m Nachtelijke aanvallen Finland De ondergang van de „Biarritz” cellulose-fabriek Samenzwering tegen Stalin Ontploffing in een Noorsche Vrijdag 26 Januari. No. 17477. 1940. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND Het Finsche legerbericht Sovjet-troepen hebben geen terreinwinst behaald Het Russische leger bericht De ramp van het Noorsche schip eischte 38 menschenlevens Dit nummer bestaat uit ZIJ F bladen EERSTE BLAD. BUITENLAND Twee dooden, 50 gewonden Biarritz” werden voorloopig onder^cbracht in hotel be overlevenden van de Ook gevechten bij Petsamo en Markajarvi No. Een” te IJmuiden, waar hen* een gastvrij onthaal wachtte om te bekomen van de doorgestane ontberingen. Het Russische offensief tot staan gebracht Toenemende spanning tusschen Washington en Tokio waarschijnlijk BINNENLAND In de Oekraïne zouden tal van offi cieren en ambtenaren zijn gearresteerd Russisch pantserschip tot zinken gebracht? Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Verdragslooze toestand tusschen Japan en Amerika ingetreden IRAK. ARrestaties moord l IIAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Eerste blad, pag. 1. OVERZICHT. Eerste blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 3. Derde blad, pag. 1, Tweede blad, pag. 3. de Russische en Eerste blad, pag. 3. Tweede blad, pag. 3. de Zweden lossen de Finnen af. „samen- rustig. United Press meldt uit Oslo Een groote ontploffing heeft heden morgen zes uur plaats gehad in een cellulosefabriek nabij Drammen ten Zuid-Westen van Oslo. Naar verluidt werden twee personen gedood en onge veer vijftig gewond door chloorgas, dat stroomde uit het gedeelte waar de ont ploffing plaats had. De bevolking uit de omgeving vluchtte in paniek. Meer dan 100 huizen in de omgeving werden ontruimd. Te Salla en in andere sectoren in het Noorden zouden Zweedsche vrij willigers de Finsche troepen hebben afgelost. Een bataljon dezer vrijwilli gers zou ten Oosten van Salla een Rus sisch autopark bij verrassing vernield hebben. De Britsche regeering heeft te Tokio een nota overhandigd als antwoord op het Japansche protest tegen het aan houden van de „Asama Maru”. Eerste blad, pag. 2. In Schotland is een aantal overle venden geland van het getorpedeerde Zweedsche vrachtschip „Gothia”. Eerste blad, pag. 2. Vandaag is de overeenkomst getee- kend tusschen de Fokker-fabrieken en de K. L. M. voor den aanbouw van vier verkeerstoestellen, welke volgend jaar zullen worden afgeleverd. Zweedsche communistische partij 20.000 leden, waarvan 15.000 lid zijn van de communistische jeugdorganisaties. Bo vendien heeft het secretariaat van de Komintern voor West-Europa zijn zetel te Stockholm. Vrijwilligerscorps voor het be graven van de gesneuvelden. Olaf Quist, een Deensche groothan- lelaar, heeft een plan voorgelegd aan ie Finsche legatie, voor de vorming an een neutraal corps van 100 vri.iwil- igers, n.l. Denen, Zweden en Noren, die de duizenden gesneuvelden aan het Finsche front zullen begraven vóór de lente, om het uitbreken van epidemieën te voorkomen. Het corps zou werken onder de be scherming van beide strijdende par tijen, om haar veiligheid te waarborgen. Het Deensche Roode Kruis heeft aan het plan zijn goedkeuring gehecht. Het wordt thans aan de Finsche regeering voorgelegd, waarna men de goedkeuring van Moskou vragen zal. Het Russische legerbericht van giste ren luidt: Op 25 Januari heeft zich niets van belang voorgedaan aan het front. taarndrager valt, neemt een ander de lantaarn van hem over. Op een afge sproken signaal wordt dan de lantaarn gedoofd, de patrouille verandert van positie en begint een nieuwen aanval Het bombardeeren van Wiborg, dat thans reeds vele weken duurt, ge schiedt zonder eenig systeem en het leven in de stad is er dan ook nooit ernstig door belemmerd. Buitenlandsche waarnemers in Hel sinki zijn van oordeel, dat het groote Russische offensief ten Noorden van het Ladoga-meer niet verder doorgaat. Men gelooft, dat de Finsche troepen bezig zijn het gebied te zuiveren na de herhaalde Russische aanvallen te hebben afgeslagen, en thans de Finsche stellingen nog steviger maken, teneinde een herhaling van dergelijke aanvallen onmogelijk te maken. De jongste leger- berichten en andere gegevens wijzen erop, dat een nieuw hoofdstuk van held haftigheid en intelligente tactiek door de Finnen tot een succesvol einde is gebracht. Het Fransche opperbevel deelt mede, dat een Duitsche onderzeeër met sue ces is aangevallen door een Fransch patrouilleschip. •N VERBAND MET DEN OP MINISTER HAIDAR. wordt gemeld, dat in ver bet den moord op minister Rus- hech- Sabir ands- oud- l^^sler van financiën. In het geheele Het Canadeesche parlement is ont bonden. Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct„ daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct.. fr. p post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin-voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd- met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.—, zonder Modeblad ƒ3.75 Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Vanochtend is de als hotel geëxploi teerde buitenplaats „De Hooge Vuur- sche”, afgebrand. Alle inwonenden konden ongedeerd ontkomen. Gered werden: van de bemanning: A. H. Teste, 2e stuurman; Lars Nygard, matroos; J. Blixoen en L. Gerhardsen, lichtmatrozen; N. O. Sand, timmerman; J. Sandberg, stoker; Signy Hang, ste wardess. Van de passagiers: Ingolf Johannesen, O. Hildremyr, Tor Hamme, S. Ericsen, H. Skager, C. Trondsen, L. Ihlestad, B. Richvoldren, F. Soiland, J. Skinneland, Siegurd Saetre, O. Es- pedal, Werner Lund en P. Steen. dene honderden mannen verloren. Drie vijandelijke pantserwagens werden ver nield. In Lapland heeft de vijand de Fin sche stellingen bij Markajarvi aangeval len, doch de aanval werd afgeslagen. Bij Petsamo heeft de vijand twee keer zonder succes aangevallen. De Fin sche troepen hebben hier twee vijande lijke tanks vernield. Ter zee: Niets nieuws te melden. Tengevolge van de sneeuw weinig ac tiviteit in de lucht, afgezien van enkele bomaanvallen van weinig belang op Kuusamo en op de Aalandseilanden. Deze aanvallen hebben geen slachtoffers veroorzaakt. Bevestigd wordt, dat op 23 Januari een Russisch vliegtuig omlaag is ge schoten. Te Rotterdam is bij een dronke- manstwist een 35-jarige man dood gestoken. Bij het op een mijn loopen van het Noorsche s.s. „Biarritz” blijken 38 van de 59 opvarenden om het leven te zijn gekomen. Van de 24 passa giers werden er 14 en van de 35 schepelingen 7 gered. Alle passa giers waren Noorsche zeelieden. Bij een ontploffing in een Noorsche cellulose-fabriek zijn 2 personen ge dood en ongeveer 50 gewond. Eerste blad, pag. 1. Bezoek aan een Finsch opleidingskamp. Reuter’s bijzondere correspondent heeft een bezoek gebracht aan een kamp in Noord-Finland, waar Finsche vrijwilligers uit Canada en de Vereen. Staten onder een Finschen kapitein worden opgeleid. Hij hoopt enkelen van hen over eenige weken naar het front te zenden. De meeste van deze vrij willigers zijn goede skiloopers. In totaal zijn elf landen in het Fin- ='-he vreemdelingenlegioen vertegen- rdigd. Het eerste bataljon staat r aanvoering van een Italiaan. In de Oekraine zouden tal van offi cieren en ambtenaren zijn gearresteerd, in verband met een complot tegen Stalin. De Zweedsche communisten trachten ontevredenheid te zaaien. In de uitzending van nieuwsberichten door radio Rome werd vanmorgen mee gedeeld, dat de Russische geheime po litie in de geheele Oekraine is over gegaan tot massa-arrestaties van hooge ambtenaren en officieren. De geheime politie zou een uitgebreide samen zwering hebben ontdekt tegen Stalin, Molotof en Worosjilof. Alleen te Kief zouden reeds meer dan 150 officieren en ambtenaren in hechtenis genomen zijn. De speciale correspondent van de „Giornale d’Italia” te Helsinki meldt, dat volgens een nog niet bevestigd be richt een der vier Russische pantser- schepen. die de Finsche haven Koivisto hebben gebombardeerd, n.l. de „Kat- towa”, door het Finsche afweergeschut getroffen en gezonken zou zijn. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35 -37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Finsche geëvacueerden naar Zweden. Het groote Zweedsch-Finsche eva- cuatieplan zal spoedig gereed zijn. Het eerste stadium er van betreft de eva cuatie van 20.000 Finnen, ouden van dagen, vrouwen en kinderen, die thans aan de Finsche zijde van het Tornio- dal vertoeven en die naar Zweden wor den gezonden. Een-en-dertig belangrijke Noorsche vereenigingen hebben gezamenlijk een oproep gedaan tot inzameling van gel den ten behoeve van Finland. l Ult Bagdad r Haida tenis Naeib. ï^igin, tainistc- Und is het Op de Noordwestergronden bij Ter schelling is het Letlandsche vracht schip „Everoja" gestrand. Het vaartuig, dat gebroken en lek is, verkeert in een gevaarlijke positie. Tweede blad, pag. 2. Geringer aantal luchtaanvallen. „National Tidende” meldt uit Hel sinki, dat de reden van het geringer aantal bombardementen van de laatste dagen op Finsche steden is, dat men de Russische vliegtuigen noodig heeft voor het uitwerpen van voedsel ten Noordoosten van het Ladoga-meer en in Midden-Finland bij Salla. De Westmoesson laat zich vooral in West-Java gelden. Ten Noorden van Batavia werden vijf kampongs over stroomd. Het luchtverkeer ondervindt groote vertraging. hem reeds tegemoet. En toen hij aan dek kwam, lag dit al gelijk met het water. Een sloep was reeds gestreken en er bleef hem niets anders over, dan in het ijskoude water te springen. Hij zwom naar de boot, waarin zich al meer geredden bevonden. Toen hij vlak bij de boot was. voelde hij iemand aan zijn beenen hangen. Met moeite kon men hem en den man, die zich aan hem had vastgeklampt, aan boord hijschen. De United Press-correspondent Webb Miller meldt uit Helsinki, dat de Russen steeds weer opnieuw hevige aanvallen op de Finsche li nies ten Noordoosten van het La- doga-meer ontketenen. Van Woens dag af hebben zij dag en nacht aanval op aanval op de Finnen ge daan. Dit was de eerste maal, dat de sovjetbevelhebbers het gevecht gedurende den nacht hebben voort gezet. Kollaanjoki ligt in het mid delpunt van den strijd, honderden dooden liggen over het met sneeuw- bedekte slagveld verspreid. De verandering van de Russische tactiek, om de aanvallen ook des nachts voort te zetten, wijst op nieuwe intensieve pogingen om de Finnen door uitputting er onder te krijgen. Neutrale militaire waarne mers echter zijn overtuigd, dat, aangezien de Russen geen terrein winst van beteekenis tot nu toe konden boeken, dit offensief even eens tot mislukking zal zijn ge doemd. Een verhaal van een passagier. De Noor Otto Espedal, die als pas sagier de reis op de „Biarritz” mede- maakte, heeft een relaas gegeven van den ondergang van het schip De heer Espedal, stuurman op een Noorsche tankboot, zat te IJmuiden in het hotel No. Een, temidden van overige geredden. Hij was pas van een lange reis in Antwerpen binnengekomen en ging naar Oslo met vacantie. In het restaurant zitten of staan de menschen, die pas aan een wissen dood zijn ontkomen, bijeen. Stuurman Es pedal zit stilletjes bij de warme kachel, hij heeft een lichtblauwe trui aan en heeft een deken om zich heen gewik keld. Geen wonder, dat deze man de verkwikkende warmte van de groote kachel zoekt. Hij heeft eenigen tijd in het ijskoude water rondgezwommen, voordat hij door de mannen van reddingboot werd opgepikt. r twaalf oersonen in z*jn genomen onder wie de gewezen minister van - ->g en Ibrahim Kamal. Een ontzettende explosie. Hij lag, evenals bijna alle andere passagiers, te kooi, toen omstreeks 2 uur in den nacht een ontzettende explosie hem deed opschrikken. Tijd om eenige kleedingstukken aan te schieten gunde hij zich niet, want toen hij zijn hut opende, stroomde het water Het optreden van de Zweedsche com munisten wordt door de Zweedsche pers sterk veroordeeld. Men vreest n.l., dat ij dienst hebben genomen in de vrij- villigerscorpsen voor Finland, om hier ontevredenheid te zaaien en de Finsche zaak te verraden. Naar schatting van de „Nya Dagligt Allhanda” telt de Het Finsche legerbericht van gisteret luidt: Op de landengte van Karelië was dc toestand betrekkelijk rustig. De actie bleef beperkt tot verkenningen en sto- ring-artillerievuur; de vijand schoot met vèrdragend geschut op Wiborg doch zonder resultaat Ten Noorden van het Ladogameer zette de vijand den geheelen dag zijn aanvallen voort, het felst werd gevoch ten bij Aittojoki De aanvallen werden met groote verliezen voor den vijand af geslagen. Gisteravond heeft de vijand een aanval op Kollanjoki ingezet. Deze is gedurende den nacht met korte on derbrekingen voortgezet. Nog voor het aanbreken van den dag was de aanval definitief afgeslagen. Evenals in andere gevechten heeft de vijand hier verschei- Bij Aittojoki hebben de Russen ver- sche troepen in den strijd geworpen. Hier vooral waren de aanvallen bui tengewoon hevig en ontwikkelden de sovjets een ongekende vastberaden heid. Een der voordeelen voor de Finnen in dezen sector is hun geoefendheid in het kaartlezen. Ook zijn de Finnen in het voordeel bij nachtgevechten. Iedere patrouille van tien of twaalf man heeft een sterke zaklantaarn bij zich. Een man neemt de lantaarn en richt deze op den vijand, terwijl de overigen in hun witte mantels in de sneeuw lig gen en zorgvuldig hun doel kiezen. De lantaarndrager heeft een gevaarlijke taak, want hij vormt een prachtig doel wit, doch telkens wanneer een lan- Het Russische offensief tegen de Finsche linies is opnieuw tot staan ge bracht. Worosjilof is naar het front in Finland vertrokken. Eerste blad, pag. 1. Vierde blad, pag. 1. Bij Petsamo in Noord-Finland en bij Markajarvi in Midden-Finland heb ben de Russen eveneens hun aanvallen weer hervat. Zij hebben, volgens United Press, ten doel, de Finsche troepen daar vast te houden en te voorkomen, dat zij elders als versterkingen gebruikt worden. Finsche waarnemers betwijfelen, of de sovjets in staat zullen zijn een of fensief op 3 punten langen tijd vol te houden. Vandaag loopt het Japansch-Ameri- kaansche handels- en scheepvaartver- drag af, dat in 1911 gesloten en in Juli vorig jaar door Washington werd op gezegd. Er is thans een verdragslooze toestand ingetreden, daar een nieuw accoord niet mogelijk is gebleken. Amerika heeft de gelegenheid aange grepen aan Tokio duidelijk te maken, dat de Amerikaansche belangen in China verdedigd zullen worden, welke door de „nieuwe orde”-maatregelen van Japan in het gedrang zijn geko men. De verdragslooze toestand is vooral voor Japan nadeelig, aangezien dit land een groot deel van zijn import uit de Vereenigde Staten betrekt. Daar onder zijn grondstoffen welke noodig zijn vpor de oorlogsindustrie. Hoewel men in Japan voorgeeft geen onmid dellijk nadeelige gevolgen van den ver- dragsloozen toestand te zullen onder vinden, zal Amerika daarvan gebruik maken om een embargo op voor den oorlog te gebruiken grondstoffen te leggen. Zoodoende wordt sterke pressie op Japan uitgeoefend daar zijn oor logvoering in China er onder zal lij den teneinde betere voorwaarden voor den Amerikaanschen handel in China te kunnen bedingen. Hoezeer Japan afhankelijk is van Amerika als verbruiker van Japansche goederen en leverancier van grondstof fen, wordt uiteengezet in een publica tie van het Amerikaansche departe ment van handel, welke publicatie sa menvalt met het verstrijken van het Japansch-Amerikaansche handelsver- drag. Daarin wordt uiteengezet hoezeer Japan verlamd zou worden, wanneer „door de een of andere ontwikkeling” (n.l. het embargo) zijn normale handel met de Vereenigde Staten onderbroken zou worden. Japan staat te boek voor 7 a 8 procent van de Amerikaansche importen en exporten, terwijl de Ame rikaansche leveringen 34 procent vor men van de totale invoeren van Japan en 16 a 20 procent van den totalen Ja- panschen export naar de Vereenigde Staten gaat. Aangezien de Japansche exporten binnen het kader van het yenblock, welke geen deviezen inbrengen, tus schen de 40 en 50 procent uitmaken ’an het totaal, is het duidelijk, dat de Japansche exporten naar de Vereenig de Staten een belangrijke bron vormen Van deviezen, waarmede grondstoffen gekocht kunnen worden. De Vereenig de Staten leveren aan Japan ongeveer 56 procent van zijn essentieele behoef ten, waaronder 40 procent van zijn ruwe katoen, 40 procent van zijn me talen, 50 procent van zijn machine- been en 65 procent van zijn petroleum. Tengevolge van den oorlog in Europa beeft het stilleggen van den Japansch- Buitschen handel en de vermindering van den Japanschen handel met En geland en Frankrijk de afhankelijk heid van Japan jegens de Vereenigde Staten grooter gemaakt. De publicatie is als een duidelijke Waarschuwing aan Japan te beschou wen nu het Congres bezig is te beraad slagen over het embargoplan. Van Brit sche zijde worden Japan eenige „spel- deprikken” toegebracht door de aan houding van Japansche schepen. Ame- llka heeft echter voor de bescherming van de belangen der Westersche mo gendheden in Oost-Azië de leiding op genomen en met dit land heeft aPan zich allereerst bezig te houden, kenschetsend voor de huidige span- hg in het Verre Oosten zijn de op gedoken geruchten volgens welke tegen Amerikaanschen ambassadeur in lna, Nelson Johnson, een ‘Wermg” zou zijn gesmeed. Het schip sleurde velen mee. Spoedig daarop verdween de „Biar ritz” in de diepte en sloot de zee zich over het schip, dat velen met zich mee sleurde. De reddingboot bleef nog eenigen tijd rondvaren en heeft nog een aantal drenkelingen opgepikt. Ook een reddingboot van de „Borgholm”, welke men in de haast gestreken had, kwam nog naar de plaats, waar de „Biarritz” was verdwenen. Deze kon slechts een drietal slachtoffers oppikken, die al dood waren. Zoo goed mogelijk werden de schip breukelingen aan boord van de „Borg holm” verzorgd. En verzorging hadden de menschen wel noodig, want velen hadden in het water gelegen. Twee der geredden hadden medische verzorging noodig. Zij werden zoo spoe dig mogelijk naar het Roode Kruis ziekenhuis in Beverwijk overgebracht. Eén van hen is een stewardess, die door de emotie „shock” had gekregen. De tweede, de timmerman, is aan één der beenen gewond. y z'

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1