Rede van Hitler tot het Duitsche volk s 1B I IP Verklaring van smuts in den SENAAT. No. 17481. Scherpe aanval op de geallieerde leiders Woensdag 31 Januari. 1940. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND. De indruk in het buitenland PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: BUITENLAND Vierde blad. pag. 1. Eerste blad, pag. 1. Eerste blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 2. Vierde blad, pag. 1. Eerste blad, pag. 3. Rijkskanselier Hitler Eerste blad, pag. 3. Eerste blad. pag. 1. van Binnenlandsche Vierde blad, pag. I. Tweede blad. pag. 2. Tweede blad, pag. 3. Derde blad, pag. 1. Vierde blad, pag. 3. Duitsche pers over de rede. ZUID-AFRIKA. De a. s. Balkanconferentie te Belgrado Ter gelegenheid van den 7den ver jaardag van de stichting van het Derde Rijk heeft de Führer gister avond in het Sportpaleis te Ber lijn tot het Duitsche volk een rede gehouden, welke over de radio werd uitgezonden. Spr. gaf hierop een overzicht van de periode na den wereldoorlog, het ont staan der nationaal-socialistische bewe ging en Duitschlands wijze van optreden tegen de mogendheden. Duitschland zal leven en overwinnen. Führer en volk zien in, dat er geen accoord mogelijk is, zonder een abso lute handhaving van ons recht. Zij wil len niet, dat wellicht over enkele jaren de strijd om onze rechten opnieuw ont brandt. De huidige generatie draagt het lot van Duitschland. Onze tegenstanders roepen: Duitschland moet ondergaan. Duitschland kan steeds maar één ant woord geven: Duitschland zal leven en Duitschland zal daarom overwinnen. Strijd tegen vrouwen en kinderen. Rijkskanselier Hitler hield gisteren in het Sportpaleis te Berlijn een groote redevoering. In het geheele land ondervindt het verkeer groote moeilijkheden tengevol ge van de opgehoopte sneeuw. reed zijn om een algemeen offensief te beginnen. Hitler's mededeelingen be treffende de tusschen Duitschland en Italië bestaande gemeenschap zijn in de leidende Italiaansche kringen met voldoening ontvangen. De Finnen hebben hun stellingen bij het Ladoga-meer weten te handhaven. De Belgische mobilisatiekosten zijn tot 17 millioen franc per dag gestegen. Rede voor binnen landsch gebruik bestemd. BINNENLAND Prinses Beatrix is vandaag twee jaar geworden. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Dit nummer bestaat uit VIJF bladen en het „Letterkundig Bijblad” De gisteren gehouden Elfstedentocht is de zwaarste gebleken, welke ooit werd gereden. Er deed zich een onaan genaam slot voor, hetgeen er toe leid de, dat er vijf winnaars werden aan gewezen. Van 15 regels 1-50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. „Ook deze oorlog is een strijd tusschen bezitters en niet-bezitters” Zij weten, dat in Midden-Europa 80 millioen Duitschers leven. Aaneenge sloten vormen zij een groote macht, doch w’anneer zij versplinterd zijn, zijn zij machteloos. Daarom verzette men zich steeds tegen de vorming van de staten Italië en Duitschland. Deze zijn nu evenwel als jonge volken in den kring getreden en stellen hun eischen. Tegenover hen staan de zoogenaamde bezitters, die groote gebieden der we reld eenvoudig blokkeeren. Eenige malen is het gelukt, langs den weg van onderhandelen iets te be reiken, doch in 1938 zag men, dat bij de tegenstanders de oude oorlogshitsers weer de overhand kregen. Het Duitsche volk voelt geen haat jegens het Engel- sche of het Fransche volk, doch het Britsche en het Fransche volk werden opgehitst tot haat. Volgens het Duitsche legerbericht zijn gisteren opnieuw’ 9 Engelsche schepen tot zinken gebracht. Verschenen is de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer betreffen de de begrooting Zaken voor 1940. Er zullen drie specties gevormd Noord en Zuid-Nederland. De hevige koude doet zich in vele streken in Europa nog zeer sterk gel den. weersproken profeet van het Duitsche Rijk. In zijn omgeving bestaat onge twijfeld verschil van meening ten aan zien van het verbond met Rusland, doch de absolute gehoorzaamheid aan den Führer, de grondslag der nationaal- socialistische beweging ,ic over het al gemeen nog intact.” Duizenden hadden zich in het Sport paleis en in de omliggende straten ver zameld. Toen de Führer in gezelschap van minister Göbbels verscheen, weer klonk langdurig applaus. Duitschland krijgt thans, aldus begon Hitler, wonderlijke oorlogsdoeleinden voorgezet, in het bijzonder van Engel sche zijde. Engeland heeft ervaring in het opstellen van oorlogsdoeleinden, want het heeft de meeste oorlogen ter wereld gevoerd. Volgens de Engelsche oorlogsdoeleinden moet een nieuw Europa ontstaan, een Europa, dat ver vuld zal zijn van gerechtigheid, waar door bewapening overbodig zal worden en door deze ontwapening zal dan een economische bloei beginnen, tengevolge waarvan ook de beschaving tot nieuwen bloei zal komen. Eenzelfde gouden tijdperk is evenwel reeds in 1918 beloofd. van de meer den EERSTE BLAD. Drie vrachtschepen zijn aan de Noordkust van Schotland vergaan met een groot verlies aan menschenlevens. Een er van, een Deensch schip, zonk na een ontploffing; de oorzaak der beide andere scheepsrampen is nog niet be kend. Verschenen is het jaarverslag der Rotterdamsche Bankvcreeniging. Voor gesteld wordt 5 pCt. dividend uit te keeren. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode” „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.—. Franco per post met Mode blad 4.—, zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.—. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.— p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Over Italië en Rusland. In 1939 lieten de Westelijke mogend heden het masker vallen en zij ver klaarden Duitschland den oorlog. Zij wilden den oorlog welnu zij heb ben hem. De eerste phase van dezen oorlog droeg een politiek karakter. Jarenlang heeft Duitschland met Ita lië een gemeenschappelijke politiek ge voerd en deze is niet gewijzigd. Enge land is er evenwel niet in geslaagd, een verbond met Stalin te sluiten. Eeuwenlang hebben Duitschland en Rusland vreedzaam tezamen geleefd. Spr. vroeg zichaf, waarom dit in de toekomst niet mogelijk zou zijn. Het Is mogelijk omdat beide volken het wen- schen. luchtbeschermingsin- worden, in Oo«t, De „Völkischer Beobachter” schrijft: ‘,,Het Duitsche volk is vastbe sloten zoodanig schoon schip te maken, dat deze strijd om zijn recht in geen omstandigheid binnen enkele jaren op nieuw kan ontbranden. Elk woord in de rede van Hitler was gedragen en doordrongen van het rotsvaste bewust zijn in de Duitsche overwinning.” Het ,,Hamb. Fremdenblatt” schrijft: „Deze strijd kent geen compromis, omdat niet Duitschland het Westen heeft aangevallen en omdat het Duit sche oorlogsdoel, zonder het Westen te benadeelen, rechtvaardig is. Een ac coord tusschen Duitschland en de Wes telijke mogendheden zal in de toekomst slechts mogelijk zijn, wanneer op alle punten volkomen genoegdoening ver schaft is aan het recht van het Duit sche volk. De Duitsche eischen moeten vervuld worden, opdat niet over vijf jaar een nieuwe oorlog uitbreekt.” Tengevolge van de Duitsche lucht aanvallen op Britsche schepen, zijn 48 personen gedood. Eerste blad, pag. 2. De Britsche propaganda. Spr. herinnerde hierop aan de Brit sche berichten, over het tot zinken brengen van Duitsche duikbooten en sprak de meening uit, dat de Engel- schen spoedig tot een theorie van de wederopstanding van vernietigde duik booten zullen moeten komen. Wanneer ik deze buitenlandsche pro paganda zie, vervolgde spr., dan wordt mijn vertrouwen in onze overwinning opmetelijk groot. Want deze propa ganda heb ik reeds eerder meegemaakt. Bijna 15 jaar lang is zij tegen ons gevoerd Maar met deze lieden heb ik het klaar gespeeld als een onbekende man, die een handjevol menschen tot zich wist te trekken. Thans is Duitschland de grootste wereldmogendheid. Deze gemeenschap zal niet de fout van het jaar 1918 ma ken. Mijnheer Daladier gij zult genezen worden van den waan, dat zich nog afzonderlijke Duitsche stammen tegen over u stellen. Het Duitsche volk staat tegenover u en wel het nationaal-socia listische Duitsche volk. Tachtig mil lioen menschen treden thans in het strijdperk. e bladen bepalen de^edevoering van Hitler af te drukken zonder belang. De premier Smuts heeft gisteren in den Senaat verklaard, er van overtuigd te zijn dat Hitler, na bezit te hebben Kenomen van Polen, getracht zou heb ben, zich meester te maken van Zuid afrikaansche gebieden en dat bijgevolg in dezen oorlog ook de belangen van de Zuidafrikaansche Unie op het spel •tonden. De minister-president betoogde, dat de Zuidafrikaansche Unie zonder de hulp van de Britsche vloot niet in staat was de gebieden van Zuid-West- Afrika tegen zulk een machtigen vijand als Duitschland te verdedigen. De tweede phase van den oorlog was, Duitschland ook militair in den rug te dekken. Polen, dat door Enge land werd gesteund, is in 18 dagen van de landkaart weggevaagd. Chur chill heeft te kennen gegeven, dat hij hoopt, dat nu de oorlog met bommen zal beginnen en hij roept reeds, dat deze strijd geen halt zal maken voor vrouwen en kinderen. Wanneer heeft Engeland ooit halt gemaakt voor vrouwen en kinderen? De geheele blokkade is tegen vrou wen en kinderen gericht, ook in den strijd tegen de Boeren is tegen vrou wen en kinderen gestreden. Wat Enge land en Frankrijk in de afgeloopen vijf maanden hebben gedaan, is be kend, doch blijkbaar weten zij niet, wat in Duitschland is gedaan. Spr. gaf het Duitsche volk de verzekering, dat wat in deze vijf maanden tot stand is gebracht, alles in de schaduw stelt, wat in de zeven jaar daarvoor is ge schied. Geen nieuwe punten Te Londen is men van meening, dat het grootste deel van Hitler’s rede ge wijd was aan argumenten, die tot den draad versleten zijn. De gebruikelijke onjuistheden over Duitschlands vredes wil werden nog eens herhaald. De voor naamste les, die uit de rede kan worden getrokken is, dat Hitler eindelijk de dwaasheid heeft leeren inzien van zijn vroegere pogingen om Frankrijk van Engeland te scheiden, teneinde afzon derlijk, wanneer hem dat goed zou uit komen, beide landen te vernietigen. De rede van Hitler is te Parijs met onverschilligheid ontvangen. Men heeft er geen enkele nieuwe argumenten en geen nieuwe, aanwijzingen in gevonden. De „Petit Parisien” schrijft, dat Hit ler een buitengewoon heftige rede heeft gehouden, welke getuigde van een groote geprikkeldheid, ongetwijfeld veroorzaakt door het succes der ge allieerde blokkade en het besef van het gevaar, dat Duitschland steeds meer loopt door de machtige militaire voor bereidingen van Engeland en Frankrijk. De „Journal” schrijft: Al te veel werd gesproken over Chamberlain en zijn bijbel. Het was de rede van een man, die weet, dat hij het spel reeds verloren heeft en die voelt, dat het Duitsche volk begint zich van hem af te wenden. De „Times” schrijft: „Men zou zich zeer vergissen, als men geloofde, dat Hitler’s aanhangers thans een lauwheid jegens hem laten blijken. Te oordeelen naar de reactie van zijn toehoorders is hij nog steeds de leider en de on- De aanstaande bijeenkomst Balkanconferentie trekt ditmaal dan geuoonlijk de aandacht, nu laatsten tijd geruchten loopen over Duitsche en Russische plannen ten aan zien van den Balkan. Zooals op geregel de tijden gebruikelijk is, zullen over morgen de ministers van buitenlandsche zaken van Roemenië. Zuid-Slavië. Grie kenland en Turkije, te Belgrado bijeen komen. Zij vormen den z.g. Raad van de Balkan Entente. Het zijn de minis ters Gafencu, Markowitsj, Mataxas en Saradjoglu. Geruchten dat Boelgarije, Hongarije, en Italië „waarnemers” naar de confe rentie zouden zenden, zijn niet beves tigd. Wel onderstelt men dat de gezan ten van Boelgarije en Italië te Belgra do min of meer in vertrouwen geno men zullen worden, gedurende het ver loop van de conferentie. Het voornaamste punt van bespre king te Belgrado zal zijn hoe men een den oorlog tot het Bal- Indien niet vlaggen langs de straten getuigden, dat de dag van van daag een bijzondere dag is, zou een vreemdeling aan geen uiterlijke kenteekenen waarnemen, dat het heden een feestdag is voor ons Vorstenhuis en voor ons volk. Want op nadrukkelijk hoog verzoek zijn alle feestelijkheden achterwege gelaten met het oog op de zorgvolle tijdsomstandigheden. Doch zoo deze vreemdeling kon lezen in de harten van de Nederlanders, zou hij weten dat daar dankbaarheid en blijdschap wonen op dezen dag. Prinses Beatrix wordt heden twee jaar. En al is er dan geen feestgedruisch, vreugde is er wèl. Groote vreugde om dezen tweeden verjaardag van het oudste der twee Prinsesjes. Aller gelukwenschen gaan thans, van hart tot hart, naar de kleine jarige, naar haar Prinselijke ouders en zusje en zeker niet in de laatste plaats naar de Koninklijke groot moeder, onze beminde Koningin. Heel Nederland heeft verheugd, op de film, de kleine Beatrix, haar eerste wankele stapjes zien zetten; heel Nederland heeft ontroerd, door de radio, haar stemmetje gehoord. Heel Nederland bidt dat de toekomst aan ons oudste Prinsesje het geluk moge brengen, waarvan haar schoone naam gewaagt. Moge het zóó zijn, dat wij haar derden verjaardag kunnen vieren met volle- feestvreugde in een gelukkiger wereld dan die van vandaag. Roemenië zal met Maart twee millioen man onder de wapenen hebben uitbreiding van kangebied kan voorkomen. Onderlinge samenwerking en het uit stellen van gebiedseischen van Boelga rije en Hongarije zijn factoren van be- leekenis voor een versteviging van de positie van de Balkan-Entente, die zelfs zoover zou willen gaan om een militair pact te sluiten, teneinde gezamenlijk een aanval van een groote mogendheid te kunnen af weren. Buiten den Europeeschen oorlog blij ven is het parool van de conferentie en naast de politieke afzijdigheid staat al lereerst de economische neutraliteit. Men hoopt een coördinatie te kunnen bereiken van de handelsbelangen van Zuid-Slavië. Roemenië. Griekenland en Turkije op de buitenlandsche mark ten Voorts zou een regeling worden ge zocht voor het uitschakelen van de con currentie inzake enkele belangrijke producten, waarvan enkele Balkanlan- den leveranciers zijn, als graan, vee en hout. Zonder twijfel zullen op de confe rentie ook de gebiedsaanspraken van Boelgarije en Hongarije ter tafel wor den gebracht, evenals de vraag of Duitschland en Rusland al tot overeen stemming zijn gekomen over de „ver- deeling” van den Balkan en invloedssfe ren. In het kort gezegd zullëh de 4 Bal- kanstaten pogen hun historische taak te vervullen, waarvan het lot van hun volken afhangt en samenwerken in den geest der bestaande onderlinge verdra gen. Zij zijn bereid samen te werken met alle staten, zoowel neutrale (als Italië) als oorlogvoerende, teneinde den vrede te bewaren van de Adriatische tot de Zwarte Zee. De bladen te Bel grado wijzen er op, dat er meer dan an ders stilzwijgendheid wordt betracht, ten aanzien van de nieuwe conferentie. Dat men zich echter voorbereid houdt, op ernstige gebeurtenissen volgt uit de gemelde militaire activiteit van Roemenië, waar thans ook manschap pen voor den hulpdienst zijn opgeroe- Pcn. die in den Balkanoorlog van 1913 hebben gestreden. Aan het eind van Maart zal. binnen de afgeloopen twaalf maanden, bijna oen millioen man in totaal de militaire oefening hebben ondergaan. Op het oogenblik zijn er meer dan anderhalf millioen man onder de wapenen, welk aantal begin Maart tot twee millioen ’ban zal zijn gestegen. Onderhandelingen nutteloos. Men heeft dikwijls gezegd, aldus spr., dat alles wat bereikt is door onderhan delingen tot stand had kunnen komen. Op de Duitsche voorstellen tot-Onder handelen over de koloniën is evenwel slechts met „neen” geantwoord. Enge land en Frankrijk hadden op het oogen blik van de wederopstanding van Duitschland tot den strijd besloten. Engeland heeft 300 jaar lang ernaar gestreefd, een werkelijke consolidatie van Europa te \erhinderen, gelijk Frankrijk gedurende vele eeuwen een werkelijke consolidatie van Duitsch land heeft trachten te verhinderen. Wanneer nu een Herr Chamberlain opstaat als prediker 'en zijn vrome oor logsdoeleinden aan de wereld bekend maakt, dan kan ik slechts zeggen Uw eigen geschiedenis spreekt u tegen, meneer Chamberlain. Sedert 300 jaar hebben uw staatslieden steeds gespro ken bij het uitbreken van een oorlog als gij thans doet. Volgens uw zeggen hebt gij steeds voor God en den godsdienst gestreden, doch in 300 jaar hebt gij omstreeks 40 millioen vierkante k.m. van de aard oppervlakte veroverd. Engeland wilde ook niet alleen een strijder Gods zijn het heeft steeds anderen uitgenoodigd. deel te nemen aan dezen strijd, hetgeen thans ook weer het geval is. De heer Churchill zegt ronduit, wat de oude heer Chamberlain in stilte denkt en hoopt, n.l. de vernietiging van Duitschland. Ook de Fransche generaals zeggen dit openlijk en dit is spr. veel liever. Te Washington maakt men uit de rede van Hitler op, aldus United Press, dat Duitschland zichzelf naar het Zui den en Oosten veiligheid heeft ver schaft en op Rusland en Italië steunt om te voorkomen dat de geallieerden in den rug een aanval doen. Men acht de rede vooral bedoeld voor binnenlandsch gebruik, om het eigen volk gerust te stellen en moed te geven. Voorts heeft men den indruk, dat Hitler nog altijd poogt Engeland en Frankrijk van elkaar af te scheuren» Hoewel men er nota van nam, dat Hit ler ook tegen Daladier bittere woorden uitsprak, -merkte men vooral op, dat hij het voorstelde, dat Frankrijk door Engeland in den oorlog gelokt is. Hitler's bereidheid tot een „tweede phase” legt men te Washington uit als een aankondiging, dat de „zenuwen oorlog” in hevigheid toe zal nemen, en dat het opstapelen van reusachtige oor- logsvoorraden tot de len, 'te voort zal gaan. In Amerikaansche militaire kringen is den laatsten tijd de meening sterker geworden, dat het offensief in de toe komst eerder door de geallieerden dan door Duitschland ontketend zal wor den. De Amerikaansche zich er toe, u-- met kleine opschriften als een gebeurtenis Italiaansche opvatting. In Italiaansche politieke kringen hecht men groote beteekenis aan de woorden van Hitler betreffende de Duitsche militaire maatregelen der laatste maanden, en meent men dien tengevolge, dat de ontketening van den totalen oorlog tegen Engeland en Frankrijk niet lang meer op zich zal laten wachten. Uit de woorden van Hitler zou men moeten afleiden, dat de Duitsche militaire voorbereidingen ge- r.. HAAGSCHE COURANT OVERZICHT. I I I— I I I I I Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1