Londen maanden na vier Drie neutrale schepen door U-booten getorpedeerd oorlog .Gevaarlijke Mist! STADSNIEUWS VUCKS hoestbonbons naar Groot aantal slachtoffers VERSTOPPING Betere stemming ondanks de vele ongemakken Vier en twintig Tsjechen gearresteerd De Zweedsche vrij willigers naar het front EERSTE BLAD, PAGINA 3. HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 30 JANUARI 1940. k DUITSCHLAND. ITALIË. VEREENIGDE STATEN. FOSTEPs MAACPILLEN Het zoeken naar de „Orazio” gestaakt Nog een mijn ontploft nabij Engelsche kustplaats Geallieerden charteren 50 Noorsche schepen Een nieuw wapen? Sabotage op Amerikaansch schip Deensche schepen niet meer alleen op zee 9e haven van Folkestone gesloten Londen hoopt op vriendschappelijke regeling van „Asama Maru”-incident Zij zullen de vermoeide Finsche troepen aflossen JAPAN Slachtoffers van storm en laW,ne, MILLIOENEN DOLLAR SCHADE DOOR DE VORST. Lijken aangespoeld. (Van onzen specialen verslaggever.) LONDEN, Januari. al* 1 2 3 4. 5 6 7 8 9 MUSSOLINI CONFEREERT MET DE MILITAIRE LEIDERS. aangezien het de mededeeling had ont vangen, dat het de haven van Folke stone niet mocht binnenvaren. Hedenmorgen zal het mailschip nor maal mogen binnenloopen. De vluchtelingen teruggekeerd De vluchtelingen zijn in grooten ge tale teruggekeerd, de dreigende stilte, welke over de stad hing, heeft zich opgelost in het vreedzaam rumoer van arbeid en leven, en de oorlog is voor Aan de Engelsche kust zijn 15 lijken aangespoeld. Men gelooft, dat het le den der bemanning van een torpedo jager „Exmouth” zijn, welke onlangs met man en muis is vergaan. Er werden nog meer lijken opge merkt, doch de woelige zee maakte het onmogelijk deze op te halen. De geredden van het Fransche stoom schip „L’Alsacien”, dat getorpedeerd is, zijn in een haven aan de Zuidwest kust van Frankrijk ontscheept. Ook zijn de lijken aan land gebracht van twee leden der bemanning, die aan hun won den waren bezweken. kanlanden uit deel te nemen aan de besprekingen voor het op een nieuwen grondslag stellen van hun economische betrekkingen met het protectoraat. tot te re alia van Za- aan Y. I aata de fleet JL r<^er- samenwe^'ng ten on- spe- «lechM spijsvertering veroorzaken hooMpijn, lusteloosheid. gemelijkheid^ kalwater. maagpijn ene. Foster's Maegpillen cqn het probate laxeermiddel en dragen Borg «oor «en volkomen normale ontlasting doordat zij roe zaeht werken. Prijs MS EDWARD HARKNESS OVERLEDEN. Op 66-jarigen leeftijd is gisteravond in zijn woning op Madison avenue te New York overleden de industrieel en philantroop Edward Stephen Harkness. Vandaag is nabij een badplaats aan de Oostkust van Engeland een mijn ontploft. Er werd een gat geslagen in de dijk, de ruiten van het voornaam ste hotel en van huizen tot op een groe ten afstand sprongen. Metaaldeelen van de mijn kwamen terecht in de straten 300 meter ver. Gisteren heeft een dergelijke ontploffing schade aan gericht in een stad aan de Zuidoost kust. tenboordkranen geopend waren. ’n half uur voor dat de te waterlating plaats had. De „Mormacmail” zou, indien noodig, verbouwd kunnen worden voor militaire transporten. Britsch sehip beschadigd binnengeloopen. Het stoomschip „Gripfast” uit New castle, heeft met zware schade een ha ven aan de Britsche Noordoostkust be reikt. Aan boord was een man gedood en een ander gewond door vijandelijke actie. Van de reddingbooten van de „Grip fast” was er één beschadigdeen an dere is verloren gegaan. Naar verluidt, hebben Britsche en Fransche scheepvaartmaatschappijen een regeling aangegaan met de Noor sche organisatie van scheepseigenaars voor het charteren van 50 Noorsche schepen op commercieelen basis. De meeste gecharterde schepen zijn van kleine afmetingen, vooral geschikt om Britsche kolen te brengen naar Frankrijk. LOCOMOTIEVEN EN WAGONS NAAR ROEMENIË. De Duitsche spoorwegen hebben 120 locomotieven en 2000 wagons naar Roemenië gezonden, ter bespoediging van het transport van Roemeensche pe troleum naar Duitschland. Dit was noodig geworden doordat de Roemeen sche spoorwegen niet meer in staat waren spoorwegmateriaal aan Duitsch land voor deze transporten te leenen, aangezien het Roemeensche tankwagen park onvoldoende is om tegelijkertijd te voorzien in de binnenlandsche transporten en die naar het buitenland- van het reeds jaren bestaande Rotterdam^"® tooneelgezelschap (dir. Willem sens), dat dezelfde naam voert C— bovengenoemd ensemble. Naar „United Press” uit Oslo meldt, heeft het dagblad „Tidens Tegn” een gesprek gehad met opvarenden van het Noorsche stoomschip „Biarritz”. Zij vertelden na de ontploffing een zoete gaslucht te hebben waargenomen, velen waren er ziek van geworden. Naar aanleiding hiervan verklaarde profes sor Samdal, hoogleeraar in de schei kunde te Oslo, desgevraagd het niet uitgesloten te achten, dat het schip in aanraking is gekomen met een nieuw type gasmijn. Na de vergeefsche pogingen der laat ste dagen zijn de nasporingen naar het wrak van het Italiaansche mailschip „Orazio”, dat door brand vernield is, gestaakt Voorts wordt medegedeeld, dat de scheepvaartverbinding van Italië naar Midden- en Zuid-Amerika en den Stillen Oceaan, welke na de ramp met de „Orazio” gestagneerd was, 20 Februari zal worden hervat met de mailbooten „Augustus” en „Virgilio”. De „Philadelphia Record” meldt, dat een poging is gedaan om het vrachtschip van de Moore Maccormack lijn, de „Mormacmail”, bij de te wa terlating op 11 Januari j.l. te doen zin ken. Men zou ontdekt hebben, dat de bui- Mussolini heeft gisteren in tegen woordigheid van den onderstaatssecre- tairs van oorlog de generaals Soddu, Monti, Amoroso en Bergiaen Kolonel Fortunato ontvangen, die hem verslag hebben uitgebracht over den stand van den aanleg der verdedigingswerken aan de grenzen en over de voorberei ding van de verdediging tegen lucht aanvallen. De Duce heeft met voldoening ken nis genomen van de mededeelingen over de verrichte werkzaamheden en nieuwe richtlijnen gegeven voor een verdere versterking der nationale ver dediging, welke boven een uitbreiding der bewapening zal bestaan uit een op roeping van personeel der luchtverde- digingstroepen voor oefeningen. Het tijdvak der oefeningen zal later wor den vastgesteld. GERECHTELIJK ONDERZOEK TEGEN COUGHLIN. Het departement van justitie zal een onderzoek instellen naar de gedra gingen van den rev. Charles E. Cough lin, den bekenden „radio-priester”, als gevolg van formeele klachten, welke tegen hem zijn ingediend. Johns Rogge, de assistant procureur-generaal, wei gerde den aard van de aanklacht te onthullen, doch zeide, dat deze te zijner tijd zou worden onderzocht. In een radiotoespraak te Detroit j.l. Zon dag, heeft Coughlin gezegd zulk een onderzoek rustig tegemoet te zien. Rogge is naar New York gekomen uit Louisiana, toen 17 aanhangers van het „Christian front” gearresteerd wa ren op een aanklacht van een samen zwering om de regeering omver te werpen. HET PROTECTORAAT WORDT IN HET DUITSCHE DOUANE-SYSTEEM OPGENOMEN. De regeering heeft de regeeringen der Balkanlanden er van in kennis ge steld, dat in Maart of April het pro tectoraat Bohemen en Moravië wordt ingelijfd in het Duitsche douane- systeem. Alle handelsaccoorden, ge sloten met het vroegere Tsjecho-Slo- wakije en tot dusverre van kracht ge bleven, zullen na 1 April ongeldig zijn. De Duitsche regeering noodigt de Bal- Naar verluidt, zoo meldt het Duit sche nieuwsbureau uit Kopenhagen, zal binnen eenige dagen een besluit van het Deensche ministerie van han del en scheepvaart worden openbaar gemaakt, waarbij verboden zal worden zonder begeleiding zee te kiezen. Der halve zal voortaan een Deensch schip slechts tezamen met een of meer neu trale schepen de Noordzee bevaren. Mocht dit onmogelijk zijn, dan zal het onderhavige Deensche schip alleen in gezelschap van een zeewaardigen Deenschen kotter de haven mogen ver laten, zoodat steeds in geval van nood hulp nabij is. Tot nu toe was men niet gedwongen deze maatregelen te nemen; in een cir culaire van het ministerie van 20 De cember werden zij slechts aanbevolen. De toenemende verkeers ongelukken. Met het gevolg, dat het aantal ver keersongelukken sinds het begin van den oorlog op verontrustende wijze is gestegen. Terwijl het aantal auto’s op den weg tengevolge van de benzine- rantsoeneering sterk verminderd is. (Londen, dat met zijn nauwe, verstop te straten vroeger een wanhoop voor den haastigen automobilist was, is nu even ruim en comfortabel als de resi dentie op een winterzondag), is het aantal doodelijke ongelukken meer dan verdubbeld. Zóó erg is het, dat Enge land in de eerste vier maanden van den oorlog al bijna tweemaal zooveel levens heeft verloren in de „blackout” als aan alle fronten en op zee. Om dit tegen te gaan, heeft de regeering nu besloten de maximum-snelheid in de bebouwde kom, na donker, van 48 k.m. tot 32 k.m. per uur terug te brengen. De rantsoeneering. Een ander ongemak, waarbij wij ons sinds een maand hebben moeten neer leggen, is de rantsoeneering van ze kere voedingsmiddelen. Alleen een veelvraat zou echter kunnen volhou den, dat hij daarvan veel last onder vindt. Persoonlijk heb ik althans, aan mijn vier ons boter per week, twaalf ons suiker en vier ons spek, ruim ge noeg. Voorloopig kan men n.l. in res taurants de gerantsoeneerde voedings middelen zonder coupon krijgen, niet veel, maar genoegeen balletje boter bij elk maal, twee klontjes suiker per kop thee of koffie en wat spek. De Ne- derlandsche huisvrouw, die hierbij zorgelijk het hoofd schudt, dient bo vendien nog te bedenken, dat de En- gelschman, althans wat boter betreft, veel minder eet dan het volk der bo terhammen. Goede tijd voor vermaak gelegenheden. Tegenover het nieuwe ongemak van de rantsoeneering staat het nieuwe ple zier van een tot normaal teruggekeerd uitgaansleven. Theaters en cinema’s zijn nu allen weer op de gewone uren geopend en doen betere zaken dan ooit. Ook in de restaurants en de nachtge- legenheden is het hoogconjunctuur. Er wordt daar gefeest en gedanst en ge dronken, zooals nooit tevoren en met veel meer gemoedelijkheid dan in vre destijd. De witte das, het stijve boord en de dwaze flappanden hebben name lijk plaats gemaakt voor uniformen en gewone pakjes van alle soorten. De zoo geschapen gemoedelijkheid wordt nog verhoogd door de familiariteit, waar mee hooge militairen in dure unifor men aan denzelfden disch aanzitten met gewone soldaten in „battledress’'. „Ons kent ons”, is nu het motto, dat de stemming in deze vroolijke gelegen heden teekent en dat kan in het soms wel wat al te deftige Engeland lang geen kwaad. ROOSEVELT’S 58STE VERJAARDAG. President Roosevelt zal vandaag zijn 58sten verjaardag rustig vieren. Zijn lijfarts zegt, dat de gezondheidstoe stand van den president zoo goed is als men van een man van zijn jaren slechts mag hopen. In het geheele land worden verjaarsdiners, danspartijen e.d. gehouden, waarvan de opbrengst be stemd is voor de bestrijding van kin derverlamming, een doel, dat zich in de buitengewone belangstelling van den president verheugt. Zooals men weet, heeft Roosevelt ook kinderver lamming gehad. Het Belgische mailschip „Princesse Astrifi”. dat gistermiddag naar Folke stone’ was vertrokken met 70 passa giers aan boord, heeft in het zicht der fransche kust moeten terugkeeren Het Engelsche antwoord op het Ja- pansche protest inzake de „Asama Maru”, dat Craigie Zaterdag aan Arita heeft overhandigd, schijnt een voorloo- pige boodschap te zijn hangende de be sprekingen te Tokio. Na afloop hier van zal Engeland een definitief ant woord overhandigen. Ofschoon men in officieele kringen weigert commentaar te leveren op het bericht, dat Japan de vrijlating van de 21 Duitschers heeft geëischt, wordt het betwijfeld of de Duitpchers, die nu in Hongkong zijn geïnterneerd, aan de Japanners uitge leverd zullen worden. Men hoopt te Londen, dat de be sprekingen van Craigie een vriend schappelijke regeling of resultaat zul len hebben, waarbij het prestige van Japan en de rechten van Engeland be waart zullen blijven. Een van de United Press-correspon- denten bij de Zweedsche vrij willigers- brigade achter het Finsche Noordelijke front schrijftNu in de afgeloopen dagen de eerste contingenten infanterie der Zweedsche vrijwilligers vertrokken zijn naar het front, heeft de Zweedsche brigade haar plaats ingenomen naast de Finsche verdedigers in Midden- Finland. Tevoren zijn deze manschap pen getraind voor het vechten onder de speciale condities, die de Poolstreek noodzakelijk maakt. Omdat de meesten van hen zeer goede skiërs zijn, werden de Zweden en de Noren natuurlijk on der dezelfde groep ondergebracht. De Deensche vrijwilligers worden in een appart kamp getraind en zijn waar schijnlijk bestemd voor een Zuidelijker gedeelte van het front. Maar zelfs de Zweden en Noren moeten getraind wor den in de speciale wijze waarop de Fin nen strijden in de dichte Finsche wou den. De contingenten, die thans naar het front zijn gezonden zijn de eenige aflossing voor de vermoeide Finsche troepen, waarvan sommige afdeelingen zich sinds het begin van den oorlog in het veld bevinden. De vrijwilligers hopen, dat zij binnen verloop van tijd als divisie kunnen strij den gelijk indertijd in den Spaanschen burgeroorlog de internationale briga des. In de Finsche luchtmacht doen reeds geruimen tijd Zweedsche piloten dienst. Een dezer dagen echter zagen we voor Vergeleken bij de eerste weken van September, is het leven hier niet som berder geworden, maar precies het te genovergestelde. Voor een deel is dat te danken aan ’s menschen aanpas singsvermogen, men went nu eenmaal aan alles, maar voor een even belang rijk deel is het ’t gevolg van de veran derde omstandigheden en de opheffing van vele van de beperkingen, welke ons in het begin van den oorlog wer den opgelegd. Voorts is er nog een an dere, een hoogst belangrijke reden voor de vroolijker stemming. In de eerste dagen leefden wij hier onder den beklemmenden druk van de stille, onuitgesproken vrees, welke Nederland in November van verleden jaar ook heeft leeren kennen. Na jaren lang op gevoed te zijn in het geloof, dat een nieuwe Europeesche oorlog zou begin nen met ’n helschen bommenregen op alle groote steden, waren wij er op dien derden September van overtuigd, dat ons laatste uur elk oogenblik zou kun nen slaan. Wij kropen bij het vallen van de schemering weg in onze don kere huizen, om daar machteloos te wachten op de verschrikkingen, welke de nacht zou brengen. Bij ons werk en spel luisterden wij steeds onwillekeu rig met een half oor om de eerste, diep-grommende toonen van de waar schuwende sirenes op te vangen. De straten waren leeg, restaurants, thea ters en cinema’s waren gesloten, ieder een die geen speciale reden had om in Londen te blijven, was naar het land gevlucht en over de bedreigde stad hing een drukkende stilte. Het was oorlog en iedereen voelde de sombere beteekenis van dat woord, voelde ook dat hij midden in dien oorlog stond en elk oogenblik het roode, vlammende geweld zou zien losbarsten Nu is dat alles voorbij. De bommen zijn niet ge komen, langzamerhand zijn wij weer uit onze huizen gekropen en hebben ons oude leventje hervat. Meer dan 50 menschen hebben .^etl dood gevonden als gevolg van la\(’lnea en instorting van huizen onder hJ ge* wicht van de sneeuw tijdens z<var® stormen in de districten aan de J^pan' sche zee en in het Noordwesten ^eS lands. In de prefectuur Foekoei zÜn een 30-tal mijnwerkers levend b^gra* ven onder een lawine toen zij zich bui' ten de mijn in een kamp bevolen* Reddingspogingen hebben tot dt)5VcC geen resultaat opgeleverd. Boeren en kweekers in de Zuidelijke staten hebben gisteren de schade, welke de huidige koudegolf de he vigste van de laatste 10 jaar aan hun boomgaarden en tuinen heeft aan gericht, op verscheidene millioenen dollar geraamd. In de graandistricten daarentegen hebben de boeren met ge noegen den zwaren sneeuwval verwel komd, welke een beschermend dek uitstrekt over het voorj aarsgewas en het eerste vocht bracht aan de velden, welke sedert het najaar verdroogd waren. ons weer een verre strijd geworden, waarvan wij slechts in de kranten le zen. Natuurlijk beteekent dit niet, dat wij hier in het geheel geen ongemakken van den oorlog meer ondervinden. In tegendeel, de ongemakken vermenig vuldigen zich, maar in de opgewekte en optimistische stemming, welke zich al spoedig weer van dit volk heeft meester gemaakt, zijn zij gemakkelijk te dragen. Alleen de „blackout” (ver duistering) geeft aanleiding tot wat gemopper. In de wintermaanden, wan neer het reeds om vier uur donker wordt, is de algeheele verduistering dan ook een heele beproeving. Bij hel der weer is het nog zoo erg niet. De schaduwen van mede-voetgangers zijn dan meestal wel te zien, zoodat bot singen voorkomen worden. Maar zoo- dra een een beetje mist hangt en dat gebeurt in den winter om den an deren dag wordt de bewegingsvrij heid op straat vrijwel nihil. Hij, die zich zonder zaklamp buiten waagt, kan zich slechts tastend voortbewegen en ook met een zaklamp blijft bedacht zaamheid geboden. De nieuwe straat lantaarns, welke de autoriteiten een maand geleden na veel experimentee- ren hebben geïnstalleerd, hebben na melijk nauwelijks eenige verbetering in den toestand gebracht. Zij hebben volgens de autoriteiten het voordeel, dat zij van de lucht uit niet gezien kunnen worden en geen zichtbare lichtplekken, noch licht op de straat werpen. Meer succes heeft men be reikt met de nieuwe afbakening van de vluchtheuveltjes, waarmee de Lon- densche straten zoo rijkelijk voorzien zijn. Nu zijn de onvoldoende roode lichtjes vervangen door zichtbaarder bakens. Een andere verbetering is te danken aan het particulier initiatief. Eén van de hinderlijkste gevolgen van de „blackout” was namelijk, dat men niet wist of een winkel of café open was. Nu zijn zij allen voorzien van dofroode opschriften met het gezellige woord „open”. Maar ook al zijn de ergste ongemakken van de „blackout” op deze wijze een beetje verlicht, het blijft toch een dagelijks terugkeerende er gernis. Vooral voor den automobilist. De lichten, welke hij mag hebben, zijn sterk genoeg om hem zichtbaar te ma ken voor den voetganger, maar niet sterk genoeg om den voetganger voor hém zichtbaar te maken, althans niet voordat het te laat is voor den voet ganger. ZWEEDSCHE LEGATIE. De eerste gezantschapssecretaris de Zweedsche legatie, de heer K Vendel, is vertrokken. In zijn p! is benoemd en alhier aangekomen tweede gezantschapssecretaris de Olof Ripa. PORTEMONNAIE MET INHOüP GESTOLEN. Een inwoonster van Leiden l*®*’/* aangifte gedaan, dat in een magnz in de binnenstad haar portemonnal c gestolen, welke een bedrag van cA8** veer ƒ46 bevatte. de eerste maal Zweedsche en Noorsche vrijwilligers trekken langs de Noorde lijke wegen. Zij waren in een uitsteken de conditie en gewend aan het leven in de bosschen. Talrijke scherpschutters bevonden zich onder hen. Allen waren zij uitnemende skiloopers. Zij waren door Finsche officieren aan een scherpe keuring onderworpen, waarbij in het bijzonder aandacht werd besteed aan het individueele weerstandsvermogen. Allen verlangden ernaar zoo spoedig mogelijk de Russen te bestrijden. Ik sprak met twee Deensche vrijwilligers, die juist een kameraad begroeven, en kele dagen geleden getroffen door een Russsische bom en wiens dood zij zei den te willen wreken, Alle vrijwilligers hadden de grootste bewondering voor de burgerbevolking, die negen weken oorlog wist te doorstaan zonder te ver slappen. Dezer dagen bezocht ik een Finsch dorpje, dat door Russische bommen vrijwel geheel was vernield. Met een der inwoners liep ik tusschen de puin- hoopen van wat eens de huizen van zijn vrienden en buren waren geweest. In het heldere maanlicht glom vaag tus schen het puin van een huis nog het vuur in een keukenkachel. De Russen voerden dikwijls bij maanlicht hun aan vallen uit. De man keek naar den hemel en zeide„Al zouden zij ook zooveel vliegtuigen hebben als er sterren aan den hemel staan, zij zullen onze geest kracht niet breken”. ZIJ WEIGERDEN DE DUITSCHE VLAG TE GROETEN. Gisteren zijn 24 Tsjechen gearres teerd op het Wenceslausplein te Praag, toen zij weigerden de Duitsche vlag te groeten, meldt United Press. Zij maak ten deel uit van een menigte, die keek naar het voorbijmarcheeren van 2000 S.S.-troepen, die waren samengesteld uit Duitschers van het protectoraat. De vroegere chef van den generalen staf van het Tsjechische leger, gene raal Neumann, is naar Frankrijk ge vlucht in gezelschap van den directeur van het prijzencontrólebureau Necas. Sinds het begin van den oorlog zijn meer dan twintig meer of minder vooraanstaande Tsjechische persoon lijkheden, van wie het meerendeel officieren, het land ontvlucht. Gemeentelijke badhuizen. Torenstraat 138, telef. 114493. dag 91, Maandag 106, DiiV"? 9—6, Woensdag 912 en 26 Dor>„ dag 98, Vrijdag 9 u. v.m.—1" n.m., Zaterdag 9 u. v.m.10 u. Jan van Gojenstraat 88: Zondag 12 uur v.m., Maandag 10l>en Dinsdag 9—12 en 2—6, Woenr0** 912 en 26, Donderdag 912 2—8 Vrijdag 9—12 en 2—10, Zater^’»’ 9 uur v.m.—10 uur nam. Spionkopstraat 13: Zondag 8 Maandag 10—12 en 2—6, DimT0®* 9—12 en 26, Woensdag 912 26, Donderdag 912 en 28, Vri'jöa* 912 en 210, Zaterdag 9 uur v.r"' 10 uur nam. Noorderbeekdwarsstraat 94: 812, Maandag 46, Dinsdag A Woensdag 26, Donderdag 28, vr .Aj dag 2—10, Zaterdag 9 uur v.m. lv uur n.m. Paets van Troostwljkstraat 85: dag 812, Maandag 46, Din.-"oa.? 46. Woensdag 26, Donderdags 'A Vrijdags 210, Zaterdag 9 uur v.r^1' 10 uur n.m. Duinstraat 27: Maandag 4—6. D''Lns^ dag 46, Woensdag 26, Dondei 28, Vrijdag 29, Zaterdag 99 i- 14r Harstenhoekstraat 60: Zondag 8<"1'L Maandag 1012 en 26, Dinsdag 9 ...Af en 26, Donderdag 912 en 28. \/ry' dag 912 en 29. Zaterdags 99 Hemsterhuisstraat 154: Woensdag Donderdag 2—8, Vrijdag 49 en terdag 1112 en 29. Julianastraat 40 (Loosdulnen): dag 10—12, 26 Dinsdag 9—12, 2 ,4 Donderdag 9—12, 28, Vrijdags 9-z'"1' en 29. Zaterdaa 99, VERSPREIDE BERICHTEN. De Russische ijsbreker „Se^ov*,, welke 13 Januari na 27 maander* u*“ het Poolijs werd bevrijd door den breker „Josef Stalin”, is gist^re0' evenals de „Stalin”, in de haven vaI1 Moermansk aangekomen. Ivan F®Pa' nin, de leider van de hulp-expe^*tia’ legde in zijn welkomstrede nadrul* de onschatbare wetenschappelijke ont' dekkingen door de „Sedov” gedaaï1- De Zwitsersche generale deelt mede, dat tengevolge van 11 slechte weer een Zwitsersch miHtalf vliegtuig Vrijdag, 26 Januari, om vijf de Zwitsersche grens is gepass^er“ ten Noordoosten van Rietheim, over Duitsch gebied heeft gevlogen- piloot bevond zich gedurende ongevcrf twee minuten over de gren*. Hij is ter” stond naar Zwitserland teruggekeerd- Belga meldt, dat de Belgische geering heeft besloten, binnenkort reserve-officieren, die vader zijn zes kinderen, te demobiliseeren. ORANJE KINDERFEEST IN SCA*'A' Om verwarring te voorkomen Wor^ ons verzocht te vermelden, dat of kindermatinee morgenmiddag in Sca,a „Hans en Grietje” niet wordt o?8^" voerd door het R.K. operette-ensef*1 „Sprookjesland” van de dames Kuyk, gevestigd alhier, doch door PRINS BERTIL BIJ PRESIDENT ROOSEVELT. Prins Bertil van Zweden, de leider der Zweedsche economische delegatie in de Vereenigde Staten, is tezamen met de overige leden der missie door president Roosevelt uitgenoodigd een bezoek in het Witte Huis Washington. Zweden heeft zich in verbinding ge steld met de bank voor in- en uitvoer, teneinde een crediet van 25 millioen dollar op te nemen. Amerikaansche handelskringen wijzen erop, dat een verhooging van den Zweedschen uit voer terugbetaling van deze leening zou vergemakkelijken. De Zweedsche missie stelt een onderzoek in naar de mogelijkheden van uitbreiding van den Zweedschen handel in de Vereenigde Staten. 1 Bescherm Uw keel in dit venijnige ««oor» weer door geregeld gebruik van de medicinale Het Deensche handelsschip „Eng land” (2319 ton) en de Noorsche vrachtboot „Hosanger” (1591 ton) zijn door een Duitschen onderzeeër tot zinken gebracht. De eenige overleven de van de „England” is gered, nadat hij 82 uur op een vlot had doorge bracht. Drie mannen, die vermoedelijk de eenige overlevenden van de „Ho- sanger”zijn, werden door een Britsch schip aan boord genomen. Zeven opvarenden van het Noorsche schip „Faro” (844 ton) dat eveneens door een Duitschen onderzeeër tot zin ken is gebracht, zijn aan de Engelsche kust aan land gebracht. Acht andere opvarenden hadden plaats genomen in een reddingboot. Deze sloeg om, nadat ze te water was gelaten. Slechts een der inzittenden werd gered. Volgens United Press zijn de schepen zonder waarschuwing getorpedeerd. D? bemanning had heel weinig kans er het leven af te brengen, gezien de slechte weersomstandigheden. De eeni ge overlevende van de „England” is de tweede-officier. Hij verklaarde, dat er twee explosies waren geweest. Hët wrak van de „Faro” strandde Zondagmorgen. De kapitein en zes le den van de bemanning werden met de reddingbroek van boord gehaald. MYRON TAYLOR BINNENKORT HET VATICAAN. Minister Hull had gisteren eei’ derhoud met Myron Taylor. cialen afgezant bij het Vaticaan. 1 na gebruikte deze de lunch bij f dent Roosevelt Myron Taylor iiir Februari naar Rome vertrekken. In religieuze kringen te Washi^ is men van meening, dat 't vertreF Taylor wellicht zal verhaast door de beschuldigingen welke hel ticaan heeft gericht aan Duitse^ inzake het onderdrukken der De autoriteiten hebben tot nu tog commentaar gegeven maar in poFlvke en religieuze kringen is men ten UT* ste onder den indruk van deze be(' digingen. In met Duitschland symf3^1' seerende kringen is men geneigd beschuldigingen overdreven te en verklaart men dat zij alleen b!’rus' ten op enkele niet te vermijden bl metingen in het sociale leven, he!''c in oorlogstijd nu eenmaal niet vt’1 verhinderen. Onafhankelijke polA1^6 kringen zijn van meening, dat wai’?/'pr deze beschuldigingen op feiten b1’J* te berusten zij een gunstigen grond kunnen vormen voor de w1 zijdsche sympathie en u tusschen den Paus en Roosevelt behoeve van den vrede.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3