meer De Russen werpen steeds troepen in den strijd m s* No. 17476. 1940. em De ondergang van de „Orazio” i i «Iff? 2 Donderdag 25 Januari. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND L i S3 Het Finsche legerbericht Het Noorsche s.s. op een mijn geloopen ®1T Nieuwe Ladoga aanvallen bij en in Karelië afgeslagen Het Russische leger bericht Biarritz” fZf Dit nummer bestaat uit VIJF bladen BUITENLAND BINNENLAND w. De Britsch-Russische verhou ding nog steeds niet opgehelderd Chamberlain over de Britsche garantie aan België Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Estlandsche schepen door de Russen vernietigd De overlevenden in IJmuiden aan land gebracht *4; 'j MM Russische luchtaanvallen Finsch schip door Russische vlieg tuigen tot zinken gebracht EERSTE BLAD. Een relaas van den gezagvoerder I I I IIAAGSCHE COURANT OVERZICHT. Eerste blad, pag. 3. Hooge zee en koude. Derde blad, pag. 2. twintigtal gewonden zelf. i Indien men als normale verhouding aanneemt, dat op 1 doode gewoonlijk 4 gewonden geteld worden, zou dus het aantal Russen, dat gewond werd, ongeveer 12.000 tot 16-000 bedragen. Bovendien sterven tengevolge van de buitengewone lage temperatuur de gewonden op het slagveld, indien niet zeer spoedig hulp komt opdagen. De besprekingen over het aanhouden der Japansche schepen duren voort. In Japan wordt de kwestie ernstig opge vat. Eerste blad, pag. 2. Het Britsche stoomschip „Parkhill” (600 ton) wordt vermist. De opvaren den zijn vermoedelijk omgekomen. Eerste blad, pag. 2. Het pantserschip de „Deutschland” is in een Duitsche haven teruggekeerd. Eerste blad, pag. 2. Voor hen, die in de steunregeling zijn opgenomen, wordt de brandstof fenbijslag voor deze week verhoogd van ƒ1.30 tot 1.70. Vijfde blad, pag. I. In de Bothnische Golf is een Finsche vrachtboot door Russische vliegtuigen tot zinken gebracht Eerste blad, pag. 1. Minister van Kleffens heeft de be schouwingen der Eerste Kamer over de begrooting van Buitenlandsche Za ken beantwoord. De Kamer heeft daarna de begrooting van Buitenlandsche Zaken z. h. s. aan genomen. Vierde blad, pag. L. Nabij Weert is de personentrein MaastrichtDen Haag op een goede- renconvooi gebotst. De hoofdgeleider van het convooi werd gedood en ver scheidene personen licht gewond. De materieele schade is groot. Derde blad, pag. 1, V V V V V «<««<«««<«<«<<«««««<««v V V V V V V V V V V V Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 a a A A A A A A A A A A PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Ingediend is een wetsontwerp tot instelling van een Leeningfonds ter dekking van de mobilisatie-uitgaveru Derde blad, pag. 1. dooden en een geteld. In de andere deelen van Finland be perkte actie der Russische luchtmacht. De Finsche luchtmacht heeft geslaagde verkennings- en bombardementsvluch- ten ondernomen.” B. en W- hebben bij den Gemeente raad een voorstel ingediend om met in gang van het schooljaar 19401941 (1 September 1940) het tweede Gemeen lijke gymnasium in de Bildersstraat om te zetten in een lyceum met één» jarigen onderbouw. Volgens de „Helsinki Sanomat” zijn drie of vier Estlandsche visscherssche- pen, welke vrijwilligers voor Finland aan boord hadden, door de Russen tot zinken gebracht. Het Estlandsche schip „Kassari” zou op weg van Estland naar Finland verdwenen zijn. Naar men ge looft, is dit schip ook tot zinken ge bracht. Vannacht is op ongeveer 36 mijl Noordwest van IJmuiden het Noorsche stoomschip „Biarritz” op een mijn ge loopen. Het schip was met het Noorsche s.s. „Borgholm” van Antwerpen naar Oslo vertrokken. schen snelde de bemanning naar hun posten en kwamen de passagiers op het dek. Zeventien minuten later zond ik een S.O.S. uit, dat er brand aan boord was. Een half uur nadat de brand was uitgebroken gingen, tengevolge van een kortsluiting, alle lichten uit. Ik ging met den hoofdmachinist naar het a-dek waarop zich het meerendeel der passa giers en de officieren bevonden. De bemanning werd in een aparte groep opgesteld; wij brachten hen naar den boeg van het schip. Ongeveer 200 andere personen waren door de vlammen van den voorsteven afgesneden. Duitsche vliegtuigen hebben boven de Shetlandeilanden bommen uitgewor pen. Eerste blad, pag. 2. De Finsche troepen hebben zeven Russische gevechtswagens vernield. In de andere sectoren bedrijvigheid van patrouilles. Afgezien van de activiteit van pa trouilles en artillerie aan de vleugels van het landfront niets van beteekenis over de actie ter zee te melden. De vijand heeft gisteren in Noord- Finland het district Nurmes en eenige andere plaatsen gebombardeerd. Ook ditmaal hadden de Russische vliegers het op de ziekenhuizen gemunt. Men heeft tot dusverre onder de burgerbe volking en het verplegend personeel 21 PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, «Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.—. Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Tengevolge van de hooge zee was het strijken der sloepen zeer gevaarlijk. Er heerschte een scherpe koude, terwijl de vlammen die aan de wanden van het schip naar buiten sloegen de redding zeer bemoeilijkten. Tegen middernacht toen alle personen van boord gehaald waren, heb ik tezamen met eenige of ficieren en leden van de bemanning het geheele schip nogmaals nauwkeurig onderzocht en ons overtuigd dat er niemand meer aan boord was. De brand was zeer hevig, terwijl de vlammen door den sterken wind wer den aangewakkerd. Ik moet er nog op wijzen, dat besloten werd op hulp te wachten, alhoewel dit langer duurde dan wij wenschten en de sloepen niet te strijken, tengevolge van de zeer on gunstige omstandigheden. Hadden wij dit wel gedaan dan zouden er ongetwij feld veel meer personen omgekomen zijn. Alle officieren en ikzelf eveneens hebben brandwonden opgeloopen en ge leden aan ontstoken oogen tengevolge van den rook. In geloof dat het aantal slachtoffers onder de passagiers 30 en onder de be manning 60 personen telt, inclusief zij die getracht hebben in de drie redding- booten, welke zij op eigen initiatief gestreken hebben, te ontsnappen. De kapitein van het verbrande Ita- liaansche passagiersschip „Orazio” Michele Schiano heeft bij aankomst te Genua in een onderhoud tegenover United Press verklaard „Om 3.55 ’s morgens werd mij be richt, dat door een explosie brand in de machinekamer was uitgebroken, welke zich snel in het middelste deel van het schip verspreidde. Direct gaf ik bevel de machines stil te zetten en dat met alle middelen getracht moest worden het vuur te dooven. Ondertus- bhu Vannacht is het Noorsche s.s. „Biarritz” in de Noordzee op een mijn geloopen of getorpedeerd. Ne genendertig opvarenden worden vermist. Een aantal geredden is te IJmuiden aan land gebracht. Eerste blad, pag. 1. Vijfde blad, pag. 2. Het hevigste waren de aanvallen bij Kollaanjoki en Aittojoki. Hier hadden de sovjets een geweldige concentratie van gemechiniseerde artillerie, man schappen en ander oorlogsmateriaal bijeengebracht. Nergens hadden de Russen tot nu toe zooveel manschap pen en materiaal op een punt tegen de Finnen gebruikt. Doch overal weer stonden de Finnen de hevigste aanval len hetgeen door het Finsche commu nique wordt bevestigd. Den geheelen dag werd zonder oponthoud gevochten. De Russen tréchten tevergeefs om den Finschen flank heen te trekken. De Finnen konden 7 tanks vernieti gen en maakten hier 22 tanks buit. Ongeacht het geringe succes, dat de Russen hier met hun zware tanks, dank zij de weinige en smalle wegen, welke het buitengewoon boschrijke moerassige gebied hier doorkruisen, boeken, gaan zij voort met deze steeds weer opnieuw in den strijd te werpen. Volgens militaire waarnemers zou de Russische voorraden en de man schappen spoedig uitgeput raken, in dien de Finnen er in slagen nog eenige dagen langer aan de herhaalde aanval len van den vijand weerstand te bie den. De transportmogelijkheden voor de Russen ondervinden n.l. zeer veel moeilijkheden en men is feitelijk hoofd zakelijk op een spoorlijn, welke naar Moermansk voert, aangewezen. Het aantal manschappen, dat de Rus sen verloren hebben, zou in de duizen den loopen. Een niet-officieele schat ting spreekt van 3000 a 4000 dooden. United Press meldt uit Helsinki: Gisteren is het Russische offensief tegen de verdedigingslinies der Fin nen ten Noordoosten van het Ladoga- meer in Karelië, ondanks de herhaalde wanhopige pogingen van den vijand, opder groote verliezen voor de Russen, ineengestort. Ook het offensief, dat door de Russische legerleiding geopend werd tegen den voornaamsten weg welke in het midden van de Manner- heim-linie gelegen is, met het doel om Wiborg, de grootste en belangrijkste stad op de landengte te veroveren, is mislukt. Door het vuur heen. De hoofdmachinist, ikzelf en andere officieren keerden naar het midden schip terug waar het vuur gedeeltelijk was uitgebrand en hielpen een aantal passagiers door de vuurzóne heen, hierbij vielen helaas eenige slachtof fers. Sommige passagiers werden door een paniek bevangen en wierpen zich in zee, andere vielen ten prooi aan de vlammen. Sommige leden van de be manning. bijgestaan door passagiers, lieten op eigen initiatief drie redding- booten naar beneden. Van deze booten werd er een opge pikt door het Fransche schip „Ville d’ Ajaccio”. Hierin bevonden zich 6 leden der bemanning en een passagier. Van de twee andere reddingbooten werd niets meer gehoord en ik geloof dan ook, dat zij als verloren beschouwd moeten worden. Om 6 uur begonnen wij met de pas sagiers over te brengen naar de „Conté Biancamano” en „Colomba”. Tot dusver bijna 500 sovjet» tanks vernield. Uit Helsinki meldt Havas De verliezen, welke door de Russi sche tanks geleden zijn, hebben ieder een verrast en in de eerste plaats de Finnen zelf. De bolsjewiki hadden verwacht, dat zij de Finsche hoofd stad in enkele dagen tijds zouden be reiken. Een van hun redenen voor dit vertrouwen was, dat zij er op reken den, dat hun tanks de grens gemakke lijk zouden overschrijden. Nu zijn er van de duizend tanks, welke de sov jets in het veld brachten, niet veel meer dan vijfhonderd over. De eerste golf Russische tanks is tot staan ge bracht en vernietigd door een handig gebruikmaken van mijnen. Het tweede zeer geduchte wapen, dat door de Finnen gebruikt werd, was het anti-tankkanon. Deze zeer gemakkelijk te verplaatsen en te ver bergen stukken geschut vormden van het begin af een aanzienlijk gievaar voor de Russische tanks. Het kaliber der kanonnen is ongeveer anderhalve Het communiqué van het hoofdkwar tier van het militaire district Lenin grad luidt Gisteren in alle richtingen bedrijvig heid van verkenners en schermutse lingen van kleine infanterie-eenheden. De sovjet-luchtmacht verrichtte ver kenningsvluchten. Hoewel het weer slecht is, hebben Russische vliegtuigen weer eenige dis tricten gebombardeerd. Gemeld wordt, dat 30 toestellen tot driemaal toe een aanval op Kuhmo, ten Zuiden van Suomusalmi, gedaan hebben. Achttien personen werden ernstig en 12 licht ge wond. Uit Mariehamn (Aalands-eilanden) meldt United Press, dat het Finsche vrachtschip „Notung” 1650 ton groot, gisteren door Russische vliegtuigen tot zinken is gebracht tusschen Abo en Mariehamn. De Russische vliegers heb ben 15 bommen geworpen, geen enkele trof doel, doch een ervan kwam zoo dicht bij het Finsche schip terecht, dat het lek sloeg. De bemanning, die inmiddels in de redding booten was gegaan werd tot driemaal toe door de Russische vliegers De Russen zetten hun offensief tegen de Mannerheimlinie voort. Eerste blad, pag. 1. Vijfde blad, pag. 1. de velen in het Haagsche Bosch en het Park de Kievit te zien kregen. De arreslede zelf met haar rijk ver guldsel en den fraaien drakenkop, is een waar kunst stuk. De route voerde langs de mooiste plekjes over nog vrijwel ongerepte sneeuw. met machinegeweren bestookt. Zij slaagde erin om Sottunga te bereiken. De Finsche informatiedienst meldt, dat een Duitsch schip, dat bij de Aalands-eilanden was gestrand, door twee zeer laag vliegende Russische vliegtuigen gebombardeerd is. Het schip werd niet getroffen. De „Borgholm” heeft 20 geredden van de „Biarritz” overgenomen, van wie inmiddels drie personen zijn over leden. Vanmiddag om één uur is de „Borg holm” te IJmuiden binnengeloopen. Het Noorsche s.s. Biarritz” meet bruto 1752 ton en behoorde aan deree- derij Fred. Olsen en Co. te Oslo. Het werd in 1922 gebouwd. Op de fotoHet vergane schip. Het Finsche legerbericht van giste ren luidt „Op de Karelische landengte heeft de vijand, gesteund door artillerie, tusschen Summa en Muolajaervi een aanval ondernomen, welke werd afge slagen. Een vijandelijke poging, over het ijs bij Muolajaervi aan te vallen werd eveneens verijdeld. De Finsche artil lerie beschoot met succes de Russi sche geschutsstellingen en mitrailleur- nesten. Ten Noordoosten van het La- dogameer heeft de hevige strijd den geheelen dag voortgeduurd. Op ver scheidene punten van het Oostelijk front ging de vijand tot den aanval over, o.a. te Kolaanjoki en te Aitto joki. Alle aanvallen werden afgeslagen. De vijand leed zware verliezen. De Zuidslavische torpedojager „Loebliana” is op een rif geloopen en gezonken. Er zouden talrijke slachtof fers zijn. Zooals reeds gemeld, hebben gistermiddag H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Prinses Beatrix een tochtje per arreslede gemaakt. Het was voor ons Prinsesje de eerste maal, dat het in een arreslede zat. Een kleurig schouwspel was het, dat Aan het Westelijk front duurt de be trekkelijke rust al sedert geruimen tijd voort. Fransche militaire kringen zijn van oordeel, dat binnenkort de rust verstoord zou kunnen worden door een plptselingen Duitschen aanval. Men her innert er aan, dat in 1914 het eerste offensief in Champagne op 15 Fe- bruari begon, terwijl op 21 Februari de froote slag bij Verdun inzette. In ver band met een eventueelen Duitsshen aanval in het Westen is in het Britsche Lagerhuis gisteren aan Chamberlain een vraag gesteld over de positie van België. De nationaalliberale afgevaar digde Henderson Stewart vroeg den pre mier of de verklaring van generaal Gort, volgens welke de Fransch-Britsche garanties bliksemsnel in werking zou den treden, bij een aanval op België, de weloverwogen opvatting der regeering weergeeft Minister-president Chamberlain ant woordde, dat de regeering haar volle aandacht wijdt aan de vraag, door welke middelen Engeland zijn garantietoezeg gingen van welken aard zal nakomen. Hij hwinnerde aan het verdrag van Lo carno van 1925, bevestigd in 1936, aan de Britsch-Fransche verklaring, die daarop volgde en aan die, door den am bassadeur te Brussel op 27 Augustus 1939 tegenover den koning der Belgen afgelegd. Stewart stelde daarop de vraag: „Wat is het criterium voor een aanval?” Zou het een bedreiging met aanval inhou den en wie zou daarover beslissen? Hierop antwoordde Chamberlain: „De regeering moet zich het recht voorbe houden daarover te beslissen”. Naar aanleiding van Chamberlain’s verklaring, betreffende de garantie aan België, in het bijzonder zijn opmerking dat de Britsche regeering zich het recht ffioet voorbehouden te beslissen, wan neer sprake is van agressie, wordt er, in Belgische kringen te Londen op ge lezen, dat de voornaamste factor, die he garantie van kracht zou doen wor den, moet zijn een door België zelf te doen verzoek, de bepalingen der garan- ie van kracht te doen worden. Voorts werden gisteren in ’t Lagerhuis de betrekkingen met Rusland aange roeid. Generaal-majoor Sir Alfred Knox stel de de vraag, of de regeering met het °og op den onuitgelokten Russischen «anval tegen Finland de betrekkingen toet Moskou zou verbreken. Chamberlain antwoordde: „Een be slissing van dezen aard zou op alle pun ten nauwkeurig overwogen moeten wor den. In een vraag en een antwoord kan deze kwestie niet bevredigend worden behandeld, Toen Knox vroeg, „zou de door mij aangegeven koers niet moreel en logisch juist zijn en den weifelenden neutralen moed geven” bleef de minis terpresident het antwoord schuldig. Maar aanleiding van een andere vraag Verklaarde Chamberlain tot zijn spijt, hog geen definitieven datum voor de Publicatie der documenten over de Britsch-Russische onderhandelingen te bunnen noemen. „Wij doen, wat wij kunnen, zeide hij, om de publicatie te Vergemakkelijken.” De Britsche premier gaf er de voor keur aan, om ontwijkende antwoorden te geven, zoodat men over de verhou ding tusschen Londen en Moskou ook Verder in het onzekere blijft verkeeren. De internationale toestand wekt meer meer belangstelling in Japan, dat door het geval van de „Asama Maru” *0 contact gekomen is met de Britsche ^controle. Japansche diplomatieke Vertegenwoordigers in Europa zouden Vandaag te Boedapest aankomen, voor gedachtenwisseling over den inter- ^tionalen toestand. Behalve de Japansche ambassadeurs Parijs en Rome, zullen aan de beraad- sjaging deel nemen de gezanten te So- 'a, Boekarest, Boedapest en Belgrado, ?lsmede de consuls-generaals te Berlijn, boenen en Genève. De conferentie zal 'Vorden bijgewoond door een vertegen- °°rdiger van het Japansche departe ment van buitenlandsche zaken. Ver moedelijk zal de eerste vergadering m°rgen worden gehouden. A A A A A f 1 R V

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1