De slag aan het Ladoga meer No. 17478. Nederlandsch schip gestrand Russische doorbraakpoging mislukt 1940. Zaterdag 27 Januari. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND 1 Martin s Cafeteria mijl terreinwinst ueen Het Finsche legerbericht Geen onmiddellijk Amerikanen in vreemden krijgsdienst Menu 1.00 Tsjechische minister naar Frankrijk gevlucht Het Duitsche leger bericht Het Russische leger bericht gevaar De Fransche leger- berichten Zwitserland en de econo mische 00 Interview met den bondspresident Duitschland de beste afnemer Nieuwe arrestaties in het z Zij verliezen hun staatsburger schap niet 5 V BUITENLAND BINNENLAND Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 - EERSTE BLAD. protectoraat Een Duitsch kanon, dat 250 k.m. ver schiet? L Dit nummer bestaat uit ZES bladen het Koloniaal Bijblad en het Zondagsblad „Kikeriki” CHINA. Koorsch schip voor swatau AANGEHOUDEN. De strijd om de Roemeensche petroleum HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIÉN: PRIJS DEZER COURANT: Vijfde blad, pag. 2. OVERZICHT. Eerste blad, pag. 2. De evacuatie van kinderen. zij Vijfde blad, pag. 1. strekt worden. Groote Russische verliezen. belang I de Duitsche j 2 „Sarkani” I» Chicken Salad Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeuki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3-Franco per post met Mode blad f4.zonder Modeblad 3.75- Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 ct. Het Finsche legerbericht van giste ren luidt: „Op de Karelische landengte heeft de vijand des ochtends getracht over de bevroren meren van Muolajarvi en de rivier de Taipale met betrekkelijk zwakke strijdkrachten de Finsche linies aan te vallen. De aanvallen werden af geslagen. Ten Noord-Oosten van het Ladoga- meer blijft de vijand voortdurend druk op de Finsche stellingen uitoefenen. Hij valt hier thans i reeds vijf dagen vergeefs aan. van van den Het Japansche departement van ver keerswezen heeft bepaald, dat Japan sche schepen geen dienstplichtige pas sagiers uit oorlogvoerende landen meer mogen vervoeren. Verschenen is de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer betreffende de begrooting van Sociale Zaken. Derde blad, pag. 2. Op 97-jarigen leeftijd is hier ter stede overleden de heer M. Jochems, bekend als „De Oude Hagenaar”. Vijfde blad, pag. 1. V V V V V V V V V V V V V s V V V V V V V V V V V V Versche Champignonssoep Tarbot meunière v.a. .sca Beefsteak v. d. Haas Tirolienne p. frites Padding diplomat Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Volgens berichten uit Helsinki is het Russische offensief bij het Ladogameer mislukt. De aanvallers hebben opnieuw zware verliezen geleden. Eerste blad, pag. 1. Vijfde blad, pag. 2. Minister Churchill hield een radio rede te Manchester. Eerste blad. pag. 2. Vier koopvaardijschepen, 3 neutrale en een van Fransche nationaliteit, zijn gisteren in de Noordzee en op den Atlantischen Oceaan getorpedeerd. Een groot aantal opvarenden wordt vermist. Eerste blad pag. 2. Moskou verleent onder scheidingen. Het presidium van den hoogsten sov jet heeft de orde van de Roode vlag toegekend aan het 81.ste regiment berginfanterie wegens voorbeeldig uit voeren van de bevelen en betoonde dapperheid en moed van de mannen bij den strijd tegen de Finsche witte garden. De titel „held der sovjet Unie” is verleend aan zeven manschappen en bevelvoerders, die tevens gedecoreerd zijn met de orde van Lenin en de me daille van de gouden ster; 891 bevel voerders en manschappen van het roo de leger, die zich bijzonder hebben on- Ingediend is een wetsontwerp tot de heffing van opcenten ten behoeve van de gemeenten op de winstbelasting. Vijfde blad, pag. 1. Prinses Juliana heeft vandaag de viering van het achtste lustrum van de vereeniging van vrouwelijke stu denten te Leiden bijgewoond. Vijfde blad, pag. 1. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Aan het Oostelijk front verder leven dige activiteit van patrouilles. Aan den Oostelijken oever van het Ladogameer heeft de vijand gesteund door artillerie, ettelijke malen de ver sterkingen van Manssila aangevallen. Alle aanvallen zijn afgeslagen, de vijand liet voor de Finsche stellingen meer dan 100 dooden achter. Van an dere punten wordt niets van beteekenis gemeld. In de lucht: Niets te melden.” ovxuctcn, Aan ondersteunden zal weer goed- wapens zijn geroepen koope margarine en goedkoop vet ver- United Press meldt uit Washington President Roosevelt heeft op een persconferentie medegedeeld, dat het departement van justitie heeft vastge steld, dat slechts die Amerikanen, die in vreemden krijgsdienst gaan, hun na tionaliteit zullen verliezen, die den eed van trouw aan de betreffende buiten- landsche natie afleggen. De president zeide. dat in het tegenover gestelde ge val Amerikanen in vreemde legers kun nen strijden zonder hun Amerikaansch staatsburgerschap te verliezen. Wel maken zij zich schuldig aan overtreding van de Amerikaansche wet. Zij kunnen hiervoor gestraft worden. Op een vraag hoe de kwestie met Finland was. antwoordde de president, dat Finland niet als belligerent werd beschouwd aangezien in het Finsch- Russische conflict geen sprake is ge weest van een oorlogsverklaring. De Tsjechische minister van land bouw en de leider van het prijzen- contrólebureau in het protectoraat zijn naar het buitenland gevlucht. Eerste blad, pag. 1. De Eerste Kamer heeft haar voorloo- pig verslag uitgebracht over de Justitie- begrooting en daarin aangedrongen op snellere en strengere berechting van excessieve uitingen. Zesde blad, pag. 1. Ter benoeming van een directeur van het Gëm. Electrisch Bedrijf, be velen B. en W. in de eerste plaats aan den tegenwoordigen adjunct-directeur, ir. M. S. H. Trooster. Vijfde blad, pag. 1 Het opperbevel van weermacht deelt mede „In het Westen bedrijvigheid van patrouilles en artillerie, alsmede con- trólevluchten bij de Duitsch-Fransche grens. Door voortdurend succesvolle Duit sche oorlogsvoering ter zee is alleen op 25 Januari meer dan 20.000 ton scheepsruimte tot zinken gebracht. Bo vendien heeft een Duitsche duikboot ter hoogte van Oporto twee stoomsche pen, welke in een Britsch convooi voe ren. tot zinken gebracht. De door de Britsche pers verbreide bewering, vol gens welke zich Duitsche troepen in Russisch Oost-Galicië zouden bevin den, is onwaar.” Het Nederlandsche motortankschip ..Mamura" is door een explosie getrof fen. Het schip is niet gezonken en vaart door naar Duins. Vijfde blad, pag. 2. Een typhoon teisterde enkele desa’s in het regentschap Tjilatjap (Midden- Java). Honderd huizen werden vernield. Een vrouw werd gedood en een aantal personen werd gewond. Eerste blad, pag. 3. Het Russische legerbericht van gis teren luidt: „Vandaag heeft niets van plaats gegrepen op het front”. De Nederlandsche kolenboot ..Otto land", op weg van Sluiskil naar Sun derland, (Noordoostkust van Engeland), is nabij deze laatste haven gestrand. Het schip verzocht slecpbootassistentie en een reddingboot. Over de stranding van de „Ottoland” nabij Sunderland vernemen wij, dat de kapitein gisteravond om half negen seinde, dat er geen onmiddellijk gevaar voor schip en opvarenden was. De „Ot toland" voer in ballast. rk: „Ottoland" ex „Sarkani” ex „Sint B. en W. hebben den Gemeenteraad voorgesteld het subsidie over 1939 aan Maatschappelijk Hulpbetoon te ver- hoogen met 555.000 en ter dekking van dit bedrag op de begrooting voor 1939 verschillende ramingen te ver lagen. Tweede blad, pag. 3. Het Fransche legerbericht van gis teravond luidt„Niets te melden." Het Fransche legerbericht van he denochtend luidt„Niets te melden.” Alle aanvallen zijn afgeslagen en de Finnen hebben al hun posities behouden. Deze aanvallen hebben den Russen zeer groote offers ge kost: Verscheidene compagnieën zijn vernietigd, honderden dooden bleven op het slagveld. De Finsche troepen hebben voorts verscheidene Russische colonnes, waarbij 400 paarden, vernietigd. cas, die vroeger minister van Sociale Zaken was, stonden bij hooge Duitsche kringen zeer goed aangeschreven, al dus voegt onze Praagsche correspon dent aan deze berichten toe. Vooral Necas had de reputatie, dat hij op recht streefde naar een oplossing van de vele problemen, welke gerezen wa ren tusschen Tsjechen en Duitschers. Dat deze twee mannen zich gevoegd hebben bij.de Tsjechische emigranten zal ongetwijfeld de strengere maatre gelen, welke dr. Frank in zijn rede van den tweeden December, waarin hij de Tsjechen waarschuwde tegen „dubbeltongigheid”, heeft aangekon- digd, bevorderen. De Duitschers hebben nu het prij- zencontrolebureau in handen, dat se dert de instelling in September bezet was met 80 percent officieren van het vroegere Tsjechische leger. Havas verneemt van de Duitsche grens uit Tsjechische bron, dat de vroegere perschef van het Tsjechische departement van buitenlandsche zaken, Hajek, de gewezen burgemeester van Praag, Zenkl, en de hoofdredacteur van de „Pritomnosk”, dr. Peroetra, in het concentratiekamp Buchenwald zijn opgesloten. De vroegere hoofdre dacteur van de „Slovenska Hlas”, Ru- binski, is er in geslaagd, uit Praag naar het buitenland te vluchten. United Press meldt uit Praag: President Hacha heeft den Tsjechi- schen minister van landbouw dr. La dislav Feierabend ontslagen, evenals den Tsjechischen chef van ’t prijzen- controlebureau dr. Necas, die naar wij vernemen naar Frankrijk gevlucht zijn via Slowakije en Hongarije op 22 Januari. Rijksprotector von Neurath heeft den Tsjechischen minister van justitie dr. Krejci de portefeuille van land bouw gegeven. Het Tsjechische prij- zencontrolebureau is onder leiding ge steld van den Duitschen regeerings- commissaris dr. von Busse. In de pers zal niets over deze maat regelen gepubliceerd worden. Over de onmiddellijke oorzaak van de vlucht van Feierabend en Necas is niets be kend. In goedingelichte kringen verwacht men, dat een en ander een verstrekken- den invloed zal hebben op de officieele relaties tusschen de Tsjechen en de Duitschers, die sedert het begin van deze maand een beteren keer genomen schenen te hebben. Zoowel dr. Feierabend als dr. Ne- Volgens ..Stockholm’s Tidningen” is de reden van de hardnekkigheid, waarmee de Russen op’ het Ladoga-front aanval len, gelegen in het feit, dat hun toe stand zeer gevaarlijk wordt, indien het offensief mislukt. Het blad schat, dat bij de jongste gevechten 5000 Russen gedood zijn. De sovjet-tróepen strijden zeer moedig, maar de aanvoer van munitie laat veel te wenschen over. staat zullen te forceeren. Geen fooien! 10/to aan de Cassa Ward Price, de „Daily Mail”-corres- pondent, heeft een onderhoud gehad met bondspresident Pilet Golaz. De president zeide, dat het Zwitsersche volk besloten is zijn onafhankelijkheid te verdedigen. „Indien eenig land zou trachten druk op ons uit te oefenen, zouden wij ons daartegen verzetten met al onze macht, welke aanzienlijk is”, zeide hij. Ten aanzien van den economischen oorlog verklaarde de president, dat het niet altijd mogelijk is, voltooide pro ducten uit te voeren naar de landen, welke er de grondstoffen voor gele verd hebben, zooals de geallieerden dat zouden willen. „Indien, aldus vervolg de hij, de geallieerden onzen fabrieken de grondstoffen willen onthouden, om dat zij niet wenschen, dat wij bijdra gen aan de Duitsche oorlogsvoering, zullen die fabrieken het bedrijf staken en werkloosheid en alle gevaren daar van zullen het gevolg zijn. Wij wen schen geen voordeel uit den oorlog te trekken, wij willen slechts onzen nor malen handel behouden.” De „Daily Telegraph” meldt uit Brus sel, dat de Duitschers een 28 c.m. kanon hebben vervaardigd, dat projectielen van 300 k.g. 250 k.m. ver kan schie ten. Hiermee zou het dus mogelijk zijn van het vaste land af Londen en om geving te beschieten. De loop van dit reuzenkanon is ruim 35 meter lang. De aanvangssnelheid van de projectielen is 1800 meter per seconde. Zij worden in de stratosfeer, waar de weerstand practisch nul is ge schoten, zoodat de snelheid daar onver anderlijk blijft. De projectielen berei ken een hoogte van 60 k.m. Dit kanon is na lange jaren proefnemingen ontstaan uit dat Laon, waarmee de Duitschers in wereldoorlog in staat waren 118 k.m. ver te schieten, zoodat zij daarmee Parijs konden treffen. Volgens het blad hebben dergelijke reuzen kanonnen niet de geringste mili taire waarde. De Finsche minister van sociale za ken, Fagerholm. is gisteren uit Stock holm te Kopenhagen aangekomen, ten einde het .vraagstuk der evacuatie van Finsche kinderen te bespreken, evenals hij dit in Zweden en Noorwegen ge daan heeft. Fagerholm verklaarde, dat geen en kele Finsche stad meer veilig is, met het oog op de Russische vliegtuigen, welke zelfs des nachts bombardeeren. en dat de kinderen in Scandinavië ondergebracht moeten worden vóór de winter, de tijdelijke bondgenoot van Finland, ten einde is. Finsch schip beschoten. Een te Kristiansand binnengeloopen Finsch stoomschip heeft gemeld, dat het kort na het vertrek uit een Fin sche haven door een Russisch vlieg tuig met machinegeweren was bescho ten. Er waren echter geen slachtoffers gevallen. Het is nu reeds de zevende dag, dat de Russen den slag aan het Ladogameer voortzetten, terwijl zij tot dusver geen mijl terreinwinst konden boeken, ondanks het ver bruik van manschappen en ma teriaal. Gezien de zorgvuldige voorbereiding van deze actie en de druk, welke de Russen er achter gezet hebben, kan men wel consta- teeren. dat het mislukken van de eigenlijke bedoeling van dezen slag, n.l. de groote omtrekkende beweging om de Mannerheimlinie. een Russische nederlaag beteekent. Neutrale militaire waarnemers zijn van meening, dat de Russen zelfs wanneer zij hun pogingen voort zetten. thans niet in zijn een doorbraak nadat de Finnen de eerste schok ken van dezen aanval hebben op gevangen. Men verwacht, dat de kracht van den aanval van nu af zal verminderen. derscheiden tegen de Finsche witte garde, zijn met medailles onderschei den. Een Lotta gedécoreerd. United Press meldt uit Uleaborg Gedurende de paar laatste dagen is het voorgekomen, dat de Russen een klein Finsch stadje in het binnenland, waar maarschalk Mannerheim tijdelijk zijn hoofdkwartier opgeslagen had. bombardeerden. Gedurende de lunch werd lucht alarm gegeven en slechts weinige oogenblikken daarna explodeerden de eerste bommen. Iedereen begaf zich snel naar de schuilplaatsen of naar den kelder, behalve de maarschalk. Toen zijn officieren er bij hem op aan drongen, zeide hij „Indien Finland mij noodig heeft, zal ik leven, indien niet, waarom naar de schuilkelders gaan" en hij zette zijn maaltijd verder voort. Nieuwe ontploffingen deden het ge bouw op zijn grondvesten trillen en sommige ruiten sprongen aan stuk ken. Alle Lotta’s, die als diensters werkzaam waren, waren eveneens naar de schuilkelders gegaan met één uitzondering. Dit meisje stond er op. den veldmaarschalk te blijven bedie nen. Toen de maaltijd en ook het bom bardement voorbij was. riep de maar schalk het meisje bij zich en spelde haar persoonlijk de medaille voor moed op haar uniform. Zij is het eerste Finsche meisje, dat in dezen oorlog voor moed gedécoreerd wordt. De United Press-correspondent Webb Miller bericht van het front in Fin land Het Noorsche stoomschip „Sandvi- *eh” heeft gemeld, dat het Woensdag Swatau door een Japanschen tor- ’tepojager is aangehouden. Aan de Engelsche kust is het Neder landsche vrachtschip „Ottoland” ge strand. Gemeld wordt, dat het schip weer vlot is gekomen. Eerste blad, pag. 1. Vijfde blad, pag. 2. »»»»»»»»»»»»»»»»v A V A A Spuistraat 39 Den Haag a I s 3K A A A a A a A A A A A A A A A Jansland" meet 2202 bruto ton. Het schip behoort toe aan de Scheepvaart en Steenkolen Maatschappij N.V. te Rot terdam en werd in 1916 op de werf van Jan Smit Czn., te Alblasserdam ge bouwd. De „Ottoland” heeft reeds een bewo gen loopbaan achter den rug. Jarenlang heeft het schip als „Sint Jansland” harden dienst gekend in de kolenvaart op Engeland. Tijdens den Spaanschen burgeroorlog werd het schip verkocht en omgedoopt in „Sarkani”. Het deed toen van zich spreken als blokkadebre- ker. waarbij menig hachelijk avontuur werd beleefd. Na den oorlog werd de „Sarkani” weer door de oude reederij. de Scheep vaart- en Steenkolen Maatschappij te Rotterdam, teruggekocht en onder den naam „Ottoland” in de vaart gebracht. Terwijl men aan het Westelijk front nog altijd aan de voorbereiding van de verwachte groote krijgsverrichtingen werkt, trachten op het oogenblik de geallieerden den economischen oorlog tegen Duitschland te voeren. Zijner zijds poogt het Derde Rijk zich uit de gevaarlijke omknelling van de blokkade los te maken. Tot de producten, die het allereerst noodig heeft, behoort petro leum. Sinds het duidelijk werd, dat Rusland niet in staat is Duitschland de be loofde hoeveelheden te verschaffen, gaan er geruchten, dat de bronnen in Galicië en Roemenië het ontbrekende zullen moeten aanvullen. Men brengt de reorganisatie door de Roemeensche regeering tot stand gebracht in de petroleumindustrie, in verband met de Duitsche poging grooter hoeveelheden uit Roemenië te importeeren. Onlangs werd gemeld, dat dr. Clodius. de Duit sche onderhandelaar te Boekarest, in dat opzicht gunstige resultaten wist te bereiken. Omtrent de beteekenis van de jongste maatregelen van de regee ring te Boekarest, heeft het Roemeen sche gezantschap te Bern een mede- deeling aan de pers doen toekomen, waarin o.a. wordt gezegd, dat de controle- en distributiemaatregelen niet onder druk van een buitenlandsche mogendheid werden getroffen. Zij heb ben geenszins ten doel de eene oorlog gerende partij boven de andere te bevoordeelen. Het gaat uitsluitend om interne bestuursmaatregelen. Voorts wordt er op gewezen, dat het ingestelde petroleumcommissariaat niet bevoegd is de verdeelingsquota voor het buiten land te veranderen en ook niet in staat is de petroleumpolitick of de algemeene politiek des lands op eenigerlei wijze te beïnvloeden. Roemenië is zich bewust van zijn neutraliteitsverplichtingen, evenzoo van zijn economische belangen, welke het te verdedigen heeft. Tot zoo ver deze officieele mededeeling. Bekend is, dat er veel Fransch en Britsch kapitaal belegd is in Roemeen sche petroleummaatschappijen. In vre destijd betrokken Duitschland en Italië tezamen 60 procent van den geheelen Roemeenschen uitvoer, terwijl Engeland en Frankrijk samen slechts 10 procent van de olieproducten voor hun reke ning namen. Nu de oorlog het bezit van petroleum des te waardevoller maakt, zullen de geallieerden er alle belang bij hebben, dat zoo min moge lijk Roemeensche petroleum naar Duitschtand zal gaan. Er zal nu een hevige concurrentiestrijd op de Roe meensche petroleummarkt gevoerd wor den. De ondernemingen, die met Fransch en Britsch kapitaal werken, zouden hebben te zorgen voor de be voorrading van Duitschland. Zal Roe menië zijn gewone afnemers der voort brengselen van het land voor het hoofd stooten en den geallieerden de beschik king laten over het grootste deel der voorraden Zullen de geallieerden Pressie op Boekarest uitoefenen om te Voorkomen, dat de nieuwe regeling in Roemenië er toe leidt, dat de voorzie- Ping van Duitschland wordt uitgebreid? Miemaai vragen, welke nog in de toe komst besloten liggen. Van geallieerde zijde wordt te kennen gegeven, dat ei geen plan bestaat pressie op Roemenië Pit te oefenen. De geallieerden staan eehter voor het probleem te verhinde- rer>. dat eenige Duitsch-Roemcensche overeenkomst indruischt tegen de be staande verdragen van Frankrijk en Engeland met Roemenië. Anderzijds is Pt’ Duitsche opvatting, dat Roemeen- Sche olie voor het Derde Rijk nood zakelijk is en dat niets het kan belet ten overeenkomsten te treffen om tot het doel te geraken. Het petroleumvraagstuk is zeer be langrijk en dringend voor Duitschland, 2oodat de huidige oorlog als het ware een petroleum-oorlog wordt, waarbij het belang van andere olieproduceeren- Pe gebieden als de Kaukasus. Irak en kan in het oog springt. Engelsche militie-troepen aan het front aangekomen. Uit Londen meldt Reuter, dat de eerste groep dienstplichtige soldaten, die onder de krachtens de wet van verleden jaar op den militairen dienstplicht, aan het Westelijk front zijn aangekomen. Zij behooren tot het Gloucester-regiment.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1