De vergeefsche Russische aanvallen No. 17479. 1940. TREINRAMP IN JAPAN Maandag 29 Januari. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND In naar en naar Het Russische leger bericht De vlucht van twee Tsjechische ministers Frankrijk De Finsche leger- berichten Gevaar van een omsinge ling voor de Finnen nog niet geheel geweken het voorjaar Britsche Fransche vrijwilligers Finland pit nummer bestaat uit VIJF bladen EERSTE BLAD. BUITENLAND BINNENLAND Het klimaat zou het vertrek vertragen en Haparanda vol troepen vluchtelingen Stockholm verdubbelt zyn waakzaamheid Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 TOESTAND IN HET PROTECTORAAT ERNSTIG VERSCHERPT. Honderd zes en zeventig dooden en 69 zwaar gewonden Russische legerchefs naar Finland HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIÊN: 4 Vierde blad, pag. 2. dat Eerste blad, pag. 2. OVERZICHT. legerbericht van Atlantischen Eerste blad pag. 2. Eerste blad, pag. 1. van giste- giste- De Finsche opmarsch in het Noorden is den laatsten tijd vertraagd. Een der redenen hiervan is, naar men gelooft, de betere Russische organisatie sedert generaal Stern het bevel op zich nam. Het bombardement van Kroonstad. De correspondent van de „Stockholm Tidningen” bericht uit Helsinki, dat hij de bevestiging heeft ontvangen, dat niet tegenstaande de tegenspraken, Kroon stad wel degelijk door de Finsche lucht macht is gebombardeerd. De Finsche vliegers hebben kunnen zien, dat sche pen in brand vlogen. Russische luchtaanvallen Gisteren hebben twee kleine groepen Russische vliegtuigen twee kustplaatsen in Zuid-Finland gebombardeerd. Een persoon werd gedood. De aangerichte schade is onbeteekenend. Tijdens den aanval op een dezer plaatsen zochten de bewoners beschutting in een naburig bosch, waar zij ongedeerd zijn gebleven. Boven een dorp hebben de Russen pam fletten laten vallen. scheidene Deensche maken. Parlementslid gesneuveld. Lauri Simojoki, lid van het Finsche parlement, is gesneuveld. Hij was een der leiders van de in November 1938 ontbonden fascistische partij Op 20-ja- rigen leeftijd heeft hij in 1318 deelge nomen aan den bevrijdingsoorlog. Hij was Luthersch predikant. Centralisatie van Finsche jeugdvereenigingen. De Finsche jeugdorganisaties, waar onder de padvinders, de sportvereni gingen en de „jonge wacht” hebben een oproep gepubliceerd tot haar leden ten einde die verschillende vereenigingen te organiseeren en centraliseeren. Het initiatief tot deze centralisatie is uitge gaan van den generalen staf. In den oproep wordt o.a. gezegd, dat in deze oorlogsperiode de diensten der jonge lieden gebruikt kunnen worden bij de passieve verdediging, op bewakingspos ten en voor hulpverleening aan gezin nen en uitgewekenen. De nieuwe gecen traliseerde organisatie zal alleen in oorlogstijd bestaan. De Russen zouden een nieuw offen sief aan het Ladoga-meer beginnen. De luchtaanvallen op Finsche steden duren voort. Eerste blad, pag. 1. Het centraal bestuur der Friesche Elfstedenvereeniging heeft besloten, aan den datum van morgen voor den Elf stedentocht vast te houden. Vijfde blad, pag. 1. Amerikaansche bommenwerpers zijn in Engeland aangekomen. Vierde blad, pag. 2. Minister Janson verklaarde, dat in België geen sprake is van een militaire dictatuur. Japan zal een nieuwe protest-nota aan de Britsche regeering overhandi gen inzake het incident met de „Asa- ma Maru”. Het bezoek van Worosjilof aan het front. De militaire correspondent van Reu ter schrijft, dat maarschalk Worosjilof een bezoek zal brengen aan het front in Finland. Worosjilof is nauw met Stalin verbonden. De 59-jarige maar schalk is thans opperbevelhebber van het roode leger, vloot en luchtmacht en de correspondent van Reuter verwacht, dat zijn bezoek ten doel heeft de actie van deze drie onderdeden der weer macht te coördineeren. United Press meldt uit Helsinki: Gisteren was het de achtste dag van het Russische offensief ten Noord-oosten van het Ladoga-meer. Dit gevecht, dat de beslissende slag had moeten zijn voor de Russen, is in zijn resultaten wederom een mislukking van een poging om een gat te slaan in de weerstandslinies der Finnen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr, 66, Tel. 721187 Boedienny zou Meretsjkof opvolgen. Te Helsinki verluidt dat de Russische maarschalk Boedienny thans bevelheb ber zou zijn van de strijdkrachten tegen Finland. Generaal Meretsjkof zou ont heven zijn van zijn taak en in ongenade zijn gevallen. ling in den toestand, zouden later ver- duizenden kinderen van de gastvrijheid gebruik moeten In Osaka (Japan) zijn bij een trein ramp 176 personen gedood en 69 ge wond. Aan de Zuidkust van Engeland is de Nederlandsche kustvaarder „Nora” op een mijn geloopen. Het schip is op het strand gezet. Men gelooft, dat de be manning in veiligheid is. Vierde blad, pag. 1, Estlandsche vrijwilligers. Uit Helsinki meldt Stefani, dat het aantal Estlandsche vrijwilligers, dat strijdt in het Finsche leger, gestegen is tot 2000. Gistermorgen is nabij Soekaboemi de auto van de fam. Zeylemaker uit Bata via geslipt en over den kop geslagen. Prof. Zeylemaker en zijn echtgenoote werden ernstig, hun beide zoons wer den minder ernstig gewond. Derde blad, pag. 3. Tengevolge van den hevig woeden den Westmoesson werd in Oost- en West-Java groote schade aangericht. Bij Probolinggo, in Oost-Java. stortte een spoorbrug in, waarover een goederen trein reed. Een remmer werd gedood. Derde blad, pag. 3. Ter zee Enkele dagen geleden is een Russische duikboot boven een mijnen veld gezonken. De Finsche kustbatte- rijen blijven de landstrijdkrachten op de vleugels der fronten met succes steunen. Luchtalarm te Helsinki. Hedenmorgen werd te Helsinki lucht alarm gemaakt. De menschen, die zich op straat bevonden, begaven zich kalm naar de schuilplaatsen en toen alles veilig was, ging iedereen weer aan zijn gewone bezigheden. Tot zoover bekend is, zijn er geen bommen op Helsinki en om geving gevallen. 300.000 dollar is bijeengebracht door de dagbladen in het geheele land voor hulpverleening aan Finland. Drie honderd duizend dollar voor Finland. Herbert Hoover, voorzitter van het Amerikaansch ondersteuningsfonds, heeft gisteren meegedeeld, dat nog ruim Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Het Russische gisteren luidt Op 28 Januari heeft zich niets be langrijks aan het front voorgedaan. toren activiteit dende Finsche i Zweedsch vlieger gesneuveld. De Zweedsche luitenant-vlieger Cjöqvis, die als vrijwilliger dienst had genomen, is bij een gevecht tusschen een escadrille Zweedsche vliegtuigen en Russische jagers gesneuveld. Zijn toestel is waarschijnlijk door Russisch luchtdoelgeschut getroffen. Het gevecht was zeer hevig: de andere Zweedsche toestellen slaagden er in hun tegenstan ders op de vlucht te drijven. Finland heeft manschappen en wapens noodig. Finsche parlementslid, Nog een tweede Fransch koopvaar dijschip 'werd in den Oceaan getorpedeerd. Eerste blad, pag. 2. De evacuatie van Finsche vrouwen en kinderen. Bij de besprekingen tusschen den Finschen minister Fagerholm en den burgemeester van Kopenhagen over de evacuatie van Finsche vrouwen en kinderen, is overeengekomen, dat slechts de geëvacueerden, voor wie in Zweden en Noorwegen geen plaats meer is, naar Denemarken zullen wor den gebracht. Vijfduizend Deensche ge zinnen, waarvan de helft op het plat teland, hebben zich bereid verklaard Finsche kinderen op te nemen. Fagerholm heeft verklaard, dat bin nen een maand de eerste honderd kin deren in Denemarken zouden aanko men. Naar gelang van.de ontwikke- Een nieuw winteroffensief Volgens te Helsinki ontvangen berich ten van het front hebben de Russen ten Noord-Oosten van het Ladogameer. dat inmiddels geheel is dichtgevroren, een winteroffensief geopend. Terwijl de Finsche stellingen op de Karelische landengte door lang aanhoudend trom melvuur werden overstelpt en de Fin sche troepen aldaar werden vastgehou den door een verhoogde activiteit van de vliegers, hebben de Russen, naar ver luidt, aan het front naar Loimola en Kitelae eenige divisies opgesteld, welke moeten pogen zich een weg te banen in den rug van de Mannerheim-linie. Finsche opmarsch in het Noorden vertraagd. De Russische troepen, die aan de Noordelijke Finsche grens in den strijd zijn geworpen, zijn, naar gemeld wordt, beter, dan die welke gedurende de eer ste dagen van den oorlog werden ge bruikt. Men schat, dat 50.000 man Russische troepen zich aan het front van Salla ver schanst hebben en een aantal anderen aan het front van Petsamo. De Finsche consul heeft een radiorede gehouden over het Finsch-Russische conflict. Derde blad, pag. 1. United Press meldt uit Praag: Ofschoon duidelijk gebleken is, de vlucht van de beide leden van de Tsjechische regeering de betrekkingen tusschen Tsjechen en Duitschers ernstig zal verscherpen, is het practisch zeker, dat het geen veranderingen naar buiten in den toestand van het protectoraat te weeg zal brengen. Een andere ver andering in de regeering. welke over wogen wordt, is die in het departement van handel, doch deze verandering houdt geen enkel verband met de vlucht van minister Feierabend en dr. Necas naar Frankrijk. Het departement van Ifendbouw, dat tijdelijk ondergeschikt is gemaakt aan dat van justitie, zal opnieuw aan Tsjechië worden toevertrouwd. Over de benoeming van een Tsjech hiervoor is reeds gesproken, maar wie dit zal zijn staat nog niet vast. Of het ambt van controleur op de prijzen opnieuw aan een Tsjech gegeven zal worden is nog niet beslist, ofschoon dit wel mogelijk wordt geacht. Nog steeds is er niets definitief be kend omtrent de redenen, welke de twee ministers er toe bewogen hebben te vluchten. Wel ontkennen goed inge lichte Duitschers, dat er voor deze ministers iets dreigde. Veeleer neemt men aan. dat de vlucht reeds lang voor bereid werd en ze wordt dan ook be schouwd als een verraad aan het ver trouwen. dat de Duitschers in hen ge steld hebben. In een toespraak, welke staatssecre taris Frank Zaterdag van het stadhuis af tot een S.S.-regiment heeft gericht, heeft hij met geen dhkel woord de vlucht van de twee Tsjechische minis ters aangeroerd. Frank herhaalde een scherpe waar schuwing aan de Tsjechen om het Duitsche gouvernement niet tegen te werken. Hij zeide. dat Duitschland rede nen had „te hopen en te gelooven, dat de overwinning nog dit jaar behaald zal worden”. Vanochtend vroeg heeft zich te Osaka (Japan) een spoorwegramp voorgedaan. Officieel wordt medegedeeld, dat 176 passagiers, hoofdzakelijk arbei ders, zijn omgekomen. Verder heeft men 69 gewonden, van wie 58 ern stig, uit den vernielden trein bevrijd. De trein werd door een benzine motor gedreven. Waarschijnlijk door een fout van een wissel- wachter ontspoorde de volle trein, waarna de wagons omsloegen. Een benzinetank scheurde, zoodat de benzine in brand vloog. De vlammen tastten in korten tijd de andere wagons aan. delijken aanval, welke krachten ondernomen Op zee Niets bijzonderst Activiteit van de kustbatterijen de infanterie der 1 ^vleugels van het frontlef In de lucht De vijand heeft ren met enkele toestellen boven Noord Finland gevlogen. Russische vliegtuigen bombardeerden Savoskoski, Huhma Sotkamo en Lieksae. Volgens tot dusver verkregen inlichtingen werd een per soon gedood Gisteren zijn drie Rus sische toestellen neergehaald. Het Finsche legerbericht van Zater dag deelt o.a. mede Ten Noord-Oosten van het Ladogameer werden de Rus sische aanvallen op verscheidene plaat sen afgeslagen en de sovjets leden zwa re verliezen. Enkele afdeelingen, die aan deze operaties deelnamen, werden volkomen vernietigd. De Finnen maak- en een groote hoeveelheid wapens van allerlei soort buit. In de andere sec- van met succes optre- patrouilles. Het Finsche parlementslid, dr. Frietsch, heeft aan de Zweedsche pers te Stockholm verklaard, dat de on evenredigheid tusschen de getalsterkte van Finsche en Russische troepen wel aanzienlijk is, maar toch niet zoo groot als men over het algemeen denkt. Terwijl de Russen hun troepen echter steeds kunnen vervangen en onophoudelijk versche strijdkrachten in het vuur kunnen brengen, moeten de Finnen zonder verpoozing en rust vechten. Eenige duizenden manschap pen meer zijn niet voldoende en het dienstnemen van vrijwilligers kan aan de behoefte niet beantwoorden. Finland, aldus dr. Frietsch, heeft dringend afweergeschut, jachtvlieg tuigen en bombardementstoestellen noodig. Die vliegtuigen zijn volstrekt onmisbaar. Indien Finland den oorlog zou verliezen, zou het niet alleen deel van het Ruésisch gebied worden, maar ook een land zonder bewoners. De Russen zouden dezelfde barbaarsche methodes volgen, welke zij hebben toegepast in Russisch Karelië, welks Finsche bevolking over geheel Rus land verspreid werd. Finland daaren tegen zou door sovjet-burgers be woond worden. Indien het Finsche leger zou bezwijken, zou Rusland aan de grens van Zweden staan. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3-Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75- Buitenland 9—Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p- post 10 ct Gevangenen vroegen amnestie. Een aantal gedetineerden van de Finsche strafgevangenissen had den president der republiek gevraagd hun gratie te verleenen, teneinde hun mis drijven goed te maken door dienst aan het front. President Kallio had hierin toegestemd en hij heeft thans een aan tal brieven ontvangen van deze man nen, waarin zijn hun vreugde te ken nen geven, iets voor het vaderland te kunnen doen. De Russische opperbevelhebber en volkscommissaris van defensie maar schalk Worosjilof is op weg naar het Finsche front om er een inspectietocht te maken. Hij wordt vergezeld door den chef van den staf en den politieken commissaris Meklis. De reden van dit hooge bezoek zou, naar men te Helsinki meent, gelegen zijn in de toenemende ontevredenheid in Rusland, tengevolge van de Russische nederlagen en vooral wegens het verlies aan manschappen. Men schat de verliezen van het roode leger in December alleen op 100.000 man en sedert dien zou er nog de helft bijgekomen zijn. Er zou voorts te Leningrad ongerustheid heerschen we gens mogelijke Finsche luchtaanvallen. Het bombardement van Kroonstad zou als waarschuwing gelden en Leningrad De speciale correspondent van Reu ter seint uit Haparanda, (Zweden), nabij de Finsche grens: Deze kleine stad, op 40 k.m. afstand van den Poolcirkel, is vol Zweedsche troepen en schildwachten. Zij bewaken alle openbare gebouwen, overal worden witgeschilderde vracht wagens en ambulances gebruikt voor het vervoeren van voorraden en medi sche behoeften van het Zweedsche hulpfonds. De wagens dreunen af en aan, naar en van de grens. De trein naar Hapa randa was vol Zweedsche vrijwilligers, die zich naar Finland begaven. Allen waren in gewone kleeren gestoken. Zij droegen een knoopje, dat bestaat uit vier ineengeslagen handen, zinnebeeld voor de vier Scandinavische landen. In hun vroolijke gekleurde truien en ski- broeken zagen zij er uit als padvinders, die met vacantie gingen skiën in plaats van naar de Finsche slagvelden te gaan. Onderweg pikten wij aan tus- schenstations nog meer vrijwilligers op. In Haparanda zijn al veel vluchte lingen aangekomen. Reeds omstreeks 3000 geëvacueerden, voor het meeren- deel vrouwen en kinderen, zijn de grensbrug gepasseerd. Zij zijn naar verschillende deelen van Zweden ge zonden. Vandaag zag ik groepen Fin sche vrouwen en jonge kinderen, van hoofd tot voeten gehuld in bont, wach tende in een ijzige koude bij de douane autoriteiten op verlof om Zweden te mogen binnengaan. Op het station van Haparanda is een volledige organisatie gevestigd voor de behandeling van dit probleem. Onder controle van drie dames uit Stockholm biedt hier een volledige staf van Zweedsche meisjes, voor het mee- rendeel studenten, vrijwillig zijn dien sten aan en werkt dag en nacht aan het verstrekken van voedsel en Wee ding aan de geëvacueerden. Het Finsche legerbericht ren luidt Op de Karelische landengte niets bij zonders te melden. Ten Noord-Oosten van het Ladoga-meer waren de vijan delijke, aanvallen zwakker dan de vo rige dagen. De door de sovjets geleden verliezen bedroegen verscheidene hon derden dooden. De Finnen vernietigden een Russische transportcolonne van on geveer 200 paarden. Zij vernielden bo vendien drie tanks. In den sector Aitto- joki van weerskanten levendige activi teit van patrouilles en artillerie. Een ank werd vernield. In de richting van Ilomantsi sloegen de Finnen een vijan- met vrij zwakke was af. -j te melden. i en van kustverdediging op Officieel wordt gemeld, dat de Rus sische aanvallen „zwakker waren dan in de afgeloopen dagen”, terwijl de doodenlijst „enkele honderden” grooter is. De Finnen hebben, naar verluidt, hun grootste strijd sedert Suomussalmi gestreden en het feit, dat zij de Russi sche campagne verpletteren, geeft hun hernieuwden moed. Er wordt echter op gewezen, dat de Russische dreiging van een omtrekkende beweging om de Noord-Oostkust van het Ladogameer, teneinde zoo achter de Mannerheim- linie te komen, nog niet geheel is ver ijdeld, ofschqpn men van meening is, dat de kansen van den vijand, om zijn strijdmacht weer bijeen te voegen, zeer gering zijn. De Russische aanvallen worden minder in aantal en tevens zwakker, maar zij gaan toch “'door, daar een volkomen mislukking van deze ope ratie het commando zou kunnen ver plichten, de plannen voor een door braak in dezen sector uit te stellen tot minstens begin Maart, wanneer het weer gunstiger zal zijn. De Finnen hebben geen duimbreed grond verloren in het afgeloopen week end, dat voor hen strategisch van be lang is. Op sommige punten in den Ladoga-sector hebben zij zelfs» onmis kenbaar vorderingen gemaakt. In den Aittojoki-sector zijn de Russen, naar men zegt, zoo actief geweest, dat zij ongeveer 15000 granaten hebben af ge vuurd in een gebied van twee vier kante kilometer tijdens een onlangs ge leverd gevecht. De bodem veranderde hierdoor in een modderig meer van slik en pas gesmolten sneeuw. Het in het officieele Finsche commu niqué medegedeelde aantal van 4 tanks, dat aan de Finsche krijgsbuit kon wor den toegevoegd, maakt het totaal van in den oorlog vernietigde of veroverde tanks meer dan 400. De vernietiging van twee Russische bommenwerpers maakt het aantal neergehaalde vlieg tuigen ongeveer 250. waarbij nog een aantal gevallen aan moet worden toe gevoegd, waarbij de machines óf in zee óf achter de Russische linies zijn terechtgekomen. United Press meldt uit Londen: Ofschoon de autoriteiten te Londen weigeren zich hieromtrent uit te laten, wordt verondersteld, dat Britsche vrij willigers waarschijnlijk tegen de lente aan de zijde van de Finsche troepen zullen vechten. Bovendien veronderstelt men, dat in de komende weken ook Fransche vrijwilligers voor Finland on der de wapenen zullen komen. Het feit, dat het klimaat in het hoo ge Noorden voor de uitrusting van de Engelsche en Fransche soldaten andere eischen stelt dan zulks in Frankrijk het geval is, is van invloed op het vertrek van genoemde vrijwilligers. Ondertusschen ontkennen de Brit sche autoriteiten de berichten, dat En gelsche of Fransche militaire missies naar Finland zijn vertrokken om zich op de hoogte te stellen van de eischen die een oorlog in Finland stelt. Het is bekend, dat de Finsche gezant Gri- penberg kort na den Russischen inval in Finland aan het departement van buitenlandsche zaken een lijst heeft overhandigd met de Finsche behoeften en natuurlijk is deze kwestie nog steeds actueel. In liberale kringen beginnen zich teekenen van onrust te vertoonen wat betreft den aard van de Britsche hulp aan Finland en men hoort dan ook waarschuwingen tegen acties, die En geland in een oorlog met Rusland zou den kunnen betrekken Buitenlandsche diplomaten wijzen er op, dat het uitzenden van Engelsche en Fransche vrijwilligers naar Finland waarschijnlijk met zich zou brengen, dat er met Noorwegen en Zweden re gelingen getroffen zouden moeten worden. zou niet beschikken over schuilkelders. Het verloop van den oorlog tegen Fin land is voor de sovjets nog steeds zoo ongunstig mogelijk. De Finnen hebben na 2 maanden bijna onophoudelijk vechten stand weten te houden tegen een overmacht, die men berekent op 50 tegen 1. Deze oorlog in de barre koude, welke de verdedigers te hulp kwam, is een uniek feit in den mili taire geschiedenis en weerspreekt de aloude bewering, dat de zege steeds wordt behaald door de overmacht. Het afgeloopen weekende heeft dit weer eens gelogenstraft. De Finnen hebben opnieuw een grootscheepsch offensief van het roode leger weten te verijdelen De hevige aanvallen ten Noordoosten van het Ladoga-meer werden afgesla gen gedurende 6 dagen en nachten over een front van ruim 100 k.m. De Fin nen hebben hun linies gehandhaafd en buit op den vijand behaald. Aan het eind van de vorige maand had Moskou een nieuwen bevelhebber Gregori Stern naar het front gezonden. Zijn taak was door te breken om achter de Manner heim-linie te kunnen doordringen. Aan alle fronten van het Noorden tot het Zuiden brachten de Russen hun zware artillerie in actie, vliegtuigen bombar deerden vele steden, teneinde den weerstand van de burgerbevolking te breken. Maar de opzet om door te bre ken en de voornaamste Finsche linies op te rollen mislukte. Voorloopig heb ben de dappere verdedigers den toe stand glansrijk weten te redden en het voornaamste gevaar is voorloopig af gewend. Er is al op gewezen, dat Fin land op den duur den ongelijken strijd niet zal kunnen bolwerken, hoewel het besluit vaststaat tot den laatsten man Weerstand te zullen bieden. Totaal zijn thans in Finland 21 lichtingen onder de wapens. Van het begin af en nog steeds heeft Finland gebrek aan vliegtuigen en afweergeschut. Wat nu de buiten landsche hulp betreft, hebben de Brit sche vliegtuigfabrieken toestemming gekregen aan Finland te leveren. Of ficieel is er van types en aantal niets gemeld, doch er zouden 80 Britsche vliegtuigen reeds in Finland zijn gearri veerd en andere zijn onderweg. Snelle hulp is echter dringend noodig. Amen ha zou eenige van zijn groote hulp bronnen kunnen openstellen voor de binnen. De Scandinaviërs doen alles wat zij kunnen om den Finschen broe ders ’t voortzetten vand en strijd voorde onafhankelijkheid mogelijk te maken. vooral de Zweden zijn vereenigd in hun sympathie voor het aangevallen Finsche volk. „De Finsche zaak is de onze”, zoo verklaarde de Zweedsche •Oinister van buitenlandsche zaken Günther, dezer dagen in een interview. »Onze toekomst kan voor een groot deel afhangen van die van Finland. De internationale hulp voor Finland verle vendigt de hoop, dat de internationale orde hersteld kan worden, waarnaar alle volken verlangen.” Dag en nacht 'Vordt in Zweden aan het maken van schuilkelders en loopgraven gewerkt. *e Stockholm alleen worden er 9000 j^ngelegd. De grootste schuilkelder in midden van de stad kan 4300 per- s°nen bevatten. Batterijen afweerge schut uit de beroemde Zweedsche Bo- fors-kanonnengieterijen worden rond- Orn Stockholm opgesteld.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1