50 Schriftlezing. ENGELAND 391 en 449 m. (Na 6.20 n.m. ook 342 m.). 12.20 uur nam, Stedelijk or kest van Worthing. 1.Orgelspel 1.20 Ber. 1.30 Zang 1.45 tot 2.20 Politiemuziek- korps van Southampton. 3.20 Phil Cardew’s Band. 3.50 Apache-orkest. 4.20 Ber. 4.35 tot 5.20 Tooneel. 5.50 Variété. 6.20 tot 6.35 Ber.7.05 tot 7.20 Zang. 7.40 Variété. 8.20 BBC-Symphonie-orkest. 9.20 tot 9.35 Ber. 9.50 Revue. 13.20 BBC-Theaterorkest en -koor 10.50 Viool en piano. 11.20 Tooneel 11.50 Henry Hall’s orkest. 12.20 tot 12.35 Ber. PARIJS 1648 m. 12.20 uur nam. Raugel- koor 1.05 Harpvoordracht. 1.35 Zang. 2.05 en 2.30 Viool en piano. 3.50 Tooneel. 4.50 Pianovoordracht. 5.20 Chansons. 5.35 Trio concert. 6.35 Kwartetconcert. 7.20 Concert 7.50 Tooneel. 9.05 „La perle du Brésil”, opera. 10.20 Zang. 10.35 Chansons. 11.20 Parijsch instrumentaal kwintet. KEULEN 456 m. 12.20 uur nam. Omroep- amusementsorkest. 1.15 Muz. tusschenspeL I. 35 Populair concert. 2.45 Muz. tusschen- spel. 2.50 Kinderconcerta 3.20 Voor sol daten. 4.30 Omroeporkest en -koor. 6.-- Gram.muz. 6.30 Tooneel. 7.05 en 7.35 Gr- muz. 7.50 Tooneel. 8 20 Gram muz. 8.45 Zie Duitschlandzender om 8.20. BRUSSEL Vlaamsch 322 m. 12.20 uur nam. Gram.muz. 12.51 en 1.30 Omroeporkest 1 50 tot 2.20 Gram.muz. 6.05 Programma, gewijd aan de Moldau. 6.50 en 7.20 Hol- lencourt-strijkkwartet. 7.35 Gram.muz- 8.20 Voor soldaten. 8.50 Uit Milaan: „La Rondine”, opera. 11.—* tot 11-20 Gram-- muz. BRUSSEL Fransch 484 m. 12.20 uur nam. Omroepdansorkest. 1.50 tot 2.20 en 5.35 Gram.muz. 5.40 Pianovoordracht. 6.35 Zang. 6.50 Gram.muz. 7.05 Vioolvoor- dracht. 8.20 Voor soldaten. 8.50 Tooneel 9.25 Gram.muz. 9.50 Tooneel. 10.30 Om roepdansorkest. II. 20 Berichten. Hierna tot 12.20 Concert Woensdag 24 Januari. Hilversum I 1875 en 414.4 m. V.A.R.A. 8.uur v.m. ANP. 8.10 Orgelspel. 8.45 Gram.muz. 9.30 Keukenpraatje. V.P.R.O. 10.Morgenwijding. V.A.R.A. 10.20 Voor arbeiders in de continubedrij ven. 11.30 Voor vrouwen. 12.uur nam. Gram.muz. 12.15 Rosian- orkest. 12.45 ANP. 1.tot 1.45 De Ram blers. 2.Handwerkles. 2.30 tot .3.10 Pianovoordracht. 3.15 Voor kinderen. 5.30 Gram.muz. 6.15 Community-singing. R.V.U. 6.30 tot 7.Lezing „Motieven in den he- dendaagschen religieuzen strijd”. 7.10 Koorzang. Gisteravond hield het Geref. Jeugdverband te Loosduinen in de Ger. kerk aan de Wilhelminastraat een cursus vergadering. Ds. J. Smelik, voorzitter van het Jeugdverband opende deze samen komst, waarna ds. W. A. Wiersinga sprak over het onderwerp: „Christelijke cultuur - waardeering”. Breedvoerig behandelde spr. den invloed van het Calvinisme op de cultuur. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen: een ijzer van schaats, bi. Laan, de Ruyterstraat 45; een dameepor- temonnaie met 0.22 bij Looye, Jan Steen straat 34; een tentstok; een ketting, twee autosleutels en een groene wollen want aan het hoofdbureau van politie. Het kinderkoor „Osanna in Excelsis” viert Vrijdag a.s. zijn eerste lustrum. Hiertoe wordt in „De Schuil plaats” een samenkomst gehouden. Het programma voor dezen avond bevat: zang, voordrachten en film. De Geref. Mannenvereeniging „Calvijn” vergadert Vrijdagavond a.s. Door den heer A. Brouwer zal een inlei ding worden gehouden over het onder werp: „Jona”. De „Sint Jozeph Gezellen” houdt Donderdagavond een samenkomst voor adspiranten en leden. De J. V. „Prediker 12 1 a” ver gadert morgenavond. Inleider is de heer C. van Uffelen. Na de pauze v.jrdrachten door R Bakker. De M. V. „L y d i a” komt Donderdag avond in vergadering bijeen. Inleidster is C. v. Dongen. Onderwerp: „De barmhar tige Samaritaan”. RIJSWIJK. Morgenavond zal in het sa natorium „Westhoff” alhier, een concert worden gegeven door het ensemble „Pro Musica” onder leiding van Julis Nussy- Dallmer, eveneens alhier. Medewerkenden zijn: Julie Nussy-Dallmer (sopraan), Truus v. Dijk-de Ridder (mezzo-sopraan), Rie v. Spronsen-Selier (alt), H. C. A. v. Batenburg (tenor), J. Schonstra (viool), Annie de Bruijn (viool), Annie v. Dorssen (cello), Niek Witt (piano), J. F. v. Ba tenburg (piano-begeleiding). Gisteravond werd vanwege het Theosofisch Genootschap in het ge bouw Arcadia een openbare voordracht gehouden over „Karman en Reïncarnatie”. Nadat gewezen was op de groote waar de van het doorgeven van de theosqfie, juist in dezen tijd, werd een aanvang ge maakt met de voordracht over het aan gegeven onderwerp. Deze avond was de eerste van een serie studie-avonden, wel ke alhier gehouden zullen worden. De eerstvolgende studie-avond is Maandag 5 Februari a.s.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6