Het jubileum Bronovo van Vlucht uit Moskou Haagsche Courant van Woensdag 31 Januari 1940 O STADSNIEUWS VREEMDELINGENVERKEER Blijde herdenking op 4 en 5 Februari STRATENPLAN ARENDSDORP Informatiedienst Scheveningen. Het nieuwe huis. receptie. Dankdienst en FEUILLETON. (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK VI. LWordt vervolgd.)^ Het directorium van het Diakonessenhuis Bronovo. Van links naar rechts jkvr. M. J. W. van Hogendorp, besturend zuster, H. P. G. Zanen, dr. H. M. Hijmans, ds. H. J. Dijckmeester, predikant, en dr. H. P.' Wijnen. De geschiedenis van het Diako nessenwezen. EXTRA-SUBSIDIE VAN ƒ10.600 UIT DE GEMEENTEKAS AAN DE V.V.V. ,,’S-GRAVENHAGE VOORGESTELD. De Vereen, tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer ,,’s-Gravenhage" (die voor elk der jaren 1938 tot en met 1942 een Gemeentesubsidie geniet van 10.000) verzoekt den Gemeenteraad voor 1940 een aanvullend subsidie van 9000 (evenals voor 1939 werd toege kend), vermeerderd met een bedrag van 1600 voor één keer ten behoeve van de inrichting van den te Scheveningen te vestigen inlichtingendienst. Van het voor 1940 door de vereeni- ging vastgestelde werkplan, alsmede van het te Scheveningen op te richten bureau verwachten B. en W. zoowel voor het vreemdelingenverkeer als voor de daarbij belang hebbende bedrijven goede gevolgen. mgelascht. Medewerking van financiee- len aard zal hierbij niet mogen ont breken, vooral niet als tengevolge van deze actie een nauwere samenwerking op provinciaal terrein zal worden ver kregen. Kerstactie: Met de in 1939 ge voerde Kerstactie werden zeer gunstige resultaten verkregen. In verband met de wenschelijkheid om ook in 1940 zoo mogelijk een Kerstactie te voeren, is op de begrooting een memoriepost uitge trokken. Uitgave „Tochtjes in en om ’s-G r a v e n h a g e” In samenwerking met de A.N.W.B. en de Algemeene Ver- eeniging voor Natuurmonumenten in Den Haag zal dezen zomer een werkje worden uitgegeven, dat een overzicht zal geven van de tochten, welke in en om ’s-Gravenhage kunnen worden ge maakt. BENOEMING EN ONTSLAG LEERKRACHTEN. Het is noodig tijdelijk te voorzien in de lessen van den leeraar dr. J. Tijna. die onder de wapenen is geroepen. In verband hiermede bevelen B. en W. ter benoeming tot tijdelijk leerares in de aardrijkskunde aan de hoogere bur gerschool voor meisjes aan: mej. J. A. van Haaften te Nijmegen. In verband met zijn benoeming tot directeur van de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus Raamstraat stel len B. en W. den Raad voor aan G. de Haas eervol ontslag te verleenen uit zijn betrekking van leeraar in de ge schiedenis aan de hoogere burgerscho len met 5-jarigen cursus. C. A. Zaalberg heeft ontslag .verzocht uit zijn betrekking van tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal en handels- correspondentie aan de gemeentelijke handelsavondscholen. B. en W. stellen den Gemeenteraad voor dit ontslag eervol te verleenen. VIJFDE BLAD, PAGINA 1. De ervaring heeft de wenschelijkheid aangetoond, dat tijdens het zomersei zoen te Scheveningen een informatie bureau wordt gevestigd, gelijk ook in vele groote buitenlandsche badplaatsen bestaat. De aanwezigheid van een der- gelijken dienst te Scheveningen zal het den badgasten gemakkelijker maken ter plaatse alle noodige inlichtingen in te winnen. Ook zal het ongetwijfeld ten goede komen aan de talrijke te Scheve ningen gevestigde bedrijven. De Exploitatie Maatschappij Scheve ningen en de Nederlandsche Spoor wegen achten eveneens de instelling van een informatiebureau van groot belang en zijn daarom bereid met de V.V.V. ten behoeve van de inrichting daarvan samen te werken. Eerstgenoemde maatschappij zal een localiteit onder de Oranje-Galerij koste loos ter beschikking stellen, terwijl de Nederlandsche Spoorwegen en de V.V.V. ieder voor de helft op zich zullen nemen de kosten van inrichting en meubilee- ring, welke in totaal 2000 zullen be dragen. Bovendien kost de eerste opzet van het bureau en de administratie, voor zoover uitsluitend V.V.V. betreft, aan deze nog 600, zoodat voor deze verschillende doeleinden de V.V.V. in 1940 een bedrag van 1600 zal hebben uit te geven, hetwelk in volgende jaren niet meer terugkeert. Dit bedrag wordt thans als extra-subsidie voor 1940 aan het Gemeentebestuur gevraagd. De jaarlijksche exploitatiekosten van dezen dienst raamt de V.V.V. op 1000. Daar haar bemoeiingen in dezen voor een groot deel ten goede zullen komen aan de te Scheveningen gevestigde, kleine bedrijven en andere belangheb benden, is het billijk, dat deze daarvan slechts kunnen genieten tegen een bij drage hunnerzijds in de exploitatiekos ten. In verband hiermede is onder de ontvangsten in de begrooting een be drag van 1000 wegens bijdragen van Scheveningsche belanghebbenden opge nomen. De werkzaamheden der Nederland sche Spoorwegen zullen bestaan in het op eigen kosten verstrekken van inlich tingen over reisgelegenheden, zooals zij dit op de stations-informatiekantoren plegen te doen. Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan zal op Zondagavond 4 Februari a.s. te 7 uur in de Groote Kerk een dankdienst worden gehouden, waarin zullen voorgaan ds. D. A. v. d. Bosch, voorzitter van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente en ds. H. J. Dijck meester, predikant-secretaris van het Diakonessenhuis. Het diakonessenkoor zal eenige lieden ten gehoore brengen. Op Maandag 5 Februari bestaat er gelegenheid tot het aanbieden van ge- lukwenschen aan bestuur, directorium en zusters van half vier tot half zes in het Diakonessenhuis. van verlegenheid. Maar neemt u mij niet kwalijk, dat gaat toch niet, dat- Bijna ongeduldig viel hij haar in de rede: Wij kunnen ons niet te lang ophouden. Doet u mij een genoegen en verkleedt u zich hiernaast even, hier zoo neemt u die spulletjes maar mee Hij duwde haar alles in de handen. Ik hoop, dat mijn keus niet al te ongelukkig is geweest; enfin, wat niet goed is, kunnen we nog wel rui len Hij lachte plotseling op een echt jongensachtige manier. Stelt u voor, ze wilden zelfs, dat ik de maat van uw schoenen opgaf. Dat was toch wat al te veel verlangd! De blos op haar wangen werd nog donkerder. Daarop nam zij zwijgend de pakjes en verdween. AFWIJZEND PRAE-ADVIES OP EEN AANVRAGE OM LEERMIDDELEN. In zijn vergadering van 11 December 1939 steldé de Raad in handen van B. en W. om praeadvies een verzoek van het bestuur van het Haagsch Genoot schap tot verdediging van den Chris- telijken godsdienst, om krachtens arti kel 72 der Lager-onderwijswet 1920 de noodige gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van 35 exempla ren van een nieuw leermiddel („Be knopt overzicht van de Woordkunst” door H. van Wamelen), ten behoeve van de onder zijn beheer staande school voor uitgebreid lager onderwijs Antonie-Duyckstraat 126. Deze aanvrage is niet gedaan wegens uitbreiding van het aantal leerlingen, doch omdat het schoolbestuur een nieuw leermiddel wenscht in te voe ren ter betere voorbereiding van de leerlingen voor het M.U.L.O.-examen. B. en W. merken in hun prae-advies op, dat deze school reeds jarenlang leerlingen voor het M.U.L.O.-diploma opleidt, waarvoor de Raad destijds me dewerking heeft verleend bij aanschaf fing van leermiddelen, zoowel voor eer ste inrichting als jegens uitbreiding van het leerlingenaantal. De school kan derhalve geacht worden in het be zit te zijn van de noodige leer- en hulp middelen voor de volledige opleiding van haar leerlingen. B. en W. zijn dan ook Vein oordeel, dat door inwilliging van deze aanvrage de normale eischen, aan het geven van uitgebreid lager on derwijs te stellen, zouden worden over schreden. Bovendien meenen zij, dat het niet aangaat om telkens, wanneer er een nieuw boek verschijnt, gelden voor de aanschaffing daarvan beschik baar te stellen, aangezien een derge lijke aanschaffing veeleer behoort te worden bestreden uit de gelden, welke krachtens het bepaalde in artikel 101 der Lager-onderwijswet 1920 van de Gemeente worden ontvangen. Op grond van een en ander stellen B. en W. den Raad voor de aanvrage af te wijzen. Terwijl Lisaweta zich verkleedde, maakte Eschberg van de gelegenheid gebruik het ontbijt te bestellen. Na een paar minuten werd het gebracht, een dubbele portie vleesch en eieren, zoo als hij dat verlangd had. Toen de kelner verdwenen was, liep hij onrustig de kamer op en neer, zich geheel verdiepend in de belevenissen der laatste uren. Van het eerste oogen- blik, waarop hij Lisaweta ontmoet had, af tot nu toe had hij zich a.h.w. bezeten gevoeld door deze eene ge dachte: Helpen! Thans echter eischte de werkelijkheid iets anders, n.l. een verstandig besluit. Een ding stond wel vast: Hij kon Li saweta hier niet in het hotel laten, maar evenmin kon hij haar weer naar Het diakonessenwezen is heel oud en dateert van 19 eeuwen her. Het heeft zijn wortels in het Nieuwe Testament en kan wijzen op een merkwaardigen opbloei in de oude Christelijke kerk. Theodor Fliedner, predikant te Kai- serswerth bij Düsseldorf moet door zijn stichting, welke in 1836 aldaar tot stand kwam, beschouwd worden als de her- nieuwer van het diakonessenwezen. Hij gaf aan den liefdedienst der vrouw in de protestantsche Chriotenheid nieuwe vormen. Naast verzorging van behoef- tigen, van kinderen door onderwijs en kleuterzorg en gevangenen, werd de verpleging van zieken hoofddoel. De sterke geloofsopleving in dien tijd gaf een geweldige stuwkracht. En zoo meld de zich een steeds wassende stroom van zusters voor deze taak van liefde en toewijding. Naast Kaiserswerth verrezen weldra tal van andere Duitsche diakonessen- huizen, maar ook in andere landen van Noord-, West- en Zuid-Europa. Ja zelfs tot in Amerika, Afrika en Palestina Onze stadgenoot, de heer A. C. v. Tienhoven, werkzaam aan de Paul Krugerschool hier ter stede is be noemd aan de Chr. school aan de Leidsche Hout te Leiden. Aanleg plantsoen, park en rijwielpad. In zijn vergadering van 3 Januari 1939 heeft de Raad besloten tot her ziening van het uitbreidingsplan voor de terreinen, vallende in het z.g.n. pian-Arendsdorp, en tot het sluiten vaa een overeenkomst van straataanleg met de eigenaresse dier terreinen, de N.V. „Arendsdorp”, Maatschappij tot Ex ploitatie van Onroerende Zaken. Krachtens die overeenkomst zullen de kosten van plantsoen- en vijveraan leg, de kosten van parkaanleg, als mede de kosten van een rijwiel- en een wandelpad, voor rekening van de Ge meente komen. Deze kosten worden geraamd op in totaal 45.000. B. en W. geven den Raad in overwe ging tot de uitvoering van deze werk zaamheden te besluiten. Tusschen dien nu reeds ouden tijd en thans ligt als grootste gebeurtenis de verhuizing in 1932 naar de Bronovo- laan, met welken straatnaam de in den volksmond gebruikelijk gebleven bena ming officieel vast ligt. Deze derde ver huizing naar dit prachtige moderne ge bouw spreekt duidelijk van groei en aanpassing aan de levenseischen van den nieuwen tijd. Het oorspronkelijke kleine ziekenhuis is uitgebreid tot een instelling van behoorlijken omvang waarbij ook aan woonruimte der zus ters, kapel, etc. volle aandacht is gege ven. Toen men overging tot het gebouw aan de Laan is hierover heel wat te doen geweest, men zat toen aan de grens van de stad. Thans is dit punt centrum geworden en heeft men an- dermaals de grens der gemeente op gezocht. Aanvankelijk was het plan bij het nieuwe gebouw over te gaan tot Goede vooruitzichten. De bijzondere ligging van de Residen tie met de badplaats Scheveningen in de onmiddellijke nabijheid van zee en bosschen biedt zeer zeker goede vooruit zichten voor een levendig vreemde lingenverkeer in het komende seizoen. Terwijl in normale tijden door vacantie- reizigers een zeer belangrijk bedrag in het buitenland wordt uitgegeven, is de verwachting gewettigd, dat, wegens den huidigen internationalen toestand, een niet onaanzienlijk percentage van dit bedrag thans in eigen land besteed zal worden. Zoo ooit is er derhalve nu bij zondere aanleiding ’s-Gravenhage met de badplaats in het centrum van het binnenlandsch toerisme te plaatsen. In verband hiermede, alsook om ’s-Gravenhage niet achter te doen blij ven bij andere gemeenten en toeristen centra, waar de V.V.V.’s in 1940 een bij zondere activiteit aan den dag willen leggen, achten B. en W. het alleszins gerechtvaardigd, dat het indertijd in beginsel als extra-subsidie toegezegde bedrag van 7500 ook voor 1940 met 1500 wordt aangevuld en dat verder voor één keer een extra bijdrage van 1600 wordt toegekend als bijdrage in de kosten van inrichting en opzet van den inlichtingendienst te Scheveningen. Zij stellen voor het voor 1940 aan de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer ,,’s-Gravenhage” toegekende subsidie van 10.000 met 10600 te verhoogen, indien de Kamer van Koophandel harerzijds een extra subsidie van 2000 toekent. dien kerel, dien Pjotr, terug laten gaan. Tenslotte had hij zoowel zichzelf, als het meisje in een uiterst moeilijk parket gebracht. Bovendien was daar dan nog de vraag, wat er van dien broer van Lisaweta moest worden. Zou zij zich laten helpen, terwijl haar broer misschien van ellende zou omkomen? Die vraag zou zij tenslotte zelf moeten beantwoorden. Maar welke moeilijkhe den zich uiteindelijk ook mochten voor doen, hij was een man en hij dacht er niet aan om er voor uit den weg te gaan. Voorloopig wilde hij eerst behoorlijk ontbijten. Het was toch maar goed, dat er van die dagelijks terugkeerende noodzakelijkheden waren, welke de ge dachten afleidden en een mensch even tot rust brachten. Hij bracht de kamer wat in orde, zorgde voor wat frissche lucht en leegde een vergeten aschbak- je. Lisaweta zou behoorlijk ontvangen worden. Daarna riep hij haar. Schier onherkenbaar veranderd stond zij voor hem. Zij droeg het nieu we toilet; het grijs en wit stond uit stekend bij haar blanke teint en het ravenzwarte haar. De zijden sjaal, wel ke eigenlijk als versiering van den kraag was bedoeld, hield zij wat ver legen in haar hand. Onzeker keek zi, hem aan. Hij bedwong zijn oprechte bewonde ring. Dat japonnetje staat u uitste kend, constateerde hij zakelijk. En daarna met een lichte buiging: Mag ik u verzoeken met mij te ontbijten? Zij legde haar hand losjes op zijn arm. Welk een zeldzaam mooie hand! Smal, bezield, zonder één doode lijn. Bewonderend gleed haar blik over paviljoenbouw, doch dit bleek te kost baar, waarna dank zij de zorgen van den architect van Nieuwkerken het te genwoordige gebouw tot stand kwam. De stoot hiertoe is gegeven voor namelijk door de heeren Zanen sr. en de Wal, leden van den Raad van Be heer. Uit erkentelijkheid voor het feit, dat de inrichting nimmer een beroep op de gemeente deed voor subsidie, schonk het gemeentebestuur den tuinaanleg voor het nieuw gebouw. De banden van de inrichting met het Huis van Oranje zijn immer hecht ge weest H.M. de Koningin is Bescherm vrouwe, gelijk H.M. de Koningin Emma dit vijftig jaar lang, van 1884 tot 1934 was. Zusters van het huis hebben bijge staan bij de geboorte van de Prinsessen Beatrix en Irene. Het getal verpleegdagen steeg het laatste jaar tot 66.824, het aantal ope raties tot 2025, in de kraam-afdeeling Villa Elizabeth vonden 167 geboorten plaats. Tien stadswijken plus het Diaconie- Weeshuis worden van uit dit centrum met zusters bediend elders in Neder land zijn 8 buitenposten aan het Huis verbonden, als zelfstandige onder-af- deeling geeft te Beesterzwaag de Corne- lia-Stichting zorg aan gebrekkige kin deren een zuster arbeidt te Davos in het Nederl. Sanatorium 4 in Indië werken mee in de Medische Zending. De dagelijksche leiding berust, onder toezicht van het bestuur, bij een direc torium, bestaande uit twee medici, de besturende zuster, den predikant en den penningmeester. Het Huis staat in federatief verband met 12 andere Nederlandsche Diako- nessen-Huizen, en internationaal met heel het Diakonessen-wezen, zooals dat uit Fliedner’s stichting is opgebloeid. Momenteel bestaat de staf der mede werksters uit 78 ingezegende zusters, 35 proefzusters, 59 voorproefzusters en 25 hulpen, totaal 197. De 4e Februari, zooals reeds ge- meldl in ons blad, zal voor het Haagsche Diakonessenhuis een gedenk waardige dag zijn. Dan zal het huis, dat meer bekend staat onder den naam Bronovo blijde zijn 75-jarige bestaan herdenken. In een voor de pers belegde bijeen komst heeft de secretaris van het be stuur det Diakonessen-inrichting, ds. H. J. Dijckmeester het een en ander verteld omtrent het Diakonessenwezen in het algemeen en de geschiedenis van het huis in het bijzonder. Wat deze laat ste betreft verwijzen wij naar onze cou rant van 20 dezer, waarin wij hierover uitvoerig schreven. Brochure ,,’s-G ravenhage- Woonstad”: De aantrekkelijkheid van de Residentie als woonstad moet onder de algemeene aandacht worden gebracht. Met het oog hierop zal een publicatie het licht zien, welke de V.V.V. tezamen met den dienst van S. en V. denkt samen te stellen en te bekostigen. Propaganda-campagne voor 1940. Binnenlandsche propagan da Bij voortduring van den huidigen internationalen toestand zal de propa ganda zich vrijwel op het binnenlandsch toerisme moeten concentreeren. al moet propaganda in het buitenland, waarbij vooral aan België wordt gedacht, niet a priori uitgesloten worden geacht. Voor dit doel staan o.m. op het pro gramma campagnes door middel van advertenties en door toezending op groote schaal van propagandamateriaal aan het adres van bepaalde, uitgezóchte particulieren, alsmede verschillende acties voor bijzondere gelegenheden, enz. enz. Zomeractie V. V. V.N e d e r- landsche Spoorwegen: Daar de in 1939 door deze lichamen gezamen lijk gevoerde zomeractie geheel aan de verwachtingen heeft beantwoord, ligt het in het voornemen hiermede in 1940 voort te gaan. De Nederlandsche Spoor wegen hebben wederom hun medewer king toegezegd. Deelneming aan de z.g. actie „Nederland-Vacantieland” onder de auspiciën der A.N. V.V.De A.N.V.V. heeft zich in samen werking met alle groote verkeerslicha- men belast met de verdere coördinatie van het binnenlandsch toerisme. De V.V.V. ,,’s-Gravenhage” mag hierbij niet achterblijven en dient er voor te waken, dat zij overeenkomstig haar be langrijke positie in het binnenlandsch verkeer op doeltreffende wijze wordt 8) Robert voelde, hoe het bloed hem langzaam naar de wangen steeg. Het veelbeteekenende lachje van de Fran- Caise leek nem bijna beleedigend. Ge lukkig echter keerde Ninette weldra met haar collectie wandeltoiletten te rug, welke nu op de toonbank voor hem werden uitgespreid. Hij voelde zich niet bepaald behaag lijk in zijn ongewone rol. Wat moest hij nu nemen, dat bruine, dat zwarte, of dat groene met die diagonale stre pen? Hij had er geen greintje verstand van. Hoogstens kon hij probeeren zich Lisaweta in een van deze toiletten voor te stellen. Dat grijze, wollige zou haar misschien wel staan. Met dien ronden hals en dat grijs-rose vest leek het hem nogal degelijk en toch echt vrou welijk, decent en toch ook weer niet te stijf. Zijn hand gleed over de zachte stof en de daarbij behoorende zijden sjaal. Daarbij moet een zomer-bontjasje gedragen worden, meneer! Madame Belette voelde onmiddellijk, dat Ro bert dit toiletje zou nemen. Ninette, dat grijze jasje. Grijs Perziaan, meneer, uitstekende verwer king, eerste kwaliteit vellen. Wij heb ben het juist de vorige week recht- oogenblik misschien niets heeft? We zullen nog wel een mogelijkheid weten te vinden om ook hem te helpen. Zij gaf geen antwoord. De oogen >p haar bord gericht, at zij het brood zin der veel eetlust. De genoeglijke sum ming van zooeven was geheel verwe nen. Ook Robert smaakte het »Jtbyt niet, zooals hij zich had voorgsteld. Wat moeten wij nu verder doer dacht hij. Lisaweta scheen zijn gedchten te raden. Wat nu? vroeg zi hardop. Daar houd ik mij al de geheelen morgen mee bezig. Late WÜ maar eens gezamenlijk krijgsraa houden. U had het vannacht over ee Sovjet-pas, welken u zou bezitten. Dj*1- staat toch ook een foto van u in? Ja. Waar hebt u dierPas? Thuis? Neen, dien heb i) bij me. Wilt u hem mi eens laten zien? Zij knikte. Ik Kb hem hiernaast in den zak van m»1 ouden rok. Mag ik hem-ven voor u halen? Hij sprong al overeind, maar zij hield hem tegen.I— Ach nee! Dat doe ik zelf wel! Robert begr-ep. Zij schaamde zich plotseling voorhaar oude kleeren. Nu, nu ze weer vist, wat het beteekende er welverzoigd uit te zien, schaamde zij zich. Hij keek Haar na. Wat een sierlijken gang had ze. Haar elegant figuurtje kwam in het nieuwe toilet volkomen tot zijn recht! Nu kwam zij terug en overhandigde hem zwijgend den pas. werkte de impuls door. In Finland lei den heden twee diakonessenhuizen een bloeiend bestaan. Aan de totstandkoming van het dia konessenhuis te dezer stede is onsterfe lijk verbonden de naam van de eerste besturende zuster mevr. S. K. de Bro novo, een dochter van een officier der Kon. Nederlandsche Marine, van Hon- gaarsche afkomst Een damescomité onder leiding van mevr. Groen v. Prinsterer, den medicus Basting, en de eerste besturende zuster hebben tot dien aanvang medegewerkt. Op 4 Februari 1865 werd het pand Kazernestraat 28 in gebruik genomen. Spoedig bleek een grooter opzet ge- wenscht en zoo betrok men in 1897 ’t ge bouw aan de Laan van Meerdervoort. Medewerkers als de medicus dr. H. J. Vinkhuizen en de predikant dr. J. H. Gunning, deden het hunne om een krachtigen opbloei te bevorderen. Mevr, de Bronovo vond in jonkvrouwe Elout van Soeterwoude een begaafde opvolg ster. Wijkposten buiten het gebouw gaven aan het toenemend zustertal vermeerderde werkgelegenheid. streeks uit Kasan toegezonden gekre gen. Goed, pakt u alles maar bij el kaar. Ik kom het direct halen. Eschberg was den winkel al weer uit. Toen hij na een klein half uurtje terugkeerde met vier schoendoozen on der zijn arm want hoe kon hij nu in ’s hemelsnaam de maat van Lisa- weta’s schoenen weten! stond alles reeds voor hem klaar. Achteloos be taalde hij de zeer hooge rekening en door het welwillend-begrijpend lachje van de Francjaise vergezeld, bereikte hü de straat. Hij reed naar zijn hotel terug. Mos kou was nu langzamerhand ontwaakt. Auto’s en lichtelijk verouderde, door paarden getrokken voertuigen, vulden de straten. Op de treeplanken der elec- trische trams hingen de menschen als bijen aan een korf. Heele colonnes ar beiders gingen te voet naar hun werk. Uit een der hotels stroomde, de Kodak in den aanslag, een horde Amerikaan- sche toeristen naar buiten. Vanuit de hal van zijn hotel kon hü juist de ontbytzaal zien. Robert be speurde plotseling een geweldigen hon ger. Maar Lisaweta zou zeker allang op hem wachten! Hü stormde de trap op. De portier keek hem verbaasd na. Hü opende de deur en liep naar de slaapkamer. Hü klopte en hoorde, hoe iemand verschrikt overeind sprong. Wees maar niet bang, ik ben het, riep hü gedempt. O! Hy hoorde, hoe zü een zucht van verlichting slaakte. Direct daarop opende zü de deur. Toen hü de pakken en doozen voor haar open maakte, kreeg zy een kleur BOTSING TUSSCHEN VRACHT AUTO EN FIETSER. Gistermiddag is op den hoek van het Spui en de Groote Marktstraat de 36- jarige C. V., wonende op Hooftskade, terwijl hij met zyn rijwiel vermoede lijk onvoorzichtig reed, in aanrijding gekomen met een uit Voorburg af komstige vrachtauto. Hij kreeg een ver wonding aan het hoofd en is door den geneeskundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, alwaar hij ter observatie is opgenomen. de ontbü'ttafel met haar keurig servies en het glanzend witte laken. Wat keurig! Hoe lang is het al niet gele den, dat ik het zoo gezien heb! Het is misschien niet zoozeer de armoede zelf als wel de vorm van armoede, waar onder men het meest gebukt gaat. Bü- na liefkoozend streek zij met haar hand over het witte tafellaken. En toch ontbreekt er helaas nog wat aan, moest Robert bekennen. Ziet u, er is maar een kopje. Ik kon bezwaarlük nog een tweede ver langen. Zü lachte. Voor het eerst hoorde hü haar donkeren, warmen lach. Nu, dan zullen wü er samen gebruik van moeten maken, antwoordde ze, volko men onbevangen. Hü overlegde bü zichzelf, dat er ook nog op een andere manier een mouw aan te passen was. Daar bü- voorbeeld stond een glas naast de wa terkaraf. Maar haar voorstel leek hem toch aanlokkelüker. Gebruikt u het dan eerst, drong hü aan, terwül hü thee inschonk. Melk, rum, suiker, citroen? Alleen suiker. In dat opzicht ben ik een echte Russin. Zü dronk het kopje leeg, vulde het opnieuw en gaf het hem met een kin- derlük lachje. Hü schoof haar het brood toe, maar nauwelüks had zü zich bediend, of zü keek hem aarzelend aan. Ik moet er juist aan denken, hoe goed ik het heb en misschien gaat het Alexei des te slechter. U moet u niet noodeloos ongerust maken Wat heeft het voor zin om niets te eten, omdat uw broer op het K

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17