Hoe Engeland den oorlog voert poging de Bothnische Golf te bereiken De Russen doen wederom een 1940. No. 17482. Donderdag 1 Februari. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND. X j Een van van Een Chamberlain’s rede te Londen de eerste bedoelingen is herstel den internationalen handel Uitbreiding van de Deensche vloot laatste kans” Het Finsche legerbericht legerbericht van giste- Dit nummer bestaat uit VIJF bladen EERSTE BLAD. BUITENLAND van Verklaring van minister Arita BINNENLAND Minister-president Chamberlain Japan wil de rechten derden in China niet uitschakelen” Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 'n g?SMd de Uteit HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: mogen ontslag genomen. OVERZICHT. te hechten. Gij zult wel willen weten, dat de eerste aanval op een convooi, wel ke sedert lang gisteren door een Duitsche duikboot is ondernomen, geleid heeft tot de vernietiging van die duikboot door de gezamenlijke inspanning van vloot- en lucht strijdkrachten. die dienden tot es corte van het convooi. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode’’,’ „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.—. Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad ƒ3.75 Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.— p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. plan hebben - -1 een i i op mo- ge- niet ook doch voor ieder land dat gedrukt wordt door de vrees, dat het zich den een of anderen dag in de positie zou kunnen bevinden, welke achtereenvolgens is in genomen door Tsjecho-Slowakije, Po len en thans door Finland. Russische aanval afgeslagen Een zware infanterie-aanval van de Russen tegen de Finsche positie ten Zuiden van Hoyenjaervi in de richting Minister-president Chamberlain hield een rede over Engeland’s krachtsinspan ning. Eerste blad, pap. 1. Een Deensche koopvaarder liep in de Noordzee op een mijn. Vijfde blad, pag. 1. van Tangefoss, liep te pletter tegen de Finsche linies. De Finnen deden ver volgens een uitval en dwongen de Rus sen zich terug te trekken. -MH - Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendeel, Orenjeleen 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhendel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filielen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemleen 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siestr. 108e, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, ven Hoytemastr. 66, Tel. 721187 groote schaal, Onder deze om- regeering al- Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. den overal afgeslagen, strijdwagens werden andere sectoren gen door verkenners. Ter zee niets In de lucht luchtmacht was De Belgische chef van den staf heeft Eerste blad, pag. 3. niet in ons. De vermoedelijke data van opkomst in werkelijken dienst zijn bekend ge maakt van de buitengewone dienstplich tigen der lichtingen 1938 en 1939. Derde blad, pag. 2. De sovjet-troepen doen wederom een poging de Bothnische Golf te bereiken om zoodoende Finland in tweeën te snij den. Eerste blad, pag. 1. Denemarken gaat zijn vloot uitbrei den. Eerste blad, pag. 1. Britsche marine-strijdkrachten brach ten een Duitsche duikboot tot zinken. Eenige overlevenden werden aan land gebracht. Eerste blad, pag. 2. Het schijnt, dat de rollen in de laat ste dagen min of meer zijn omgekeerd, en dat nu de Russen meer te lijden hebben van het Finsche vuur dan om gekeerd. De Russische verliezen wor den geschat op 2500. De beteekenis van den aanval bij Kuhmo was blijkbaar een laatste po ging te doen, het oude plan te verwe zenlijken en Finland in twee stukken te snijden. Kuhmo was daarbij de eenig overgebleven hoop, daar zoowel de expeditie bij Suomussalmi als die bij het Ladoga-meer, blijkbaar zonder resultaat blijven. Onze Kopenhaagsche correspondent merkt nog op, dat berichten uit geheel Scandinavië den indruk bevestigen, dat de aanval bij Kuhmo een soort „laat ste kans” is op een doorbraak naar de Bothnische Golf. Aldaar verneemt meen dat bij Raestsi, nabij Kuhmo, op het oogenblik het hevigst gevochten wordt. Bij de gevechten van gisteren zouden daar vijf Russische tanks buit gemaakt zijn. Het terrein bij Kuhmo moge voor de Russische strijdwijze beter geschikt zijn daar staat tegenover, dat de af stand naar de Bothnische Golf daar aanmerkelijk grooter is, en de over tuiging heerscht dan ook, dat men tot dezen aanval nooit zou zijn overge gaan, had men elders niet zoo groote nederlagen geleden. Rechten van de neutralen. Chamberlain verklaarde, dat de be doelingen der geallieerden bij herha ling zijn uiteengezet. „Doch een ding wordt met den dag duidelijker, niet uit hetgeen wij zeggen, doch door het op treden van de Duitschers zelf, n.l. dat wij niet alleen voor onszelf strijden, Ingeval het departement van propa ganda in Duitschland zou probeeren deze verklaring te ontkennen, zou ik u ervan op de hoogte willen stellen, dat geheel verschillend van de Duitsche practijk, wij de levens der meeste le den van de bemanning hebben gered (toejuichingen). Chamberlain gaf vervolgens treffen de cijfers over den omvang der Brit sche inspanningen bij de oorlogsvoe- een, die zijn gevaar Er is verdenkt, de uitschakeling der en belangen van de en andere mogend- -1 ruimte medewerking in van een nieuwe orde in -i onvermijdelijk, dat andere economische van derden soms door militaire operaties op het gedrang komen. -- onze en daarom strijdkrachten ondervonden. Thans bevinden zich in Frankrijk, Indië en in andere stations over zee aan onze vitale verkeerswegen meer dan DA millioen man onder de w’apenen. Deze troepen in de garnizoenen overzee stellen ons in het binnenland in staat zonder vrees voor onderbreking voort te gaan met de uitbreiding en de uitrusting van onze strijdmacht. Chamberlain sprak over de onvermij delijke grieven en klachten, welke voortvloeiden uit beperkingen in oor logstijd bij afwezigheid van opwinding over oorlogsvoorbereidingen op groote schaal. Het zou ongelukkig zijn indien het publiek in een stemming van som berheid of depressie zou verkeeren, om dat de feiten niet alleen aantoonen, dat groote inspanningen worden ge daan, doch ook dat wonderlijke resul taten zijn bereikt. In zijn gisteren te Londen aan een noenmaal gehouden redevoering heeft ministerpresident Chamberlain, zin spelend op de geheimzinnigheid, waar mede Hitler’s rede van Dinsdagavond was omringd, gezegd er blij om te zijn, dat men het niet noodig had geacht voor het publiek tijd of plaats voor dit noenmaal te verbergen. best, zijn t en Europee- voor de be- *k_V.?L.Zi^n handelsrechten. De betuigen, dat -j neutra- De internationale handel. Spreker noemde als voorbeeld den in vloed van den oorlog op den Britschen handel naar de Vereenigde Staten. „Laat evenwel niemand veronderstel len, dat wij de maatregelen, welke wij hebben genomen, voor eenig ander doel zouden willen gebruiken dan voor de voortzetting van den oorlog, en dat wij onverschillig zouden zijn ten op zichte van de verliezen welke de neu tralen daarbij zouden kunnen lijden. Na nog gewezen te hebben op de overeenkomst met de Vereenigde Sta ten, welke een ja ar geleden is onder- teekend, zeide Chamberlain, dat „deze gebaseerd was op het beginsel van meest begunstigde natie”. Wij erkennen dat de internationale handel voor een volledige ontwikkeling veelzijdige ka nalen moet volgen en dat wij een einde moeten maken aan de vicieuze poli tiek van economisch nationalisme en ■autarkie, welke zooveel heeft gedaan om de laatste groote vredesregeling omver te werpen. Het verkeer ondervindt nog steeds veel last van den strengen winter. Vele autobus- en tramdiensten in den lande moesten worden gestaakt. Derde blad, pag. 2. Een van onze eerste bedoelingen zal zijn een herstel van den internationa len handel, welke ons voorkomt de beste gelegenheid te zijn om op zijn beurt een herstel van het standaard leger en de consumptiekracht der natie te bewerkstelligen. Dit is de politiek welke wij in gedachte hebben wanneer de tijd zal komen, opnieuw van oorlog tot vrede terug te keeren. Tenslotte bracht Chamberlain het jongste incident „tusschen ons en de neutrale vriendschappelijk gezinde re- geering van Japan” ter sprake.. Chamberlain besloot met de verwij zing naar een gelijke positie van Groot- Brittannië, thans 100 jaar geleden. Vandaag is die vijand van 100 jaar ge leden onze innigste en meest getrouwe vriend en bondgenoot. (Applaus.) Zij zijn niet minder dan wijzelf vast be sloten deze zaak door te zetten, totdat ons doel zal zijn bereikt. Zijde aan zijde zullen wij vechten, totdat de vrijheid, welke is aangerand, zal zijn hersteld, totdat vriend en vijand bijeen zullen kunnen zitten om een gelukkige en veilige wereld op te touwen." Voldoening te Washington. De rede van Chamberlain is te Washington met voldoening ontvangen, in het bijzonder de passages, waarin de premier zorg toont voor de belan gen van de neutrale mogendheden. Geconstateerd werd, dat de redevoe ring geen wijzigingen brengt ten op zichte van de kern der Britsche poli tiek, zooals die uiteengezet is door Churchill en Chamberlain zelf bij her haalde gelegenheden, doch men ziet er den wensch van Engeland in om zijn actie te voeren met de goedkeuring van de openbare wereldmeening. Men is van meening, dat deze rede in staat is om de misverstanden te doen ver dwijnen, welke den laatsten tijd zijn opgekomen in verband met de controle op de post en het vasthouden van Amerikaansche schepen. De Deensche minister van defensie heeft medegedeeld, dat de Regeering overweegt de aanschaffing van mate riaal voor leger en vloot uit een direc te belasting te bestrijden. De Regeering wil twee mijnenleg gers, twee torpedobooten, een duik boot, een patrouillevaartuig en eenige kleine eenheden aanschaffen. Voorts zullen luchteskaders vernieuwd worden en ongeveer 100 stukken luchtdoelge schut gekocht worden. Bij den Volksraad is ingediend een ontwerp-ordonnantie tot invoering van een directe algemeene oorlogswinst- belasting. Vierde blad, pag. 2. Aan den anderen kant bedreigt onze vijand het bestaan van staten, die te klein of te zwak of te dichtbij zijn om ze te trotseeren en zij gaan voort een bijna volledige onverschilligheid te be- toonen niet alleen voor hun belangen, doch voor gewone gebruiken van men- schelijkheid. Voor ons schijnen deze overwegingen voor een groot deel ernstiger dan eenige tijdelijke versto ring van den handel. Tezelfder tijd er kennen wij ten volle, dat een verstoring van den handel der neutralen ernstig voor hen kan zijn. Natuurlijk betwisten wij geen oogenblik het recht der neutralen te beslissen of zij aan het conflict zullen deelnemen of dat zij verkie zen er buiten te blijven, en op wel ke wijze zij de neutraliteit willen toepassen. Doch wij mogen hun vragen en doen dit ook of zij klein of zwak zijn of groot en machtig er rekening mede te willen houden, dat hoewel wij bij de uitoefening van ons onbetwist recht van oor logvoerende zouden kunnen optre den op een wijze, welke hen onge makken of zelfs verliezen bezorgt, wij nimmer neutrale schepen heb ben tot zinken gebracht en nimmer bewust een enkel neutraal leven in gevaar hebben gebracht. De ijzelvorming heeft ook in onze stad moeilijkheden voor het rij- en tramverkeer opgeleverd. Vijfde blad, pag. 1. Voorbereid op luchtaanvallen. Chamberlain vervolgde met te zeg gen, dat voor de civiele verdediging meer dan 200.000 betaalde mannen en vrouwen en ook vrijwilligers ter be schikking zijn. „Wij hebben nog geen luchtaanvallen gehad, doch zijn er op voorbereid, indien zij komen”. Sprekende over den Britschen han del zeide spr., dat de waarde van den uitvoer in December grooter was dan de gemiddelde maandelijksche uitvoe ren gedurende de drie maanden voor afgaande aan het uitbreken van den oorlog. „Wij maken gebruik van de diensten van millioenen mannen en vrouwen. Wij hebben een controle over tientallen millioenen aan materiaal en wij hebben honderden millioenen aan geld uitgegeven. Wij verwachten in de toekomst nog grootere inspanningen te doen en toch is er niet een enkel niet- oorlogvoerend land, dat zichzelf be dreigd gevoelt door deze opeenhooping van macht. Er is onafhankelijkheid voelt tegenover een die ons ervan maar een vierkante duim van zijn ge bied te zullen nemen”. Twee Engelsche koopvaardijschepen zijn gezonken. Eén ervan werd getorpe deerd. Verscheidene opvarenden zouden omgekomen zijn. Eerste blad, pag. 2. In een uitvoerige rede in het Japan- sche parlement heeft de minister van buitenlandsche zaken, Arita, gisteren de politiek van Japan uiteengezet. De voornaamste punten daarvan zijn Stabilisatie in Oost-Azië, herstel van den vrede volgens de internationale ge rechtigheid, samenvoeging van de krachten van Japan en die van het nieuwe China, dat bevrijd zal worden van allen anti-Japanschen en pro-ko- mintern-invloed, met het gemeenschap pelijke doel een nieuwe orde in Oost- Azië te scheppen. Met China zullen vriendschappelijke nabuurbetrekkingen worden onderhouden, met volledige economische samenwerking en bestrij ding van het communisme. De door Japan gewenschte „nieuwe orde in Oost-Azië”, welke door de an dere mogendheden beschouwd wordt als een poging tot volledige Japansche overheersching, is, naar uil Arita’s verdere mededeelingen zou zijn op te maken, geenszins zoo vérstrekkend. De minister verklaarde o.a.Of schoon sommigen Japan er van ver denken, de rechten en belangen van derden in China te willen uitschake len, wenscht de Japansche regeering, zooals meermalen is herhaald, geens zins zulk een uitschakeling. Niets is ons namelijk liever, dan den handel van China met andere landen zich te zien ontwikkelen en buitenlandsche kapitalen in China, voor zoover hun taak zuiver economisch is, te verwel komen. Ik ben er zeker van, dat dit eveneens de wensch is van de centrale Chineesche regeering, welke binnen kort gevormd zal worden. In verband met het voortduren van de militaire operaties, zullen er in het begin nood gedwongen beperkingen van diversen aard zijn, welke afgeschaft of gewij zigd zullen worden, zoodra de plaatse lijke toestanden weder normaal wor den. Vervolgens besprak Arita de verhou ding Tokio en Moskou. Hij wees op de onlangs ontstane verbetering en hoop te op een algemeene herziening van de Japansch-Russische betrekkingen, waar toe Moskou echter zijn steun aan het anti-Japansche bewind in China zou moeten onthouden. De politiek van nauwe betrekkingen met de mogendheden, welke het anti- komintern-pact hebben onderteekend (allereerst Duitschland en Italië) zal door Japan worden voortgezet. Inzake het incident met de „Asama Maru wordt naar een bevredigende regeling met Engeland gestreefd. Arita hoopte, dat een nieuw handels- verdrag met Amerika zou tot stand ko men, daar de huidige verdragslooze toestand voor beide staten ongewenscht is. De minister verklaarde „Ofschoon de politiek der Japansche regeering ten aanzien van de Chineesche kwes tie geenszins 'vettige rechten Vereenigde Staten heden beoogt, doch integendeel laat voor hun actieve het opbouwen T.’~“ Oost-Azië, is het de handel en Werkzaamheden United Press meldt uit Rovaniemi: De strijd bij Kuhmo in den Salla- sector heeft op dit oogenblik wellicht het meest de algemeene aandacht, en dit is om tal van redenen begrijpelijk. Niet slechts staan ook hier de Finnen voor een overmacht, doch bovendien voor een overmacht, welke aanzienlijk beter uitgerust blijkt te zijn dan men tot nu toe gewend is. Bovendien is het terrein om Kuhmo vele geschikter voor het Russische materiaal dan bij het Ladoga meer. De berichten, welke op dit oogenblik binnenkomen over het verloop van het gevecht, doen gelooven, dat de Finnen er in geslaagd zijn, de Russen hier en daar eenigszins terug te drijven, al is het duidelijk, dat de beslissende slag nog moet plaats vinden. De Russen hebben versterkingen ontvangen, en hun totale aantal gaat de 20.000 te boven. De Finnen doen voortdurend flank- aanvallen, om de Russen een plotse linge beweging onmogelijk te maken. De artillerie heeft echter het voor naamste aandeel in den strijd. Kuhmo zelf heeft reeds bitter van den strijd geleden, en wat het artillerievuur niet heeft vernield, is al wel ten offer ge vallen aan de luchtmacht. Vele brand bommen hebben doel getroffen. De Finsche linies zijn geen gemak kelijk doelwit geweest voor de Russi sche artillerie, welke poogde de strijd krachten uiteen te rukken, welke gele gen waren aan den weg naar Vuokatti. Het Finsche ren meldt „In de landengte van Kanflië hebben de Finnen een aanval der Russen op de rivier Taipale afgeslagen De Russen hebben 60 dooden op het slagveld ach tergelaten. Ten Noorden van het Lado- cameer heeft de vijand opnieuw aan vallen gedaan op verscheidene punten Finsche suiuw- d«h 5“ oer rmscuv Negen Russische vernietigd. In de de gewone beschietin- artillerie en activiteit van belangrijks te melden, de actie der sovjet- beperkt cn voorname- lijk ,e»nOT«e«d bet De krachtsinspanning van de Britsche marine. Omtrent de eischen, die aan de ma rine worden gesteld, zeide spr., dat een slagschip reeds 34.000 mijlen heeft af gelegd sinds het uitbreken van den oorlog. In de eerste 120 dagen van den oorlog heeft een kruiser zich 120 dagen op zee bevonden en een torpedojager 103 dagen. De afstand tusschen Noord- Schotland en de kust van Groenland, waardoor Duitsche koopvaarders moe ten doordringen, bedraagt 1000 mijlen. In dit gebied wordt voortdurend en met toenemend succes door de Brit sche marine gepatrouilleerd. Een der meest stoute van de vele stoute ver zekeringen van den Duitschen minister voor de propaganda is, dat zij ons de herschappij ter zee hebben ontnomen (gelach). Het is waar, dat zij van hun lucht macht gebruik maken om onverdedig de trawlers, visschersschepen en lichtschepen aan te vallen en hoewel zij zich haasten naar huis terug te kee ren, wanneer het vuur op hen wordt geopend door ons luchtdoelgeschut en onze gevechtsvliegtuigen, zijn zij op deze wijze toch aan een zeker aantal schepen en menschenlevens noodlottig. Wij moeten hulde brengen aan den prachtigen moed van de opvarenden van deze schepen en koopvaarders, die onverstoord hun plicht voortzetten, on danks deze lafhartige aanvallen (ap plaus). doch nog steeds blijft waar, dat de macht van de Britsche marine niet alleen convooien kan beschermen met een zoodanig succes, dat zij in toene mende mate door neutralen worden ge bezigd, doch het is ook mogelijk een ontzettend machtig wapen der contra- bande-contróle uit te oefenen onge hinderd door de Duitsche gewapende macht. Luchtaanvallen op Rovaniemi. Voor den vierden keer sedert het uit breken van den oorlog had op Rovanie mi, het Finsche hoofdkwartier in het Noorden, een luchtaanval plaats, welke een half uur duyrde. Een hospitaal en een schuilkelder werden getroffen. Men gelooft, dat er 12 dooden en 25 gewon den gevallen zijn. Ook eergisteren was Rovaniemi gebombardeerd. De schade was toen echter gering. Zevenentwintig vliegtuigen cirkelden vier maal boven de stad en lieten gedurende een half uur een regen van bommen op de stad en haar buitenwijken neerkomen. Het ijs in de Kemirivier werd door de vlieg tuigen, welke op 2000 meter hoogte vlogen, in pakijs veranderd. Geen groote gevechten in Karelië. De speciale correspondent van „Tid- ningen” in Finland meldt, dat in Karelië de Finsche troepen vier stukken anti- tankgeschut op de Russen hebben buit gemaakt. De Finsche batterijen hebben een sovjet-colonne, die op marsch was, gedecimeerd en een batterij artillerie vernietigd. Aan het Karelische front zijn gisteren geen belangrijke gevechten voorgekomen, veeleer een reeks kleine offensieven, vooral op Kaïtale, een plaatsje waaraan de Russen een zeer groot belang schijnen Russische verliezen. Uit Helsinki meldt Havas, dat uit een rapport over de tweede oorlogs maand blijkt, dat gedurende Januari 136 Russische vliegtuigen zijn neerge haald, waardoor het totale aantal neer geschoten sovjet-toestellen tot minstens 287 is gestegen. in standigheden heeft werk gesteld 1 van derden te beschermen hebben onze militaire deelen 'ónT' dlkJwijls strategische na- Amehka XhVd° gel°°f’ dat ontwikkelingJOvanedte°tStandk0ming tenslotte er door zal int meUWe °rde dat wij geenszins hét r’ °VertUigen’ no°poi?teh en handely8ebied pone te vormen.” Uitvn^u d0et 2ijn uiterste neemtr^nndel vermeerderen; «ehen 1 Verband met den ■ehermXr g maatregelen Japan61" besloot met te I voTt P01itiek van strikte Len 2iet van plan is zich bij 'Peesche conflict te laten bV ring. Hij zeide, dat er duidelijke rede nen bestaan geen cijfers te geven over de uitbreiding van de luchtmacht, doch het aantal arbeiders, dat thans ge bruikt wordt bij den vliegtuigbouw, is zevenmaal zoo groof als dat van de ja- ren 1935 en 1936. Sprekende over de opleiding voor vliegers van het Britsche Rijk in Cana da, zeide Chamberlain, dat in Canada niet minder dan 67 oefenscholen zijn gesticht. Zij zullen een personeel heb ben van 40.000 koppen en de beschik king hebben over 80 nieuwe of ver- groote vliegvelden. „Wij hebben schik kingen getroffen, op grond waarvan wij de geheele productie van wol in het Britsche Rijk voor den duur van den oorlog hebben opgekocht en ook nog voor den tijd van een jaar daarna. Wij hebben tot een bedrag van 85 millioen pond sterling aan textielwaren en leer gekocht. Meer dan duizend firma’s in Groot-Brittannië vervaardigen thans khakikleeding. Anderhalf millioen yards voor overjassen voor de troepen en een half millioen gevechtstenuen worden maandelijks vervaardigd. 1.300.000 Paren schoenen worden we kelijks voor het leger gemaakt. Sedert het begin van den oorlog is de produc tie van kanonnen verdubbeld, in som mige gevallen verachtvoudigd. De pro ductie van granaten is verdubbeld en thans tien keer zoo groot als na de eerste vijf maanden van den oorlog van 1914. Alles bij elkaar hebben wij sedert September bestellingen geplaatst voor kanonnen, kleine wapens, munitie, ont- ploffingsmiddelen, voertuigen, machi nerieën en andere behoeften ter waar de van bijna 200 millioen pond ster ling. «L

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1