HAAGSCHE COURANT T&.i*1 1/^ ttepyp,. Zaterdag 27 Januari 1940. BINNENLAND. STADSNIEUWS F'-'r'-/ f •Be Pi BENOEMING DIRECTEUR GEM. ELECTRISCH BEDRIJF VOOR HET MARINE- RAMPEN-FONDS w o ft De Kamerrede van minister van Kleffens „DE OUDE HAGENAAR” OVERLEDEN GEEN MOGELIJKHEID VOOR SCHAATSENTOCHTEN van Wetsontwerp ingediend VIJFDE BLAD. Een totaal van 498.99 goed- WK Prinses Juliana als reuniste te Leiden Bekende Haagsche figuur op 97- jarigen leeftijd heengegaan Dreigende kweekers DE DIEFSTAL VAN HET JACHTGEWEER H.T.M.-PERSONEEL KRIJGT LOONTOESLAG Pelser Nederlande'i BELANGRIJKE WERKEN DOOR VORST VERTRAAGD DE STAF VAN HET BRITSCHE GEZANTSCHAP In verband met gepresteerde tijdens drukke dagen IX. Wijzigingen Van „Europeesche waarde”, aldus een Zweedsch commentaar Meer goedkoope margarine en koop vet voor ondersteunden F De dader door de politie aangehouden ?.ePtie if ÖeieelJn rjinpr VUU1 1VUCB tss -- Heffing van opcenten ten be hoeve van de gemeenten op de winstbelasting crisis voor de bloemen- tengevolge van de vorst KENNISGEVINGEN Bevolkingsregister. Alt J"vas*r“t op den mxanderstraat gereden. °°r' noch achteruit en -1 kraanwagen van de 1 weggesleept öu Vieux Doelen 3hr. H. F. w. H. von consuH»eneraal der GEMEENTERAAD de geopend ?aeses> Hnej 1 -»* van Schade door inundatiën tot om- dienst wederom den gehouden. Opbrengst van de mijncollecte in Cineac. IR. M. S. H. TROOSTER No. 1 OP DE VOORDRACHT. en het is j No. 17478. De samenstelling van den staf van het Britsche gezantschap is eenigen tijd geleden eenigszins gewijzigd. De heer Coverley-Price, die als eer ste secretaris van het gezantschap werkzaam was, heeft ons land verlaten en is thans verbonden aan het Foreign Office en te werk gesteld op de afdee- ling. waaronder de vraagstukken van het Verre Oosten ressorteeren. De heer C. Holman heeft de plaats ingenomen van den heer Coverley-Price. De heer Holmann, die onder den Britschen am bassadeur te Öerlijn heeft gewerkt, is met sir Nevile Henderson uit Duitsch- land naar den Haag gekomen, toen de Britsche ambassadeur naar Londen te rugkeerde en zooals men zich zal herinneren eenige dagen op de Brit sche legatie heeft gelogeerd, alvorens met de „Batavier” naar Londen terug te keeren. Als derde secretaris is de heer P. Hancock sindt kort op de legatie hier ter stede werkzaam. De heer Hancock was voordien verbonden aan het Fo reign Office en heeft nu denzelïden rang gekregen als lord Chichester, de pers-attaché van het gezantschap. Voorts zijn majoor Blijzzerd, adjunct- militair attaché en de heer N. Eliott, attaché honoraire aan den staf in de residentie toegevoegd. °btwikk, gif aan De viering van het achtste lustrum van de vereeniging van vrouwelijke studenten. De begrafenis van het stoffelijk over schot zal a.s. Maandag plaats vinden op de Israèlietische Begraafplaats aan den Ouden Scheveningscheweg. Vertrek van het sterfhuis om 1 uur. ag is -•» het •lavastraat Op 97-jarigen leeftijd is vannacht hier ter stede overleden de heer M. Jochems, meer bekend als „De Oude Hagenaar”. Aan een groot aantal leden van het H.T.M.-personeel zal, naar wij van de zijde van de directie vernemen, een toe slag van 10 pCt. over het normale loon worden uitgekeerd. Dit houdt verband met den gepresteerden arbeid, tijdens de drukke sneeuwdagen van Donderdag 18 Januari tot Dinsdag 23 Januari. Het geldt hier het personeel, dat uit anderen hoofde geen bijzonderen toeslag heeft verkregen en omvat tusschen de 1200 en 1400 man. Wanneer deze uitkeering zal plaats vinden kon men ons nog niet mede beden. De ministers van Economische van Sociale Zaken hebben rpet oog cp den lang aanhoudenden winter besloten goed te keuren, dat aan alle ondersteunde gezinnen gedurende drie weken boven de vastgestelde kwanta één pakje heffingsvrije margarine en één pakje heffingsvrij bak- en braad vet per week extra worden verstrekt. De gemeentebesturen zullen hierom trent zoo spoedig mogelijk nader wor den ingelicht. Ter voorziening in de vacature, welke is ontstaan door het aan ir. G. J. Th. Bakker verleende ontslag als directeur van het G.E.B., doen B. en W. den Raad de volgende aanbeveling toekomen: 1. ir. M. S. H. Trooster, adjunct-direc- teur van het G.E.B. alhier, 2. ir. F. Stokhuyzen, adj .-directeur der Stede lijke Fabrieken voor Gas en Electrici- teit te Leiden. B. en W. stellen den Raad tevens voor te bepalen, dat de benoeming zal ingaan op een door hen te bepalen dag. Zooals gisteren gemeld, deed een be woner van de Merwedestraat aangifte bij de politie van diefstal uit zijn auto, welke hij in de Zorgvlietstraat had ge parkeerd, van een dubbelloopsjachtge- weer. De recherche had den eigenaar ge vraagd, of hij op den bewusten avond verdachte personen in de omgeving van zijn auto had gezien. Inderdaad was den man een 3-tal jongelui opge vallen. Aan de hand van een vaag signalement van één der knapen, ging de politie op onderzoek uit en hield aan een 19-jarige loopjongen uit de Pietersstraat, die gesignaleerd stond wegens een voorwaardelijke gevange nisstraf van één jaar en vier maanden, ter zake van een gepleegde inbraak. Er werd huiszoeking bij hem gedaan, en achter een opklapbed vond de poli tie het ontvreemde geweer. Hij werd overgebracht naar het hoofdbureau van politie en is in verband met de in uit zicht gestelde gevangenisstraf in het Huis van Bewaring ingesloten. WOLK^ -1 de M. N. Ekker, die een van de oprichting en der V.V.S.L. en die de verknochtheid der een lyceum subsidie aan den cl schappelijk Hulpbetoon verhoogen met 555,000. Vanmiddalg werd in de gereformeer- Zuiderkjerk het lustrum officieel rpet een toespraak van uiting leden a„ ^as de **J zulk/ *lcieelJ Schriftelijke vraag aan den minister van Defensie. Het Tweede Kamerlid Mes heeft aan den minister van Defensie de volgende schriftelijke vraag gesteld: Is de minister van oordeel, dat met schade, bedoeld in artikel 5 van de wet van den 15en April 1896, hou dende bepalingen ter uitvoering van artikel 152, 2e lid, der Grondwet, al leen wordt bedoeld zakelijke schade aan de eigendommen zelve of is de minister van oordeel, dat hieronder mede is begrepen de schade, welke het onmiddellijke en dadelijke gevolg is van het voorbereiden of het stellen der inundatiën en welke geleden wordt door hen, die daardoor werkgelegen heid of broodwinning geheel of ten deele verliezen? Groote belangstelling in België. Wij lezen in „Het Laatste Nieuws” (Brussel) De rede van den heer van Kleffens, Nederlandsch minister van Buiten- landsche Zaken, heeft in België groote belangstelling gewekt. Deze rede is een bewijs van de soli dariteit, welke zich tusschen Neder land en België heeft ontwikkeld. In politieke kringen te Brussel verheugt men zich dan ook over het gedeelte van de rede, waarin de goede betrek kingen tusschen beide landen onder- lijnd worden. Wat het vraagstuk van den vrede betreft, wijst men er te Brussel op, dat de Vorsten van Nederland en Bel gië einde Augustus en later, in No vember, een aanbod van goede dien sten hebben gedaan, zoodat een beslis sing feitelijk van de oorlogvoerenden afhangt. De Regeering zal maatregelen nemen. In de groote bloemencentra. Aalsmeer en Westland, dreigt momenteel een ernstige crisis. Deze is te wijten aan de langdurige en abnormale vorstperiode. Door den oorlog kreeg de bloemen export een zwaren slag; zoo bleef bij voorbeeld van de Seringen ongeveer 50 pCt. onverkocht en draaiden door. De aanhoudende vorst beteekent voor de bloementeelt enorme schade. De aanvoeren aan de bloemenveilin gen in ons land zijn momenteel zeer klein en ondanks deze kleine kwanta zijn de prijzen allesbehalve bevredi gend. Het betrekkelijk kleine kwantum bloemen, dat nog naar andere landen wordt geëxporteerd, komt bevroren aan! De bloemenhandel ligt door de he vige koude nagenoeg stil, terwijl de straathandel al zeer ernstig is gedu peerd. Volgens de voorzitter van den Bond van Bloemenveilingen bedraagt de schade, alleen al in het Westland, sinds Nieuwjaar voor de bloemenkweekers ruim een halven ton. Hierbij komt nog, dat de kweekers ongeveer dubbele bedrijfsonkosten heb ben, daar zij geweldig hard moeten stoken om de bloemen in de kassen on bevroren te houden. De bloemisterij kan dezen te zwaren druk niet meer dragen, zoodat thans bij de Nederlandsche regeering stap pen zijn ondernomen, teneinde voor de gedupeerde bloemenkweekers bijzon dere steun te verkrijgen. Het Zweedsch Telegraafagentschap meldt uit Stockholm: In een hoofdar tikel schrijft „Aftonbladet” o.m.: De redevoering vafl minister Kleffens was prachtig. Zij had een Europeesche waarde en vormde een positieve, onbevreesde verklaring uit naam van de neutrale staten, waarbij zij tegelijkertijd de grondslagen schet ste van een rechtvaardigen, gemeen- schappelijken vrede. Het was een ge ruststellende rede, welke de Europee sche staatslieden aan het nadenken moet brengen. In een tijdperk, dat het stempel draagt van bitterheid en cha os, heeft de Nederlandsche minister van Buitenlandsche Zaken een opvat ting uiteengezet, welke gekenmerkt wordt door kalmte en redelijkheid. Zijn houding vormt een voorbeeld voor de ministers van Buitenlandsche Zaken van alle kleine, neutrale landen. den Gemeenteraad besproken werd en ondanks het klimmen der jaren had hij groote belangstelling voor hetgeen er in onze stad gebeurde. Nooit ontbrak hij bij het feest van de Vacantiebezig- heid voor Schoolkinderen op het Malie veld. Vele oude boekwerken en al zijn manuscripten schonk hij aan het Ge- meente-archief. Toen hij op 45-jarigen leeftijd aan zijn hart leed, gaf de behandelende geneesheer te kennen, dat Jochems wel niet oud zou worden. Maar deze mee ting is niet juist gebleken. Jochems had graag honderd jaar willen worden, maar dezen geweldigen mijlpaal heeft hij ^iiet mogen bereiken. Drie jaar vroeger is aan het leven van dezen arbeidzamen, populairen Hagenaar een einde gekomen Een leven, ’dat zich steeds gekenmerkt heeft door een groote liefde voor den Haag en de Hagenaars is afgesloten. tegenwoordig, terwijl eveneens zal zijn bij de re- het clubgebouw en bij het of- diner voor leden en reünisten. Prins Bernhard in het Scheepvaart museum Z.K.H. Prins Bernhard heeft heden morgen een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „De Hollanders in Oost- Azië”, welke is ingericht in het Scheep vaartmuseum te Amsterdam. Prins Bernhard was vergezeld van kapitein- Huitenant ter zee jhr. E. J. van Holthe. Om 11 uur kwam de Prins in de Corn. Schuytstraat aan. Ter ontvangst waren aanwezig de directeur van het Scheepvaartmuseum, de heer W. Voor- beijtel Cannenburg, en de voorzitter van het bestuur, de heer Ernst Crone. De heeren leidden Prins Bernhard rond en gaven hem verschillende inlich tingen. Het bezoek van den Prins duurde iruim een uur. 1^1 genavond in de stads gehoorzaa Heden, in de ochtenduren, omstreeks kwart over 10, verscheen in de groote vestibule van het Cineac-theater een klein gezelschap militairen, overste Boots, kapitein ir. R. Diks, de heer Kramer alsmede een onderofficier en eenige soldaten om de mijn te „de- monteeren”, welke daar ter plaatse is „aangespoeld” en welke eengien tijd de aandacht der bezoekers van het Cineac- theater heeft getrokken. Er werd aan stonds met den arbeid een a an vang gemaakt en de mannen van de genie, die met mijnen weten om te gaan, hadden weldra hun taak verricht. Dit maal was het gelukkig géén gevaarlijk werk. Het donkere, ronde monster werd omgerold en rammelend stortte de inhoud over in het daarvoor uitge spreide zeildoek. Er zit een papiertje in, overste Het klonk triomphantelijk. Haal dat er dan maar eens uit, zei de overste. De portier van de Cineac wilde in enthousiasme niet onder doen voor de militairen. Hij kroop haast in de mijn om het papiertje te bemachtigen. Een muntje van tienklonk het hol. Hij overhandigde den overste het papier. Het waren zeven in elkaar ge vouwen bankbiljetten. Zeventig gul den van één gever. Dank aan dien on bekende. Een grijze dame passeerde en bleef even kijken. Waar is dat voor vroeg ze. De sergeant salueerde. Voor ’t Marine-rampen-fonds, me vrouw. Het grijze dametje kwam naar voren, knipte haar tasch open en trok haar beursje. Mag ik er ook nog even bij De soldaten maakten plaats voor haar. Twee zilveren geldstukken rol den omlaag. Dank namens de weermacht, zei de overste lachend. Och, zei de dame, voor onze militairen voelen we allemaal. En ze verdween de Cineac in. Het zeildoek werd dichtgeslagen. De totale Cineac-collecte bedroeg 498,99. De dreigende mijn wordt nu in Rot terdam verankerd. Voor de lading moeten de Rotterdammers zorgen. Die stad met haar trotsche zee-traditie zal het beroep, dat onze zeelieden op haar doen, zeker niet beschamen. En welke Hagenaar rondt dat bedrag van 498,99 nog even af tot een getal met twee nullen Het gironummer van het Marine-rampen-fonds, den Helder, is 113397. Wie „Den Ouden Hagenaar” hoorde noemen, wist onmiddellijk, wien men daarmede bedoelde. Dat was de heer Jochems, die kleine, grijze figuur met zwart kalotje, de man, die de laatste jaren gebrekkig was en slechts in een invalide-wagentje op straat verscheen, de man, die zich door zijn vele publi caties op historisch gebied en door zijn groote kennis van oude Haagsche toe standen alom bekendheid had verwor ven. Michel Jochems, op 30 Maart 1842 ge boren, werd aanvankelijk door zijn va der bestemd voor den handel en als zoodanig kwamen reeds zijn initiatief en zijn helder inzicht aan het licht. Hij stichtte namelijk den eersten bazar met eenheidsprijzen in de Gortstraat, den zoogenaamden „Schellingsbazar”, waaraan de ouderen onder onze stadge- nooten nog wel herinneringen bewaard zullen hebben en welke zich dra in een flinke clandisie mocht verheugen. De heer Jochems gaf zich met hart en ziel aan zijn zaak, maar de ware bevredi ging schonk deze hem toch niet. Jaren lang immers had hij journalistieke nei gingen gehad en toen hij 65 jaar was geworden in een periode, waarin de stichting van de groote warenhuizen viel achtte hij den tijd gekomen, om zich uit het zakenleven terug te trek ken en verhuisde hij naar het Groene- wegje 134, waar hij tot aan zijn dood gewoond heeft. Daar, aan het Groenewegje, van waar hij driemaal de Wagenbrug zag verbouwen, heeft hij volop gelegenheid gevonden, om zijn hartewensch in ver vulling te doen gaan. Daar greep hij naar de pen, om oude herinneringen aan het Vorstenhuis en aan oud-Den- Haag op schrift te stellen. Ook in de „Haagsche Courant” verschenen van zijn hand verschillende artikelen, waar in hij toestanden van weleer besprak en vooral de oprichting van diverse monumenten bepleitte. En met succes Want de heer Jochems, die altijd ge zond was en over een sterk geheugen beschikte, kon er zich op beroemen, den stoot te hebben gegeven voor de tot standkoming van verscheidene stand beelden in de residentie. Door middel van adressen en ingezonden stukken wist hij te bereiken, dat er een stand beeld van Johan de Witt op de Plaats kwam en verder het Willem II stand beeld op het Buitenhof en het Juliana van Stolberg-monument op het Louise de Colignyplein. Hij was ’t ook weer, die kwam met het plan, om een straat naar Thorbecke te noemen. Zijn ijve ren, om een monument voor dezen grooten staatsman op te richten, heeft echter tot zijn groote spijt geen succes opgeleverd. Steeds werkzaam als hij was zagen ook tal van boekjes van zijn hand het licht Deze door den boekhandel van Stockum uitgegeven werkjes hadden doorgaans betrekking op oude Haag- sche toestanden. Nog tot kort voor zijn dood heeft hij zich gewijd aan een boekje „18421940”, waarvan de druk proeven hem nog vorige week bereik ten, maar welks verschijning hij niet meer heeft mogen beleven. Na een val, nu ongeveer tien jaar geleden, welke een beenbreuk tenge volge had, kon hij zich niet meer als vóórdien, op straat begeven en moest hij in een invalide-wagentje vervoerd worden. Maar zijn geest bleef helder en wanneer wij hem dan eens opzoch ten. praatts» hij honderd-uit over al die oude dingen. Hij zat daar in de voor kamer voor het raam, op zijn oude plaatsje, met het gezicht naar de Wagenbrug. En achter hem was de muur vol-behangen met teekeningen en foto’s, souvenirs van jaren her. Vol trots wees hij dan op een foto van de Koningin-Moeder en van Prinses Ju liana, met hem in gesprek, genomen bij de onthulling van het Juliana van Stolberg-monumentHet zwarte kalotje een weinig scheef op het hoofd, druk gebaren makend met de handen, zoo zat hij daar en vertelde hij van den goeden ouden tijd, toen den Haag nog haast een dorp was, toen er in heel den Haag twaalf agenten waren en er 40.000 menschen woonden De publieke zaak had steeds zijn volle interesse. Hij volgde, wat er in Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levende, doet binnen vijf dagen na zijn verhuizing binnen de Gemeente daarvan aangifte aan het Gemeentebestuur. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en mon deling tusschen 12.30 en 2.30 uur: een overschoen, een pak Inh. linnen goed, een zwartgelakt damesrijwiel. merk .Travella”, een verchroomd damespols- horloge met ringketting en koord, een zwartgelakt Gazelle heerenrijwiel No. 257501, een blikken bus met olie, een bran der van petroleumkachel, een schroeve- draaier, een rijwielhandkap, een padvin- dersriem met vaste portemormaie inh. 6 cent, een broodtang, een ideWteitsbe- wijs No. 48 van ambt, der invoerrechten en accijnzen voor filmtoestel, een hulp boek bij leerboek der Duitsche Handels- corr. ten name van A. v. Gulik, een bruine heerenoverjas, een broodmes met verm. hoornen heft, een paarse dames sjaal, een kwartiermuts 6-V-39, 126, een rekenboekje en schrift, een blik, inh. zoute griotten, diverse handschoenen, sleu tels, ceintuurs en rijwielbelastingmerken. Bij de navolgende ingezetenen: een kinderwantje, de Mildestraat 3; een br. portemonnaie inh. zwemkaartjes, spoorkaartjes en geld, 2e v. Blankenburg straat 82; een rijwielpomp, Ringelberg, v. Galenstraat 22; een rijwielbelastingmerk ten name van Rietveld, de Roode, Flak- keeschestraat 125; een damesrijwiel frame nummer 25178, Werner, le de Riemerstraat 34; een zw. gelakt Batavier heerenrijwiel R 2361, v. d. Lintgaarden, Helmersstraat 31; een witte keeshond met br. led. hals band, Mol, Nieuwe Molstraat 40; een zak aardappelen, Dame, Plein 8; een tireede zilv. armband met koppen en figuren, Beljaars, v. Swindenstr. 47; een ring met sleutels, Ouburg, v. Amerongenstr. 106; een br. heerenportemonnaie inh. Lipssleutel, 3 Belg, geldstukken, Maria medaille en eenig Hollandsch geld, fil. Hus, Soest- dijkschekade 272; een bl. ceintuur, Leefrink, Bockstraat 73; een br. actetasch inh. witte slagersjas, Richel, Wilhelmina- straat 171 (Loosd.); een zw. kindercape, Strickling, Slachthuisdwarsstraat 3; een zwarte knoopoorbel, Spitzers, Spaarne- straat 49; een rijwielbelastingmerk, waar aan een veiligheidsspeld en een stukje zwart leder, Meijer, Weimarstraat 148; een ring met 2 sleutels. Burggraaf, Huij- genspark 27; een pakje schoon wasch- goed, Oostwoude, Multatulistraat 124; een zwart heerenrijwiel, Zegers-de Beijl, Antheunisstraat 140; een langharige witte hond, Rossmölder, Calandplein 19; een rijwielbelastingmerk in huls, Verspoor, Adelheidstraat 184; twee Rijksdistributie- kaarten, Gunzel, Fahrenheitstraat 124; een kinderbroche, de Wijn, Tulpeboomstraat 24; een actetasch inh. muziekboek, Ant. de Haenstraat 66; een kinderslede, van Leeuwen, Multatulistraat 96; een oorknop je, parel met zilv. klem. Meerkerk, Buijs Baliotstraat 63; een herdershond met hals band en penning No. 16498, de Wit, Heel- sumstraat 46; een vulpen, Parker, Loeb, v. Neckstraat 32; een paar br. led. motor- handschoenen, Visser-v. Weeren, Weis- senbruchstraat 332; een bril met br. hoor nen montuur, Buis, Maststraat 3; een dapesportem. met ritssi. en inhoud, Plugge, de Rijkstraat 44; een rozenkrans in étui, Haan, v. Wesenbekestraat 6; een rechter grijze nappa dameshandschoen, Grevestuck Middelburgschestraat 79; een Airedale terrier met gr. halsband, Reich, Ant. Duijckstraat 73 (tel. 555690); 6 hon den en 6 katten, Asyl, Nieuwe Haven 73. Opgevangen hi nden Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73. een j gedeelte hoek van de De wagen kon moest door den Politie wprden Hotel afgestapt -• Beren sbeïg, n te Aken. ’TX”!0 °PSebroken Ingediend is een wetsontwerp tot heffing van opcenten ten behoeve van de gemeenten op de winstbelasting. Wij ontleenen aan de toelichting: Het onderhavige ontwerp strekt tot het heffen van opcenten op de winst belasting ten bate van de gemeenten, en wel op denzelfden voet als thans op de dividend- en tantièmebelasting op centen worden geheven krachtens de wet van 26 Juli 1918, gewijzigd bij de wetten van 17 April 1925, en van 27 December 1926. Beoogd is, ten behoeve van de ge meenten in de toekomst eenzelfde op brengst wegens opcenten op de winst belasting te verkrijgen, als thans ver kregen wordt ter zake van opcenten op de dividend- en tantièmebelasting. We gens de onzekerheid van de totale op brengst der belasting, en ook daar de mogelijkheid bestaat, dat in het profijt der opcentenheffing zich eenige ver schuiving tusschen de gemeenten zal voordoen, is het wenschelijk, het aan tal opcenten na een jaar ervaring op nieuw vast te stellen. De verschillen tusschen het ontwerp en de bestaande wet zijn alle van ondergeschikten aard. In beginsel heeft de gemeente van aanslag, aangewezen door artikel 11 van het ontwerp „Wet op de winstbe lasting 1940” steeds aanspraak op op centen. In den regel zal deze gemeente (de gemeente van vestiging, of, zoo hier te lande een bedrijf wordt uitge- cefend de gemeente waar dit geschiedt) zelfs de eenige gemeente zijn, die aan spraak op opcenten heeft. In die aan spraak kunnen echter andere gemeen ten deelen. In zulk een andere gemeen te moeten dan twee vereischten ver vuld zijn: het aldaar gebezigd worden van een „vaste inrichting” en een ze kere t personeelssterkte als kenmerk van de belangrijkheid van de vaste in richting (en) op het grondgebied van de gemeente. Het ontwerp legt dan ook verband tusschen de inrichting en het personeel, in dier voege, dat in de gemeente ge regeld meer dan 10 personen aan de vaste inrichting (en) verbonden' en werkzaam waren. Door deze formulee- ring vervalt tevens de noodzakelijkheid van een afzonderlijke personeelslimiet voor het spoorwegbedrijf (in de be staande wet: meer dan 40 personen). Het rijdend personeel immers kan niet geacht worden aan een station „ver bonden én werkzaam” te zijn, tenzij het uitsluitend dienst doet op het em placement. VERNIEUWING FILTERINSTAL- LATIE ZUIDERBAD AAN TIJD GEBONDEN. De vorstperiode, veroorzaakt ver traging in de uitvoering van enkele belangrijke openbare werken. De bouw van het viaduct Wetering- kadeSchenkkade is, voorzoover het de werkzaamheden ter plaatse betreft, nu reeds ongeveer drie weken geheel stilgelegd. Inmiddels gaat echter het vervaardigen van de staalconstructie in de fabriek der fa. Smulders te Schiedam voort. De opleveringstijd van het geheele werk zal niettemin moeten worden verruimd. Men is hier bij gelukkig niet aan een bepaald tijd stip gebonden. Anders staat het met de vernieuwing en vergrooting van de filterinstallatie van het Zuiderparkbad. De voltooiing van dit werk is uiteraard gebonden aan den aanvang van het badseizoen. Er zal een nieuw schema voor de uit voering moeten worden ontworpen, waarbij een versneld tempo wordt toe gepast Het verloop van de storende weers omstandigheden is vooralsnog niet te overzien, maar het is wel de bedoeling, dat de vernieuwing tijdig gereed komt. De Gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Maandag 5 Februari nam. half twee. De agenda vermeldt o.m. de benoe ming van eén directeur van het Gem Electrisch Bedrijf, het voorstel zetting van het tweede gymnasium in en het voorstel om het van Maat- over 1939 te Naar ons wordt medegedeeld ziet hef er voor hen, die morgen wilden benut ten om een schaatsentocht te maken vrijwel hopeloos uit, omdat het ijs door sneeuwval over het algemeen zeer verf heeft te lijden gehad. Dit geldt voor de geheele provincie Zuid-Holland. Wat de Gouwzee betreft de mogelijk heid om naar Marken te komen be staat, doch al is de sneeuwlaag aldaar dunner, bepaald fraai kan men ook daar het ijs niet noemen. De ijsbanen. De banen van de Nieuwe ’s-Graven- haagsche IJsvereeniging zijn vanoch tend sneeuwvrij gemaakt Om 1 uur werden zij weer opengesteld. Ook op de baan van de Haagsche Ijsclub is de sneeuw geruimd. Deze werd om half elf vanochtend geopend. Op de vijvers kon heden eveneens gereden worden. De ijs baan aan de Broekslootkade is heden en morgen, ook des avonds, geopend, en de ijsbaan op het V.U.C.-terrein he denavond en morgen. Nadat Prinses Juliana gisteravond in den Leidschen schouwburg een tweede voorstelling had bijgewoond van de comedie „Artisteningang”, nam zij vanochtend als oud-studente deel aan den feestelijken intocht der leden en reünisten van de verèeniging van vrouwelijke studenten te Leiden, ter gelegenheid van haar achtste lustrum. De treinen uit de richting Amster dam, den Haag en Utrecht voerden tusschen half elf en elf uur ongeveer 450 reünisten naar Leiden, die daar welkom werden geheeten door onge veer zeshonderd leden van de V.V.S.L. en het Leidsche politie-muziekgezel- schap, dat bij iederen binnenkomenden frein het clublied ten gehoore bracht. Ruim elf uur traden de reünisten naar buiten langs een bereden fraaie eerewacht van 24 V.V.S.L.-leden en be groet door het lovivat. Be Prinses was gekleed in een een- voudigen zwarten mantel met zwarten hoed. Zij liep in de groep van haar studiejaren. Na een korte wandeling door de be- vlagde binnenstad, waarbij voor het clubgebouw het V.V.S.L.-lied en voor ”e academie het lovivat werd gezon gen, scheidden d? reünisten, onder wie he Prinses, zich op de Breestraat van en stoet af O[m in café-yestaurant „In “e vergulden Turk” den koffiemaaltijd e gebruiken) De leden deden zulks in café-restaur^nt „Het Schippershof”. tr r 1 ffn ing *n het Oranjehuis. Ook hierbij Prinses

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17