Het Italiaansche volk in het dagelijksche leven GEMENGD NIEUWS '"■"Akkertje en Trein rijdt op groep werklieden in Grieperig? Op wetten en voor schriften wordt weinig acht geslag TTAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 29 JANUARI 194Ö. EERSTE BLAD, PAGINA 3. ZUID-AFRIKA. VEREENIGDE STATEN. VATICAANSTAD. CHINA. ROEMENIE. Napels BOELGARIJE. BRAND IN EEN CONFECTIEFABRIEK TURKIJE. INBRAKEN TE AMSTERDAM RUSLAND. geen tusschen Samenwerking tusschen Hertzog en Malan Men verkeert nog in hef onzekere omtrent de oorzaak GASDAMPEN MAKEN WEESP ONVEILIG Aan groot gevaar ontsnapt. Het schip ontsnapte aan een groot gevaar, doordat de mijn eenige vadems diep lag. Dit behoedde de „Mamura” voor ernstige schade, omdat zich een „kussen” van water tusschen het schip en de mijn bevond. De bemanning acht het een groot geluk, dat de kapitein juist besloot het anker te werpen daar ter plaatse, want enkele meters verder zou het schip juist over de plaats ge varen zijn waar de mijn lag. Naar wij vernemen, zal de „Mamura”, na het verblijf in de Duins, de reis kun nen voortzetten. Het schip was op weg van Curacao naar Rotterdam. ANKER VAN „MAMURA” RAAKTE EEN MIJN Wang tsjing wei heeft verklaard, dat de nieuwe centrale regeering waarschijnlijk begin Maart zal worden gevormd. Uit Washington wordt gemeld, dat admiraal Byrd gedurende zijn vlucht over de nog niet geëxploreerde kustlijn, welke zich 300 mijl ten Noordoosten van de Walvischbaai uitstrekt, 2 nieuwe antarctische bergtoppen ontdekte. Deze bergen schijnen aan de Oost-Noord- oostelijke kust van het gebied te liggen, dat door Byrd van de lucht uit in 1929 werd ontdekt. Byrd is overtuigd, dat het hier een ontdekking van beteekenis betreft. Hij is van meening, dat daaruit zal voort vloeien, dat de Sulzbergerbaai grooter is dan voorheen in kaart gebracht werd en dat dit in werkelijkheid een antarc tische zee zal blijken te zijn. Ook heeft hij het bestaan vastgesteld van een groote nieuwe baai een paar mijl ten Oosten van kaap Colbeck. In verband met de weercondities heeft Byrd deze baai de „Bay of gales”, de stormbaai, genoemd. In verschillende gezinnen was men met hevige hoofdpijnen ter ruste ge gaan en toen de gaslucht hoe langer hoe meer de straat doordrong, waar schuwde men de politie. Gedurende den geheelen dag waren gemeente werklieden bezig geweest, de straat op te breken, teneinde te onderzoeken, waar eventueel een lek in een riool- of gasbuis te vinden was. Doordat ten gevolge van de vorst het graafwerk de grootste moeilijkheden opleverde, was men maar zeer weinig met het werk opgeschoten. Naar wij van den burgemeester vernamen, hadden de ar beiders wel 4 houweelen op den hard- bevroren grond stukgeslagen. De politie achtte het raadzaam, de bewoners, die allen reeds ter ruste waren uit he.t bed te roepen, om hun te adviseeren, vooral de W.C.’s goed af gesloten te houden, evenals deuren en ramen aan de voorzijde. Voorts ver diende het aanbeveling, aan de achter zijde een raam geopend te houden, om zoodoende eventueele gassen te kunnen laten ontsnappen. Deze advie zen werden door sommige bewoners weer verkeerd begrepen, waardoor en kelen meenden, dat zij de ramen aan de voorzijde moesten openzetten. Het is te begrijpen, dat onder de bewoners een groote consternatie heerschte, daar men, na de waarschuwingen van de politie, alles behalve rustig naar bed ging, nu men wist, wat een paar da gen tevoren zich had voorgedaan. Oorzaak nog onbekend. Het personeel der gemeente heeft onder leiding van den opzichter, den heer Bergman, met vuurpotten ge tracht, de ijskorst in de straat eenigs- zins te doen ontdooien, waarmede voor- loopig nog maar weinig resultaten be reikt werden. Zoowel de burgemeester, als de heer Breyer, directeur van open bare werken, konden niet met zeker heid opgeven, waaraan de sterke gas lucht moest worden toegeschreven, al dus de „N. Rott. Crt”. Het kan zijn aldus deelde men ons mede dat er nog oude gasbuizen in den grond lig gen, maar de mogelijkheid is ook niet uitgesloten, dat door de strenge vorst een der nieuwere gasbuizen gespron gen is, waardoor het gas zich een weg kan banen naar buiten. In den loop van den dag, toen de sterke gaslucht nog overal in de middenstraat werd waargenomen, overwoog men, om, zoo noodig, den geheelen gastoevoer naar die straat stop te zetten, teneinde ver dere bedwelming te voorkomen. Van verschillende bewoners verna men wij, dat zij de laatste dagen te lijden hadden van zware hoofdpijnen. Vrijdagnacht zijn alle bewoners van de Middenstraat te Weesp waarin j.l. Dinsdag het geval van benzine- bedwelming werd geconstateerd door de politie uit hun slaap gewekt, aangezien herhaling van het gebeurde mogelijk werd geacht. Ditmaal ging het niet zoozeer om benzinedampen, maar om een zeer sterke gaslucht, welke in de straat was waargenomen. Het federale comité der Christelijke kerken in de Vereenigde Staten heeft een manifest gepubliceerd, waarin de leden worden uitgenoodigd het streven van alle kerken en godsdiensten naar een blijvenden vrede te steunen. Het manifest behandelt voorts de be noeming van Myron Taylor tot specia- len vertegenwoordiger van Amerika bij het Vaticaan. Het zegt„Indien deze benoeming een eersten stap naar vestiging van blijvende ‘diplomatieke betrekkingen zou blijken te zijn, zul len wij genoopt zijn ons daartegen te verzetten, omdat dit een schending van het beginsel van scheiding tusschen kerk en staat, den grondslag van de Amerikaansche politiek, zou beteeke- nen.” In alle openbare eiken winkel Volgens berichten van het Zuidelijk front zouden de Chineesche troepen er in geslaagd zijn vijf plaatsjes te her overen, gelegen op den weg van Yamt- sjau naar Nanning, aan de grens der provincies Kwangsi en Kwangtoeng. In Noord-China is de stad Payi in Sjansi door de Chineezen heroverd. De ge vechten worden voortgezet in de kust provincie van Tsjekiang, welke gunstig verloopen voor de Chineezen, die in Noordelijke richting tot tegenaanval len zijn overgegaan en de Japanners voorbij Hsiausjan hebben teruggedre ven. Bij hun terugtocht hebben de Ja panners 2000 Chineesche boeren mee gevoerd, die zij dwongen te werken aan den wederopbouw van een groote ha ven aan de rivier ten Zuiden van Hangtsjau. De parlementsfracties, die onder lei ding staan van den oud-premier, Hert zog, en den leider van de nationalis tische partij, Malan, zijn tot een over eenkomst gekomen over onderlinge sa menwerking. Deze overeenkomst zal nog moeten worden goedgekeurd door de congressen van beide groepen. In een verklaring wordt gezegd, dat beide partijen „ervan overtuigd zijn dat de re- publikeinsche regeeringsvorm, geschei den van de Britsche kroon, het best past bij de tradities en het streven van het Zuidafrikaansche volk. Dit is de eenige doeltreffende waarborg, dat Zuid-Afrika niet weer meegesleept zal worden in de oorlogen van Groot-Brit- tannië”. Het feit, dat de nationalistische par tij vasthield aan de republikeinen heeft de beide groepen verdeeld gehou den bij de onderhandelingen, die sedert November j.l. hebben geduurd. De nieu we partij (die den naam „hervereenig- de nationalistische” of „volkspartij” zal dragen), zal er naar streven alle hinderpalen uit den weg te ruimen, die de bereiking van dit doel de repu bliek belemmeren. De verklaring zegt nog, dat de republiek alleen be reikt kan worden op den breeden grondslag van den nationalen wil en met behoorlijk rekening houden met de gelijke taal en cultureele rechten van beide deelen der blanke bevolking. „Dit kan alleen tot stand gebracht wor den als een speciaal, bepaald mandaat van de kiezers en niet als resultaat van alleen maar een parlementaire meer derheid. Het lidmaatschap der partij zal niet ontzegd worden aan een natio naal gezinden Afrikaner, die bereid is de partijverplichtingen te onderschrij ven, maar die niet overtuigd is van de wenschelijkheid der instelling van een republiek in de huidige omstandig heden”. Reuter meldt uit Washington, dat de berichten, dat de Franschen de Ameri kaansche neutraliteitswet schenden door Amerikaansche vliegtuigen naar Frankrijk over te vliegen, niet op waar heid blijken te berusten. Naar verno men wordt, heeft de Lockheed-fabriek vrijwel al haar vliegtuigen per schip verzonden. Zij zijn door Amerikaan sche vliegers naar een vliegveld in Noord Dakota overgebracht, vervolgens over de grens gereden en vandaar door geallieerde piloten naar Botwood op New Foundland gevlogen. De Amerikaansche kamer van koop handel voor de luchtvaart heeft een verklaring gepubliceerd, waarin ont kend wordt, dat buitenlandsche beman ningen in de Vereeenigde Staten Ame rikaansche vliegtuigen vliegen. Voorts wordt verklaard, dat de wijze, waarop de vliegtuigen van Amerikaansche vliegtuigfabrieken worden afgeleverd, voldoet aan de bepalingen van de neu traliteitswet. - het van een nieuw concordaat zijn dood punt gekomen. De ambas- van Spanje bij den Heiligen Stoel, José Yanguas Messia, is naar Madrid gegaan om mondeling verslag Op de binnen-pagina’s der Italiaan sche bladen vindt de opmerkzame lezer bijna dagelijks verontwaardigde pro testen der redacties over het niet na leven der meest verschillende wetten, gepaard met dringende adviezen aan de fascistische autoriteiten, nu einde lijk eens de straffen der wet in haar volle gestrengheid toe te passen. Er is een uitstekende verkeersregeling, waaraan in feite maar bitter weinig de hand wordt gehouden; in eiken trein zijn er compartimenten voor vrouwen en voor niet-rookers, waaraan zich echter geen mensch stoort; er bestaat een wet op de regeling van den Zon- dagschen arbeid, maar het al-Zondag- sche tafereel van zwoegende en sjou wende arbeiders in hun meest vuile werkplunje is bijna een cultuurschan- de te noemen; er is een voorbeeldige wet op de bescherming van de jeugd en de wering van kinderarbeid, maar de meest openlijke en brutale exploi tatie van uitgemergelde stakkerdjes, heel dikwijls zelfs van jonge school kinderen, door ruwe en onverschillige patroons is helaas nog schering en in slag. Goedbedoelde en preciese voor schriften der regeering hebben in het begin van den oorlog getracht Jtegen prijsopdrijving, hamsteren en oorlogs- woeker te waken, maar ondanks da- gelijksch». lange lijster van gestrafte handelaren gaan de prijzen onverbid- voor twaalf gulden gelicht. De politiek van het kabinet Kiossei- vanof, de meest strikte neutraliteit, heeft bij de verkiezingen de regeerings- meerderheid doen toenemen. Gisteren is n.l. het vierde en laatste deel der al- gemeene verkiezingen voor de 25ste nationale vergadering gehouden en de uitslag was, dat van de 160 afgevaar digden, 140 de politiek der regeering voorstaan. De nieuwe Kamer komt op 24 Fe bruari bijeen. Weliswaar heeft de oppositie zeven zetels gewonnen te Sofia, maar in de ®eeste andere plaatsen der 44 kies kringen, waar gisteren gestemd- is, heeft de Regeering de overhand be haald. Het resultaat wordt te Sofia be schouwd als een overweldigend suc ces voor de politiek die koning Boris en de regeering hebben gevoerd, d.w.z. niet alleen handhaving van de meest strikte neutraliteit ten aanzien van het huidige conflict, maar tevens handha ving van de Boelgaarsche onafhanke lijkheid buiten ieder blok. Twee bezoeken in hetzelfde perceel Vrijdagnacht is ingebroken in het perceel 144 aan den Amstel te Amster dam, waar een fabriek van electrische apparaten is gevestigd. Men had zich toegang verschaft via een belendend perceel, dat men had bereikt langs de brandladder. In dit laatste perceel nam men uit een geldkistje zeventien gul den. Daarna begaf men zich naar het kantoor van de fabriek, waar de brandkast aan de achterzijde werd opengesneden. Hier was zevenhonderd gulden de buit. Voorts is nogmaals diefstal gepleegd in een woning aan den Kloveniers burgwal 49, waar men dezer dagen de vrouw des huizes had laten wegroe pen, omdat haar man op kantoor niet wel was geworden. In den tijd, dat de vrouw afwezig was, werd een bezoek aan haar woning gebracht en werden eenige honderden guldens gestolen. Vannacht werd alleen de muntmeter De Duitsche gezant te Boekarest Fa- bricius, is per vliegtuig uit Berlijn, waar hij een conferentie heeft bijgewoond, te Boekarest teruggekeerd. Hij is onmid- dellijk in contact getreden met de Duit sche industrieele en economische des kundigen, die op het oogenblik in Boe karest vertoeven. De onderhandelingen tusschen het Vaticaan en generaad Franco over t-- sluiten op een sadeur Uit Lubljana wordt gemeld, dat de sneltrein LubljanaTriest eenige da gen geleden vlak achter de Italiaansche grens nabij Adelberg op een groep werklieden is ingereden. Hierdoor wer den acht werklieden gedood en twaalf andere ernstig gewond. Hedenavond om 8,20 uur zal de Fransche premier Daladier een radio rede uitspreken. Koning-keizer Victor Emanuel heeft gisteren in particuliere audiëntie ontvangen generaal Henri Parisot, mili tair attaché bij de ambassade van Frankrijk te Rome. De laatste twee dagen der vorige week zijn 750 Joodsche vluchtelingen, voor het meerendeel afkomstig uit Duitschland, die door een Grieksch schip te Haifa zijn aangebracht, op ille gale wijze Païestina binnengekomen. Men gelooft, dat de autoriteiten zullen toestaan, dat zij in het land blijven, zi, het ook, dat zij in een kamp ten Zui den van Haifa onder bewaking zullen worden gesteld. Zaterdagmiddag heeft zich in een kolenmijn te La Louvière (België) op 400 meter onder den grond een mijn- slechts van gasontploffing voorgedaan. Twee mijn werkers werden gedood en 6 gewond. of Bari in de hoofdstad des lands een ware monstercollectie van oud lawaaimateriaal heeft verza meld, welke minstens evenveel geram mel en lawaai teweegbrengt als de paardetrams. Het is soms wel gemakkelijk, be paalde symptomen in de Italaansche volkspsychologie te benaderen met de theorie van een zeker dualisme, met het bestaan van twee verschillende mentaliteiten. Als zoodanig figureeren de „fascistische” geest tegenover de „bourgeoisie”, welke in de binnenland- sche politiek van het land evenveel raadselen moeten verklaren als in de buitenlandsche politiek van Italië het bestaan van een „nationale tegenover een „imperiale” richting, waarvan de „nationale” een sterk land wenscht, dat, gesteund op een sterk leger in vrede en vriendschap leeft met alle Middellandsche Zeemogendheden, ter wijl de „imperiale” haar ideaal ziet in een door ijzeren partijdiscipline aaneen gesmeed land, dat door den droom van een, groot en machtig imperium van zelf in de wereldpolitiek komt te staan tegenover andere wereldbeheerschen- de landen. Zeker is in elk geval, dat er twee verschillende mentaliteiten be staan, waarvan de een de discipline mint en voorbeeldige wetten maakt, wier overtreding met even voorbeel dige straffen wordt bedreigd, terwijl de ander voorzegde discipline min acht en bedoelde wetten -boveel moge lijk aan haar laars lapt. De leden der bemanning van het Philippijnsche mailschip „President Quezon”, uitgezonderd de Amerikaan sche kok, die, naar men gelooft, ver dronken is, en de passagiers, dertien in getal, waaronder vier vrouwen en zes kinderen, zijn te Kobe aangekomen aan boord van het Japansche lijnvaar tuig „Ukisima Maru”, dat hen gered heeft. Naar vernomen wordt, is de „Presi dent Quezon” op een onderzeesch rif geloopen en binnen acht uur gezonken. Schip zelf onbeschadigd Omtrent het gebeurde met de „Ma mura” kan nog het volgende gemeld worden: Toen het schip Zaterdag, buiten een haven aan de Zuidoostkust van Enge land, het anker lichtte, trof dit een mijn. Het schip bleef echter onbescha digd. Er ontstond een geweldige ont ploffing en een enorme waterzuil schoot de lucht in. De leden der be manning, die zich op het voorschip bevonden, werden opgenomen en tegen het dek geslingerd. Drie matrozen en een olieman moesten later behandeld worden voor lichte verwondingen en zenuwschokken. Met een reddingboot was een dokter van de kust naar het schip gekomen. Het eenige verlies dat het schip heeft geleden was, het anker, doordat dit van de ketting sloeg. Afschaffing van het woordje „U”. Een punt, dat de fascistische partij leiding, en daarmede de regeering, zeer na aan het hart ligt, is de radi cale afschaffing van het woordje U uit de samenleving. Reeds langer dan een jaar duurt de strijd en de pers wordt niet moe, eiken dag opnieuw de voordeelen van het hartelijke en ge moedelijke „jij” en van het meer res pectvolle „gij” fn hooggestemde arti kelen te bezingen, gebouwen en zelfs in wordt het publiek door strenge affi ches ingehamerd: een echte fascist (en wie wil dat niet zijn?) verfoeit het ha telijke en onmannelijke „U”! In Tu rijn werd er zelfs een tentoonstelling ingericht, waarin den volke werd aan getoond, dat niet slechts de oude Ro meinen, maar ook groote Italiaansche dichters uit de Middeleeuwen en de Renaissance hun edelste gedachten al leen met het gebruik van de woorden „jij" en „gij” hebben uitgedrukt. Het woordje „U" en over het algemeen het gebruik van den derden persoon wer den afgemaakt als „on-Italiaansch”, „bourgeois” en „snobistisch”. Maar ook hier blijken weer de twee verschillende mentaliteiten, want alle inspanning van het regiem ten spijt tiert onder bepaalde kringen nog altijd welig het gebruik van het uitgebannen „Lei” „U”). Men heeft voor die hardnekkige „U”-zeggers zelfs het min achtende woord „leista” gecreëerd. Zelfs zoo krasse maatregelen als het beboeten van winkeliers of caféhou ders, in wier zaak nog „leista’s” dur ven verkeeren een bekend restau rant aan de deftige Via Vittorio Vene to te Rome werd eenvoudig gesloten! hebben het „kwaad” niet den kop kunnen indrukken. Thans heeft men een nieuw middel bedacht, dat het vernuft van zijn uitvinders alle eer aandoet: Wie niet in staat blijkt van het woordje „U” te kunnen scheiden, toont hierdoor tot de oudere generatie te behooren. Dit wordt speciaal tot het schoone geslacht gezegd, en nu yier- wacht men stellig, dat zoo goed als al le Italiaansche vrouwen metterdaad zullen aantoonen, dat zij tenminste tot het jongere geslacht behooren. Zoodat dan toch onder de Apennijnsche schoo- nen en op dit ééne punt nog maar één enkele mentaliteit sprake zal zijn! Het officieele telegraafagentschap Tass mede, dat er geen Duitsche troe- ®n in Oost-Galicië en de Westelijke Ukraine zijn. Het verklaart, dat geen ®»keie buitenlandsche officier of sol- aat heeft bevonden op gebied van 6 Westelijke Oekraïne, te meer daar betrekkingen van goede nabuur- aP tusschen Husland en Duitschland 'hogelijkheid uitsluiten van het sta- J’nneeren van legereenheden van het ,ene land op gebied, dat aan het andere toebehoort. In een bericht uit Tsingtao worden de punten opgesomd, waaromtrent in de conferentie van Japanseh-gezinde leiders, o.a. Wang tsjing wei, aldaar overeenstemming is bereikt. Deze pun ten omvatten o.a De organisatie van een nieuwe centrale regeering in China als „wettige kwomintang-regeering", gunstige gezindheid jegens Japan, ge meenschappelijke verdediging tegen de komintern en economische samenwer king met Japan als basis van het nieu we regime, verleening van autonomie aan Binnen-Mongolië, dat de souverei- niteit van China erkent, een zoodanig politiek regime in Noord-China, dat dit in staat gesteld wordt nauw met Japan samen te werken op het gebied van de landsverdediging en op economisch gebied een vredesformule Japan en China. Volgens een communiqué van het Japansche hoofdkwartier zijn in De cember 3538 soldaten van de Japan sche troepen in China gesneuveld.. Daarentegen sneuvelden 90.000 Chinee zen, terwijl de Japansche troepen 4177 gevangenen maakten. Het Chineesche winteroffensief is op alle fronten mis lukt uit te brengen van zijn besprekingen en nieuwe instructies te halen. Hoewel -de onderhandelingen in harte- i Hjken geest verloopen, handhaven toch beide partijen hun standpunt. De moei lijkheid is de benoeming van de bis schoppen in Spanje. Franco eischt dit voorrecht voor de Spaanscne regeering Op en wil het concordaat van 1851 her steld zien of een nieuw concordaat sluiten, waarin wordt erkend, dat de Spaansche regeering het recht heeft de bisschoppen te benoemen. Het Vaticaan daarentegen beschouwt het oude concordaat vernietigd door het ineenstorten van de Spaansche I monarchie en de afschaffing van de begroeting voor etredienst door de re- publikeinsche regeering. Bovendien wil het Vaticaan de benoeming van de bis schoppen in alle landen gelijk maken, zich hierbij beroepend op Benedictus XV, die bij het ineenstorten van de Midden-Europeesche mogendheden in 1918 verklaarde, dat een radicale wijzi ging van het bewind in een staat de concordaten met het vorige bewind ge sloten, vernietigt. Ook wijst het Vati caan op de concordaten welke Pius XI tusschen 1922 en 1928 heeft gesloten, waarbij het recht bisschoppen te be noemen werd voorbehouden aan de kerk. Hoewel nog geen oplossing is gevon den, hoopt men te Rome toch een rege ling te vinden, welke beide partijen voldoet Eerste en tweede étage vernield Gistermorgen vroeg werd de Amster- damsche brandweer gealarmeerd voor een brand in de confectiefabriek van den heer Cohen in de Lutmastraat Er was gemeld, dat het vuur woedde in een fabriek met zeer brandbaar mate riaal, zoodat de brandweer met twee motorspuiten én een ladderwagen uit rukte. Inderdaad liet de brand zich aanvankelijk ernstig aanzien. Op de eerste etage van de fabriek, welke zich over de perceelen 191197 uit strekt, laaiden de vlammen op en het opgestapelde brandende laken ontwik kelde zeer veel rook. Toen dan ook de brandweerman Louvezijn de eerste slang door de opengehakte deur naar boyen wilde brengen, om het vuur da delijk bij den haard te bestrijden, ge raakte hij door de rookontwikkeling buiten bewustzijn. Een zijner collega’s bracht hem in de frissche lucht. Inmiddels had men het vuur ook van buiten af aangegrepen. De brandladder draaide voor de ramen op de eerste etage en daar, waar de vlammen een rooden gloed verspreidden, werd veel water gegeven. Toch leek het aanvan kelijk, of het vuur zich zou uitbreiden. De zoldering van de eerste etage vatte vlam en in een oogwenk sloeg het vuur I naar de tweede etage door. Ook naar de zijkanten baanden de vlam men zich een weg, doch de insluitings- poging van de brandweer was gelukt De ramen werden stuk geslagen, ten einde de rook een uitweg te geven en op dat oogenblik kon het sein gegeven worden, dat men den brand meester was. Gevaar voor uitbreiding bestond er toen niet meer en de garage Mi- chiels, die benéden aan de straat is ge legen, behoefde niet ontruimd te wor den. Uiteraard nam de nablussching nog langen tijd in beslag. Toen men om kwart over zeven de schade kon over zien, bleek, dat de eerste en tweede etage van de fabriek totaal waren uit gebrand. De brand schijnt de zijn ontstaan door hitteuitstraling van den schoor steen der centrale verwarming. De stof fen schijnen daardoor vlam te hebben gevat. Verzekering dekt de schade. (Van onzen correspondent.) Rome, Januari. Wanneer de feesten, welke voor de Westersche volkeren het hoogtepunt van huiselijke gezelligheid en kinder lijke blijdschap beteekenen, zooals Sint Nicolaas en Kerstmis, al lang voorbij zijn, dan begint voor het Italiaansche gezin dat feest van kindervreugde en van beteekenisvolle verrassingen on der de volwassenen, dat den merkwaar- digen naam „Befana” draagt. „Befana” is een verbastering van het. Grieksch- Latijnsche „epifania” en beteekent „verschijning (des Heeren)” oftewel „Driekoningen”. Het Italiaansche kind stelt zich onder „Befana” een oud ge heimzinnig vrouwtje voor, dat om streeks zes Januari boven de daken verschijnt en de zoo vurig verbeide cadeaux door den schoorsteen naar beneden gooit. Reeds sedert jaren is het gebruik, dat de kinderen der min der bedeelde volksklassen door de partij-organisaties hun „Befana” ont vangen. In de departementen en in de groote bedrijven worden de pakjes aai^ de kinderen der employé’s en der werknemers uitgereikt door de minis ters of de directeuren. Het spreekt van zelf, dat dit jaar ook de soldaten langs de grenzen van het land met extra mooie Befana-pakjes werden be dacht. Een nationale collecte onder lei ding van prinses Marie José had hier toe het initiatief genomen. Rome is in deze dagen niet te her kennen: de geheele stad lijkt ”n groot kermisterrein, in alle wijken draaien en jengelen de ouderwetsciie vermake lijkheden en in eiken hoek heeft zich minstens een dozijn handelaren met hun kraampjes geïnstalleerd, die elkaar met Zuidelijke of bijna Oostersche le vendigheid de klanten betwisten. Het geheel herinnert sterk aan een Bra- bantsche kermis met slechts het kleine verschil, dat in plaats van haringen of leverworst in *t zuur, hier vette bruine of zwarte slakken worden verorberd; en inplaats van bosjes vette paling dito bosjes van olie druipende vangarmen van inktvisschen. Het oude Rome is in deze dagen niet te herkennen, omdat een ijzeren wet op alle andere dagen van het jaar elk geluid op straat poogt te onderdrukken en met strenge straffen bedreigt, of het nu de juichkreten der uitbundige eugd betreft of het geschreeuw der ventende kooplieden, het bedeesde ge rinkel der fietsbellen of net‘uitdagen de getoeter der auto’s en bussen Op het gebied van het straatlawaai olijft dus onbetwistbare koning de electri- ,cht tram dk in tegenstelling met an dere Italiaansche steden, zooals Milaan, dellijk de hoogte in en verdwijnen tal van de meest noodzakelijke levens middelen als bij tooverslag. ®er> hoeveelheid goud ter waarde Van 15 millioen pond sterling, ver tegenwoordigende het aan Turkije ver- teende crediet tot versterking van zijn teunt, krachtens de jongste Britsch- 'ransch-Turksche overeenkomst, is te Ankara per extra-trein uit Syrië aan gekomen. Het goud is opgeborgen in de TS van de Turksche nationale In een oproep, gericht tot het Chi neesche volk en de bevriende naties, verklaart maarschalk Tsjang kai sjek, dat op 22 Januari te Hongkong voor de eerste maal het geheime accoord is gepubliceerd, dat Wang tsjing wei met de Japanners heeft gesloten betreffende de „fundamenteele punten” van een herziening der Chineesch-Japansche be trekkingen. „Ofschoon”, aldus de oproep, „dit accoord voor China natuurlijk niet de minste waarde heeft, vormt het een veelbeteekenend document. Het toont ons, dat Japan ondanks al zijn ver zekeringen niet in staat is, zijn tradi- tioneele veroveringspolitiek te wijzigen. Wij strijden niet alleen voor onszelf, doch ook tegen de toenemende ambities van een natie, die alles wil inpalmen. Ik wil aannemen, dat de mogendheden, die werkelijk vrienden van China zijn, na kennis genomen te hebben van de listige voorwaarden van dit accoord, positieve maatregelen zullen nemen om China te helpen en zullen nalaten, Japan de middelen te verschaffen, die het in staat zouden stellen, zijn ver overingen voort te zetten en zich zullen onthouden van ieder optfeden, dat het verzet van China zou kunnen verzwak ken, een verzet, dat van het hoogste belang is voor de gemeenschappelijke handhaving van de zaak der mensch- heid.” DE REGEERING BEHAALT SUCCES BIJ DE VERKIEZINGEN. DE BENOEMING VAN SPAANSCHE BISSCHOPPEN. ^eldej tank. BYRD’S ZUIDPOOL-EXPEDITIE. DE PROTESTANTSCHE KERKEN EN DE BENOEMING VAN MYRON TAYLOR. CHINEESCHE SUCCESSEN. NEUTRALITEITSWET BIJ DE AF LEVERING VAN VLIEGTUIGEN NIET GESCHONDEN. DUITSCHE GEZANT TE BOEKAREST TERUGGEKEERD. ACHT DOODEN, 12 GEWONDEN. VERSPREIDE BERICHTEN. OPVARENDEN VAN „PRESIDENT QUEZON" IN KOBE. DUITSCHE SOLDATEN IN DE WESTELIJKE OEKRAÏNE. DE POGING OM EEN NIEUWE REGEERING TE VORMEN. JAPANSCHE OPGAAF VAN DE VERLIEZEN. GOUDZENDING TE ANKARA AANGEKOMEN. EEN OPROEP VAN TSJANG KAI SJEK.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3