HET VELDLEGER OEFENT] t wintert IAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 23 JANUARI 1940 i*M* i bij strenge vorst In de sneeuw en De een de moppert, ander juicht o BINNENLAND Lte stroombron, welke de mijn tot ontspringen brengt. De gespannen toestand in de tweede week van Januari De Koningin en de Prinses bij het ijsbreken Niet zelf distributiestamkaarten veranderen In witte omhulsels gestoken rukken de groepen van den aanvaller voor waarts door het besneeuwde terrein. TpRGEN<S bij het Veldleger PJ was er dozer dagen een oefening in grooter verband, onder het oog van den comman dant Veldleger luitenant-gene- iaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Een onzer verslaggevers was in de gelegenheid de oefening mee te maken. DERDE BLAD, PAGINA 1. Soldaten leeren dooreen vallCTS nlet te benljden Men kan aanne_ aanval de sterkte van de - J--‘ J--- eigen verdediging kennen Weerkundige Waarnemingen .nttlraUloug .freefl doo op den korrel. uur 5 en het eenige buiten- zou eens Sneeuw een nadeel voor den aanvaller. 1. mer Het was een bar koude dag, schrijft hij, een van de koude-recorddagen van het einde der vorige week. Bij een tem peratuur, als toen heerschte, zou in vol len vredestijd de oefening zijn afgelast. Doch in mobilisatietijd beseffen zoowel aanvoerders als soldaten, dat men in een onverhoopten oorlog het weer ook niet voor het kiezen heeft. De oefening ging dus door, hetgeen voor de verst geleger de onderdeden beteekende, dat zij te vijf uur 's morgens moesten aantreden. Natuurlijk was het koud, maar zij kun nen er wel tegen, onze soldaten. Bij het einde der oefening waren de wangen rood geworden, doch de oogen vroolijk gebleven. Infanterie en artillerie uit de betrok ken streek werkten bij de oefening sa men. De „veronderstelling” was eenigs- zins tegenstrijdig; verondersteld werd namelijk, dat de troepen zouden optrek ken tegen de linie, die zij in maanden moeizamen arbeid zelf hadden aange legd. Toch lag daar de les van de oefe- 2. Is het vertoevende journalisten Dat moet door ambtenaar geschieden Hoewel de distributiestamkaart nog niet in gebruik is genomen, ten dienste van de distributie, is het goed, dat onder de aandacht van het publiek wordt gebracht, dat het niet geoorloofd is, dat de houders van deze kaarten wijzigingen aanbrengen in de daarop gestelde gegevens. Alle wijzigingen of aanvullingen op de distributiestamkaarten als b.v. in verband met huwelijk of met verhui zing naar een andere gemeente be- hooren te worden aangebracht door den burgemeester of den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar in de ge meente, waar men zich vestigt. Het bovenstaande is niet van toepas sing op de rijksdistributiekaarten. Op deze kaarten kunnen de houders zelf de verschillende gegevens vermelden. Adresveranderingen binnen de ge meente worden op de distributiestam kaarten niet aangeteekend. van geldt meestal: „ik dacht dat ze wit waren, tot ik ze tegen de sneeuw zag”. In ieder geval, onze troepen hebben de witte jassen ook. Ze zijn niet tailor- made, maar ze zijn er. We zagen ze dragen bij deze oefening, die in het al gemeen voor het thema sneeuwcamou- flage alle mogelijkheden bood. Deze en andere punten zijn ook bij de officiersbespreking na afloop van de oefening ter sprake gekomen. Intusschen was voor den leek het in teressante element de wijze, waarop het acces in de afgeloopen maanden van versterkingen was voorzien. Het enorme werk, daarvoor verzet, is een beschrijving in een volgend artikel waard. De depressie over de Oostzee is verder naar het Westen doorgedrongen en vult nu op De vlakke rug van hoogen lucht druk, welke zich gisteren over ons land bevond, heeft zich in Zuidwestelijke rich ting verplaatst, tengevolge waarvan de wind in ons land naar het Westen draaide. Over het geheele land is de vorst ver minderd. In den ochtend steeg in Den Helder en Vlissingen de temperatuur boven het vriespunt. Nabij Ijsland is een depressie versche nen. Zij dringt langzaam verder naar het Oosten door. De schaarsche weerberichten van den Oceaan maken het zeer moeilijk de plaats te bepalen van de storings- fronten. Het minimum in de Middellandsche Zee ligt aan de Noord-kust van Libye: zijn storingsfront, dat zich over den Balkan beweegt, brengt in Zuid-Slavië en Hon garije zeer zwaren sneeuwval en plaat selijk ook regen Zonsopgang: 24 Jan. 7.55 uur. Zonsondergang: 24 Jan. 4.29 uur. Lantarens aan: 24 Jan. tot 7.24 u. v.m.; 24 Jan. 5 u. nam. Hoogwater te Scheveningen. 24 Jan. ’s morgens 1.20 u.; nam. 1.50 u. Morgen géén schietoefeningen op het strand. men, dat de aanvallers van deze oefe ning, aangewezen om in oorlogstijd in dit terrein de verdedigers te zijn, be merkt hebben, dat de verdediging in de werkelijkheid de beste kansen zou heb ben. Het terrein immers is door de ver dediging zoo bestudeerd, dat elk punt, waar de vijand houvast zou kunnen krijgen, bestreken wordt door het vuur van enkele kazematten, mitrailleumes- ten en batterijen. Dat juist, waar de doortocht gemakkelijk lijkt, mijnen velden of hindernissen liggen. De vijand moet improviseeren en veel menschen offeren, de verdediger laat zijn wape nen systematisch het terrein bestrijken, volgens vooruit vastgestelde plannen. De aanvaller is kwetsbaar en ongedekt. De verdediger houdt zich schuil in ste vige aarden en betonnen kunstwerken. 5. Indien de vragen 3 en 4 in be vestigenden zin moeten worden beant woord, wat is dan het resultaat van die overwegingen Als dan het voordeel van den gemak- kelijken overtocht over waterhindernis- sen grootendeels wegvalt, dan blijven daartegenover de nadeelen staan, welke de winter den aanvaller veroorzaakte. Probeer maar eens tegen een bevroren dijk, waar een sneeuwlaag over ligt, op te klimmen. De voet kan zich geen trede drukken, want de grond is hard en glad. Maar nu een soldaat, die een versterkte linie aanvalt. Zwaar bewa pend en gehaast trekt hij over sneeuw velden, waar hij als een zwarte stip op staat afgeteekend. Dekken kan hij zich alleen in de sneeuwlaag, want het is onmogelijk zich in den bevroren bo dem in te hakken. Tijdens de hier be doelde oefening was bij de aanval lende groepen weinig animo voor dit soort dekken te bespeuren en gaven de jongens er kennelijk de voorkeur aan in gebogen houding aan den loop te blijven Vermoedelijk zou het herbaal de sneeuwbad man en wapen slecht be komen zijn. Maar in de werkelijkheid zou het toch moeten. Want de schoots velden ter plaatse zijn voorbereid: verstoppen kan de aanvaller zich noch in huizen, noch in boomgaarden, want zij zullen in oorlogstijd daar niet meer zijn. Lange vorstperioden brengen allicht sneeuwval met zich mee. Bij deze oefe ning kon het effect van dezen terrein- factor goed bestudeerd worden, want er lag ongeveer 40 c.m. sneeuw. De gevolgtrekking, die bij den eersten oog opslag gemaakt kon worden, is, dat het sneeuwdek verreweg het gunstigst is voor den verdediger. Wel steken de steile wanden van zijn kunstwerken en zijn pantserkoepels duidelijker af, maar zij zijn met eenige hoopen sneeuw op witte lakens zepr gemakkelijk te camoufleeren. Alles, wat stil staat, kan met sneeuw gecamoufleerd worden. Wat beweegt, kan zich wel in witte la kens of witte jassen hullen, maar daar- heeft de residentiebewoners verdeeld in twee catego rieën wier visie ten opzich te van den winter lijnrecht tegenover elkaar staat. Men zou hen de pessimis ten en de optimisten kun nen noemen. Nemen wij de pessimis ten. Zij zien in dezen kou- den tijd slechts een periode van bloemen op de glazen, een tijd, die gróote sommen verslindt aan steenkolen en gas. Zij hebben last van koude ooren, mopperen op de H.T.M. als zij lang aan de haltes moeten wachten. Zij uiten binnensmonds een hartig woordje als ze ’s morgens bij het ontwa ken tot de ontdekking ko men, dat het kwik nog steeds een flink eind onder het nulpunt staat of er we derom gedurende hun slaap zooveel centimeter sneeuw is gevallen. Zij zwabberen en slingeren per fiets, s morgens naar hun bu reau met door de kou be traande oogen en moeten hun min of meer ontwik kelden aanleg voor de acro batie te hulp nemen om overeind te blijven. Zij rij den in een eenigszins hoop volle stemming stadwaarts om aldra door een soort kater overvallen te worden als ze ontdekken, dat het in het centrum al niet veel oefenaars van wintersport. Zij hadden zich reeds afge vraagd hoe het moest gaan met hun jaarlijksch winter sport uitstapje, nu de oor log vele wintersportgebie den had uitgeschakeld. Maar de natuur is hun ter- wille geweest. Onnoodig naar het buitenland te trek ken, onze stad biedt de ge legenheid tot beoefening van alle soorten winter sport. De optimisten hebben geen van koude verwron gen gaan gezichten, neen zij deels blootshoofds. Hun oogen glinsteren, hun wangen glimmen. Ze gaan gekleed in sportieve truien, pantalons en laarzen. Men kan hen vinden in die dee- len in en om de stad waar het terrein zich voor het skiën, sleetje rijden en schaatsenrijden leent, te weten in de Scheveningsche en Wassenaarsche duinen Verwachting tot den avond van 24 Jan.? Voor het binnenland: Wind: matig tot zwak, naar Zuid of Zuidoost krimpend; 's nachts lichte tot matige vorst, overdag lichte vorst tot om het vriespunt; helder tot halfbewolkte lucht; geen sneeuw van beteekenis. Voor de kuststrook: Wind: matig tot zwak, naar Zuidwesten of Zuiden krim pend; lichte vorst tot om het vriespunt; wisselend bewolkte lucht; plaatselijk enkele sneeuwbuien. ning in. Officieren en manschappen on dervonden: een aanval zou niet meeval len, ook niet over bevroren slooten. Het tooneel van den strijd was een 400 meter breede strook polderland, rechts en links door inundaties be schermd, doch niet in het front. Een ac ces dus zooals de naam is voor strooken droog land, die als ’t ware verbindings- dammen vormen tusschen de beide „oevers” van een geïnundeerde linie. Het spreekt vanzelf, dat het betrokken acces. evenals alle andere in ons verde- digingsstelsel, terdege van versterkin gen was voorzien. De versterkingen wa ren door een klein aantal verdedigers bezet, die er vuur markeerden. Het gros der oefenende troepen streed als aan vallende roode partij. Natuurlijk dron gen zij door tot de lijnen, welke te vo ren op papier waren bepaald, dat ge beurt zoo bij elke aanvalsoefening Het voornaamste was. dat iedere deelnemer met een beetje verbeeldingskracht zich kon indenken in hetgeen zijn lot zijn geweest, als de verdedigers niet zuinige losse patronen, maar een echt vuur hadden afgegeven. Als die boerderij daar, dat kazematje ginds, dat mitrailleurnest, dat fort,^, die artillerie daarachter, als zij eens een echte volle laag zouden geven, dan waren de aan- In Nieuwe Merwede en Hollandsch Diep H.M. de Koningin en Prinses Juliana hebben gistermiddag een onverwacht bezoek aan de Moerdijksche brug en den Kop van het Land gebracht om het breken van het ijs op het Hollandsch Diep en in de Nieuwe Merwede te aan schouwen. Toen H.M. en de Prinses, die ver gezeld waren door enkele leden van de hofhouding, op de Moerdijksche brug aankwamen, zoo meldt de „N. R. Crt.”, waren de brekers „Christiaan Bru- nings” en „Jan Blanken” van den Rijks waterstaat en twee sleepbooten van de firma Smit reeds vertrokken. Het hooge gezelschap heeft eenige oogenblikken op de brug vertoefd om het prachtige gezicht op de bevroren rivier te bewonderen en is toen door gereden naar den Kop van het Land. Daar waren de brekers tengevolge van den hevigen tegenstand van het ijs nog niet verschenen. H.M. de Koningin heeft zich toen eenige oogenblikken met den kapitein van den veerdienst onderhouden. Het gezelschap is daarna naar de residentie teruggekeerd. Schriftelijke vragen van het Tweede- Kanierlid de Visser. Het lid der Tweede Kamer, de heer de Visser, heeft aan de ministers van Buitenlandsche Zaken, van Defensie van Justitie de volgende schrifte lijke vragen gesteld Is de Regeering bereid de Ka in te lichten omtrent de oorza ken, welke hebben geleid tot den ge spannen toestand in de tweede week van Januari en mede te -deelen, om welke reden toen is besloten tot het voorloopig niet meer verleenen van pe riodieke verloven aan militairen waar, dat in Nederland Engelsche en Fransche belichten hebben ver breid, waarin de voorstelling werd ge wekt als zou er sprake zijn van een gezamenlijk militair optreden van België en Nederland en steunen deze berichten op eventueele maatregelen, door de Regeering genomen 3. Indien het laatste deel der voor gaande vraag ontkennend moet wor den beantwoord, heeft de Regeering dan overwogen, of het noodig is, te gen dergelijke berichtgeving van in Nederland vertoevende buitenlandsche journalisten afdoende maatregelen te treffen 4. Heeft de Regeering mede de wenschelijkheid overwogen van het ge ven, ter geruststelling van het Neder- landsche volk, van volledige openbaar heid omtrent de betrekkingen, welke er onder de huidige internationale verhoudingen tusschen België en Ne derland bestaan Bevroren slooten geen voor deel voor den vijand. Dat de slooten stijf bevroren waren, was een factor die het voorwaarts drin gen bij deze oefening vergemakkelijkte. Maar alleen bij deze oefening. Want in werkelijkheid zouden de verdedigers de slooten zooveel mogelijk door veran dering van den waterstand als dekkings- plaatsen bedorven hebben. Dat de tank gracht werk der laatste maanden welke het acces over de volle breedte doorsneed, in oorlogstijd ijs zou hebben is ondenkbaar Reeds nu was zij openge houden, doordat er met man en macht in gezaagd en gehakt was. In oorlogs tijd gaat dat minder omslachtig: dyna- mietpatronen, op het juiste oogenblik tot ontploffing gebracht, vergruizelen dan het ijs, hetgeen ons op een enkeA punt gedemonstreerd werd. De verra derlijkheid van een mijnenveld en van een tankval worden aldus in één mid del vereenigd. beter is en dat verschil tusschen wijken en binnenstad dit is dat ip de buitenwijken de §neeuw nog wit is, in de binnenstad daarentegen tot chocoladepap is overge gaan. Overschoenen dijen voor de pessimisten opgeld, ze helpen goed maar zijn toch in vele gevallen nog onvoldoende, bijv, als een auto met flinke vaart door de chocoladevla heenschiet. We hoorden op zeker oogenblik een keurig net gekleede dame het woord auto met een drieletterig met r beginnend adjectief voorzien, een adjectief, dat anders slechts voorkomt in de vocabulaire van de man nen. De pessimisten hebben slechts één hoop: dat het spoedig warm water zal regenen. Daar tegenover staan de optimisten of wel de be- Barometerstand van hedenmiddag 12 uur Het dunne pijltje geeft den stand aan van gisteren Barometer alhier v.m. 8 uur 765 m.rn.» v.m. 12 uur 765 m.m.; thermometer resp. gr. en 1 gr. Celsius. Barometer na hedenmiddag 12 stationnair. duinen. Toen wij ’s middags aan de Waterpartij kwamen was het er zooals onze foto toont, een drukte van be lang. Ouderen keken vol belangstelling toe hoe de jeugd van de glooiing om laag gleed om dan vanaf het voetpad met een sier lijken boog, zij ’t op waar schijnlijk eenigszins harde wijze te belanden op den vijver. De glooiing was tevens het terrein voor de ski-loopers al lag de sneeuw niet erg dik, terwijl op het ijs de schaatsenrijders sier lijke krullen draaiden. De eigenaars en eigenaressen van de sleetjes legden bui tendien een buitengewone belangstelling aan den dag voor de passeerende auto mobilisten. Hield een wa gen stil om even een blik te werpen op het winter- sportcentrum, dan maakten talrijke jongens een meis jes daarvan gebruik hun sleetjes aan den bumper vast te maken en de eige naars der auto’s waren in het algemeen allen bereid een eindje rond te rijden. In de Westduinen waren de slede-liefhebbers verreweg in de meerderheid. De dui nen vormden ideale rodel banen en zelfs nadat de duisternis was ingevalle werd er nog druk gesleed. oc I o r - De sneeuw- en

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9