BIOSCOPEN RADIONIEUWS STADSNIEUWS HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 27 JANUARI 1940. TWEEDE BLAD, PAGINA 3. SUBSIDIE der gemeente aan maatschappelijk HULP BETOON VERHOOGING VOOR 1939 MET 555.000 DE BIJEENKOMST VAN DE ORGANI SATIECOMMISSIE VAN DEN VOLKENBOND Asta. ze heetenf JWijnhardtjes de ideale pijn-, kou- en gnep-verdnjvers. Twaalf stuks 50 cent. Twee stuks 10 cent, Zijn niet rond, maar hartvormig van model. Passage. ONTSPANNING voor militairen BADIO-PROGRAMMA en den West-End buitenlandsch Pige uit Verdriet in Pa r ij s ANP. litiek overzicht.) 11.20 Ber. 12.20 Concert. V.P.R.O. 6.30 Toespraak over Finland. 7.Jeugd- dagdienst. we- film op de zitting van missie van den 7 Februari hier ter stede zal geopend. Prof. Rappard is directeur Internationaal Instituut studie te Genève. vrediging weet op te lossen, geraffineerde Eva charmant als van het voor hoogere Op 7 Februari. De Zwitsersche Federale Raad heeft besloten zich te doen vertegenwoor digen door professor William Rappard de organisatiecom- Volkenbond, welke -1 worden zaak van dit alles is en het eind is de reactie van de menschen tegen de onheil brengende machine en de dood van den uitvinder. Terwijl hij met zijn «eigen „levenslijn”, die nog maar elf dagen te leven aangeeft, zijn vriend, wien hij verwijt, dat hij hem zijn vriendin ont nomen heeft, den doodschrik op het lijf wil jagen, sterft hij zelf op den door de machine aangegeven tijd. Deze fantastische geschiedenis is boeiend van begin tot eind en is in beeld en in spel zeer suggestief. Erich von Stroheim, Claude Dauphin, Roger Ruchesne, Aimos en Carette geven uitstekende vertolkin gen te zien. In het theater aan de Fahrenheitstraat is de hoofdfilm van het nieuwe program de indrukwekkende Warner Bros-film „Juarez”, waarin Paul Muni (als Juarez). Brian Aherne (als keizer Maximiliaan van Mexico) en Bette Davis (als keizerin) de hoofdrollen vervullen. Indrukwekkend om dat we overtuigd zijn van een drama der geschiedenis, dat op sublieme wijze is geënsceneerd en verfilmd en aan gestalten het* aanzijn heeft gegeven, die door hun innerlijke conflicten aan onze mensche- lijke gevoelens ten zeerste appelleeren. Men verzuime deze prachtige film, die door haar inhoud dikwijls zoo actueel is, niet! In verband met de lengte van de hoofd film bestaat het voorprogramma alleen uit de West-End revue, samengesteld uit de journaals van Paramount, Ufa en Pro- filti. Het laatstgenoemde heeft mooie op namen o.a. van de sneeuwgenoegens in ons land, waaraan ook de Koninklijke Familie deel heeft. Amicitia. ..De onzichtbare mach t”. „De W i 1 d z a n g” Als eerste hoofdfilm, welke volgt op Fox Movietone-nieuws, draait een span nende film van Boris Karloff „De on zichtbare macht”. Verdere medespelenden zijn Bela Lugosi en Frances Drahi. Het is een film welke speelt in de medische kringen Karloff in de rol van dr. Ruth, de uitvinder van bet radium, is enorm goed. Het verhaal is fantastisch, grenst bijna aan het ongelooflijke. In één woord, een pracht film, met een klemmend slot. Na de pauze de lieftallige Deanna Durbin in „De Wildzang” (Mad about music). Zij is een kostschoolmeisje, dat in Zwitserland haar studiejaren doorbrengt. Op zeer handige wijze toont zij haar ja- loerschen medeleerlingen dat zij wel dege lijk een vader heeft en wel een heel be roemde. Gail Patrick vertolkt de rol van Gloria’s moeder, terwijl Herbert Marshall in de rol van den pseudo-papa onbetaal baar is. Deanna zingt er als altijd weer lustig op los. Een echt gezellige film! Apollo. „L e ven s dan s”. In het Apollo-theater is de ontroerende film „Levensdans” met Bette Davis in de hoofdrol geprolongeerd. Roxy. „De gier van de Jamaica”. „De vloek der misdaad” De eerste hoofdfilm speelt ten tijde van je zeilvaart Langs de Engelsche kust von den de zeilschepen haar weg door middel van lichtbakens, die hier en daar op de Thalia. „LuchtduivelsderMa- r i n e”. „De aanhouder wint". Het goed verzorgd programma opent met buitenlandsch nieuws door Polygoon, o.a. opnamen van het Finsche front. Dan volgt een aardige teekenfilm .JVIerry Me lodies” en een muzikaal filmpje „In het Koninkrijk Swing” met aardige dans- nummers. Dan als eerste hoofdfilm „De aanhouder wint”. Dick Powell, als be diende van een tankstation, heeft een schitterend plan voor een autokamp. Door de dochter van een millionnair wordt het mogelijk gemaakt het ten uitvoer te bren gen, echter niet eerder dan nadat hij getoond heeft iemand te zijn, die zich niet laat afschepen. Het slot is een gelukkig huwelijk met de millionnairsdochter. Na de pauze „Luchtduivels der Ma rine”, een schitterende film, met mede werking van de Amerikaansche luchtvloot. Hierin zien wij, wat een volharding en moed er noodig is om een bekwaam vlie ger te worden. Adembenemende momen ten beleven wij bij het aanschouwen van de gevaarlijkste salto’s op een hoogte van duizenden meters. A.V.R.O. 8.ANP. 8.15 Radio-maandblad. 9.05 Too- neel. 9.40 Omroeporkest. 10.20 Renova- septet. 11.ANP. 11.10 Orgelspel. 11.30 AVRO-Dansorkest. Hilversum II. 301,5 m. K.R.O. 8.30 uur v.m. Morgenwijding. N.C.R.V. 9.30 Vrij Evangel. Kerkdienst. Hierna ge wijde muziek. pUKKING DOOR VERLAGING VAN BEGROOTïNGSRAPPORTEN (1939). In een tot den Raad gericht schrijven van ken betoon tijdsomstandigheden grooter r“ nent op steun van Studio. „De R a a f”. „Het myste rie van de witte kamer”. Wie griezelen wil kan deze week in het Studio-theater terechtEerst in het voor- program, na een alleraardigste teekenfilm en het laatstfc nieuws uit binnen- en bui tenland, draait al op veelvuldig verzoek de reprise van de film „De Raaf” met den suggestieven en griezelig grotesken Boris Karloff, die zich voor deze film een spe ciaal afgrijselijk masker gemaakt heeft. Een film, welke, geïnspireerd op motieven uit de vertellingen van Edgar Allan Poe, de noodige spanning en sensatie bezit. Na de pauze volgt een werkelijk voor treffelijke speurdersfilm „Het mysterie van de witte kamer’’ met Bruce Cabot, Helen Mack e.a. in de hoofdrollen'. Dolle geschiedenis, spelende in de, voor het pu bliek altijd weer boeiende en interessante omgeving van een ziekenhuis, stelt den politie-detective voor ingewikkelde myste rieuze problemen. Maar hij slaagt er ten slotte in, of lieverde medische weten schap slaagt er in den dader te vinden. Een film, welke het publiek onafgebroken in spanning houdt, tot aan het onver wachte einde. Met een daverend applaus voor het gebodene besloot men dezen welge slaagden avond. Corso. „Middernacht-taxi New Y o r kS an Francisc o.” Eén van de beste filmcomedies van den laatsten tijd is de „Middernacht-taxi”, vertellend de avonturen van een knap danseresje. Eva Pedbody, dat berooid uit Monte Carlo naar Parijs terugkomt. Zij gaat haar fortuin zoeken. Hoewel slechts een avondjurk en een lommerdbriefje haar eenige bezittingen uitmaken, weet zij in de „hoogere kringen” binnen te sluipen. Zij fungeert als „Hongaarsche barones”, maar de verwikkelingen sta pelen zich, op, vooral, wanneer de taxi chauffeur wiens naam zij „leende” plotseling komt opdagen en haar als zijn vrouw opeischt. Het sluwe vrouwtje stelt hem voor als ’n waanzinnige, maar op het groote feest op het kasteel van een rijkaard dreigt het bedrog aan ’t licht te komen. Eva poogt den eenen aanbid der tegen den anderen uit te spelen en de klucht eindigt voor het echtschei- dingshof, dat de kwestie tot ieders be vrediging weet op te lossen. Claudette, Colbert speelt de rol van de -1 en geestig altijd, bijgestaan door Don Amèche. Princesse. „Young Mr. Lincoln”. In den Princesse-bioscoop is de film „Young Mr. Lincoln”, met Alice Brady jn de hoofdrol, onder regie van John Ford, geprolongeerd. K.R.O. 7.45 Ber. 8.ANP. 8.15 Vroolijk progr. 9.Prijsvraag-luisterspel. 9.20 „De Minne- strelen”. 9.40 Radio-Almanak 1940. 10.30 ANP. 10.40 Epiloog. 11.tot 11.30 Lezing Esperanto. ENGELAND 391 en 449 m. (Na 6.20 n.m. ook 342 m.) 11.50 tot 12.35 uur nam. BBC- orkest. 12.50 Sydney Baynes’ orkest. 1.20 Ber.1.30 De BBC-Zangers. 2.tot 2.35 No velty-septet 2.50 Gram.muz. 3.05 Lon- densch Philharmonisch orkest. 4.05 Orgel spel 4.20 tot 4.05 Ber. 5.05 tot 5.35 Fa- brieksorkest. 6.20 tot 6.35 Ber. 6.55 Piano- dracht. 7.25 BBC-Theaterorkest en -koor. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Vioolvoordracht. 9.20 Ber 9.35 Tooneel. 10.20 Concert. 11.05 Epi loog 11.15 BBC-orkest. 11.50 „Mandoliers” 12.20 tot 12.35 Ber. PARIJS 1648 m. 12.35 en 1.05 uur nam. Vioolduetten. 2.05 Pianovoordracht. 2.30 Harpvoordracht. 2.50 Gitaar-ensemb'e. 3.35 Centil-kwartet. 4.20 Zang. 4.35 Too neel. 5.50 Symphonieconcert. 7.50 Zang. 9.05 „Ciboulette”, operette. 10.20 Tooneel. 11.05 Loewenguth-kwartet. 11.35 Gr.muz. KEULEN, 456 m. 12.uur nam. Concert. 1.15 Muz. tusschenspel. 1.35 Populair con cert. 2.45 Muz. tusschenspel. 3.20 Concert. 7.35 Zie Duitschlandzender. BRUSSEL Vlaamsch 322 m. 12.20 uur nam. Gram.muz. 12.50 en 1.30 Germaine Ego- orkest. 1.50 tot 2.20 Carillonbespeling. 2.50 Gram.muz. 4.20 Orkest van Conservatorium te Brugge. 6.35 Zang. 7.20 Gram.muz. 8.20 Gevar. progr. 10.30 Gertler-kwartet. 11.20 tot 12.20 Gram.muz. BRUSSEL Fransch. 484 m. 12.05 uur nam. Omroepkoor. 12.35 Gram.muz. 12.50 en 1.30 Radio-orkest. 1.50 tot 2.10 en 2.50 Gram. muz. 3.05 Symphonie-orkest. 5.10 Gram. muz. 5.50 Militair concert. 7.15 en 7.35 Gr. muz. 8.20 Voor soldaten. 8.50 Symphonie- orkest. 9.20 Tooneel. 9.45 Vervolg 8.50. 10.30 Viool en piano. 11.20 tot 12.20 Gr. muz. DUITSCHLANDZENDER 1571 m. 7.35 uur nam. Programma gewijd aan Hitler. 9.20 tot 9.50 Ber. 10.10 Bund en zijn orkest en Munsonius en zijn kwartet. (Om 10.20 Po- Hierna tot heeft hem ook herkend en vertrekt den- zelfden avond uit Parijs. Winkler achter volgt hem en schiet hem dood. Dienzelf den avond brengt de professor een be zoek aan Helene, een barmeisje Hij biedt haar 20.000 francs als zij wil ver klaren, dat hij den geheelen nacht bij haar was. Dit alibi is voldoende In deze spannende crimineele film zie.i wij Erich von Stroheim en Louis Jouvet „’t Begon in Parijs, de 2e hoofdfilm, >s een echte amusementsfilm met uitsteken de spelers en schitterende dialogen, waarin Claudette Colbert, Melvyn Dou glas en Robert Young uitblinken. Het voorprogramma gaf binnen- buitenlandsch nieuws. K.R.O. 12.15 uur nam. Causerie „Bestek - 1940”. 12.45 ANP. 1.— Boekbespreking. 1.20 KRO-orkest. 2.Godsdienstonderricht. 2.30 Hartvelt-kwartet. 4.Rococo-octet. 4.30 Ziekenhalfuur. N.C.R.V. 5.— Geref. Kerkdienst. Hierna gewijde mu ziek. kust opgesteld stonden. Een troep schel men maakte hiervan misbruik door deze vuren naar willekeur te dooven en dien tengevolge buit veroverden van de op de rotsen geworpen kustvaarders. Aan het hoofd van deze misdadige bende staat een zeer merkwaardig individu, die een dub bel leven leidt. Deze rol wordt door Char les Laughton meesterlijk vertolkt. Wan neer er dan een spion tot de bende door weet te dringen is het spel spoedig ge speeld voor den grand seigneur Het spel en de fotografie waren bijzonder gaaf Als tweede hoofdfilm draait „De vloek der misdaad”, waarin we kennis maken met een jong inspecteur van politie, die door zijn vader in moeilijkheden geraakt. Na vele opwindende jachten en listige valstrikken komt alles tenslotte tot een goed einde. Polygoon opende het programma met de gebruikelijke actualiteiten. Seinpost. „De Schaakspeler”. „Gehelmde Brigade” „De „Schaakspeler”, met Conrad Veidt in de hoofdrol, is een film, die den Pool- schen strijd tegen de Russische onder drukkers in de 18e eeuw tot thema heeft. Een jonge Poolsche prins wordt wegens- rebellie ter dood veroordeeld, maar hij vlucht. Door den Oostenrijkschen baron de Kempelen (Conrad Veidt), wordt hij verborgen in een van zijn mechanische poppen, een Turkschen schaakspeler. Hij wordt gedwongen met zijn schaakspeler naar Moskou te gaan, waar Catherina II met het geheim op de hoogte is. De pop wordt gefusileerd, zoogenaamd omdat het mechanisme niet deugde. De baron, neemt echter de plaats in van den Poolschen prins om hem op deze manier te redden. Het is een zeer spannende film met prach tig spel van Conrad Veidt. De opnamen in de Russische en Poolsche paleizen zijn werkelijk eenlg. Als tweede hoofdfilm draait de „Ge helmde Brigade”, mt Tim Mc Coy. Binnen- en buitenlandsch nieuws brengt o.a. opnamen van de Koninklijke familie op de schaats en het aftreden van Hore Belisha. geslagen heeft, brengt allerlei misère behalve dan voor hem die te hoo- J.* hij 100 jaar oud zal wor- groote bekendheid, welke krijgt, stijgen ook de en ongelukken. De een •i van zijn laatste revolver, een ander dood zijn concur- veroorzaakt een Rex „S1 o ta c c o o r d” voorprogramma, dat deze week al- en buitenlandsch ojeuws bestaat, bevat zeer fraaie sneeuw- opnamen. De hoofdfilm is de zeer geslaagde Ufa- film „Slotaccoord” met Willy Birgel en Lil pagover’in de hoofdrollen. Het verhaal behandelt het leven van een beroemd dirigent, die met zijn vrouw niet in goede harmonie kan leven. Om dit te verbeteren, neemt hij een kind in huis, daarvan de ouders zijn verdwenen, maar Ook dit middel faalt en de verwijdering tusschen man en vrouw wordt steeds grooter. Intusschen is de teruggekeerde moeder van het kind als kinderjuffrouw door den dirigent in dienst genomen en tusschen deze twee menschen groeit ge negenheid De echtgenoote van den diri gent maakt een einde aan haar leven uit angst voor een chanteur en uit Verdriet over haar verloren liefde. Deze sterk dramatische rol ligt Lil Da- gover goed en zij maakt de film met de overige spelers tot een uitstekende rol prent City. „De deserteur”. „De deserteur” is een typisch Fransche film, waarin de trouwe liefde tenslotte toch een belooning vindt. Paul, een jong Fransch soldaat, zal tegen het einde van. den wereldoorlog nogmaals in de vuurlinie moeten. De trein krijgt een oponthoud door een vliegeraanval in de nabijheid van zijn geboortedorp. Paul gaat zonder verlof naar huis. Hij wil zijn verloofde Marie zien. Zijn moeder ver- •telt dat Marie den slechten weg opge gaan is. Zij werkt in een soldatencantine. Het blijkt echter dat zijn moeder ja- loersch is en opzettelijk zijn brieven heeft achtergehouden. De eigenaar van de can- tine, die Marie niet gaarne laat vertrek ken, wil Paul in de handen van de gen darmes spelen. Als hij niet op tijd in den trein terug is, is hij deserteur en wacht hem, evenals zijn superieur en vriend, die hem liet gaan, een strenge straf. Paul slaat de cantinehouder neer. Hij denkt een moord begaan te hebben. Een bomaanval doet hem met Marie vluchten. De twee geliefden vinden elkaar, Auguste blijkt slechts bewusteloos te zijn. Ternauwer nood weet Paul den trein te bereiken, zoodat zijn kameraden, die vreesden, dat Paul een deserteur was geworden, gerust zijn gesteld. Marie en zijn moeder zijn verzoend zoodat hij nu tevreden den afloop van den oorlog kan afwachten. Een oorlogs film, die in dezen tijd alle actualiteit heeft, gespeeld door Jean Pierre Aumont en Corinne Luchairei onder regie van Leonide Moguy. In het voorprogramma gaat een uitge breid journaal, een Jazzfilm van Teddy Fioroto en een komische film met Clyde Andy. Odeon. „Safia’s leugen”. „Safia’s leugen” is één dier met drama tische spanning geladén films, waarin de Franschen excelleeren en boeiend weten te spelen. De film schildert de tragedie van Mat teo, een romantischen visschersjongen uit de Afrikaansche havenplaats Sfax, aan wien het noodlot wordt voltrokken, als hij op een kwaden dag verliefd wordt op de deerne Safia. Matteo gaat wapens smokkelen voor Safia en is korten tijd gelukkig met haar. Als hij echter een keer te lang wegblijft, vlucht Safia, die een baby verwacht uit wanhoop met een vriend naar Parijs. Zij leeft daar voort in de veronderstelling, dat Matteo dood is. Een geweldige schok krijgt zij, als Matteo weer opduikt, daar zij met den vriend getrouwd is en een gelukkig leven leidt. Als Matteo ziet, dat zijn verdwijning kan dienen voor Safia’s geluk, maakt hij een einde aan zijn leven. Een knap geregisseerde en sterk ge speelde film, De hoofdrollen worden ver vuld door Viviane Romance, Louis Jouvet en Pierre Renoir. Het programma vóór de pauze vermeldt journaals, een avontuur van Popeye en een Zwitsersch skifilmpje. Olympia „Jongenssta d”. „Parijsche ondeug d”. Een goede keus van de directie van bovengenoemd theater is het geweest, om de ongetwijfeld één der beste films van verleden jaar „Jongensstad” op haar pro gramma te zetten Het gegeven van deze ontroerende, indrukwekkende, tevens humoristische film, berust niet op fanta sie; het geeft in groote trekken het so ciale werk van Pater Flanagan weer. De hoofdrollen zijn in uitstekende han den. Spencer Tracy speelt de rol van Pa ter Flanagan op een onvergefelijke wijze, verbluffend is het spel van Micky Roo ney als Whitey Marsh, de onverschillige, die zich tot de misdadigerswereld. waar in zijn broer Joe een belangrijke rol in speelt, aangetrokken voelt en Bobs Wat son als Pinkelhout. „Boys Town” zal niet nalaten een grooten indruk te maken. Een voortreffelijk product is eveneens „Pa rijsche ondeugd” met Danielle Darrieux en Douglas Fairbanks jr. Namen, welke een boeiend product waarborgen. Profilti-nieuws gaat aan beide films vooraf. Een uitstekend programma. het tijdvak 1 1939: 11.399, het aantal over hetzelfde tijd- i 1938 bedroeg: 10.612. Boven is het gemiddeld toegekend steun- -r in vergelijking met het over eenkomstig tijdvak van het vorig jaar gestegen van 8.45 tot 8.59. Over het tijdvak 1 Januari tot en met 2 September bedroegen de uitgaven "ond ƒ3.698.000. Doet zich voor 1939 geen verdere stijging voor van het aantal te steunen partijen, dan zal, rekening houdend met steunuitkeeringen, inclusief steun van bijzonderen aard behalve brand stoffentoeslag en Kerstgave, van ge middeld f 103.000 per week, dit nog een uitgaaf vorderen van 1.751.000.. Voorts brandstoffentoeslag 106.000 en Kerstgave f 25.000, tezamen ƒ5.580.000. Begroot was 5.100.000. Noodig is dus hiervoor een aanvul ling van 480.000. De uitgaven voor verpleegkosten zijn over het tijdvak Januari tot en met juli 1939 rond 1.433.400 met een aantal verpleegdagen van rond 381.500. Dit aantal als basis nemende, is voor 1939 het aantal verpleegdagen te ra men op pl.m. 655.000 met een totaal bedrag aan kosten van rond 2.459.500. Begroot was f 2.384.500 Hiervoor is dus een aanvulling noo dig van 75.000. Subsidie-verhooging voor gesteld. In het geheel is dus noodig een sub sidie-verhooging van 550.000. welke B. en W. voorstellen toe te staan. „D e t y r a n”. We maken Conrad Veidt thans weer eens mee in een Fransche productie en ook nu weer heeft hij van de door hem uit tc beelden figuur een creatie van de eerste orde gemaakt. Zeer sterk spel levert hij in „De Tyran” een film vol spanning en met een geweldige climax. Het is de ge schiedenis van een avonturier van duistere afkomst, die onder voorwendsel van ex ploratie van onbekende gebieden in Azië iemand weet te bewegen, de noodige fi nanciën voor een expeditie beschikbaar te stellen. De opzet van den avonturier is echter niet in de eerste plaats de ex ploratie dan wel het botvieren van zijn machtswellust om een jonge vrouw, die de expeditie meemaakt, te behagen. De avonturier beschouwt zich als een impe rator en hij oefent met zijn troep een ware terreur uit onder de Mongolen, die ten- leste in opstand komen. Op dat moment laten de andere leden der expeditie, even- - zeer avonturiers, den tyran in den steek. Hij wil met een mitrailleur nu alleen weerstand bieden, maar dan wordt hij door een van zijn eigen menschen gedood. Het is een boeiend verhaal, dat ook in de residentie stellig succes zal hebben. Het voorprogramma brengt internatio naal nieuws uit binnen- en buitenland, een amusante klucht en een geestige tee kenfilm. Tezamen een filmmenu, dat er wezen mag. Disney-coulor, welke een kostelijke weer gave geeft van de paedagogische kelen van den eendenacteur Duck. Op zekeren avond Winkler, een bcr=“._ een Parijsch cabaret optreedt. --1,^ hom de aanwezigen - rika verraden heeft en op zworen heeft zich te t Flora „De dochter van de draak”. „Een tegen alle n”. Na het gebruikelijke wereldnieuws draait ’n kluchtige eenacter „Eierenel lende”. Daarna „Een tegen allen” ’n Wildwestfilm die dezen titel met alle recht voert want de held van dit verhaal (Reb Russell), ten onrechte van roofmoord verdacht, krijgt verscheidene malen zijn leven te verdedigen tegen ’n groote over macht. Dat hier revolvers en vuisten bij te pas komen laat zich wel denken. Na uiteindelijk de werkelijke dader knock out te hebben geslagen, weet hij zijn on schuld op ondubbelzinnige wijze aan te toonen. Na de pauze „De dochter van de draak De misdaad tiert in Amerika we lig, dit is de aanleiding dat er ’n keur- korps van rechercheurs wordt gevormd, die den strijd tegen de gangster-organi- saties opneemt. Men is ’n beruchte ben de op het spoor, die haar hoofdkwartier in een Chmeezenwijk heeft. Door list ge lukt het een der rechercheurs tot de spil dezer organisatie door te dringen. Hij ont dekt nu dat de leiding bij ’n vrouw be rust. Daar men hem voor ’n voortvluch tige bandiet houdt, weet hij de bende in n val te lokken, waardoor hij voldoen de bewijsmateriaal in handen krijgt om tot arrestatie over te gaan. Metropole. „De wereld beeft”. „La machine a pedire la mort”. Neen, Jean Durand hoeft niet met koffiedik te werken. Hij heeft een machine bedacht, die op de seconde af bepaalt hoe lang een mensch nog te leven heeft. Maar al te veel plezier bezorgt hij zijn mede- menschen er niet mee. Want het feit, dat de mensch, die altijd leeft in de hoop op het onbekende, nu weet, dank zij Du rand s uitvindingen, wanneer zijn laatste uur geslagen heeft, brengt allerlei misère mee behalve dan voor hem die te hoo- ren F”- den. Met de de machine moeilijkheden grijpt bij het naderen oogenblikken naar een i besluit nog vóór zijn dood rent te ruïneeren en krach op de Beurs, waardoor groote be drijven failliet gaan en zeer velen werk loos worden. Pers en radio maken be kend, dat de machine van Durand de oor- Rembrandt „Eerlijk duurt het langst”. „B o e f j e”. Als eerste hoofdfilm „Eerlijk duurt het langst” met in de hoofdrollen Frank Mor gan en Florence Nice. Een film met amu sante verwikkelingen, waarin de liefde natuurlijk de hoofdrol speelt, wordt op knappe wijze door dezetwee spelers op het witte doek gebracht. Het terrein van deze oergeestige film is de Rivièra. Na de pauze de reprise van de Hollandsche film „Boefje” met Annie van Ees in de hoofdrol. De overige rol bezetting is bij Piet Bron, die zeer goed spel te zien geeft, en de sympathieke fi guur van den pastoor (Albert van Dal- sum) in zeer goede handen. Guus Brox geeft een alleraardigste vertolking van pietje Puk, het vriendje van Boefje. Reeds eenige malen is er met veel lof over deze film geschreven, wij kunnen dus wel volstaan met een warme aanbeveling, deze week een bezoek te brengen aan Rembrandt-theater. Het zeer gevarieerde journaal geeft u o.a. eenige oorlogsbeelden in Finland en aan het Westelijk front. Verlaging van begrootings- posten. De sedert 3 Septeber 1939 ingetreden bijzondere omstandigheden hebben geen aanleiding gegeven de kosten thans hooger te ramen. Er zal dus op de gemeentebegrooting voor 1939 dekking moeten worden aan- jewezen voor een bedrag van 555.000. B. en W. hebben nagegaan, op welke wijze dit bedrag kan worden gevonden. De volgende ramingen kunnen worden herzien. Belastingen: Verschillende ramingen van belastingopbrengsten over afgeloo- pen belastingjaren kunnen, aan de hand van de ontvangen afrekeningen van de Rijksbelastingadministratie, worden verhoogd, in totaal met een bedrag van 156.000. Wedden politiepersoneel: Het toege- stane bedrag ad rond 2.834.000 kan met 132.000 worden verlaagd, in hoofdzaak door het niet terstond ver vullen van vacatures en doordat po litiepersoneel is gemobiliseerd, als ge volg waarvan een deel van de uitge trokken wedden niet behoefde te wor den betaald. Ziekenhuis: Door de ingebruikneming in 1939 van een nieuw gedeelte van het gebouw zijn de ontvangsten o.a. aan verpleeggelden, meer gestegen dan bij de begrooting werd verwacht. Daarbij komt nog, dat de ingebruikneming, in tegenstelling met de verwachting, niet vóór 1 Januari 1939 kon plaats vinden, waardoor de exploitatiereke ning met minder rente en aflossing is belast dan bij de begrooting is aange nomen. Een en ander is oorzaak, dat het exploitatietekort belangrijk be neden de raming blijft. Verlaging der raming, die thans bedraagt rond ƒ537.000 met ƒ135.000 is mogelijk. Onvoorziene uitgaven: Na de boven genoemde wijzigingen is nog noodig ƒ132.000. Dit bedrag kan worden af- Seschreven van „Onvoorzien”. Die post is daarvoor toereikend, doordat daarop bij Raadsbesluit van 20 November 1939 rond 218.000 kon worden bijgeschre- ven tengevolge van een meevaller op de uitkeering uit het Gemeentefonds over het uitkeeringsjaar 1937/1938 (voordeelig verschil tusschen voorloo- P'ge en definitieve uitkeering). B. en W. stellen voor tot deze her- riening van ramingen te besluiten. Cineac. Dat Finland .zich in de sympathie van vrijwel de geheele wereld mag verheu gen, bewijst wel de hulp, welke het ge teisterde land allerwege wordt geboden. Cineac geeft reportages van het vertrek van Noorsche vrijwilligers en een zen ding Britsche ambulancewagens. Voor de huidige omstandigheden zeer begrijpelijk nemen de oorlogsbeelden een belangrijke plaats in het programma inbombarde menten op Wiborg, de Roode Kruis-hulp achter de Mannerheim-linie en van het Westfront een beklemmende reportage van de schermutselingen in Niemands land voorts .beelden van den strijd ter zee. Zeer interessant zijn de opnamen van de genoegens, welke de sneeuw en het ijs ons biedenijszeilen, hardrijden, sleeën en skiën, evenementen, welke de Zwit sersche wintersport geduchte concurren tie aandoen. Tenslotteeen sensationeel sportfilmpje over een achtervolgingsjacht met motor- booten, et.i liefhebberij, welke zoo op het oog een uittarting van het noodlot ge lijkt, maar, zooals wordt geëxpliceerd, eerder een gevaar voor de beurs dan voor het leven is„Op de radio”, een musi cal, welke voor swing-fans een open baring zal zijn en een zeer genoeglijke peri- Donald het bestuur van den Gemeentelij- Dienst voor Maatschappelijk Hulp- leest men: Door de ongunstige i is een steeds aantal personen meer perma- i den Dienst aange wezen. Het gemiddeld aantal armlas- tigen, dat wekelijksche ondersteuning ontving, bedroeg over '--i 1 januari—2 September terwijl 1 vak van dien i- bedrag eenl— Maandag 29 Januari. Hilversum 1875 en 414.4 m. Algemeen programma van de V.A.R.A. 8.uur v.m. ANP. .gram.muz. V.P.R.O. 10.Morgenwijding. V.A.R.A. 10.20 Declamatie. 10.40 Cello en piano. 11.10 Declamatie. 11.30 Gram.muz. 12.— uur nam. Orgel en zang. 12.45 ANP. 1.tot 1.45 VARA-orkest. 2.tot 3. Zang, viool en piano. 3.05 Declamatie. 3.30 Strijkkwintet. 4.10 Gram.muz. 4.30 Voor kinderen. 5.Gram.muz. 6.Orgelspel. 6.30 tot 7.Ramblers. 7.10 Voor de jeugd 7.30 VARA-orkest. 8.ANP 8.15 De Stem „Juarez”. des Volks (Utrecht), solisten en het Utr. Stedelijk Orkst. 9.30 Declamatie. 9.45 Ro- sian-orkest. 10.15 Pianovoordracht. 10.30 VARA-Harmonie-orkest. 11.ANP. 11.10 Zang en orgel. 11.40 Gram.muz. Hilversum II 301.5 m. N.C.R.V. 8.— uur ANP. 8.05 Schriftlezing. 8.20 Gram.muz. 10.30 Morgendienst. 11.— Chr. lectuur. 11.30 Gram.muz. 12.uur nam. Ber. 12.30 ANP. 12.40 Spaarne-sextet. 2.Voor scholen. 2.35 tot 2.55 Gram.muz. 3.Causerie over kamer planten. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gram.muz. 5.15 Voor kinderen. 6.15 Orgelspel. 7. Ber. 7.15 Gesprekken over het geloof en zijn moeilijkheden. 7.45 Gram.muz. 8. ANP. 8.15 Arnhemsche Orkestvereeniging en solisten. 9.Lezing „Oranje en de Kerk”%9.30 Pianovoordracht. 10.ANP actueel halfuur. 10.30 Arnhemsche Orkest vereeniging. 11.10 Gram.muz., Ca. 11.50 Schriftlezing. ENGELAND 391 en 449 m. (Na 6.20 n.m. ook 342 m.) 12.20 u. nam. Pianoduetten. 12.35 BBC-orkest. 1.20 Ber. 1.30 Gevar. progr. 1.502.20 Koperorkest. 3.20 Tudor- sextet. 3.50 Sweet Rhythm-orkest. 4.20 Ber. 4.35 tot 5.05 Pianovoordracht. 5.50 Zang. 6.20 Ber 6.35 Tooneel. 6.55 tot 7.20 Orgelconcert. 8.20 Programma, gewijd aan de scheepsbouwers te Clydeside. 9.20 Ber. 9.35 BBC-orkest. 10.20 Gevar. progr. 11. Henry Hall’s orkest. 11.45 Viola en piano 12.20 tot 12.35 Ber. PARIJS 1648 m. 12.20 uur nam. Damesor kest. 1.05 Pianovobrdracht. 1.35 Zang. 2.05 Vioolvoordracht. 2.30 Fluit en piano. 3.20 Orgelspel. 4.20 Tooneel. 4.50 Cellovoor- dracht. 5.20 Chansons 5.35 Parijs’ instru mentaal kwintet en zang. 6.35 Cello en harp. 7.20 Bailly-orkest. 7.50 Tooneel 9.05 Concert 10.20 en 11.05 Tooneel. 11.35 Zang KEULEN 456 m. 12.20 uur nam. Eysoldt’s orkest. 1.15 Muz tusschenspel. 1.35 Popu lair concert. 2.45 Muz. tusschenspel 3.20 Omroeporkest. 4.50 Folkloristisch progr 5.10 Viool, cello en cembalo. 5.45 Gram - muz 6.30 Krepela-sextet. 7.35 Zie Duitsch landzender. BRUSSEL Vlaamsch 322 m. 12.20 u. nam. Gram.muz. 12.51 en 1.30 Omroeporkest 1.50 tot 2.20, 5.15, 5.55 en 6.50 Gram muz 7.20 Zang 8.20 Voor soldaten. 8.50 Gram.- ®,,?°_°mroePsymPbonie-orkest. 10.50 tot 11.20 Gram muz. BRUSSEL Fransch 484 m. 12.20 uur nam. Gram.muz. 12.50 en 1.30 Germaine Eao’s orkest 1.50 tot 2.20, 5.20 en 6.35 Gram.- Vnnr 6,50Tooneel 7-30 Gram.muz 8.20 operette 8,50 ”Dj’a m’c^hine’. DUITSCHLANDZENDER 1571 m. 7.35 u nam. Gram muz 8.20 Berlijnsch Philhar monisch orkest. 9.20 Ber. 9.50 Kwintet 10.20 Politiek overzicht. Hierna: populmr concert. 11.20 Ber., hierna tot 12 20 con- di^tr?hnHTma dKr< G®meentelijke Radio- di.tribute is onbekend, wegens ontbreken van gegevens. ivresen Weer heeft deze week het comité y°or ontspanning voor militairen, ge werd in het Westerkwartier en om beken, in de cantine van de school ln de Resedastraat, den manschappen geheel belangeloos een goed verzorgden °ntspanningsavond aangeboden. De geheel met manschappen bezette waaronder vele officieren, heeft genoten van het gevarieerd program- ^a> uitgevoerd door de Haagsche ca- ;aretdub „Top-Hat”, onder leiding **n den heer Jan van der Ham. Het muzikale gedeelte, dat, zooals ge eonlijk, werd geopend met het. Wil- ellnus, werd op verdienstelijke wijze to VOerd door de compaSnieskapel, jJrwij1 medewerking verleende de heer i eak Bentzon met zijn diverse muziek- nstrumenten. DE VOORZITTER DER FINSCH- NEDERLANDSCHE VEREENIGING ZAL OVER FINLAND SPREKEN. De consul van Finland hier ter stede, de heer A. J. Th. van der Vlugt. voorzitter der FinschNederlandsche Vereeniging zal morgenavond om 6.30 uur nam. voor de radio (V.P.R.O.), golflengte 1875 m. en 414.5 m., spreken over Finland. Zondag 28 Januari. Hilversum I 1875 en 414,4 m. V.A.R.A. 9.uur v.m. Ber. 9.05 „Oude en nieuwe tuinkunst”. 9.45 „Van Staat en Maatschap pij” 10.— Ber. 10.01 Bach-cantate. 10.20 Gram.muz. 10.40 Declamatie. 11.Uitzen ding t. g. v. het 40-jarig jubileum van de Amsterdamsche Gemeente Tram A.V.R.O. 12.uur nam. „Onze Weermacht". 12.25 Amusementsorkest. (12.45 ANP.) 1.30 Cau serie „De gesproken mailbrief”. 2.Boe kenhalfuur 2.30 Omroeporkest en solisten 3.30 Omroeporkest, een strijkkwartet en solist 4.20 AVRO-Dansorkest. 4.55 ANP V.P.R.O. 5.Gesprekken met luisteraars. V.A.R A. 5.30 Voor kinderen. 6.— Sportpraatje 6.15 „M o e d e r” Onder leiding van Gustav Ucicky kwam deze prachtige Ufafilm tot stand. Er wordt in geteekend en wel op bijzondere sugges tieve wijze, het leven vol zorgen van een moeder, zorgen zoowel van financieelen als van moreelen aard. Voorgesteld wordt de vrouw, die door plotselingen dood van haar man, tot taak heeft haar vier kin deren groot te brengen. De financiën daar toe ontbreken aanvankelijk. Alleen door hard werken, verovert zij zich een bestaan, dat het haar mogelijk maakt om haar ver plichtingen na te komen. Doch dan komen de andere zorgen. Elk kind zoekt in zijn waanwijsheid zijn eigen weg, dreigt te stranden als moeder juist op het kritieke oogenblik niet ingrijpt. En dit leven van opofferingen met heel veel verdriet en weinig vreugde wordt in dit werk op ont roerende wijze naar voren gebracht. Zij geeft de werkelijkheid zonder een zweem van valsche sentimentaliteit. Dit vooral is een van de vele verdiensten in deze knap gespeelde film, die van boeienden inhoud is. De hoofdrollen worden ge speeld door Kathe Dorsch, Paul Hörbiger, Hans Holt, Rudolf Prack, Sufi Nicoletti en Wolf Albach-Retty. In het voorprogramma draait een tenschappelijk zeer aantrekkelijke „Roovers onder water”. Capitol „De twee straatjongens van P a r ij s”. Capitol-theater brengt ditmaal een pre mière: de Fransche film „De twee straat jongens van Parijs” naar den roman „Les deux gosses” van Pierre Decourceile. Het is een boeiende en romantische film uit het leven gegrepen, al zal het werkelijke leven niet licht zóóveel toevalligheden opleveren als men hier op het witte doek ziet. Het is een eenigszins ingewikkelde fa miliegeschiedenis. De jonge graaf de Kerlof verdenkt zijn vrouw van ontrouw, hoewel in waarheid niet zij, maar haar schoonzuster, die met een anderen man is getrouwd, de schuldige is. De schijn is echter tegen de jonge gravin, aangezien brieven, die haar onschuld zouden kun nen bewijzen, door een noodlottig toeval verloren zijn gegaan De graaf is over tuigd, dat hij niet de vader is van hun kind en in zijn woede geeft hij den klei nen knaap, tegelijk met en flinke som gelds, aan een onbekenden inbreker, waar na hij zijn ongelukkige vrouw verlaat De knaap komt nu in het armoedige misda digersmilieu terecht, waar hij in een an der pleegkind van bet inbreker spaar een lotgenoot en trouwen vriend vindt. In tusschen zoekt de gravin overal naar haar kind later geholpen door den graaf, dien men’heeft overtuigd van de onschuld van zijn vrouw. Door een toeval wordt hun het vriendje in handen gespeeld als hun verloren lieveling, maar na ele avontu ren komt toch de ware jonge vicomte ten slotte op de plaats, die hem toekomt, ook in de harten van zijn ouders. Het is een veelbewogen, levendige, boeiende en ontroerende film, met mooi spel van Maurice Escande, Germaine Rouer. Annie Ducaux Marguent Peirry Dorville. Jean Peirre. Thisse, Jacques Ta- voli, Serge Grave e.a. Casino. brandstichters- „Broadway- „Het L.(. c o m p 1 o t”. M e 1 o d y”. Bob Livingston en Rosalind Ke>th spe len de hoofdrollen in de spannende fflm Het brandstichterscomplot In dit tuurlijke verhaal kunnen we de tingen van de beroemde Newyorksche brandweer van nabij volgen; de uiterst belangwekkende intrigue, welke door deze film loopt, maakt haar tot een dier films welke men beslist moet zien. Als tweede hoofdfilm een reprise van het grootsche Metro Goldwyn filmproduct Broadway Melody 1938” In deze uitste kende showfilm zetten Robert Taylor en EManor Powell nog steeds hun tnomf- T voort Reeds meerdere malen heb- L nhwZ in deze kolommen de bijzondere kwaineiten van deze Broadway Melody kwaliteiten ht kunnen daarom Xatr anders dan elkeen, die deze film nle„4 "ÏLt eezien heeft, aanraden, alsnog S ■ca.ino-ihe.t.r t. brMegtede gebruikelijke actualiteiten wordt dit programma gecompleteerd. Centrum. ,,’t Begon „Alibi”. avuud ontdekt pro^ beroemd telepaath, dle J*- tusschp” Gordon, die hem in Ame -p wien hij ge wreken. Gordon Het - leen uit het binnen- opnamen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 7