radionieuws IMPORT URODONAL Bettrijdt rheumatitk. NEDERLANDSCH-INDIE BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS UIT DE OMSTREKEN ZEKERE BEROEPEN maken, dat U veel aan regen en vocht is blootgesteld en vormen doordoor de Oorzaak van neuralgieën en rheu- matiek. Voor het kolmeeren van deze pijnen is hetvoldoende enkele Rexyrol- cachets te nemen, die de pijnen onmid- defïijk stillen, terwijl het Urodonalvoor het ontgiftigen van Uw organisme tot in de kleinste cellen doordringt. Urodonal lost het urinezuur op, ver wijdert het en maakt zoodoende een einde aan deze rheumatische pijn. Bij apothekers en drogisten. Steun aan Finland HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 31 JANUARI 194Ö. TWEEDE BLAD, PAGTNAJ, TE DICHT BIJ DE KACHEL GEZETEN AMERICAN CIGARETTES Het Nederlandsch-Indische paviljoen op de „Golden Gate”-tentoonstelling in San Francisco NEDERLANDER IN DUITSCHLAND VEROORDEELD SPOORWAGEN MET KAPOK IN BRAND HET AUTO-ONGELUK BIJ TERSCHUUR DE SAMENWERKING TUSSCHEN INDIE EN NEDERLAND RABT0-PR0GRAMM4 Vorming van drie luchtbeschermingsinspecties PENSIONAAT voor HEEREN •p“‘“sw»°rd spreken. ^rkTJted?) Br' V1' 9,20 Enr 11,20 DaQ' R2;rt°.“u,r,nnatm' Fr. 2.20 Danmarks 5 M u.. 3‘50r En« *'30 Keulen. 4.50 Eng. lau a RnOnkünster- 8«8 Keulen. 6— Bres- q n^eJ°münster*>- 7.30 Danmarks De,d.J ?ft2L^romünster*.) 9-50 Boeda pest 10.20 Br. VI. 11.25 Eng. ?«UIT^HHLANDZENDER 1571 m. 738 uur 8'20 Omroeporkest. RECLAMES. ROY u. vil verordening vast te 12.50 KRO-orkest Een van de slachtoffers overleden het dat zang Het it een product Chatelain De 54-jarige melkrijder en scheeps- jager Reint Bruins te Noordscheschut, die Vrijdag j.l. bij een aanrijding van zijn melkwagen en een autobus op den Coevorderstraatweg ernstig werd ge wond, is gistermorgen aan zijn won den overleden. A an de gevolgen van een aanrijding overleden ons van een Als heeren die hun Donderdag 1 Februari Hilversum I. 1875 en 414,4 m. 8.— Fr. I wij voorts vernemen, is het groote, indrukwekkende Indische dio rama, dat in het paviljoen door den kunstschilder L. Eland was uitgevoerd, in zijn geheel ten geschenke gegeven aan de universiteit van Berkely, in Californië, waar het diorama, dat in zoo belangrijke mate tot het succes van het Indische paviljoen heeft bijge dragen, bereids werd opgesteld. In het St. Elisabeths-ziekenhuis te Amersfoort is overleden de 67-jarige A. T. uit Alphen aan den Rijn, die op 15 Januari tengevolge van een auto- ongeluk bij Terschuur ernstig werd ge wond, aldus de „N. R. Crt.”. Een der andere inzittenden, zeki re D.. even eens uit Alphen aan den Rijn, wordt nog in bovengenoemd ziekenhuis ver pleegd. Aan de commissie _van waarin werden Lv..cc-- Smits wethouder als voorzitter de heeren A. J. Schrader, J. Koerts en Boerderij brand te Geilen Gistermiddag omstreeks drie uur brak, vermoedelijk door een lek in den schoorsteen, brand uit in de kapitale hofstede „de Branderij”, toebehoorend aan en bewoond door den landbouwer G. Ploegmakers en gelegen te Vinkel, onder de gemeente Geffen (N.-B.). De bewoners konden zich tijdig in veiligheid stellen. Het vee kon- even eens worden gered. De inboedel, bene vens de landbouw-inventaris, ging na genoeg geheel in vlammen op. Een dichtbij gelegen schuur kon, dank zij de gunstige windrichting, behouden blijven. Men was slechts laag verze kerd. Door 6 millioen menschen bezocht Naar wij vernemen, heeft het be zoek, waarin het fraaie Ned.-Indische paviljoen op de groote Pacific-tentoon- stelling zich heeft mogen verheugen, alle verwachtingen overtroffen. De aanwezigheid van Indië op deze be langrijke expositie is een groot succes geworden. De tentoonstelling trok elf millioen bezoekers, waarvan zes millioen men schen het Indische paviljoen hebben bezocht. Naar Wegens beleediging van Hitler en niet in bezit zyn van een pas Vier maanden geleden heeft een jongeman uit Blerick, toen hij wande lend over de Groote Heide te Venlo, op Duitsch gebied gekomen was, op een wegwijzer aldaar een voor Hitler be- leedigende uitdrukking geschreven. Toen hij door een Duitschen ambte naar werd aangehouden, bleek hij bo vendien geen pas te hebben. Eerst dezer dagen werd het geval door het Sondergericht te Dusseldorf behandeld, zoo meldt de „N. R. Crt.”. De jongeman werd wegens beleedigmg van het hoofd van den staat en over treding van de pasvoorschriften, ver oordeeld tot vier maanden gevange nisstraf, met aftrek van den tijd, door gebracht in de preventieve hechtenis, waardoor hij thans weer naar ons land kan terugkeeren. Voor de Finsche vrouwen Op initiatief van de Nederlandsche Vereeniging voor Vrouwenbelangen en gelijk Staatsburgerschap en in overleg 'met de Finsch-Nederlandsche vereeni ging, hebben een groot aantal Neder landsche vrouwenvereenigingen een inzameling georganiseerd ten behoeve van de Finsche vrouwen. Aan deze actie wordt o.m. deelge nomen door den Nederlandschen Bond van Boerinnen en andere plattelands vrouwen, de Vereeniging voor Vrou wen met academische opleiding, den Nederlandschen Christen-Vrouwenbond, den R.K. Vrouwenbond, de nationale unie der Nederlandsche Soroptimist- clubs, de Vrouwelijke Vrijwillige Hulp te Rotterdam en den Nationalen Vrou wenraad. Verspreid worden „Witte schriftjes voor de vrouwen van Finland”, waarin men als uitingen van sympathie, zijn naam kan schrijven en het bedrag ver melden, dat men aan de Finsche vrou wen wenscht te schenken. De schrift jes met het geld worden naar Finland gezonden. Ook kan men een brief of visite kaartje sturen naar het secretariaat der actie, Zeestraat 84, alhier en recht streeks gireeren aan postgiro 374253. Penningmeesteresse actie „Voor de vrouwen van Finland” te Amsterdam. Inzameling voor Finland op Urk. Op initiatief van de Urker visschers ïs Zaterdag j.l. op Urk een inzameling gehouden ten behoeve van Finland. In totaal werd 450 gulden bijeengebracht, een aanzienlijk bedrag, wanneer men in aanmerking neemt, dat op het oogenblik nagenoeg de geheele bevol king als gevolg van den vorsttoestand zonder werk is. Bijdrage van den schilder C. J. Maks. De schilder C. J. Maks, die expo seert op de tentoonstelling van den Hollandschen Kunstenaarskring in het Stedelijk Museum te Amsterdam, heeft de opbrengst van den verkoop van twee stillevens van zijn hand, overgemaakt aan de Finsche legatie alhier, voor steun aan Finland. Vrouw aan brandwonden overleden De 63-jarige echtgenoote van den kleermaker Domburg, wonende aan den Oud-Bodegraafschenweg bij Zwam- merdam, is gisteren te dicht bij de ka chel gaan zitten tot zij eensklaps be merkte, dat de kleeren op haar rug vlam hadden gevat. Zij liep gillend naar de keuken, waar haar dochter eenige emmers water over haar uitgoot, hetgeen, naar de ,,Nw. Rott. Crt.” meldt, echter geen resultaat had. Eerst toen haar echtge noot verscheen en haar in een jas wik kelde, werden de vlammen gedoofd. In middels had de vrouw zulke ernstige brandwonden opgeloopen, dat zij kort daarna is overleden. Vereeniging van Oud-leerlingen. In café v d. Zalm werd de jaarver, sradering gehouden van de afdeeling Was. senaar van den Bond van Vereemgingen van Oud-leerlingen der Tuinbouwcursus- sen Na opening door den voorzitter bracht de secretaris zijn jaarverslag uit, waaruit o.a. bleek, dat het ledental con stant bleef en het vereenigingsleven be. vredigend was. De penningmeester kon batig saldo van 18.14 annonceeren. bestuursleden werden herkozen de Bentschap. Knook en Kelderman, herbenoeming aannamen. Het orogramma voor 1940 werd overeenkom, stig het bestuursvoorstel vastgesteld. De verstrekking van extra hoeveelheden goedkoope margarine en vet aan ondersteunden De minister van Sociale Zaken heeft thans per circulaire den gemeentebestu ren bericht gezonden, aangaande het voornemen, in verband met de aanhou dende koude, aan de gezinnen der per sonen, welke voor goedkoope margarine en goedkoop bak- en braadvet in aan merking komen, gedurende drie achter eenvolgende weken een extra hoeveel heid dezer producten tegen den gelden den prijs te verstrekken. Blijkens deze circulaire zal de ver strekking aanvangen met de week van 5 Februari. Verstrekt worden: aan alleenwonen- den: een pakje bak- en braadvet van i k.g. per week; aan de overige gezinnen: een pakje margarine van k.g. en 1 pakje bak- en braadvet van J k.g. per week. In Oost, Noord en Zuid-Nederland. Naar wij vernemen is binnen enkele dagen de benoeming te verwachten van den heer W. A. Couzy, inspecteur le kl. bij de politie-brandweer te Leiden tot rijksinspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen in de provincies Gelderland, Utrecht en Overijsel, met standplaats Arnhem, ter wijl hij tevens zal optreden als brand- weerdeskundige in deze rayons. De heer Couzy zal 15 Februari zijn nieuwen werkkring aanvaarden. Naar verluidt ligt het in de bedoeling van den minister van Binnenlandsche Zaken om soortgelijke inspecties in te stellen in de Noordelijke en Zuidelijke provin cies. De heer Couzy, die 32 jaar oud is, ontving zijn opleiding bij de Amster- damsche beroepsbrandweer waar hij de functie van brandmeester bekleedde. Op 1 Mei 1935 trad hij als brandweer- inspecteur in Leidschen Gemeentedienst waar hij voortreffelijk werk heeft ver richt, zoowel bij de algeheele reorgani satie als bij den opzet van den luchtbe schermingsdienst. De uitstekende reputatie van de Leid- sche brandweer is voor een groot deel aan zijn werk te danken. OPENING VRIJDAG 2 FEBR. 1940 HEERENGRACHT 13. Af gehaakt en geblascht te N ijkerk Gistermiddag omstreeks half vijf ont dekte een geleider van een goederen trein, welke om 4.17 uur van Amers foort was vertrokken, dat rook en vlam men uit een der open wagons van den trein kwamen. Hij bracht den trein bij de voormalige halte Slichtenhorst tot stilstand en constateerde, dat in een wa gen, geladen met balen kapok, vermoe delijk door vonken uit de locomotief, brand was ontstaan. Het vuur vrat zich diep in de zeer brandbare kapok en met eigen blusch- middelen kon het treinpersoneel hierte gen dan ook niet veel beginnen. Voor zichtig trok men den trein op naar het station Nijkerk, waar de brandende wagen werd uitgerangeerd en op een vrij spoor van het emplacement gezet. Hier kwam de Nijkerksche brandweer te hulp. Zij was genoodzaakt de heele lading met een haak van den wagen te halen en uiteen te plukken, omdat kapok een van de moeilijkst bluschbare stoffen is, waarin het vuur zich aan elk pluisje vasthecht. Hoewel men den brand spoedig onder de knie had. was men laat op den avond nog aan het na- blusschingswerk bezig. Het houtwerk van den wagen had intusschen ook vlam gevat, zoodat de wagen, buiten de metalen onderdeelen, vrij ernstige schade bekwam, De vlammen bedreigden ook nog een tweeden wagen, doch dank zij het door tastend optreden van het spoorwegper soneel, dat met snelblusschers te hulp schoot, kon uitbreiding worden voorko men. Nadat de brandende wagon was uitgerangeerd, reed de goederentrein door tot Putten, om daar nadere orders af te wachten. Het incident veroorzaakte op het baanvak AmersfoortZwolle eenig op onthoud, de dieseltrein naar Groningen, die om 3.56 uit Amersfoort vertrekt, had 23 minuten vertraging. De daarop vol gende locaaltrein naar Zwolle, uit Amersfoort om 4.06 vertrekkend, moest 20 minuten wachten. De heer van Hoogstraten over zijn besprekingen in Holland BATAVIA, 31 Januari (Aneta). Het hoofd van de afdeeling Handel aan het departement van Economische Zaken, mr. van Hoogstraaten, heeft thans zijn rapport bij de regeering ingediend om trent de door hem in Nederland gevoer de besprekingen. Mr. van Hoogstraten stond een onderhoud toe aan een vertegenwoordi ger van Aneta, waarbij hij den nadruk legde op de hartelijke belangstelling, welke tijdens de uitvoering van zijn op dracht in de drie werkweken van alle zijden, zoowel ambtelijke als particu liere, door hem werd ondervonden. Deze belangstelling, aldus mr. van Hoogstraaten, dient hoog te worden aangeslagen in een tijd, waarin de beide deelen van het Rijk door de vele eigen zorgen en moeilijkheden zoo licht van elkander worden verwijderd. De heer van Hoogstraaten stelde zich in Nederland van den toestand op de hoogte, ook van de inter nationale verhoudingen. Hij voerde vruchtbare besprekingen, ten eerste tot aankoop van Indische produc ten en ten 2de inzake regelingen op het gebied van de scheepvaart. Deze besprekingen leidden respec tievelijk tot den reeds bekenden grooteren afzet van koffie, terwijl nog regelingen voor den aankoop van Indische mais en kedele te ver wachten zijn. Voorts zijn besprekingen gevoerd tot bevordering van den afzet van copra in de Middellandsche Zee landen en Scandinavië, terwijl met de leiders van het Koloniaal Insti tuut te Amsterdam eveneens vruchtbare conferenties werden be legd. Ten aanzien van de regelingen op het gebied van de scheepvaart worden bin nenkort resultaten van de Engelsche besprekingen verwacht, terwijl thans zoowel in Indië als in Nederland het Bureau voor zeeverkeer samenwerkt met de reeders. De heer van Hoogstraaten beschouw de uiteraard vooral de verzorging van den afscheep uit en naar Indië, en keer de terug met een gevoel van erkente lijkheid over den duidelijken wil, welke in Nederland aanwezig is om de belang stelling in daden om te zetten. Dijkval onder Hoofdplaat Aan den Hoogen Weg onder de ge meente Hoofdplaat, is gisteren dijkval geconstateerd. Over een lengte van 208 meter en een breedte van 1.90 meter, is de dijk weggezakt. Op de oeverlijn kon men een diepte van vier meter peilen. Het gat in den dijk zelf kon men niet peilen. Men neemt aan, dat het zeer diep is. Voor den achterliggenden polder be staat op het oogenblik geen gevaar. Hoewel een der vaargeulen van de Westerschelde langs Hoofdplaat loopt, wordt deze dijkval aan den invloed van den stroom, welke op den dijk staat, toegeschreven. Op deze plaats kwam reeds eerder dijkval voor. gen van het raad band hiermede stellen B. arbeidsover- voor de verordening eenkomsten vast te steil eg€rde mi- Onder de alh Ier ge »richti Wel- litairen is een vereemg ng Gpnoegen”. De ke den naam draagt ,un de banden vereeniging stelt„zic_hn miUtairen nauwei tusschen burgerij ®n fl de vereenigmg aan te halen. Heden geen a haar eersten avond. Een vreemde Opgevoerd zal wwdffi 3 bedrljven. eend in de bijt blijspel kende Con- Eerste Kamer. De Eerste Kamer zal Dinsdagavond 6 Februari bijeenkomen ter behande ling o.a. van de begroeting van het de partement van Koloniën voor 1940 en van de verleden week aangehouden schappij Celebes. Woensdagochtend 7 Februari te elf uur, zal de begroeting van Sociale Za ken voor 1940 aan de orde zijn. Omzet Rijksvischafslag. De omzet op den rijksvischafslag van het Staatsvisschershavenbedrijf bedroeg over de maand Januari 1940 342.195. (Over de maand Januari 1939 bedroeg de omzet f 703.971). Handelscursus. In verband met herorden mg tot heffing FsTeFno®1 dete verordening opnieuw vast te stellen. de thans geldende ïn vergelijking der ontwerp-ver- regeling is in het tarie bracht ten ordening eenige wtfzigi g einde hierop de Kon. g maximum te krijgen. Voorheen bedroeg ™‘tstelling der hebben bedrag dR bedragen 75. nieuwe verordening zal a noodjg het Als gevolg hiervan was voor leerlln. maximum te hebben b ^agen onder. gen, die minder da 1 dU maximum wijs volgen, te ve£lag kosten is gebracht van ƒ64 op ^37 per leerling bedroegen J 9 yn en 1938 resp. 5.W en 69 05, over de kosten nog niet bexena. id. moet worden, dat onze gemeente gemm^ deld ƒ75 Per,j?a; .perRleeenr wgsteUen den burg verschuldigd is. B. en J” te raad voor de nieuwe verordening vast stellen. de verleden overeenkomst met de Mijnbouwmaat- Hilversum II, 301,5 m. K.R.O. 8.uur v.m. ANP. 8.05 tot 9.15 Gram* muz. N.C.R.V. 10. Gram.muz. 10.15 Morgendienst. K.R.O. 11. Grarmmuz. 11.30 Godsdienstig half uur 12. — uur nam. Ber. (12.45 ANP.) LEIDSCHENDAM. Jaarvergadering R.K. Staatspartij. Onder voorzitterschap van den heer D. Scholten kwam gisteravond de R.K. Staats partij afdeeling Leidschendam, in jaarver gadering bijeen. In zijn openingswoord besprak de voor zitter de benarde tijdsomstandigheden en wees er op, hoe noodzakelijk het is vooral ook nu de belangrijke taak der R. K. Staatspartij niet te verwaarloozen. Met ge noegen, aldus de voorzitter, kunnen wij op 1939 terugzien, ook de verkiezingen had den een goed verloopvoor aller medewer king bracht hij dank. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental op 31 December 1939 in totaal 937 bedroeg. Het financieel verslag van den penning meester zag er niet zoo rooskleurig uit; er bleek een nadeelig saldo te zijn van 123.32, hoofdzakelijk ontstaan door de groote onkosten bij de verkiezing. Bij monde van den heer de Gier ver klaarde de kascommissie alles in goede orde bevonden te hebben; aangedrongen werd op de uiterste zuinigheid. Na enkele bespreking werd met alge- meene stemmen besloten de contributie te verhoogen met 10 cent per lid en per jaar, zoodat de contributie werd vastge steld op 35 cent per lid en voor werk- loozen op 55 cent voor man en vrouw. De begroeting voor 1940 werd in inkom sten en uitgaven vastgesteld op een be drag van ƒ340. In de kascommissie voor 1940 werden benoemd de heeren Th. Raaphorst, C. Remmerswaal en H. Rolvink. Bij de bestuursverkiezing werden bij acclamatie herkozen de heeren C. Dudink, J. Th. Scheenaard, G. J. van Veen Czn., G. P- v. d. Salm, M. A. W. de Groot, L. Tb. Adriaens en M. Schalkwijk en geko zen de heer Th. Raaphorst Tot afgevaardigden en plaatsvervan gers werden herbenoemd de heeren Th. Raaphorst en W. van Veen en de be stuursleden de heeren M. Schalkwijk en N. Willemse. Door den heer Raaphorst werd een ver slag uitgebracht van R. K. Kamer-Centrale Leiden, terwijl de voorzitter wegens ver hindering van den heer Schalkwijk een kort verslag gaf van de vergadering van den Statenkring Gouda. Arbeidsovereenkomsten. In verband met het bepaalde in de Wet van 31 Dec. 1937 moet voor deze gemeente een nieuwe verordening worden vastge steld regelende de gevaleln, waarin en de voorwaarden waaronder indienstneming op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht kan plaats hebben. Voor deze veror dening kan vrijwel ongewijzigd worden overgenomen e regeling der voormalige gemeenten Stompwijk en Veur. In de be palingen over het gelijktijdig genot van burgerlijke en militaire belooning is over eenkomstig den wensch van den minister een wijziging aangebracht, die van gelijke strekking is als de desbetreffende bepalin- Brand bij Har togs fabrieken te Oss Gisteravond omstreeks kwart voor elf werd brand ontdekt in de techni sche afdeeling van de N.V. Hartogs fa brieken te Oss. Onmiddellijk kwam de bedrijfsbrand weer in actie, bijgestaan door die van de N.V. Zwanenberg. Op het geloei van de sirene kwam ook de gemeentelijke brandweer dra op het terrein van den brand. De brand, die zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien veroorzaakte een grooten vonkenregen. Met vereende krachten slaagde men erin, het vuur in te sluiten, waardoor de brand tot de technische afdeeling be perkt bleef. De nabijgelegen machinekamers en het ketelhuis konden daardoor behou den worden. Na anderhalf uur was men den brand nagenoeg meester. Tot laat in den nacht was men bezig met de nablussching. Programma Gem. Radiodistributle. Donderdag 1 Februari. Profï' ir ^ne uitz> van Hilversum L ogr‘ H: Alle uitz. van Hilversum II. Programma III. Programma IV. Keulen. 8.20 Parijs. 8.35 Br. 9,30 Keulen. 9.50 Duitschland- zender. 10.10 Pauze»), 11.20 en 12.- Keu- 1?*’? UUI nam> Br' VI. 2.20 Duitschland- rfpr Keulen 4.30 Duitschlandzen- Rr P20,Br V1 6-33 Gem. Rad. Distr. 7-35 “'MDr Ft L Eventueel ander station. Door mevrouw R. alhier werd een klacht wegens mishandeling Ingediend tegen v. R. alhier. De visscherij te IJmuiden Maandag en Dinsdag zijn van IJmui den zes stoomtrawlers ter visscherij vertrokken Daarbij was er een, die twee dagen binnen Was, de andere wa ren langer binnen. Ook was daarbij de „Catharina Luther” IJm. 69, die voor ’t eerst na den oorlog naar zee ging. N.C.R.V. 2.Handwerkuur. 3.Cello en piano. 4.Bijbellezing. 5.Gram.muz. 5.15 Han denarbeid voor de jeugd. 5.45 Ensemble van der Horst 6.45 C.N.V.-kwartier. 7.— Ber. 7.15 Boekbespreking 7.45 Gram.muz. 8.ANP. 8.15 Orgelconcert. 9.Lezing „Vogelleven en natuurbescherming in Zuid-West-Friesland”. 9.30 „Gooilanders”. 10.ANP, actueel halfuur. 10.30 „Gooilan ders” 11.15 Gram.muz. Ca. 11.50 Schrift lezing. ENGELAND, 391 en 449 m. (Na 6.20 n.m. ook 342 m.) 12.20 uur nam. BBC-orkest 1.20 Ber. 1.30 Harry Fryer’s orkest. 2.— tot 2.20 Orgelspel 3.40 Orkest van de „Scots Guards’’ 4.20 tot 4 35 Ber. 4.50 tot 5.20 Variété. 5.50 Populai. concert. 6.20 tot 6.35 Be?. 6.50 Kampconcert. 7.20 So listen. 7.50 tot 8.30 Tooneel. 8.50 Variété. 9.20 tot 9.35 Ber 9.50 BBC-orkest. 10.35 Avonddienst. 10.55 Cabaret. 11.20 Chalu- meau-ensemble. 11.50 Geraldo’s orkest en de „Top Hatters”. 12.20 tot 12.35 Bar. PARIJS 1648 m. 12.35 uur nam. Piano- voordracht. 1.05 Fagot en piano. 1.35 Zang. 2.05 en 2.30 Viool en piano. 3.20 Concert. 5.20 Tooneel 6.20 Operette. 9.50 Pianovoordracht. 10.20 Tzipine trio. 11.05 Tooneel. 11.35 Chansons. KEULEN 456 m. 12.20 uur nam. Vroolijk Progr. 1.16 Muz, tusschenspel. 1.35 Popu- air concert. 2.45 Eysoldt’s orkest. 4.30 Zang, viool, harp en piano. 4.53 Folkloris- J)rogr- 5,20 Gram.muz. 6.Tooneel 6.30 Omroeporkest. 7.35 Zie Duitschland- zender. BRUSSEL Vlaamsoh. 322 m. 12.20 uur nam. Gram.muz. 12.50 en 1.30 Omroep orkest. 1.50 tot 2 20, 5.20, 6.50, 7.20 en 7.35 txram.muz. 8.20 Voor soldaten. 8.50 Om roeporkest. 9.20 Tooneel. 10.30 tot 1120 Oram.muz. BRUSSEL Fransch. 484 m. 12.20 uur nam. Gram muz. 12.50 en 1.30 Radio-orkest I oS 2 20 Gram.muz. 6.35 Radio-orkest. 't35 Gram.muz. 8.20 Voor soldaten. 8.50 'iT™ Czardasfürstin”, operette. 10.30 tot 11.20 Dansorkest. 9 50 ?®r' 10-08 Gram.muz 10.20 1 n Hierna: Populair con cert. 11.20 Ber. Hieriu tot 12.20 Concert RADIO-VEREENIGING „DEN HAAG". Zaterdag j.l. hield de radio-vereeniging Den Haag”, secretariaat Laan Copes van Cattenburg 88, weer een van haar bijeen komsten in Pulchri Studio. Behandeld werden drie onderwerpen, te weten: „Bandspreiding „Fijnregeling” en Spanningsverdubbeling v erschillende leden hadden n.l. vragen gesteld om en kele onderwerpen uit de radiotechniek eenvoudig te behandelen. Door een van de leden werd het eerste onderwerp aangesneden en in aansluiting hierop volgden anderen met eventueele aanvullingen. Alle drie de onderwerpen zijn op deze manier behandeld, zeer tot tevredenheid der aanwezigen. Door deze manier van behandelen der verschillende vragen bleek, dat er onder de eigen leden veel meer sprekers schuilen dan oorspron kelijk werd gedacht Tuinbouwteeltvergunningen De minister van Economische Za ken deelt ten vervolge op de beant woording van vragen van het Tweede- Kamerlid Wijnkoop betreffende het verleenen van tuinbouwteeltvergun ningen en vergunningen voor het telen van zaaizaad aan telers van bloembol len, die op hun bloembollenvergunning moeten bekrimpen, thans mede, een regeling wordt voorbereid, waar bij aan telers van bloembollen, die hun met dit product te betelen oppervlakte met 50 pCt. hebben moeten verminde ren, teeltvergunningen voor bepaalde tuinbouw- of landbouwgewassen zal worden verleend. Bij de toewijzing der vergunning zal rekening worden ge houden met den aard van het bedrijf en de met het oog op de voedselvoor ziening meest gewenschte teelten. Bouwverordening. v«a voorbereiding, benoemd de heeren H. a. ,1 K.’Vink als leden ~têrwïjï ambtshalve als secretaris fungeerde de gemeente-secretans de heer H. J. v. Delft, w?rd opgedragen, zulks in verband met de samenvoeging der ge meenten, voor de nieuwe gemeente Leid schendam een nieuwe ontwerpen. Door omstandigheden is voor de commissie ondoenlijk geweest zich eerder van haar taak te kwijten, doch mo menteel heeft zij aan haar opdracht voldaan en derhalve leggen B. en W. den raad over het concept eener bouwverordening, zoo- als die voor de gemeente Leidschendam be hoort te worden vastgesteld. B. en W. dee len mede, dat zij met deze verordening ge heel accoord gaan, zoodat zij adviseeren de bouwverordening overeenkomstig het con cept vast te stellen. LOOSDUINEN. De M.V. „Met vaste schreden” komt morgenavond in vergadering bijeen. Door mej. J. L. van Wyck zal worden in geleid het onderwerp: ..Achab”. Na de pauze bespreking „Kerkgeschiedenis”. De afdeeling B. van de J.M.V. „Lydia” vergader morgenavond. Inleid- ster is. I. Filius, onderwerp: „Het Apostel- convent”. Verder vermeldt de agenda lezen, proza en reciteeren. In het gebouwtje van de Bouwvakarbeiders in de Wilhelminastraat hield de Geref. Mannenvereeniging „Cal- vyn” onder leiding van den heer P. A. de Bruyne een cursusvergadering alwaar de heer A Brouwer gesproken heeft over het onderwerp: ,,Jona”. VOORBURG. Bouwplan „Goede Woning”. De Voorburgsche Woningbouwvereeni- ging ,De Goede Woning uitsluitend werkzaam in het belang van de verbete ring der volkshuisvesting, heeft de mede werking van B. en W. verzocht voor het tot stand komen van een complex volks woningen ingevolge art. 52 der Woning wet Het bouwplan omvat 10 beneden- en bovenwoningen en is geprojecteerd op het bouwterrein aan de Huijgensstraat, naast het Hoofdschakelstation van het Electrisch Bedrijf. B. en W. stellen voor dezen grond ter grootte van pl.m. 605 vierk M. tegen den prijs van f 12 per vierk. M. voor dit doel ter beschikking te stellen. De bouwkos ten zijn geraamd op 27.000. Ter verkrijging van een sluitende reke ning zullen de navolgende huren worden gesteld: voor 2 benedenwoningen ƒ5.30 p. week, 2 benedenwoningen ƒ3.30 per week en 6 bovenwoningen ƒ4.60 per week. B. en W. geven er de voorkeur aan voor de totstandkoming van dit plan ge meentelijk voorschot te verstrekken en stellen den Raad voor overeenkomstig te besluiten. Door bet hoofdbestuur van den Algemeene Nederl. Politiebond is een adres aan den Raad gericht inzake her ziening der bezoldiging van politie-amb- tenaren. B. en W. stellen voor dit adres in handen te stellen van de desbetreffende commissie ad hoe. Voor de Maatschappij tot Nut van t Algemeen, departement Voor burg en omstreken, wordt morgenavond een lezing gehouden door dr. P. H. v. d. Hoog, met als onderwerp „De Pelgrims tocht paar Mekka”. Op de banen van de IJs- club Voorburg werden gistermiddag wed strijden gehouden tusschen leerlingen van de St Joseph U.L.O.-school en van de openbare U.L.O.-school. Van elke school namen 16 leerlingen aan den wedstrijd deel De uitslag was: le prijs J. van Griet- huijsen, 2e prijs J. Groenheide, 3e prijs H. van Griethuijsen, 4e prijs W Kuisin- ga. Een troostprijs verwierven K. Quick en P. Uitenhout Na afloop hiervan had een ringrijderii plaats, waarvoor 25 deelnemers (sters) zich hadden aangemeld. Prijswinnaars waren de heeren; le prijs W. Eekhof. 2e prijs A. M. van Beek, 3e prijs J Kokshoorn 4e prijs J. van Beek. Dames: le priis mej. J. Ouweneel, 2e prijs mej. B. Schrek- ker 3e prijs mej. S. van Beek. 4e prijs mej. C. H. van der Tas, 5e prijs mei A van Egmond. ej' A WASSENAAR. De les van Finland. Voor de afdeeling Wassenaar van de Ohr Historische Unie sprak gisteravond in het Gebouw voor Chr Belanoen C F. baronesse Mackay-Katz ^ver hei onderwerp: de les van Finland. Na een inleiding waarin spr. wees Op de over" eenkomst in de geschiedenis van ons land en ons volk met Finland, kwamzij tot haar eigen ijk onderwerp, no^nde ah eerste de les der dankbaarheid, omdat en den °°rlü8 zijn gebïwen De tweede es is die der waakzaamheid omdat men thans ongewaarschuwd in een oorlog kan geraken. Ten derde is er dL les van de eenheid, het staan achteï en vertrouwen geven aan de regeering om sterk te staan, als de nood aan den man komt. Er u ten vierde opofferingsgezind heid noodig, ook ten aanzien van het brengen van fmancieele offers niet op den Staat worden gesteund het beslist noodzakelijk is en oo/gelste hjk moeten we zelfstandig zijn Voorts behooren we wat de bewaneni„„ »°orts op alle gebeurlijkheden voorbereid t8^1’ De> le? van Jand wordt ge eerd door het geloofsvertrouwen het Finsche volk. vuwen De av.ond werd opgeluisterd door van me]. Ma.,a Reilingh. A.V.R.O. 8.— uur v.m. ANP. 8.10 Gram.muz. 10.— Morgenwijding. 10.35 Pianovoordracht 11. — Weekoverzicht. 11.15 Zang en or- k’Gst. 12. uur nam. Ensemble Malescu. 12.45 ANP. 1.— Aeolian-orkest. 2.— Voor de vrouw. 2.30 Zang. 3— Brei- en borduur- cursus. 3.45 Gram.muz. 4.Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gra.mmuz. 5.— Weekkaleidoscoop. 5.30 Amusementsorkest 6.30 Sportpraatje. 7. Voor kinderen. 7.05 Voor militairen. 7.30 Engelsche les. 8.— ANP. 8.15 AVRO-Dansorkest. Vaudeville- orkest, Musette-ensemble, Salonorkest ge mengd koor en sprekers. 9.15 „Fidelio”, opera. 10.40 Gram.muz. 11.ANP. 11.10 AVRO-Dansorkest.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6