Het Russische offensief bij het Ladogameer een Britsche flottieljeleider op mijn geloopen of getorpedeerd No. 17475. 1940. Ook Ameland heeft zijn portie gekregen sneeuw Woensdag 24 Januari. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND i en er- De sovjet-luchtaanvallen Het Russische leg bericht Aanvallers met zware ver liezen teruggeslagen De brand op de „Orazio” eischte 107 slachtoffers Mededeeling van president Roosevelt Amerikaansche oorlogsbodems naar Nederlandsch - West- Indië en Venezuela Het Finsche legerbericht BUITENLAND EERSTE BLAD. BINNENLAND De verloren gegane „Exmouth”. Bom van 100 k.g. op een schuil kelder terechtgekomen Engeland breidt zijn controle ter zee uit Het standpunt der neutralen ongewijzigd Waarschijnlijk alle opvarenden omgekomen De weg Hollum—Nes op Ameland was door de vele sneeuw geheel onbegaanbaar geworden. Op onze foto een sneeuwploeg in actie. Dit nummer bestaat uit 71J F bladen en het „Letterkundig Bijblad” Vele geredden ernstig gewond Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 DUITSCHLAND. a® HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: een Eerste blad, pag. 1. OVERZICHT. nieuws in de overige sectoren. Eerste blad, pag. 1. Eerste blad, pag. 2. Derde blad, pag. 1. Derde blad, pag. 1. Tweede blad. pag. 3. Derde blad. pag. 2. op Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad’’ 3-Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. *<*rgen u 8teenkool Opnieuw is de Britsche marine ge troffen door een ramp. In een officieel communiqué deelt de Britsche admira liteit mede Het communiqué van het hoofdkwar tier van het militaire district Leningrad luidt: Gisteren hadden er verkenningen plaats in de richting van Ukhta en Re- pola. Ook in de richting Petrozavodsk was er activiteit van eenige detache menten infanterie. In de landengte van Karelië trad de artillerie op en hadden verkenningen' plaats. De sovjet-lucht- macht leverde gevechten en hield ver kenningsvluchten. en nog slechts enkele machinisten vermist werden, blijkt helaas on juist te zijn geweest. Volgens de laatste door de reederij gepubli ceerde lijsten, zijn bij den onder gang van de „Orazio” 107 slachtof fers te betreuren, n.l. 47 passagiers en 60 leden der bemanning. Luchtalarm te Helsinki. Gistermiddag is te Helsinki lucht alarm gemaakt. Er is geen enkel vlieg tuig gezien of gehoord. De wolken hin gen laag en het sneeuwde een weinig. Een Amerikaansche bommenwerper is in Californië neergestort. Vier inzit tenden werden gedood. Eerste blad, pag. 3. Japan heeft opnieuw bij de Britsche regeering geprotesteerd tegen 't aanhou den van de „Asama Maru’’. Een ander Japansch schip is door de Engelschen gepraaid. De Britsche torpedojager „Exmouth’’ is gezonken. Het schip is getorpedeerd of op een mijn geloopen. De 175 opvaren den kwamen om het leven. Eerste blad, pag. 1. Thans blijkt, dat bij den brand op de „Orazio” 107 opvarenden om het leven zijn gekomen. Een wetsontwerp is in voorbereiding waarbij de Regeering voorstelt 100.000 aan het Finsche Roode Kruis te schen ken. De Finnen melden, dat zij de Russen aan het Ladogameer met zware verlie zen hebben teruggeslagen. Eerste blad, pag. 1. President Roosevelt heeft medege deeld, dat een deel van het Atlantische vlooteskader Nederlandsch West-Indië en een ander deel Venezuela zal bezoe ken. Vier koopvaardijschepen, van Brit sche, Noorsche en Deensche nationali teit, gingen verloren door het stooten op mijnen of torpedeering. Eerste blad, pag. 2. Het bericht, dat alle passagiers van het op de Middellandsche Zee in brand geraakte Italiaansche motorschip „Orazio” gered waren f Hartverscheurende tooneelen hebben zich afgespeeld, toen de' geredden van de Conte Biancamano en Colombo te Genua aan wal kwamen. Bloedverwan ten en vrienden hielpen de gewonde passagiers bij het aan land gaan. Ver scheidene opvarenden hadden ernstige brandwonden bekomen. Zij werden naar een ziekenhuis overgebracht. De Russische vliegtuigen, die giste ren Finsche steden hebben gebombar deerd, hebben te Hyaynsalmi een zie kenhuis getroffen. Twee dokters en negen broeders zijn gedood. Te Nurmis is een vliegtuigbom van 100 k.g. te recht gekomen op den schuilkelder van het garnizoenshospitaal. Negentien per sonen werden gedood, o.m. een arts en verscheidene zieken. Tal van zieken werden zeer ernstig gewond. Er zijn in het geheel wel 400 bommen boven tien plaatsen uitgegooid. Een tiental gebou wen werd verwoest. Negen Russi sche vliegtuigen zijn neergehaald. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 De Eerste Kamer behandelde heden de begrooting van Buitenlandsche Zaken. De Merapi vertoont wederom ver hoogde werking. Even na middernacht had een eruptie plaats. Op Solo. Ma- dioen, Klaten en Delanggoe viel een aschregen. Roosevelt deed deze aankondiging zonder er eenige uitlegging of commen taar op te geven, doch in andere goed- ingelichte kringen vertrouwde men, Ingediend is een wetsontwerp tot herwaardeering van het goud van de Nederlandsche Bank, ter aanpassing aan den door de depreciatie van 1936 geschapen toestand. Een basis van 18 voor de depreciatie van den gulden is aangenomen. Relaas van ooggetuige. Een Deensche dame, Greta Lassen, die tè Genua aankwam, gekleed in zij den pyama, deelde mede, dat zij wak ker was geworden, door de opschudding aan boord. Toen zij op het dek kwam, zag zij de bemanning al bezig het vuur te bestrijden. Toen stonden de machines opeens stil, vervolgde zij haar relaas. De lichten gingen uit, er werd alarm geslagen en de passagiers kwamen op het dek. Er was slechts een korte paniek want de bemanning wist den passagiers spoedig moed in te spreken. Het geheele middenstuk van het schip stond weldra in brand. De meeste passagiers begaven zich naar den boeg, waar de rook ech ter hinderlijk was, zoodat men slechts met moeite adem kon halen en de oogen open kon houden. Ik kreeg brandwon den aan een schouder en een been. Het ergste was, toen wij in de booten moesten gaan. De brug en de scheeps wanden waren witgloeiend van de hitte en een zware zee dreigde de booten tegen het schip te pletter te slaan. Verscheidene mannen sprongen in zee. Irene Fcroro. een dame die den on dergang van de „Simon Bolivar" had medegemaakt, wend ook thans weer gered. hem zware verliezen toegebracht. Zij ontnamen den Russen enkele steun punten en vernielden verscheidene tanks. De roode troepen hebben in de gevechten om Kallaanjoki in twee da gen tijds meer dan duizend man ver loren. Te Aittojoko en in de richting van Ilomantsi krachtige activiteit der artillerie. Te Aittoojoki viel de vijand op verscheidene punten aan, doch zijn aanvallen werden afgeslagen. Niets VERLOVEN VAN MILITAIREN STOPGEZET. éigens de .Basler Nachrichten s(1Jn alle verloven in het Duitsche leger ^Pgezet, teneinde verlichting te be- aan het spoorwegverkeer en op -1 te bezuinigen. dat het bezoek aspect heeft. Ten eerste zou het eraan herinneren, dat de Vereenigde Staten deze eilanden in geval van nood zouden willen verde digen. Er zij aan herinnerd, dat Roose velt, kort na het uitbreken van den oorlog, aangeduid heeft dat de Ver eenigde Staten geen enkele overdracht van Amerikaansch gebied toebehoo- rend aan een Europeesche mogendheid aan een andere Europeesche mogend heid zou steunen. Ten tweede Het Atlantische eska der bestaande uit twee-en-twintig sche pen werd de laatste jaren georgani seerd en de plaatsen welke het bezoekt en waar het geoefend wordt, hebben speciale strategische beteekenis, daar zij aanduiden dat de Vereenigde Staten voorbereid zijn op eiken eventueelen aanval op het Panamakanaal door het zuiden van de Caraïbische Zee. Ten derde Nederlandsch-West-In- dië heeft groote commercieele en in- dustrieele beteekenis, daar op Curacao en Aruba groote raffinaderijen geves tigd zijn, waar de olie van Venezuela geraffineerd wordt. Uit de naburige ligging van Neder- landsch-West-Indië, ten opzichte van het buitenland gevolgtrekkingen van het Panamakanaal zullen natuurlijk in strategischen aard gemaakt worden. COURANT. Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct.. daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct.. fr. p post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct.. buiten de stad volgens posttarief Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. De houding van de neutrale staten, speciaal van de kleine, is door de jong ste radio-redevoering van minister Churchill weer op den voorgrond geko men. De Britsche minister van marine bekend om zijn voortvarendheid, had in die rede den indruk gewekt, dat hij de neutralen aanspoorde zich aan de zijde van de geallieerden te scharen. De pers van de neutrale landen heeft direct en onomwonden te verstaan gegeven, dat zij. de neutralen, dit advies niet noodig hadden, dat zij hun maatregelen voor de verdediging van hun onafhankelijkheid en vrijheid getroffen hadden en dat de Britsche uitlatingen een ernstig voor behoud vergden. Te Londen heeft men ingezien, dat de minister in zijn radio toespraak wat te hard van stal liep en nadere uitlegging werd gegeven van Churchill’s bedoeling. Daarin wordt ge zegd, dat de minister geenszins bedoel de den neutralen te verzoeken de wa pens op te nemen met de geallieerden. Hij heeft uiteengezet, dat het toegeven aan Duitschland geen garantie betee- kent, dat alleen vereeniging van de neutralen voor den weerstand tegen den aanvaller en de overwinning van de ge allieerden hen in staat zouden stellen hun onafhankelijkheid en vrijheid te be houden. Churchill's rede, zoo werd verder ge zegd. bracht geen wijziging in de Brit sche politiek. Op hetzelfde oogenblik, had de minister van buitenlandsche za ken, lord Halifax, een rede gehouden waarin hij opkwam voor een Europee- schen vrede, in samenwerking met alle volken, het Duitsche inbegrepen, op den grondslag van het „leven en laten leven”. In zijn rede heeft Churchill de groote neutrale staten onbesproken gelaten en zich speciaal gericht tot de Noordelijke Staten en de Balkanners en lof toege zwaaid aan Finland. Wat België betreft. en hetzelfde geldt voor ons land herinneren Belgische bladen er aan, dat het standpunt niet gewijzigd is, dat se dert lang werd ingenomen en dat door de groote mogendheden werd erkend. In officieele verklaringen hebben zoowel Engeland en Frankrijk als Duitschland te kennen gegeven niet te wenschen, dat België opmarschgebied zal worden. Duitschland verklaarde in het Westen leen aanspraken te hebben, terwijl de geallieerden verzekerden niet om eigen telang in den oorlog te zijn getreden, die overigens in het Oosten op Poolsch ge bied is ontstaan. De positie der neutralen die de verantwoordelijkheid voor een eigen be slissing blijven aanvaarden wordt er door de ontwikkeling der gebeurtenissen Biet gemakkelijker op. Zoo brengt de uitbreiding van de zee-contróle en de blokkade door de geallieerden de neutra len verder in het nauw. De maatregelen ter zee hebben reeds Beleid tot moeilijkheden in de betrek kingen van de geallieerden met de neu tralen, bijv, met de Vereenigde Staten. Engeland en Frankrijk verwerpen de door de Amerikaansche republieken in- ^ostelde veiligheidszone van 300 mijl kngs de Amerikaansche kust. Aan ge ünieerde zijde stelt men voor deze Ame- f’kaansche „veiligheidsgordel” de voor gaarde, dat deze zóne de Duitsche sche en niet in staat zal stellen een schuil plaats te vinden, hetzij om de geallieer den en de neutralen aan te vallen, hetzij *°t het verkrijgen van deviezen. De v°orwaarde is, dat deze zóne geen „red- dingsgordel” voor Hitler zal worden. Amerika zou deze voorwaarde kunnen J'ervullen door de zóne te laten bewa ken. Dit is echter, tengevolge van de groote uitgestrektheid onmogelijk, zoo- dat de geallieerden geen afstand doen ljan de zeecontróle. Het aanhouden van JaPansche schepen door de Engelschen *n Oost-Azië wijst erop, dat Engeland ö*e controle ook in het Verre Oosten Baat uitvoeren. De Finsche luchtstrijdkrachten heb ben verkennings- en bewakingsvluch- ten uitgevoerd en foto’s genomen, welke van nut waren bij het richten van ons geschutvuur. Volgens hier ontvangen inlichtingen werden zes Russische vliegtuigen neergehaald. Het 'waar schijnlijke verlies wordt gemeld van drie andere Russische toestellen, zonder dat dit tot dusver kon worden be vestigd. Aan de kusten van de landengte van Karelië, evenals aan de kust van het Ladogameer en van de Finsche Golf activiteit van patrouilles op het ijs. De kustartillerie bombardeerde met succes doelen op het land. Gisteren zijn Ivalo en Lapland en Sortavala ten Noorden van het Ladoga meer door de Russische luchtmacht ge bombardeerd. Eenige andere plaatsen werden eveneens aangevallen. Volgens tot dusver ontvangen inlichtingen wer den twee burgers ernstig gewond. In de operatiezóne, voornamelijk op de land engte van Karelië, activiteit van vijan delijke jachtvliegtuigen. Ten Noorden van het Ladogameer activiteit van Rus sische bombardementsvliegtuigen. United Press meldt uit Washington In goedingelichte kringen hecht men buitengewone beteekenis aan de mededeeling van president Roo sevelt, dat minstens het halve aan tal schepen van het Atlantische eskader tijdens de huidige ma noeuvres de Nederlandsche West- Indische eilanden zullen bezoeken, terwijl de andere helft de havens van Venezuela zal bezoeken. De „Exmouth” is een flottieljeleider van 1475 ton, die in Portsmouth was gebouwd Het schip had 330.000 pond sterling gekost en was in 1935 in dienst genomen. Het was bewapend met vijf 12 c.m. kanonnen en zes kleinere stuk ken geschut benevens acht 53 c.m. tor- pedolanceerbuizen. De „Exmouth” is de vijfde Britsche torpedokjoot jager, welke sedert het begin van den oorlog verloren is gegaan. Het is echter de eerste, die met man en muis is ge zonken. In vredestijd had de „Exmouth” een bemanning van 175 koppen. Succesvol optreden der Zweed* sche vliegers. United Press meldt uit Helsinki Waarnemers zijn over het algemeen de meening toegedaan, dat de verdub belde luchtactiviteit der Russen, die ge durende de laatste week valt op te mer ken eenigszins verband houdt met het verschijnen van de Zweedsche vrijwil lige vliegers aan het Noordelijke front Een van de doeleinden van de vele aan vallen is zeker om de luchtbases te tref fen, waar deze Zweden gestationneerd zijn. Volgens Zweedsche berichten zouden de Zweedsche vrijwilligers nog steeds met succes een luchtoorlog voeren te gen verscheiden Russische centra in het Petsamo-gebied. „De secretaris der admiraliteit be treurt het te moeten mededeelen, dat Zr. M’s torpedobootjager „Ex mouth”, gezagvoerder R. S. Benson, tot zinken is gebracht door een mijn of torpedo. Men vreest, dat er geen overle venden zijn. De naaste bloedver wanten zijn op de hoogte ge bracht”. internationaal s-:' N-S ;...Z Het Finsche legerbericht van gistere: luidt: Op de landengte van Karelië op sommige punten artillerie-bedrijvig- heid. Tusschen Summa en Nuolaajaervi hebben de Finsche troepen een Russi sche verkenningsafdeeling terugge dreven. De Finsche troepen hebben gis teren vier tanks vernield. Ten Noordoosten van het Ladogameer hebben de Finnen met succes alle aan vallen van den vijand af geslagen en Het offensief van de Russen ten I Noorden en Noord-Oosten van het Ladogameer is mislukt na een Fin- schen tegenaanval, ondanks den steun dien de Russische luchtmacht en artillerie aan de troepen heeft verleend. In de beide laatste dagen hebben de Russen in dezen sector bij Kil- laanjoki 1000 man verloren en evenveel in de buurt van Aittajoki tusschen Summa en Merkajaervi aan het front in Karelië. Een Rus sisch bataljon ging er tot den aan val over in de hoop de Finnen te verrassen, doch kon slechts tot op een paar honderd meter van de Finsche linies naderen, waar het in de pan werd gehakt. De Finsche troepen hebben een groot aantal stukken geschut van de luchtaf weer buit gemaakt. Men verwacht in den sector van het Ladogameer een belangrijke ontwikke ling in de operr.ties. De Russen vallen in massa aan na een zware artillerievoorbereiding en hun troepen rukken op achter een gor dijn van granaatvuur. De Finnen wachten echter een gunstig oogenblik af om een vernielend vuur te openen op de aaneengesloten roode gelederen, waarna een krachtige tegenaanval de gedecimeerde Russen terugdrijft naar hun oorspronkelijke stellingen, zoo niet verder terug. Aan het front van Salla is geen wij ziging in den toestand gekomen. De Russen blijven er in versterkte stellin gen gekantonneerd.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1