De verliezen ter de zee vijfde oorlogsmaand in RECHTZAKEN Dampo Bon bonsj| u Wijziging in de leger- Het groote aantal scheepsrampen Verloren gingen 78 koopvaardijschepen, metende 219.559 ton TTAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 1 FEBRUARI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 3. DUITSCHLAND. DENEMARKEN. UITSPRAKEN zich hoeven Generaal Michiels. ZWEDEN. BALKANSTATEN. BELGIE. tier» Chef van den staf neemt ontslag ITALIË. ton; 219.553 Ion. S3 lotaui Noorsche beschuldiging van gebrek aan humaniteit België Denemarken Duitschland Engeland Estland Finland Frankrijk Griekenland Italië Letland Nederland Noorwegen Zweden l In een gisteren te Brussel gepubli ceerd communiqué wordt medegedeeld, dat luitenant-generaal Vandenbergen, chef van den generalen staf van het leger, den koning heeft verzocht hem van zijn functie te willen ontheffen om hem een commando te geven. De mi nister van defensie, generaal Denis, zal den koning voorstellen generaal-majoor Michiels te benoemen tot chef van den generalen staf. Het Staatsblad zal vandaag een ko ninklijk besluit publiceeren, waarbij de verspreiding van pamfletten wordt verboden. Teneinde aan de Duitsche burgers in de teruggekeerde Oostelijke gebie den een vertegenwoordiging te bezor gen in den Groot-Duitschen Rijksdag, heeft de Rijksregeering een wet uit gevaardigd, volgens welke voor iedere 60.000 Duitschers, boven de 20 jaar, in die gebieden een afgevaardigde door den Führer zal worden aangewezen. Duitsch-Turksche handels- overeenkomst Gisteren is te Ankara een overeen komst tusschen Turkije en Duitschland gesloten, waarbij Duitsche goederen, welke in de pakhuizen van de Turk- sche douae lagen, zijn vrijgegeven. Bo vendien heeft Turkije een uitvoerver gunning verleend voor een aantal goe deren naar Duitschland. Het totale be drag, dat bij deze overeenkomst is be trokken, bedraagt 7| millioen Turksche ponden. United Press meldt uit Hollywood, dat prins Sigvard Bernadotte (een zoon van den Zweedschen kroonprins, die na zijn morganatisch huwelijk van zijn rechten op den troon heeft afstand gedaan) voornemens is naar Zweden terug te keeren. Hij deelde mede in voortduren de verbindnig te hebben gestaan met koning Gustaaf met het oog op den toestand in Europa was hij van mee- ning, dat zijn plaats in Zweden was. Hij vertrekt 7 Februari uit New York. Raad voor de Scheepvaart. HET VERGAAN VAN DE „SILVAIN* 1 4 3 35 2 2 1 1 2 8 NOORWEGEN. Het Grieksche stoomschip „Elly” Is bij Lillesand aan de Zuidkust van Noor wegen in den afgeloopen nacht aan den grond geloopen. De bemartning is gered Gezien den hevigen storm neemt men aan, dat het schip geheel verloren zal gaan. de standpunten der partijen heeft commissie besloten haar werk- De rechtbank van Brussel heeft gis teren 3 medeplichtigen van luitenant Dombret, die eenige maanden geleden wegens spionnage werd veroordeeld, tot straffen, welke varieeren tusschen 2 en 4 jaar gevangenis veroordeeld, deeld. Uruguay geeft blauwboek uit. Door het departement van buiten- landsche zaken van Uruguay is een blauwboek uitgegeven onder den titel „De gebeurtenissen, welke voorafgin gen aan het einde van het pantser- schip „Graf Spee” en de interneering van de „Tacoma”. Het blauwboek omvat 90 bladzijden druks en behelst 51 documenten. Generaal Michiels, die voorgedragen is als opvolger van generaal Vanden bergen, is in 1881 te Brussel geboren. Na in 1909 de krijgsschool als onder luitenant te hebben verlaten, was hij tijdens den oorlog van 1914 tot 1918 chef van het bureau operaties bij het hoofdkwartier van luitenant-generaal baron van Dixmude. Hij werd, na in 1919 tot majoor te zijn benoemd, chef van den staf van het eerste legercorps, en in 1934 werd hij aan net hoofd ge plaatst van het regiment grenadiers. De in 1937 tot generaal-majoor bevor derde officier werd- in September 1939 belast met het bevel over een divisie. ZWITSERLAND. Enkele dagen geleden werd kolonel Arthur Fonjallaz, de „Zwitsersche Duce”, gearresteerd, beschuldigd van spionnage. Thans is ook zijn zoon René Fonjallaz, op grond van dezelfde be schuldiging, te Lausanne gearresteerd: Tegelijkertijd wordt uit Bern gemeld, dat de procureur van den bondsstaat verscheidene arrestaties heeft bevolen, waaronder die van een journalist uit Genève, die, tot den oorlog uitbrak in Parijs woonde en die op bevel van Fonjallaz een reis door Zuid-Frankrijk heeft gemaakt. ENGELAND. De minister voor de leveranties heeft bekend gemaakt, dat binnenkort een decreet zal worden gepubliceerd, waar bij rantsoeneering van papier wordt in gevoerd. Gistermiddag zijn te Oostende 45 Duitsche vrouwen en meisjes ont scheept, die door Engeland waren uit gewezen. Zij zijn doorgereisd naar Brussel, vanwaar zij naar Duitschland zullen vertrekken. United Press meldt uit Brussel: Volgens onbevestigde berichten zou de reden van het ontslag-Vandenbergen te zoeken zijn bij een conflict tusschen hem en minister van nationale verde diging, generaal Denis. Naar verluidt zou dit geschil voornamelijk loopen over het volle handhaven van de phase D van de mobilisatie en verschei dene demobilisatiemaatregelen, welke de laatste dagen door generaal Denis zijn genomen. Volgens deze berichten hebben zij de oppositie van Vandenber gen teweeg gebracht. Deze wilde alle huidige strijdkrachten tot zijn beschik king houden. Het is typisch dat Van denbergen eenige jaren geleden hoofd van den generalen staf werd tengevolge van een conflict, hetwelk toendertijd uitbrak tusschen den minister van na tionale verdediging, Albert Devèze, en het hoofd van den generalen staf, ge neraal Nuyten, welke laatste zich richt te tegen de plannen, België aan het uiterste Oostelijke front te verdedigen, doch de verdediging uitgebreid wensch- te te zien tot de rivieren Schelde en Lys. Devèze wenschto dat front te ver dedigen met de middelen welke België bezit. VEREENIGDE STATEN. Mevrouw Borah heeft de safe vart haar man in een plaatselijke bank ge- opend en daarin 207.000 dollar aar» bankbiljetten en staatsstukken gevon den. „Dit heeft mij evenzeer verbaasd als iedereen”, verklaarde mevrouw Bcm rah. De overleden senator werd alge* meen beschouwd als een „arm” mart» wiens inkomen alleen maar bestond uitl een jaarlijksch salaris van tienduizend dollar. Van betrouwbare zijde wordt echter vernomen, dat Borah toen hij 33 jaar geleden naar Washington kwan\ een vermogen had van 100.000 dollar» Zijn geheele vermogen komt aan zijn vrouw. De minister van binnenlandsche za ken heeft een circulaire gezonden aan de burgemeèsters, houdende instruc ties voor de a.s. viering van het car naval. In alle gemeenten zal het ver boden zijn, in het openbaar maskers te dragen. Ook zal er voor dienen ge waakt te worden, dat het carnaval niet wordt gebruikt voor handelingen, welke de neutraliteit en de belangen des lands zouden kunnen schaden. United Press meldt uit Kopenhagen: Het bureau yoor de statistiek deelt mede, dat het indexcijfer voor de kos ten van levensonderhoud tengevolge van den oorlog sedert October 1939 met 13 punten tot 203 is gestegen. De loonen worden in verband hier mede automatisch verhoogd. Men schat, dat de stijging der loonen alleen al 100 millioen kronen zal bedragen (36 a 37 millioen gulden), aangezien 400.000 ar beiders nu 11 ore (ruim 4 cent) meer loon per uur ontvangen. Het totale bedrag, dat het staatsper- soneel meer aan salaris zal ontvahgen, wordt geschat op 18 millioen kronen. te sturen. Het bericht wordt volgens deze kringen aan propaganda van de ge allieerden geweten. Naar verluidt heeft dr. Clodius aan Italië beloofd, dat Duitschland onmid dellijk stappen zal nemen, de kolenver zendingen naar Italië uit te breiden. amerikaansche hulpactie voor DE POOLSCHE BEVOLKING. De gevolmachtigden van het Ameri kaansche Roode Kruis en van de qua- kers-vereeniging, Nicholson en Gamble, zijn gistermiddag in Krakau aangekomen, waar zij door den verte genwoordiger van het buitenlandsche bureau van den gouverneur-generaal, gezant von Wuhlisch, en den gevol machtigde van het Duitsche Roode Kruis, dr. Sanne, begroet werden. Na een bezoek bij den chef van het bu reau van den gouverneur-generaal, be gaven de beide Amerikanen zich naar de burcht, waar zij werden voorge steld aan den gouverneur-generaal, rjjksminister dr. Frank. Er volgde een uitvoerig onderhoud over de voorgeno men hulpactie voor de in nood geraak te bevolking van het gouvernement. Dr. Frank verklaarde hierbij opnieuw, dat de hulpactie door de overheid zoo veel mogeljjk zou worden gesteund. Minister Frank heeft de confiscatie bevolen van alle olievoorraden in het geannexeerde Poolsche gebied, meldt United Press uit Berlijn. Dit monopolie wordt thans gevoegd bij de reeds be staande monopolies voor tabak, alcohol, zout en lucifers. De olie zal worden op gekocht voor een prijs, die bij de wet wordt vastgesteld en eveneens zullen van regeeringswege regelingen worden getroffen over de wijze, waarop over deze voorraden zal worden beschikt. Alle olieproduceerende en olie verwer kende maatschappijen zullen onder toe zicht der regeering worden gesteld. Estland: Agu, 1575 ton; Mina, 1173 ton; Nautic, 2050 ton. Finland: Notung, 1133 ton; Onto, 1333 ton. F r a n k r ij k: Alsacien, 3819 ton; Tourny, 2769 ton. Griekenland: Asteria, 3313 ton; Ekatontarchos Dracoulis, 5329 ton. Italië: Traviata, 5123 ton. Letland: Everene, 4434 ton. Nederland: Truida, 176 Arendskerk, 7906 ton. Noorwegen: Luna, 959 ton; Manx 1343 ton; Fredville, 1150 ton; Fager- heim, 1590 ton; Enid, 1140 ton; Foxen, 1304 ton; Sydfold, 2433 ton; Miranda, 1328 ton; Pluto, 1598 ton; Biarritz, 1752 ton; Songa, 2589 ton; Gudveig, 1300 ton; Hosanger, 1591 ton; Faro, 844 ton. Zweden: Lars Magnus Trozelli. 1955 ton; Svarton, 2475 ton; Fenris, 484 ton; Pajala, 8673 ton; Flandria, 1179 ton; Patria, 1188 ton; Gothia, 1640 ton; Syl via, 1524 ton. Door een Britschen oorlogsbodem werd het Duitsche vrachtschip „Phaedra" (619 ton) buitgemaakt. De besprekingen over het aanhouden van de „Asama Maru” De Japansche bladen zijn van mee- ning, dat de besprekingen inzake het incident met de „Asama Maru”, Woensdag in een vriendelijker sfeer verloopen zijn. De „Asahi” weet te melden, dat En geland bereid zou zijn, zijn spijt te be tuigen, dat het incident zoo dicht bij de Japansche kust had plaats gehad. Morgen zal opnieuw een onderhoud plaats hebben. Suma, den Japanschen woordvoerder, voegde daaraan toe, dat een Japansche nota binnen één of twee dagen zal worden verzon den, waarna de officieele nota’s van beide regeeringen gepubliceerd zullen worden en wel gelijktijdig te Tokio en Londen. CHINA. Uit Tientsin meldt Reuter Lewis Luckenbach, president Van het Amerikaansche scheepvftartcomité, heeft verklaard, dat de bouw vdn koopvaar dijschepen in de Vereenigde Staten ge durende het jaar 1940 met ten minste 100 procent zal toenemen. Er zullen minstens 52 schepen met een tonnage van 450,000 voltooid won den. Op het oogenblik staan 222 schepen, tezamen metende 1.157.385 ton op stapeL Met ingang van 12 Februari zullen ongeveer 130 treinen vervallen ter be sparing van steenkolen. Eenige treinen zullen door zeer snelle motortreinen worden vervangen; o.m. vervallen eenige doorgaande sneltreinen Milaan-Rome en Turijn-Rome, die slechts met eerste klasse wagons reden. De conferentie te Belgrado De conferentie van de Balkan-entente te Belgrado, die morgen begint, duurt drie dagen. Meer dan 100 buitenlandsche corres pondenten bevinden zich te Belgrado. Alvorens naar Belgrado te vertrek ken, heeft de Turksche minister Saradjoglu verklaard, dat hij er van overtuigd is, dat de Balkan-conferentie goede resultaten zal opleveren en de solidariteit der landen van de entente zal versterken in de verwarde inter nationale omstandigheden van thans. Turkije staat niet onverschillig tegen over de internationale gebeurtenissen en neemt alle noodige maatregelen om het hoofd te bieden aan een eventueele uitbreiding van den oorlog. Druk van Rome en Berlijn? United Press meidt uit Belgrado: Vier en twintig uur voor dat de Bal- kanconferentie zal beginnen wordt in sommige kringen verwacht, dat mee- ningsverschillen naar voren zullen tre den, welke wel eens zouden kunnen leiden tot een snelle ontbinding, tenge volge van den hernieuwden druk, welke op de ministers van buitenlandsche zaken wordt uitgeoefend in het bijzon der uit Rome en uit Beriijn. De Engelsche contrabande- contróle. Het departement voor de economi sche oorlogvoering deelt mede, dat in de week, welke geëindigd is op 27 Ja nuari, dertien Nederlandsche, vijf Noorsche, drie Belgische, drie Zweed- sche, twee Grieksche schepen en een Deensch schip de contrölebases hebben kunnen verlaten in het Vereenigd Ko ninkrijk drie dagen en zelfs korter na hun aankomst. Twee schepen konden nog denzelfden dag doorvaren. Trawler met stalen pijlen aangevallen De schipper van den Britschen traw ler „Russell”, die, gelijk gemeld, giste ren door een Duitsche vliegmachine werd aangevallen, heeft verklaard, dat het Duitsche vliegtuig behalve van brandbommen, ook van een soort pij len gebruik heeft gemaakt. Een regen van deze stalen pijlen, ongeveer zoo groot als een potlood, kwam naar beneden. Zij vielen echter alle naast het schip in zee. United Press herinnert er aan, dat de Duitschers in den oorlog van 1914 ook stalen pijltjes hebben gebruikt, welke in staat waren in een stalen helm te dringen. De opvarenden van de „Columbus”. Er doen te San Francisco geruchten de ronde, volgens welke de 512 opva renden van het Duitsche mailschip „Columbus” aan boord van Japansche visschersvaartuigen naar Japan willen trachten te komen, om vandaar naar Duitschland verder te reizen. Twaalf man omgekomen In zijn zitting van gistermiddag be handelde de Raad voor de Scheepvaart het verloren gaan van den stoom trawler „Silvain” IJm. 116 na 24 No vember 1939. Aangenomen mag worden, dat de volledige bemanning, bestaande uit elf koppen, met den schipper is omgeko men. Er werd slechts een getuige gehoord en wel de schipper Klaas Blok van de IJm. 4, die het langst contact met schipper Den Heyer van de „Silvain" heeft gehad. Ondeskundige bemanning» Schipper Blok verklaarde, dat hij op 23 November ’s avonds via de radio contact had gehad met de „Silvain”. Schipper den Heyer klaagde erover d*t zijn ontvangsttoestel en zijn echolood slecht werkten. Voorts was hij onte vreden over de bemanning, die haar vak niet verstond. De dekbemanning was onbekwaam. In den nacht van 23 op 24 November bleven de schepen bij elkaar, waarna schipper Blok den volgenden morgen in andere richting opvoer. In de avond uren hoorde hij, dat schipper den Heyer met een zijner collega’s sprak. Zijn klachten waren toen dezelfde. Daarna is de „Silvain” verdwenen. Op desbetreffende vragen zei schipper Blok, dat hij geen drijvende mijnen had gezien. Aanvankelijk was het goed weer, doch langzamerhand werd het slechter. De getuige erkende de moge lijkheid, dat een overkomende zee de ramp heeft veroorzaakt, maar hij ge loofde er niet in. Voorts werden nog verschillende rapporten voorgelezen, waarin schipper den Heyer als een hoogst bekwaam man werd geprezen. Alle nasporingen in binnen- en buitenland bleven zon der resultaat. Ook de reeder Groen legde nog eenige verklaringen af. De „Silvain” was van duidelijke neutraliteitstccke- nen voorzien. Het schip beschikte over twee radiozenders. Het is moeilijk uit te maken of het schip op een mijn is geloopen of in stormweer is omgekomen. Zeker is in ieder geval dat het weer zeker geen groot gevaar heeft kunnen opleveren. De mogelijkheid bestaat, dat schipper den Heyer, toen hij in Oostelijke rich ting voer, in het Duitsche mijnenveld terecht is gekomen. Dit is evenwel evenmin vast te stellen. Schipper den Heyer was een zeer bekwaam zeeman, die daarboven over de goede kaarten van de Noordzee beschikte. Het ontslag van generaal Vanden bergen heeft algemeen levendige ver rassing gewekt,, meldt „Belga”. In welingelichte kringen te Brussel verklaart men, dat de generaal zijn be sluit zonder eenigen druk van buitenaf heeft genomen, en dat het geen ver band houdt met meeningsverschillen tusschen den generaal en hoogere auto riteiten. Slechts persoonlijke overwe gingen hebben tot het besluit van ge neraal Vandenbergen geleid. Vliegtuig brandend in zee gevallen United Press meldt uit Kopenhagen, dat visschers te Bergen Maandagmor gen een vliegtuig brandend in zee heb ben zien vallen. Enkele uren voordien had men het geluid van kanonschoten gehoord. gingen vrachtschepen 172 ton en de „August Thijssen", 2342 ton. Voorts liep op 27 Januari een Russi sche duikboot op een mijn voor de Fin- Twist oorzaak van het ontslag? De verliezen der oorlogsvloten. De Engelsche admiraliteit publiceer de in de afgeloopen maand het verlies der 3 duikbooten „Seahorse”, „Undine” en „Starfisch”, alsmede dat van de tor pedojagers „Grenville” en „Exmouth” Over de Duitsche verliezen zijn geen cijfers gepubliceerd. Volgens opgave van geallieerde zijde is tot nu de helft der Duitsche duikbootvloot, dus onge veer 30 stuks, vernietigd. In de Oostzee gezonken schepen. In de mijnenvelden in de Bothnische Golf gingen verloren de Duitsche „Dietrich Hasseldieck” In den oorlog, welke nu reeds weer vijf maanden duurt, blijven de krijgs verrichtingen hoofdzakelijk bepaald tot actie ter zee. Mijnen, onderzeebooten en de laatste dagen ook vliegtuigen eisch- ten een hoogen tol van de scheepvaart. Als in de vorige maanden werden ook in Januari de neutrale koopvaardij vloten zwaar getroffen, waarbij valt waar te nemen, dat het aantal men- schenlevens, welke de scheepsrampen eischen, angstwekkend toeneemt. Volgens de ter beschikking staande ■gegevens gingen in Jan. door oorlogsge weld verloren de onderstaande tonnages. (Hierbij zijn niet gerekend de schepen, welke verloren gingen als Indirect ge volg van den oorlog) Aantal schepen Tonnage 3422 ton 7713 ton 13.778 ton 115.881 ton 3223 ton 4434 ton 6588 ton 8642 ton 5123 ton 4434 ton 8082 ton 20.921 ton 17.318 ton Ter gelegenheid van den 17den ver jaardag van de oprichting van de fas cistische militie, heeft Mussolini zich vanmorgen naar het hoofdbureau van de militie te Rome begeven, waar hjj hulde bracht aan alle militieleden, die gestorven zijn voor de revolutie en ge sneuveld zijn in de veldtochten van Abessinië en Spanje. Mussolini hield een korte toespraak, waarin hij een groet bracht aan de militie en eraan herinnerde, dat de strijd het devies en de bestaansgrond is van deze orga nisatie. In Rome is gisteren een overeen komst geteekend, betreffende de vast stelling der waarde van het vermogen der uit Italië naar het Duitsche rijk emigreerende volks-Duitschers en Duit sche burgers. De gemengde Duitsch- Italiaansche commissie kan thans ter stond met de desbetreffende werk zaamheden beginnen, welke met de grootste snelheid zullen worden uitge voerd. United Press meldt uit Rome: Gezaghebbende Duitsche kringen ver wachten, dat dr. Clodius zijn werk spoe dig beëindigd zal hebben. Categorisch werd het bericht uit Boekarest ontkend, dat Clodius aan Rome zou vragen het -deel van het Italiaansche oliequota in ^che kust en zonk tengevolge daarvan. Roemenië van Italië naar Duitschland Engelsche journalisten pro- testeeren tegen ophouden van nieuws. De journalisten hebben gisteravond bij minister Churchill geprotesteerd tegen het feit, dat de admiraliteit de onverwijlde publicatie van bijzon derheden aangaande den terugkeer van den kruiser „Ajax” verhinderd had. De voorzitter der perscommissie heeft een protesttelegram aan den minister gezonden. De Britsche consul-generaal, Oswals White, heeft met Japansche autoriteiten onder- handelingen geopend ter verkrijging van eer. verzachting der beperkingen, die op gelegd zijn aan de grenzen der Britsch* concessie en waardoor de prijzen der levensmiddelen aanzienlijk zijn geste gen. De besprekingen zouden een bevre digend verloop hebben. In beginsel is besloten voedsel, bestemd voor de con cessies, door te laten. Hoewel de Japan sche militaire woordvoerder ontkent heeft, dat een verscherping der blok kade beschouwd moet worden als een represaille voor het incident van de Asama Maeroe”, herinnert de toestand van thans aan die van den zomer 1930 toen de blokkade het hevigst was. DISTRIBUTIE- EN PRIJSOPDRIJ. VINGSDELICTEN. Het O. M. had tegen den 44-jarigen koopman H. v. d. S. die 20 autobinnen- banden zonder vervoerbewijs had ver voerd, een geldboete van 10, bij niet be taling te vervangen door tien dagen hech tenis, geëischt. De rechtbank legde dezelfde straf op. De 47-jarige koopman-reparateur C. X A. v. D. had betaling eener geldboete van 75. subs, drie maanden hechtenis tegen zich hooren eischen, omdat hij zijn voorraad binnen- en buitenbanden niet had opgegeven. De rechtbank legde een geldboete valt f 25. subs. 25 dagen hechtenis op. Tegen de apothekers-assistente J. AL. was een geldboete van 20, subs, twintig dagen hechtenis geëischt, omdat zij een» ouden voorraad levertraan van 45 cent® tot 85 cents in prijs had verhoogd. De rechtbank sprak verdachte vrij. In al deze gevallen was tevens ver beurdverklaring van de in beslag genome® waren geëischt, welke de rechtbank, be halve in de laatstgenoemde zaak, ge lastte. b POGING TOT ZWARE MIS- HANDELING. De los werkman A. J. W. te Noord wijt die getracht heeft een vrouw met wie hi> een woordenwisseling had gehad, met een broodmes in haar rug te steken', had we-, gens poging tot zware mishandeling ge vangenisstraf voor den tijd van tien maanden tegen zich hooren eischen. De rechtbank veroordeelde W. tot acht maanden. „Bergen Tidende”, het toonaange vende Noorsche blad in Bergen, schrijft: „Het groote aantal scheepsrampen wordt veroorzaakt doordat een van de oorlogvoerende mogendheden zich niet houdt aan de regels van humaniteit bij het voeren van den oorlog, waar iedereen op basis van de ervaringen van den vorigen oorlog mee instemde. Bij elk verloren gegaan leven moge een verwijt gericht worden tot die be treffende mogendheid, welke schul dig is. De twee laatste groote scheepsram pen in het bijzonder hebben een zeer ernstige reactie onder het Noorsche publiek veroorzaakt, n.l. de ondergang van de „Songa” en de „Biarritz”. Het artikel eischt een grondig on derzoek en indien er tengevolge van dit onderzoek daartoe een basis voor handen is, een demarche ter juister plaatse. Het blad richt er verder de aandacht van de Noorsche bevolking op, dat het de middelen bezit tot de straf voor een dergelijke „wreedheid” bij te dragen, door de boycot van goederen van welk land ook, dat schuldig wordt bevon den.” Het blad schrijft verder„In de huidige situatie moeten we ons reali- seeren, dat wij makkelijker de import kunnen tegengaan dan dat andere lan den af kunnen zien van den handel met Noorwegen en dat dit uitgevoerd kan worden zonder dat de autoritei ten voor een dergelijke handeling de verantwoordelijkheid op nemen. Op een vergadering van scheeps eigenaren verkaarde professor J. Worm Mueller„Zoover het Noorwegen be treft, is het boven allen twijfel ver heven, dat de oorlogvoerenden van beide zijden zich aan onze belangen vergrijpen, maar onze levensbelangen zijn verbonden aan de Westersche mo gendheden. Het zou echter verkeerd zijn, de voorschriften van Churchill op te volgen. Wij wenschen baas in eigen huis te zijn en wenschen naar beide zijden onze neutraliteeit te hand haven, maar we kunnen het feit niet verbloemen, dat we niet in staat zijn onze neutraliteit te handhaven tegen eiken prijs ten allen tijde, zooals de minister van buitenlandsche zaken Koht schijnt te denken. We zouden door dwang uit onze huidige positie gehaald kunnen worden. En zou in dat geval de oorlog tenslotte de grootste ramp zijn?” Uit bovenstaande cijfers blijkt welk een groote verliezen de neutrale scheep vaart leed, in het bijzonder, de Noor sche. In totaal gingen in de afgeloopen 5 oorlogsmaanden in de Noordzee en op den Atlantischen Oceaan verloren 336 koopvaardijschepen, samen metende 1.176.717 ton. De namen der verloren gegane sche pen volgen in onderstaande opgave B e 1 g ië Josephina Charlotte, 3422 ton. Denemarken: Canadian Reefer, 1831 tonTekla, 1469 tonEngland, 2319 ton Fredensborg, 2094 ton. Duitschland: Ussukuma, 9500 ton. (Werd door de eigen bemanning tot zinken gebracht en niet buitgemaakt, zooals aanvankelijk gemeld) Glücks burg, 2680 ton, Albert Janus, 1598 ton. Engeland: •Resercho, 258 ton •Barbara Robertson, 325 ton Box Hill, 5677 ton ‘Daneden, 210 ton Cedring- ton Court, 5160 tonTowneley, 2888 ton ‘Eta, 81 ton Dunbar Castte, 10002 ton Gowrie, 689 ton British Liberty, 8485 ton Oakgrove, 1985 ton Upmin- ster, 1013 ton El Oso, 7267 ton ‘Crox- ton, 195 ton ‘Lucida, 251 ton Granta, 2719 tonKeynes, 1706 tonInver- dargle, 9456 ton Cairnron, 5494 ton Caroni River, 7807 ton; Protesilaus, 9577 ton; Ferryhill, 1086 ton; ‘Valdora, 251 ton; Baltanglia, 1523 ton; ‘Newhaven, 162 ton; Parkhill, 500 ton; Dido, 3534 ton; Stanburn, 2881 ton; Eston, 1487 ton; Oregon, 6008 ton; Bancrest, 4450 ton; Royal Crown, 4364 ton; Highwave, 1178 ton; Vaclite, 5026 ton; Giralda, 2178 ton Trawlers, AZIE. Mislukte grensafbakening Mongolië- Mandsjoekwo De gemengde commissie voor de grensafbakening tusschen Mongolië en Mandsjoekwo, in het gebied waar zich kortelings een conflict heeft voorge daan, is na 16 zittingen gehouden te Tsjita en te Charbin tot de slotsom gekomen, dat het standpunt van de sovjet-Mongoolsche en dat der Ja- pansch-Mandsjoekwosche delegatie over de nauwkeurige afbakening van de grens, volkomen tegengesteld zijn. Met het oog op het volkomen verschil van de standpunten der partijen heeft de zaamheden niet voort te zetten. DE CARNAVALVIERING. VERSPREIDING VAN PAMFLETT! VERBODEN. UITBREIDING VAN DEN RIJKSDAG. SIGVARD BERNADOTTE KEERT NAAR ZIJN LAND TERUG. 3 2 14 GRIEKSCH SCHIP AAN DE ZUIDKUST GESTRAND. SPIONNEN VEROORDEELD. NOG M.ER ARRESTATIES IN DE SPIONNAGE-AFFAIRE. RANTSOENEERING VAN PAPIER. DUITSCHE VROUWEN EN MEISJES UITGEWEZEN, DE NALATENSCHAP VAN SENATOR BORAH. LOONSVERHOOGING WEGENS STIJ GING VAN DE KOSTEN VAN HET LEVENSONDERHOUD. PETROLEUMVOORRADEN in polen OPGEVORDERD. DE TOESTAND IN TIENTSIN. AMERIKAANSCHE SCHEEPSBOUW WORDT VERDUBBELD. BEPERKING VAN HET TREIN VERKEER. MUSSOLINI RICHT ZICH TOT DE FASCISTISCHE MILITIE. HET VERMOGEN VAN DE REPA- TRIEERENDE DUITSCHERS. DE BESPREKINGEN VAN DR. CLODIUS TE ROME.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3