HAAGSCHE COURANT Maandag 29 Januari 1940. STADSNIEUWS BINNENLAND GEMENGD NIEUWS LEZING VAN GIESELHER WIRSING *•- VIERDE BLAD. s. TEGENWOORDIGHEID VAN GEEST VROUW IN BRAND A. W. T. SCHOEVERS OVERLEDEN EEN ONVRIJWILLIGE LUCHTREIS De „Volendam” in Rotterdam aangekomen PERMANENTE ECONOMISCHE NEDERLANDSCH-BELGISCH- LUXEMBURGSCHE COMMISSIE NEDERLANDSCHE KUSTVAARDER „NORA” OP EEN MIJN GELOOPEN KLEINE OORZAKEN, GROOTE GEVOLGEN DE H.T.M. IJS TE SLECHT VOOR SCHAATSENTOCHTEN BEGRAFENIS K. J. W. KOCH Jet vaartuig aan den grond gezet KENNISGEVINGEN Gevonden voorwerpen. No. 17479. Bemanning vermoedelijk in veiligheid Crematie bij name noodzakelijk was. ONGELUK „HET TEEKEN DES KRUISES” IN SCALA. UITVOERING IN HET MILITAIR HOSPITAAL. Staat gedagvaard door „De Adelaar” Daar, wegens den veeartsenijkundi- Een dienst de Utrechtsche Veevoederfa briek „De Adelaar” de haard zou zijn Van de miltvuurepidemie, heeft de Staat haar laten sluiten. De fabriek heeft de Staat der Neder landen daarom in zake van onrechtma tige daad gedagvaard. Bij de opvoeringen van „Het Teeken des Kruises” van af 2 Februari a.s. in Scala, zal een groot koor zijn mede werking verleenen en religieuse liede ren ten gehoore brengen, terwijl een orkest, allen musici van den Ned. Toon- kunstenaarsbond, onder de bekwame leiding van Henri Zeldenrust, het ge heel zal opluisteren. Onze stadgenoot, de heer J. B. Joosse is benoemd tot onderwijzer aan de lagere school van de Groen van Prinstererschool hier ter stede, aan zeer WESTLANDSCHE STOOMTRAMWEG MAATSCHAPPIJ. De totale ontvangsten van de West- landsche Stoomtramweg Mij. bedroe gen in de maand Aug. 1939 41.532,45 en in Aug. 1938 39.955,22. Het perso nenvervoer (112.089 reizigers) bracht op 21.940,39 (in Aug. 1938 108.819 reizigers, opbrengst 20.639,81), het goederenvervoer (16.326.331 kg.) bracht op 18.281,64 (in Aug. ’38 14.071.832 k.g„ opbrengst 17.849,49). De vervoercijfers der H. T. M. bewe gen zich, dank zij de onbegaanbaarheid der wegen, nog steeds in stijgende lijn en dienovereenkomstig de ontvangsten. Zaterdag werd 22.700 ontvangen, tegenover 12.900 op denzelfden dag van het vorige jaar. Gisteren kwam 3000 meer binnen dan op 28 Januari 1939. In de afgeloopen week werd in totaal rond 125.400 ontvangen tegenover 86.500 voor dezelfde week een jaar ge leden. Een niet onaardig extratje dus van 38.900. Zaterdagavond is een 40- jarige bewoner van de Mallemolen, ter wijl hij onder drankinvloed verkeerde, op deb rug bij de Frederikstraat uitge gleden en gevallen. Hij brak het rech terbeen en werd door den geneeskun digen dienst overgebracht naar het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde. Motorboot uitgebrand Vrijdagavond wilde de heer J. As senberg te Vlaardingen den motor van zijn in de Nieuwe Haven liggende hou ten motorboot aanslaan, toen plotseling een hevige ontploffing volgde. De heer Assenberg werd over boord geslingerd en kwam op het ijs van de haven te recht, meldt het „Handelsblad”. Direct na de ontploffing ontstond brand en binnen eenige minuten stond de boot in vlammen. De brandweer rukte uit en na een half uur had men het vuur gebluscht. De boot is echter totaal uit gebrand. Verzekering dekt de schade. De vermoedelijke oorzaak is, dat de in de boot hangende benzinedamp tot ontploffing is gekomen. De 299 br. ton metende Nederlandsche kustvaarder „Nora” is vanochtend vroeg aan de Zuidoost-kust van Enge land op een mijn geloopen. Hoewel het schip ernstige averij kreeg, slaagde men erin, het op het strand te zetten. Men gelooft, dat de bemanning in veilig heid is. De „Nora” werd in 1931 gebouwd en behoorde thuis te Voorburg. HANZE-KINDERFEEST. Voor een duizendtal kinderen van le den van den R. K. Middenstandsbond „De Hanze” heeft gistermiddag in de Dierentuinzaal alhier een groot kinder feest plaats gehad. Opgevoerd werd de kinder-operette „De Parelprins”, of de geheimzinnige avonturen van Detective Snuffelneus, door mevrouw Dini Rikkers, onder lei ding van Remmy Chabot-de Joode. De kinderen hebben van deze geestige operette in vijf bedrijven volop geno ten, terwijl na afloop mevr. Chabot de Joode met bloemen werd gehuldigd. Tenslotte ontvingen de kinderen den uitgang allen een tractatie. boeken, v. Groenen, Beeklaan „seal-bont” mofje met ritssi., Sneeuwbalstraat 190; een bril Aanbesteding weg Zoetermeer- Stompwyk Heden is door Ged. Staten der provin cie Zuid-Holland aanbesteed de ver betering van een gedeelte van den weg Zoetermeer-Leiden (weg vak Zoeter- irieer-Stompwijk), bestaande in het om leggen en verhoogen van den bestaan- den weg, het opbreken en aan brengen Van een puinfundeering en klinker- bestrating, het graven van slooten, het blaken van een duikerbrug en het ver richten van bijbehoorende en bijkomen de werken in de gemeente Leidschen- dam. Laagste inschrijver was C. de Rade te Rotterdam met 54.750. Zondagsche wandeling met een treurig einde Drie weken geleden, een Zondag, welke na dagen van veelbelovende vorst in het water was gevallen; een viesbruine massa, mengsel van sneeuw- zout-pekel en -asch, waar de regen dien dag een kleffe modder van de ergst denkbare soort van maakte, be dekte de straten. Toch ging een Am sterdammer met vrouw en kinderen zijn Zondagsche wandeling maken. De kinderen hadden hun beste Zon dagsche pakjes aan Ook meneer met zijn hondje ging rustigjes een straatje om. Vrede woonde in de harten van deze menschen, totdat de hond alles verstoorde. Hij sprong met zijn vuile pooten tegen een van de kinderen op, die, bewust van hun netheid, keurig naast vader en moeder voortwandel den, met voorzichtige pasjes kenne lijk hun best doende, hun Zondagsch goed niet te besmeuren. En met deze daad begon een drama. De familie bleef, ontsteld over zooveel brutaliteit van den hond staan: het pakje van Jantje vertoonde talrijke modderplekken. ,Ai, pa”, gilde het jongetje. Pa had reeds niet veel meer noodig; zijn verbolgenheid was groot en keer de zich tegen den baas van den hond, Woorden waren niet voldoende. Hij zag als het ware niets meer en raakte in blinde drift den eigenaar van den hond, met een fikschen tik van zijn gebalde vuist, omdat de baas het geval niet dadelijk genoeg inzag en den agres- sieven toon van den pa niet „nam”. Het was toen niet precies duidelijk of de man van den klap duizelde, zoo- dat hij viel, of wel dat pa den man zoo toetakelde, doch de Geneesk. dienst moest er aan te pas komen: het slacht offer bleek een arm gebroken en bo vendien een bekkenfractuur opgeloo- pen te hebben. Voordat de politie ver scheen om het geval op te nemen, was pa met familie geretireerd, zoodat de man pas Zaterdag kon worden aange houden. Hij is opgesloten in het politie bureau verdacht van zware mishan deling. BAL MASQUE B. STERNFELD De zalen van Pulchri Studio waren Zaterdagavond bijna te klein om al die feestvierende, vroolijke menschen te bevatten, want een bal-masqué blijft toch maar altijd een geweldige at tractie voor de groote schare dans- lustigen. Een gewemel, een gewirwar van bonte costuums, opzweepende muziek, ge mengd met de diverse geluiden uit feesttoeters en fluiten, ziedaar de in druk van het bal-masqué, toen wij de zaal betraden. De stemming kon, naar het scheen, niet uitbundiger zijn op dit feest, georganiseerd door het dansinsti tuut Sternfeld voor de leerlingen en in troducés. Toen om 12 uur het démasqué werd aangekondigd, kwam de clou van den avond en werden de diverse prijzen door de jury uitgereikt, o.a. eerste prijs Spaansche dame; eerste prijs origineel ste Indiaansche; tweede prijs Russische heer; tweede prijs Moderne make up en gelukspop. Verder waren er diverse pa ren en groepen, die allen een fraaien prijs ontvingen. Nadat de heer Sternfeld de aanwezigen had toegesproken, kwam aan het applaus geen einde, waaruit bleek, dat de jury zich uitstekend van zijn taak had gekweten. Vermelden wij nog, dat Max Wellers Nois Mongers Orchestra met hun eerste optreden in den Haag een uitstekenden indruk heb ben gemaakt. De heer en mevr. Stern feld hebben met dezen avond weer een nieuw succes geboekt. Vergadering te dezer stede Zaterdag j.l. heeft te dezer stede ver gaderd de permanente economische Nederlandsch-Belgisch-Luxemburgsche commissie. De Belgisch-Luxemburgsche en de Nederlandsche delegatie stonden onder leiding van hun voorzitters: de oud-ministers Ph. van Isacker en dr. F. E. Posthuma. In deze vergadering werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de nood zakelijkheid en de mogelijkheden van een zoo nauw mogelijke economische samenwerking tusschen België-Luxem- burg en Nederland, onder de huidige internationaal zeer zorgvolle tijden. De permanente commissie besloot te dien einde te onderzoeken, welke concrete voorstellen dienaangaande bij de respectieve regeeringen kunnen worden voorgebracht. BIJ HET SCHAATSEN RIJDEN. Zondagmiddag is de 15-jarige jongen A. H. van D. uit de Oranjerivierstraat bij het schaatsenrijden op een der vij vers van het Zuiderpark gevallen en heeft het rechterbeen gekneusd. De ge neeskundige dienst vervoerde hem naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal, al waar hij ter observatie is opgenomen. ONGELUK IN GYMNASTIEK LOKAAL. De 14-jarige jongen J. v. Z. uit de Mijtensstraat is Zaterdag in een gym nastieklokaal aan de Bloemfontein- straat gevallen en heeft den linkerarm gebroken. De geneeskundige dienst vervoerde hem naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal. Zaterdagmiddag is op de Heeren- gracht de 21-jarigen Ph. M. uit de Hob- bemastraat met zijn rijwiel geslipt en tegen ’n passeerende vrachtauto van de H.S.M. gevallen. Hij kneusde een der rugwervels en werd door den genees kundigen dienst overgebracht naar het R.K. Ziekenhuisaan het Westeinde, al waar hij ter verpleging is opgenomen. Op de van Alkemadelaan ter hoogte van het H.V.V.-terrein is Zaterdagmid dag de 20-jarige H. M. uit de Koning straat met zijn rijwiel geslipt en aan gereden door een passeerende perso nenauto. Hij kreeg een hersenschud ding en brak het linker sleutelbeen, zoodat de geneeskundige dienst hem moest overbrengen naar het zieken huis „Bronovo. In de Rotterdamschestraat is Zater dagmiddag de 66-jarige D. v. B. uit de IJmuidenstraat door dé gladheid geval len en heeft den rechterschouder ge broken. De geneeskundige dienst ver voerde hem naar het Roode Kruis Zie kenhuis. De „Nora” is een stalen motorschip. Het motorschip „Nora” behoort toe aan de Scheepvaart Mij. „Zeeuwsch Vlaanderen”, directeur de heer Groe- nevelt te Voorburg. De „Nora” was Donderdagmiddag van Harlingen met een lading karton naar Londen vertrokken. Kapitein van de „Nora” is de heer L. T. Brinkman uit Groningen. Verder waren er nog 5 opvarenden aan boord De toestand van het ijs in de pro vincie Zuid-Holland is van dien aard, dat er tot het maken van tochten geen gelegenheid bestaat. Marken-Volendam en Marken-Mon- nikendam is berijdbaar. Maar Amster- dam-Monnikendam niet. Nader wordt omtrent de „Nora” ge meld, dat, hoewel het achterschip bij de ontploffing werd weggeslagen, waardoor het vaartuig snel begon te zinken, een te hulp gesnelde sleepboot erin geslaagd is het schip naar de kust op sleeptouw te nemen en op het strand te zetten. Men gelooft dat de geheele bemanning zich veilig aan boord van een reddingvaartuig bevindt. Bij de ex plosie zijn de opvarenden uit hun kooien geslingerd. Tot onderwijzer aan de dr. H. Piersonschool hier ter stede is benoemd de heer J. A. Boogert, onder wijzer aan de eerste Thaborschool te Scheveningen. In het Militair Hospitaal hier ter stede heeft het Haagsch Cabaret Gezel schap „The Jubilees”, gisteravond voor de patiënten een uitvoering gegeven. Hieraan werd o.m. medegewerkt door Dik Kohier als conferencier en imita tor, die veel bijval oogstte met zijn imi taties van Maurice Chevalier en Lou Bandy. De gebroeders Schaap toonden zich meesters op het klavier. The 3 Ju bilees Ladies vermaakten de aanwezi gen met haar moderne songs. Wacht meester van Engelen toonde zich een even aangenaam conferencier als be hendig accordeonnist, daarin bijgestaan door den heer Pachter. Loekie Lohoff vermaakte de aanwezigen door haar leutige liedjes. Naar hartelust genoten de verpleegden van de muzikale schets door de heeren Huisman en Hofstede ten tooneele gevoerd. In de pauze zorgde het Comité voor den Zieken Soldaat voor een tractatie, waarna adj.-onderofficier Mol namens de patiënten een woord van dank sprak.. Wielrijder grijpt vooras van auto Te Apeldoorn is door de gladheid van den weg op den hoek van de Arbeidstraat en den Schotweg, de 18- jarige B. C. met zijn fiets vlak voor een naderende auto van de gemeente- reiniging geslipt. Een voorwiel van deze auto reed over den jongen heen, die echter nog de tegenwoordigheid van geest had de vooras te grijpen en zich zoo mee te laten sleuren tot de auto stilstond, meldt de „N. R. Crt.” Met ernstige inwendige kneuzingen is de jongen in het Julianaziekenhuis op genomen. van het stoffelijk overschot van twee opvarenden van de „Biarritz”. Heden heeft, in grooten eenvoud, in het crematorium te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van twee opvarenden van het Noorsche stoomschip „Biarritz”, dat de vorige week ter hoogte van IJmuiden op een mijn is geloopen en gezonken, bij welke ramp vele menschenlevens verloren gin gen. Het stoffelijk overschot van deze twee opvarenden kon worden geborgen en werd met het Noorsche stoomschip „Borgholm” te IJmuiden aan land ge bracht. Bij de crematie waren de fungeerende Noorsche consul-generaal te Rotterdam, de heer S. Olmer, met zijn echtgenoote, en een oud-zeeloods te IJmuiden aanwe zig. Bij het dalen van de kisten speelde de organist het Noorsche volkslied. De asch zal naar Noorwegen worden over gebracht. NIJVERHEIDSCONSULENT. Bij beschikking van den minister van Economische Zaken is de nijverheids consulent in algemeenen dienst, ir. H. kenhuis Coolsingel gebracht, waar op- Steketee, aangewezen als nijverheids consulent voor het Westen des lands, onder de gelijktijdige ontheffing van den Nijverheidsconsulent, tevens direc teur van het Nijverheidslaboratorium, ir. H. J. G. F. Grevers, uit voormelde functie. Het kantoor van het consulentschap is thans gevestigd: Juliana van Stol- berglaan 6a, alhier. B E. IJSSELDIJK. t Op 62-jarigen leeftijd is alhier in het R.K. ziekenhuis overleden de heer B. E. IJsseldijk, die gedurende ruim 28 jaar aan het departement van Justitie als bode-portier is verbonden geweest. De heer IJsseldijk was, mede om zijn persoonlijkheid en aangenaam karakter het departement van Justitie een geziene figuur, die bij hoog en laag bijzonder in aanzien stond. In de lange jarenreeks waarin hij zijn ambtehjke functie vervulde was hij de vraagbaak voor velen geworden. Maar niet alleen voor de ambtenaren doch ook voor het publiek was hij steeds de vriendelijkheid zelve en de talrijken die in den loop der jaren aan het departement ter audiëntie kwamen, zullen zich den altijd voorkomenden en beleefde portier voorzeker herinneren. Hij was drager van de zilveren me daille van de orde van Oranje Nassau- Morgen zal in de St. Jacobus-kerk aan de Parkstraat te half tien de uit vaartdienst worden gehouden, waarna de begrafenis op het St. Barberakerk- Onder groote belangstelling werd he den op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen het stoffelijke omhulsel van den heer K. J. W. Koch. oud-referendaris bij het hoofdbestuur der P.T.T., aan den schoot der aarde toevertrouwd. Van hun belangstelling gaven daarbij op het kerkhof o.m. blijk de heeren S. Brons, L Verheijdt, Gemeente-ambtenaar te Rot terdam. A Kramer, gepens. ambtenaar P. T.T., H F. v. Thiel, voorzitter en L. Zou tendijk, bestuurslid voetbalver. H.B.S.. G. W Beernink, hoofdcommies hoofdbestuur P.T.T., J. A v. d. Putten, J. G. v. Meurs, administrateur Gemeente Telefoon te Am sterdam. reserve-majoor F. A. van Breen, inspecteur Telegrafie en Telefonie, G. M baron van Uthenhove, oud-hoofdcommies P.T.T., C. H. Verbeek, gepens. referen daris dept, van Financiën. J. H. Weijdig, chef afd. Comptabiliteit Gemeente-Telef. te Amsterdam, B Gastelaars en J. J. Schwencke, referendarissen hoofdbestuur P.T.T., Th. de Winter, districtshoofd P.T. T te Haarlem, P. A. Enserinck, admini strateur hoofdbestuur P.T.T., WKruyt, oud-inspecteur P.T.T., K. L. J. Dekker, adm. hoofdbestuur P.T.T., A. de Waay en J M. Lamers, referendarissen hoofdbest. P.T.T., A. J. van Wijk, directeur der Ge meente Belastingen, H. Nieuwenhuis, ir. H. Denis, oud-bestuurslid voetbalver. H.B. S. . H. L. Dekema, oud-commissaris cul tures, 2e-luitenant der cavalerie H. J. B. A Dekema, C. van Wijk, directeur Gem. Vakcursussen, G. Akkerman, A. J. Staal, secretaris-penningm. Kon. Ned. Voetbal bond, A. Meij en P. J. van Kesteren, ad ministrateurs hoofdbestuur P.T.T., E. P. Asselberghs, referendaris hoofdbestuur P. T. T., ir. J. W. Kips, oud-voorzitter Kon. Ned. Voetbalbond, H. J. Claasen, oud-ad- ministrateur P.T.T., C. G. v. d. Boom en F. L. Hensel, hoofdcommiezen hoofdbest. P.T.T., ir. L. Neher, directeur Gemeente- Telefoon, alhier; ir. H. C. A. Boom, dir. Gemeente Telefoon te Rotterdam, H. de Beurs, referendaris hoofdbestuur P.T.T H V. d. T urn."...»,. UV—U' - toon alhier, C. de Kluyver, chef admini strateur Gemeente Telefoon te Rotterdam, reserve-kapitein Stein Pinto, P. H. v. d Eist, algem. administrateur Telefoondienst te Rotterdam en J. G. Pater, referendaris hoofdbestuur P.T.T. In de rouwkapel werd het eerst het woord gevoerd door den heer H. L. De kema, oud-commissaris Cultures, die ei op wees, dat hij van de vele vrienden die de ontslapene heeft gehad, een der oudsten was. Beide hebben zij vroeger veel ups en downs gekend, doch zelfs in de down-pcriode verloor Koch zijn aan genaam humeur niet. Vele vrienden al dus spr., heb je je weten te verwerven door je aangename persoonlijkheid. Je leefde voor je werk, waarvoor je je met inzet van den geheelen persoon hebt ge geven en de Regeering erkende je ver diensten door je te benoemen tot offi cier in de orde van Oranje Nassau, doch ook de voetbalvereeniging H.B.S., waar van je jarenlang de ijverige secretaris waart, heeft je verdiensten gaarne er kend. Wij hopen, dat je de rust zult mogen vinden, die je zoozeer verdiend hebt. Vervolgens werd het woord ge voerd door den heer K. L. J. Dekker, administrateur bij het hoofdbestuur der P.T.T., die in opdracht van den direc- teur-generaal afscheid van den overle dene nam. Jij waart een der drie amb tenaren, die destijds rechtstreeks van het dept, van Waterstaat af tot de hooge functie bij de P.T.T. werd geroepen en gedurende een 29-tal jaren was je chef van de afdeeling Locale Telefonie. Wij hebben je leeren kennen en waardeeren als een eenvoudig mensch ook in je ar beid. De aangename wijze waarop je ar beidde en het contact dat door jou op zoo aangename wijze met de directies der Gemeentelijke Telefoondiensten in Amsterdam, den Haag en Rotterdam werd onderhouden, een contact, waarop het hoofdbestuur der P.T.T., zeer veel prijs stelt, blijkt wel uit de aanwezig heid van de directeuren van deze dien sten hier ter stede en te Rotterdam. Ook bij je afscheid uit je werkkring, bleek de prettige sfeer. Je waart een goed ka meraad, waarop wij bouwen konden en wij danken je voor de prettige samen- werking. Hierna werd de kist, waarop tal van bloemstukken, o.a. van de afdeeling Comptabiliteit van het hoofdbestuur der P.T.T. waren gelegd, grafwaarts gedra gen. Nadat de aanwezigen bloemen op dc kist hadden gestrooid, dankte de zoon de heer V. A. K. Koch, voor de betoonde belangstelling. Japon vatte vlam bij de brandende kachel Gistermiddag is de 26-jarige mej. W, E. Mighorst in de ouderlijke woning aan de de Vliegerstraat te Rotterdam in brand geraakt. De vrouw stond bij de brandende kachel, waardoor haar japon vlam vatte. Met brandende kleeren liep het slachtoffer gillend de trap af en de straat op, waar buren met behulp van dekens de vlammen doofden. Per auto van den Geneeskundigen Dienst is het slachtoffer met ernstige brandwonden over het geheele lichaam naar het zie- Men schrijft ons De heer A. W. T. Schoevers, redacteur van ,.De Kampioen” en den „Toeristen- Kampioen”, uitgaven van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B., is in den nacht van Zondag op Maandag, plotseling overleden. Eenige dagen geleden óver kwam hem een verkeersongeval, doch niets deed toen vermoeden, dat de dood hem zoo kort daarna zou verrassen. Ruim zes jaar geleden werd de heer Schoevers belast met de redactie van het officieele orgaan van den A.N.W.B., „De Kampioen”. Toen in 1936 de „Toe ristenkampioen” werd opgericht, werd ook dit blad onder zijn leiding gesteld. Door zijn jeugdig enthousiasme en zijn groote liefde voor de natuur, wist hi; het nieuwe blad al spoedig het karak ter te geven, dat ook nu nog iedere aflevering kenmerkt en dat door de lezers zoozeer gewaardeerd blijkt te worden. In den heer Schoevers, die zich den geest van den bond zoo volledig eigen had gemaakt, verliest de A.N. W.B. een van zijn meest toegewijde en geestdriftige medewerkers. Nieuwe vormen der wereld-economie. In één der zalen van Hotel de Witte Brug was Zaterdag een groot gezel schap bijeen als gasten van de Ver- eeniging van Duitsche journalisten hier te lande. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den voorzitter en den secre taris van de Haagsche Kamer van Koophandel, verschillende leden van het Duitsche gezantschap en bekende persoonlijkheden uit Nederlandsche handels- en industriekringen. De heer Willi Janke, vertegenwoor diger van de „Deutsche Allgemeine Zeitung” en de „Westfalische Landes- zeitung”, heette de talrijke aanwezigen met enkele hartelijke en sympathieke woorden welkom en leidde den spreker in. den heer Gieselher Wirsing, hoofd redacteur van de „Neue Münchener Nachrichten”, die als een leidend pu blicist op het gebied van politiek en economie bekend staat. In een klaar, eenvoudig betoog zette de heer Wirsing uiteen, dat de wereld, afgezien van alle oorlogsproblemen en hof aan de Binckhorstlaan plaats vindt, oorlogskansen en afgezien van iedere politieke richting, toch in haar geheel wel doordrongen raakt van de over tuiging, dat het oude stelsel van wereld-economie onbruikbaar is ge worden. Wij kunnen in de geschiedenis nu eenmaal niet terug. De vóór-oorlog- sche periode, welke aan 1914 vooraf ging, is verleden geworden. Men kan daarmede sympathiseëren of niet, men kan méé willen gaan met zijn tijd, of hopeloos blijven staan, dit alles ver- .IClCHUdl 1 11UU LU MC*} Lt4 U1 X- X X i Ven, administrateur Gem. Tele- andert niets aan het eenige belangrijke en waarachtige feit, dat de toekomst een wereld-economie met nieuwe, vi tale vormen eischt. Men heeft na 1918 het eene lapmiddel na het andere ge probeerd. Maar „restaureeren” helpt niet, waar een totale, nieuwe bouw, van de fundamenten af, noodig is. Europa was vroeger het industrie centrum. Buiten Europa lagen de agra rische landen met haar cultures. Die tijd is voorbij. Ook Amerika, Afrika, Australië, zelfs Japan, worden met den dag meer geïndustrialiseerd. Het jaar 1929 werd de sterfdag van de oude economie. Maar een nieuw stelsel scheen zich nog niet te kunnen ontwik kelen, want de tijd bracht, na de mis lukking van Duitschland’s aanbiedingen tot gemeenschappelijke ontwapening of beperking der bewapening, een blinde- lingsche wedstrijd in bewapening; een opleving der wapen-industrie, een ver schijnsel, dat, wereld-economisch ge zien, allerbedenkelijkst genoemd moet worden. De nieuwe theorie van de eco nomische levensruimten der staten blokken begint zich echter reeds prac- tisch af te teekenen. Rusland en Siberië vormen een Euraziatische wereld. In Oost-Azië vormt zich een Chineesch- Japansche invloedssfeer, Amerika is een eigen wereld. Die blokken vormen zich economisch. De Oslo-groep en een land als Egypte b.v. in het Nabije Oos ten vormen daarbij als het ware de „gewrichten”. Alle autarkie is van tij- delijken aard en werkt tenslotte deze blok-vorming in de hand. Men zal el kaar daarbij dienen te verstaan en te respecteeren, ieder in het eigen blok: „Gij daar en ik hier”. De heer Janke dankte den spreker voor diens uiteenzetting. Men bleef daarna nog geruimen tijd bijeen om over het gehoorde van gedachten te wisselen. Morgenavond zal voor de Haagsche Vereeniging van Spiritisten „Harrhonia” door de gebr. Gmelig Mey- ling uit Bloemendaal in het gebouw „Ken U Zelven” vertoond worden hun nieuwe spiritistische flm „De eeuwige poort”. Voor den B e s tuurdersbond ’s-Gravenhage van de Nederlandsche Vakcentrale zal op Donderdagavond 1 Febr. in de zaal van „Het Zuid” prof. dr. J. Tinbergen een inleiding houden over „De beteekenis der index cijfers voor de vaststelling der toon hoogte. Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en mon deling tusschen 12.30 en 2.30 uur: een zwart gelakt damesrijwiel R. Stokvis, frame nummer 68990, een rozen krans, een zaklantaarn, groot rond model, een Ned paspoort No. 645923, ten name van T. Bakker, een verm. zilveren arm band, een nikkelen vulpotlood, een rech ter kunstschaats, een paar zwarte been- pijpen, een bruin wollen ijsmuts, 2 ser vetten en 2 vingerdoekjes, een nikkelen polshorloge aan metalen band, een blauw met grijzen kraag v. kindermanteltje, een ongemerkt heerenrijwiel No. 6469, 6 al bums, een paar nieuwe grijze kinderkou sen, een blauwe gevlamde vulpen, een „R.S.” damesrijwiel, een prikslee, een heerenrijwiel, een nikkelen polshorloge met lederen bandje, een bruine heeren- schoen, een houder van auto-richtingaan- wijzer, een gevlamde vulpenhouder, een schepnet, diverse handschoenen, sleutels, ceintuurs en rijwielbelastingmerken Gevonden in taxi: een Lipssleutel. Bij de navolgende ingezetenen: een kinderslee, Abrikozenstraat 124; een zw. portemonnaie met inhoud, Oudshoorn, Gaslaan 64; 2 Lipssleutels, waarvan één genummerd 3959, v. d. Heimstraat 32; een groote huissleutel, Koekoeklaan 1; een br. led. linkerhandschoen, Weissenbruchstraat 410; een kleine slee, Daltonstraat 55; een gladde gouden ring met inscriptie, N.V. Amerikaansche Smeerolie Mij., Bezuiden- hout 77b; een zw. gelakt heerenrijwiel „J. C. R. Huicker”, fr.ame nummer 5982R, v. Aerden, Molenstraat 56; een zw. rech ter damesschoen. Versluis, Scheepersstraat 68; een rijwielhandkap, de Jong, Rhenen- straat 119; een br. handschoen, Volhar ding Driebergenstraat 305; een langharige fox-terrier, Heemskerk, Rijswijkscheweg 164; een Lipssleutel, v. d. Waart, Poeldijk- schestraat 40; een geldstuk, v. Delft, v. Vlotenstraat 29; een handzaag, de Later, Anna v. Hannoverstraat 21; een groen me talen slede met bruin houten zitting, Cassa, Schiestraat 5; een kanarie, ring No. 17, Vannet. Ch. de Bourbonstraat 48: een kanarie, Thomeij, Schenkstraat 124; een br lederen motorkap, v. d. Veen, de Carpentierstraat 98; een br. gladharige jachthond, v. Stolk, Leidschestraatweg 9; een bril met br. hoornen montuur, Schram, 3e v d. Boschstraat 21 (te bevra gen na 7 uur); een schooltasch metschool- 211; een Bakker, met br. hoornen montuur in koker, v. Aardrijk, Larixlaan 77; een naamstempel „Keim- pema”. v. Balderen, v. Speijkstraat 86; een br. glacé heerenhandschoen, de Graaf, Sneeuwbalstraat 74; een br. led. heeren handschoen, Ruivenkamp, Fahrenheit- straat 655; een geldstuk, de Mos, Valken- boschkade 370; een autowieldop, Koert, Beeklaan 288; een ruwh fox-terrier, Wer ner, Aronskelkweg 25; een br. led. hee renhandschoen, Roos, Okkernootstraat 142; een dynamo Nordlicht 6, No. 709206, Cor- ver, Goudenregenstraat 49; een dames- tasch inh. geld en advert, enz., Hartman, leplaan 195: een doos inh. Agfa-film, Bomas, Valkenboschlaan 83; een passer doos, Wissink, Meloenstraat 154; een br. schooltasch inh. 2 handdoeken en een paar kousen Westerhuis, de Perponcherstraat 62; een bobslee, Paets v. Amerongen, Waalsdorperweg 26; een zilv. doosje met naam „Mikie” met rozenkrans, Leijenaar. Tasmanstraat 22; een heerenrijwiel, van Eekelen, Malakkastraat 170; een bobslede, Dijkhuizen. Goereeschestraat 18; een kin- derslede, Frantzen, Kerklaan 32; een zwarte overschoen, Klarenbeek, Jurr. Kokstraat 246: een houten slede, v. Driel, Hildebrandtplein 36; een geel hondje, Beuker Weststraat 24; een verm. gouden damespolshorloge met dito band, Mos, Lumeijstraat 21; een paar regenpijpen, Franks, 2e Messtraat 55; een schooltasch inh. boekjes en speelgoed, Knijf, Horten- .siastraat 23; een kinderslee, v. d. Toorn, Havenkade 28: 9 katten en 6 honden, Asyl, Nieuwe Haven 73. Opgevangen honden: Voor inlichtingen. Asyl, Nieuwe Haven 73. Recreatie-oord te ter Heyde wordt binnenkort geopend Het recreatie-oord tusschen Terheijde en Kijkduin is thans geheel gereed. Deze oppervlakte van 55 ha beteekent voor het Westland en omgeving een prachtig stuk natuurschoon. Hoewel de bebossching reeds eenigen tijd klaar is, heeft men van een offi cieele opening voorloopig nog afgezien. Het gemeentebestuur van Monster heeft het terrein ook nog niet voor het pu bliek opengesteld, daar men de jonge aanplant ongestoord wilde laten groeien. De hevige vorst en de konijnen hebben echter nogal wat schade aan den aanplant toegebracht. Dit voorjaar zal het recreatie-terrein officieel door den commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland worden ge opend. VEERTIG-JARIG JUBILEUM A. W. P. BUYS. 1 Februari a.s. hoopt de heer Buys, chef van de afdeeling „buitendienst” ten kantore van den Gemeente-ont- vanger alhier, den dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad als ambtenaar bij de Gemeente ’s-Gravenhage. Met het stoffelijk overschot van Anthony Fokker Zondagavond is het s.s. „Volendam” van de Holland-Amerika-lijn van New- York te Rotterdam aangekomen. Het schip had een klein aantal passagiers aan boord en was met stukgoed gela den. In een der hutten, die als chapelle ardente was ingericht.bevond zch de urn Riet de asch van Anthony Fokker. Van daag is de urn van boord gehaald en in overeenstemming met den wensch der familie, in alle stilte naar Wester- Veld overgebracht. De plechtige bijzetting zal geschie den op Zaterdag 3 Februari a.s. op de begraafplaats „Westerveld”, na aan komst van trein 10.40 uur.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13