Daladier Russische luchtaanvallen op steden dorpen en Duitsche luchtaanvallen op Britsche schepen over den strijd achter het front No. 17480. Hedenavond radio-rede van Hitler AïCS"i„:ailen *■- Dinsdag 30 Januari. 1940. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND. Drie pit nummer bestaat uit /IJF bladen BUITENLAND BINNENLAND Minister Daladier OP een een Iedereen moet de plaats krijgen, waarop hij het land het beste kan dienen Volgens de Duitsche lezing zijn negen schepen vernield Daladier richt een oproep en waarschuwing tot het Fransche volk Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Waarschuwing tegen vijandelijke propaganda en twintig dooden bij bombardement hospitaal Engeland en Frankrijk ver- grooten hun krachtsinspanning Engelsche vliegtuigen ver drijven de aanvallers EERSTE BLAD. MUte/mrfd, Press'“rresP»naent 'Web! HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Eerste blad, pag. 1. Eerste blad, pag. L Eerste blad, pag. 1. Vierde blad, pag. 1. OVERZICHT. oorlog winnen Duitschlands materieele kracht. Derde blad, pag. 1. Tweede blad, pag. 2. Vierde blad, pag. 1. De fluister-propaganda. Derde blad, pag. 3. Derde blad, pag. 3. wor- naar Abo geteisterd. Berlijn en Moskou. Bommen op de Shetland-eilanden. brandende Na het mislukken van deze mo- reele campagne, waarmede de na zi’s ons dachten te knechten, maar die zij thans al bijna verloren heb ben, blijft nog steeds de materieele kracht van Duitschland. Deze kracht is een der geweldigste ter wereld. Alle ontberingen, die Hedenavond om 8 uur Duitschen tijd (7.20 Ned. tijd) spreekt Hitler tot het Duitsche volk over alle radio-zenders. het Duitsche volk sedert verschei dene jaren heeft moeten doorstaan, dienden slechts om het leger te versterken. op- hen wil van Rijkskanselier Hitler zal vanavond om 7.20 uur (Ned. Tijd) een radiorede houden. De Fransche ministerpresident, Da ladier heeft gisteren voor de radio ge sproken over den strijd achter de fron ten. De Russen hebben weer een aantal steden en dorpen gebombardeerd. On geveer 75 personen werden gedood. Te Enschedé heeft een man in een vlaag van waanzin zijn 16-jarige doch ter gedood en daarna de hand aan zich zelf geslagen. Dezer dagen is te Meppel de 64-jarige spoorwegarbeider A. Nymeijer door de koude bevangen en overleden. en zij Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 gen, waarvan de plaats ten gecontroleerd kon worden r' haaid werden. Het totaal aantal gehaalde Russische vliegtuigen Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd- met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, jColoniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. De Billiton Mij. heeft thans definitief besloten tot uitvoering van het mil- lioenenprcject, dat de vestiging omvat van een aluminiumbedrijf in Asahan, ter Sumatra’s Oostkust, waarbij drie fabrieken worden opgericht. De Fransche minister-president Da ladier heeft gisteravond een radiorede gehouden, waarin hij o.a. zeide: Het komt meer en meer vast te staan, dat Duitschland tracht de wereld te overheerschen en wel op een in de ge schiedenis onbekende wijze. De nazi’s streven naar de stelselmatige en alge- heele vernietiging der overwonnenen. Gisteren en heden werden in Deli de eerste kijkdagen gehouden voor de tabaksinschrijvingen, welke, in verband met de tijdsomstandigheden, in plaats van in Amsterdam te Medan worden gehouden. Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” -10 ct. meer. duidelijk de Kruis ver te Berlijn regee- wilden scheppen, menschelijke vrij heid en waardigheid redden. De totale oorlog. De totale oorlog die spoedig kan uitbreken eischt een geweldige hoe veelheid wapens en munitie. De activiteit onzer wapenfabrieken is een onmisbare voorwaarde voor de overwinning. Ook is het noodig, dat het land en de bosschen datgene producee- ren, wat voor het leger en het land noodig is. Het is beslist noodzakelijk, dat de aanwezigheid van hen, die zijn achter gebleven, ten volle gerechtvaardigd is. Het is noodig. dat ieder op de plaats is, waar hij het nuttigst is, doch te vens, dat alle Franschen bereid zijn, thans te leven zooals onze soldaten leven, in een geest van toewijding en opofferingsgezindheid. Vandaag is de Friesche Elfsteden tocht gehouden. Prins Bernhard gaf door Zijn aanwezigheid blijk van be langstelling. De Duitsche vliegtuigen, die giste ren boven de Shetland-eilanden hebben gevlogen, hebben een aantal bommen van klein kaliber laten vallen. Voor zoover tot nu toe is gemeld, is geen schade aangericht. ver achter de frontlinie. In den omtrek was geen enkel militair doel te ontdek ken. Het dorpje was niet veel meer dan een gehucht met een enkele kerk. Het hospitaal was gevestigd in een groot heerenhuis. De kracht der explosies deed de stukken steen honderden me ters verder neerkomen. Zelfs in de boo- men zag men gedeelten van het hout werk en ijzer hangen. Twee der ge redden waren verpleegsters, de vijf an dere gewonde soldaten, die op wonder baarlijke wijze het leven hadden weten te redden. Ik sprak met een der ge redden, die nu lag in een der in de nabijheid gelegen gebouwen. Hij ver telde mij, dat hij op een tweede verdie ping lag, toen de aanval plaats greep en dar enkele seconden later alles in vlammen opging. De man was reeds op drie plaatsen gewond, maar hij slaagde erin zijn krukken te grijpen en met twee vrienden strompelden zij de trap af. Finsche officieren verklaren, dat dit het zesde hospitaal is dat door Rus sische bommen getroffen werd en dat er niet de minste twijfel aan behoeft te bestaan, dat deze bombardementen met opzet geschieden. Terwijl wij het verbrande hospitaal bezochten, klonk er aan het front kanonvuur op enkele k.m. afstand. In Viborg werd vandaag twee maal luchtalarm gemaakt, een daarvan duurde twee een een half uur. Duitsche vliegtuigen hebben een aan val gedaan op Britsche en neutrale schepen aan de Engelsche kust. Eerste blad, pag. 1. Binnen het kader van de verken ningsvluchten van het luchtwapen bo ven de Noordzee zijn op 29 Januari vijandelijke convooien, gewapende koopvaardijschepen en voorpostensche pen aangevallen. Boosaardige praatjes. Om de boosaardigheid en de dwaas heid van de fluister-campagne aan te toonen, is het voldoende eenige van haar opmerkingen te herhalen. Tot den rijke zegt zij „U gaat al uw geld ver liezen” tot den arbeider „Deze oor log is een oorlog van de rijken" tot den intellectueel „Nog een paar maan den, dan blijft er niets over van alles wat ge ’t liefst hebt er komt gebrek aan alles” tot den geloovige „Hoe kan uw geloof dien massamoord goed keuren De mannen, die zóó praten, zijn de genen, die alle rijkdommen waarvan zij zich konden meester maken, ver nietigd, de arbeidersklasse tot slavernij gebracht en alle intellectueele vrijheid den kop ingedrukt hebben. voerd in verband met alles, wat er ge beurt aan en achter het front. Zij hitst de huisvrouwen op, zich over de beper kingen te èeklagen, tracht al onze han delingen, al onze leiders, al onze man nen, die verantwoordelijkheid dragen, in een slecht daglicht te stellen. Zij overdrijft onze tekortkomingen, verzwijgt de vruchten onzer krachtsin spanningen. De nationaal-socialistische propaganda is geheel gebaseerd op het uitbuiten van de zwakten van het men schelijke hart. Zij richt zich niet tot de helden, doch tot degenen, die deze hel den beschermen. In Duitschland verpletterden de dwang en de ontberingen ieder mensch; ieder mensch leeft er slechts om de kracht der agressie, die Hitler over de wereld heeft ontketend, te doen toe nemen. Om haar te breken, moeten wij sterk zijn. Daarom is het noodig, dat zij, die niet aan het front staan, zich, in een geest van volkomen opoffering, wijden aan den arbeid, zooals degenen, aan het front zich aan den strijd wijden. Dank zij onzen arbeid, onze discipline en ons vertrouwen, zullen wij als over winnaar uit dezen geweldigen strijd treden. Duitsche vliegtuigen hebben giste ren krachtiger aanvallen op de Brit sche scheepvaart gedaan dan ooit te voren De aanvallen waren verdeeld over een 650 k.m. lange kuststrook van de monding van de Tay in het Noorden tot de kust van Kent in het Zuiden. Zij begonnen even na 9 uur en eindig den tegen het middaguur. Niettegen staande het slechte weer en het geringe zicht konden Britsche vliegtuigen den vijand op vele punten verdrijven. en 150 gewond zijn. Het meerendeel van deze slachtoffers behoort tot de burgerbevolking. De stad Abo heeft het ergste te ver duren gehad. Daar zijn minstens 30 dooden en 50 gewonden het resultaat van twee luchtaanvallen. De Russische piloten vlogen laag over de stad en be stookten de vluchtende burgers met hun machinegeweren. Opnieuw is gebleken, dat de Russi sche piloten bij het beschieten met hun machinegeweren gebruik hebben gemaakt van dumdum-kogels. De won den, daardoor veroorzaakt, zijn van zeer ernstigen aard en buitengewoon moeilijk om te opereeren. Zij vertoo- nen vreeselijke, diepe vleeschwonden. Twee hospitalen in een stad aan de Zuidkust werden zwaar gebombardeerd Daar zijn minstens 25 dooden en 40 te betreuren. Onder de bevinden zich doctoren, Een der aanvallende vliegtuigen heeft, naar gemeld is, zeven bommen laten vallen nabij het stoomschip „Llan Wem" in het gebied van de Tyne, zonder het schip echter te tref fen. Een ander vliegtuig viel het stoom schip „Imperial Monarch” aan ter hoogte van de Schotsche kust, doch bij het verschijnen van Britsche gevechts- toestellen verdween het in de wolken. Boven het gebied van de Tyne vloog een uit de wolken komende Heinkel- bommenwerper recht op een groep Britsche gevechtsvliegtuigen. Toen hij het gevaar zag vluchtte hij in de wolken, doch niet nadat de Engelsche machines het vuur hadden geopend. Voorts zijn vijandelijke vliegtuigen ver dreven, terwijl zij aanvallen deden op schepen voor de kust van Yorkshire. Twee der aangevallen schepen waren onverdedigde lichtschepen. Later in den ochtend ondernamen Duitsche vliegtuigen' aanvallen op schepen voor de kust van Kent. De vijand neemt thans zijn toevlucht tot andere middelen. Nu eens tracht hij ons van Engeland te scheiden, dan weer ons vertrouwen en onze vastberaden heid te vernietigen. Deze propaganda, die de technici van het Derde Rijk de I neemt United Press, fluister-propaganda noemen, wordt ge- I eerste schattingen 75 personen gedood Wij moeten den en wij zullen hem winnen, doch wij moeten ook een overwinning behalen, die de overwinning der wapens verre te boven gaat. Te genover de wereld van heeren en slaven, die de rende dwazen moeten wij de der barbaren op alle landen, waar goederen te rooven en menschen te knechten zijn. Deze listige combinatie is door het bewijs der feiten ineen gestort Ons vaderland is niet ver deeld. Mijn regeering is reeds tegen de agenten van het buitenland getreden en zal den strijd tegen genadeloos voortzetten, doch zij niet een regeering der wrake of politieke vooroordeelen zijn. Maar onder de huidige omstandigheden is het een misdaad, zich te blijven rich ten naar de bevelen van Berlijn en Moskou. Alleen degenen, die dit ble ven doen, zijn door de regeering ge straft. Gezien de vastberadenheid onzer legers, rekent Duitschland alleen op onze zwakten en mogelijke weifelin gen om ons te verslaan. Onze vijanden hadden gemeend, de Fransche arbeiders te kunnen verza melen onder de hakenkruisvlag en de roode sikkel en hamer-vlag. Doch in September, toen Duitsch land Polen overweldigde, viel het mas ker. De beide vlaggen zijn toen één geworden, n.l. die van den stormloop Gisteren is de Russische luchtmacht weer actief geweest boven Zuid-West- Finland. Uit betrouwbare bron ver neemt United Press, dat volgens de Opnieuw heeft Daladier, de Fransche premier, een beroep gedaan op de offer vaardigheid van de Franschen erop wijzend, dat de totale oorlog, welke elk oogenblik kan uitbreken, ook hooge eischen stelt aan allen achter het front. Soortgelijke oproepen hebben reeds Chamberlain en ook Churchill in zijn jongste radiorede tot de Engelschen gericht. Allen geven de waarschuwing, dat er een harde oorlogstijd voor den boeg is. De Fransche bladen prijzen de openhartigheid waarmede Daladier sprak. „Excelsior” vindt het jammer, dat de premier zoo zelden tot het Fran sche volk het woord richt. Ditmaal spoorde hij het aan zich den gewel digen omvang van den oorlog bewust te worden en zich gereed te maken voor een opoffering op groote schaal. Hij waarschuwde ervoor de gebeurtenissen, welke zich thans in Europa afspelen met zorgeloosheid gade te slaan. An dere bladen wijzen erop, dat Daladier den wil van Frankrijk vertolkte den strijd, welken Hitler aan de wereld op legde. voort te zetten tot de geallieer den de overwinning zullen hebben be haald. Daladier sprak de taal, die Frankrijk waardig is. nu in het uur des gevaars, alle nationale energieën Boeten verzameld worden. Omtrent de Britsche krachtsinspan ning hebben Fransche oorlogscor respondenten bij minister Burgin te Londen inlichtingen ingewonnen. De Britsche minister voor de oorlogsleve- ranties gaf een uiteenzetting van wat door Engeland tot stand is ge bracht op het gebied der oorlogsin dustrieën, een reusachtige krachtsin spanning, die drie of zelfs vier maal zoo groot moet zijn als die van den vo- rigen oorlog. Burgin wees op de vol maakte samenwerking, die verwezen lijkt is tusschen zijn diensten voor de oorlogsvoorraden en die van den Fran schen minister Dautry, zoowel ten aan zien van de wetenschappelijke en tech nische inlichtingen als van uitwisseling van materiaal en grondstoffen. De mi nister bevestigde, dat de oorlogspro- ducties uitgebreid en versneld moeten worden. Binnenkort zal een millioen vrouwen in dienst gesteld kunnen den in de oorlogsindustrieën. Engeland breidt zijn oorlogsinspan ning blijkbaar op groote schaal uit. Aan het begin van het jaar waren 1% millioen man onder de wapenen en on geveer 2 millioen man tusschen 19 en 20 jaar en tusschen 23 en 27 jaar zul len dit jaar worden opgeroepen om dienst te doen in het leger, bij de vloot en de luchtmacht. De voedselrantsoeneering is een an dere nationale beslissing van Engeland. Voorloopig betreft dit vleesch, suiker, boter en bacon. Deze beslissing werd niet genomen wegens eenig ernstig te kort aan deze voedingsmiddelen doch °rn scheepsruimte uit te sparen voor den aanvoer ervan. De schepen zullen in plaats daarvan gebruikt worden Voor den aanvoer van oorlogsmateriaal. Over de Britsch-Fransche samen werking heeft de Fransche minister van onderwijs, Delbos, te Londen een radiorede uitgesproken. Delbos was met elf Fransche Kamerleden naar Londen gekomen om overleg te plegen met het Ëngelsch-Fransche parlementaire co mité in Londen. In zijn radio-toespraak zeide hij, dat besloten is de beide En- gelsch-Fransche parlementaire groepen samen te smelten in een enkele organi satie, die met regelmatige tusschen- Poozen vergaderingen zal houden. „Wij willen onze opvattingen over op den voorgrond tredende problemen vergelij ken en aanpassen, wij willen tezamen de beste middelen vinden om den oor log te winnen en den komenden vrede to organiseeren. Bovenal willen wij on der ons een sfeer van volstrekte open hartigheid handhaven en aldus misver standen uitsluiten, die het onderlinge vertrouwen ondermijnen.” De Fransche en Britsche parlemen taire groepen hebben besloten drie sub commissies te vormen, een voor de be handeling van kwesties betreffende de defensie, een voor Engelsch-Fransche commercieele zaken en een voor propa ganda en cultureele betrekkingen. In Duitschland zal voor het eerst zomertijd worden ingevoerd. Vierde blad, pag. 2. ten j - haaid werden. Het 1 Russische zelfs 17 bedragen. Hoewel het hospitaal teekenen van het Roode stond het eeheeU k e kele minuten ven slachtoffer i °UW in brand- z?- te teneinde Wloopen w„nden. Tw“ <™t op- S’S ttx," eters. Daarmee iï h™ 'Xui'T’1'’’* «eueeide Lotta,s tot ge- k™ .b"eüI,e h« terrein ‘fe B“plosie was geschied Het ge- J van ongeveer oven weg- ver om Ondanks zeer krachtig vijandelijk afweervuur en ondanks het optreden van groepen jachtvliegtuigen zijn ver nietigd Zeven vijandelijke, gewapen de koopvaardijschepen en twee voor postenschepen Een vijandelijk jacht- toestel werd bij Hartepool neergescho ten. Alle eigen vliegtuigen zijn behou den teruggekeerd. Hitler spreekt niet met de door hem onderworpen volken. Hij vernietigt hen, ontneeemt hun alle politiek en econo mische zelfstandigheid, tracht hun zelfs hun eigen geschiedenis en beschaving te ontrooven. Hun land is voor hem een open ruim te, waarop hij alle rechten ,kan laten gelden. In duizenden steden en dorpen in Europa maken millioenen menschen thans een ellende mede, die zij zich en kele maanden geleden niet hadden kun nen voorstellen. Zij moeten voor hun beulen werken, die hun nauwelijks vol doende te eten geven om hun ellendig bestaan te rekken. Temidden van de beklemming der vrijgebleven kleine volken vormt zich een wereld van heeren en slaven, die de weerspiegeling is van Duitschland zelf. Evenals zijn bondgenoot Engeland, aldus spr., kent Frankrijk geen angst, want het denkt aan de toekomst. Het is zeker van de overwinning. Ik heb reeds hulde gebracht aan onze strijders, een hulde, die hun toekomt. Ik denk voortdurend aan hen. Doch thans wil ik spreken tot het Frankrijk van achter het front. Wat de Fransche soldaat van de Franschen verlangt, is zich bewust te zijn van den ernst van den toestand, met dezelfde kracht als zij, die strij den, en te begrijpen, dat, zoo de totale oorlog nog niet is losgebroken, zij die aan het front staan, daarom niet min der lasten dragen en iederen dag hun leven in de waagschaal stellen. Het is noodig, dat zij, die zijn achtergebleven, en die noch dezelfde lasten, noch de zelfde gevaren hebben te dragen, even eens bereid zijn, hun leven anders in te richten. Het is vooral noodig, dat zij al hun streven in dienst stellen van de Fransche gemeenschap, zonder welke zij niets zouden zijn. Het openbaar welzijn eischt gelijk heid van offers. Telefonisch wordt uit Abo gemeld, dat tien Russische vliegtuigen gisteren een luchtaanval op Abo hebben gedaan, volgens ooggetuigen de hevigste tot dus ver. Het alarm duurde van 10 uur *s morgens tot 1 uur ’s middags. Drie Russische vliegtuigen werden neergeschoten. Te half tien ’s avonds stonden nog verscheidene huizen in brand. Het groote aantal der slachtoffers wordt toegeschreven aan het feit, dat er pas laat alarm werd gemaakt; de vliegtui gen waren al in zicht toen de sirenes klonken. De totale oorlog, dien wij ver wachten, eischen dat iedereen de plaats krijgt, waarop hij het land het best kan dienen. Reeds zijn velen, die in de munitiefabrieken niet op hun plaats waren, het front gezonden en degenen, die aansprakelijk waren voor treurige misstanden, zijn door den krijgsraad gevonnist. Een Deensche kolenboot en twee Noorsche vrachtschepen zijn in de Noordzee door een Duitschen onder zeeër tot zinken gebracht. Slechts 12 op varenden konden worden gered. Eerste blad, pag. 3. De schepen „Miriam”, British Of ficer”, „Atholl Monarch”, „Danny Bryn”, „Stanburn”, „Otterpool”, „Knitsley” en „Well Park” hebben eveneens gemeld, dat zij zijn aange vallen. Ook het Letlandsche stoomschip „Tautmila” is door een vliegtuig aan gevallen. Het wierp 10 bommen neer. Vijftien man en de vrouw van den ka pitein konden zich in veiligheid bren gen. Men neemt aan, dat er 7 dooden zijn. Ik bereikte 1„ kort nadat deze bouw, dat een lengte had b" meter. geleek een gloeit- ”amm™ tekten e„ de spattende vonken dp rvrr»™ in den omtrek verhchtten P*"8 tOt was kon ÜR t "aUlWeliiks herkenbaar was kon uit het brandende gebouv worden gehaald. geoouv De officier naast mij stond in de houding toen de overblijfselen in dekens i7£eomTikkeld- Het h°spitaal- st°nd in de omgeving van een klein dorp niet gewonden slachtoffers verpleegsters en patiënten. In de streek van Porgo vielen 4 doo- den en 10 gewonden. De activiteit is overigens den Russen vrij duur te staan gekomen, aangezien volgens sommige berichten 12 vliegtui- van neerstor- neerge- -1 neer zou

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1