Sneeuw alle kleuren in Verstopte Neus? STERAVIT ft' STADSNIEUWS X JU VlCKS S Va-tro-nol HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 2 FEBRUARI 1940. VIERDE BLAD, PAGINA 2. DE WATERVOORZIENING EN DE VORST VERSCHE SNEEUW OP IJZEL Wenken voor automobilisten als GEDENKBOEKJE VAN BRONOVO VERMAKELIJKHEDENBELASTING een PUBLIEK NAM TIJDIG VOORZORGEN HET IJS IN KANALEN EN RIVIEREN HET JUBILEUM VAN HOOFD INSPECTEUR H. L PRELLER GESCHENK VOOR PRINSES BEATRIX REVUE- EN CABARETAVOND DANS INSTITUUT CONSTANDSE Microscopisch kleine plantjes kannen aan sneeuw roode, groene of bruine kleur geven. Zwarte sneeuw ontstaat door gletschervlooien Van de patiënten in het Militair Hospitaal Om het bevriezen tegen te gaan, plaatsten vele chauffeurs brandende kaarsen achter hun vooimij.c Verminderde opbrengst Zie verder 4e blad, pag. 1 FEILLOOS MIDDEL bij eezemateuze huidaan- doeningen, zweranan kle ven is STERAVIT. HERSCHOL1NGSCURSUS VOOR WERKLOOS HOTELPERSONEEL Rijverkeer blijft moeilijkheden ondervinden BU UWEN WINKELIER OF IN ONZE VERKOOPFILIALEN EN DEPÓTS een aan de oppervlakte. Toch neer, bruine ervan de wordt de van CONCERT IN HET MILITAIR HOSPITAAL. door natuurver- hoeften zoo gering zijn, dat zij zelfs in de sneeuw, die toch buitengewoon i als voor- nen vegeteeren. Deze mi croscopische planten ge ven de eigenaardige kleur aan de sneeuw: rood, bruin of groen. Zij leven in het door de zon veroor- Het was een aardige gedachte van de Soldatenmoeder, om de patiënten, die in het Militair Hospitaal verpleegd worden, te inspireeren hun ledige uren te besteden voor een geschenk namens de patiënten aan H.K.H. Prinses Bea trix, ter gelegenheid van haar tweeden verjaardag. De keuze van het geschenk viel op kunstzaagwerk. Maar nu kwam de vraag, wat voor soort en vorm dit geschenk zou aannemen. TOESTAND ZEER GUNSTIG, VERGE LEKEN BIJ DEN VORIGEN WINTER. De toestand van de watervoorziening onder den invloed van de vorst, is bo ven verwachting gunstig, aldus deelde ons de hoofdingenieur der Duinwater leiding, de heer Gurk, mede. Er zijn van de vele duizenden perceelen, welke op het net zijn aangesloten, slechts on geveer 150 van water verstoken, het geen minder is dan het tiende deel, van wat den vorigen winter werd genoteerd. De heer Gurk schreef dit opmerke lijke verschijnsel aan de volgende fac toren toe de administratie der Duin waterleiding zond in het najaar aan al* le aangeslotenen een waarschuwing om de meters tijdig tegen vorstgevaar te beschermen, waarop in vele geval len een tweede aanwijzing volgde van de huiseigenaars. Bovendien kwam de huidige vorstperiode niet zoo onver wacht als die van 1938, welke daaren boven lagere temperaturen te zien gaf, dium Show 1940” is voor een uitver- gepaard met felleren Oostenwind. Binnenshuis zijn de nadeelige gevol gen van de vorst dus tot een minimum beperkt gebleven. Zij zijn, aldus drukte ir. Gurk zich uit, bijna ongelooflijk gering. Op het pompstation kost het weinig moeite om de filters vrij van ijs te hou den. Doordat het grondwater met een temperatuur van c.a. 10° C. wordt op gepompt, krijgt het ijs weinig kans eh ook onderweg van het pompstation naar de stad bestaat er eigenlijk alleen een kleine theoretische kans op bevriezing. Op een punt aan den rand der stad, waar betrekkelijk weinig water aan de hoofdleiding wordt onttrokken, heeft men een temperatuur in het water ge meten van 2° C., de laagste, welke in dezen tijd in het net genoteerd werd. De ligging van ’t hoofdbuizennet met den bovenkant ongeveer 1 m. be rieden de oppervlakte maakt het hoogst onwaarschijnlijk, dat hierin be vriezing zou kunnen optreden. Tenzij wij nog een écht Siberischen winter zouden krijgen. Maar laten we daar niet aan den ken De netto-opbrengst der vermakelijk hedenbelasting bedroeg over de maand Januari 1940 49.737,39. De opbrengst over deze maand in 1939 en 1938 was resp. ƒ52.235,84 en ƒ59.747,64. De bioscopen brachten over de maand Januari 1940 32.719,15 op. De op brengst over deze maand in 1939 was 36.430,02. De heer Constandse is een veelzijdig man. Niet slechts leidt hij met groot succes het bekende dansinstituut, dat onder zijn leiding een groote vlucht heeft genomen, doch hij is bovendien een vlot conferencier en een organi sator van „show”-programma’s, met een uitstekenden blik op hetgeen het publiek weet te amuseeren. Dit is het geheim van de jaarlijk- sche feestavonden in Scala, welke voor de leerlingen en oud-leerlingen evene menten zijn. En gisteravond was het weer niet anders. Onder den weidschen naam „Palla- OOST-JOODSCH VERBOND. Onder presidium van den heer B. Hurwicz heeft het Oost-Joodsche Ver bond een bijeenkomst gehouden in het gebouw „Amicitia”, waarin als spreker is opgetreden dr. Rudolf Levy, met het onderwerp „Het Joodsche volk in de wereld van heden”. In zijn begroetings woord herdacht de voorzitter, terwijl allen zich van hun plaats verhieven, den plotselingen dood van den heer N- Horn, voorzitter van het Oost-Joodsche Verbond en voorzitter van het „Cen traal Comité Noodactie Polen”, die zoo oneindig veel voor zijn duizenden ge- loofsgenooten hier te lande heeft ge daan en voor ’t O.-J. Verbond ’n leegte achterlaat, welke niet gemakkelijk kan worden aangevuld. Dr. Levy hield daarna een rede, waarin hij overzich telijk een beeld gaf van den toestand van het Joodsche volk waarin het zich thans bevindt en de middelen aanwees welke ertoe zouden kunnen leiden, dat deze toestand verbeterd wordt. De rede, welke o.m. werd bijgewoond door dr. Adolf Klee, oud-voorzitter van de Joodsche gemeente te Berlijn en van den Duitschen Zionistenbond, verwierlj aan het slot een krachtig applaus. De voorzitter deelde in zijn dank woord mede, dat het verbond zich van heden af meer zal toeleggen op Joodsch cultureel werk. Verschillende personen hebben zich reeds bereid verklaard een spreekbeurt te willen vervullen. Een actie is georganiseerd tot het inzame len van kleedingstukken voor vluchte lingen uit Polen. HERVORMDE WIJKVEREENIGING „TRANSVAALKW ARTIER”. De Hervormde wijkvereenitfnS „Transvaalkwartier” houdt op Oinsdag 6, Woensdag 7 en Donderdag fe bruari a.s. een bazar in het wijkgebouw „Sion", Scheepersstraat 4850. Verzacht schrijnende huid. Uitstekend als kinderzalf. Goed bij open beenen. IMPORTEUR 0. ItNDHER A CO SINOEl IIS - AMSTEROAM-C. Het spoorwegverkeer van de hoofdstad uit In verband met de moeilijkheden waarmede het spoorwegverkeer tenge volge van sneeuw en ijs heeft te kam pen, is vandaag het aantal van het Cen traal Station te Amsterdam vertrekken de treinen ingekrompen en wel in de richtingen Hilversum en Zaandam. De overige verbindingen konden normaal gehandhaafd blijven. Op de lijn SchoorlWarmenhuizen is gisteravond de locaaltrein ingesneeuwd, zoodat de verbinding tusschen beide plaatsen verbroken werd. Vanochtend werd de dienst met autobussen onder houden. Voorts is te Koedijk een trein op een bevroren wissel ontspoord, waar door eveneens stagnatie ontstond. Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de Diakonessen Inrichting te dezer stedé is een keurig uitgevoerd gedenkboekje verschenen, met een groot aantal korte artikelen, zoomede een aantal foto’s van diverse afdeelin- gen van het huis, van het directorium, de aan „Bronovo” verbonden doctoren, enz. Het boekje opent met een portret van de Beschermvrouwe H.M. de Ko ningin, waarop volgt een kort artikel van den burgemeester der residentie, mr. S. J. R. de Monchy, die aan het Huis, zijn bestuur, zijn diakonessen en zijn medici zijn beste, welverdiende wenschen aanbiedt. De korte artikelen, die dan volgen hebben deels betrekking op de geschie denis van Bronovo, deels op den arbeid. De besturende zuster jonkvrouwe M. J. W. van Hogendorp schrijft over dia- konessenarbeid, de voorzitter mr. W. J. baron van Lynden over het verleden. Ook de Corneliastichting wordt in het boekje herdacht; voorts worden enkele woorden gewijd aan Villa Elisabeth. Het wijkwérk is niet vergeten, evenmin het vacantiehuis Elim. Wij twijfelen er niet aan of het boekje zal voor de vrienden van Bronovo een interessante herinnering zijn aan het 75-jarig bestaan van deze instelling. De bevaarbaarheid van de Waddenzee Is wegens slecht zicht noch bij Harlin gen en Kornwerderzand, noch bij den Oever te beoordeelen. Slechts in de pro vincies Zuid-Holland en Noord-Brabant hebben zich overigens wijzigingen in de scheepvaartmogelijkheid voorgedaan. Was de scheepvaart op den Nieuwe Wa terweg bij Maassluis gisteren nog onbe lemmerd, thans ondervindt de zeilvaart er hinder. Geen belemmering bestaat hier echter voor stoom- en motorsche pen. Hetzelfde geldt voor de Noord bij Dordrecht, waar gisteren schepen met gering vermogen hinder ondervonden. Thans is dit het geval met het Hol- landsch Diep bij den Moerdijk, waarop gisteren alleen scheepvaart mogelijk was met krachtige schepen. Het ijs in de Waal is thans gebroken tot voorbij het Brakelsche veer; daar boven zit het vast. Bij Gorinchem is de Boven-Merwede geheel blank, bij Wer kendam echter is de rivier voor bijna de helft der breedte bedekt met drijf ijs, terwijl de Nieuwe Merwede bij Deene- plaat overdekt is. Op de Kil is scheep vaart alleen mogelijk met speciaal voor de- vaart door ijs gebouwde schepen. Het breken van het ingedreven ijs ver keert in een vergevorderd stadium en wordt voortgezet. De Noord is open. Deze nieuwe druppels genezen opgezwollen slijmvliezen, verwijderen benauwend slijm en laten U weer vrij ademen. Tijdig gebruikt, bij het eerste niezen, voorko HK 1 men z'j ve'e verkoudheden. Receptie ten huize van den jubilaris Nadat gistermorgen op het hoofd bureau van politie de huldiging van hoofd-inspecteur H. L. Preller, in ver band met zijn 25-jarig ambtsjubileum, had plaats gehad, heeft de jubilaris in den middag te zijnen huize gereci pieerd. Zeer velen hebben van deze gelegen- heid gebruik gemaakt om den jubilee renden hoofd-inspecteur de hand te drukken. Daar waren de commissarissen van politie W. A. Rieken, W. Hol en P. Kramer, vele collega’s van den jubila ris en andere politieambtenaren. Voorts kwamen den heer Preller nog complimenteeren gep. generaal-majoor J. C. Wagner, voorzitter, alsmede de andere leden van het Haagsche Comité voor Volksfeesten; prof. dr. D. H. Wester, voorzitter van de afd. ’s-Gra- venhage der Ned. Ver. voor Luchtbe scherming; L. Neher, directeur van den Gemeentelijken Telefoondienst, vele functionnarissen bij den luchtbescher- mingsdienst, het voltallige bestuur van de Haagsche Amateur Filmclub, waar van de heer Preller bestuurslid is, ver tegenwoordigers van politievereenigin» gen en anderen. Tal van telegrafische en telefonische gelukwenschen waren binnengekomen en de vele bloemstukken, welke waren gestuurd, maakten het huis van den heer en mevrouw Preller tot een waren lusthof. Er werden verscheidene hartelijke toespraken gewisseld. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix, heeft het Haagsch Salonorkest „Beatrix” onder leiding van den heer Th. Sarton Woensdagavond een concert gegeven voor de patiënten van het Militair Hospitaal. Na enkele voor dezen dag geëigende nummers ten gehoore te hebben gebracht, trad het Xylophoon- ensemble „The happy Hammers”, on der leiding van den heer P. Kuyten, op en deed de aanwezigen versteld staan door zijn muzikale vaardigheid. Ter afwisseling van het muzikaal gedeelte droeg de humorist H. Nyhuis verschil lende nummers voor die, blijkens het applaus, zeer in den smaak vielen. Door de goede zorgen van het hospi taal werden de patiënten op chocolade, melk onthaald en het Haagsche Salon orkest Beatrix zorgde bovendien voor een heerlijke tractatie en de firma Ra- demaker voor reepen chocolade. Een der verpleegden, ad j .-onderofficier Mol, bracht den uitvoerenden dank na mens de verpleegden, waarna zulks na mens den chef van het hospitaal even eens geschiedde door den reserve-offi- cier van gezondheid 2e klasse le luite nant dr. van Laer. Donderdag j.l. is van Gemeentewege een nieuwe herscholingscursus voor het werkloos hotelpersoneel geopend in het gebouw „Amicitia”, Westeinde 15 alhier. Namens den wethouder voor Sociale Zaken heeft de heer C. van Wijk, let- der der gemeentelijke Vakcursussen, hierbij een korte inleiding gehouden, waarbij hij dank bracht aan de Com missie van Advies voor de voorberei dingen door haar getroffen, aan de beide leeraren, die zich bereid hebben verklaard het onderwijs te geven en aan de leerlingen, voor de door hen betoonde belangstelling. Het Gemeentebestuur heeft reeds eenige malen cursussen doen houden voor het hotelpersoneel en het hoopt deze steeds te verbeteren, waardoor het misschien mogelijk zal zijn in het najaar van 1940 een volledigen cursus van een half jaar te organiseeren. De cursus is thans speciaal inge steld op het bedienend personeel, dat, naast lezingen en excursies, onderwijs zal ontvangen in serveerkunde, menu- leer en algemeene ontwikkeling. De heer van Wijk drong er bij de cursisten op aan, dat zij den cursus geregeld zouden bezoeken, waardoor deze voor het werkloos hotelpersoneel en het bedrijf een succes kan worden. Tenslotte voerden nog het woord de heeren van Velsen, Dijsterveld, Bronk- horst en Maree namens de organisa ties van werkgevers en werknemers, die allen dank brachten aan het Ge meentebestuur voor de spoedige wijze, waarop deze cursus is tot stand geko men. Hierna ving de eerste les aan. In een geschenk, voorstellende Sneeuwwitje met de zeven dwergen, meenden de vervaardigers het meest geschikt cadeau voor haar leeftijd ge vonden te hebben. Ijverig ging men aan het werk. Eerst werd de hoofd perspon van het verhaal, Sneeuwwitje in hout uitgezaagd, ter grootte van on geveer 30 c.m., waarna de zeven dwergjes, elk ter grootte van 15 c.m., werden uitgezaagd en het geheel in le vendige kleuren werd geschilderd. In een fraaie doos werd het geschenk ver pakt en door de Soldatenmoeder met de dienstplichtigen Balk en van Leer, namens de patiënten ten paleize Noordeinde bezorgd, waar het door een der lakeien in ontvangst werd ge nomen. Met het oog op den abnormalen weerstoestand, welke de even zeldzame als verraderlijke combinatie van regen en vorst vertoont, heeft de K.N.A.C. de volgende nuttige wenken voor den automobilist samengesteld: 1. Een bevroren ruit maakt men schoon met een mengsel van glycerine en zout, daarna late men een laagje van dit mengsel achter, waardoor be vriezen wordt tegengegaan. 2. Zoolang de wagen stilstaat, be- scherme men de voorruit door kranten, welke onder de ruitenwisschers kunnen worden vastgezet. Het is ook mogelijk een plaid over de ruit te hangen. 3. In noodgevallen d.w.z. men niet over een voorruitwarmer be schikt kan men gebruik maken van eenige brandende kaarsen, welke op de bovenlijst van het instrumentenbord worden geplaatst Dit hulpmiddel is uiteraard des avonds uitgesloten. 4. Bij het keeren of op andere wijze manoeuvreeren op besneeuwde wegen zorge men er voor de drijf wielen steeds op. het. midden te houden, en uitslui tend de andere wielen in de besneeuw de bermen te steken. 5. Wanneer de drijfwielen beginnen te slippen is het zaak niet veel gas te geven, waardoor de wielen gaan door razen, doch voorzichtig te probeeren den wagen te laten wegtrekken met matig motortoerental en zoo noodig af wisselend de eerste versnelling en de achteruit te gebruiken. Eventueel kan een plaid, vloermat of iets dergelijks voor de wielen goede diensten bewijzen. 6. Houdt rekening met de moeilijk heden, waarmede ook andere wegge bruikers te kampen hebben. de oppervlakte van Doch niet altijd is de gemeld. Drie mannen sneeuwvelden en maken sneeuw wit van kleur, hadden een bergtocht ge- het smettelooze wit tot Groot was de verrassing maakt en keerden opge- een effen zwart vlak. angstig rond naar eenig Vannacht is opnieuw sneeuw geval len, weliswaar niet in groote hoeveel heden, doch genoeg om den reeds ge- veegden straten het witte aanzien te hergeven. De toestand is er voor automobilis ten en wielrijders niet op verbeterd. De gladde plekken waren nu niet te zien, met het gevolg, dat het aantal slipgevallen, vooral in de ochtenduren, vrij talrijk was. Gisteravond ook ondervond het ver keer in niet geringe mate de moeilijk heden van den ijzel. Vele autobezit ters kozen de wijste partij en lieten hun wagen op stal. Fietsen bleef even eens een levensgevaarlijke onderne ming. Daarom bleef het in de avond uren stiller dan anders op straat, want ook het contingent voetgangers was miniem. De H.T.M. had het druk. Alle hulp middelen werden te baat genomen om de moeilijkheden, die van den ijsregen in den middag een gevolg waren, te kunnen overwinnen. En het verkeer met tram en bus mar cheerde niet zooals men gewoon is. Aan de halten moest langer gewacht worden dan normaal. Daarover kun nen de passagiers van de Blauwe ook meepraten, die met vrij aanzienlijke vertraging in dp stad aankwamen. De jeugd zag in de met ijs bedekte rijwegen en trottoirs een prachtige ge legenheid om te kunnen schaatsenrij den. Verschillende straten werden hier voor benut, en werkelijk, het ging prachtig. Alleen de gedeelten waar de bewoners zich van hun plicht van strooien gekweten hadden, ging het moeilijken. Het zit den Reinigingsdienst dit sei zoen niet mee. Met ruim 1000 man wordt de ruiming ter hand genomen, maar men heeft de elementen tegen. De bewoners in de buitenwijken heb ben de hoop al laten varen, dat hun straten, nog voordat de dooi in zal val len, sneeuwvrij zullen worden. Men is op groote schaal vanwege de Reiniging begonnen met zand strooien. Desondanks waren tal van wegen bijna niet te berijden. Hier en daar zijn wij ons van den toestand op de hoogte gaan stellen en kwamen tot de conclusie, dat het op verschillende punten meer dan ge vaarlijk was. Alleen met het in acht nemen van de grootst mogelijke voor zichtigheid konden automobilisten de bochten nemen. Remmen was fataal, want of men geraakte daardoor met zijn wagen op de trottoirs, óf in het ergste geval, maakte de auto een slag om. Hoe dik of er ook gepe keld of gestrooid was, veel hielp het niet. Toch is het frappant, dat het aantal ongelukken, waarbij ernstige verwondingen optraden, zoo gering is. Voornamelijk is dit te danken aan het feit, dat zoowel automobilisten fietsers en voetgangers uiterst zichtig hun weg vervolgden. Gistermiddag is de 75-jarige J. L. uit de Honsholredijkstraat op straat vóór zijn woning uitgegleden en heeft den rechter arm gebroken. De genees kundige dienst vervoerde hem naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. Gisteravond omstreeks 7 uur is op den hoek van de Jan Hendrikstraat en de Prinsegracht een huurauto, welke slipte, in botsing gekomen met een P.T.T.-auto. De voorzijde van eerstge noemde auto werd ingedrukt; de P.T.T.- auto bekwam geringe schade. De kraan wagen van de politie heeft de huur auto weggesleept. Omstreeks kwart over 9 vanochtend werd op de Laan van Meerdervoort, ter hoogte van perceel 474, de 36-jarige melkbezorger J. deV. van het Esmoreit- plein, aangereden door een slippende personenauto, bestuurd door den 45- jarigen J. D. uit Loosduinen. De melk bezorger brak het rechterbeen en werd door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ge bracht. Utrecht betreft, bij de Duivendrecht- schebrug stond gisteren een bord, waar op aangeraden werd door het Gooi naar Utrecht te rijden. Dit bord is thans weg genomen. Het verkeer op den weg Am sterdamUtrecht moet wel op groote vertraging rekenen. Voorzichtigheid blijft geboden. De weg AlkmaarDen Helder is glad. De weg GroningenLeeuwarden is niet te berijden, in verband met den buitengewoon slechten toestand van het gedeelte Buitenpost-Vlisvliet Op de groote wegen rondom Breda is de situa tie iets verbeterd. Op de kleine wegen is alle verkeer nog onmogelijk. BredaAntwerpen is te berijden, ech ter is voorzichtigheid geboden. De weg HengeloHaaksbergen is op verschillende plaatsen tengevolge van hooge sneeuw gestremd. Bij Usselo, tus schen Oldenzaal en Ootmarsum en in de omgeving van Denekamp, ondervindt het verkeer eveneens moeilijkheden door sneeuwval. De A.T.O.-bus AlkmaarLeeuwarden heeft den dienst nog niet hervat. De veerdienst KinderdijkKrimpen a.d. Lek wordt onderhouden met sleepboot en veerpont Hoe zijn nu al deze eigen aardige kleuren te ver velden van stralend roode klaren? In alle hier ge- kleur ontwaarde. Hoe noemde gevallen werd het landbouwer dichter hij de kust nader- verschijnsel der gekleur- intensiever de de sneeuw kocht Scala een revue- en cabaret- programma vertoond, dat tot in alle onderdeelen verzorgd was. Vanzelfsprekend was aan de dans kunst een ruime plaats in het pro gramma toegewezen. Fraai was hetgeen het ballet Leoneff bracht. Sierlijk was „De speelgoedwinkel”, soepel en elegant de Humoresque van Tschaikowsky en bekorend Les Sylphides van Chopin. De medewerkenden: Jean Rebel, mevr. Claudine Maricot, Emile Grissith en Anna Rimskaja, alsmede de jeugdige leerlingen, werden met herhaald ap plaus beloond. Een hun kunst tot in de perfectie beheerschend paar zijn voorts The Boga’s, die aller aandacht hadden met hun boerendans, wervelwindcreatie en andere prestaties. Het resultaat van het deskundige on derricht op het instituut Constandse viel te constateeren in een Chineeschen dans, de zotte Rimboe Show en dansen en melodieën uit den ouden tijd, waar aan de leerlingen medewerkten. Van een ander, doch niet minder ge apprecieerd genre was het optreden van Lisette Stevens, een begaafde zan geres, de populaire accordenisten „The 'co’s, John Penning met zijn banjo- songs en de twee onderhoudende hu moristen Amo Klein en Bernard Ba rends, die met hun liedjes en confe- ence sfeer en vroolijkheid wisten te cheppen en van wie het publiek s echts noode afscheid nam. Het programma werd besloten met een prachtvolle finale, de „Beer arrel Polka”, welke een rijkdom aan euren, dans en zang ontplooide, aarvoor de aanwezigen terecht een chier ovationeel applaus brachten. Een groot en verdiend succes was eze avond. Het programma, dat vlot en in tempo op de planken werd ge tracht, was van een standing, welke met stijgende bewondering werd ge- (VOlgd. Sneeuw! We weten nu van een koopvaardijkapi- wonden terug: ze hadden langzamerhand wat het tein, die in het jaar 1818 groene sneeuw gezien! zeggen wil, als er in een langs de kust van Groen- winter veel sneeuw valtland voer en daar sneeuw- Vooral in de steden be- teekent het een massa on gerief. De echter ziet sneeuw graag, de, hoe intensiever de de sneeuw veroorzaakt sneeuw is een slechte kleur werd. Hij was zoo door microscopisch kleine warmtegeleider en als overweldigd door dit planten, welker levensbe- het van tevoren tenmin- eigenaardige ste niet al te hard gevro- schijnsel, dat hij de rots ren heeft een weldaad achtige kust, waar hij het die toch voor de aarde. had aangetroffen, den arm aan voedsel is, kun- Sneeuw bestaat, dat weet naam van Karmozijnklip- iedereen wel, uit fijne pen gaf. zeszijdige kristalletjes, die zich samenpakken tot Bruine sneeuw ver- vlokken. Hoe Zuidelijker teert het üs men komt, hoe eenvoudi- Van heinde en ver kwa- ger de vorm van de kris- men de menschen om het zaakte smeltwater van de tallen is en, hoe kouder wonder van de roode sneeuw, dus voornamelijk de lucht is, hoe kleiner de sneeuw te aanschouwen. vlokken. Bij zeer strenge Doch toen het verschijn- dringen ze dikwijls vrij kou vallen zelfs enkele sel wat meer bekendheid diep in de sneeuw door en kristallen neer, hetgeen verkreeg, hoorde men al wekken dan het eigenaar- verklaart, waarom aan de spoedig van andere stre- dige verschijnsel op, dat Pool sneeuw stof gelijk is. ken in het Poolgebied, zij de sneeuw van kleur In den regel is sneeuw waar eveneens roode doen veranderen, wit, zelfs zoo fel wit, dat sneeuw voorkwam. Zelfs Wij er niet al te lang met ontdekte men het ver- zwarte sneeuw! schijnsel opeens een heel Doch er is soms nog een niet minder verande ring in de sneeuw waar het bloote oog naar kun nen kijken, zonder gevaar stuk Zuidelijker, namelijk andere, te loopen, sneeuwblind te in Califomië, op de Sierra merkwaardige worden. Dit wit is echter Nevada, en ook op ver- niets anders dan een har- schillende plaatsen in de te nemen. Wie zich wel monische compositie van Zwitsersche Alpen. eens in de hoogste toppen alle kleuren. Volkomen Langzamerhand kwamen van de Alpen heeft ge- zuiver wit bestaat in de nu ook berichten binnen waagd, zal daar een niet natuur niet. En dat is over sneeuw van andere alledaagsche sensatie heb- voor ons maar goed ook, kleur. Zoo hadden Hon- ben kunnen ondergaan want het psychologisch gaarsche visschers op het zwarte sneeuw! Het lijkt onderzoek heeft geleerd, uitgestrekte Plattenmeer ongelooflijk, maar toch dat een mensch, die in vaak bruine sneeuw bestaat het. En de ver een absoluut kale uit- waargenomen, die daar- klaring ervan is zelfs gestorven sneeuwvlakte bij de eigenaardigheid heel eenvoudig: het ver wordt geplaatst, weldra had, het ijs aan te tas- schijnsel wordt veroor- zijn innerlijk evenwicht ten, want op de plaatsen, zaakt door milliarden en verliest, angstig rond- waar deze bruine sneeuw milliarden kleine insec- speurt naar eenig ge- het ijs bedekte, was dit ten - de gletschervlooien. kleurd voorwerp, hoe nie- heel gemakkelijk door te Dus geen plant ditmaal, tig ook, om, wanneer hij stooten, hetgeen den vis- die de oorzaak is der dit niet vindt, aan ern- schets bij het vangen zeer kleurverandering, doch stige storingen in zijn te stade kwam. een kleine diersoort. Bjj denkvermogen ten prooi Ook uit de Karpathen milliarden leven zij aan te vallen. werd gekleurde sneeuw de oppervlakte van de Drie mannen *1/

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 14