LISMONDE De Balkanconferentie its DE OORLOG TER ZEE I AKKERTJES tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. Poos; 18 stuks - 12 stuivers; 2 stuks 2 stuivers. De koude in Europa Het Duitsche leger- .bericht De Fransche leger- berichten Grieksch schip getorpedeerd Bommenwerper VEDETTES verongelukt De strijd om de Roemeensche petroleum Munsters van Roemenië, Zuid-Slavië, Turkije en Griekenland te Belgrado bijeen HAAGSCHE COURANT VAN ^RIJDAG 2 FEBRUARI 1930. EERSTE BLAB, PAGINA 2. Ook tijdens Bitteruur Attracties ontploffing BELGIE. DUITSCHLAND. Het einde van de „Graf Spee” Zie verder le blad, pag. 3 ’n TIP VAN BOOTZ Duitschland levert geschut in ruil voor olie ENGELAND. Ernstige verkeersmoeilijkheden in Denemarken PARISIENNES BUITENHOF t/o CINEAC O Zweedsch schip na gezonken Vreemde duikboot voor Brazilië’s kust SPANJE. DE SLACHTOFFERS VAN DEN BURGEROORLOG. De wijziging in het legercommando Dertien opvarenden van koude omgekomen Vijftien opvarenden van de „Vidar” vermist De Duitsche aanvallen op onbewapende lichtschepen FRANKRIJK. DE. landbouwmaatregelen. "^,ne RECLAMES. RECLAMES. m 3 MET Inz. E. v. R. te Woerden ontv. ’n fl. TIP. QCff Hevig granaatvunr. VIER DOODEN. En- van onder uit het dubbele over, dat de Balkanstaten Een schaapherder heeft bij Cuchen- dall (Antrim, Ierland), het wrak ont dekt van een vliegtuig, waarin zich 4 lijken bevonden. Het vliegtuig, een bommenwerper, was Woensdag veron gelukt. De de zijn mannen niet alleen maar patrouil- lediensten verrichten op het Finsche gebied, doch zelfs het vijandelijke ge bied binnendrongen om er de telefoon draden door te snijden, de transporten tegen te houden en den vijand belem meringen in den weg te leggen. De ka pitein zeide, dat deze sector tot nu toe rustig is geweest, en dat nog geen Rus sische patrouille hier over de grens ge trokken is. langs de grens trokken wij verder ftaar een anderen observatiepost. Wij liepen achter elkander en spraken zoo De geheele bemanning de „Vaclite” gered. De geheele bemanning van het getor pedeerde Britsche stoomschip „Vaclite” is in een haven aan de Westkust van Engeland aan land gebracht. De kapi tein en vier man waren gewond. slagschip gevraagd werd, of de machi nes van het schip in orde waren, ver klaarde deze, dat er aan de voortstu- wingsinstallatie niets mankeerde. Op grond van de verkregen inlichtingen kwam de commissie tot de overtuiging dat de noodzakelijke reparaties binnen drie dagen konden worden uitgevoerd, waarna het schip weer volkomen zee waardig zou zijn. LA PALISSE EINDHAVEN VOOR BEL GISCHE PASSAGIERSSCHEPEN? De Belgische regeering voert al eeni- gen tijd besprekingen met Frankrijk om het mogelijk te maken, dat pas sagiers voor Belgische schepen zich te La Palisse (aan de Fransche West kust bij La Rochelle) in plaats van te Antwerpen inschepen, zoodat zij niet blootgesteld worden aan de oorlogsge varen op de Noordzee. De Thysville, die a.s. week uit Ant werpen zal vertrekken, zal vermoede lijk als eerste schip La Palisse aandoen. Officieel is echter nog geen besluit ge nomen. bedoe- punten ste- bommen niet over- KRIJGSGEVANGEN BRITSCHE ZEELIE DEN IN HESSEN GEÏNTERNEERD. Naar „United Press’ verneemt, zijn dertig overlevenden van de Britsche duikboot „Starfish” en zevenendertig geredden van een andere duikboot in een kamp in Hessen geïnterneerd. Hier bevinden zich ook zeven en twin tig opvarenden van de Britsche hulp- kruiser „Rawalpindi”. In de nabijheid, op het kasteel Span genberg zijn krijgsgevangen Britsche en Fransche officieren geïnterneerd. Zij krijgen een rantsoen dat voorna melijk bestaat uit aardappelen en uien, vijfhonderd gram brood, twee ons worst en 60 gram reuzel, margarine of ander vet. De drie bezoekende ministers be gaven zich naar het koninklijk paleis om het register te teekenen, waarna op het departement van buitenlandsche zaken een korte voorbespreking werd gehouden, die hoofdzakelijk het vast stellen van de orde van den dag tot onderwerp had. De conferentie zou morgen met de eigenlijke besprekin gen beginnen. Het is in Belgrado vreeselijk weer, mist en laaghangende wolken, terwijl een fijne regen valt, die onmiddellijk bevriest en het verkeer in gevaar brengt, vandaar dat de ministers bij hun aankomst door het publiek bijna niet werden opgemerkt, mede doordat aan de aankomst geen praal of cere monieel verbonden was. Visschers voor de Brazilaansche kust hebben verklaard, dat zij Maan dag een duikboot van onbekende na tionaliteit hebben waargenomen. De moeilijkheden voor het goede renverkeer in Denemarken nemen toe door het dichtvriezen van de Deensche wateren en vooral na het stopzetten van de transporten over den Grooten Belt, waardoor de voorziening van Ko penhagen ernstig wordt belemmerd. De aanvoer van slachtvee op het abat toir der hoofdstad is tot de helft ge daald, van wat anders tegen het week einde werd geleverd. Vooral is gebrek aan runderen en kalveren. Ook aard appelen zijn schaarsch. De aardappel- meelfabriek in Grimstrip op Seeland, welke gewoonlijk dagelijks 600 ton aardappelen erwerkt, heeft haar be drijf door uitblijvende grondstoffen- leveringen voorloopig stopgezet en het personeel van 20 man met verlof gezonden. De toevoer van visch is zeer gering. Na het stopzetten van het ver keer over den Grooten Belt, aan de randen, waarvan het ijs tien meter dik tot op den bodem toe zit, wordt alles in het werk gesteld om het verkeer van Seeland naar Fünen en Jutland via Kalundborg-Aarhus in stand te hou den. In de richting van Laaland-Falster is het verkeer ernstig belemmerd door sneeuwval. EEN MIJNSTAKING. Gisteren is staking uitgebroken in de steenkolenmijn van Beeringen, zulks in verband met de toepassing van de nieuwe arbeidswetten in de mijnen. On geveer 900 mijnwerkers van de 1000, die in dienst zijn bij deze onderneming legden het werk neer. In den loop van den dag werd een conferentie belegd in het departement van arbeid, met het doel alle noodige regelingen te treffen opdat de stakingsbeweging zich niet zal uitbreiden. Volgens een officieele statistiek zijn gedurende den burgeroorlog 300000 soldaten van het leger van Franco in de ziekenhuizen verpleegd Vijftigduizend mannen zijn verminkt of lijden aan ziekten die een normaal leven ónmoge lijk maken. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: „Geen bijzon dere gebeurtenissen”. De Turksch-Grieksche samen werking. Het Grieksche blad „Kathimerini” heeft een interview met den Turkschen minister Saradjoglu gehad, waarin deze o.a. gezegd heeft: „Mijn ontmoeting met den Griekschen minister van buiten landsche zaken Metaxas is van hartelij- ken aard geweest. Wij zijn met dezelfde gevoelens bezield ten opzichte van onze taak, n.l. het werken voor den vrede en wij zijn er zeker van dat indien iemand mocht trachten om de veiligheid van ons vaderland te verstoren, wij den vrede en de orde zullen handhaven. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Een kalme dag aan het geheele front. Aan weerszijden van den Rijn werd uit de kazematten geschoten. Het Fransche ochtendlegerbericht van heden luidt: „Niets te melden”. In de Kamer heeft een der leden gis teren aan den minister van landsverde diging Denis gevraagd, of hij de motie ven uiteen kon zetten, waarom de chef van den generalen staf, generaal van- denbergen, is afgetreden. Het Kamerlid vroeg, of geen politieke overwegingen hierbij een rol hebben gespeeld. Minister Denis antwoordde, dat in de wijziging van den chef van den genera len staf geen politieke en geen strategi sche motieven een rol hebben gespeeld. De eenige motieven zijn vervat in het communiqué van eergisteravond. Het aanwijzen van een bepaalden post is de taak van den minister van landsverde diging, ongeacht den rang van den be trokken officier. Hieromtrent heerschen verkeerde meeningen. De functie van chef van den generalen staf is organiek niet hooger dan die van andere gene raals. In het huidige geval is ontslag op verzoek verleend. Zooals gebruik is in het leger, heeft geen enkele overweging welke niets te maken had met het wel zijn van den dienst, gegolden. Het incident is hiermede gesloten. De Kamer ging vervolgens verder met het behandelen van de defensie-begrooting. Vandaag begint te Belgrado de bijeenkomst van den permanenten Raad van de Balkan-Entente. Deze wordt gevormd door de mi nisters van buitenlandsche zaken van Roemenië, Zuid-Slavië, Tur kije en Griekenland, n.l. Gafencu, Markowitsj, Sarajoglu en Metaxas. In politieke kringen wordt aan deze bijeenkomst veel beteekenis gehecht. Steden en dorpen in Zuid-Servi§ geïsoleerd. In Zuid-Servië en Bosnië zijn niet alleen tal van dorpen, doch ook ver scheidene steden volkomen van de buitenwereld afgesneden. Het spoor- en autobusverkeer is of wel geheel ge staakt of geschiedt zeer onregelmatig. In Belgrado zijn door de gladde wegen en straten talrijke ongelukken ge beurd. Twintig overlevenden van het Griek sche vrachtschip „Eleni Statathos”, dat door een Duitschen onderzeeër op den Atlantischen Oceaan verscheidene da gen geleden tot zinken is gebracht, zijn aan de lersche kust aangekomen. Zes hunner, onder wie de kapitein, moesten in uiterst verzwakten toestand in het ziekenhuis worden opgenomen. Het schip was Zondag j.l. getorpe deerd. De 32 leden der bemanning had den zich in de reddingbooten begeven, welke met touwen aan elkander waren vastgebonden. Het was zoo koud, dat dertien man omkwamen. Men moest hun lijken in zee werpen. „Wij waren zoo uitgeput”, vertelde een der geredden, „dat zelfs toen wij de lersche kust zagen, wij niet voldoende kracht hadden om naar den wal te roeien. De aankomst. De Turksche minister van buiten landsche zaken en zijn Grieksche col lega zijn gisteravond te Belgrado aan gekomen. De Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, Gafencu, kwam hedenmorgen aan. Vijftien leden van de bemanning van het Deensche stoomschip „Vidar”, dat gisteren op een mijn is geloopen en ge zonken, worden vermist. De vijf overige leden der bemanning zijn gered. De „Vidar” was van geland op weg naar Denemarken. Het Zweedsche stoomschip „Fram” is Vrijdag, na een ontploffing, binnen twee minuten gezonken. Er worden 19 mannen en een vrouw vermist. Een trawler heeft 5 leden van de be manning van een. vlot gered. De boots man, die er zich ook op bevond, was reeds gestorven. De overlevenden, vier Zweden en een Pool zijn in een Schot- sche haven geland. RAPPORT URUGUEESCHE COMMISSIE. In het blauwboek betreffende den on dergang van de „Graf Spee” gepubli ceerd door het ministerie van Buiten landsche zaken van Uruguay, is o.a. het rapport opgenomen van de technische commissie, die een onderzoek heeft in gesteld naar de schade van het schip, teen het de haven van Montevideo bin nenliep Behalve eenige geringe averij aan de huidplaten, aldus het rapport, was de schade voornamelijk aangericht in de keuken, de bakkerij en de brandblusch insta datie. Ook bleken de machine» voor het maKen van drinkwater onklaar Toen de commandant van het vestzak Vriendschappelijk gestemd jegens Italië. Het Grieksche blad „Proia” merkt naar aanleiding van de Balkan-confe- rentie op, dat de politieke atmosfeer vandaag er op wijst, dat alle Donau- en Balkanstaten vriendschappelijk tegen over Italië gestemd zijn. De „Llanvern” behouden aan gekomen. Het stoomschip „Llanvern” (4966) ton, dat Maandag door een Duitsch vliegtuig was beschoten en gebombar deerd, is in veilige haven aangekomen. De bemanning noch het schip hebben van den aanval te lijden gehad. De bond van arbeiders in het trans portbedrijf in Engeland heeft in ver band met de aanvallen, waaraan de Britsche lichtschepen en de ravitaillee- ring van vuurtorens blootstaan, den mi nister van marine gevraagd de beman ning van deze schepen het middel te verstrekken, zich te verdedigen. een landbouwleger t .7' van bpt front en omvatten. ongeveer 200.000 Weer beperkte verloven voor het Britsche expeditieleger. Het Britsche departement van oor log deelt mede, dat weder beperkte verloven zullen ingaan voor het Brit sche expeditieleger. De eerste groepen zullen op 3 Februari in Engeland aan komen, mits de weersomstandigheden intusschen niet slechter worden. Vooralsnog zullen slechts zij met verlof gaan, die hun plaats van be stemming kunnen bereiken met de Southern Railways en de Great Wes tern Railway, met uitzondering van Wales. Zoodra echter de toestand op de lijnen naar het Noorden en de Mid lands normaler is, zullen de verloven weer algemeen worden verleend. NIEUWE BELASTINGEN OP LUXE-ARTIKELEN? United Press meldt uit Berlijn: In goed ingelichte bank-kringen wordt verklaard, dat het eenentwintig ste punt van het economische pro gramma, hetwelk zoowel de nieuwe be lastingen op luxe artikelen als het loon. certificaat-schema bevat, op het oogen- blik door de regeering bestudeerd wordt. Dit artikel zal de basis zijn van nieuwe decreten, welke ten doel heb ben nog tien a twaalf millioen mark te verkrijgen en zal de Duitsche econo mie op een verhoogden oorlogsvoet plaatsen. Volgens goed ingelichte krin gen bevat een van de voornaamste van deze punten het vormen van een „oor- logsfinancierings fonds”, hetwelk ge vuld moet worden door betalingen van a zaken en concerns In verhouding tot hun jaarlljkschen financieelen omzet. Verklaard werd tevens, dat ook een ■nationale Duitsche spaardag uitge vaardigd zal worden. Volgens finan cieel? kringen zullen de nieuwe belas weinig mogelijk, want de Russen-wa ren dicht in de buurt. Toen bereikten wij den observatiepost bij Rasti, van waar wij de Russische linie konden zien op korten afstand aan de over zijde van het meer. Men zeide ons, zooveel mogelijk te bukken. De artil lerie begon inmiddels steeds feller te vuren de Russische granaten vlo gen over onze hoofden en explodeerden in onze omgeving. De Finnen dienden de Russen van antwoord en hun gra naten vlogen rakelings boven de hoo rnen voor ons. Wij zagen hoe de gra naten op het bevroren meer terecht kwamen, het ijs doorboorden en het water omhoog deden spuiten. Plotseling hoorden wij het hevige geraas van een granaat vlak bij ons er volgde een ontploffing op korten af stand links van ons en twee mi nuten later kwam er weer een projec tiel aansuizen. Het vuren hield niet op en met regelmatige tusschenpoozen kwamen de granaten in onze omge ving terecht. Niemand was getroffen, maar een officier gaf ons den raad, zoo snel mogelijk heen te gaan. Wij trokken toen terug naar een uitkijk post, welke juist buiten de gevaarlijke zóne lag. aandringen op zij het slechts ten deele, spraken van Hongarije, voorts verwacht, dat de Bpelgarije steun zullen Turkije en Griekenland. Tegenover den aandrang op Roeme nië staat de kwestie der aaneensluiting van de Balkanstaten tegenover de bui tenwereld. Italië is gesteld op een handhaving van den status quo der neutraliteit, en is gekant tegen iederen vorm van een blok, dat de oorlogvoe renden kan prikkelen. Roemenië daar entegen, als de meest bedreigde der Entente-leden, wenscht van harte een aaneensluiting, waaraan zelfs niet- Balkanstaten mee kunnen doen. Italië zou eenerzijds verzoenend wer ken op de wenschen van Hongarije en Boelgarije, anderzijds een domper zet ten op de verlangens van Roemenië. Wat Turkije’s verdrag met Engeland en Frankrijk betreft, meent men, dat Turkije zich op het standpunt zal stel len, dat het verdrag zich alleen bezig houdt met den status quo in de Mid- dellandsche Zee en den Balkan buiten beschouwing laat. De strijd om de petroleum. De kwestie van de handelsbelangen der oorlogvoerenden brengt den strijd om de petroleum naar voren. In Rome werd gisteravond erover gesproken, dat wat er ook waar moge zijn van de berichten omtrent Clodius’ opdracht, Italië’s petroleumquota in Roemenië voor Duitschland op te vragen, Italië in ieder geval op het oogeriblik geen Roemeensche olie koopt, zij het ook dat dit een gevolg is van het feit, dat de prijs tengevolge van den wedijver der oorlogvoerenden tot gestegen is. Men spreekt er voorts Duitsche gezanten in de weer op hun post teruggekeerd zijn. Men meent te weten, dat Duitschland geen steen op den andere wil laten als het er om gaat de economische bron nen van den Balkan voor het Derde Rijk te reserveeren. Duitschland zou alle petroleum, graan, mineralen, en voor zooveel noodig industrieele pro ducten, van den Balkan willen hebben voor zoover deze binnen de Duitsche „invloedssfeer” liggen. Verklaringen van Sarajoglu. De Turksche minister van buiten landsche zaken, Sarajoglu, heeft tegen over een correspondent van „Politika”, die de Turksche delegatie tot de grens van Zuid-Slavië tegemoet was gereisd, verklaard „De conferentie is een zeer belang rijke gebeurtenis voor het leven der Balkan-Entente. Het belang ervan blijkt eensdeels uit het feit, dat zeer ernstige gebeurtenissen zich afspelen op den aardbol, anderdeels uit de omstandig heid, dat zij de gelegenheid zal bieden tot bestudeering der betrekkingen tus- schen de Balkanlanden. Ook is deze conferentie zeer belang- ,rijk, omdat zij een nieuwe phase zal openen in het leven van de Balkan- Entente. Ik bedoel daarmee, dat tijdens de conferentie de Entente automatisch vernieuwd zal worden”. In dit verband zij er aan herinnerd, dat de Entente voor zeven jaar was gesloten en dat, wanneer een der leden wilde uittreden, hij zijn lidmaat schap moest opzeggen tijdens de con ferentie, die vandaag begint. Op een vraag omtrent zijn houd met den Boelgaarschen premier verklaarde Sarajoglu o.m.„Kiossei- wanof en geheel Boelgarije zijn het eens met de landen van de Balkan- Entente over de handhaving van den vrede op den Balkan. Kiosseiwanof, die den Turkschen mi nister tot het grensstation begeleidde, verklaarde voldaan te zijn over het onderhoud, want dit werd gehouden in den geest van het streven naar behoud van den vrede en de neutraliteit op den Balkan. In een persgesprek te Ankara heeft Sarajoglu. voor zijn vertrek verklaard, dat Turkije niet langer moet be schouwd worden als neutraal, maar slechts als zich buiten de oorlogszone te bevinden. Volgens United Press heeft deze verklaring Belgrado onaan genaam getroffen, daar zij wordt uit gelegd als een onvriendelijk gebaar jegens Zuid-Slavië en als een bemoei lijking van Zuid-Slavië’s positie als gastheer van de conferentie. In krin gen, welke nauwe betrekkingen met de regeering onderhouden, werd tegenover United Press verklaard, dat, indien Sarajoglu had willen te kennen geven, dat er in de Balkan-Entente reeds in zekeren zin een scheuring zit, dan had hij dit niet beter kunnen doen dan met deze verklaring. Sarajoglu’s op merking streeft er naar Zuid-Slavië te isoleeren. In diplomatieke kringen werd er op gewezen, dat de Turksche verklaring tegen de fundamenteele principes van de Balkan-Entente in- druischt, welke de belofte van neutra liteit heeft afgelegd. Het Turksche ge baar heeft het pessimisme verder ver groot, omdat men dit als tegenwerking jegens Rusland beschouwt, wiens rela ties met Turkije, naar verluidt, na de besprekingen van Sarajoglu te Moskou er niet beter op zijn geworden. en vleugels zijn. hiervan is, dat de houten dekken blijven ken, zoodat de boord kunnen vallen. Bericht wordt, dat men in het dek van de „Russell” verscheidene kleine brandgaten heeft gevonden, hetgeen deze theorie schijnt te bevestigen. JAPAN EISCHTE FORMEEL VRIJ LATING OER DUITSCHERS. Een zegsman van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de nota die de onder minister Tani op 27 Januari aan den Britschen gezant Craigie overhandigd heeft inzake de „Asama Maru” het formeele verzoek van Japan bevatte tot de vrijlating der Duitsche zeelieden. PIJLEN, HET NIEUWE DUITSCHE WAPEN. In Britsche luchtvaartkringen ge looft men, dat de „pijlen”, die een Duitsch vliegtuig Dinsdag op den Brit schen trawler „Russell” heeft geworpen lichte brandbommen met scherpe pun ten ling in DUITSCHE SPIONNEN TER DOOD VEROORDEELD. De rechtbank te Nancy heeft op 30 Januari Friedrich Helmuth en baron Heinrich Franz, beiden van Duitsche na tionaliteit, wegens spionnage ter dood veroordeeld. Katharina Muller de vr°uw van den baron, werd wegens medeplichtigheid aan spionage, tot 5 jaren dwangarbeid veroordeeld. In den Senaat heeft de onderslaats- Dueotaf1Skian het minister-presidium Ducos \erklaard, dat de landbouw voor fabriekenlnnw-- On0ntbeerlÜk i» als raorieken. „Wij moeten, aldus spr zoo weinig mogelijk onze toevlucht nemen Van landb°uwproducten tn het buitenland. Iedere hectare v^ onzen grond, die onbebQuwdec^e bTteSngt°ntdat FfankriJk verlaat. Het licht aantak meer ontberin8en en wel licht aantasting van het moreel der na- Ducos: „V wordt bij dat van het fmi? L dat der - - J man Vier belangrijke punten. Naar United Press uit Rome meldt, verwacht men, dat de conferentie de volgende 4 belangrijke punten zal be handelen lo. De vraag van de toekomstige politieke verhouding der Balkanstaten tot elkaar en tot Italië 2o. De kwestie van een gezamen lijke poging, pressie uit te oefenen op Roemenië, om met Hongarije en Boel garije tot een compromis te komen; 3o. Een onderzoek naar het En- gelsch-Fransch-Turksche bondgenoot schap, waarvan Zuid-Slavië, naar ver luidt, beweert dat het een inbreuk be- teekent op de Balkan-neutraliteit 4o. De economische problemen, wel ke voortvloeien uit het „tegen elkaar opbieden” der oorlogvoerenden op de markten van den Balkan. Zuid-Slavië zal, naar verwacht wordt, een tegemoetkoming, aan de aan- terwijl men eischen van vinden bij LAGERHUIS! EDEN BIJ DE BRITSCHE LUCHTMACHT. Zestien leden van het parlement die nen thans bij de Britsche luchtstrijd krachten in verschillende functies, zoo als vlieginstructeur en leerlingpiloot. Eén voert het bevel over een eskader, nog een ander is officler-luchtkanon- nier. Drie parlementsleden bekleeden een functie bij de ballonversperringen. MARINECONTINGENT UIT NIEUW- ZEELAND AANGEKOMEN. Het derde marine-contingent Nieuw-Zeeland is Donderdag aangeko men. Het werd ontvangen door burger lijke autoriteiten en door vertegen woordigers van het bureau voor de Dominions. Des middags vertrokken de manschappen naar hun depóts. BATALJONS VOOR DIENSTEN OVERZEE. Zekere bataljons voor de verdediging overzee zullen spoedig naar het bui tenland gaan. Deze bataljons bestaan uit mannen van 35 tot 60 jaar, voor het meerendeel oud-strijders, die zich hebben opgegeven als vrijwilligers voor den dienst overzee. Hun taak zal zijn de bewaking van spoorbruggen, electrische centrales, fabrieken, enz. Op deze wijze zullen zij jongere troepen vrijmaken voor de frontlinies. KONING GEORGE VRIJWEL HERSTELD Officieel is te Londen bekend ge maakt, dat koning George vrijwel her steld is van zijn lichte verkoudheid. Hij kon vandaag zijn normale officieele werkzaamheden ten paleize verrichten. Hij heeft in den loop van den ochtend ook een aantal bezoekers ontvangen. •r H 1 Een dokter zei: ,,’t Is een U i [schandaal, 7^; M Dat vitamine-gedoe wordt [een kwaal, *t Is vitamine A, B of C, gf** Maar ik doe er niet aan 881 [mee, Ik neem TIP, dan heb ik gv [ze allemaal.” Waarom zoudtGenog hoofd pijn hebben, als Ge in eet» kwartier er van af kunt zijnl Neem *n AKKERTJE hef nieu we merkwaardige middel, dat alle pijnen vlug verdrijft en Uw lichaam niet schaadt. "AKKERTJES” zijn de geluk kige vinding van Apotheker Dumont in den gemakkelijk in te nemen ronden cachet- vorm, veel nagemaakt er* toch nog nooit geëvenaard I Laat U niets anders aanpra ten en let op 't AKKER-merk. De strijd om de Roemeensche petro leum zal betrekkelijk spoedig tot een einde komen, aldus de meening van vooraanstaande personen uit de wereld van de olie-industrie zoowel als van vooraanstaande’ diplomaten, meldt Uni ted Press uit Londen. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat Duitschland op zich genomen heeft, Roemenië groote hoeveelheden wapens te lederen, vooral luchtafweergeschut en antitankgeschut, in ruil voor petro leum. Deze overeenkomst heeft betrek king op 1940, en de Roemeensche olie- leveranties aan Duitschland zullen het maximum van 1.300.000 ton bedragen, plus zekere achterstallige hoeveelheden van 1939. Deze berichten hebben te Londen geen prettigen indruk gemaakt, daar Roemenië tevoren de bedoeling had de levering van petroleum aan Duitschland te beperken tot 25 procent van Roeme- nië’s totale uitvoerbare surplus, in plaats dat men een maximum in ton nen uitdrukte. Men hoopt nu, dat bij de toekomstige „regeling” ook aan Engeland 1.300.000 ton toegezegd zal worden. In feite heb ben de Roemeensche regeerders in De cember, naar medegedeeld werd, het besluit genomen, die hoeveelheid aan Engeland te leveren, doch later zeiden zij, dat die hoeveelheid het beschikbaar overschot te boven ging. In Roemeensche kringen is men blijk baar teleurgesteld, omdat Engeland, ten gevolge van de eischen van den oorlog, niet in staat is, de betaling te doen ge schieden in bewapeningsmateriaal. Thans echter verwacht men, dat Enge land in ruil voor de petroleum beschik baar zal stellen ruime hoeveelheden grondstoffen zooals rubber, koper en tin.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2