NORTH STATE I HOEST verkoudheid BRONCHITIS Sedert meer dan 30 jaar wordt Siroop Famel doot doktoren gewaardeerd als een betrouw baar geneesmiddel ter bestrij ding van aandoeningen der ademhalingsorganen. STADSNIEUWS PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 29 JANUARI 1940. DERDE BLAD, 1 1 I AMERICAN CWARETTES^J DE HAAGSCHE VROUWENBOND ONDERSCHEIDING R. HARTSUIKER 8 De ex-keizer viert zijn verjaardag in alle stilte De invoer van Indische koffie in Nederland BALMASQUE VAN „DE OUDE JAGERBAND” Niet wachten totdat.... PRINS EN PRINSES BEOEFENEN DE SKI-SPORT w Toewijzing van thee SIROOP FAMEL ADJUDANT-ONDEROFFICIER G. VAN HERP ONDERSCHEIDEN Zie verder 3e blad, 3 De gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst wordt den jubilaris op de borst gespeld. CREMATIE W. P. MINDERMAN DE LOONTOESLAG AAN H.T.M.- PERSONEEL. Kleine flacon fl. 15 Groote flacon fl.90 en Op 1 en 22 Februari. Een sobere plechtigheid. De avondmaaltijd zag twee personen meer aan tafel, n.l. generaal von Dom mess en ds. Döhringer. De dag werd ingeleid door een eenvoudigen dienst in de huiskapel. Ds. Bruno Döhringer ver richtte de plechtigheid. Onder zijn ge hoor bevonden zich, behalve de ex- keizer en zijn gemalin, prinses Her- mine, het voltallige personeel van Huize Doorn en generaal Wilhelm von Dom mess, des keizers persoonlijke verte genwoordiger in Duitschland en be heerder van zijn goederen. De gezondheidstoestand van den kei zer liet niets te wenschen over. Hij maakte een ochtendwandeling en bleek volkomen genezen van zijn ongesteld heid, welke hem in de week voor Kerst mis noopte zijn kamer te houden. Naar ons door de vereeniging van thee-importeurs wordt medegedeeld, is te verwachten, dat na de toewijzing op 1 Februari a.s. met een aanbod van ruim 15.000 kisten wederom een toe wijzing zal plaats hebben op 22 Febr. Het aanbod daarin zal ruim 11.000 kisten bedragen. WALDORPSTRAAT 51 SHOWROOM PLAATS 25 OUDERAVOND KOPSCHOOL L1NNAEUSSTRAAT 6. Op Vrijdagavond j.l. vond in ver hef moet Benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw De heer R. Hartsuiker, kamerbe- waarder-concierge bij de Algemeene Rekenkamer, is deze maand 65 jaar geworden. Eerstdaags zal hij daarom zijn betrekking moeten neerleggen, na bijkans 40 jaar op voortrefrenjke wijze zijn dienst bij het college te hebben verricht. Zijn benoeming tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, waarmede de voorzitter der kamer, de heer Zuyderhoff, hem in de vergadering van h*;den in kenftis stel de, is dan ook wel verdiend. Het ge- heele personeel verheugde zich over de Koninklijke onderscheiding, welke den heer Hartsuiker is te beurt ge vallen. TELEFOON 115687 da bodem van de kolenkist te zien Is. Dat geeft maar ongemak. Bel everr Van Santen en U wordt vlug all altijd geholpen, ook voor kolen in papieren zakken. Van Santen kolen - goede kolen óók In dezen tijd Slechts twee buitenlandsche gasten. Zaterdag heeft de ex-keizer in alle stilte zijn 81en verjaardag gevierd. Door de tijdsomstandigheden was deze dag wel een zeer groote tegenstel ling met 27 Jan. van het vorige jaar. toen kinderen en kleinkinderen den ex- keizer bezochten, „Huize Doorn” over stroomd werd door felicitaties uit Duitschland en andere landen, en j£roo- te feestelijkheden plaats hadden. Thans werd het hoogtepunt gevormd door een lunch, aangericht voor intimi, waar 24 personen aanzaten. Onder hen bevonden zich de persoonlijke verte genwoordiger van H.M. de Koningin, jhr. Sickinghe en baron van Nagell, de burgemeester van Doorn. str a a t- deze week uur, op JUBILEUM T. N. WENDEL. Morgen herdenkt de heer T. N. Wen- del, wonende v. d. Neerstraat 286, den dag, waarop hij 40 jaar geleden als behanger in dienst trad bij de firma H. Pander en Zonen, alhier. Het Prinselijk Paar heeft zich gister middag overgegeven aan de ski-sport. Eerst werd per auto naar Wassenaar ge reden, waar de ski’s werden onder ge bonden. Van het landgoed van de fami lie Delcourt van Krimpen ging het ski joring achter de auto naar Park De Kieviet. Van hier uit begon feitelijk de groote tocht van ongeveer anderhalf uur dwars door de duinen. Einddoel was het land goed „Ruygenhoek”. JUBILEUM CONCIERGE H. B. S. RAAMSTRAAT. NEDERLANDSCHE ZIONISTENBOND. Voor den Nederlandschen Zionisten bond, afdeeling ’s-Gravenhage spreekt Donderdagavond 1 Februari in het ge bouw van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, Prinsessegracht, dr. E. A. M. Speijer, over „Het Revisionisme”, 31 Januari een met lichtbeelden, Pniël, Zuid-Oost- Deze uitreiking had reeds Donderdag plaats moeten vinden, doch was wegens een dienstreis op Zaterdag verzet. De heer v. Herp, die vergezeld was van zijn familieleden, werd toegespro ken door den luitenant-kolonel indee- lings-districts-commandant J. W. H. Hamilton of Silvertonhill. Deze wees op de groote plichtsbetrachting van adjudant-onderofficier v. Herp en de opgewektheid, waarmede hij aitijd zijn dienst vervulde. Het deed spr. genoegen v. Herp de gouden medaille voor 36- jarigen trouwen dienst op de borst te kunnen spelden. Hij liet den diensttijd van v. Herp de revue passeeren en rele veerde de dagen van vreugde, zoowel als die van verdriet. De eerste zullen blijven bestaan, de andere zullen ver vagen. Spr. hoopte, dat adjudant-on derofficier v. Herp nog lang het eere- metaai zou mogen dragen in geluk en voorspoed te midden van de zijnen. Naast de gouden draagmedaille over handigde luitenant-kolonel Hamilton of Silvertonhill aan den heer v. Herp een geschenk. De volgende spreker was de adju dant-onderofficier A. Mirck. Hij ge waagde van de hulpvaardigheid en vriendschap en overhandigde den adju dant-onderofficier namens het bureau personeel een vulpenhouder. Tenslotte sprak de sergeant-schrijver B. v. Kruyi, die zeide den jubilaris 20 jaar lang als mindere te hebben gekend. Hij had altijd een vriendelijk woord gereed. Spr. hoopte, dat de jubilaris nog lange jaren in denzelfden geest ten bureele werkzaam mocht zijn. OPENBAAR GEWOON EN UITGE- BREID LAGER ONDERWIJS. Met het oog op de mogelijkheid, dat het Rijk zou overgaan tot verlaging van de leerlingenschaal en daardoor de zelfstandige kweekelingen zouden kunnen worden afgeschaft of in aantal verminderd, is bij de samenstelling van de Gemeentebegrooting 1940 geen be drag uitgetrokken voor toelagen aan z.g. „zelfstandige” kweekelingen. In verband hiermede lieten B. en W. bij het voorstel tot vaststelling van de kos ten per leerling ingevolge art. 55bis der Lager-Onderwijswet 1920 voor 1940 de kosten, verbonden aan het in stituut van dergelijke kweekelingen, buiten beschouwing. In zijn vergadering van 24 Nov. 1939 hield de Raad dit voorstel aan, nadat de Wethouder van Onderwijs had me degedeeld, dat B. en W. er geen be zwaar tegen hadden deze zaak aan te houden, totdat bekend zou zijn, wat het Rijk ten aanzien van de leerlin genschaal zou doen. Nu bij de behandeling van deRijks- begroeting voor 1940 gebleken is, dat de Regeering in verband met de tijds omstandigheden niet bereid is, al thans op dit oogenblik, een wetsont werp in te dienen tot verlaging van de leerlingenschaal, en deze verbete ring voor 1940 redelijkerwijze niet is te wachten, kan, indien de Raad met B. en W. van oordeel is, dat met het uitbrengen van prae-advies op de mo- tie-Spiesz c.s. kan worden gewacht, totdat zekerheid bestaat omtrent ver laging van de leerlingenschaal welk oordeel, naar hun college bekend is, in overeenstemming is met het gevoelen der onderteekenaars van genoemde mo tie thans tot vaststelling van de kosten per leerling worden overge gaan met mederekening van de' toetla- gen der zelfstandige kweekelingen. Hierdoor zal de vergoeding per leer ling voor het lager onderwijs verhoogd moeten worden met 1.33. terwijl de volgnummers 310 en 412 van de be groeting voor 1940 met onderschei denlijk 25.900 en 30.000 zullen moe ten worden verhoogd. Aldus stellen B. en W. den Gemeen teraad voor. De heer J. Smit 75 jaar. Op 13 Februari a.s. zal de heer J. Smid te Voorburg, oud-referendai-is van de directie van den landbouw, stichter en adviseur van den Nationalen bond Landbouw en Maatschappij, die steeds geijverd heeft voor groote belangstel ling van het agrarische vraagstuk, zijn 75sten verjaardag vieren. Ontheffing van het rijtijdenbesluit gevraagd voor taxi- en huurauto- bestuurders. Naar aanleiding van de dezer dagen verleende ontheffing van de bepalingen van het Rijtijdenbesluit ten aanzien van bestuurders van vrachtauto’s en personenauto’s, heeft de Bond van Au- tomobielhandelaren en Garagehouders „B.O.V.A.G.” zich telegrafisch tot de Ministers van Sociale Zaken en Water staat gewend met het dringend ver zoek deze ontheffing ook te willen doen uitstrekken tot bestuurders van taxi’s en huurauto’s. In zyn toelichting merkt de ,,B. O.V.A.G.” op, dat het Rijtijdenbesluit de uitoefening van het taxi- en ver huurbedrijf ten zeerste bemoeilijkt. Bijna dagelijks komt het voor, dat wel is waar voldoende chauffeurs beschik baar zijn, doch de ondernemer van hun diensten geen gebruik kan maken, omdat het Rijtijdenbesluit zulks niet toelaat. Hij ziet zich daardoor gedwon gen om zonder feitelijke noodzaak meer personeel aan te stellen en zoo doende de lasten van de onderneming te vermeerderen, welke lasten slechts voor een gering gedeelte in den vorm van tariefsverhooging op het publiek kunnen worden afgewenteld. In niet mindere mate geldt het bo venstaande voor de z.g. blokbanders, waarvan de bestuurders, naar de prak tijk heeft aangetoond, langer op de standplaatsen moeten wachten dan dat zij rijden. Buitendien wordt in ’t meerendeel der grootere steden slechts vergunning verleend uit hoofde van een gemeen telijke verordening, waarbij de werk tijden van de chauffeurs bereids zijn geregeld. KWEEKSCHOOL VOOR ONDER WIJZERS EN ONDERWIJZE RESSEN. Zaterdagavond heeft er voor de leer lingen van de Kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen van het Haagsch Genootschap een voordracht wedstrijd plaats gehad in de gymnastiek zaal van deze school. De avond werd be gonnen met een inleiding door den heer F. Koote, leeraar aan bovengenoemde inrichting over „Voordragen”. Spreker wees er op, dat er door alle eeuwen heen in ons land is voorgedra gen en lichtte dat met voorbeelden toe. VEREENIGING VOOR VOLKENBOND EN VREDE. De Haagsche afdeeling van de Ver eeniging voor Volkenbond en Vrede zal op Vrijdag 2 Februari a.s. een bij eenkomst houden in de tuinzaal van den Dierentuin alhier, alwaar het woord zal worden gevoerd door de heeren H. Ch. G. J. van der Mandere, Algemeen secretaris der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, en K. Vor- rink, lid van de Eerste Kamer der Sta- 1 ten-Generaal, over „De jongste ge schiedenis en de internationaal-poli- tieke beteekems van Finland.” Een avond van pret en jool. Bal-masqué, een feest van jolijt mbezonnen levensvreugde. Waar alles anders is dan anders, waar men met maskers verschijnt, maar het mas ker van verlegenheid thuislaat. Dit was ook Zaterdagavond weer het geval in gebouw „Padro” aan de Jurriaan Kokstraat, te Scheveningen, waar de alom bekende „Oude Jagerband” zijn jaarlijksch bal-masqué voor haar leden en genoodigden had georganiseerd Het was een bonte warreling van dansende paren, een lust om te zien, een kleu renrijkdom van de meest uiteerAo0- pende costuums. Naast verschillende fraaie costuumpjes, waren er ook ori- gineele vondsten. Zoo zagen we b.v, enkele Blonde Mientjes met groote har ten van prikkeldraad, een „Veilig Ver keer, maar ook de Rats, Kuch en Boo- nen-groep kwam op de bekende melo die de zaal binnen marcheeren. De dis tributiekaart danste er ook lustig op los. Er bleef geen plaatsje onbezet rond om den dansvloer en er was een pret tige stemming, welke naarmate de tijd verstreek, tot het laatste gehandhaafd bleef. Om een dergelijken avond goed te willen laten slagen, is goede muziek noodig. Dan weer waren het ..The Rhythm Swingers” met hun aangena me muziek, die de paren op den dans vloer lokten of het looporkest „De vroolijke boys”, waarachter gehost of gesprongen werd. Het geheel onder leiding van den heer Borremans. Den scepter bij dit feest zwaaide de heer Th. v. Reysen. Nadat enkele ma len voor de jury, bestaande uit mevr. Tjaden-Hoefnagels en de heeren Joh. H.Kaemmerer en Piet Mostert. gedefi leerd was werden door mevr. Tjaden, bij monde van den heer Kaemmerer, de prijzen uitgereikt. Verschillende mooie prijzen (meest kunstvoorwer pen) waren beschikbaar gesteld. De volgende prijzen werden toegekend: Fraaiste dame: Sneeuwkoningin; fraai ste heer: Toreador; origineelste dame: Distributie; origineelste beer: Veilig Verkeer; fraaiste paar: Kat of Kanarie (bij loting); origineelste paar: Zeepira- ten: fraaiste groep: Koningin Victoria en gevolg; origineelste groep: Rats, Kuch en Boonen; troostprijzen: Blonde Mientje (in rood), Klaver Vrouw, Zee- kannibalen, Passagierende zeeman, Vrede en Breit allen mee. Nog langen tijd na de prijsuitreiking hield de mu ziek de paren en groepen bijeen en het was reeds laat, toen de laatste feest gangers de zaal verlieten. Een avond waarop iedereen met plezier zal terug zien. Zaterdagmorgen is aan den adjudant- onderofficier G. v. Herp, werkzaam ten bureele van den Indeelings Districts-Commandant, de gouden me daille voor 36-jarigen trouwen dienst uitgereikt. De wekelijksche evangelisatiedienst wordt gehouden Woensdagavond het Koningsplein. schen de kunst van wels^rekendheiu en de voordrachtskunst en toonde aan, hoe nuttig beide zijn voor den onderwijzer. Vervolgens werd gewezen op de schillende voorwaarden, waaraan voordragen van poëzie en proza voldoen. Een van de eerste is, dat de inhoud van het werk, dat men wenscht voor te dragen, van de ziel van den dichter moet zijn overgegaan in de ziel van den voordrager. Met een opwekking om van tijd tot tijd naar goede voor dragers te gaan luisteren eindigde het betoog en begon de wedstrijd. Elke deelneemster (deelnemers waren er niet) moest een ernstig en een niet- ernstig Nederlandsch gedicht of stukje proza uit het hoofd voordragen. De le prijs werd behaald door Joop Douma, de 2e door Miep de Heer en de 3e door Coba Kramer. De jury bestond uit mevrouw Fran- cien Koote-Gerrese, voordrachtkunste nares en de heeren D. de Boer; direc teur, en F. Koote, leeraar aan de Kweekschool. Het was voor leerlingen en genoodigden een genotvolle en leer rijke avond. Lunch aangeboden aan R.A.A. Soejono. De raad van beheer van de Kon. Vereeniging Koloniaal Instituut te Am sterdam heeft aan het lid van de commissie van advies van de afdee ling handelsmuseum, R.A.A. Soejono, in verband met zijn benoeming tot lid van den Raad van Indië en zijn spoe dig vertrek naar Java, Zaterdagmid dag in de bestuurskamer van het Ko loniaal Instituut een lunch aangeboden die Z.K.H. Prins Bernhard met zijn tegenwoordigheid vereerd heeft. De voorzitter van de vereeniging, jhr. ir. O.C.A. van Lidth de Jeude, heeft den heer Soejono tijdens den maaltijd toe gesproken. Beschikbaarstelling van premies voor verbetering van arbeiderswoningen. Op 23 Juni 1938 heeft de minister van Binnenlandsche Zaken een circu laire doen uitgaan, waarin regelen wer den gegeven betreffende de beschik baarstelling van premies voor verbe tering van arbeiderswoningen. Aan deze circulaire lag de gedachte ten grondslag, dat het wenschelijk is, be staande arbeiderswoningen, die, hoe wel niet voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking komende, niet in trek zijn, zóó te verbeteren, dat zij met meer succes op de woningmarkt kunnen worden gebracht. In verband met de veranderde tijdsomstandighe den eh met de daarmede gepaard gaan de niet onaanzienlijke stijging van de prijzen der bouwmaterialen heeft de minister thans bij een nieuwe circulaire in bovenvermelde circulaire wijzigin gen gebracht om de regeling zoo veel mogelijk aan haar bedoeling te doen beantwoorden. De bijdrage a fonds perdu, verder aangeduid als „premie”, zal nu be dragen 1/3 van de kosten van verbe tering, met een maximum van 320 per woning. Van deze premie zal door het Rijk deel, derhalve maximaal 240 en door de gemeente *4 deel of maximaal 80 worden gedragen. De Rijkspremie wordt slechts verstrekt on der voorwaarde, dat de gemeente tege lijkertijd een bijdrage van een derde der Rijkspremie uit de gemeentekas Verstrekt. Reeds toegezegde premies kunnen in een bepaald geval, op daartoe strek kend verzoek, voor verhooging in aan merking komen, voor zoover het nieu we maximum-bedrag van 320 per wo ning niet wordt overschreden. Dit kan geschieden, als vaststaat, dat op 17 Ja nuari 1940, den datum van deze circu laire, nog niet met de verbetering was aangevangen en indien voorts overtui gend kan worden aangetoond, dat de kosten, als gevolg van prijsverhoogin- gen, belangrijk zijn gestegen. Het be ginsel, dat niet meer dan 1/3 deel van de kosten als premie wordt verstrekt, dient daarbij behouden te blijven, met dien' verstande het door de gemeente in de totale premie bij te dragen aandeel in zulke gevallen niet meer dan 80 per woning zal behoeven te beloopen. De export uit Indië met 50 pCt. verhoogd Naar aanleiding van de berichten, welke melding maakten van een ver hooging van den Nederlandschen im port van koffie uit Nederlandsch- Indië deelt Aneta het volgende mede. De oorlogstoestand deed de belang rijkheid van Amsterdam als koffie- markt sterk naar voren komen. Te Am sterdam vindt nog altijd de grootste handel van Indische koffie plaats. In verband hiermede is een zeer scherpe regeling van den uitvoer en een nauw keurige bepaling van de bestemming wenschelijk. Ten aanzien van de maatregelen, welke zullen worden getroffen, kan worden medegedeeld, dat nor maal voor consumptie in Nederland 600.000 picol wordt geleverd. Dank zij nieuwe maatregelen zal dit worden vermeerderd tot de helft van de Nederiandsche comsumptie hetgeen een meerdere invoer be- teekent van 300.000 picol per jaar. De export van koffie uit Ned.- Indië naar Nederland, zal dus met 50 pCt. worden verhoogd. Deze vermeerdering beteekent een belangrijken steun voor de Neder- landsch-Indische koffieproducen ten. Het ligt in de bedoeling, dat deze meerdere import uit Nederlandsch- Indië in mindering komt van de im port uit Zuid-Amerika. Dit wordt zeer wel mogelijk geacht, aangezien robusta- koffie, indien bovendien gemengd met andere koffie, een zeer goede samen stelling oplevert. Onder zeer veel belangstelling heeft Zaterdagmiddag in het crematorium op Westerveld te Velsen, de crematie plaats gehad van het stoffelijk over schot van den heer W. P. Minderman, oud-hoofd eener school, overleden al hier. Aanwezig waren zeer velen uit vrij- metseiaarskringen, oud-collega’s en vrienden. Naar den wensch van den overledene werd het woord gevoerd door den voor- zittend-meester van de Vrijmetselaars loge Frederic, die zeide, dat de ont slapene een man was van groote be scheidenheid, niet alleen in de kringen der loge, maar overal in de samen leving. Men had hem wel eens ver zocht een of andere functie op zich te nemen of een woord te willen spre ken in een andere loge, doch dit was niets voor hem. Toch was hij een man, begaafd met vele talenten en zeer gezien om zijn hartelijkheid en ware broederschap. Spr. legde de handschoe nen en drie witte rozen op baar. Bij het dalen van de kist speelde de organist „In diesen Heiligen Hallen” uit Die Zauberflöte van Mozart. Een zoon van den overledene dankte, voor de belangstelling. KOLENHANDEL het gymnastieklokaal van bovengenoemde school een goed bezette ouderavond plaats. Ruim 100 ouders waren aan wezig. Na zang door de kinderen en goedkeuring der notulen werd overge gaan tot bespreking van het jaarver slag. Dit vermeldde dat het Ouderfonds thans 10 maanden bestaat en dat ruim 90 pCt. er lid van is. De ontvangsten overtroffen aller verwachtingen. Voor het twee-daagsche schoolreisje was ruim 20 bijgepast, terwijl het St.- Nicolaasfeest eveneens door het fonds financieel mogelijk werd gemaakt. In het afgeloopen jaar werden twee ouder avonden verzorgd. De bestaande com missie moest in zijn geheel aftreden, en uit de aanwezige ouders werd een nieu we benoemd. Het hoofd der school bracht dank aan de scheidende commis sie en sprak den wensch uit, dat de gekozen commissie op den zelfden voet mag voortgaan. Een flink kas-saldo werd aan de nieuwe commissie overgedragen. Na de pauze hield het hoofd der school, de heer J. Daarna zette hij het verschil uiteen tus- IJdens, een inleiding over „Ons Onder wijs”. Deze lezing had aller belangstel ling en toonde het nut der Kop-school. Het zevende leerjaar is veelal de voor bereiding en overgang van de lagere school naar ambacht- of vakschool. Het geheel was een geslaagde avond. BUITENLANDSCHE PERSVEREENI- GING. In de gisteren gehouden vergadering van de Buitenlandsche Persvereeniging is besloten om in verband met de hui dige omstandigheden het bestuur uit sluitend samen te stellen uit onder danen van neutrale staten. Het bestuur is als volgt samengesteld P. Derjeu, voorzitter, P. van ’t Veer, secretaris, F. Canté, penningmeester, en de heeren Balasz en Guasco, beiden te Amsterdam. ZENDINGSCOMMISSIE WIJK 6. De Zendingscommissie van Wijk 6 der Ned. Herv. Gemeente organiseert op Woensdagavond zendingsbijeenkomst in het wijkgebouw Buitensingel 76. Als spreker zal optreden de heer J. H. Meerwaldt, met als onderwerp „Het werk der Rijnsche zending in de Bataklanden.” Des middags zal er een jeugdbij een- komst worden gehouden. Naar aanleiding van het bericht over den 10 pCt. toeslag over het nor male loon aan H.T.M.-personeel, dee- len wij nog mede, dat dit zal worden uitgekeerd over de periode van 18 tot en met 23 Januari. Bal-masqué in Amicitia. Ouder gewoonte getrouw heeft de Haagsche Vrouwenbond Zaterdagavond in de zalen van Amicitia een bal-masqué georganiseerd. Evenals voorgaande jaren is dit bal weer een doorslaand succes geworden. Er bestond groote. be langstelling, vrijwel geen tafeltje was onbezet en geen stoel was er vrij, zoo- dat, wanneef de muziek de aanwezigen tot den dans opriep, het op den dans vloer zoo druk was, dat men wel „over de hoofden zou kunnen loopen”. Het woordje masqué hadden velen zich goed ingeprent. Er was zeer veel werk van de costuums gemaakt, zoodat de jury, welke bestond uit de heeren Henri ter Hall, Willem Steyn en van Seventer, bij het bepalen van de prijzen een lang niet gemakkelijke taak had. Spaansche schoonen, oolijke Holland- sche boerendochters in nationaal- costuum, clowns, filmsterren, amazone’s en boertjes-van-buten, enz. enz., zwier den den geheelen avond over den dans vloer. Het bal had zich aangepast aan de tijdsomstandigheden, d.w.z., ver scheidene gingen in een costuum, dat andere jaren heelemaal niet geslaagd zou zijn, maar thans groote belangstel ling trok. De Hamsteraar, een jonge man, die bepakt en bezakt met allerlei levensmiddelen was, viel, in tegenstel* ling tot zijn collega’s in het dagelijksche léven, zeer in den smaak. Terecht kreeg hij dan ook een eersten prijs. Een Fin- sche Roode Krüisgroep, bestaande uit eenige jonge mannen en vrouwen in witte pakken gekleed, trok eveneens aller belangstelling. Zij maakten daar van gebruik door voor het Finsche Roode Kruis te collecteeren. De op brengst zou naar Finland overgemaakt worden. Misschien wel door de tegen stelling met de harde werkelijkheid trok de „Vredesengel” groote belangstelling. Een onschuldiger tijdbeeld vormde de „sneeuwpop”. Van de andere costuums noemen we nog de „tomaat”, „rechten en wetboek”, „Leverworst”, „Mientje-zonder-prikkel- draad” en „Watt en half watt”. Bijzon der vermelding verdient in dezen het bestuur, dat een groep schaakmeesters vormde. De jury keurde het den eersten prijs waardig, maar de dames ver klaarden buiten mededinging te blijven. De dansmuziek werd verzorgd door een orkest oJ.v. den heer de Bruin. Een bijzondere, attractie vormden de Graspiepers, een onderafdeeling van de vereeniging „Brabant”, dat als loop orkest fungeerde. Met hun imitatie- muziekinstrumenten (alleen de trom mels waren echt) behaalden ze een ge weldig succes. De verscheping. De verscheping van dit verhoogde kwantum zal worden uitgevoerd bi. hoeveelheden van 25.000 picol maan delijks. De Regeering zal hiervoor scheepsruimte beschikbaar stellen. De verzending geschiedt aan Nederiand sche koopers, die omtrent de bestem ming der koffie verklaringen hebben af gelegd. Bij aankoop in Indië zal dit ver hoogde kwantum verdeeld worden over Inheemsche en Europeesche producen ten. Deze verdeeling moet vastgesteld zijn vóór de nieuwe oogst (Juni a.s.) afkomt. Bovendien zal er voor de maanden Januari en Februari nog een hoeveel heid connossementskoffie van 2j ton worden verscheept. Deze koffie was reeds vóór het begin van den oorlog verkocht, doch werd daarna aange houden. De geheele regeling, alsmede de af scheep, vindt plaats onder supervise van het departement van Economische Zaken in Ned.-Indië, terwijl de uitvoe ring zal geschieden door de onlangs opgerichte centrale exportcommissie, voor zoover dit de bevolkingskoffie betreft en door het Algemeen Land- bouwsyndicaat voor wat de onderne- mingskoffie aangaat. Kortgeleden is te Soerabaja een ver gadering gehouden, waarbij deze rege ling is getroffen en waarbij is vastge steld, dat de geheele transactie zal worden behandeld in nauwe samen werking tusschen ondernemers, expor teurs, het departement van Econo mische Zaken en de scheepvaartmaat schappijen. Feestavond van de Scholieren- vereeniging. Afzonderlijk hebben de leerlingen hun aandeel geleverd in de viering van het zilveren ambtsjubileum van den concierge van de H. B. S. Raam straat, den heer A. J. Pruyt. Op initia tief van de Scholierenvereeniging was Zaterdag in de gymnastiekzaal een feestelijk samenzijn georganiseerd. Vrijwel het voltallige leerarencorps was met den directeur aanwezig. De heer J. Bartels heeft als voorzit ter der vereeniging een openingswoord gesproken. Hij wees er op, dat bij de leerlingen behoefte bestond, naast de officieele herdenking, het jubileum van den heer Pruyt ook in intiemen kring te vieren. Steeds is de jubilaris voor de vereeniging in de weer. Namens de leerlingen bood de heer Bartels den heer Pruijt de draagmedaille in het zilver van de Oranje-Nassau-orde aan. welke Koninklijke onderscheiding den jubilaris, zooals gemeld, Donderdag was verleend. Onder applaus werd het eeremetaal den heer Pruijt op de borst gespeld. Hierna werd met de afwerking van het afwisselende programma een aan vang gemaakt. Verdienstelijk speelde de leerling M. Nuis op de piano de 2e Suite in F groo te terts van Handel. Voorts traden op eenige Argentijnsch uitgedoste jonge lieden, die een drietal tango’s speelden. „The Window street Dukes”, die later als* „The Pruijt Rangers” ten tooneele verschenen, presenteerden zich als jazz ensemble, dat met de diverse nummers vooral bij het jeugdig auditorium, groot succes oogstte. Tenslotte vermeldde het programma het houden van een prijsvraag in de opvoering van een één-acter ,,’t Dra- gonderspaard”. Het bal hield de velen nog lang op gezellige wijze bijeen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10