OPEL Gladheid eischte slachtoffers lil k UIT DE OMSTREKEN Gistermiddag eenige ernstige ongelukken GEMENGD NIEUWS TRUCKS ssf.ï.'5? v, S' Bevrijdt L van SPIERPIJN door de warmte verwekkende THERMOGENE Een persoon gedood en velen gewond VOOR HELDERE WASCH TWEEDE BLAD, PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 27 JANUARI 1940. den K Goederenwagen ontspoorde toen sneltrein passeerde VAN L1EFDESMEDELUDEN TOT RATS, KUCH EN BOONEN SPOORWEGONGEVAL BIJ KOEKANGE SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER GEMEENTERAAD Doodelijke autobotsing te Groningen Hevige autobotsing op Rijksweg naar Leiden Op den Rijksstraatweg Leiden den Haag, onder de gemeente Oegst- geest, zijn gistermiddag omstreeks kwart voor vier een militaire en een personenauto met elkaar in botsing gekomen, tengevolge waar van drie personen zeer ernstig en twee minder ernstig zijn gewond. De militaire auto, bestuurd door den dienstplichtige Rijne, afkomstig uit Amsterdam, thans gelegerd te Driehuis. Westerveld, kwam uit de richting ’s-Gravenhage. Zij reed met een snel heid van ongeveer 60 kilometer. De be stuurder wilde eep voor hem rijdende auto passeeren, waarvoor hij den wa gen op het middengedeelte van den weg stuurde. De auto slipte echter en schoof naar links. Juist naderde uit de richting Haarlem een personenauto met groote snelheid omstanders schatten de snelheid op ongeveer 100 kilometer welke bestuurd werd door den heer P. Schipper te Rotterdam. De wagens botsten met groote kracht tegen elkaar. De gevolgen waren verschrik kelijk. Beide auto’s werden totaal ver nield De heer Rijne werd zeer ernstig aan het hoofd gewond en heeft ver moedelijk een schedelfractuur. Zijn toe stand baart zorg. De heer Schipper werd met een ingedrukte borstkas en een kaakfractuur opgenomen. Van de overige inzittenden van de personen- I TOC FRUITWEG28 VEILING VAN VASTE GOEDEREN Gunning 30 Januari. RECLAMES. RECLAMES. F»J Geen persoonlijke ongelukken zal de Rijswijk in cijfers. van man van H. Brunt, 80 j. zwarte Slippartij te Zeist idem 6200; idem idem Notaris F. L. met erf 3, en -1- Op den spoorweg tusschen Meppel en Hoogeveen is gisteravond een ongeval gebeurd, dat hoogst ern stige gevolgen had kunnen hebben, doch dat op het nippertje goed is afgeloopen. uit toe. den van ver een een In de week van 20-27 Januari zijn 2 personen bij verkeersongelukken in ons land gedood Twee personen zijn het slachtoffer van verkeersongelukken geworden in de afgeloopen week. Men zou zich bijna afvragen of ons land op het punt staat, den idealen verkeerstoestand te berei ken, ivaarin voetgangers, fietsers en auto’s zich zonder gevaar voor elkaar of zichzelf kunnen voortbewegen. Het is echter niet zoo mooi als het lijkt. Al gebeurden er slechts twee onge lukken met doodelijken afloop, er deden zich ook vele meer of minder ernstige ongevallen voor, waarbij talrijke per sonen gewond werden. Vooral gisteravond is dit het geval geweest, door de plotseling weer opge komen gladheid op den weg. Tot waarschuwing van automobilisten diene, dat dikwijls tengevolge van de rulle sneeuw de dynamo’s van wiel rijders niet werken, zoodat ook de roode achterlichten niet branden. LEIDSCHENDAM. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente is in openbare vergadering bijeen geroepen op Donder dag 1 Februari des avonds om half 8. RIJSWIJK. Ingekomen stukken. was een H. Stokman, Te Zeist deed zich tengevolge van het gladde wegdek een Slippartij van auto’s voor, waarbij een 11-jarige jon gen een hersenschudding en een kaak- fractuur bekwam. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Een in de richting de Bilt rijdende auto, wilde op den Utrechtscheweg na het links inhalen van een bestelauto weer naar rechts rijden. Hierbij slipte de auto en zij kwam dwars op den weg te staan. Op dat oogenblik kwam uit de rich ting de Bilt een andere personenauto aanrijden, waarvan de bestuurster remde om een aanrijding te voorko men. Ook deze wagen slipte echter en beide wagens botsten met een hevigen slag tegen elkaar. De bestuurster kreeg een wond aan het gelaat, haar zoon een hersenschudding en een kaakfractuur en de bestuurder van de andere auto een niet ernstige hoofdwonde. Beide wagens werden zwaar bescha digd. Ondanks den oorlogstoestand een vrij goed jaar voor Rijswijk. 6200; idem ƒ6200; iJ Terugkomst overlevenden van „Sliedrecht” uitgesteld De directie van de N.V. Phs. van Ommerens Scheepvaartbedrijf te Rot terdam bericht, dat zij uit Londen de mededeeling heeft ontvangen, dat het vertrek van de vijf overlevenden van de „Sliedrecht” uit Londen naar Ne derland is uitgesteld wegens nog te vervullen formaliteiten. mevrouw Kraaijeveld er het ernstigst aan f 6200; idem 60—62 -- j-ko —54 WW, «UClll 46 ƒ6200; idem 40-43 De „Everoja” vlot gekomen Gisteravond bij vloed is ’t den sleep- booten „Neptunus” en „Bornrif” van de reederij Doeksen gelukt het gister nacht op de noordwestgronden gestran de Letlandsche s.s. „Everoja” vlot te brengen. Het schip bleek niet gebro ken te zijn. De gezagvoerder van het Letland sche schip heeft besloten op eigen kracht naar Rotterdam te stoomen, waar het schip vermoedelijk zal wor den gerepareerd. In verband hiermede zijn de beide sleepbooten en de reddingboot naar hun standplaatsen teruggekeerd. Geen ziekte, maar inbraak Een dezer dagen werd een dame in Amsterdam Zuid opgebeld. Men deelde haar mede, dat haar man op kantoor onwel was geworden. Of mevrouw direct wilde komen. Toen zij op het kantoor kwam, bleek haar man in den besten welstand te zijn en opgelucht ging mevrouw weer naar huis. Tijdens haar afwezigheid echter was in de woning ingebroken. De kasten waren doorzocht en een kistje, inhou dende eenige honderden guldens en een spaarbankboekje, werd vermist. lingen in scholen van aangrenzende ge meenten konden worden ondergebracht. De burgerij toonde o.a. door oprichting van militaire tehuizen en het comité voor O. en O. al het mogelijke te willen doen om het de militairen zoo aangenaam mo gelijk te maken. In het afgeloopen jaar is gebleken, dat de bevolking in meerdere mate door drongen is van de noodzakelijkheid van het voorbereiden van de bescherming tegen luchtgevaar. Over de geheele ge meente zijn blokbrandweers en eerste hulpposten ingesteld, terwijl een 700tal vrijwilligers zich voor de bediening hier van heeft opgegeven. Ook de Luchtbeschermingsdienst heeft niet stil gezeten. Behalve de bestaande schuilkelders zijn in den loop van het jaar nog 15 schuilloopgraven gemaakt, terwijl een viertal particuliere kelders als schuilplaats werd goedgekeurd. Omstreeks vijf uur zijn door tot nog toe onbekende oorzaak op den Fries- schenstraatweg te Groningen, nabij de melkfabriek „de Ommelanden”, twee vrachtauto’s met elkaar in botsing ge komen. De eene wagen werd bestuurd door den 21-jarigen R. de V. uit Gro ningen. Deze werd zoo ernstig gewond, dat hij tijdens het overbrengen naar het Academisch ziekenhuis overleed. Zijn metgezel, de 20-jarige T. v. g. -., uit Leeuwarden, werd licht gewond en kon na in het Academisch ziekenhuis te zijn verbonden, naar zijn woonplaats terugkeeren. De afd. Voorburg van het Ned. Roode Kruis zal op Donderdagmiddag 1 Februari den alhier gelegerden militai ren een filmvoorstelling aanbieden. Ten nadeele van M._ M., alhier> zijn van zijn erf aan de Brasserskade 11 kippen ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Gevonden voorwerpen. Een sleutel, A.K.A.O. 4475, rijwielbelas- tingmerk en een geldstuk. Inlichtingen bureau van politic, eiken werkdag van 10 tot 12 uur. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen op het politiebureau: blauwe nappa dameshandschoen, zwarte portemonnaie, twee rijksdistributie- kaarten, een bos sleutels en portemonnaie. een bril met hoornen montuur, een knop van een damesparapluie. een vermoedelijk zilveren broche, een 'schaats, een dames- rijwiel met duo, een pakje met inhoud: schoolétui en mondharmonica. Opgevangen dieren: een klein pinchertje, een gladharige fox-terrier, een langharige hond, een schaap. De eerste aardbeien In prettige tegenstelling met de sneeuw en koude zijn gisteren door den kweeker P. Vis aan de veiling te Wate ringen de eerste aardbeien aangevoera. Deze eerstelingen brachten 16 cent per stuk op. De aardbeien waren gekweekt met behulp van electrische verwarming en belichting, onder de deskundige leiding van ir. Brueckman op het laboratorium van de Technische Hoogeschool te Delft. In het R. K. Vereenigingsge- bouw* houdt Zondagavond a.s. de ontdek kingsreiziger dr. Julien, een lezing met lichtbeelden en film over de Pygmeeën van Midden-Afrika. Gisteravond kwam de Raad dezer ge meente onder voorzitterschap van burgemeester, mr. J. A. G. M. Hellenberg Hubar, in openbare gadering bijeen. In deze eerste vergadering in het nieuwe jaar gaf de voorzitter een overzicht van hetgeen in het afgeloopen jaar in de ge meente is voorgevallen. Ook in deze gemeente hebben de oorlog en de oorlogsdreigingen zich doen ge voelen. Vele maatregelen moesten worden genomen, terwijl een groot aantal in woners in de weermacht is opgenomen. Hoewel de scholen ook hier gedurende eenigen tijd door militairen werden bezet, Is het onderwijs niet in belangrijke mate WASSENAAR. Gevonden voorwerpen. Aan het politiebureau te bevragen des morgens van 9 tot 12 uur: twee portemon- naies met inhoud, drie brillen, twee huis sleutels, een autoplaid, diverse handschoe nen, een hondenriem, een wieldop van een auto, een kleedje, twee ringen met sleutels, een fototoestel in étui, een étui van een fototoestel, twee sleutels, een rijwielbelastingplaatje, een polshorloge, een heerenfiëts. Voorts vier honden en twee zwanen. Het verkeer langs één lijn hervat. Vanmorgen vroeg waren de werk zaamheden zoover gevorderd, dat het verkeer langs het opgaande spoor, van Zwolle naar Groningen, kon worden hervat. De treinen van en naar Gro ningen hadden vertraging, doch van groote beteekenis mocht dit niet wor den genoemd. De goederenwagen, wel ke ontspoord was en binnën het pro fiel van de baan naar Groningen was gekomen, kon op de rails worden ge zet, zoodat het verkeer langs één lijn kon worden geleid. Van den goederentrein van Gronin gen naar Meppel, welke om 22.08 van het rangeerterrein Onnen nabij de Groningsche hoofdstad vertrekt, ont spoorde omstreeks kwart voor twaalf, tengevolge van het breken van een wielas, tusschen Koekange en Meppel een goederenwagen. Deze kwam links buiten de rails te staan. Op hetzelfde oogenblik passeerde trein 135, die de laatste verbinding tusschen Amsterdam en Groningen on derhoudt en uit Zwolle 27 minuten over tijd was vertrokken, dit punt. De ontspoorde goederenwagen stond juist binnen het profiel van het op gaand spoor, zoodat hij den sneltrein licht raakte. De rijtuigen van den snel trein een stoomtrein werden door deze aanraking beschadigd en verscheidene ruiten moesten het ont gelden. Reizigers werden evenwel niet gewond. Met groote vertraging kwam de trein te Groningen aan. Beide speren waren door dit onge val versperd. Langs den overhangen den wagen heeft men geen treinen meer geleid. Om kwart voor twee vertrok uit Zwolle een ongevallenwagen naar de plaats van de ontsporing teneinde de baan zoo spoedig mogelijk vrij te ma ken. Ned. Roode Kruis. Aan het examen in de eerste hulp bij ongelukken door de artsen mevr. Vermeu- len-Muus, Ramondt en Leene, na afloop van den cursus, welke onder leiding van dr. Ramondt is gehouden, voldeden de dames: A. Rooyackers-Poepart, H. Retel- Slebos, P. van Eyk, H. van Gent, C. van Horn v. d. Bos, M. Zuijdwijk, M. Dols, A. Schouten, W. de Jong, L. Vroegop, M. Fisser, H. v. Doorn, D. v. d. Leeuw, F. Frankemolen, J. van Iperen, E. Leene, A Mallee en H. Oomen. auto was Rotterdam Zij zat naast den bestuurder en werd door de kracht van de botsing door de voorruit geslingerd. Zij kreeg een schedelbasisfractuur. De twee andere inzittenden, de heer C. H. Kraaijeveld, uit Rotterdam, van de bekende aanne- nemersfirma L. Volker te Sliedrecht, en de heer Kraaijeveld jr. uit Voorburg waren beiden minder ernstig gewond. Eerstgenoemde had het linkerbeen ge broken en had verwondingen aan het hoofd. Laatstgenoemde klaagde over pijnen in de borst. Met drie zieken auto’s zijn de gewonden overgebracht naar het Academisch ziekenhuis in Leiden. De auto’s zijn door de politie in beslag genomen. Het verkeer op den Rijksweg onder vond gedurende eenigen tijd stagnatie. De politie van Oegstgeest werd bij de regeling van het verkeer geassisteerd door de politie van Wassenaar en Sas- senheim. Burgerlijke Stand van Voorburg. ONDERTROUWD: A. L. J. M. Thyssen en F. A. J. Swinkels. F. J. van Eek en M. J. H. Sleypen. J. W. Broekhuy- sen en H. A. M Korteweg. J. Drenth en C. W. Slappendel. A. N. A. Poons en A. E. G. van Drunick. GETROUWD: Bescherm U tegen KOUVATTEN warmte, die door de Thermogene wordt op- gewekt. kalmeert rheuma- tische gewrichts-, spier- en zenuwpijnen. In de lende nen. de heupen.de gewrich ten en in den nek - overal waar de kwellende pijn optreedt, kunt U deze bestrijden door de pijnlijke plek eenvoudig te be’dekken met een vel Thermogène. Niet alleen 's nachts, doch ook overdag onder uw werk blijft de Thermogène de pijn krachtig bestrijden. Het is een eenvoudige, doeltreffende methode om in den kortst mogelijken tijd de pijnen te verdrijven. Het is tevens een uitstekend middel om uw gezond heid te beschermen tegen de wissel vallige weersinvloeden. Thermogène Is verkrijgbaar bij Apothekers en Dro- .gisten in doozen van 40 en 60 cent. Autobotsing op Texel Op den Hoornderweg, nabij de Stee- nenbrug te Den Burg, (Texel), zijn tengevolge van den mist en de gladheid van den weg, een mili taire menage-auto en een personen auto, bestuurd door pastoor J. p. a. Brinkman, met elkaar in botsing geko men, waardoor beide bestuurders ern stig werden verwond. Pastoor Brinkman was genoodzaakt te remmen voor een wielrijder, dien hij door den mist pas op het laatste oogen blik zag. De wagen slipte door de glad heid en de pastoor raakte de macht over het stuur kwijt tengevolge waar van hij in botsing kwam met de tege- moetrijdende auto. Beide wagens scho ven in een langs den weg loopende sloot en werden ernstig beschadigd. Pastoor Brinkman kreeg een kaak- d. S.. fractuur, terwijl ook de bestuurder van de militaire auto zeer ernstig werd gewond, Laatstgenoemde werd over gebracht naar het militaire hospitaal te Den Burg. Pastoor Brinkman werd naar zijn woning vervoerd. De wielrijder kwam er zeer goed af. Wel werd zijn rijwiel gegrepen en ver nield, doch hijzelf werd niet gewond. H. B. de Groot en S. Vuisting. L. Harland en J. C. Slin gerland. J. Sipkes en G. C. W. Mul der. J. Z. Lapair en A. M. Kühnel. W. J. P. L. Been en M. E. Kortekaas. J. G J. van Schysmölder en W. L. Koe- ners. BEVALLEN: E. M. van der Helm, geb. Rebers, d. C. J. J. Rosenboom, geb Blonk, d. W. Smit, geb. Wensveen, z. J. A Uitendaal. geb. de Bil, d. Ch. E. Daniels, geb. Lutgenau, d. U. J- Janssen, geb. van Scheijndel, z. A. C. Bakker, geb. van Dijkhuizen, z. H. A M. A. van Zuilen, geb. Dinkhuysen, z. OVERLEDEN: A. v. d. Jagt, wed. van E. F. Marz, 85 j. T. Hibma, wed. van W. Westendorp, 83 j. Th. H. J. Cop- pes, man van M. L. B. Wilbers, 33 j. L. C. Riede, man van A. G. M. Blom, 43 j. C. A. la Hey, ongeh., 27 j. H. Schou ten, 5 mnd. S. Bosman, vrouw van B. J. Boevink, 81 j. J. P. van Leeuwen, wedn. van C. H. Bentvelzen, 83 j. VOORBURG. Vragen inzake werkverschaffings- objecten. Het lid van den Raad de heer H. Slap- pendel heeft aan het college van B. en W gevraagd of zij kennis hebben genomen van de uitspraak van den heer Heukels in de vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland op 15 Dec., inhoudende dat Ged. Staten zonder resultaat aan de gemeentebesturen hebben gevraagd objec ten voor werkverschaffing aan hen op geven. Zoo ja, kunnen B. en W. dan mede- deelen in hoeverre de uitspraak van den heer Heukels op de gemeente Voorburg van toepassing is? En zijn B. en W indien zij op de vraag van Ged. Staten een negatiel antwoord mochten- hebben gegeven, niet van oor deel, dat de aanleg van de z.g. groene strook in het uitbreidingsplan voor de Bovenveen- en Binnenpolder een uitne mend werkverschaffingsobject is? B. en W. hebben hierop geantwoord, dat zij inderdaad kennis hebben genome11 van de uitlating van den heer Heukels 111 genoemde vergadering met betrekking 11’ het werkverschaffingsdebat, doch geste**-* in andere bewoordingen als door vragen' heeft oP- be- R.K. Vereeniging voor ziekenhuis- verpleging. De R.K. Vereeniging voor Ziekenhuis- verpleging, heeft onder voorzitterschap van den heer K. C. Plus, haar jaarverga dering gehouden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat 2492 leden staan ingeschreven. In het afgeloopen jaar werden 252 patiën ten in het ziekenhuis opgenomen met to taal 5077 verpleegdagen. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat aan het ziekenhuis 15.272.37 werd betaald. Wegens periodiek aftreden van een der leden der controlecommissie werd geko zen de heer N. J. M. Dols. De bestuursleden de heeren J. G. van Pomeren eerste secretaris en A. C. Hijdra tweede penningmeester, werden bij accla matie herkozen. In verband met de tariefs- verhooging van het Ziekenhuis St. Antho- niushove werd de contributie verhoogd. Burgerlijke Stand van Rijswijk. ONDERTROUWD: F. A. Mc Caffcry en H. M. van Beveren, GETROUWD: J. J. van Schaijik en C. G. Th. van Wissen. W. J. de Boer en M. C. Nijman. J. Vuurman en I. van der Kloet. J. H Bos en A C. Zwij- nenburg. BEVALLEN: A B. M. Baar geb. Frije, d. J. Elshout geb. Schenkel, d. Th. C. Bosman geb. Planken, z. A. P. M. Wülfinghoff, d. OVERLEDEN: J. van Raalte, man B. H. van den Bergh, 65 j. J. Stok, ongehuwd, 69 j. B. J. van Heijningen, Sloep van Nederlandsch motorschip „Brabant” opgepikt De maatschappij van het Nederland- sche motorschip „Brabant” deelt j/iede, dat de kapitein gerapporteerd heeft, dat hij op weg naar Londen een sloep verspeeld heeft. Het schip bevindt zich thans in de buurt van de Engelsche kust, zoodat geenerlei 'ongerustheid om trent de „Brabant” behoeft te bestaan. De sloep is opgepikt door het Neder- landsche motorschip „Tilly” en te IJ- muiden binnengebracht. steller is geciteerd. Van Ged. Staten dezer provincie B. en W. nimmer eenig verzoek om gaaf van werkverschaffingsobjecten reikt. _r_ Door den heer Heukels werd wa‘‘ schijnlijk gedoeld op een circulaire de Rijkscommissie van advies voor werkverschaffing en werkverruiming de provincie Zuid-Holland d.d. 22 1936, waarin erop werd aangedrong door het instellen van een intercom*1 in nale commissie particuliere objecten het werkverschaffingsplan te betrekk Deze commissie is, in samenwerking de gemeente Rijswijk en de voormal*^ gemeenten Stompwijk en Veur, nog in zelfde jaar tot stand gekomen, doch va eeniR practisch resultaat is ons mm ietB. 8en W. meenen hiermede de laat®te vraag onbeantwoord te kunnen laten. Maar waar is de componist? Jaromar Vejvoda is een Tsjechische componist en vermoedelijk zal hij na afloop van den huidigen oorlog een schatrijk man zijn of worden. Hij is n l. de componist van de biervatpolka en in het Engelsch ten gehoore gebracht onder den naam Roll out the barrel. In het Tsjechisch heet het lied Skoda Lasky of Liefdes-medelijden. Hier te lande is het bekend als de wijs van „Rats, kuch en boonen”, van Ferry. Vóór den oorlog genoot het lied al zekere beroemdheid te Praag maar het is vooral in de Ver. Staten popu lair geworden op den Engelschen tekst, welke geschreven is door Lew Brown en Wladimir A. Timm. Op het oogen blik wordt het te Londen gezongen in een operette-vertooning, in de Princess Theatre, zoo meldt de N. R. Crt. Het is echter de vraag of Vejvoda nog wel van zijn roem zal kunnen profiteeren. Men weet niet waar hij is. Na het uit breken van den oorlog in Centraal Europa heeft men niets meer van hem gehoord. Hedenavond vergadert de G. K. „Samuel”. De agenda vermeldt: een inleiding van C. de Vries en na de pauze reciteeren en memoriseeren. De afdeeling B van „Samuel” vergadert eveneens he denavond. Hier zal J Goedbloed inleiden het onderwerp: De arbeiders in den wijn gaard. Na de pauze zang en declamatie. De J. V. ..O r a et L a b o r a" vergadert hedenavond. De heer G. Krol zal inleiden het onderwerp „Christus en de leidslieden des volks". Aan armlastigen werd in 1939 10.000 minder uitgekeerd. Hierna sprak de voorzitter den wensch uit, dat het jaar 1940 voor de Raadsleden en hun gezinnen goed mocht zijn. De heer Henri ter Hall dankte, als oud ste lid, namens den geheelen Raad voor de wenschen van den voorzitter. Spr. wenschte den voorzitter wijsheid en kracht toe voor de vervulling van de taak, welke hem voor dit jaar weder op zijn schouders is gelegd. Op Woensdag a. s. houdt de C.J.M.V. een vergadering. De heer A. v. Gessel, zal een inleiding houden over „Luc. 6 17-26”. Onder leiding van den heerW. geschaad, dank zij het feit, dat de ieer- Overvhet, houden de Kruisvaarders mor- -- - gen een Ringbijeenkomst. De St. Josephgezellen houden morgen en Dinsdag a.s. ontspannings- bijeenkomsten, alwaar diverse wedstrij den worden gespeeld. LOOSDUINEN. De R. K. Kiesvereeniging te Loosduinen heeft haar jaarvergadering gehouden onder leiding van den heer G. van Spronsen. Het jaarverslag van den secretaris vermeldde, dat het ledental tot 433 is teruggeloopen. Het financieel jaar overzicht van den penningmeester sloot met een batig saldo van 81.50. Tot be stuursleden werden gekozen de heeren J. B. Meerman en P. Langeveld en tot lid van den Centralen Raad de heer J. B. Meerman. Daar het dit jaar 50 jaar gele den zal zijn, dat deze kiesvereeniging werd opgericht, zat het bestuur overwegen om dit feit in breederen kring te herdenken. Ter gelegenheid van het o p- drachtfeest voor de Maria-Congregatie. werd Donderdag- en gisteravond in het Meisjespatronaat opgevoerd de operette „Reepelsteeltje”. Beide avonden was de zaal geheel gevuld. Kapelaan J. P. v. Beu- kering heeft de leidster, mej. A. Dijk graaf en hun die aan de opvoeringen medewerkten, dank gebracht voor hetgeen geboden yverd. Het bestuur van de Loosduin- sche Oranjevereeniging besloot om met het oog op de tijdsomstandigheden den tweeden verjaardag van Prinses Beatrix niet feestelijk te vieren. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen: een bruine heeren portemon naie met 37 cent bij Remerswaal, Ruen- daelstraat 120; een bruine actentasch bij Scholtens, Ambachtsweg 35; een donkere schort bij Koene, Jan Steenstraat 40; een kinderportemonnaie met 1 bij v. Oosten, de Ruyterstraat 33. De vereeniging voor Jong- Hervormden houdt Maandagavond een al- gemeene vergadering. Na de Bijbelinlei ding diverse mededeelingen betreffende Federatie en Gewest. De C. J. V. „Bohemen" verga dert morgenavond. Eveneens zal dan de officieele „Oprichtings-avond” worden ge houden. Mej. Mayer en de heer ten Brink zorgen voor muzikale afwisseling. De J. V. „P h i 1 a 1 e t h e i a” komt Maandagavond in vergadering bijeen. In leider is de heer C. Bruil over het on derwerp „Christus’ prediking te Naza- ret”. De heer A. v. d. Kruk zal spreken over: „De centrale plaats der J.V.” Telde de gemeente op 1 Januari 1939 17.626 inwoners, op 1 Januari 1940 is dit aantal geklommen tot 17.972. Geboren werden 306 kinderen en overleden zijn 169 personen. Er werden 149 huwelijken voltrokken, terwijl 8 echtscheidingen wer den ingeschreven. In het afgeloopen jaar zijn 183 woningen voltooid, terwijl 11 woningen werden gesloopt. De meerdere woningbouw heeft ook zijn invloed gehad op de vermindering der werkloosheid. Bij de arbeidsbeurs stonden ingeschreven 353 werkzoekenden tegen 471 in het vorige jaar. Het aantal leerlingen der scholen be droeg 2391 tegen 2388 in het daaraan voor afgaande jaar. Door de politie werden 2284 processen verbaal opgemaakt (2222 in vorig jaar). In 1939 hadden 1361 verkeersovertredingen plaats (1121). Het aantal verkeersongeval len bedroeg 198, waarbij 6 personen zijn overleden, 67 gewond en 19 zwaar licha melijk letsel bekwamen. De brandweer moest 15 maal voor brand uitrukken. De bedrijven mochten zich in toename verheugen. Het aantal installaties bij het G.E.B. werd in 1939 met 186 uitgebreid, zoodat het totaal van 5193 bereikt werd. Het aantal gas-aansluitingen vermeerderde met 172, waardoor een totaal van 3829 bereikt werd. De gemeente-financiën ontwikkelde zich niet ongunstig. Door conversie werd het mogelijk de rentelast te verminderen. Behalve de laatst gesloten geldleening heeft de gemeente geen enkele geldleening meer boven de 31 pCt. M Braun ponker. STEEDS MEER GEVRAAGD. DIRECT LEVERBAAR - SNEL ZUINIG - STERK - GROOTE LAADRUIMTE. 1266 N. V. F. v. d. VALK’S AUTO-MIJ. TELEFOON 114820 771900 De bestuurder van de andere vracht auto kwam met den schrik vrij. Beide wagens werden ernstig be schadigd. Oudheidkundig Comité. Onder leiding van den heer L. J. van Rijk heeft zich in deze gemeente een co mité gevormd, hetwelk zich ten doel stelt, oudheden uit de geschiedenis van Rijs wijk (voorwerpen, platen, foto's) te ver zamelen en geleidelijk te komen tot de oprichting van een oudheidkundig m*i' seum. Het comité is samengesteld als volgt: de heeren L. J. van Dijk, W. A. Hes, S. S. Lantinga, A. Rodenburg en Th. C. Verlaan en de dames J. van Bijlevelt, E. C. de Bruin-van Roode en L. Visbach- van Horssen. De J. V. „H i s k i a” komt Maandagavond in vergadering bijeen. In leider is de heer A. Noordam, onder werp: „Jezus en zijn familie”. Na de pauze reciteeren. 6200; 6200. Notaris F. L. <-»• “".“'irTaan de Laan Delflands sluisgeld J Velingprijs ƒ7800. en j c j. Notarissen H G *- Waldorp. met erf en tuin. ’an 1. Een heerenhuis m T a het Frankenslag «6< gstraatiasten 33 40. Grondlasten 2 57. Delflands sluisgeld Vrij van huur. met erf en tuin 2 Een heerenhu*- Stirumstraat aan de van LinWU K g?oot 2 a. 62 C.a Straatlasten 35.1» M Grondlasten 6*16 8i Delflands sluisgeld T f g700 en /7’00 Veilingpryzen re„gberton. ver. Notaris H. C. L .Margaretha en. De villa ge*ia^e beneden- en bLUik- deeld in afzond/^tuin- aan d5, c.a- woning met erf e „root 6 a. 6 ,45g3 «hestraat H «n ^t benedenhuis Z d. SCHuurprijs v^nhui per "ia«ndie‘i^e Straatla^e 8 8 8o Grondlasten resp sluisgeld /3.30 f 10.900 - „n I- VeilingPr*Js l j *v! Notarissen J p Hartong en mr Bij de ingekomen stukken schrijven van den heer B. II. houdende mededeeling, dat hij ontslag neemt als lid van den Raad De heer Stokman (S.D.A.P.) deelde nog mede, dat hij op medisch advies ge-' noodzaakt was dit besluit te nemen Besloten werd aan de Rijswijksche Vrij willige Burgerwacht een subsidie van 500 toe te kennen, waarbij de heeren Heinrichs en Stokman (beiden S.D.A.P.) tegen stemden. Bij de behandeling van het adres van den Algem. Nederl. Politiebond tot ver hooging der loonen van het politie personeel, vroeg de heer Heinrichs, of het niet op den weg lag om deze loonen te verhoogen. De voorzitter antwoordde, dat het Rijk ook practisch deze loonen heeft vastgesteld. Op voorstel van den heer Stokman werd dit adres aangehouden tot de volgende vergadering. Bij het voorstel tot ruiling van grond met de Bataafsche Petroleum Mij., welk voorstel z.h.s. werd aangenomen, maakten de heeren Heinrichs (S.D.A.P.) en Ver laan (R.K.) bezwaar, dat deze ruiling om niet zou geschieden. De voorzitter deelde mede, dat deze grond indertijd om niet door Delft aan deze gemeente is over gedragen. De ruiling van dezen grond heeft plaats om de ligging van den Deym- weg in aansluiting met het uitbreidings plan te corrigeeren. Z.h.s. werd achtereenvolgens besloten tot vaststelling van een nieuwe ver ordening ingevolge art. 122 der Gemeente wet, tot wijziging van de salarisverorde ning en tot wijziging van het Ambtenaren reglement, het Werkliedenreglement en de verordening op de gemeentepolitie. Besloten werd tot het verleenen van een crediet ad 1000 ter bevordering van adverteeren voor den verkoop van industrieterreinen bij de haven. Door een commissie, bestaande uit de heeren ter Hall, Spieksma en Vollgraff, werd de geloofsbrief van het nieuw be noemde lid H. van der Leeden (S.D.A.P.) onderzocht en goedgekeurd. De rondvraag. Bij de rondvraag drong de heer Voll graff (Lib.) er op aan. het aantal sirenes uit te breiden en maatregelen te nemen voor de ventilatie van de schuilkelders, welke beide punten de aandacht van den voorzitter hebben. De heer Stempels (Lib.) drong aan op het maken van een vluchtheuvel op den Haagweg ter hoogte van het voormalig tramhuisje bij de Lindelaan. Ook deze aangelegenheid had de aandacht van den voorzitter. De heer van Dijk (Lib.) vraagt hoe het sneeuwruimen dit jaar is aangepakt, of de werkloozen tijdig voor sneeuwrui men zijn aangezocht en welke financieele regeling daartoe getroffen werd. Spr. was niet tevreden over de opruiming. Wethouder Visbach zeide in zijn ant woord, dat het sneeuwruimen door de vorst ernstig wordt bemoeilijkt. Bij het sneeuwruimen zijn 60 werkloozen werk zaam, terwijl 6 auto’s er bij betrokken zijn. Tenslotte sprak de voorzitter eenige woorden tot het scheidend lid. den heer Stokman. Spr. zeide, dat hij met zeer veel toewijding zijn taak opvatte. Namens den geheelen Raad wenschte de voorzitter hem toe, dat de reden, waarom hij als Raadslid bedankt heeft, zoo spoèdig mo gelijk opgeheven mag worden. AJ A O TEL. 392255’ EÉN WASCHPROCES: HET BESTE! Voor ieder passende tarieven naar ge lang de verdere afwerking. 1323 Voordeelig vastrechttarief voor grootere wasschen. STOOMEN VERVEN verkocht. Veilingprijzen resp. Kastanjelaar bu 62OO: idem 68—70 6200’; u!" 6200; idem 56—58 idem 52-54 /WW; i’ - 62Ö0; idem 44—c- -- idem 3638 620, - G. d’Aumerie. huis met erf en t—- T-; Eik en Duinen Dertien boven- en benedenhuizen met voor- en achtertuinen en erven aan de Kastanjelaan 32 t.tn. 82 (even nummers) te Rijswijk, groot 28 A. 41 c.a. Lasten nog niet bekend. De perceelen zijn allen nog onverhuu De perceelen worden eerst afzonderlijk en daarna gecombineerd verkocht. Vfilinönriizen resp. Kastanjelaar 80 idem 6466 48—50 ’32—34

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6