De Russen hervatten het offensief in Karelië u A 5 11 Vrijdag 2 Februari. BUITENLAND. 1 w- No. 17483. 1940. Finland vertrokken! BELANGRIJKSTE NIEUWS Dr. Ch. W. F. Winckel naar Na een heftigen strijd werden de eerste aanvallen afgeslagen Het Finsche legerbericht In een Finschen observatiepost Rede van president Kallio Het Russische leger bericht i I jji PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: BUITENLAND EERSTE BLAD. Eerste blad, pag. 1. Eerste blad, pag. 2. Eerste blad. pag. 1. Eerste blad, pag. 2. in Eerste blad, pag. 2. naar Eerste blad, pag. 2. BINNENLAND Vierde blad, pag. L Derde blad, pag. 1. Derde blad, pag. 3. Derde blad, pag. 2. 2611 Vijfde blad, pag. 2» Relaas van een ooggetuige MEXICO. Critiek in het Lagerhuis op de economische oorlogvoering Chamberlain weigert een spe- cialen minister voor de economische zaken Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad 3.75- Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. het mis- Nabij Utrecht is een goederentrein ontspoord, hetgeen belangrijke stagna tie veroorzaakte in het treinverkeer in de richting Amersfoort en Hilversum. Derde blad, pag. 2. Een Zweedsch schip is na een ont ploffing gezonken. 20 Opvarenden wor? den vermist. Aan de Braziliaansche kust is een duikboot van onbekende nationaliteit waargenomen. Vanmorgen is de eerste trein van Hoorn naar Amsterdam nabij het sta tion Oosthuizen ingesneeuwd. In Engeland is een bommenwerper verongelukt. De 4 inzittenden werden gedood. Duitschland heeft thans in het clea- ringverkeer met ons land geen achter stand meer, doch een overschot van bijna zeven millioen gulden. Bij zware bandjirs in Japara en Koe does (Midden-Java) zijn drie Inlanders door den stroom meegesleurd en ver dronken. Hedenmorgen werd te Medan, in stede van in Frascati te Amsterdam, de eerste inschrijving gehouden voor de Amerikaansche soorten Deli-tabak. Alle ingeschrevene partijen, pakken werden verkocht. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Dit nummer bestaat uit VIJF bladen en No. 3 van de „Nieuwste Mode” de tanks methode infanterie Een Grieksch schip werd op den Atlantischen Oceaan getorpedeerd. Der tien opvarenden zijn in de open red- dingbooten doodgevroren. Eerste blad, pag. 2. Chamberlain weigerde een specialen- minister voor economische zaken te benoemen. De Russen hebben het offensief tegen de Finsche linies, in Karelië her vat. Het Finsche legerbericht van gisteren luidt: Niets nieuws op de landengte van Karelië, Ten Noord-Oosten van het La- dogameer heeft de vijand gisteren ver scheidene aanvallen ondernomen tegen steden in de buurt van het meer. Overal werden deze aanvallen afgeslagen. De verliezen van den vijand zijn zeer aan zienlijk. In Lapland hebben de Finnen alle vijandelijke aanvallen op Salla en in de richting van Petsamo afgeslagen. Aan de andere fronten is een leven dige activiteit van verkenners. Ter zee: Niets bijzonders te melden. In de lucht: Russische vliegtuigen hebben Rovaniemi gebombardeerd en boven eenige andere plaatsen vluchten gemaakt. Volgens tot nu toe verkregen inlichtingen werden eenige tientallen burgers gedood en veertig gewond. Twee Russische vliegtuigen werden omlaag geschoten. „Wij zijn bereid een eervollen vrede te sluiten” Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. De president sprak zijn erkentelijk heid uit voor de bewijzen van mede leven, die hij uit andere landen had ontvangen. Hij noemde in dit verband speciaal Zweden. Wij hebben, zeide hij, dringend hulp uit het buitenland noo- dig. Kallio zeide, te hopen, dat de mensch- lievende hulp, die aan het Finsche volk wordt gegeven, ook middelen zal om vatten voor de verdediging van de burgerbevolking in het binnenland te gen het onmenschelijke gebruik, dat de vijand van zijn luchtstrijdkrachten maakt. De president van Finland, Kallio, heeft, bij de heropening van de zitting van het parlement, een rede gehouden. Hij begon met* een overzicht te geven van de gebeurtenissen der laatste maan den en herinnerde aan de onderhande- lingen met de sovjet-Unie. Finland, aldus spr., heeft zich bereid getoond tot het brengen van zware of fers om den vrede te handhaven. De Russische leiders weigerden onbe schaamd met de wettige regeering van Finland te onderhandelen, en bewezen daarmede, dat zij niet alleen trachtten gebied te veroveren, doch dat hun plan was, ons land te bolsjewiseeren. Terwijl de granaten over onze hoof den vlogen, namen wij plaats in een ob servatiepost, die slechts een paar hon derd meter van de Russische linies ver wijderd was, aan den anderen kant van een bevroren meer, dichtbij Rasti, al dus een correspondent van Reuter. Wij konden de soldaten van de Rus sische divisies duidelijk zien en hoor den zelfs hoe een auto in de Russische linie arriveerde. Het was een avontuur lijke dag. Per auto en te voet waren wij van ons hoofdkwartier te Rovaniemi naar het Oosten getrokken. We reden door het land, waar de strijd bij Suomussalmi zich had afge speeld en de 44ste Russische divisie on langs vernietigd werd. De besneeuwde wegen van Suomussalmi waren over een afstand van vijf k.m. bezaaid met de brokstukken van vernielde vracht auto’s en pantser-auto’s en hier en daar lagen nog de bevroren lichamen van de gesneuvelde Russen. Men is er in Fin land van overtuigd, dat geen enkele Russische soldaat, die tot de 44ste divi sie behoorde, het leven behouden heeft. Voor wij dezen sector verlieten, ver warmden we ons in een comfortabel ingerichte en bomvrije schuilplaats, waar een Lotta-meisje ons warme kof fie serveerde. De kapitein, die met het commando van dezen post belast was, vertelde ons. welk werk zijn patrouille zooal verrichten moet. Hij zeide, dat Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling van de wetmedewerking verdedigingsvoorbereiding 1939, waarin een maatregel wordt opgenomen tegen ongewenscht buitenlandsch toezicht op Nederlandsche ondernemingen. Met vreugde constateerde de presi dent, dat in alle groote kwesties, die de Kamer op te lossen had. een volledige eensgezindheid tusschen Kamer en re geering aan den dag trad. In onzen strijd om het bestaan den ergsten, dien ons volk ooit heeft moeten voeren, is het ons een troost, ieder ©ogenblik te voelen, dat het geheele volk zich vastberaden achter de regeering en het parlement heeft geschaard. Wij hebben van onzen aanvaller niets verlangd, behalve de eerbiediging van onze rechten en van het gegeven woord, doch hij heeft onbeschaamd zijn impe rialistische oogmerken onthuld en bewe zen, dat hij ons wil vernietigen. Reeds twee maanden lang strijden wij tegen een vijand, die verscheidene ma len talrijker is dan wij. Hij heeft bij zijn aanvallen verscheidene van zijn beste divisies verloren. Onze troepen hebben reeds een deel der sovjettroepen achter onze Oostelijke grens terugge drongen. De sovjets dwingen ons men- schen te dooden, die niet verantwoorde lijk zijn voor den oorlog en die wij als vertegenwoordigers van een andere na tie niet behoeven te haten. Rovaniemi en de buitenwereld zijn ver broken. De stad is thans zoo goed als ver laten, de meeste bewoners werden ge ëvacueerd aangezien de meeste huizen verwoest werden. Ook Kemijarvi staat in brand. In geheel Noord-Finland werd gisteren luchtalarm gegeven. Luchtalarm te Helsinki. Om middernacht werd in Helsinki luchtalarm gegeven, hetwelk 25 minu ten duurde. Dit is het eerste nachte lijke luchtalarm sedert December. Hoe wel er een heldere sterrenhemel is hoort en ziet men in het centrum der stad geen vliegtuigen. Grankulla hetwelk buiten Helsinki ligt en waar de buitenlandsche diplo maten gehuisvest zijn, werd gistermid dag eveneens door luchtalarm opge schrikt. Daarom achten wij deze barbaarsche agressie onzinnig en zijn wij bereid, on- derhandelingen te voeren over een eer vollen vrede. Doch de leiders der sov jet-Unie kennen het Finsche volk slecht als zij meenen, dat zij het aan hun be velen kunnen onderwerpen. zond infanterie Toen deze werd de President Cardenas heeft verklaard, dat Mexico erop zal blijven staan dat de petroleumkwestie direct tusschen de tl'geering en de maatschappij wordt af gehandeld. Hij wijst dus bemiddeling af vuur, lukte, voren gestuurd, gesteund door ge vechtswagens. Tienduizenden gra naten werden op de Finsche stellin gen geworpen. Gisteren werden reusachtige gepantserde sleden, be zet met soldaten en voorzien van machinegeweren, in het vuur ge bracht. In de tweede linie volgden de tanks. Zoo werden de infanterie- massa’s door een muur van staal beschermd. De ooggetuigen zijn het er over eens, dat de roode troepen nog nooit een zoo groote krachtsinspan ning hadden ontplooid. Volgens een Zweedschen correspondent was het „Niemandsland” letterlijk met sle den en tanks van verschillende soort overdekt. De Russen waren zoo volkomen tegen het Finsche machinegeweer- vuur beschermd, dat slechts de ar tillerie en het tankafweergeschut den aanval, welke met een onver wachte snelheid werd ondernomen, konden beantwoorden. Gisteren werd in het Britsche Lager huis gedebatteerd over de economi sche politiek. De Labourpartij had een motie ingediend om een specialen minis ter te belasten met alle economische kwesties, die zich gedurende den oorlog kunnen voordoen. Er gingen geruchten, dat men met de nieuwe functie in het oorlogskabinet den onlangs uitgeworpen minister van oorlog Hore Belisha wilde belasten. De Labourleider Morrison, die de motie toelichtte, verklaarde, dat er een energieke kracht in het kabinet npodig was voor de centralisatie van de econo mische behoeften van de bevolking. De tijd zou in het voordeel van de gealli eerden werken, indien deze tij-d tenmin ste zoo nuttig mogelijk werd besteed. Hoewel men in Engeland de nazi-metho- den niet behoefde te volgen, moet een goed georganiseerde democratie bewij zen, dat zij dezelfde resultaten kan be reiken om de gevolgen van den oorlog te bestrijden. Ook de liberaal sir Archibald Sinclair wees op de noodzakelijkheid van een specialen minister voor de economische coördinatie. Hij wees er voorts op, dat Engeland pogen moest zooveel mogelijk Duitsche markten te veroveren en zijn exporthandel uit te breiden. Daartoe was een drijvende kracht noodig, die I men op het oogenblik in het oorlogs kabinet miste. In zijn antwoord verklaarde minister president Chamberlain niet in te kun nen zien, hoe de minister, wiens benoe ming wordt aanbevolen, op eenigerlei wijze de snelheid zou kunnen ver- grooten, waarmede eiken dag besluiten worden genomen. „Indien ik, aldus de minister-president, zou meenen, dat de voorgestelde benoeming van een minis ter ons zou kunnen helpen bij het win nen van den oorlog, of deze maar één dag zou kunnen verkorten, zou ik de zaak met een ander oog bezien. Niets van hetgeen gezegd is toont aan, dat dit voorstel een verbetering zou zijn, en ik ben dan ook tot de slotsom gekomen, dat het niet het juiste oogenblik is voor een verandering van dezen aard.” In het verdere verloop van het debat breidde Labour zijn aanval op de poli tiek van Chamberlain nog uit. De mee rling werd geuit, dat Engeland een krachtiger houding moest aannemen tegenover de neutralen, die zich met onwil onderwerpen aan de contrabande- contróle, terwijl zij de Duitschers niet durven mishagen. Verscheidene andere sprekers voerden nog het woord, waar na ook Attlee een uiteenzetting gaf van de argumenten van de Labourpartij. Hij beschuldigde de regeering ervan geen enkel plan te hebben voorbereid voor het voeren van den economischen oor log. Voorts wees hij er op, dat Chamber- lain niet geantwoord had op de argu menten van Morrison, volgens welke er geen commissie of groep bestond, die een besluit kon nemen. Sir John Simon antwoordde namens de regeering. Hij verklaarde, dat e leden der regeering, dank zijn hun groo te ervaring, in staat zijn de breedste denkbeelden te verdedigen ten opzich e van de problemen, welke opkomen door den oorlog. Hij zeide, dat het een dwa ling zou zijn een superminister te be noemen. De Labourmotie werd tenslotte ver worpen. f De Londensche bladen zijn min o- meer teleurgesteld nu Chamberlain wei gerde een gevolmachtigd minister voor economische zaken te benoemen. De teleurstelling is verminderd door de aankondiging van de vorming van een specialen exportraad. Men meent echter, dat de kwestie nog niet van de baan is en spoedig weer aan de orde zal worden gesteld. Tegelijkertijd vielen 170 bombarde mentsvliegtuigen en jagers de Finsche linies aan. Er werden bommen gewor pen, terwijl de jagers de opstelling der Finsche batterijen moesten ontdekken en de eigen artillerie en bombarde mentsvliegtuigen daarvan op de hoogte moesten stellen. Van het begin van den aanval af concentreerden de Russen hun ge schutvuur op de omgeving van Summa. Hierheen zonden de Finnen dan ook in allerijl de onontbeerlijke versterkingen. Een gepantserd Russisch detachement stuitte op uiterst heftigen tegenstand. De Finnen ondervonden groote moei lijkheden bij het concentreeren van hun vuur, doordat de Russische tanks ach ter een rookgordijn naar voren kwa men. Het nieuwe offensief is zeker het hevigste dat tot dusverre op het front Tér voorbereiding van de uitzending van een ambulance naar Finland is dr. Ch. W. F. Winckel, de leider van de Nederlandscbè ambulance naar Abessynië tijdens den Italiaansch-Abessynischen oorlog, heden per vliegtuig naar het Noorden vertrokken. Het afscheid. Het spannen van prikkeldraad aan het Westelijk front is met deze koude geen pretje. De Balkanconferentie is vandaag te Belgrado begonnen. Vijfde blad, pag. 2. in Karelië ten uitvoer is gelegd. Uren lang duurde de verwoede strijd. Door dat de Russen op dit punt aanzienlijke strijdkrachten hadden geconcentreerd, zagen de Finnen zich gedwongen steeds meer afdeelingen in den strijd te wer pen. Zelfs gedurende den nacht duur den de gevechten voort. Het Russische geschut staakte zijn vuur niet, om de aankomst van Finsche versterkingen te verhinderen, terwijl wel nieuwe Rus sische troepen in het vuur werden ge bracht. Ondanks de groote krachtsinspan ning van de Russen mislukte het offen sief. De Finnen, die op een gegeven oogenblik in moeilijken toestand ver keerden. zegevierden tenslotte over de nieuwe Russische tactiek. De Russen bereikten de Finsche linies niet en de strijd werd in het „Niemandsland” ge voerd De Finsche artillerie kon een Russi sche colonne met 70 paarden en vijf stukken veldgeschut vernietigen. Zeven tanks en verscheidene auto’s werden onbruikbaar gemaakt. Het Finsche ge schut heeft 15 Russische batterijen ge bombardeerd en een vliegtuig neerge schoten. Finnen maken oorlogsmateriaal buit. De correspondent van „Svenska Dag bladet” aan het front bij Kuhmo meldt, dat de Finnen gedurende de gevechten van gisteren 120 machinegeweren en een stuk veldgeschut op de Russen heb ben buitgemaakt en vier tanks vernield hebben. Een Siberisch bataljon, dat tegen de Finsche linies in het vuur ge bracht was, werd vernietigd. Grootere bedrijvigheid van de Russische vliegtuigen De bedrijvigheid der Russische vliegtuigen is gisteren grooter geweest dan Woensdag. In Noord-Finland werd onder andere Rovaniemi en omgeving gebombardeerd. Eenige huizen vlogen in brand. In het Zuiden werden ook de streken van Ancor en Kotka bestookt. Volgens de tot dusver ontvangen be richten, vielen er geen slachtoffers en is de schade vrij gering. Hangoe en Kotka zijn gisteren tus schen 2 en 4 uur gebombardeerd. Hét aantal ongevallen is gering, hoewel nog geen juiste cijfers beschikbaar zijn. Op Hangoe geraakten twee huizen in brand. In Abo werd driemaal luchtalarm gegeven. De bevolking bracht in totaal 4 uur in de schuilkelders door, tus schen 11 uur ’s morgens en 5 uur ’s middags. Boven de stad werden geen vliegtuigen gezien; wel werden er eeni ge in Zuidelijke richting opgemerkt. Rovaniemi en Kemijarvi in brand Te Stockholm is bericht ontvangen, dat Rovaniemi na den luchtaanval van gisteren in brand staat. Ook het tele foonkantoor werd door een bom getrof fen en de telefonische verbindingen met De correspondent van Stockholms Tidningen” aan het front in Kare lië meldt, dat het Russische offen sief hetwelk men verwachtte aan dit deel van het front, is ingezet. Gedurende zes uur bereidde de Russische artillerie den aanval voor. Daarna golfden de infanterie- massa’s naar de Finsche linies. Ge neraal Stern, de Russische bevel hebber, zond vóór de aanval lende Het Russische legerbericht van giste ren luidt: „De sovjet-Russische lucht macht heeft verkenningsvluchten onder nomen en militaire objecten gebombar deerd. Drie vijandelijke vliegtuigen wer den neergeschoten.” Onderzoek naar Russische wreedheden. Het Zweedsche Roode Kruis heeft besloten, om het internationale Roode Kruis-comité te vragen, een onderzoek in te stellen naar de daden der Rus sische militaire luchtmacht, gepleegd tegen de Finsche burgerbevolking, naar de duidelijke schendingen van het tee- ken van het Roode Kruis en van de conventie van Genève, waaraan de Rus sen zich schuldig zouden hebben ge maakt. Dit onderzoek heeft het doel deze schendingen aan de kaak te stel len. Het Zweedsche Roode Kruis heeft eveneens besloten de mogelijkheid te bestudeeren van het uitzenden van Roode Kruis-gedelegeerden naar de Finsche krijgsgevangenenkampen en naar de Russische, teneinde het lot te verzachten van de gevangenen. Voorts werd besloten tot medewer king aan het transport naar Zweden van oorlogsinvaliden en ernstig ge wonde personen. -• F. W-l i HAAGSCHE COURANT Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E, D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 BEMIDDELING IN HET PETROLEUM- GESCHIL AFGEWEZEN. OVERZICHT.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1