NORTH CTATE I MEDDENS&ZOON Schatgravers op den bodem der zee 10% BINNENLAND. KUNST EN LETTEREN DERDE BLAD, HAAGSOTE COURANT VAN DINSDAG 30 JANUARI 1940'. PAGINA 2. Costen der werkloosheidszorg Ook UW zenuwen Gift voor Finland luitsche vliegtuigen boven ons land FANJA CHAPIRO De prijzen der peulvruchten VEREENIGINGEN m kunnen geen Sanatogen ontberen TENTOONSTELLINGEN BIJ KLEYKAMP Piano-avond in Diligentia „Het is een genoegen U te kunnen mededeelen, dat ik binnen zeer korten tyd de voortreffelijke, herstellende eigenschappen van Sanatogen uit eigen ervaring heb leeren kennen”, schryft Dr. P. F. J. A- Julien, te Utrecht. Meer dan 25.000 doktoren schreven ons reeds in warme bewoordingen over Sanatogen. Sanatogen sterkt bloed en zenuwen en is juist in deze dagen onmisbaar voor allen, die door de sombere tijden terneergedrukt en zenuwachtig zyn. De bureaux voor jeugd registratie Op jacht naar millioenen de baai van Vigo RECLAMES. j AMERICAN CIGARETTES^ GEORGE CLAASSEN. Morgen Laatste Dag dat Mevrouw W. A. Snethlage. De Nederlandsche gezant te Berlijn Eenige dagen met verlof. Middeleeuwsche miniaturen enz. zijn ook ware juweeltjes bij. is Stappen te Berlijn De Regeeringspersdienst meldt Gistermiddag zijn in het Noordoosten en in het midden van ons land Duit- sche vliegtuigen gesignaleerd. Zij zijn door vliegtuigpatrouilles en luchtdoel- artillerie verjaagd. Te Berlijn zijn naar aanleiding van deze schending van onze neutraliteit stappen ondernomen. Naturalisaties. Ingediend is een wetsontwerp tot na turalisatie van Robert Karl Angermann en 19 anderen, o.m. J. Isaak en Alwine H. Klimmek, alhier en Petronella S. J. Schure, te Voorschoten. Millioenen pesetas rusten in de oude galjoenen. Van de schatten der Spaansche gal joenen op den bodem van de baai van Vigo, heeft men hooge verwachtingen. De waarde van het goud en zilver, dat er rust, wordt geschat op duizenden millioenen pesetas! De geschiedenis van deze onderzeesche schatkamer is even bloedig als avontuurlijk: HET THEMA VAN EEN KEIZERLIJK GEDICHT. P. HOEBRECHTS. In de kunstzalen van Gebroeders Koch, Hoogstraat 7, wordt van 1 Februari tot 24 Februari een tentoonstelling gehouden van werken van den Vlaamschen schilder P. Hoebrechts. Korting op Maatkleeding HOFWEG Geslaagd waren ook de tableaux „Vrede- Welvaart-Vriendschap” en „De bazuinen van Jericho". Verder vermeldde het programma het optreden van den. voordrachtkunstenaar Afzonderlijke regeling voor de groote gemeenten. Minister van den Tempel dringt aan op instelling Vergrooting van de mogelijk heid tot plaatsing in het vrije bedrijf. ataafsche geeft twintigduizend gulden Naar wij vernemen, heeft de Bataaf- sche Petroleum Maatschappij een be drag van 20.000 beschikbaar gesteld voor de hulp aan Finland. De Nederlandsche gezant te Berlijn, hr. mr. H. M. van Haersma de With, heeft eenige dagen verlof gekregen om hier te lande eenige particuliere aangelegenheden af te doen. Deze galjoenen waren met goud en zilver uit Amerika geladen, toen de Engelsch-Hollandsche vloten onder het commando van admiraal Rooke deze trachtten buit te maken. De Spaansche staat zal eventueel 50 procent van den te bergen schat ont vangen. Bijzondere toestellen en instru menten voor het bergen van deze schatten en waarvan het patent bij de ingenieurs van de groep, die de con cessie hiervoor heeft gekregen berust, zullen gebruikt worden. Het Spaansche ministerie van in dustrie en handel heeft concessie ver leend aan een financieele groep, om de schatten van de galjoenen, welke in 1702 in de baai van Vigo tot zinken werden gebracht, te bergen. De groep is samengesteld uit een Spaansche maatschappij, den Nederlandschen in genieur van Wienen als vertegenwoor diger van de Hollandsch-Engelsche Duik- en Bergingsmaatschappij, N.V. gevestigd te Amsterdam, en de Ham- burgsche ingenieurs Johns. RESIDENTIEORKEST. De oorspronkelijk aangekondigde solist voor het zesde concert van het Residentie orkest op Zaterdagavond, 3 Februari a.s. in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen, Eduardo del Pueyo, heeft we gens een hem overkomen ongeval moeten afzeggen. De bekende Hongaarsche pianist Imre Ungar, die reeds met groot succes dit seizoen enkele piano-avonden heeft ge geven, was bereid dien avond als solist op te treden. Het concert staat onder lei ding van Frits Schuurman en het volledige programma luidt als volgt: Symphonic ..Aus der neuen Welt", Dvorèk; Pianocon cert nr. 1 e kl. t., Chopin. „Bolero”, Ravel. V V Mevrouw W. A. Snethlage laat een aan tal knappe en kloeke penteekeningen zien, waarin het wezen van het onderwerp zeer verdienstelijk wordt benaderd: allerlei bloemen en planten, elk met zijn eigen aard, een vensterbank vol planten enz. tegen het licht, paddestoelen, een zwarte specht, een roodstaartje op een cocos- noot, een enkel berglandschapje met kerkje (minder karakteristiek dan de an dere teekeningen). RESIDENTIETOONEEL. De voorstelling van „Toontje heeft een paard geteekend” door het Residentie- Tooneel, (directeur Dirk Verbeek) j.L Zaterdagavond in den Kon. Schouwburg gegeven, was totaal uitverkocht Herha lingen van dit stuk vinden plaats op Zondagmiddag en Zondagavond 4 Fe bruari, Donderdag, Vrijdag 2 en Zater dag 3 Februari wordt de spannende thriller van Edgar Wallace: „Nummer zes” vertoond. een wonder. Verrukkelijk is op zich zelf al zoo’n talent. Alleen als het zoo onmis kenbaar sterk is, heeft het zin, het risico van de kunstenaarsloopbaan te aanvaar den. Daar is in de kiem een suggestief vermogen tot uitdrukking, al zal dit kind er later anders mee moeten omgaan. En hoe heerlijk kon deze geboren artiste den toon in het Andante soms laten zingen. En voor de spanning, drift en hartstocht der Finale zijn de factoren eveneens aan wezig. zoo goed als de gezonde vitaliteit voor verderen psychischen groei. Na de pauze eerst Chopin. Wat al klank- schakeeringen in de As-dur Ballade. Een wel bijzondere gevoeligheid voor het melo dische element. Wellicht werd het tempo soms wat al te straf genomen, maar dat is een kwestie voor later. Met den lust aan kracht en virtuositeit konden wij ons zoo- als zij hier tot uiting kwamen, wel ver zoenen, al werd in Etude opus 25 no. 11 wel wat al te veel luidruchtigheid gege ven. Etude opus 25 no. 1 klonk delicater in overeenstemming met haar karakter. Van Debussy de suite „Pour le piano”. Prélude kan aan sfeer nog winnen maar er openbaarde zich hier in het spel toch wel een sterk gevoel voor het fantasti sche, zooals bij „Sarabande” voor stillere, intiemere stemming. „Toccata” was pianis tisch alweer een verbluffende prestatie Met zulk een vermogen tot plastiek toe gerust kan men van dit groote talent nog heel veel verwachten. Bij de Barcarolle in Fis-moll no. 5 van Fauré kon de jonge kunstenares zich ten volle aan haar klanklust overgeven, onver schillig of het een piano of een forte gold. En de Etudes A-moll en Bes-dur van La- zare-Lévy werden een vreugdevolle uit- viering van bewegelijkheidsdrang, die zich met virtuositeit en licht- en sierlijkheid voltrok En tenslotte stelde „Islamey, fan- taisie oriëntale” van Balakirew nogmaals de groot- en veelzijdigheid van dit talent in het volle licht. Waarlijk een geweldige pianistische begaafdheid met enorme ar tistieke disposities. Wachten wij af wat de verdere resulta ten zullen zijn. Aan haar neiging tot zoowel expansieve kracht als dolce van klank kon de speel ster, dank zij de zeldzaam fraaie hoeda nigheden van den Rijken’schen Steinway- vleugel den vrijen teugel laten, tot die der laatste eigenschap nog eens in een Debussy, die als extra den avond besloot. Want aan geestdriftigen bijval heeft het niet ontbroken, terwijl de jonge concert- geefster bovendien vele bloemstukken in ontvangst te nemen heeft gehad. Gaarne vestigen wij de aandacht op de inderdaad bijzondere verzameTing Middel eeuwsche miniaturen, 16e eeuwsche minia turen, Perzische miniaturen en enkele vroege schilderijen (zooals de H. Hyro- nimus van een Vlaamschen, Gethsemané van een Nederlandschen meester, de Krui siging, Italiaansch.) De collectie is niet alleen zeldzaam en interessant uit histo risch en kunsthistorisch oogpunt, maar er „Vriendschap tusschen Oost en West” is het thema van een gedicht, dat de Keizer Hirohito van Japan gemaakt heeft ter ge legenheid van den jaarlijkschen Nieuw- jaarswedstrijd in poëzie, welke gisteren in het keizerlijk paleis.te Tokio gehouden is, alwaar volgens een oude gewoonte, gedich ten zijn voorgelezen van leden van het keizerlijke hof en vijf gedichten, welke gekozen waren uit 35.000 inzendingen van de bevolking. De plechtigheid had een speciale beteekenis wegens den 2600sten verjaardag der stichting van het rijk. Volgens gebruik werden de vijf beste gedichten uit de bevolking, waarvan twee waren ingezonden door soldaten aan het Chineesche front, het eerst voorgelezen Het onderwerp van alle gedichten was: „een welkomstgroet in het nieuwe jaar en een gebed voor de wereld”. In ruwe vertaling luidt het gedicht van den keizer als volgt: „Aan het begin van het nieuwe jaar bidden wij, dat Oost en West tezamen zullen leven en bloeien”. Er was ook een gedicht van de keizerin, waarvan de tekst hierop neerkwam: „Bij den ingang van het nieuwe jaar bid ik, dat er dit najaar een goede oogst moge zijn”. pianospel door mevr. v. d. Schaft. De in prettige sfeer gevierde feestavond was in alle opzichten een succes. DE RECLAMEPLAAT VOOR DE KINDERZEGELS. Naar aanleiding van het artikel in de Maasbode van 27 dezer: „Nederlandsche Affichekunst”, deelt de centrale propagan- da-commissie voor de weldadigheidspost- zegels mede, dat haar van plagiaat, door den ontwerper van het affiche gepleegd, niets bekend was. Het affiche werd niet ingevolge prijs vraag genomen, doch werd der commissie als een vrij ontwerp aangeboden. De com missie achtte het een opvallend affiche. Had zij echter kunnen vermoeden, dat hier niet van een oorspronkelijk ontwerp ge sproken kon worden, dan had zij uiter aard dit ontwerp niet laten uitvoeren. TOEGEZONDEN BOEKEN. „De nieuwe onsterfelijkheid", J. W, Dunne. H. P. Leopold’s Uitgevers Mij N.V., alhier. Er is een geloof, zoo zegt Dunne, vol gens welke op het miserabele leven een eeuwige zaligheid volgt. En er is de ma terialistische opvatting, dat het leven een schoon versierd voorvertrek van het eeuwige nietzijn is. Tegenover beide mee- ningen stelt Dunne zijn nieuwe onsterfe lijkheid: er bestaat geen vergankelijkheid; alles wat zijn bestaan kenbaar heeft ge maakt, blijft bestaan. De tijd heeft tweeër lei natuur. Wat wij als tijd beschouwen is geen tijd. Onze aandacht richt zich op het nu, dat is op één bepaald punt van de wer kelijkheid, en zoo ervaren we het leven als de afzonderlijke, kleurlooze tonen van een toonladder. Zoodra echter onze aan dacht niet meer door dat ééne in den tijd voortschrijdende punt vervangen is, er varen we verleden en toekomst even wer kelijk als het heden. Nu vormen de tonen melodieën. Alles wat men ooit heeft ge kend is onsterfelijk. Los van het schijn bare „nu”, ziet men het leven in een nieuw licht en als drager van nieuwe waarden. Zoo worden de menschen medespelers in de Symphonic der Gansche Schepping, deeltjes van den Geest van God. De leer waaruit Dunne deze onsterfe- lijkheidsgedachten afleidt, is de Tijdreeks theorie, waarvan hij de beginselen in dit boek zoo bevattelijk mogelijk uiteen tracht te zetten. De bewerking in het Nederlandsch is van Yge Foppema. Een belangrijk uitvloeisel van een goed georganiseerd bureau voor jeugd- registratie is, dat de mogelijkheid tot plaatsing in het vrije bedrijf wordt vergroot. Daarvoor is het noodig, dat het bureau voor de jeugdregistratie in geschakeld wordt bij de Arbeidsbeurs. Hierdoor wordt ook bereikt, dat nauw kan worden samengewerkt met den Rijksdienst der werkloosheidsverze kering en arbeidsverzekering en ar beidsbemiddeling. Een bureau voor jeugdregistratie be staat uit een leider, benevens voor zoo veel noodig uit een of meer assisten ten. Wanneer het bureau gaat werken, worden de namen van alle jongens van 14 tot en met 21 jaar uit de bevolkings registers gelicht en voor zoover zij niet schoolgaande zijn, of dit om andere re denen niet noodig is, persoon voor per soon naar het bureau geroepen alwaar de leider of een van zijn assistenten niet van achter een loket, doch aan een tafel in het bureau, met ieder van de jongens praat. Van alle jongens wordt een z.g. „staat van dienst” gemaakt. Deze gegevens komen in een boekje te staan, dat den jongen wordt uitgereikt, terwijl de ge gevens ook op het bureau voor de jeugdregistratie worden bewaard. Er moet vérder voortdurend worden samengewerkt met de werkgevers, ten einde na te gaan, welke jonge mannen nog bij. hen werken. Dit is noodig, om dat telkens per 2 maanden moet vast staan of een jonge man werkt en zoo ja waar, dan wel of hij niet werkt. Er zijn thans bureaux voor jeugdre gistratie gevestigd in de volgende ge meenten Almelo, Amersfoort, Arn hem, Breda, Dordrecht, Eindhoven, Gouda, Haarlem, Heerenveen, Heerlen, den Helder, Helmond, ’s-Hertogen- bosch, Leiden, Maastricht, Nijmegen, Roosendaal, Vlaardingen, Wassenaar, Winschoten, Zeist en Zutphen. Ik meen mij op grond van voren staande uiteenzetting tot uw college te mogen richten met het dringende ver zoek medewerking te willen verleenen, opdat ook in uw gemeente bij de ar beidsbeurs een bureau in het leven wordt geroepen als hierboven is ge schetst. In de kosten van een en ander voor zoover deze door mij kunnen wor den goedgekeurd, draagt het Rijk bij naar het objectief percentage van het werkloosheidssubsidiefonds, met dien verstande, dat ten minste 50 van de kósten zullen worden vergoed. De minister heeft zich thans terzake nog niet schriftelijk gewend tot de be sturen van Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en de residentie. Het ligt in zijn bedoeling, omdat in de grootste ge meenten bijzondere problemen aan de orde zijn, zich terzake binnenkort met deze gemeentebesturen in verbinding te stellen. „KLEIN MAAR DAPPER”; Het jongeliedenkorps muziekvereeni- ging „Klein Maar Dapper” geeft ter ge legenheid van zijn 24-jarig bestaan op Zaterdag 3 Februari in gebouw Music* een feestavond. Na afloop is er bal. Reeds eerder trad deze jeugdige pia niste hier en elders in ons land op, naar aanleiding waarvan de pers toen al niet in gebreke is gebleven om zich in hym nische bewoordingen uit te putten. Met alle recht, want dit dertienjarige meisje bezit een phenomenaal talent zoowel tech nisch als artistiek, al is het in het laatste opzicht de kinderschoenen nog niet ont wassen. Gelukkig maar. Die tijd moet im mers nog komen voor wie dertien jaar is en normaal zich ontwikkelt. Met de techniek is het wat anders. Die is niet van den geest en komt meestal spoedig bij bij zonder gedisponeerden op een hoog peil, wanneer met de oefening eenmaal (liefst vroeg) begonnen wordt. Met welk een gemak kwamen „Chromatische Fantasie und Fuge” van Bach er dan ook al uit. Aan gecompliceerdheid dacht men zelfs bij de fuga niet. Het gebeurt alles heel gewoon en eenvoudig en toch is een ge voel voor de fantasie en zin voor den gran- diozen bouw en stuwing der fuga niet te miskennen. Voor Beethoven’s Appassionata is er de volheid van aanslag en de physieke kracht. Aan wat geestelijk bezonken Beet- hoven-weergave heet, moet men bij dit jonge, onstuimige spel maar niet denken. Wat zich aan intui tie openbaart, is toch al SANATOGEN Het zenuwsterkende voedsel De minister van Sociale Zaken heeft aan een 45-tal gemeenten, alwaar een arbeidsbeurs gevestigd is en nog geen bureau voor Jeugdregistratie het volgende schrijven gezonden „Hoewel de omvang van de werk loosheid onder de jonge mannen van 14 tot en met 21 jaar den laatsten tijd is verminderd, is deze toch nog van zoodanigen aard, dat de overheid ver plicht is er volle aandacht aan te schenken. Voorzieningen in dezen bestaan o.m. in cursussen, kampwerk en centrale werkplaatsen. Zeer vele jongeren hebben in perio den van werkloosheid aan den hier ge- schetsten arbeid deelgenomen. Echter moet helaas worden vastgesteld, dat groote groepen jongeren dit nog niet deden. Nu kon echter de laatste jaren worden geconstateerd, dat in die ge meenten, alwaar de zorg van gemeente wege ten behoeve van de hierbedoelde jongeren was samengetrokken in een bijzondere instelling, n.l. een bureau voor jeugdregistratie, het deelnemen van de jongeren aan den genoemden arbeid veel grooter werd dan voorheen het geval was. Het bureau voor de jeugdregistratie moet worden gezien als het centrale punt in een gemeente, alwaar de be langen van de niet-schoolgaande jeugd worden behartigd, in het bijzonder voor het geval deze jeugd met werkloosheid heeft te kampen. Hierdoor wordt be reikt, dat betrokkene niet alleen in tij den van werkloosheid aan zinvollen ar beid deelneemt, maar bovendien dat zijn geschiktheid om in het vrije be drijf te worden geplaatst, wordt ver groot. Door een goede samenwerking van het plaatselijke bureau voor jeugdre gistratie met de afdeeling cultureele zorg en sociale jeugdzorg van mijn de partement kan bereikt worden, dat de ze afdeeling over het materiaal de be schikking krijgt, hetwelk noodig is om landelijk die voorzieningen te tref fen, welke het meeste effect voor de jonge werkloozen kunnen sorteeren. Wij wisten reeds van vroeger, George Claassen (die veel in het buiten land heeft gewoond en gewerkt) een ver dienstelijk portretschilder is, die uiter lijke gelijkenis weet te treffen (hetgeen voor een portret dan toch noodig is) en zijn werk tevens meermalen tot een aan genaam geheel van vorm en kleur maakt. Deze tentoonstelling bevestigt dien in druk. Een van de aantrekkelijkste por tretten is dat van de dame in donker costuum, met hoed en voile, in elegante houding, vergezeld van een hondje. Hier voor heeft des schilders vrouw geposeerd die men op vele schilderijen hier terug vindt, in groote figuurstukken, zooals dat met de schakeeringen van wit, het even eens zeer groote werk met dame in rose costuum (beide, vooral het laatste, zeker niet van dezelfde kwaliteit als eerstge noemd portret), het groote figuurstuk van staande dame in donkerpaars, het dames- portret met mooi rood van het costuum. En ook in verscheidene portretten van be scheidener afmetingen, waaronder menig knap geschilderd werk. Tot het beste rekenen wij het sobere, rustige portret van een oude dame in het zwart, de handen in den schoot. Noemen wij verder een goed portret (vooral om het lieve oude gelaat) van wijlen de Koningin-Moeder; een aandacht trekkend groot portret van Mussolini; dat van burgemeester de Monchy in ambtsge waad; twee portretten van geestelijken e.a. (mooi is de kleur van het kleed van den éénen). Een tragische Jezus-figuur aan het Kruis, door wolken omgeven trekt niet alleen door de afmetingen de aandacht. Eenige breed en kleurig geschilderde straatjes, een forsche Parijsche brug en een Zuidelijk landschep bewijzen, dat George Claassen zich niet tot portret en figuur beperkt. Klein verlof voor 700 gemobiliseerde mijnwerkers Met ingang van 1 Februari a.s. wor den, naar het „Hbld.” meldt, 700 ge mobiliseerde mijnwerkers met klein verlof naar huis gezonden. Dit is een uitkomst voor onze Limburgsche mijnen. AQUARIUM- EN TERRARIUMVER. „DE NATUURVRIEND”. Aanstaande Donderdagavond 1 Februari zal de heer J. H. Sluiter uit Haarlem, redacteur van het Nederlandsche maand blad „Het Aquarium”, een lezing houden over het „Het aesthetische aquarium". (Het aquarium ingericht volgens de rege len der schoonheidsleer). De voordracht, welke voor alle aqua- rjumhouders van groot nut kan zijn, zal worden gehouden in gebouw „Unitas". Prinsestraat 44. i Voorts zal ter animeering der liefheb» berij een vischdistributie plaats vinden, terwijl bij de „Bespreking liefhebberij’* gelegenheid zal bestaan voor het inwin nen van alle mogelijke inlichtingen inzake het houden van tropische visschen. De uitkeeringen aan de gemeenten Ingediend is een wetsontwerp hou dende wijziging en verhooging van het vijfde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1940 (Binnenland- sche Zaken). Bij de wet van 30 December 1939 is de werkingsduur van de wet van 4 Maart 1935, houdende voorzieningen terzake van gemeentelijke kosten van werkloosheidszorg, met één jaar, t.w. het jaar 1940, verlengd. Deze verlenging, zoo schrijft de mi nister van Binnenlandsche Zaken ter toelichting, is gepaard gegaan met het verlangen van de mogelijkheid tot toekenning van bijdragen uit het werkloosheidsubsidiefonds aan de gemeenten, voor zoover die gemeenten, tengevolge van de inperking van haar belastinggebied, ingevolge de bepalin gen van de wet, moeilijkheden onder vinden (de z.g.n. belastingbijdragen). Voorts bestaat het voornemen uit het Koninklijk besluit van 1 Juli 1937, dat in verband met het vorenstaande wij ziging behoeft, eveneens te doen verval len de mogelijkheid van het toekennen uit voormeld fonds aan gemeenten van extra-bijdragen in de werkloosheids lasten. Zooals in de memorie van toe lichting op het ontwerp, dat heeft ge leid tot de wet van 30 December 1939 reeds is medegedeeld, ligt het in de be doeling, ter vervanging van evenbedoel- de uitkeeringen uit het werkloosheids subsidiefonds, aan de daarvoor in aan merking komende gemeenten, voor het aar 1940 soortgelijke uitkeeringen toe te kennen ten laste van de Rijksbegroo ting. De thans voorgestelde post, welks omschrijving, evenals het uitgetrokken bedrag, overeenstemt met hetgeen ter zake is vermeld in de zoo juist genoem de memorie van toelichting, strekt om daartoe de mogelijkheid te openen. In 1700 aanvaardde Lodewijk de Veertiende de kroon van Spanje voor zijn kleinzoon, den Hertog van Anjou, die als koning Philip V zijn intocht te Madrid hield. De Republiek, Engeland en het Duitsche Rijk verklaarden Spanje den oorlog. Philip V had leelijk gebrek aan geld, en zoo kreeg Admiraal Don Ma nuel Velasco, die met zijn schepen in de Westindische wateren lag, bevel om onder zeil te gaan. Het was een der grootste goudvlotten, welke in 1702 de haven van Vera Cruz verliet. Ve lasco’s goudvloot bestond namelijk uit zeventien schepen, welke voor een waarde van niet minder dan ongeveer 288.000.000 gulden aan goud met zich mede droegen. De Fransche admiraal Chateaure- nauld kwam Don Velasco met 23 oor logsschepen tegemoet om hem te es- corteeren, vanwege de hooge waarde der vloot, en vanwege het niet on aanzienlijke bedrag, dat Frankrijk voor deze escorte zou ontvangen, om dat de Spaansche regeering terecht vrees koesterde voor zeeroovers, die in die dagen hun „gouden tijd” beleef den. Doch zonder ongelukken bereikte men de „veilige haven”-tenminste, dat dacht men aanvankelijk; De Fransche oorlogsschepen ver trokken, na de „verzekeringspolis” te hebben ontvangen, en de Spaansche re geering dacht de schatten al in de schatkist te hebben, toen het onver wachte gebeurde. Voor alle veiligheid had men de toegang tot de baai ver sperd, door een aantal schepen tot zin ken te brengen, daar men vreesde, dat anders de Engelschen, die ongetwij feld de lucht hadden gekregen van het aanzienlijke goudtransport, een aanval op de goudschepen zou doen. Deze vrees bleek niet ongegrond, en de ver sperring niet voldoende. De natonale bloemententoonstelling „Polijantha 1940” in Schiedam Reeds gedurende ruim een jaar Schiedam bezig met de voorbereiding van een groote, in hoofdzaak open bloemententoonstelling in het Sterre- bosch. Eind April zal deze nationale bloe mententoonstelling worden geopend, onder den naam „Polyantha”. Een der hoofdterreinen is reeds be plant met 120.000 bloembollen, een ge schenk van het centraal bloembollen comité te Haarlem. Voor de groote hal heeft Boskoop een kleurige show toe gezegd en daar zal ook het Westland exposeeren. Gedurende de meide laatste weken van Juli en de eerste van Augustus is de tentoonstelling gesloten, om circa half Augustus weer een maand open te gaan, waarbij het zwaartepunt een dahlia-show zal zijn. De „Polyantha” omvat ook een po pulair- wetenschappelijke afdeeling, waar verscheidene biologische onder werpen op aanschouwelijke wijze wor den behandeld. Een proefkeuken voor exclusieve Westlandsche specialiteiten staat op het programma. Op 22 October 1702 verscheen de Engelsche vloot plotseling voor Vigo. De versperring werd opgeruimd en er FEESTAVOND „BIJBEL, ORANJE EN ontstond een verbitterde strijd. De NEDERLAND”. Engelschen, die beschikten over beter In d€ vroolijk met vlaggen en schilden geschut en over branders, wonnen versierde zaal van „Musica” organiseerde langzaam maar zeker terrein. De ze- gisteren de Christelijke Oranjevereeniging ventien schepen waren geheel uit el- •B‘jbeL Oranje en Nederland” een feest» i iti j x j j avond ter gelegenheid van den verjaardag kaar gejaagd. Toen de strijd voor de van h.K.H. Prinses Beatrix. Spanjaarden verloren bleek, gaf admi- De avond werd geopend met een wel- raai Velasco bevel, de goudgaljoenen komstwoord door den voorzitter, den heer tot zinken te brengen Toch maakten H- Ham’ die de talrijke aanwezigen God’s besten zegen toewenschte voor het nieuwe de Engelschen nog twee schepen buit. I jaar. Wijzend op de taak der vereeniging Van de goudstaven, welke deze sche- zeide spr. voorts, dat in deze benarde tij— pen bevatten, liet koningin Anna mun- den meer dan ooit gewerkt moet worden ten «laan met het woord Viao” aan den bloei en opbouw van het vader- ten slaan met het woord „Vigo er op. land onder het devies Bijbel> Oranje en Een of twee scheepsladingen waren Nederland één”. Gemeenschappelijk werd voor den aanval der Engelschen reeds een couplet van het „Wilhelmus" ge in Vigo gelost, maar de rest van het z0P5en- goud rust op den bodem der zee. van den avond aangenaam bezig gehou- Kisten met piasters naar den. De padvindsters van den „Kravo”* boven gebracht. troep, behoorend tot het Ned, Padvinders Gilde, demonstreerden geestelijke paraat- De eerste bereinesnoeinvan wprrlpn heid en den gezelligen geest in den troep. ue eerste oergingspogingen werden De kampUedjes waren heel aardig, even- verricht m 1766 door den Engelsch-1 als de Schotsche pijpers, man Evans, wien het gelukte, eenige kisten met piasters naar boven te brengen. In 1825 haalde een Schot vol doende op, om zijn verdere leven er van te kunnen rentenieren. In de twee- I L. de Bruyn, zang door mej. J. Ridder de helft der 19de eeuw waagde de I en pianospel door mevr- v- d. Schaft. Franschman Saint Simon Sicard een poging in samenwerking met den Ma- drileenschen millionnair Magen. Dui kers vonden de rompen van de galjoe nen „Almirante”, „Santa Cruz”, „Tel- leiris”, „San Pedro”, „Madeira” en „La Ligara”. In de bovenkajuit van ’t laatste schip werd een staaf goud van 1 K.G. gevonden en een staaf zil ver van 30 K.G. Maar het gelukte den duikers niet, verder door te dringen, en één hunner moest zijn gewaagde pogingen zelfs met den dood bekoopen. Toen kort daarop de Duitsch-Fransche oorlog uitbrak, zag men van de ver dere uitvoering der plannen af. Met de modernste duikerinstallaties zal het waarschijnlijk wel mogelijk zijn, door te dringen in het binnenste der schepen, welke deels begraven lig gen onder steenblokken, deels in het slik verzonken zijn (zand en klei zijn immers de grootste vijanden der diep- zee-schatgravers; de Lutine b.v. ligt ongeveer onder 12 m. zand). Vragen van het Kamerlid Amelink aan den minister van Economische Zaken. Het Tweede Kamerlid Amelink heeft aan den minister van Econoinische Za ken de volgende schriftelijke vragen ge steld: Is het juist, dat de Nederlandsche Ak- kerbouwcentrale Zeeuwsche bruine boo- nen en Mansholt-capucijners van de producenten koopt voor den prijs van respectievelijk 17 en 18.50 per 100 k.g. en deze beide producten aan den handel levert voor 23.30 per 100 k.g., zoodat een bruto winst gemaakt wordt van respectievelijk 6.30 en 4.80 per 100 k.g.? Is het voorts juist, dat de bruto winst die de Akkerbouwcentrale maakt op het artikel witte boonen, 7.80 per 100 k.g. bedraagt? Indien dit juist is, wil de minister dan maatregelen nemen teneinde deze sterke prijsverhooging tegen te gaan?

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10