Hansje’s kou is vandaag over STADSNIEUWS VICKS w VapoRub >^2.” HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 25 JANUARI 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. DE LICHAMELIJKE OPVOEDING IN HET BELANG DER NIJVERHEID I Verhooging Justitiebegrooting 1939 .ezing van dr. K. H. van Schagen de VERGADERING NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVER HEID EN HANDEL OMZETTING VAN HET TWEEDE GYMNASIUM IN EEN LYCEUM Geen wachttijd—Werkt direct 3 Buitengewoon crediet van 100 millioen Voorstel van B. en W. OP 31 JANUARI DE VLAGGEN UIT elk van en de na Drinkt meer koffie! Opbrengst kinderpostzegels 1939-1940 601.718 ingekomen berichten De luchtafweer van Rotterdam feit Industrie-scholen. Ruim honderdvijfenzeventigduizend gulden. Onze Regeering wil het verbruik hier te lande met twintig procent opvoeren. De kanonnen worden spoedig afgeleverd. gedaan in 1940 de bedoelde annuïteit /al moeten worden opgebracht. MET INGANG VAN 1 SEPTEMBER 1940. PERSONEEL POSTCHEQUE- EN GIRODIENST De twee ton voor het kind ruimschoots binnen. JOODSCHE VROUWENRAAD. Op Dinsdagmiddag 30 Januari zal in Hotel du Passage, de algemeene jaar- lijksche ledenvergadering worden ge houden van de afdeeling den Haag van den Joodschen Vrouwenraad in Neder land. Na afloop van de algemeene ver andering zal mevr. H. Belinfante-Gou- deket een lezing houden over„Een Joodsche verloving omstreeks 1800.” 21 1.301 635 2.316.864 656.354 hooger en middelbaar onderwijs kun nen zich met deze omzetting vereeni- gen. Alleen de inspecteur der gymnasia komt tot een afwijzend advies. B. en W. meenen, dat de omzetting van het tweede gymnasium in een ly- door den minister van Binnenlandsche ceum met eenjarigen onderbouw met ingang van het schooljaar 19401941 alle aanbeveling verdient. Toenemende vraag naar klassieke opleiding. In deze Gemeente, evenals in het ge- heele land, valt een sterke toeneming van het aantal leerlingen, voor wie een klassieke opleiding verlangd wordt, te constateeren. Deze toeneming uit zich voornamelijk in het aantal leerlingen der lycea; de gymnasia profiteeren veel minder van deze toeneming. De groote vraag naar openbaar lyceaal onderwijs moet derhalve bevredigd kunnen wor den en dit geschiedt in deze Gemeente slechts op onvoldoende wijze door het ééne, overvol bezette, Gemeentelijke ly ceum. Het is een voor de Gemeente, om standigheid, dat het aantal leerlingen der openbare gymnasia zoodanig is, dat een der gymnasia bestemd kan worden voor omzetting in een lyceum. Het lyceum biedt bovendien groote voordeelen; de leerlingen kunnen in de hier aanbevolen inrichting één jaar later hun definitieve verdere rich ting kiezen. Bovendien kunnen op een lyceum alle kinderen uit één gezin, voor wie voorbereidend hooger of middel baar onderwijs verlangd wordt, onge acht hun studierichting, op één school zijn. De Nederlandsche Regeering treft maatregelen om het verbruiken van koloniale koffie hier te lande belang- rijk op te voeren, zoo meldt de Tel. inrichtingen van voorbereidend De eerste zending 2 c.m. luchtafweer- kanonnen voor Rotterdam zal zeer spoedig afgeleverd worden, zoodat in Februari met de eerste oefening zal kunnen worden aangevangen, door vrij willigers van het landstormcorps. Voor het corps is reeds een kazer- nemént gehuurd en wel het voormalig veilinggebouw van de fa. Wambersie aan de Vier havenstraat. De verwachting is, dat men nu op geregelde tijden leveringen van geschut zal ontvangen. BEZOLDIGING POLITIE PERSONEEL. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Politiebond heeft zich tot den Gemeen teraad gewend met het verzoek, te willen bevorderen, dat de salarissen van het politiepersoneel zullen worden herzien. In welke mate dat zal be- hooren te geschieden, zal afhankelijk zijn van de prijsontwikkeling van de eerst noodzakelijke levensbehoeften. Als wijze van berekening wordt den Raad een leidraad aangeboden. Nederlandsche zeemanscentrale. De tehuizen voor zeevarenden te Rotterdam, Hamburg en Londen wer den in het tweede halfjaar 1939 be zocht door resp. 21.254, 753 en 1868 zee varenden, terwijl in het Rotterdam- sche zeemanshuis 1109 zeevarenden lo geerden met een te taal van 6347 ver- pleegdagen. Het werk in Hamburg werd voorloo- pig gestaakt. In Londen. Tilbury werd am de Dock Road een filiaal-post ge opend. hetwelk reeds tot 31 December jJ. 285 zeevarenden ontving. Dezer dagen hield de vereeniging van personeel bij den postchèque- en giro dienst haar jaarvergadering in restau rant „Boschlust”. In zijn openingswoord releveerde de voorzitter, de heer L. J. Groenendaal, voeding den in 1939 gepresteerden arbeid en stond hij uitvoerig stil bij de verhoogde belangstelling, welke in het afgeloopen jaar bij Regeering en parlement voor den girodienst tot uitdrukking is ge komen. Verwezenlijking van enkele De noodzakelijkheid van ver plicht leervak op scholen. Uitvoerig besprak spr. de noodzake lijkheid van verplichte invoering der lichamelijke opvoeding op alle Neder landsche lagere scholen, die bij de her ziening der onderwijswetten in 1920 (art. 195) voor 1936 in uitzicht werd ge steld, doch in dat jaar, gezien de hooge uitgaven weer voor 5 jaren werd op geschort. Veertig procent der lagere scholen in ons land, met een half mil- lioen leerlingen, ontbeert lichamelijke opvoeding. De lagere school is de ba sis va*» onze volkscultuur daar moet ook het fundament voor de lichamelijke opvoeding worden gelegd. Van tal van officieren hoort men de klacht, dat ver schillende soldaten, bij gebrek aan vol doende lichamelijke opvoeding, stijf en houterig zijn. Gunstig vallen daarbij op diegenen, voor wie geregelde licha melijke opvoeding een levensgewoonte werd. In 1863 vond de wettelijke invoering van het gymnastiek-onderwijs voor de middelbare scholen plaats. Aan de ma- terieele verzorging werd meer aandacht besteed, dan aan het vraagstuk hoe en waar de toekomstige leeraren voor dit. nieuwe leervak hun opleiding zouden ontvangen. Waar lichamelijke opvoeding op de lagere scholen wordt gegeven, ge schiedt hét meestal nog in onvoldoende mate en op ondeskundige wijze De tijd op de middelbare scholen en gymnasia voor lichamelijke opvoeding uitgetrokken, staat in ongunstige ver houding tot den tijd bestemd voor de in- téllectueele vorming. Spr. citeerde de Zwitsersche paeda- goog Pestalozzi. die reeds in 1807 op het groote belang der lichamelijke jp- „HET TEEKEN DES KRUISES” IN SCALA. Het tooneelgezelschap „De Schouwspe lers” zal van 2 Februari af in Scala op voeren „Het Teeken des Kruises” geheel opnieuw bewerkt door Pierre Mols. De voor dit werk speciaal gecomponeerde muziek wordt uitgevoerd door groot or kest, hetwelk onder leiding staat van den bekenden Haagschen opera- dirigent Henri Zeldenrust. Een groot aantal décors zijn voor dit werk spe- ciaaal vervaardigd, alsmede costuums en requisieten. Regisseur is Johan Boe- zer. De commissie „Alles voor misdeelde kinderen”, van den Haag schen Bond van Straatventers, geeft een weldadigheidsavond op Zaterdag 3 Februari, in het Volksgebouw. Prin- segracht 71. Medewerking verleenen dc Haagsche Tooneelvereeniging W. W. W. en Harold Monny and his Swing Boys. Na afloop is er bal. In 1931 bedroeg het aantal leer lingen der industrie-scholen 131.500. Hieruit kan men afleiden welk een belangrijke plaats dit on derwijs in ons land inneemt dan te bedenken, dat het leervak licha melijke opvoeding voor deze cate gorie scholieren in den regel ont breekt. ORANJE KINDERFEEST IN SCALA. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Beatrix wordt a.s. Woens dagmiddag 31 Januari in het Scala-thea- ter een oranje-kinderfeest gegeven. De populaire kindervriend Jacob Hamel heeft hiervoor de leiding. Jacob Hamel zingt met de kinderen in de zaal de al lernieuwste radio- en oranjeliedjee en verzoekt kinderen op het tooneel te ko men voor een massalen zangwedstrijd. Na de pauze optreden van het Neder- landsch sprookjes-ensemble met opvoe ring van het sprookje in 4 bedrijven Hans en Grietje. Zaken gegeven toezeggingen kan binnen afzienbaren tijd worden tegemoet gezien. De vereeniging is in het vierde jaar van haar bestaan geklommen van 381 tot 559 leden. Nadat de gebruikelijke jaarverslagen, begrooting enz., waren goedgekeurd, kwam de bestuursverkiezing aan de orde. In de plaats van de dames M. E. Vroom (secretaresse) en M. J. H. Kalis (2e voorzitster), die zich niet herkies baar stelden, werden gekozen de heer P. G. Krul en mej. G. Voerman. De af tredenden kregen een stoffelijk blijk van waardeering. Vervolgens werden de plannen voor 1940 besproken, o.a. de viering van het eerste lustrum der vereeniging. De vergadering besloot opnieuw te trachten met de dienstleiding tot een vergelijk te komen tr-> aanzien van het tempo van den arbe i hetwelk, naar de zienswijze van de vereeniging, nog steeds te hoog is opgevoerd. Verder zal met kracht geijverd wor den voor invoering van een vrijen Zaterdagmiddag. Bij de rondvraag werd door verschil lende leden aan het bestuur dank ge bracht voor den gepresteerden arbeid. De vergadering was wederom druk be zocht. Door deze massage begint VapoRub direct door de huid te werken als een pappleister. Gelijktijdig ontstaan door de lichaams warmte de heilzame dampen, die 18 x per minuut naar de ontstoken luchtwegen van neus, keel en borst worden ingeademd. Door de urenlang aanhoudende, dubbele werking verzacht VapoRub de prikkeling, lost het slijm op, vermindert het hoesten en maakt het ademen gemakkelijk. Het kind slaapt rustig en 's morgens is de ergste kou meestal voorbij. Verlaagde Prijs 90 ct Nederlandsch genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen. Verschenen is het jaarverslag over 1938 van het Nederlandsch genoot schap tot zedelijke verbetering der ge vangenen. Het ledental van het genootschap is in 1938 achteruit gegaan van 3947 op 3869. In 1938 verminderde de omvang van het werk sterk. De oorzaken daarvan zijn gedeeltelijk van speciaal genoot- schappelijken, deels van meer alge- meenen aard. Dat het niet zui ver plaatselijke of speciale oorza ken zijn volgt reeds uit de omstandig heid, dat de vermindering in niet min der dan '8 afdeelingen van het genoot schap valt aan te wijzen, terwijl in slechts vier afdeelingen een vermeer dering te registreeren valt. In 594 gevallen werden in zaken, door het genootschap behandeld, voorwaar delijke veroordeelingen uitgesproken, in 64 gevallen werd boete plus voor waardelijke veroordeeling gegeven, in 158 gevallen volgde veroordeeling tot voorwaardelijke deels onvoorwaarde lijke gevangenisstraf in 59 gevallen werd voornamelijk niet vervolgd. De sport. De sport is wat inhoud betreft reao- tie, wat vorm aangaat, aanpassing'aan onzen tijd geworden. Het is de licha melijke opvoeding, die door methodi sche toepassing en individueele aanpas sing van de lichaamsoefeningen de lichamelijk-geestelijke paraatheid ver hoogt, het lichaam geleidelijk tot betere arbeidsprestaties in staat stelt, het phy- siek zelfvertrouwen door een steeds be tere en steeds zuiverder lichaamsbeheer- sching verhoogt. Dat een goed geoefend arbeider door een grootere geestelijke paraatheid en een betere concentratie, niet zoo spoedig slachtoffer zal worden van een beroepsongeval, stond voor spr. vast. De industrieel, die de krachten van den werkman gebruikt, is er bij geïnte resseerd, dat hem de beste hygiënische voorwaarden, waaronder die der actieve ontspanning zeker niet de minste is, worden verzekerd. Tot slot hoopte spr:, dat het inzicht versterkt zou worden, dat de lichame lijke opvoeding voor ons volk van vi tale beteekenis is en van eminent be lang voor de industrie, wier welvaart van zoo groot nationaal belang is. Lichamelijke opvoeding is in staat, krachtens de wegen, die zij kiest en de middelen, die zij toepast, een belang rijke bijdrage te leveren aan de licha melijke- en geestelijke volksgezondheid, aan het behoud en de versterking van de arbeidskracht, aan de weerkracht van ons volk. Na deze inleiding bestond er gelegen heid tot het stellen van vragen. Uit de vergadering werden enkele op merkingen gemaakt door leiders van groote bedrijven, die voor hun perso neel de gelegenheid hadden openge steld, zich lichamelijk te ontspannen. De daarmee bereikte resultaten waren verrassend; bereikt werd o.m. een beter contact tusschen de personeelsleden onderling. De heer Zaalberg heeft dr. van Scha gen aan het slot voor zijn interessant betoog, dank gezegd. Medegedeeld werd nog, dat het hoofd bestuur der Maatschappij diligent is ten aanzien van de kwestie, der ver plichte invoering van de lichamelijke opvoeding op de lagere scholen op 1 Ja nuari 1941. Niet uitgesloten zou n.l. zijn, dat ook deze invoering weer zal wor den opgeschort. 12J De opbrengst boven de frankeerwaar- de hiervan bedraagt ruim 175.300. Geen financieele bezwaren. Hoewel de geldelijke toestand der Ge meente zich dringend verzet tegen een verhooging van de uitgaven, zijn B. en W. van oordeel, dat omzetting van het tweede gymnasium in een lyceum om financieele redenen niet tegengehouden behoeft te worden. Zoo goed als zeker zullen de aan het lyceum verbonden kosten niet hooger zijp dan de kosten van het huidige gymnasium, inbegrepen de latijnlooze eerste klasse in haar verdere ontwik keling. Slechts dan wanneer het nieuwe lyceum zich zoodanig in het vertrou wen der ouders zal mogen verheugen, dat zijn cmvang ver boven dien van het huidige gymnasium zal uitgaan, zul len inderdaad de uitgaven grooter wor den; daar staat dan echter tegenover, dat een bezuiniging op de andere ter reinen van het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs mogelijk zal wor den. De minderheid van de commissie voor het Onderwijs, acht op het oogen- blik de tijd nog niet gekomen om tot de omzetting over te gaan. B. en W. stellen den Gemeente raad voor met ingang van 1 Sep tember a.s., het tweede Gemeen telijke gymnasium om te zetten in een lyceum met éénjarigen onderbouw en daarvoor de verordening tot regeling van de gymnasia der gemeente ’s-Gra- venhage te wijzigen. De middelen tot dekking van de uit gaven van den gewonen dienst zijn in het ontwerp nog slechts in het alge meen aangeduid. Buiten de inkomsten, welke meer rechtstreeks het gevolg zijn van de constructie van het fonds, zijn opgenomen als eigenlijke dekkingsmid- delen de opbrengst van heffingen ten laste van het Rijk tot zoodanig bedrag als bij de Rijksbegrooting van dienstjaar zal worden bepaald. Een wetsontwerp tot regeling de bedoelde heffingen zal eerlang wor den ingediend. Volgens de voorloopige opgaven zijn van de weldadigheidspostzegels „Voor het Kind”, die van 1 December 1939 tot en met 5 Januari 1940 verkrijgbaar wa ren, de volgende aantallen verkocht: 11 ct. met een toeslag van IJ ct.) 1.919.646 2 3 5 3 3J voeding van het kind heeft gewezen. De physieke arbeid die aan de am bachtsscholen bijv, wordt gegeven is kwalitatief en quantitatief ontoerei kend om voor een harmonische lichaamsontwikkeling de zoo noodzak»- lijke groeiprikkels te leveren. In onze koloniën heeft het lichaamsonderwijs wel een plaats veroverd op de am bachtsscholen, hetgeen voor het Moe derland beschamend is. Van physiologi- sche zijde wordt opgemerkt, dat in de industrie meer geestelijke inspanning wordt gevergd, dan krachtsinspanning. Van het o.a. in Amerika, Duitschland en Polen ingevoerde pauze-tumen gaat een reonereerenden invloed uitbij de P.T.T. zal men hiermede eveneens een proef gaan nemen. Het spel en de spelvorming, die de tegenwoordige lichaamsoefening be- heerscht, is het recreatie middel bij uit stek, vooral daar, waar groote inspan ning van den geest wordt gevraagd. De moderne gymnastische oefeningen zijn organisatie-totaalbewegingen van het lichaam, waaraan ook de ziel deel neemt. Het gymnastiekuur bevredigt de na tuurlijke behoefte van de kinderen, om dat het de psychische atmosfeer van het doellooze en het zorgelooze weet te scheppen. Tot dusver bedroeg de invoer van koffie uit Nederlandsch-Indië en Suri name 30 percent van de totale con sumptie. Suriname is hierin uiteraard voor een klein percentage begrepen. Het ligt nu in de bedoeling, dezen in voer van koloniale koffie op te voeren van 30 tot 50 percent. In een vergadering, welke dezer da gen hier ter stede is gehouden, is zulks officieel aan de betrokken im porteurs en branders medegedeeld. De Regeering onderzoekt thans verder, hoe de uitvoering van dezen maatregel het best tot stand kan worden ge bracht. De beoogde vermeerdering van het koloniale koffiecontingent wordt in officieele kringen zeer ratio neel geacht en als bepaald noodig be oordeeld. Het is een der middelen, waardoor Nederland en Indië dichter tot elkaar komen met betrekking tot hun economische belangen. Koffie vooral was een product, dat in de oorlogsmaanden, wat Indië betreft, in een moeilijke positie was geraakt. De beoogde maatregel is een uit vloeisel van het bezoek, dat mr. J. E. uit financieel oogpunt, gelukkige van Hoogstraten, hoofd van het Kan toor voor den Handel van het depar tement van Economische Zaken te Ba tavia, kortelings aan Nederland bracht. Hij oriënteerde zich hier om trent verschillende kwesties, doch voerde ook besprekingen over diverse economische vraagstukken, waarvan de koffie een der belangrijkste was. De heer van Hoogstraten is weer per K.L.M.-toestel van Napels naar zijn standplaats vertrokken. Hij ver toefde hier enkele weken. Regelmatige beoefening van lichaamsoefeningen, buiten een eventueel pauze-turnen, is ook en vooral voor den industrie-arbeider onontbeerlijk. Zij komt tegemoet aan zijn verlangen naar de natuur, naar licht, lucht en beweging, d.w.z. aan zijn vrije, zelfgekozen bewe ging, die hem spontane vreugde verschaft. Minister Steenberghe over voorraadpositie In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Ka mer over het wetsontwerp tot verhoo ging van de begrooting van Economi sche Zaken voor 1939 (buitengewoon crediet van 100 millioen) schrijft de minister, dat hij het in geenen deele eens kan zijn met die leden, welke als hun meening te kennen hebben gege ven, dat de Regeering met de voor- raadvorming te juister tijd in gebre ke zou zijn gebleven. Zooals de Regee ring reeds meermalen te kennen heeft gegeven, is er op dit terrein veel ver richt, zoodat ons land in een over ’t algemeen zeker niet ongunstige voor raadpositie verkeerde bij het uitbre ken van den oorlog. Deze positie is sindsdien nog belangrijk gunstiger ge worden, terwijl het streven van den minister er voortdurend op gericht blijft, haar zooveel mogelijk te ver sterken. De geuite meening, dat het ver strekken van eenige nadere toelichting op deze credietaanvrage alleszins ver antwoord zou zijn, kan de minister tot zijn leedwezen niet deelen. Hij blijft van meening, dat het strijdig met het landsbelang zou zijn om uitvoeriger toelichting omtrent de besteding van dit buitengewoon crediet te verstrek ken. Het eenige dat hij kan mededeelen is, dat het grootste deel der reeds ge dane uitgaven betrekking had op den aankoop van voedingsmiddelen. Om trent de verdeeling van de verdere aankoopen ten behoeve van de ver schillende doeleinden is uiteraard thans niets met zekerheid te zeggen, daar dit geheel zal afhangen van de behoeften van de verschillende onder- deelen van onze volkshuishouding en van de mogelijkheden, welke zich tot aankoop zullen voordoen. Met 910.000 gulden Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de justi tiebegrooting voor 1939. De verhooging bedraagt 910.400. Opdat aan de wettelijke verplichting van arbeid door gevangenen en ver pleegden kan worden voldaan zoo schrijft de minister in de memorie van toelichting moet beschikt kun nen worden over voldoende grondstof fen. In verband met den internatio nalen toestand bestaat het gevaar, dat aanvoer hiervan gedeeltelijk of in het geheel niet zou kunnen geschieden. Met het oog hierop zijn grondstoffen aangekocht om de behoefte hieraan voor den tijd van één jaar te dekken, waarbij rekening is moeten worden ge houden met meer opdrachten tot leve ring van artikelen voor de land- en zeemacht. Begin October 1938 is een 600-tal korporaals en soldaten van de grens- bataljons tewerkgesteld bij den dienst der grensbewaking, zulks ter verzeke ring van een goede functionneering van de verscherpte grensbewaking, zooals die in verband met de heer- schende tijdsomstandigheden noodig was geworden en met het daarvoor be schikbare politiepersoneel te eenen- male onbereikbaar was. Daar de tewerkstelling van deze mi litairen welk aantal geleidelijk is kunnen worden teruggebracht tot 395 in 1939 is moeten blijven bestendigd, wordt een verhooging van dit artikel met 562.000 noodzakelijk geacht. Behalve met de kosten, verbonden aan bovenbedoelde tewerkstelling, is verhooging van dit artikel met een bedrag van 67.000 noodzakelijk, in verband met de meerdere kosten, ver bonden aan de tewerkstelling van aan vankelijk 600 manschappen van de militaire politie (binnenland) bij den dienst der grensbewaking, welke te werkstelling op 16 Maart j.l. is beëin digd. Voorts is een bedrag van 10.400 noodig gebleken voor den bouw van eenige wachthuisjes ten dienste der grensbewaking en voor de kosten van verwarming, verlichting, enz. van de ze wachthuisjes, alsmede voor mede gebruik van douanegebouwen door de grenscontroleurs. Reeds vele jaren is in deze Gemeente de verdeeling van het openbaar voorbe reidend hooger en middelbaar onder wijs over de verschillende scholen niet in overeenstemming met de behoefte aan het onderwijs van elke soort. De behoefte aan gymnasiaal onderwijs is geringer, die aan lyceaal onderwijs is grooter dan de omvang der inrichtin gen, waar dit onderwijs gegeven wordt. Het eerste gymnasium aan de Laan van Meerdervoort biedt plaats voor 18 klas sen en telt 14 klassen, het tweede gym nasium aan de Bildersstraat heeft 18 leslokalen beschikbaar, doch telt slechts 13 klassen. Het lyceum aan het Stok roosplein daarentegen moet in 21 loka len 24 klassen huisvesten, terwijl ieder jaar leerlingen, die zich voor deze school aanmelden, naar een andere onderwijsinrichting moeten worden ver wezen. Deze onjuiste verhouding bestaat reeds vele jaren en het is dan ook niet te verwonderen, dat én in den Gemeen teraad èn in het college van B. en W. èn in de commissies, welke zich bezig hadden te houden met den toestand van het gymnasiaal en lyceaal onder wijs hier ter stede, de gedachte opkwam om in den bestaanden toestand wijzi ging te brengen. Aan het tweede gymnasium is met ingang van het schooljaar 19391940 voor het eerst een latijnlooze eerste klasse verbonden. Deze proefneming is geslaagd, in zoover de nieuwe klasse met 16 leerlingen kon aanvangen, on danks het feit, dat als remmende fac tor aanwezig was de omstandigheid, dat de leerlingen der nieuwe klasse, wanneer voor hen na afloop daarvan de hoogere burgerschoolrichting de meest aangewezen verdere opleiding zou blijken te zijn, de school zouden moeten verlaten. Bij brief van 28 Maart 1939 hebben de curatoren der openbare gymnasia aan B. en W. voorgesteld met ingang van het schooljaar 19401941 het tweede gymnasium om te zetten in een volledig lyceum met eenjarigen onder bouw. De reorganisatie-commissie, de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs en het curatorium der gemeentelijke lycea, alsjnede de over- groote meerderheid der .vergadering van rectoren en directeuren der gemeente- In de gisteravond in het gebouw van de „Haagsche Courant” gehouden ver gadering van het departement ’s-Gra- \enhage van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel, heeft dr. K. H. van Schagen, inspecteur van lichamelijke opvoeding der Ge meente Amsterdam, een voordracht ge houden over het onderwerp: „De licha melijke opvoeding van ons volk in het belang van de Nijverheid”. De voorzitter van het departement de heer C. J. P. Zaalberg, leidde den spre ker in en wees op de belangrijkheid van het te behandelen onderwerp. Een bij zonder woord van welkom richtte de heer Zaalberg tot de nieuwe bestuurs leden de heeren A. G. Verbeek en L. Neher. Dr. van Schagen ving zijn lezing aan met op te merken, dat de lichamelijke opvoeding van ons volk meer en meer in de belangstelling komt te staan. Dit is verheugend. Gezondheid is een waar debegrip; het is een toestand van volle dige spankracht en vitaliteit. Oppervlak kig is de opvatting, dat gezondheid uit sluitend afwezigheid van ziekten betee- kent. Men begin in te zien, dat ware schoonheid bestaat in en uit gezondheid De school waarin de jeugd een belang rijk deel van haar leven doorbrengt, mag niet tegen de gezondheid zijn. Alles dient zoo ingericht te worden, dat de ge zondheid er wordt bevorderd. De phy sieke en geestelijke hygiëne is een zaak van kennis, maar meer nog van willen en doen. Gezondheid moet men verdienen, ja zelfs moeizaam veroveren. Daarvoor gelden regels, die in hoofdzaak gericht zijn op het volgen \an normale levens gewoonten. Een deel van de jeugd verlaat de la gere schoolbanken om haar studie te vervolgen bij het middelbaar en gymna siaal onderwijs, bij het U.L.O. of Nij verheidsonderwijs. Het meerendeel gaat in een beroep en blijft in den regel van vervolgonderwijs verstoken. Lichamelijke opvoeding moet niet gezien worden als een tegengif van het intellectualisme. Velen beschouwen lichamelijke opvoeding als een cultus der spieren en een africhten op kracht toeren. Het wezen der*ïichamelijke op is niet het technisch kunnen niet de vorming van het lichaam doch het moet aandeel geven in de totaal op voeding in en buiten de school. In ons land werd en wordt herhaal delijk gewezen op het eminente volks belang, dat door een goede behartiging der lichamelijke schoolopvoeding wordt gediend. Wijlen Dr. Th. de Visser, minister van Onderwijs, heeft zich er steeds voor beijverd om de lichamelijke op voeding in onze onderwijs wetgeving te verankeren. In de tachtiger jaren werd evenals thans nog de fabel verbrijd, dat mis schien de schoolbevolking in de groote stede behoefte zou hebben aan geleide lichaamsoefening, doch dat hieraan op het platteland geen behoefte bestaat. Het hoofdbestuur van de „Prince- vlag” wekt de bevolking van Neder land en Nederland-overzee op, om op 31 Januari a.s., den tweeden verjaar dag van H.K.H. Prinses Beatrix, alge meen de van oranje voorziene drie kleur te ontplooien en zich met oranje te tooien. Aldus geve men uiting aan zijn medeleven met dezen blijden dag in het Prinselijk gezin, daarmede te vens weergevend de vreugde, dat deze dag nog in vrede kan worden her dacht. Het hoofdbestuur kan hieraan informatie te bevoegder plaatse, toe voegen, dat deze wijze van herdenking niet in strijd is met het verzoek van Prinses Juliana en Prins Bernhard, om aan den verjaarefeg van Prinses Beatrix geen feestelijk karakter te ge ven. ONZE VOGELS IN DEN WINTER. In dezen barren wintertijd mogen ook de vogels niet vergeten worden. De Vereeniging voor Vogelbescherming ’s-Gravenhage en Omstreken voedert dagelijks, vooral in de groote parken in en om onze stad. Wie naast de vele nooden in dezen tijd ook den nood on der de vogels wil helpen lenigen, kan zijn gave storten op giro No. 275200 van bovengenoemde vereeni ging, Goudsbloemlaan 136. Omkinderverkoudheid I funk, en met De centrale propaganda-commissie voor de weldadigheidspostzegels schrijft ons, dat de voorloopige op brengst der kinderzegels haar tot groote dankbaarheid stemt. Daar de opbrengst van de prent briefkaarten, samen met de overige baten uit prijsvraag enz., ongeveer 50.000 zal bedragen, zijn dus voor den derden keer, dank zij de groote of fervaardigheid van heel Nederland, de twee ton voor het kind ruimschoots bijeengebracht. Blijkens de dringt overal in den lande hoe langer hoe meer het gebruik van de kinderze gels voor de correspondentie door. Een verheugend feit voor de kinderbe scherming.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10