De onze groei van verdedigingslinie Haagsche Courant van Woensdag 24 Januari 1940 I Vlucht uit Moskou STADSNIEUWS 1 Een gordel staal, beton, 1 aarde en water van i FEUILLETON. VIJFDE BLAD, PAGINA 1. COMITÉ VOOR ONTWIKKE LING EN ONTSPANNING VAN MILITAIREN TE 's-GRAVENHAGE E.O. Strategisch inzicht van Prins Maurits heeft ook thans nog waarde DE NIEUW-ECONOMISCHE GROEP Door burgemeester de Monchy geïnstalleerd Jhr. Mr. Dr. E. A. VAN BERESTEYN GEHULDIGD $<<<<<<<<<<<<<<<«<«<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<■5 rriIJD'ENS een oefening, welke I dezer dagen ergens bij het Veldleger onder het oog van h itenanl-generaal J.J.G. baron van Voorst tot Voorst werd ge houden, was een van onze ver slaggevers in de gelegenheid een stukje te zien van de versterkte linie, welke als tooneel van de oefening diende. Militaire geheimhouding eischt, dat over onze Defensiewerken niet te veelvuldig geschreven wordt en daarom kan een ver slaggever niet te veel in détails treden. Toch deed het hem goed eens van nabij te zien wat hij wel wist, dat bestond krachtige en moderne versterkte linies. Ons leger zou, als de nood aan den man zou komen, niet in het open veld behoeven te vechten, doch zou beschikken over weer- standslijnen, waar het den vijand zou kunnen opwachten. en Vier subcommissiën benoemd. Uitbuiting van het terrein. op- (Wordt vervolgd.). De waarde van oude forti ficaties. Moderne verdediging eischt diepte. niet weer Maar PHILANTROPISCHE STICHTING „DE METROPOOL” Wederom kon „de Metropool”, kan toor Gedempte Gracht 231, aan 300 be- hoeftigen een gratis warm middagmaal verstrekken. Het gironummer is 49605. gauw ge- gauw ver- (Nadruk verboden.) „LICHTHOEVE”-AVOND. Op 30 Januari a.s. wordt in gebouw „Excelsior” de jaarlijksche propagan- da-avond gehouden voor het kinderte huis „De Lichthoeve” te Santpoort. Een film van het werk van het tehuis zal worden vertoond, de kinderen zelf zorgen voor eenige stukjes en het or kest „Ons Genoegen” onder leiding met Louise Gamier zal voor het mu zikale gedeelte zorg dragen. GEEN ONTVANGST ECHTGENOOTE GRIEKSCHEN GEZANT. De Grieksche legatie meldt, dat de ontvangst door de echtgenoote van den Griekschen gezant, mevrouw Diaman- topoulus, in verband met den rouw voor Prins Christophorus, op Vrijdag a.s. niet doorgaat. De samenstelling van bet comité. In zijn eerste vergadering'is het co mité ertoe overgegaan een reglement voor zijn werkzaamheden vast te stel len. Het heeft als dagelijksch bestuur aangewezen voorzitter, penningmeester en secretaris en oen res. overste jhr. P. J. Boogaert en uit zijn midden een viertal subcommissiën benoemd, die elk een onderdeel van de aanvanke lijke taak van het comité op zich zullen nemen. Dit zijn de commissiën voor I. Ontwikkeling, belast met het organi- seeren van o.a. cursussen, lezingen, ex cursies e.d. (voorzitter de heer van der Mandere) II. de sport (voorzitter nog aan te wijzen) III. Ontspanning o.m. belast met werkzaamheden op het gebied van tooneel, muziek, film, caba ret e.d. (voorzitter mr. van Haeften) IV. Het verzamelen van de benoodigde gelden (voorzitterjhr. Repelaer van Driel). Aan deze subcommissiën zal door het onder leiding van overste Boogaert werkzame bureau een secre taris worden toegevoegd. Zoo spoedig dit na het samenkomen der subcommissiën mogelijk is, zullen de plannen, welke het comité ten uit voer hoopt te brengen, nader worden medegedeeld. Het correspondentie-adres voor het comité is Laan van Meer- dervoort 49, alhier. Daisy werkelijk oprecht lief had...? Den volgenden morgen vertrok Ro bert naar Moskou. Lohr stond, ietwat apathisch, voor den coupé van den slecht bezetten trein. De samenkomst met de zaken vrienden had den vorigen avond wel wat heel lang geduurd. Men ging in Warschau gewoonlijk niet zoo vroeg naar bed. Het was een stad, waarin het leven geen moment scheen te ver- ebben. Robert Eschberg leunde door het open raampje. Doe Daisy de groe ten van me. Ze moet maar niet boos zijn; ik had gisteren een ondragelijke hoofdpijn, maar ik wilde het vroolijke gezelschap niet storen. Vandaar, dat ik zoo onopvallend mogelijk ben ver trokken. Ze heeft het je zeer kwalijk ge nomen, mijn jongen, antwoordde Lohr bedenkelyk. Hij had reeds lang be merkt, dat het tusschen Daisy en zijn aanstaanden schoonzoon niet zóó was, Het kenmerkende van moderne li nies is, dat zij van buiten af weinig zichtbaar zijn. Met de Maginot-linie is dat bijv, ook het geval. Zoo’n paar knobbels in het terrein, wat beteeke- nen zij voor een aanvaller Zoo denkt de leek misschien, wanneer de aan blik van kleine betonnen en aarden kazematten hem bij den eersten oog opslag weinig imponeert. Zij beteeke- nen vuur op een punt, waar de vijand het liever niet wilde hebben. Men kan er op rekenen, dat evenals Prins Maurits zijn aarden wal blijkbaar op het aangewezen doel had gemaakt ook thans de pillendoozen en mijnen- Juist keerde Marilka met haar partner uit de danszaal terug. Zij zou niet graag met Robert Eschberg ver loofd zijn geweest! Dat was geen man, zooals zij zich dien droomde. Hij aanbad een vrouw niet en verwende haar allerminst. Voor hem kwam een vrouw pas in de tweede plaats; zijn zaken, zijn werk en zijn successen wa ren primair. Zij had het Daisy direct gezegd, toen zij met Robert Eschberg kennis had gemaakt. Maar Daisy had alleen maar lachend geantwoord: een masker op zijn gezicht. De mu ziek klonk van verre. Aan het eind van het restaurant keek men door een breede opening in een wit-gouden zaal. Daar werd gedanst. Het wit en bont der avondtoiletten zweefde voorbij, scherp contrasteerend met het plech tige zwart der heeren. Marilka trippelde juist opgewekt babbelend aan den arm van een heer, in de richting van de danszaal. Lohr liet zich niet storen in een levendig ge sprek met den Poolschen handelsatta- ché. Robert voelde Daisy’s ongedul dig vermanenden blik. Hij zou haar wel eindelijk eens ten dans moeten vragen. Maar nog voor hij daartoe had kunnen besluiten, was de jonge Engelschman reeds opgesprongen en bood deze haar zijn arm. Graag, mijn verloofde zal er wel niets op tegen hebben? Met een spot tend lachje wendde zij zich tot Robert. Nietwaar, Robby? Hü ergerde zich plotseling, omdat zjj hem in tegenwoordigheid van de zen vreemdeling kleineerde. Alles aan haar irriteerde hem. Annegreet, dacht hij bij zichzelf, lieve kleine Annegreet, jij was geen bedwelmende schoonheid, jij was geen O.L. SCHOOL A. JAN VAN GOIJENSTRAAT 94 Dezer dagen werd in bovengenoemde school een ouderavond gehouden, welke door 40 ouders werd bezocht. Het hoofd der school, de heer A. G. Hols, opende dezen avond met een hartelijk welkom tot de aanwezigen en in het bijzonder tot den spreker voor dezen avond, den heer W. J. Goedegebuuren, hoofd der school voor slechthoorende en spraak- gebrekkige kinderen. De heer Goede gebuuren hield een inleiding over het onderwijs aan slechthoorenden en spraakgebrekkigen, waarna een film vertoond werd, welke door spreker werd toegelicht, waardoor de aanwezi gen een duidelijk beeld kregen van het onderwijs aan deze school. Na de pauze wérd het tweede ge deelte van de film vertoond en door den heer Goedegebuuren toegelicht. Deze film, welke gewijd was aan gym nastiekoefeningen en tooneelstukjes voor de slechthoorenden en spraak gebrekkigen werd met groote belang stelling gevolgd. De heer Hols dankte den heer Goede gebuuren en sprak tevens een woord van dank aan allen, die tot het wel slagen van dezen avond hadden mede gewerkt. maar je lief, innemend meisjesge zicht. Duidelijk zag hij haar eensklaps voor zich, in het eenvoudige linnen jurkje, waarin hij haar voor het laatst had gezien, de bloote voeten in bonte sandalen gestoken, waardoor zij nog kinderlijker leek. Misschien had zy toen wel kou gevat, dien avond, waarop zy elkaar heimelijk hadden ontmoet en een vochtige dauw over de De theorie, dat onze oude fortifi caties geen waarde meer zouden Op Zaterdag 27 Januari wordt in gebouw „Amicitia” het bal- masqué van den Haagschen Vrouwen bond gehouden. 2) Hjj streek met zijn hand over het voorhoofd. Het beeld van een meisje doemde voor zyn geestesoog op: An- negreet! Hoe ver lagen die zomer- sche weken op dat idyllische kleine eiland al achter hem! Hoe lang was het alweer geleden, die dagelijksche wandelingen door de golvende koren velden en langs de dichte vlierstrui ken, hun eerste schuchtere bekentenis van ontwakende liefde, dat innige, verzwegen geluk Al te plotseling had de dood hieraan een einde ge maakt. Een paar dagen ziek zyn, hoestbuien, welke het broze lichaam verscheurden, en dan een hardnekkige koorts, welke de zwakke krachten wegbrandde, zooals de gloeiende zo merzon een teer plantje doet ver schroeien. Ontzettend snel was dat al les in zyn werk gegaan. Waarom moest hij juist nu, op dit oogenblik, vrouw van de wereld, jij had alleen zoo sterk aan Annegreet denken? Het was immers alles al jaren voorbij! Had hy zich niet met Daisy moeten verloven, omdat hij al dien tijd die eerste ware jeugdliefde niet had kun nen vergeten Hij schrok op. Iemand had iets te- 8en hem gezegd. Een vrouw hief haar Klas op en dronk hem toe. Hij lachte ’Minzaam en hij voelde dit lachje als mogen zien, had hij zich vormelijk te ruggetrokken. Of deze voorloopige verbintenis tus schen Daisy Lohr en Robert Eschberg op den duur houdbaar zou blijken? Ook Daisy twijfelde er zelf wel eens aan. Was Eschberg een andere man, dan zou zij eenvoudig zoo spoedig mo gelijk met hem trouwen en wanneer onverhoopt mocht blijken, dat men het met elkaar kon vinden zich even spoedig laten scheiden. Robert Eschberg zag er niet naar uit, dat hij het huwelijk en de liefde zoo gemakkelijk opnam! Hij scheen in dit opzicht nu eenmaal geen hebben, heeft afgedaan. Bij den aanleg van versterkingen op groo te schaal, zooals deze in de laat ste 6 maanden is aangepakt, heeft men van de oude forten en wallen ook dankbaar gebruik gemaakt. Zoo werd in het bij de oefening betrokken acces de achterste lijn gevormd door ’n gemoderniseerd fort en een forschen wal, welke achter de inundaties aan de flan ken doorliep. Het fort was van nieuwe stalen pantserkoepels voorzien. De wal was aanzienlijk versterkt, zoowel door het storten van enorme massa’s klei als door het aanbrengen van betonnen ka zematten. Eenvoudig was dit niet, aangezien dit soort wallen tevens waterkeerend behoort te blijven, ook bij beschieting. Men begrijpt, dat het smalspoor, dat over den dijk liep, maanden en maanden in bedrijf is geweest voor deze enorme grondverplaatsing. weiden hing. Niemand mocht immers iets van hun geheim weten. De kleine gouvernante op het groote landgoed zou er haar betrekking door in ge vaar hebben gebracht. Annegreet! Het was, of iemand hem aanraakte. Alsof een lieve meisjesstem hem toe fluisterde: Hoe kan je verder leven zonder liefde? Leven met een vrouw als Daisy? Daisy scheen van de danszaal niet genoeg te kunnen krijgen. Deze gele genheid om zich nog meer te laten be wonderen, mocht zij niet verzuimen. Het nieuwe toilet deed haar volmaakt figuur inderdaad wel op haar voor- deeligst uitkomen. Gattersworth be hoefde zich niet te beklagen! Zij ge droeg zich allerminst gereserveerd tegenover hem. Hij kreeg het volle pond! Eenmaal had hy met Annegreet ge danst. Destijds bij het oogstfeest op het landgoed. Nooit tevoren had hij geweten, dat een meisje zoo vol over gave en tegelijkertijd toch zoo kuisch kon dansen als Annegreet. Plotseling stuitte dit heele gedoe hier hem tegen de borst. Hij kon dat geflirt en dat leege gepraat niet meer aanhooren. Zoolang hij onder mannen was en tot over zijn ooren in het werk zat, voelde hy niet, wat hij te kort kwam, maar by gelegenheden als de ze des te meer! Hij mompelde iets van een dringend telefoongesprek, dat nog moest worden afgewikkeld, stond op en verdween. Lohr was te zeer in zijn zakelijk gesprek met den handelsattaché ver diept om iets bijzonders aan Robert’s houding te bespeuren. velden en draadversperringen tankgrachten enz., precies daar zijn aangelegd, waar zij noodig zijn. De militair noemt dat „uitbuiten van het terrein”. Het is van oudsher de opzet van de strategen geweest, den vijand te laten vechten op een plaats, welke men voor hem heeft uitgezocht. Te genwoordig beteekent dat nog meer dan vroeger, hetgeen duidelijk wordt bij de beschouwing van een modern vuurplan, waarop aan elk kruispunt, elk boschje. elke bocht in een dijk, el- nin8meester> ke boerderij, elke sloot, een speciaal vuur is toegedacht, daar te brengen door het daartoe geëigende wapen. In dat licht beteekenen zij veel, die verspreide knobbels in het polder land. En dat zij klein zijn, dan des te beterhet zal den vijand moeite kos ten ze één voor één onschadelijk te maken. Voordracht ir. E. Loeb. De Nieuw Economische Groep (N. E. G.) heeft gisteren in het Hof van Hol land een bijeenkomst gehouden. Als spreker trad op ir. E. Loeb, algemeen secretaris met als onderwerp „De Nieuw Economische voorstellen”. De Nieuw-Economische Groep heeft moeite gedaan gedurende ongeveer 7 jaar de publieke belangstelling te vesti gen op bepaalde economische verschijn selen, die van groot belang waren, en nog zijn, omdat bij handhaving of in standhouding dier verschijnselen, daar uit nationale en internationale toestan den ontstaan moesten, die tot een ca tastrophe voeren. Dit laatste is inder daad gebeurd. Het economische appa raat is vastgeloopen met als gevolg de oorlog. Naar Nieuw-Economisch inzicht heeft de ontwikkeling van wetenschappen en techniek, en de daaruit gevolgde toe passing van mechanische productiemid delen, mogelijk gemaakt minder te wer ken en meer te produceeren. Spreker betoogde, dat het „verove ren” van exportmarkten vervangen moet worden door den ruilhandel. Het geldvraagstuk is belangrijker ge worden dan welk ook. Het leven der in dividuen en landen wordt er door be- heerscht. De algemeen toegepaste methode: het stimuleeren van den export van goede ren door het tegelijkertijd scheppen van schulden, het zoogenaamde geven van exportcredieten, heeft de wereld ge splitst in schuldeischers en schuldena ren. Daardoor verarmt de wereld con stant, hoewel de productie steeds voor uitgaat. Wij zijn van meening, dat het moge lijk is het welvaartspeil der geheele be volking voortdurend op te voeren door het consumptiepeil in evenwicht te bren gen met het productiepeil. DE MUSEUMPENNING IN GOUD ALS EEREBLIJK. Gistermiddag heeft de secretarisgene raal van het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, verge zeld van den chef der afdeeling Kunsten en Wetenschappen, zich naar de woning van jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn begeven voor een eenvoudige plechtig heid. Prof, van Poelje bracht in herinne ring het vele, dat jhr. van Beresteyn ten behoeve van Rijksverzamelingen op het gebied van kunst en wetenschap heeft verricht. Het belangrijkste was wel de schenking van al zijn materiaal voor de portretkunst en topografie van Neder land, bestaande uit vele duizenden foto’s en fiches, alsmede kostbare boeken ten behoeve van het Rijksbureau voor kunsthistorische en ikonografische do cumentatie alhier. Als onbezoldigd „be heerder” van de ikonografische afdee ling van dit bureau heeft hij zich sindsdien met groot enthousiasme aan den bloei hiervan gewijd en o.m. met particuliere middelen den groei der ver zamelingen sterk weten te stimuleeren. Onlangs nog schonk hij zijn zeer uit gebreide bibliotheek op staatsrechtelijk gebied, welke o.m. zeer volledige reek sen kostbare publicaties bevat, aan den Staat ten behoeve van het algemeen Rijksarchief, nadat tevoren de Konink lijke Bibliotheek een keuze daaruit had mogen doen. H.M. de Koningin heeft jhr. van Beresteyn als blijk van Haar waardee- ring voor deze verdiensten den museum penning in goud toegekend. De heer van Poelje reikte dit eereblijk uit met de woorden, dat hij het een voorrecht achtte dezen verdienstelijken landge noot den penning op de borst te spel den, nu minister Bolkestein door onge steldheid verhinderd was dit persoonlijk te doen. Bij deze plechtigheid waren mede tegenwoordig de directeur van het Rijks- museum voor kunsthistorische en ikono grafische documentatie, de algemeene Rijksarchivaris en de bibliothecaris der Koninklijke Bibliotheek. als hij dat wel graag had gezien. Dat ging hem aan het hart, want hij mocht Robert graag en was hem langzamerhand als zijn eigen zoon gaan beschouwen. Robert zei luchtig: Vrouwen voelen zich krenkt, maar ook weer zoend. Uit deze woorden bleek duidelijker dan Robert zelf vermoedde, zijn koel te tegenover Daisy. Gelukkig werd op dit oogenblik het sein tot vertrek ge geven, zoodat men het onverkwikkelij ke thema verder onbesproken kon la ten. Goeie reis, Robert. En goeie za ken! Vergeet niet direct te telegrafee- ren! Als het met die houtlevering niet wil vlotten, maken we eenvoudig van dat Finsche aanbod gebruik. Die hee ren Russen moeten vooral niet denken, dat wij op hen zitten te wachten. Ja, ja, ik weet er alles van. Tot ziens! En nogmaals: mijn groeten aan Daisy en de anderen! De trein zette zich in beweging. Ro bert Eschberg keerde naar zijn coupé terug. Hij nestelde zich in een hoek en sloot zijn oogen. Hij voelde het als een bevrijding op reis te gaan en met zichzelf alleen te kunnen zijn. Merk waardig, in Moskou wachtten hem slechts nuchtere, zakelijke conferen ties met verre van gemakkelijke te genstanders. Het tegendeel van ro mantiek dus. Hij stond midden in de harde werkelijkheid. En nochtans was het hem te moede, of de naaste toe komst zijn levensweg in andere banen zou leiden. De burgemeester eere- voorzitter. De voorzitter van het comité, den burgemeester dank betuigende voor het in de leden van het comité gestelde vertrouwen, gaf gaarne de verzekering, dat allen hun beste krachten zullen wijden aan een zoo goed en zoo vol ledig mogelijke ten uitvoerlegging van de hun opgelegde taak. Op zijn voor stel verzocht het comité den burge meester het eerevoorzitterschap daar van op zich te nemen, waartoe mr. de Monchy gaarne bereid was. Nu trof het in zooverre slecht, dat het betrokken stuk „front” geografisch al zeer sterk was, doordat het in de flank beschermd werd door watevloo- pen en inundaties, terwijl ook overi gens de terreingesteldheid in de flan ken zoodanig was, dat het acces ook zonder versterkingen moeilijk te for- cevren zou zijn. De defensiewerken, weike hier zijn uitgevoerd, zijn daar om niet zoo uitgebreid, dat zij repre sentatief voor alle andere versterkte terreinstrooken genoemd kunnen wor den. Er zouden veel „mooiere” ge toond kunnen worden. Het hierbedoelde acces d.w.z. een niet-geïnundeerde strook tusschen inundaties doorloopende sluit aan op de defensiewerken van onze vace ren. Stukken van de achterste lijn da- teeren uit den tijd van Prins Maurits. wiens strategisch inzicht nog steeds waarde heeft. Dit wordt door een anecdotische bijzonderheid geïllus treerd Eenige jaren geleden besloot een gemeentebestuur een groote aar den verhooging in de buurt van het acces, een onnut lijkende terp, te doen sloopen, om met de aldus gewonnen aarde eenige lager gelegen weilanden op te hoogen. Onbekend met deze voor geschiedenis, besloot eenige maanden geleden de artillerie-officier, die dracht had ter bescherming van het acces, een goede plaats voor de op stelling van eenige batterijen te zoe ken, een aarden verhooging te doen aanbrengen precies op de plaats, waar driehonderd jaar lang de door Prins Maurits bevolen wal gelegen had. Ik zal hem wel weten op te voe den. Er is mij nu eenmaal alles aan gelegen Eschberg te krijgen. Als je jjmodern” mensch te zijn. En of hij eens wist hoevelen dat reeds voor mij hebben geprobeerd! Niemand is er in geslaagd, maar ik zal het weten door te zetten! En zij had doorgezet. In Parijs, waar zij bij een gemeenschappelijke kostschoolvriendin logeerde, had Ma rilka de verlovingskaartjes ontvan gen. Zelfs eenige Fransche bladen hadden in de daarvoor bestemde ru briek van de verloving melding ge maakt. Robert Eschberg beteekende iets in de wereld der groot in- dustrieelen. Zijn naam genoot alge meene bekendheid. Tal van vaders hadden reeds getracht hem voor hun dochters te interesseeren, vele vrou wen hadden bij den correcten gentle man met zijn scherp, intelligent ge zicht, zelf haar geluk beproefd. Maar Eschberg scheen een onverbeterlijke vrijgezel te zijn. Hij was minzaam en ridderlijk tegen iedereen, maar zoodra een vrouw gemeend had daarin een persoonlijke voorkeur voor haarzelf te BAL-MASQUÉ DANSINSTITUUT B. STERNFELD. Op Zaterdag 27 Januari zal het Dansinstituut Sternfeld, in samenwer king met het Dansinstituut de Horn, in de zalen van Pulchri Studio het jaarlijksche bal-masqué geven voor leerlingen, oud-leerlingen en introdu- cé’s. Zeer fraaie prijzen zijn hiervoor beschikbaar gesteld. Een zeer bijzondere attractie voor muziek- en dansliefhebbers is dien avond het eerste optreden in de resi dentie van de bekende hot- en show band „Weller’s Noise Mongers”. Daarvoor is noodig, dat het schulden stelsel afgeschaft wordt. De volken moe ten het vrije beschikkingsrecht over hun voortgebrachte rijkdommen krijgen. Spr. wenschte gaarne, dat de Staat een staatsbalans zou geven in plaats van het bekende lijstje van inkomsten en uitgaven. Bovendien moet de Staat zijn oor spronkelijke en souvereine recht her krijgen tot het scheppen van geld in al zijn vormen, dus ook van crediet, die beide daardoor schuldenvrij kunnen ont staan. Tenslotte wenschen wij een zoodanige administratie, dat voorzien wordt in de noodzakelijke behoefte: een producee- rende bevolking in staat te stellen zelf de geheele eigen productie te kunnen be talen. Dan kan er weer ruilhandel ko men. Wij willen de loonen verhoogen zonder de prijzen te verhoogen om de koopkracht te vermeerderen. O. en O., jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, op zich had genomen voor ’s-Hage een breed opgezet en veelzijdig Comité voor O. en O. in het leven te roepen, waaraan een dubbele taak zal zijn toevertrouwd. Immers, dit comité zal zich belasten met het houden van inzamelingen, waarvan de opbrengst aan de plaatselijke militairen en, voor zooveel wellicht mogelijk, eventueel ook aan de militairen elders ten goede komt en het zal ook voor de ontwikke ling en ontspanning zelf voor de ge- mobiliseerden te 's-Gravenhage en om streken maatregelen bevorderen, coör- dineeren en tot uitvoering helpen bren gen. Opdat dit van den aanvang af in overleg met de desbetreffende mili taire autoriteiten kan geschieden, maakt van het comité en het daaruit verkozen dagelijksch bestuur deel uit de res. overste jhr. P. J. Boogaert, door den opperbevelhebber als contact-officier voor de zaken van O en O. voor ’s-Gravenhage aangewezen. De burgemeester heeft dezer dagen in een vergadering ten stadhuize ge ïnstalleerd een door zijn bemiddeling samengeroepen Comité voor Ontwikke ling en Ontspanning van militairen te ’s-Gravenhage e.o., waarvan het voor zitterschap berust bij den heer mr. W. C. Wendelaar, lid van de Tweede Kamer. Bij de installatie, waarbij de burge meester het op prijs stelde ook me vrouw M. W. Reijnders-Nysingh, de echtgenoote van den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, als lid van het comité te mogen begroeten, zette hij uiteen, dat hij na overleg met den De oude linie echter kon slechts als basis dienenmoderne verdediging eischt diepte. Daarom was de artille rie in het algemeen achterwaarts en een groot deel der overige troepen naar voren opgesteld. De versterking in de diepte was volledig het werk der laat ste maanden. Het ongeveer 500 meter breede acces heeft maanden lang werk gegeven aan een regiment infanterie, voorzitter van den Centralen Raad voor eenige afdeelingen artillerie en andere hulptroepen, plus een aantal burger- aannemers en hun werklieden. De troe pen zorgden voor den handenarbeid. Zij hadden uit hun midden ook beton- ploegen gevormd, die naast de burger arbeiders bij de uitvoering van de be tonnen kunstwerken meehielpen. Een breede tankgracht, behoorlijk van ver sperringen voorzien, sloot het acces over de volle breedte af. De gracht was machinaal gegraven. Voorts was het terrein doorspekt met hindernis sen, mijnenvelden en kleine vuurspu wende bergen mitrailleur-opstellin- gen en schuttersnesten. Als men be denkt, dat al deze opstellingen niet ge graven konden worden, maar door op- hooging moesten ontstaan, dan krijgt men eenig besef van den geweldigen arbeid, welke daartoe noodig is ge weest. Het comité, dat bijkans voltallig ter eerste vergadering aanwezig was, is aldus samengesteld Mr. W. C. Wendelaar, voorzitter, oud-burgemeester van Alkmaar, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal H. Ch. G. J. van der Man dere, secretaris, directeur Volksuniver siteit W. Sluyterman van Loo, pen- lid der firma Schill en Capadose mr. A. Adama Zijlstra, se- cretaris-lid van den Raad van Beheer Expl. Mij. Scheveningen J. W. v. d. Akker, lid van den Gemeenteraad mevr. H. E. J. Alting von Geusau-v. d. Heijden mr. A. J. L. van Beeck Cal- koen, oud-administrateur Dept. O., K. en W.; mr. E. G. van Bisselick, referen daris bij den Pensioenraad, voorzitter van den Haagschen Voetbalbond mr. J. J. van Bolhuis, voorzitter Haagsche Journalistenvereenigingjhr. P. J. Boogaert, res. luit.-kolonel, comman dant van het Alg. Paarden-Depót Houtrusthallen en contact-officier voor O. en O. in het garnizoen ’s-Graven hage mevr. E. van den Bosch-de Jongh J. J. Brouwer, majoor-aalmoe- zenier J. H. Carpentier Alting, admi nistrateur van den Kon. Schouwburg dr. H. E. van Gelder, dir. Gem. Dienst voor K. en W.; mevr. P. M. Hackstcoh- van Maasdijk mr. G. A.; van Haeften, kantonrechter, ged. commissaris van de commissie van beheer over den Kon. Schouwburg alhier, voorz. commissie van toezicht Kon. Conservatorium M. Joëls jr., lid van den Gemeenteraad, thesaurier Ned. Israëlietische Ge meente W. J. H. J. M. Keijzer, burge meester van Leidschendam S. Kins- bergen, voorz. afd. ’s-Gravenhage Ned. Bioscoopbond J. A. Knetsch, lid van den Gemeenteraad, hoofdambtenaar dep. Sociale Zaken mevr. J. G. M. D. Meihuizen-ter BraakeJ. W. F. Mey- boom, vertegenwoordiger subcommissie voor ’s-Gravenhage Nat. Mobilisatie Sportcommissie mevr. A. M. Quarles van Ufford-gravin van Limburg Sti- rum jhr. H. J. Repelaer van Driel, kamerheer i.b.d. van H. M. de Konin gin, administrateur van het Kroon domein mevrouw M. W. Reijnders- Nijsingh Daniël Th. Ruys, wethouder van Wassenaar mr. J. J. R. Schmal, lid Ged. Staten van Zuid-Holland te Voorburg D. van Staveren, voorzitter Instituut voor Arbeidersontwikkeling dr. L. D. Terlaak Poot, majoor res. veldprediker B. Verwaal, onderwijzer B.L.O., gedelegeerde uit het bestuur van de Stichting Centraal Badbeheer voor het zwembad „Zuiderpark” jhr. ir. A. C. von Weiler, dir. N.V. Ateliers voor Edelsmeed- en Penningkunst v.h. Koninklijke Begeer te Voorschoten P. C. Wesseling, referendaris Gem. Se cretarie, sect. Stichting Haagsche Sport- en Speelterreinen en mr. R. H. Woltjer, dir. V.V.V. ,,’s-Gravenhage”. De tijd, dien ons leger sinds de mo bilisatie heeft gehad, is goed besteed. Het werk was hard en eentonig, doch het resultaat is, dat het Nederland- sche volk zich niet onbeschermd be hoeft te gevoelen. Ook wij hebben thans gordels van staat beton, aarde en water.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17