ZUINIGSTE ft j t GEMENGD NIEUWS RADIONIEUWS UIT DE OMSTREKEN RECHTZAKEN 'S WERELDS WAGEN! V THERMOGENE Bestrijdt VERKOUDHEID met de warmte verwekkende HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 2 FEBRUARI 1940. TWEEDE BLAD, PAGINA 2. TWEE MANNEN AANGEHOUDEN DINGEN DIE JE NOOIT VERGEET Verdacht van spionnage MEISTERKLASSE: ZWARE GRANAAT GEVONDEN VEREENIGINGEN AUTO SLIPTE OP ONBEWAAKTEN OVERWEG NA DE MIJN-EXPL0S1E TE HUISDUINEN ZWARE TRAILER RIJDT TEGEN DUBBEL WOONHUIS HOOGE BOETEN WEGENS HAZARDSPEL RADIO-PROGRAMM4 Electrische trein reed erop en ontspoorde Midza-actie. SCHEEPSHYPOTHEEKBANKEN TEGEN DEN STAAT DKW openbaring. 7 Kantongerecht 11.20 ii. Met recht: 'n glas Port dat je nooit vergeet Mr. Six heeft vervolgens de bijzon derheden van elk schip behandeld. Na re- en dupliek werd de uitspraak' bepaald op Dinsdag 2 April. I I Zaterdag 3 Februari. Hilversum I 1875 en 414.4 m. Storing tusschen ’s-Hertogenbosch en Boxtel De Nijmeegsche politie heeft dezer dagen twee mannen aangehouden, ver dacht van spionnage. Een der njannen. die jarenlang in Duitschland werkte, maar sedert korten tijd te Nijmegen logeerde, voerde geregeld besprekingen in koffiehuizen. De politie ging zijn gangen na en arresteerde hem, toen hij op het punt stond van een bespreking terug te keeren. Er werd een koffer met teekeningen van kunstwerken op hem bevonden. Een man, die in zijn gezelschap was, werd eveneens gear- resteerd. Beiden zijn aan de justitie te Arnhem overgeleverd. Roode Kruis filmavond. In het theater Forum werd gisteravond een filmvoorstelling gegeven door de af- deeling Voorburg van het Nederlandsche Roode Kruis Er bestond voor dezen avond veel belangstelling. Het programma be gon met een film „Röntgenstralen”, een cinematografische opname met behulp van Röntgen- en X-stralen. Hierna volgde een cultureele film over Finland „het land der duizend meren”, met muziek van den groo- ten Finschen componist Jean Sibelius. Al vorens deze film werd gedraaid, hield mr J. J. R. Schmal lid van Ged. Staten van Zuid-Holland en secretaris van de Finsch- Nederlandsche vereeniging een inleiding, waarbij spr deed uitkomen hoe Finland steeds voor zijn onafhankelijkheid heeft moeten strijden en dat dit dappere volk niet anders dan de volle sympathie in den strijd, die het thans te voeren heeft, van 7 Jonge volkje eerste wolkje vol allure straks bezuren 4 Persoons f1135 Spezialklasse f1295 Imp. Hort Nibbrig A Greeve N.V., Parkstraat 91o Den Haag Te Epse, gemeente Gorssel, is Woensdagavond door tot nu toe onbe kende oorzaak brand uitgebroken in het landhuis „Arietta”, eigendom van den heer van der Zande, uit Leiden. De brandweer uit Zutphen werd terstond gewaarschuwd, doch zij kon niet ver hinderen, dat het uit hout opgetrokken huis geheel afbrandde. Het huis was op ongeregelde tijden bewoond. Het schijnt den laatsten tijd onbewoond geweest te zijn. LOOSDUINEN. De Harmonie - vereeniging „Kunst naar Kracht” houdt op Zaterdag 10 Februari haar jaarlijkschen feestavond. Medewerking verleent de humorist Wil ly Derby. De Mondaccordeonvereeni- ging „Bravo” geeft Maandagavond op uit- noodiging van O. en O. een uitvoering voor de militairen in de St. Petrusschool alhier. RIJSWIJK. Diamanten jubileum mr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke. Mr. F. W. J. G Snijder van Wissekerke zal Maandag a.s. het zeldzame feit her denken, dat hij zestig jaar geleden aan de universiteit te Leiden bevorderd werd tot doctor in de rechtswetenschap. VOORBURG. GEMEENTERAAD f.1395 Slechts één L op 15 KM Maar j uiterst hoog rijcomfortl Elegante, royaal gebouwde carrosserie. i 4 Persoons DKW reeds vanaf -- JUBILEUM IN DE VEREENIGING E. N.'O. Het ligt in het voornemen van het be stuur van de vereeniging (E)rnst, (N)ut )Ontspan(ning, Z O Buitensingel 171a. op 23 Februari a.s. haar lid. den heer Gerard Veth, in verband met zijn 70sten verjaar dag en zijn 25-jarig jubileum als lid van den raad van toezicht, te huldigen. De huldiging zal plaats hebben in het gebouw „De Vereeniging”, Willemstraat. NEUTRALE ONTSPANNINGS- VEREENIGING „ORANJE-NASSAU” De N. O. V. „Oranje-Nassau” gaf Zon dag j.l. voor hun leden en donateurs!ices een cabaretavond in het paviljoen op het Rijswijkscheplein De belangstelling was groot, en de aanwezigen hebben op dezen avond volop genoten van het gevarieerd programma, dat achtereenvolgens werd afgewerkt. Ook de danslustigen werden ruimschoots in de gelegenheid gesteld de beenen van den vloer te houden. Veel sue ce- oogstten dc gebroeders Walsteijn met het opvoeren van „Luitenant en oppasser” Ook de vrouwelijke accordeonnist Rietje Ermas, had veel succes met haar optreden Ook de twee muzikale clowns „Tony en Jhones” hadden veel succes met hun gooi en valpartijen. De nummers die ze ten ge hoore brachten, werden door de aanwezi gen uit volle borst meegezongen. Evenals het „Rats, kuch en boonen”. Tot twaalf uur bleven de aanwezigen nog dansen, waar aan mooie prijzen verbonden waren Deze avond mag zeer geslaagd genoemd wor den. DE VEREENIGINGEN KANARIA EN KANARIEVOGEL. De vereenigingen Kanaria en de Ka narievogel houden a.s. Zondagmorgen in het gebouw Amicitia. Westeinde, een open keuring van kanarievogels onder leiding van keurmeester Letter. De heer Fred van Beuzekom, voorzitter van den Nederlandschen Bond voor Ka- narieteelt en Vogelbescherming, zal hier bij een causerie houden. Nieuwjaarsrede van den burgemeester dr. J. A. Nederbragt. Onder voorzitterschap van burgemees ter dr. J. A. Nederbragt kwam de Raad dezer gemeente Woensdagavond in open bare vergadering bijeen. In uw college, al dus de burgemeester, is ’t de gewoonte bij de eerste vergadering in het nieuwe jaar den Raad geluk te wenschen en een te rugblik te werpen op het afgeloopen jaar. Dit is niet de eerste vergadering, want wij hebben in de vergadering van 17 Januari reeds vriendelijke woorden gesproken en mijn ambtsvoorganger heeft bij zijn af scheid reeds een terugblik gegeven over het afgeloopen jaar. Ten gunste van de bestaande traditie wenscht de burgemees ter den Raad met hun gezinnen al het goede toe in het nieuwe jaar, dat reeds een maand oud is. Aan de hand van een groot aantal ge gevens deed spreker eenige grepen en constateerde allereerst, dat de bevolking in 1939 is gestegen van 26.874 tot 28.239. waarbij hem is opgevallen, dat het aantal vrouwen veel grooter (15.269) is dan het aantal mannen (13.080). Twee redenen lig gen hier voor de hand: ten eerste dat in Voorburg een groote kring van menschen bestaat, die een dienstbode kunnen hou den, terwijl er ook veel alleenwonende dames zijn. Hieruit blijkt wel, dat Voor burg een veilige plaats is, waar men zich gaarne vestigt. Dit heeft voor ons conse quenties. Vooral de taak van den burge meester is er voor te zorgen, dat er orde, rust en veiligheid heerscht en dit was in het afgeloopen jaar het geval. De burge meester besprak hierna de brandweer, gemeentewerken en het grondbedrijf, om hierna langer stil te staan bij het gas- en electrisch bedrijf, uit welke cijfers duide lijk de aanwas der bevolking spreekt. De rapporten, welke hij over het Onderwijs voor 1939 heeft ontvangen, stemmen tot tevredenheid. Er was geen stagnatie, ter wijl spr. nog in herinnering bracht de belangrijke uitbreiding van de Beatrix- huishoudschool. terwijl met de verbou wing van de St. Agnes huishoudschool een begin is gemaakt. Na nog gewezen te hebben op het werk van het Doofstom- De sneeuwruiming. Bij de begrootingswijziging, waarbij o.a. nog f 7310 wordt gevraagd voor de neeuw- ruiming, bracht de heer Slappendel deze sneeuwruiming ter sprake. Het schoon maken' van een groot aantal straten is niet zoo intensief geschied als in vorige jaren. Wel werd de vergoeding per uur verhoogd van 40 op 50 cent, maar spre ker vroeg zich af, of de arbeiders hier beter mee af zijn, want een 100-tal hun ner werd verleden week Donderdag weer uit dit werk gehaald. Wethouder Meijer gaf toe, dat er niet zoo is gewerkt als in anderen jaren, maar gezien de groote massa sneeuw zou dit niet te betalen zijn geweest. Met de verhooging tot 50 cent zijn alleen geschoolde arbeiders aan het werd gezet. Hierdoor werd wel beter ge werkt, maar niet zooveel werk verzet. Hierna ontstond nog een debat over een voorstel tot ontheffing schoolgeld M.O. en V.H.O. Een voorstel van den heer van Borrendam om deze zaak nog in de on derwijscommissie te brengen met het 9 tegen 6 stemmen verworpen, terwijl het voorstel van B. en W. met 11 tegen 4 stemmen werd goedgekeurd. Dienstbode aangehouden. Door de politie is te Hillegersberg aan gehouden de 32-jarige dienstbode mej. v. M„ die ten nadeele van haar mevrouw verschillende gouden en zil ren sieraden heeft ont' „emd. Zij is naar Voorburg overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. het geheele Nederlandsche volk kan heb ben. Na de pauze volgde nog eon film „Gee- sel der Menschheid” een wetenschappe lijke film, terwijl de avond werd besloten met „Liesjes mooiste klimtocht”, eenige opnamen van berglandschappen in de Alpen. meninstituut „Effatha”, zeide de burge meester, dat hij zich door een persoonlijk bezoek aan de openbare scholen van den goeden gang van zaken zal gaan overtui gen Komende tot de financiën zeide spreker, dat deze niet ongunstig zijn, hetgeen wel spreekt uit de belastingverlagingen, wel- ke konden worden genomen. Voorzichtig heid blijft geboden, omdat door den in ternationalen toestand de draagkracht zal verminderen en de lasten zullen worden verzwaard Bijzondere aandacht wijdde de burgemeester nog aan den Luchtbe schermingsdienst. waaraan thans 500 per sonen medewerken. Spreker roemde de goede samenwerking met de plaatselijke afdeeling van de Nederl. Vereeniging v. Luchtbescherming. De gemeente is thans in 35 blokken verdeeld, waarvan er thans reeds 20 volledig zijn georganiseerd. Spreker bracht dank aan allen, die tegen het gevaar uit de lucht met de overheid samenwerken. Bij de sociale aangelegenheden besprak de burgemeester eerst de werkloosheid. Liet begin 1939 zich eerst gunstig aanzien door den oorlogstoestand ligt de bouw nijverheid zoo goed als stil. Toch geeft 1939 geen ongunstig beeld tegenover 1938 In 1938 werd uitgegeven aan 128.000 steundagen ƒ148 887 en in 1939 over 10.000 mansteundagen 114.755. Ook Maatschap pelijk Hulpbetoon geeft een gunstig beeld in vergelijking met 1938: toen werd ƒ90.000 en in 1939 ƒ76.000 uitgekeerd. In 1939 heeft M. H voor het eerst een vol jaar in haar nieuwen vorm gewerkt. Ook in 1940 zal, aldus spreker, veel van het beleid van het bestuur worden gevergd, In de koude dagen, die achter ons lig gen gingen de gedachten van den burge meester uit naar de behoeftigen. maar hij heeft kunnen constateeren, dat het in Voorburg mogelijk is de nooden, die de bevolkine treffen, te kunnen lenigen met billijkheid en met inschakeling van de burgerij. Hij bracht dank aan de velen, die hun tijd hieraan gaven. Als ik alles samenvat. aldus de burge meester. dan kunnen wij dankbaar zijn voor wat 1939 ons bracht en kunnen wij op deze grondslagen voortwerken Moge de Allerhoogste ons hierbij steunen en vrede schenken, opdat onze constructieve arbeid in 1940 niet door destructie onder broken worde. Na gewezen te hebben op den verjaar dag van Prinses Beatrix, stelde de bur gemeester onder applaus van den Raad voor een telegram met gelukwenschen aan het Prinselijk gezin te zenden. Het oudste Raadslid, de heer Stemer- ding, heeft hierna de rede van den bur gemeester beantwoord en namens den Raad de beste wenschen voor hem en zijn gezin uitgesproken. Gisteravond hield de Midza-afdeeling Den HaagOost haar eerste jaarvergade ring in de bovenzaal van Hotel Kuijs Wit- senburg. De voorzitter, de heer van Cleef, heette allen welkom en in het bijzonder den heer Schlatman, lid van het hoofdbestuur van den Ned Midza, de leden van Den Haag- West, die in grooten getale ware.i opge komen. alsmede de leden van de Midza- Westland. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Atsma, bleek o.m., dat het aan tal leden in 4 maanden tijd van 38 tot 71 geklommen was. Ook te Voorburg wordt hard gewerkt aan de oprichting van een afdeeling. Nadat de penningmeester, de heer Doove, zijn jaarverslag had uitgebracht, was het woord aan den heer Schlatman. die een propagandawoord sprak. Spr. wees op de moeilijke tijden die de middenstand doormaakt, deels tengevolge van de inter nationale verwikkelingen, anderdeels ten gevolge van de grootbedrijven, afbeta- lingsmagazijnen, eenheidsbedrijven e.a De Midza-actie telt in 26 plaatsen reeds 3000 leden. Na eenige nuttige wenken te hebben gegeven, wekte spr. de aanwezigen op om zich te scharen achter de Midza-banieren om zoodoende hun zaken zoowel naar bin nen als naar buiten te verbeteren. Gevaarlijke herinnering aan den vorigen oorlog Woensdag is in den Maasbedding- oever. vijf meter van den rechteroever, ter hoogte van het douanekantoor Sint Pieter, vlak bij de Belgische grens, een zwaar projectiel gevonden. Deze plaats was door den zeer lagen waterstand van de Maas droog gekomen De kogel bleek wel afgeschoten, doch niet ont ploft te zijn. De genie, die iet projectiel demon teerde, heeft vastgesteld, dat het een granaat van Duitschen oorsprong was, afkomstig uit den wereldoorlog. AQUARIUMHOUDERSCLUB „SCALARE”. Bovengenoemde club, waarvan het se; cretariaat gevestigd is Mient 375, houdt op Maandagavond 5 Februari a.s. weder om een bijeenkomst in haar clublokaal Bezuidenhout 13 (Gouden zaal Restau rant Den Hout). Als spreker zal optre den de heer J. Zeeuw van der Laan sr„ secretaris van den Nederlandschen Bond van Aquariumvereenigingen, met een causerie met lichtbeelden over „De plan ten in ons aquarium”, een onderwerp dat juist in dit jaargetijde van beteekenis is. Voorts bespreking der liefhebberij en vischverloting. Mededeelingen zullen ge daan worden over het a.s bonds- en Sca- lare-jubileum en over het aquarium dat door hulp van Scalare geplaatst zal wor den in een der soldatencantines „ergens in Nederland” Aangezien deze avond een populair karakter zal dragen, zijn be langstellenden en in Den Haag en om streken gelegerde militairen, die bondslid zijn, van harte welkom. De pleidooien in het rechtsgeding van een aantal scheepshypotheekban- ken tegen den Nederlandschen Staat, betreffende de vordering tot schade vergoeding wegens frauduleuze hande lingen van scheepsmeters hierdoor waren tal van dubbele hypotheken ver leend werden voor de civiele kamer der rechtbank, gepresideerd door jhr. mr. H. O. Feith, vóortgezet. Mr. M. J. Coert, die voor de scheeps- hypotheekbanken optrad, beëindigde zijn pleidooi en handhaafde zijn con clusie, dat de scheepsmeters op schul dige wijze nalatig zijn geweest bij hun werkzaamheden, waardoor de fraude mogelijk is geweest. Voor den Staat der Nederlanden trad op jhr. mr. P. Th. Six, die voorop stelde, dat voor het slagen van de actie van de banken minstens noodig is, dat er boos opzet bij de scheepsmeters is geweest, enkel nalatigheid is niet vol doende. Dit boos opzet betwistte pleiter. De scheepsbouwer L. heeft, nadat hij uit de gevangenis was ontslagen, een be zoek gebracht aan den landsadvocaat, bij welk bezoek hij de geheele schuld van de fraude op zich nam. Hij ver klaarde, dat de scheepsmeters steeds te goeder trouw zijn geweest en dat de scheepsmeter M. slechts in enkele ge vallen opzettelijk gefraudeerd heeft. Voorts wees L. op de verregaande zor geloosheid van de Nederlandsche en Belgische hypotheekbanken bij het verleenen van scheepscredieten. In de meeste gevallen heeft L. zelf •de nummers onzichtbaar gemaakt, zoo- dat er nauwelijks van nalatigheid kan worden gesproken wanneer de scheepsmeters dat niet hebben kunnen ontdekken. Zelfs zeer consciëntieuze en bona-fide scheepsmeters zijn er bij L. ingeloopen. Pleiter was er zich van bewust, dat hij tegen de stelling van de rechtbank, die reeds in enkele zaken uitspraak heeft gedaan, inging, maar die zaken waren wel zeer sprekend. De scheepsmeter M. heeft daarin in derdaad gefraudeerd en men wist toen nog niet zoo goed dat bona fide scheepsmeters ook wel eens kunnen falen. Het eenvoudige middel tegen HOEST en BRONCHITIS pb de eerste reekenen van D verkoudheid, als U zi'h rillerig en afgemat gevoelt, neem dan direct de noodlge voorzorgen om U te behoev den voor complicaties, zoo» als hardnekkige hoest, keel! pijn en zelfs brorichltls. Le, bU het naar bed gaan een vel Thermo gene op uw borst. De weldadige warm te. die de Thermogene ontwikkelt, ver drijft de benauwdheid en de prikkeling uwer ademhalingsorganen. Reeds den volgenden morgen voelt U zich opge lucht en kunt U Uw werkzaamheden hervatten. Voor alle zekerheid kunt U de Thermogene ook overdag onder uw kleeren blijven dragen om U tegen plotselinge afkoeling te beschermen Thermogene Is verkrijgbaar b|j Apoth. en Drog. In doozen van 40 en 60 cent. Progr. Gem. Radiodistributie. Zaterdag 3 Februari. Progr. I. Alle uitz. van Hilversum L Progr. II Alle uitz. van Hilversum u. Programma III. 8.— uur v.m. Br. VI. 9.20 Eng. ‘Danmarks Rad. 12.20 uur nam. Eng. 1.05 Br. Fr. I-30 E^- 1.55 ‘Danmarks Rad. 2.55 Br. Fr 3.28 BT- VI. 5.20 ‘Boedapest. 5.40 Breslau. 6.20 ‘Beromünster. 7.50 Br. VI. 8-20 Eng. 9.2» •Beromünster. 9.35 Br. VI. 11.35 Eng. Programma IV. 8.— uur v.m. Keulen 8.20 Parijs- Br Fr 8.45 Eng. 9.20 Duitschlandze»0"' 10.10 ‘Pauze. 11.20 Keulen. t.2O 12.— uur nam. Keulen. 12.20 Br Duitschlandzender 3.20 en 4.30 R nad 5.20 ‘Motala. 6.05 Br. VI. 7.- <5emp rljs. Dietr. 8.Duitschlandzender. 9.2® 7» 35 9.50 ‘Danmarks Rad. 10.20 Br. Er' Duitschlandzender. Eventueel ander stattM, Hotel-paviljoen Zeebad weer in bedrijf gesteld Het hotel-paviljoen van de N.V. Zeebad Huisduinen, dat tengevolge van de twee mijnexplosies op 30 December en 18 Januari een ruïne geworden was, is thans in zooverre hersteld, dat het weer in bedrijf kan worden geno men. Het hotel-pension was reeds, zoo goed en zoo kwaad als het ging, in be drijf gebleven, al moesten de gasten hiervoor wel eenig comfort missen. Thans zijn ook restaurant en pavil joen weer gereed de gasten te ontvan gen. Er zijn intusschen maatregelen ge nomen, voor het geval, dat nogmaals een mijn-explosie de bewoners komt verrassen. De tijdelijke raambetimmeringen zijn tot vaste luiken gemaakt, welke, als er gevaar dreigt, wanneer de wind op de kust staat, de ramen blindeeren. Een aantal groote spiegelruiten werd echter uit voorzorg nog niet aange bracht. Slechts daar waar den gasten een uitzicht op zee en het dorp gebo den kan worden, zijn de ruiten weer gezet. Met goeden moed en vol vertrouwen heeft de directie het bedrijf weer in werking gesteld. Groote ravage aangericht Op den sterk hellenden West- Utrechtscheweg te Amersfoort is van ochtend een zware trailer van de Zuid- hollandsche bierbrouwerij alhier, na enkele honderden meters te voren een kolenauto te hebben aangereden, ten gevolge van de gladheid van den weg tegen een dubbele woning gebotst. De gevel stortte gedeeltelijk in en werd verder volkomen ontzet. De be stuurder van den trailer, kwam, even als de bewoners der beide huizen, met den schrik vrij. De tractor werd geheel in elkaar gedrukt. De kolenauto, welke nagenoeg geen schade opliep, reed tegen een lantaarnpaal, welke als een rietje afknapte. Wassenaarsche politie deed een inval in een kapsalon. Voor den plaatsvervangenden kanton rechter, mr. A. F. Schepel, hebben zich twaalf personen moeten verantwoorden wegens het deelnemen aan hazardspel. Het was omstreeks middernacht in den avond van 13 December j.l., dat de Was senaarsche politie een geslaagden inval deed in een kapperszaak aldaar. Dertien personen, waarvan tien mannen en drie vrouwen, werden aangetroffen in een kamer achter den - kapsalon. Op de tafel, waaromheen zij waren geschaard, draaide de roulette en ontkennen, dat men zich aan dit verderfelijke spel schuldig had gemaakt, was voor geen van hen moge lijk. Twaalf deelnemers moesten voor den kantonrechter verschijnen, zeven waren gekomen. De dertiende, de kapper, die de anderen in zijn huis gelegenheid heeft gegeven roulette te spelen en die volgens verklaringen van enkele spelers, hiervoor zou worden betaald, zal zich voor de rechtbank hebben te verantwoorden. De ambtenaar van het O. M„ mr. dr. F. Hollander, vond de feiten zeer ernstig. Tegen ieder der verdachten eischte hij 150 boete subs, twee maanden hechtenis. Ook de kantonrechter ias den zeven ver schenen verdachten geducht de les. Hij achtte' een strenge straf op zijn plaats en veroordeelde ieder tot 100 boete subs, één maand hechtenis. De agenda. Bij de behandeling van de agenda werd overeenkomstig het voorstel besloten tot wijziging der verordering op de arbeids overeenkomsten en intrekking van de wij ziging der verordening op het agent schap der arbeidsbemiddeling. Tot agent der arbeidsbemiddeling werd benoemd de heer A. Drost. Nadat de raad met algemeene stemmen den burgemeester dr. J. A. Nederbragt had benoemd tot ambtenaar van den Bur gerlijken Stand, werd nog benoemd tot onderwijzeres aan school B mej N N. Alofsen en tot onderwijzeres aan school C mej. J. M. van Batenburg. De jaarstukken 1938 der woningbouw- vereenigingen „Huiselijk Geluk”, „St. Martinus” en „Voorburgsche Woning- bouwvereeniging” werden door den Raad goedgekeurd. De heer Slappendel, die ontslag had ge nomen uit de commissie ad hoe voor de loonwedden-herziening, werd in deze functie weer benoemd. Het voorstel tot principieele medewer king aan het tot stand komen van een complex woningwetwoningen van de Voorburgsche Woningbouwvereeniging „De Goede Woning”, gaf aanleiding tot debat De heer Stemerding vroeg of er werkelijk behoefte aan deze woningen is, De grondprijs van 12 per M.2 werd door verschillende leden te hoog geacht. De heer den Hartog en anderen dienden een voorstel in om dezen prijs te verlagen tot 10. Dit voorstel met het 10 tegen 7 stemmen aangenomen, waarna het geheele voorstel z. h. s. werd goedgekeurd. Bij het voorstel vernieuwing contract inzake ziekenhuisverpleging tusschen Maatschappelijk Hulpbetoon en St. An- thoniushove, zeide de heer Slappendel als eerste spreker, dat hij indertijd hieraan medewerking heeft verleend, door het groote verschil met andere gemeenten. Nu dit verschil, volgens spreker is verdwe nen, zou hij ook condities willen vragen aan andere gemeenten. Verschillende sprekers voerden hierover nog het woord. Wethouder Schreuder verdedigde het voorstel van B. en W. Men moet deze zaak met ruimeren blik zien. St. Antho- niushove is het eenige ziekenhuis in deze gemeente en voldoet aan de hoogste eischen wat de geestelijke vrijheid van de patiënten betreft Er zijn tarieven uit andere plaatsen gevraagd en spreker noemde cijfers. Het blijkt echter, dat St. Anthoniushove het voordeeligst is. De menschen blijven vrij opgenomen te wor den waar zij dit wenschen. Het voorstel Werd hierna goedgekeurd. Achtereenvolgens keurde de raad zon der discussies goed de voorstellen tot het voeren van een rechtsgeding; voorstel tot het in gebruik geven van een leslokaal der o. 1. s. D aan de St. Liduinaschool in Den Haag, en financieele medewerking voor aanschaffing van boeken voor de van Wassenaer Hoffmanschool. Gerechtshof. EIGENAAR VAN GRIJPAUTOMAAT VEROORDEELD. De Hooge Raad heeft in zijn arrest van 19 December 1938 beslist, dat grijp automaten onder het hazardspel-artikel van het Wetboek van Strafrecht vallen. Hieruit volgt, dat het verboden is door middel van een grijpautomaat het pu bliek in de gelegenheid te stellen aan dit hazardspel deel te nemen. Den 46-jarigen W. F. K. legde de rechtbank alhier 5 boete op, omdat hij bedoelde gelegenheid had gegeven K. kwam van dit vonnis in beroep bij het Hof, welk college het vonnis van de rechtbank thans heeft bevestigd. V.A.R.A. 8.uur v.m. ANP., gram.muz. V.P.R.O. 10.Morgenwijding. V.A.R.A. 10.20 Voor arbeiders in de continubedrfj* ven. 12.uur nam. Gram.muz. 12.15 Orgelspel en zang. 12.45 ANP., gram.muz. 2.Film- praatje. 2.15 Gram.muz. 3.Reportage. 3.30 VARA-orkest, een cowboy-ensemble en solisten. 4.30 Vragenbus. 4.50 Gram. muz. 5.30 Filmland. 5.50 Orgelspel. 6.15 Uit de roode jeugdbeweging. 6.45 tot 7.— Kinderleesclub. 7.10 Politiek journaal. V.P.R.O. 7.30 Cyclus ,Hoe werkt de kerk?" V.A.R.A. 8— ANP. 8.15 Puzzle-ui&ending. 8.30 Rcsian-orkest. 9.15 Tooneel. 9.30 Commu nity-singing. 9.45 Hobo en piano. 10.— „En nu. Oké!” 11.15 ANP. 11.25 VARA- strijkorkest, Hilversum II 301.5 m. K.R.O. 8.uur v.m. ANP. 8.05 Gram.muz. 9.— Gezongen H. Mis. 10.15 Gram.muz 12.uur nam. Ber. 12.15 Rococo-octet 12.45 ANP., gram.muz. 1.20 Musiquette. 2.Voor de rijpere jeugd, 2.30 Gram. muz. 2.45 Kinderuur. H.I.R.O. 4. Lening „Ons onderwijs, gezien in het licht der moderne psychologie”. 4.25 Voor de huisvrouw. 4.45 Causerie „Van en voor het opzichthoudende en technische per- sbneel in Nederland”. K.R.O. 5. Gram.muz. 5.15 Filmpraatje. 5.30 Gram.muz. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.20 Journalistiek overzicht 6.45 Gram.muz. 7.Ber. 7.15 Letterkundige causerie. 7.35 Aetherflitsen. 8,ANP. 8.15 Medi tatie. 8.45 Gevar. progr. 10.30 ANP. 10.40 Causerie „Het onvergankelijke rijk”. 11.10 Gram.muz. ENGELAND 391 en 449 m. Na 6.20 n.m. ook 342 m. 12.20 uur nam. Orgelspel. 12.40 tot 1.05 Gram.muz. 1.20 Ber. 1.30 Henry Hall’s orkest. 2.10 Tooneel. 2.50 tot 3.35 Concert. 4.20 Ber. 5.50 Zang. 6.20 tot 6.35 Ber. 7.05 BBC-orkest. 7.45 Tooneel. 8.20 Variété. 9.20 tot 9.35 Ber. 9.50 Filmmuz. 10.35 Wijding. 10.50 Virtuoso-kwartet 11.35 Henry Hall’s orkest. 12.20 tot 12.35 Ber. PARIJS 1648 m. 12.20 uur nam. Legrand’s jazzorkest. 1.05 Piano-voordracht. 1.35 Zang. 2.05 en 2.30 Klarinetkwartet. 3.50 Gevar. progr. 4.20 Radio-montage. 4.50 Piano-voordracht. 5.45 Trio d’Anches de Paris. 6.20 Opera. 9.50 Fluit en piano. 10.20 Concert. 11.20 Tooneel. KEULEN 456 m. 12.20 uur n.m. Amuse mentsorkest. 1.15 Muz, tusschenspel. 1.35 Gram.muz. 3.20 Eysoldt’s orkest. 5.45 Folkloristisch progr. 6.05 Gram.muz. 6.30 Blaasmuziek. 7.35 Zie Duitschlandzender. BRUSSEL Vlaamsch 322 m. 12.20 uur nam. Gram.muz. 12.51 en 1.30 Omroeporkest. 1.50 Gram.muz. 2.25 Muz. causerie. 3.25 Kon. Vlaamsch Muziekconservatorium te Antwerpen. 6.05 Omroeporkest. 8.20 Voor soldaten. 8.50 Zang. 9.20 Tooneel. 9.35 Ce- cilia-koor. 10.30 Gram.muz. 11.20 tot 12.20 Jazmuziek. BRUSSEL Fransch 484 m. 12.20 uur nam. Gram.muz. 12.50 en 1.30 Radio-orkest. 1.50 en 2.55 Gram.muz. 3.05 Accordeon- voordracht. 3.20 Viool en piano. 3.50 Zang en piano. 5.05 en 5.55 Gram.muz. 6. Zang. 6.35 Piano-voordracht. 8.20 Voor soldaten. 8.50 Cabaret. 9.35 Tooneel. 10.10 Gram.muz. 10.30 Radio-orkest. 10.50 Dans- orkest. 11.35 tot 12.20 Gram.muz. DUITSCHLANDZENDER 1571 m. 7.35 U. nam. Vroolijk progr. 9.20 tot 9.50 Ber. 10.05 Fröhlich’s en Hans Bund’s orkesten. (Om 10.20 Politiek overzicht.) 11.20 Ber.« hierna tot 1JJ.20 Concert. (Je zijt kenner van 'n goed glas Port, maar jutst daarom vaak teleurgesteld. Bestel eens 'n flesch Chef de Casa, very old dry Tawny Port(ji. 2.50). 'Die zal U nooit tegenvallenDat is veeleer een HET RIJTIJDENBESLUIT EN DE VOOR EIGEN REKENING RIJDENDE VRACHTAUTOBESTUURDERS. Over de vraag of een voor eigen rekening rijdende vrachtautobestuur- der ten aanzien van de werktijden onderworpen is aan par. 3 van het Rijtijdenbesluit, heeft de A.N.W.B. een principieele beslissing van den kanton rechter alhier uitgelokt, zulks naar aanleiding van een vervolging door den ambtenaar van het O.M. tegen een koopman (lid van den A.N.W.B.), die in de door hem bestuurde personen auto monsters (sponsen) meevoert, terwijl het ook af en toe voorkomt, dat een deel van deze monsters door een cliënt wordt behouden, die deswege werd beschouwd als vrachtautobestuur- der en die meer dan 12 uren per week pleegt te rijden, doch niet in het bezit van een „werkboekje” is. zooals dat voor in dienstbetrekking zijnde auto bestuurders in art. 46 van het Rijtij denbesluit is voorgeschreven. Bij de behandeling van deze zaak op 16 Januari was van de zijde van ver dachte aangevoerd, dat het Rijtijden besluit ten opzichte van zelfstandige autobestuurders niet verbindend zou zijn, daar het meer regelt dan de Rijtijdenwet 1936 heeft toegestaan. De kantonrechter, die thans uit spraak heeft gedaan, was het met deze meening niet eens. Grammaticale inter pretatie van artikel 1, sub. a. van de Rijtijdenwet 1936, sluit geenszins de mogelijkheid uit van een regeling van werk- en rusttijden van hen, die niet in dienstbetrekking als autobetuurder werkzaam zijn. De geschiedenis der wet leert, dat het wel degelijk de bedoeling is geweest de genoemde categorie in de regering te trekken. Ook logische interpretatie voert tot deze conclusie, 'aangezien het tweede lid van art. 1 der wet de moge lijkheid voorziet van een bepaalde ad ministratie welke administratie hoofdzakelijk het werkboekje is, zoowel voor zelfstandigen als voor hen, die in dienstbetreking zijn. De kantonrechter veroordeelde den koopman tot een geldboete van 5.50, subs. 2 dagen hechtenis, zoodat hooger beroep open staat. Eenige minuten voor zes passeerde gisteravond dr. van Spaendonck uit Vught met zijn auto den onbewaakten overweg in de spoorlijn Boxtel ’s-Hertogenbosch ter hoogte van het ge hucht Baarsen. Midden op den overweg slipte de auto, waardoor zij tusschen de rails terecht kwam. Dr. van Spaendonck ver liet de auto en zag in de verte de lich ten van den uit Eindhoven naderenden voortrein van trem 658. Hij liep den trein nog tegemoet ten einde de aan dacht van den wagenbestuurder te trekken, doch te laat. Met volle vaart ramde de trein de auto, sleurde haar mee en wierp haar tenslotte, geheel vernield, óp het andere spoor. Door den schok geraakte het eerste rijtuig met de wielen van de voorste as buiten de rails. Eenige honderden meters ver der kwam de trein tot stilstand. De uit ’s-Hertogenbosch komende electrische trein zag zijn weg versperd door het wrak van de auto. De reizi gers van den ontspoorden trein stapten in dezen trein over en deze reed daar op naar de Brabantsche hoofdstad terug, waar hij om kwart voor zeven aankwam. Met Boxtel werd het ver keer daarna via Tilburg met extra ma teriaal onderhouden, totdat omstreeks kwart voor acht het spoor, waarop de auto lag, vrij was gemaakt en tus schen Boxtel en ’s-Hertogenbosch de electrische treinen over enkel spoor den dienst konden onderhouden. Trein 6.58 van Eindhoven naar Am sterdam viel uit. Uit ’s-Hertogenbosch vertrok een locomotief met kraanwagen naar den ontspoorden trein om deze in het spoor te brengen. Het hulpwerk slaagde zoo voorspoe dig, dat om 9.45 uur het verkeer over beide sporen kon worden hervat.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6