Op weg Finland naar HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 2 FEBRUARI 1940 E-KiderlensJenever t Sal Waerachtig wel gaen Een indrukwekkende film onzer marine Onze zeemacht de Indische wateren BINNENLAND. Inteekenbiljet Geïllustreerd Zondags blad in u. >v Groot is de verontwaardiging in Zweden over den Russischen aanval op de Finnen rDROrtniVin hammerfesjLC 2 C. Tromp. 8 Juny 1673. E 0) VAASA AABO niA pSLO O CD Weerkundige Waarnemingen Barometerstand van hedenmiddag 12 uur Het dunne pijltje geait den stand aan van gisteren DERDE BLAD, PAGINA 1. HELSlflKi MlKKEd J5LAPREEIT OCKHOLM^ Wij krijgen den vijant soo aan ’t loopen, dat sij de bram- seils en alles bijsetten, en soo het vandaag soo voortgaet, soo hoop ik dat aller vrienden en ons gebedt verhoort sal zijn, en dat wij van de Tyranny verlost sullen worden. Adieu couragie. ’t Sal waerachtig wel gaen. Maatregelen tegen ongewenscht buitenlandsch toezicht op Nederlandsche ondernemingen Per Literflesch: öfl DISTILLATEURS EKIDERLEN SCHIEDAM J.JV rustigen geest van paraatheid en plichtsbetrachting, welke, zonder ook maar één moment pathetisch of chauvinistisch te worden, den aard van oud- en nieuw-Holland op waardige wijze eer aandoet. In dit opzicht willen wij een eere-saluut brengen allereerst aan den talent- vollen maker der film, den heer M. Franken, en niet minder aan de marine-autoriteiten, aan onze zee lieden, officieren, onderofficieren en manschappen, die zich in deze documentaire van hun besten kant doen kennen en er zeker in zullen slagen door te dringen tot het hart van ons Nederlandsche volk. ■w—E Gala-avond van gisteren in I I het Gity-theater is een zeer groot en verheugend succes ge worden. En dat niet alleen door de opkomst van een talrijk publiek, dat o.m. vrijwel de geheele opper- leiding onzer weermacht omvatte, niet alleen door de hooge aanwezig heid van Z.K.H. Prins Bernhard, die in marine-uniform in de eere- loge verscheen, maar allereerst door Opmerkelijke activiteit der Stalinisten in het Noorden van Zweden en Noorwegen .OVAHIE^I TORttEA LEA0OAG /KAJA^ni *KH0Pl0\ Hulde aan den maker M. Franken i de ver- aan onze U. 758 m.m.. Naam hedenmiddag 12 uur: Woonplaats III. (Van onzen specialen verslaggever.) van open SUHDSVALL óók premie-uitgave Courant” aanvaard totstandkoming in het laatste deelde schietoefening der groote kruisers en andere oorlogs schepen, waarbij rhythme en muziek op meesterlijke wijze de dreunende salvo’s aanvullen tot een adembeklemmende Fuga van kanongebulder. En beslist aangrijpend is het prachtige, ontroeren de slotde mobilisatie, die nu werke lijkheid werd de zeemacht haar zware en verantwoordelijke taak vervullende, met een Suggestiev i begeleiding van machine-rhythme en commando’s, met een beroep op ons oude volksbewustzijn in de groote namen die ons van de sche pen toesprekende Ruyter, Tromp, Witte de Wit,hier zullen heel wat toeschouwers een prop in hun keel heb ben gevoeld en als een film daarin slaagt zwijgt de critiek. Na de laatste tonen van het adelborsten-lied werd door de stampvolle zaal, staande en uit volle borst, het Wilhelmus gezongen. Bij het weggaan hoorde men over de film alleen spreken met geestdrift, bewonde ring en sympathie. Een mooie avond voor Franken en zijn medewerkers, voor onze marine en voor alle toeschouwers 1 (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden.) Cornells Tromp aan zijn zuster geschreven tijdens een gevechts- pauze in den slag bij Schooneveld) Duizenden Zweden dragen de „Finland- speld”: vier in elkaar grijpende handen, die samen een zilveren kwadraat op ’n blauw veld vormen voor Finland inzamelde, is nu record- inzamelaar geworden. Hij heeft al zes complete ambulances bij elkaar gekre gen en gaat onverdroten verder. In den trein van Oslo naar Stockholm vertelde een Rijksdaglid mij, dat de Finnen voorloopig al meer dan genoeg ambu lances hebben. Daarentegen mankeert het hun aan jachtvliegtuigen. De Fin- sche bevolking staat bloot aan dagelijk- sche vliegtuigaanvallen en daartegen is geen beter kruid gewassen dan lucht afweer en jagers. Ik las zoojuist in een Zweedsche courant, dat de Zweedsche en Noorsche vakcentrales besloten heb- vele thans bestaande zorgen voor een eventueel Pacific conflict over enkele jaren belangrijk verminderen, zoodat dan zonder eenige restrictie door ons alleh kan worden gezegd ,,’t Sal waer- achtig wel gaen”. De ondergeteekende verzoekt de administratie van de „Haagsche Cou rant” hem (haar) te noteeren voor een abonnement op het „Geïllustreerd Zondagsblad” tegen den prijs van 65 cent per kwartaal 0.90 en 1.30 per post). Om de waardige wijze waarop deze film tot ons komt, zelfverzekerd, maar zonder het haast modieus geworden fanatieke gebral van onzen tegenwoor- digen tijd, kloek, onverzettelijk, met gevoel voor gezonden humor (dat allen fanatici vreemd is, bij wie humor alleen merkbaar is in den vorm van zuur sarcasme) en met de vastberadenheid van den zeeman, om dat alles mag men ,,’t Sal waerachtig wel gaen” toe juichen. Het is een illustere avond geweest in het City-theater en de directie van het City-concern, die de film in ons land uitbrengt, heeft kunnen merken, dat men in breede kringen waardeering heeft voor haar daad. Er waren vele uniformen, zoowel van de zee- als van de landmacht. Men wees elkaar bekende figuren de opper bevelhebber, ministers, diplomaten van buitenlandsche mogendheden en auto riteiten uit het moederland en over- zeesche gewesten. De muziek van de Marinekapel open de met het Wilhelmus en met pittige marschmuziek. ben, negen jachtvliegtuigen aan de Fin nen cadeau te doen. Die zullen even welkom zijn als de vrijwilligers! De slaap voor den soldaat is in Finland een probleem gewonden. Aflossingen en verloven zijn veel te schaarsch maar het kan niet anders, want het ontbreekt aan voldoende geoefende manschappen. Een van de factoren, welke den strijd van de Finnen naar leekenoordeel op den langen duur hopeloos moet maken, ligt in Stalin’s onberekenbare meerder heid aan menschenmateriaal. Voor eiken Rus, die valt, kan hij tien andere sturen, en hij doet dat blijkbaar ook. De Zweden zien dit alles met over kropte gemoederen aan. Al begrijpen zij de noodzaak van de neutraliteit hun harten zijn zoo vol van meeleven met de Finnen, dat hun monden ervan over- loopen. Op duizenden revers zit de „Finland-speld”: vier in elkaar grijpen de handen, welke samen een zilveren kwadraat op een blauw veld vormen. Tot eiken vorm van bijstand zijn de Zweden volop bereid. Zij stellen tal- Stockholm, 29 Januari. Zweden is in zijn kwaadaardigheid over den Russischen overval op de Fin nen veel feller dan Noorwegen. De twee Scandinavische buurstaten mogen dan allebei „neutraal” zijn en onderling nauw vriendschappelijk contact onder houden, in den toon, welken zij aan slaan, valt het verschil sterk op. Het Noorsch departement van justitie heeft het heele land volgeplakt met voor treffelijk geteekende affiches, welke het publiek waarschuwen om „in deze ernstige tijden voorzichtig te zijn met wat je zegt”, en minister Koht is in zijn nota’s aan Moskou heel wat procenten gematigder dan zijn Zweedsche ambt genoot Günther, die doorgaans geen blad voor zijn mond neemt. Het ver schil in toon tusschen de twee regeerin- gen is ook in de houding van de bevol kingen van Noorwegen en Zweden terug te vinden. Zoo adverteert het Noorsche vrjjwilligerscomité voor Fin land het staat onder de krachtige leiding van generaal b. d. Aavadtsmark dat „zij, die besloten hebben als sol daat etc. naar Finland te gaan”, zich daar en daar kunnen aanmelden; elk spoor van „werving” is, zooals ge ziet, zorgvuldig vermeden. De Zweden doen anders. „Finland heeft vrijwilligers noodig!”, zegt een kolossale advertentie in alle bladen. „Meldt u nog vandaag aan! Voor Zweden met Finland!!” Men neemt dan ook aan, dat het Zweedsche vrijwilligerscontingent zoowat het tien voud van het Noorsche beloopt. En wat de geldinzamelingen betreft: Zweden staat, ook als men met de verhoudingen rekening houdt, ver bovenaan. Er zijn hier groote firma’s, welke 10.000.000 Kronen sturen! Dominee Béen in Göte borg, die een week of zes geleden op een feest met een champagnekoeler Aanvulling van de wet medewerking verdedigingsvoorbereiding 1939 Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp houdende aanvulling van de wet medewerking verdedigings voorbereiding 1939. De toelichting van de ministers van Economische Zaken, van Defensie en van Financiën luidt als volgt Het is der Regeering gebleken, dat door vreemde mogendheden in verband met de economische oorlogvoering in verschillende gevallen verklaringen worden geëischt, waarbij zij, die deze verklaringen afleggen, zich verbinden, zich te onderwerpen aan een zeker toezicht op hun bedrijf vanwege ver tegenwoordigers van die vreemde mo gendheden. alhier v.m. 8 759 m.m.; thermometer resp. ten het gewone gezichtsveld dagelijksche leven liggen.” Spr. bracht hulde aan hem, die hier toe het initiatief heeft genomen, aan den toenmaligen vlootvoogd in Indië, vice-admiraal H. Ferwerda. Door dit initiatief is een einde gemaakt aan het feit, dat in bioscopen of op nationale avonden, waarbij de marine den hoofd schotel vormde, altijd buitenlandsche films werden gedraaid. Slechts zeer zel den kon vertoond worden, dat de eigen marine voortdurend met succes soortge lijke oefeningen houdt, welke op min stens even hoog peil staan en welke een bewijs vormen van, de paraatheid van de weermacht ter zee. Spr. uitte zijn beste wenschen voor het herstel van vice-admiraal Ferwerda, die voor het ondergaan van een rustkuur in het Roode Kruisziekenhuis hier ter stede is opgenomen. De titel van deze film is een zin uit een brief, welken Cornells Tromp des tijds aan zijn zuster schreef, toen hij de film zelf en doop den prachtigen, weder op het punt stond om voor een van zijn gevaarvolle tochten zee te kie zen. De admiraal wilde haar geruststel len en gaf op deze wijze uiting aan het vertrouwen, dat hij stelde in de be kwaamheid en toewijding van de man nen, die met hem ”s lands hoogste goed tegen een machtigen vijand ging be schermen. Zóó opgevat, aldus spreker, zult u uit deze film kunnen zien, dat ditzelfde ook op den huidigen dag vol komen van toepassing is op het tegen woordige marinepersoneel. Spr. legde er den nadruk op, dat uit breiding van materieel noodzakelijk is en aan ons marinepersoneel met volle gerustheid kan worden toevertrouwd Aangezien, zooals reeds van Regeerings- zijde meermalen werd aangekondigd, hiervoor groote offers gebracht zullen Wie er waren. Behalve Prins Bernhard woonden de voorstelling bij de ministers Dijxhoorn en Welter, de ministers van Staat Bee- laerts van Blokland, Colijn, Fock en van Karnebeek, de opperbevelhebber van land- en zeemach.t generaal I. H. Reynders, de chef van den marinestaf, vice-admiraal J. Th. Fürstner, de voor zitter van de Algemeene Rekenkamer, R. Zuyderhoff, de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schaik, de burgemeester der residen tie, mr. S. J. R. de Monchy, de oud- gouverneur-generaal van Ned.-Indië, mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, de staatsraden Kooien, Limburg en Muller Massis, verschillende opper- en vlagofficieren, zeer vele leden van de Koninklijke hofhouding, de militaire attaché’s van de Amerikaansche, Brit- sche, Duitsche, Fransche en Japansche legatie, het lid in den Raad van Ned.- Indië Raden A. A. Soejono, bestuurs leden van Onze Vloot en andere autori teiten. Na een welkomstwoord van den di recteur van het theater, den heer ter Linden, heeft vice-admiraal Quant, na mens het eere-comité, dat voor de ver- tooning hier te lande is gevormd, een inleidend woord gesproken. Rede vice-admiraal Quant, rondging en zoo zijn eerste 150 Kronen Vice-admiraal Quant dankte in jie eerste plaats, mede namens de aan wezigen, de gastheeren van dezen avond en bracht hulde aan de Anifilm (Algemeen Ned.-Indisch Filmbedrijf) voor zijn durf om deze film, zij het dan ook met steun en medewerking van de Koninklijke Marine, te vervaar digen. „Eindelijk”, aldus de heer Quant, „wordt het Nederlandsche volk eens in de gelegenheid gesteld om kennis te nemen van het leven en streven van zijn marine, wiep intensieve oefeningen De barometerdalingen zijn in Scandi navië. in Ceatraal-Europa en in het ge heele Middellandsche Zeegebied in stij gingen overgegaan. Hierdoor komen geen ingrijpende veranderingen tot stand in de luchtdrukverdeeling. Het intens koude gebied van hoogen luchtdruk in het Noordoosten strekt zijn invloed uit over het geheele Noordelijke deel van Cen- traal-Europa en reikt tot het Noordoosten van ons land. In Zweden en de Baltische staten blijven de temperaturen onder -25 graden. In den Balkan en in Hongarije is de vorst matig tot licht: in Noord-Italië vriest het nauwelijks. De depressie-activiteit blijft beperkt tot Zuidelijker breedten en tot den Oceaan. In de Poolzee is de luchtdrukverdeeling uiterst vlak geworden. Toename van den wind en stijging der temperatuur in het Zuidwesten duidt op het naderen van een depressie op den Oceaan Zonsopgang: 3 Febr 7.41 u Zonsondergang: 3 Fabr 4 48 u. Lantarens aan: 3 Febr. tot 7.10 u. v.m;; 3 Febt -'.18 u n.m. Hoogwater te Scheveningen. 3 Febr. ’s morgens 10.40 u.; nam. 11.20 u. Morgen schietoefeningen op het strand tusschen Scheveningen en Wassenaarsche- slag van 9 u. v.m —4 u. nam. cn moeilijke, soms zeer gevaarlijke op drachten, meestentijds zoo geheel bui- van het i van de „Haagsche 16 pagina’s omvang, schijnt iedere week. Afgehaald bureaux Wagenstraat 37, 5 cent per nummer. Abonnementsprijs uitsluitend voor onze abonné’s 65 cents per drie maanden. Postabonnementen voor binnenland f 0.90. buitenland 1.30 per 3 mnd bij vooruitbetaling. Men kan zich ook bij den couranten bezorger abonneeren. Heden is het nummer van 4 Fe bruari verzonden. Barometer v.m. 12 u. -7 gr. en -6 gr. Celsius. Barometer na stijgende. Verwachting tot den avond van 3 Febr.: In het Noorden en midden: Wind: matig tot zwak Oostelijk, betrokken tot zwaar bewolkt met kans op eenige lichte sneeuw. Strenge tot matige vorst In het Zuiden: Wind:, zwak uiteenloo- pend. nevelig tot betrokken of zwaarbe wolkt, met nu en dan lichten regen of sneeuw. Lichte tot matige vorst. looze benzine-tankwagens in het Noor den ter beschikking om er benzine mee te vervoeren van het Noorsche Nar vik naar de Zweedsch-Finsche grens. Zij organiseeren allerlei concerten, tentoonstellingen en verkoopingen, waarvan de opbrengsten naar het Roode Kruis gaan. Zij hebben alle stekeligheid jegens de Finnen, voort gekomen uit den jarenlangen taalstrijd in Finland, aan kant gedaan en zijn zoo pro-Finsch als de Finnen zelf. De stem ming hier wordt misschien het best ge kenmerkt met de woorden van een vak- vereenigingsman, die Zondag het „woord van den dag” in een aantal Zweedsche bladen schreef en zei: „Ar beiders lijden het meest onder een oor log en zijn daarom het hartstochtelijkst vóór vrede. Maar zij weten, dat één dinger erger is dan oorlog het verlies van de vrijheid. Zij begrijpen Zwedens neutraliteit en waardeeren die. Maar zij zijn bereid om alles te doen, dat ertoe kan bijdragen, de Finnen hun vrijheid te laten behouden.” Wie achter zulk een uitspraak een bodemloos altruïsme ver moedt is ernaast. Hier in Zweden is men niet minder dan in Noorwegen be zorgd over Rusland’s plannen na een eventueele overwinning op de Finnen. Persoonlijk geloof ik voorloopig niet veel van de, in „Aftonbladet” gisteren aan Stalin toegeschreven voornemens, om heel het Finsche volk over Siberië te verspreiden (toe maar!) en dan een „betrouwbaar” sovjet-Finland overeind te zetten. Er wordt in deze dagen veel gefantaseerd, en „Aftonbladet” zal wel geen bijzondere betrekkingen met den hedendaagschen Russischen czaar on derhouden. Daarentegen is het heele- maal geen fantasie, dat de Stalinisten in Noord-Zweden en Noord-Noorwegen een opmerkelijke activiteit probeeren te ontwikkelen. In Noord-Noorwegen De film. De film, welke hierna vertoond werd, maakt in haar geheel een diepen indruk. Wij hebben ongetwijfeld en kele bezwaren het meest tegen den aanvang. Het onbelangrijke spel van het juffertje Anne-Marie (waarom deze naam uit Duitsche soldaten-liedjes, welke evenals „die Lore” een symbool werd van het .’.soldaten-meisje”?) maar boven alles de funeste tegenstelling van kranig zee-officier en sukkeligen braven burgerman, hindert. En is niet psychologisch juist, waar de film juist voor den burgerman bestemd is. Ten eerste is de Hollandsche privé-persoon in Indië, allesbehalve on-vlot en on handig als de stumper-begeleider in dezen proloog en bovendien doet ieder in dezen tijd zijn plicht en waagt ieder zijn leven in den modernen oorlog, de ongewilde tegenstelling, welke niet zoo bedoeld was, maar welke toch dien indruk maakt, had men beter kunnen vermijden. Dit heele inleidinkje met zijn on-natuurlijke tooneeltoontjes en onbenullig dialoogje is zwak en we hielden al ons hart vast. Tot op het moment, dat vice-admiraal Ferwerda verschijnt, die natuurlijk, overtuigend en met kracht de film inleidtIk zal u eens laten zien wat onze marine voor taak heeft in de Indische wateren en hoe zij die taak verricht. Van dat oogenblik af gaat het met vaart Crescendo. Er zit tempo en span ning in het deel, dat aan onzen onder- zeedienst is gewijd. De beefden (niet altijd even duidelijk, de fotografie is niet overal even geslaagd en het ge luid, ook de na-synchronisatie, zeker niet overal even helder zijn interes sant en ook voor den onverschilligen leek belangrijk genoeg om zijn aan dacht in steeds toenemende mate te prikkelen en gaande te houden. Van de moeilijkheden waarmede Franken en zijn kranige filmstaf hier technisch heeft moeten kampen kunnen wij ons een zwakke voorstelling maken hij heeft werkelijk prachtig werk ver richt. Verrassend is het deel'aan de marine-luchtmacht gewend, met het verbijsterend moment waarop twee patrouilles op aflossing uittrekken naar punten, die zoover van elkaar liggen als Londen van den Kaukasus. Het uit vliegen bij onweer en een zware moes- son-bui, het bombardeeren van een schijf, van uit de lucht, het is alles boeiend en overzichtelijk weergegeven, maar haar hoogtepunt krijgt de film zijn de laatste weken twee nieuwe Stalinistische tijdschriften op de markt gekomeneen ervan staat onder lei ding van den idealist-communist- auteur Nordahl Grieg (geen familie van den componist, zoover ik weet, maar wel van de leiding van een groote uitgeverij in Oslo). Wat betee- kent die activiteit Men kan er veel of weinig achter zoeken en de Zwe den doen het eerste. Zij houden het ervoor, dat Stalin plannen van veel verdere strekking heeft dan tot nu toe is geblekendat hij méér w1’ dan Finland onderwerpen dat hij havens aan den Oceaan, en macht over heel Scandinavië begeert. Daarom zijn de Zweden in beroering daarom zijn zij in Finland’s strijd hun eigenen daar om geeft hier elke courant een pagina of drie per dag over Finland. De Finsche legatie in Stockholm, die op een van de mooiste punten van deze prachtige stad ligt, staat nu onder lei ding van Erkko, die minister van bui tenlandsche zaken was tijdens de Finsch-Russische onderhandelingen, en naar wiens hoofd de heer Molotof naderhand in zoo overvloedige kwan titeiten modder heeft gegooid. Vanmid dag hoop ik Erkko te ontmoeten. Hij heeft het bijster druk. Van Stockholm uit gaat vrijwel alle verkeer met het strijdende Finland. De Zweden hebben zelfs de vliegverbinding met Finland (dagelijksonderhouden, al moesten zij veiligheidshalve de landingsplaats van Aabo naar het Noorden verleggen (in de buurt van Vasa) en al keert het toestel af en toe zonder landing terug, wijl er Russische vliegtuigen op komst zijn. Ik hoop nu Woensdag over te ste ken, maar of mijn reisplan overigens niet wat fantastisch zal blijken, is nog een open vraag. Als het kan, ga ik via Aabo—Helsinki BorgaaV iborg naar het Noorden, richting Rovanie mi, en vandaar wil ik een poging doen om Lapland door te trekken vermoedelijk tot Köngas per auto, en vandaar per rendierslee op de FinschNoorsche grens aan met als doel de „Lappen- stad” Kantokeino. Dat ik vandaar per slee en bus Hammerfest be reiken kan, staat al vast. Maar ove rigens zijn er nog heel wat vraag- teekens en ik maak mij weinig illusies over de mogelijkheden en de condities van de reis. Enfin, ik zal wel merken of het lukt. En de lezer óók wel moeten worden, moge het voor een ieder, die deze film gezien en begrepen heeft, een zichtbare troost zijn, dat zij de overtuiging kunnen mededragen, dat er in de marine van hoog tot laag met zeer veel ijver en toewijding geoefend wordt. Men legge den titel echter niet uit, alsof het zonder een belangrijke uitbreiding van het aanwezige materieel ook wel zal gaan. Admiraal Quant eindigde met het uit spreken van den wensch, dat deze film er toe bij moge dragen, om het vertrou wen van de Nederlandsche natie in haar marine te bevestigen en dat daaruit de drang moge voortkomen om met alle macht steun te verleenen aan de uit breidingsplannen der Regeering, waar naar door zcovelen in den lande reik halzend wordt uitgezien. „Dan zullen wij met een gerust ge weten tegenover dat personeel, maar niet minder tegen de millioenen in- heemsche bevolking van onze over- zeesche bezittingen in Oost en West wier vertrouwen in het moederland, dank zij ons onvolprezen en door de geheele wereld geroemde koloniaal be leid zeer groot is de toekomst in het Oosten tegemoet kunnen zien en zullen De Regeering is van meening, dat een dergelijk toezicht veelal door Nederlandsche ondernemingen, zij het noode, wordt aanvaard ten einde de transacties te bevorderen. Heeft, individueel gezien, het afleggen van zoodanige verklaringen wel licht een dergelijk gevolg, het komt den ministers voor, dat de -verdediging van de algemeene economische belangen van Neder land door verklaringen van boven bedoelde strekking zou kunnen worden geschaad en dat het daar om gewenscht kan zijn, maatrege len te treffen als gevolg waarvan tot het afleggen van dergelijke verklaringen niet verder wordt overgegaan. De Regeering meent met het oog hierop, dat zij over de wettelijke be voegdheid tot het treffen van zoodanige ™aatregelen de beschikking dient te e en. Aangezien de noodzaak van die bevoegdheid gebruik te maken zich mt> name zal voordoen, wanneer naar 1 oordeel der Regeering dit aanvaar- en door het Nederlandsche bedrijfs- cven van buitenlandsch toezicht de voorziening in de behoeften van de ederlandsche volkshuishouding in haar geheel zou schaden, zijn de genoemde ministers van oordeel, dat deze be voegdheid bij voorkeur zou moeten worden neergelegd in een van de gel dende wetten, welke speciaal met het oog op de voorziening in de behoeften -ÓZ

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9