DE MERAPI DREIGT. HAAGSCHE COURANT ff1 Het tourisme Koloniale politiek Een noviteit den Volksraad voor UITDEINDISCHEBLADEN VAN DE DE KOFFIE- VERSCHEPINGEN Wat de Vaderlandsche Club wil GEBRUIK VAN PARA VANEN DE JEUGWERKLOOSHEID Een der beruchtste Java vulkanen van Zaterdag 27 Januari 1940, No. 17478. 6 3 p 3 1 PROEVEN IN DE INDISCHE WATEREN DE VERFSTOFFEN bezetting (wal landaard betreft) van den Volksraad. Javanen, Chineeaan, Arabieren enz. zijn er lid WEER BERGBEKLIMMERS VERDWAALD ACTIVITEIT ONDER INHEEMSCHEN De nieuwe voorzatter van (Jen Volksraad, mr. J. A. Jonkman (geheel links, kaal hoofd) heeft iets nieuws georganiseerd voor de leden van den Volksraad, n.l. een ,bezoekavond”, ten doel hebbend het onder ling contact tusschen de leden te bevorderen. Eten aardige foto, goed in beeld brengend, de hfttterogene J van, Verheugend verschijnsel de Amerikanen komen weer w zich Een eigen programma. Do Merapi in werking. jaar is het geleden, Britsche rijk in miniatuur. MET VERLOF. FAMILIEBERICHTEN UIT DE INDISCHE BLADEN. KOLONIAAL BIJBLAD ■rnsch woe- [Jet KOLONIAAL BIJBLAD bevat naast oorspronkelijke bijdragen van deskundige band een overzicht van bet voornaamste uit de pet laatste mail ontvangen Indiscne bladen en periodieken, waardoor zij die zich voor indië interesseeren. volkomen op de hoogte blijven van de koloniale gebeurtenissen Nauwelijks tien dat de Merapi dood en vernietiging over Java verspreidde. Bij de eruptie van December 1930 kwamen 1300 menschen om het leven en werden ruim 1100 hui zon vernield. J. Loots, Mulo-onderwijzer. Vierhuizen B. 63. genri. Ulrum (Gron.); Ch. Mouod de Froideville, ass.-resident le kl., p./a. van Bleiswijkstraat 29. alhier; H. H Frehe, Mulo-onderwijzer. Oranje Nassaulaan 51, Overveen; mr. H. L. A. M. Struycken. wnd. inspecteur bij de Generale Thesaurie van het departement van Financiën. Groo- te Looierstraat 26. Maastricht: Chr. Rupke, stafemployé bij de Post-Spaarbank in Ne- derlandsch-Indië, Linschoterkade. Oude- water. bevolking, speciaal op Java. Van het oostelijk deel van den archipel, met name uit Makasser en uit de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo, zijn wel orders ontvangen tegen de nieuwe prijzen. Gelukkig handhaaft de export van batik zich. Men heeft daarbij geen last van de prijsstijging, want de li centiehouders voor dezen import te Singapore zijn meerendeels agenten van de groote batikkerijen op Java. Invoering van een distributie van verfstoffen ten behoeve van de batik- industrie in Indië zal niet noodig zijn, indien de toestand zich niet ten kwade wijzigt. De correspondent van de „Locomo tief” te Modjokerto schrijft: Tijdens de afgeloopen crisisjaren is te Modjokerto onder voorzitterschap van den heer Soeroso een vereeniging opgericht met het doel om de jeugd- werkloozheid onder de Inheemsche bevolking zooveel mogelijk te bestrij den. Een der middelen om dit doel te be reiken, heeft men gezocht in het tot stand brengen van een tweejarigen landbouwcursus, welke wordt gesubsi dieerd door het Kantoor van arbeid te Batavia. Deze cursus heeft sedert de oprich ting de belangstelling van vele In heemsche jongelieden getrokken en ve len hebben zich als leerling laten in schrijven; de animo om de lessen zoo wel theoretisch als praktisch te vol gen, is groots Het eerste contingent leerlingen ver giet verleden jaar den cursus. Ook dit jaar hebben verscheidenen den cursus met gunstig gevolg doorloopen. Op bedoelden cursus krijgen de leer lingen naast de lessen inzake den sa- wah-, ook tuinbouw. Hiervoor wordt veel van de physieke kracht der leer lingen gevergd. hellingen der Merapi afgleed en j Oceaan- bracht niet alleen GETROUWD; A. J. Westendorp en G. van Gent. Pani- goran Est/Marbau. Dr. J. Chr. Hu- bach en N. van der Roest, Bandoeng. BEVALLEN J. H. L. van Splunteren-Gatalan, Bat.-C„ d. F. C. van Es-van Veen, Bat.-C., d A. C. van Ramshorst-ten Bruggencatc. Pangkaten, d. L. J. J. Caron-van Schalk, Bat.-C.. z. M. Margherita-Joh. F. v d. Haar, Bat.-C., z. D. A. P. van Aken- Meerding, Bat.-C., z. Siemens-Ranneft, Malang, z. J. Verkerk. Medan. OVERLEDEN; E. C. Brain, Lawang. F. J. Philippus, Bandoeng. In aansluiting op het telegrafisch bericht van Aneta betreffende de proe ven, welke door de K.P.M. in samen werking met den mijnendienst van de Marine, met paravanen zullen worden genomen, kan de „Java-bode” nog het volgende melden: Sinds eenigen tijd worden door vrij wel alle scheepvaart-maatschappijen in Nederland proeven genomen met paravanen, aangezien het mijnen-ge- vaar vooral in de Noordzee groot is. Deze proeven worden ook door de K.P.M. in Holland genomen, doch waar de K.P.M.-scheepvaart zich in hoofd zaak bepaalt tot de Indische wateren, werd onlangs besloten ook hier proeven te nemen. Het wachten was op een stel para vanen. Nu de K.P.M. de hand heeft weten te leggen op een paar dezer toestellen van den „Rotterdamschen Lloyd”, zal met de proefnemingen binnenkort een aanvang kunnen wor den gemaakt. Het K.P.M.-schip „van Lansbergen”, momenteel te Soerabaja dokkend, zal met paravanen worden uitgerust en voordat het schip zijn normalen dienst hervat, zullen de proeven in de Java- zee plaats hebben, teneinde na te gaan, welke K.P.M.’ers hiermede zul len kunnen worden uitgerust. Een feit is namelijk, dat paravanen niet op alle schepen kunnen worden aangebracht, aangezien hiervoor ver- eischt is, dat het schip 'minstens 10 mijl loopt. Verder ligt de situatie in Indië ge heel anders dan in Europa. Voor de meesttijds onstuimige Noordzee wor den anderen eischen gesteld dan voor de Indische wateren, welke over het algemeen kalm zijn. Het ligt in’de bedoeling der K.P.M. om te zijner tijd al haar schepen, welke zich daartoe leenen, met para vanen uit te rusten, niet omdat het mijnen-gevaar in deze wateren zoo groot is, doch om op alle eventuali teiten voorbereid te zijn. De K.P.M.-schepen hebben tot dus ver niet veel last ondervonden van de mijnen-velden in de buurt van Singa pore. Voorzichtigheid is natuurlijk te allen tijde geboden, doch de autori teiten te Singapore zijn op het gebied van tijdig waarschuwen, enz. zeer diligent. Ook van drijvende mijnen werd tot nu toe geen overlast ondervonden. Sinds het uitbreken van den oorlog is slechts een tweetal losgeslagen mijnen gesignaleerd, welke gemakkelijk wa ren te ontloopen. Het is nog niet bekend, wanneer paravanen tot de uitrusting der daar voor in aanmerking komende K.P.M.- schepen zullen gaan behoor en, wijl de levering dezer toestellen momenteel zeer onzeker is. Een „gordel van smaragd” noemde Multatuli onzen Indischen Archipel. En inderdaad zijn er weinig plekken op aarde, waar men zooveel natuurschoon kan vinden als op de groote en kleine Soenda-eilanden. Woorden schieten hier tekort; men zou vele dikke boeken kun nen volschrijven over al het schoons, dat men er vindt, doch een beter in druk krijgt men, wanneer men persoon lijk een kijkje neemt. Een van de be- koorljjkste eilanden is wel Java, het eiland van de blauwe bergen. Een on kenbare bergenketen slingert zich wer het eiland; de bergen, welke, on danks hun dichte licht- en donker groene vegetatie, een blauwen gloed fijnen te hebben, voeren den boven toon in het natuurschoon. Er is nauwe lijks een plaats op Java te bedenken, van waaruit men niet het uitzicht heeft °P een berg. Deze bergen veraan genamen het leven van den Europeaan °P Java in zeer groote mate. Diegenen, die in een heete kustplaats wonen, be nutten bijna eiken vrijen dag om „een koude neus te halen” in een of ander bergplaatsje. Diezelfde bergen echter, of althans vele ervan, vormen tevens een voort durend gevaar voor het eiland; zij zijn be tyrannen van Java. Ruim 100 vul kanen bezit Java, waarvan 22 werken de. Doch ook de z.g. „doode vulkanen” kunnen soms onverwachts werken en een eruptie vertoonen. De Merapi is wel een der beruchtste vulkanen van Java, gelegen op de grens Van Kedoe, Jokja- en Soerakarta; deze berg is 2911 meter hoog. Talrijk zijn de Uitbarstingen van den Merapi geweest 'n den loop der eeuwen; bovendien wa tert de meeste uitbarstingen buiten gewoon heftig. Lawines van gloeiende Wablokken, gepaard gaande met z. g- gloedwolken bewerkstelligen aanvanke lijk de vernielingen doorgaans. Later *erden dan gewoonlijk op de vulkaan hellingen talrijke bruggen vernietigd of beschadigd door het optreden van ’*ïen-lahars. Een lahar is een puin boom, welke door water getranspor teerd wordt. Een sterke regenval op de °ubegroeide hellingen van werkzame vulkanen veroorzaakt het ontstaan van tegenlahars. Nederlandsche geologen hebben het woord „lahar” voor „mod derstroom” ingevoerd in de vaklitera tuur. Dat de Merapi al eeuwenlang erup- Wij ontvingen per laat- ste luchtmail, via Napels. Indische bladen loopende tot 14 dezer. Situatie niet zoo nijpend. Naar het „Nws.” verneemt, is bij nader onderzoek gebleken, dat, ge lukkig voor een belangrijken tak van inheemsche nijverheid in Indië de situatie met de verfstoffen voor de batik-nijverheid niet zoo nijpend moet worden geacht als zij zich eenige we ken geleden voordeed. De aanvoeren blijken erg mee te val len. Het blijkt daarbij, dat het aandeel der Nederlandsche industrie toeneemt. Bovendien is de batikmarkt zelf mo menteel slecht. Nu is Januari altijd wel een slappe maand, maar thans doet zich bovendien de omstandigheid voor, dat de binnenlandsche markt niet genegen is de hoogere prijzen te aanvaarden, welke worden gevraagd. De indruk bestaat, dat dit een ge volg is van geldschaarschte onder de d<> met de snelheid van een voortbewoog. I- Een proef in Zuid-Banjoewangi. De afgestudeerden, 13 jongens, zijn in Augustus 1939 naar Zuid-Banjoe- wangi vertrokken om een klein com plex van djatibosschen, hetwelk door den gouverneur van Oost-Java is af gestaan, te ontginnen. Van de provincie Oost-Java krijgen zij geringen financieelen steun, welke te zijner tijd teruggestort moet wor den. Deze kolonisatie van Inheemsche in- tellectueelen in Zuid-Banjoewangi is een proef. Mocht deze proef slagen, dan kan bovengenoemde vereeniging een nog grooter terrein krijgen, b.v. in de omgeving van Kesilir. Gedurende de Kerstdagen is de heer Soeroso naar Zuid-Banjoewangi ge gaan om zich op de hoogte te stellen van den toestand en de werkzaamhe den van de kolonisten. De heer Soeroso twijfelde of de jon gens aan de gestelde eischen, welke zijn verbonden aan zware boschontgin- ningen, wel zouden hebben kunnen vol doen. De heer Soeroso is thans terugge keerd en heeft met voldoening kunnen constateeren, dat de jongens aan de gestelde eischen wel voldoen. Na ruim vier maanden zwaar werken voor de ontginning, beginnen zij nu den grond te bewerken voor padi-aanplant. De bibitvelden zijn reeds aangelegd. Ongeveer 60 bouws zullen gedurende dezen Westmoesson met padi worden beplant. In het geheel krijgen zij 100 ha. (150 bouws), welke zij in den loop van 1940 geheel ontgonnen hopen te krijgen. De jongens leven erg sober, bewonen een loods van bamboe, bedekt met atap. Hun dagelijksche voeding be staat slechts uit rijst en groenten. Zij zijn trotsch op hetgeen door hen is gepresteerd. Later zullen zij ieder 10 bouws krijgen. Als tani zullen zij dus een goede toekomst hebben; mis schien kan men later met deze jongens een tanimiddenstand vormen. Het boschcomplex dat zij thans ont- tinnen, heet Bangeran en ligt niet zoo ver van de Indo-Europeesche koloni satie „Brasan”. Hoewel er nog geen beslissing uit Nederland is, wordt er hier te lande toch positief op gerekend, dat de regeling dezer dagen af- komt en dat nog deze maand de 4 t koffieverschepingen naar het moederland kunnen worden her- vat. 4 t De voorbereidingen worden reeds getroffen, aldus het „Bataviasch Nieuwsblad". 4 De regeling omvat, voor zoover thans bekend, de verscheping van J 4 een kwantum van ongeveer 15.000 ton in 1940, hetgeen aan- zienlijk meer is dan in vorige 4 jaren werd geëxporteerd naar Nederland, n.l. 10 d 12.000 tons. De regeling is dus voor de nood- 4 lijdende Indische koffiecultuur, die vooral in het gedrang kwam 4 nadat in September j.l. de uitvoer 4 naar Nederland op enkele on be- leeke'nende partijen na werd stop- 4 gezet, zeer belangrijk. dood en verderf onder de dieren, doch eischte ook talrijke menschenlevens op, daar het onmogelijk bleek, de bewo ners van alle kampongs tijdig te waar schuwen. 1300 Menschen kwamen bij deze ramp om het leven, terwijl er 1100 huizen werden vernietigd. Welk een groot gevaar de Merapi echter ook kan worden, toch worden zijn hellingen nog altijd bewoond door dezelfde inlanders, die in 1930 hun huis en land in den steek lieten om hun leven tennminste nog te redden. Doch niet zoodra was alle gevaar (tij delijk) verdwenen, of de bevolking keerde terug naar de plaats, waar zij geboren was en begon met verdubbel de energie de sawahs te bewerken. Het is immers een bekend feit, dat de lava stroom de aarde vruchtbaar maakt. Bovendien bewaart het fatalisme van den inlander de bevolking er voor, een voortdurenden zenuwsloopenden angst te gevoelen voor een volgende uitbarsting. Trouwens, de inlander staat hierin niet alleen. Ook de ge vaarlijke zóne van den Vesuvius, den Etna, of de bergen in Chili, welke ieder oogenblik een gevaarlijke uit barsting kunnen hebben, zijn immers korten tijd na een uitbarsting al weer bewoond. Ook de talrijke Europeanen, die op de hellingen van den Merapi wo nen, denken alleen aan gevaar, wan neer dit gevaar werkelijk zeer nabij is zooals in deze dagen. Op verschillende ondernemingen werd immers reeds asch- en zandre- gen gemeld. Enkele scherpe knallen werden gehoord, terwijl de bevolking van Ngetos twee vuurzuilen uit den bergkrater te voorschijn zag komen. Een wolk van vrees en schrik heeft zich thans weer verspreid over diege nen. die in de buurt van den Merapi wonen. Wantrouwend luistert m<n naar het onderaardsche gerommel de Merapi werktDat wil zeggen de Merapi dreigtZal de vulkaan zijn be dreiging ten uitvoer brengen, of is al les maar loos alarm Men weet het niet, doch nergens is een paniekstem ming te bekennen, hoewel menigeen angstig naar den dreigenden vulkaan kijkt. Doch behalve met angst, staart men ook met een groot ontzag naar den blauwachtigen vulkaanreus. een der velen in de lange, onafzienbare bergenketen, welke zich over ’t mooie eiland Java slingert van Oost naar West en welke dit eiland behalve zijn schoonheid, ook veel gevaar brengt Een Aneta-telegram van gisteren meldde, dat de vulkaan weer rustig is. Voor hoe lang Op economisch gebied ziet men iets dergelijks gebeuren. De Nederlandsche „diehards” op financieel gebied be schouwen het Nederlandsche imperium als het Britsche rijk in miniatuur maar vergeten dat de economische toestanden in beide rijken volkomen anders zijn. Canada, Australië en Zuid-Afrika ex- porteeren 60 tot 80 pCt. naar de „Mo thercountry”. Hetzelfde heeft plaats ten opzichte van Amerika. De Fransche en Belgische kolonies. Maar de verhouding tusschen Nederland en Indië is juist omgekeerd. Nederland kan slechts 20 pCt. van de Indische producten opnemen. Van een economische eenheid is dus geen sprake. Van producten als suiker, koffie, palmolie, rubber, enz. kan Ne derland slechts een uitermate gering deel gebruiken. Dit feit, gepaard aan de allerwegen te speuren neiging tot blokvorming, maakt Indië buitenge woon kwetsbaar. Ook in dit opzicht moet iets gedaan worden. Naar het „Nws.” verneemt, is, nadat in de laatste maanden van het vorige jaar het buitenlandsch tourisme ais gevolg van den oorlog een sterken te ruggang vertoonde, daarin een veran dering ten goede gekomen. Wel moet worden geconstateerd, dat het tourisme uit Australië practisch dood is, waarvan de vermoedelijke oorzaken zijn de restrictie op het uit voeren van geld en voorts dat de Australiërs, die momenteel zeer goed verdienen (wij behoeven hier enkel aan het artikel wol te denken), de zaken liever eerst e'en paar maanden wenschen aan te zien, aivorens een plezierreisje te gaan maken. Hetzelfde verschijnsel doet trouwens ook in Indië voor. Het spreekt vanzelf dat na het uit breken van den Europeeschen oorlog het touristenverkeer in de eerste plaats een zwaren klap kreeg en het heele „bedrijf” als wij het zoo mogen zeg gen, practisch stilstond. De mensch went echter aan alles en zoo komt ook druppelsgewijs het tou risme via Singapore o.a. terug. Den grooten stoot echter aan het stijgend tourisme hier te lande hebben de Amerikanen gegeven. In de eerste plaats is, zooals bekend, het aan Ame rikanen verboden naar Europa te rei zen. Zij hebben dus uitgezien naar andere reismogelijkheden en deze zijn gevonden in de zoogenaamde „Round- the-Pacific-trips”, welke tochten wor den onderhouden met schepen van Madson en Co. met overscheep op Ne derlandsche schepen. In hoeverre deze Amerikaansche touristen ook te bewegen zullen zijn een trip over Java te maken en naar andere eilanden van onzen archipel, moet voorbands worden afgewacht. De trek echter naar Ned.-Indië is reeds een feit geworden. De „Jagersfontein” kwam Soera baja binnen met een zeer goede bezetting aan Amerikaansche tou risten. Ook de berichten over de boekin gen van volgende schepen luiden zeer gunstig. Hieruit mag dus afgeleid worden, dat langzamerhand het buiten landsch touristenverkeer weer een gunstige curve gaat vertoonen. Niet in het minst werkt daartoe ook mede de naam, weike onze schepen hebben. Met de „Jagersfontein” heeft men uit reclame-oogpunt bekeken reeds een zeer goeden greep gedaan, terwijl voorts de bekende service van de schepen der JavaChinaJapan-lijn, het comfort, het eten, kortom de bekende voordee- len bij het reizen met Nederlandsche schepen er het hunne toe hebben bij gedragen. De bevolking moest weer op zoek. Een Bandoengsche familie v. B., va der zoon en twee dochters, vergezeld van een vriend, hebben op een verre wandeling, die zij uit Patjet naar de z.g. Engelsche Vlakte, op den Goenoeng Ra- koetan, maakten, een zeer onaangenaam avontuur beleefd. Het gezelschap ver dwaalde n.l. in de onbekende bosschen met de slingerende voetpaadjes en kwam niet op de plaats van aankomst aan. Bij het vallen van den avond, vertelt het ..Bat. Nieuwsblad” van 8 dezer maakten zij, die op de familie gerekend hadden, zich danig ongerust over het wegblijven van de gasten. Heel laat in den avond waarschuwde men den assistent-wedana en ook den controleur van Tjiandjoer. die oogen- blikkelijk maatregelen troffen om met de veldpolitie en met bevolkingspa- trouilles naar de verdwaalden te zoeken. Eerst tegen Zondagmiddag trof men het gezelschap aan, ergens op een helling van de Rakoetah. Zij hadden in de open lucht moeten overnachten, koud en hon gerig, aangezien zij heel weinig leef tocht bij zich hadden. Heel toevallig ontmoetten zij enkele katjongs (knaap jes) die hun den verderen weg wezen. De heer v. B. onderwijzer te Bandoeng, heeft zich op dezen tocht zoozeer ver moeid, dat men het raadzaam oordeelde hem in het Borromeus ziekenhuis te Bandoeng te doen opnemen. Wat de V.C. wil. is. dat er nu einde lijk eens een groote lijn wordt uitge stippeld. „Wij willen en wij kunnen de Regeering op haar weg niet volgen en zullen genoodzaakt zijn een eigen pro gramma van ontwikkeling op te stellen” aldus spr. Dit behoort rekening te houden: le. met den binnenlandschen politieken toestand. 2e. met de internationale eco nomische constellatie en 3e. met de po litieke en militaire situatie in het Verre Oosten. Hierna ging spr. dieper op de aange geven punten in. Onze staatspolitiek is uitgegaan van den Europeaan. In het begin van deze eeuw ontstond het re veil onder de volkeren van Oost-Azië. De politiek is thans in de Inlandsche wereld binnengetreden. Dit kan men prettig vinden of niet, in elk geval heeft men er rekening mede te houden. Nu is staatkundig beleid niet het rem men van een bepaalde actie, doch het kanaliseeren daarvan. Wat de Regeering op het oogenblik doet, is „freewhee len”. ties heeft gehad en wel zeer zware blijkt o.a. uit het feit, dat de ver- P'aatsing van de Hindoe-Javaansche ^acht van Prambanan naar Oost-Java. ”a het jaar 915, ook veroorzaakt werd d°or een groote uitbarsting van den ^erapj. Uiteraard is er niet veel bekend van ^te oudste erupties. Volgens M. Hart man zijn er sedert 1560 ruim 50 uitbar- stlngen van bekend. Maar pas met de j’hbarsting van 1883 begint de wezen lijke bestudeering van den vulkaan- De laatste groote uitbarsting van de "Jerapi vond in December 1930 plaats. Dit was wel een van de vreeselijkste Catastrofen. welke in Indië plaatsge lden hebben. Enorme massa's lava "'erden door den vulkaan uitgebraakt. ’M het gevolg, dat tal van vruchtbare Steken op Midden-Java verwoest wer- De schade, hierdoor aangericht. lc'P in de millioenen. En de mensch *to|id machteloos tegenover de «ende natuur. D(l gloeiende lava-massa, welke va Dr. W. M. F. Mansvelt heeft te Soera baja voor de Vaderlandsche Club een lezing gehouden over Koloniale politiek. Spreker ving volgens de „Ind. Crt.” zijn rede aan met er op te wijzen, dat het onderwerp reeds eerder door hem was aangesneden bij de jongste alge- meene beschouwingen in den Volksraad. Hij en zijn fractie zijn daarbij uitge gaan van de praemisse, dat Ned.-Indië op het oogenblik nog onvolgroeid is. Deze kolonie behoort omgezet te worden in een ..land6 natuurlijk binnen het Rijksverband. De Regeering wil blijkbaar in den toestand berusten; de V.C. echter zou gaarne zien, dat er wat gedaan werd. Indië behoort ontwikkeld te worden tot een land met een perspectief. Het antwoord van den Regeerings- gemachtigde voor algemeene zaken in den Volksraad op de redevoering van den heer Mansfelt, w’as voor de V.C. onbevredigend. Er werd schamper gesproken over „het etiket der ideologie”. Daarmee is men er niet. Het is der V.C. echter niet mogen gelukken om de Regeering uit haar tent te lokken en een afdoende uit spraak te krijgen. L' X

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 11