Begroeting Financiën van MiJnhardCJes togen Gevatte koude. Koorts, Griep STADSNIEUWS SAAGSCWS COURANT VAN ZATERDAG 3 FEBRUARI 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. BOUWEN IN HET WILLEMSPARK Minister de Geer over het Beleggingsfront Memorie van antwoord I aan de Eerste Kamer Burgemeester per arreslee ingehaald Verkeersmoeilijkheden benoorden Amsterdam BEROEP TEGEN WEIGERING VAN BOUWVERGUNNING AAN DE NASSAULAAN VOORZIENINGEN BESTEDELINGEN- HUIS WESTEINDE De ingesneeuwde trein Oosthuizen AANKOOP OF ONTEIGENING VAN PERCEELEN Critiek op behandeling van bou w aanvrage. tusschen en Middelie De koersen der Neder- f J t landsche Staatsleeningen behoeven geen kunst- matigen steun Afwijzing op formeele gronden. Toen de duisternis inviel gedaan. toestand naar en De jongste Staatsleening. per auto het plan Uitdam, een klein dorpje met onge veer honderd inwoners benoorden Am sterdam, aan de kust van het Ijssel meer, is op het oogenblik vrijwel on bereikbaar. Alle verkeer is stilgelegd en slechts met de grootste moeite is het gisteren een tweetal winkeliers uit naburige gemeenten gelukt met een slee levensmiddelen naar Uitdam over te brengen. Over dezen tocht, waarvan de afstand van den afgelegden weg zes kilometer bedroeg, deden zij ruim twee uur. Een slager uit Durgerdam, die trachtte met een auto langs den Wa- terlandschen zeedijk het dorpje te be reiken, moest bij het Kinselmeer zijn De belastingwetgeving de groote gezinnen. Deskundig oordeel ten gunste van bouwplan. Bouw van een Centraal belastingkantoor. RAADSBEROEPSCOMMISSIE STELT VOOR. WEIGERING VOOR EEN FLATGEBOUW TE HANDHAVEN. Het optreden van het Be- leggingsfront. lijksche afschrijvingen zou, in verband met het feit, dat de waardedaling door het gebruik niet enkel afhangt van den duur van het gebruik, tot onbe vredigende uitkomsten leiden. In de huisvesting van den belasting dienst te Amsterdam moet op vrij kor ten termijn wijziging worden gebracht, wijl ruimten, waarin eenige belangrijke onderdeden zijn ondergebracht, binnen kort niet langer ter beschikking van dien dienst kunnen worden gesteld. De ervaring heeft geleerd, dat in der gelijke gevallen het huren van de noo- dige, zeer groote. ruimten onevenredig kostbaar is en ook geen blijvende uit komst biedt. Zooals de minister reeds heeft te ken nen gegeven, ligt het in zijn voornemen te bevorderen, dat de obligaties der laatste leening voor 100 pCt., in ont vangst zullen worden genomen bij de storting op de eerstvolgende leening, zoo deze het karakter zal dragen van een gedwongen of semi-gedwongen leening. „Pasco” met grooter nadruk gewaar schuwd had voor de mogelijkheid, dat de noodige vrijstelling zou kunnen worden geweigerd, en bij haar minder de illustie van het tegendeel had ge wekt, door haar na ampele bestudee- ring in overweging te geven, het aan- Ook de minister betreurt, dat de laat stelijk uitgegeven Staatsleening geen betere ontvangst is te beurt gevallen. Een opgave van de groote institutio- neele beleggers, welke niet op deze lee- ninj hebben ingeschreven, kan niet worden verstrekt, reeds omdat zulke in schrijvingen door tusschenkomst van bankiers of comnussionnairs in effecten Tenslotte acht de commissie het wen- schelijk nog een enkele opmerking te maken omtrent de wijze, waarop de behandeling van de onderhavige bouw- aanvrage heeft plaats gehad. Het wil haar voorkomen, dat deze aangelegen heid voor de appellante een minder te leurstellend verloop zou gehad hebben, indien de directeur van het Gemeente- Gebrek aan brandstol op Ameland Gisteren hebben enkele mannen uit Nes een poging gedaan van Ameland te voet over het ijs Holwerd te berei ken. Ongeveer twee-en-een halve kilo meter uit de kust stuitten zij echter op een breede geul, waarin een sterke stroom stond. Deze onoverkomelijke hinderpaal noodzaakte de mannen on- verrichterzake terug te keeren. Op het eiland heerscht op het oogen blik een nijpend tekort aan brandstof. Men beschikt nog over een geringen voorraad fabriekssteenkolen. doch deze zal wel spoedig uitgeput zijn. Sedert Maandag is het ook niet meer mogelijk geweest het eiland per vliegtuig te bereiken, daar de sterke ijsvorming op de vleugels het vliegen te riskant maakte. De verhouding tusschen directe- en indirecte belas tingen. commissie den bouwver- pogingen opgeven. De sneeuw lag op sommige plaatsen vier meter hoog, even hoog als de dijk is. Uitdam zal het hierdoor eenigen tijd zonder vleesch en vet moeten stellen, want de voor raad is uitgeput. Vandaag zou nog maals getracht worden per slede thans van Durgerdam uit het noo dige aan te voeren. In het algemeen kan niet gezegd worden, dat de indirecte belastingen in sterkere mate verhoogd zijn dan de directe belastingen. De crisisheffingen, ten behoeve van het Landbouwcrisis fonds, worden hierbij door den minister buiten de rekening gelaten. Deze had den voornamelijk de strekking, pheno- menale dalingen van de prijzen der producten op te vangen. In beginsel zijn zij veeleer te zien als maatregelen van normaliseering van de verteerings- uitgaven dan als verteringsbelastingen. Een „koele” ontvangst. hebben ze echter Zoodra den beantwoord, of de verordening op de bebouwing van het Willemspark althans artikel 3 daarvan nog geldig is en of, op grond van strijd daarmede vergunning voor de uitvoering van een bouwplan bij den huidige.n stand der wetgeving kan worden geweigerd Opheffing Bankgeheim. Het rapport van den Economischen Raad over het bankgeheim is nog niet uitgebracht. Of er na de verschijning inzage van gegeven kan worden, aan de Staten-Generaal, zal te zijner tijd wor den beslist De Gemeenteraad heeft aanvankelijk de bedoeling gehad, de bij den aankoop der terreinen van het Willemspark stil zwijgend aanvaarde gehoudenheid om. aldaar open villabouw te doen verrijzen, na te komen door bij overeenkomst de koopers der perceelen en hun recht verkrijgenden te verplichten, de bebou wing te doen geschieden volgens het bij raadsbesluit van 28 April 1857. vastge stelde plan, doch toen in het begin dezer eeuw'. door een kentering in de leer van den Hoogen Raad der Nederlanden omtrent de vastlegging der toekomst van het Willemspark bij acte eenige on zekerheid was ingetreden, kwam de wenschelijkheid langzamerhand naar voren, de genoemde verplichting door een verordening nader publiekrechtelijk te sanctionneeren. Deze verordening heeft de Raad op 2 Februari 1925 vast gesteld. Na een uitvoerige beschouwing komt de commissie tot de slotsom, dat een verzoek om vergunning voor een bouw plan, dat. zoolang B. en W. geen ont heffing verleenen, afwijkt van het be paalde in art. 3. eerste lid, der verorde ning voor het Willemspark, ook onder de tegenwoordige omstandigheden kan en moet w’orden afgewezen. Niettemin acht de Raadsberoepscom- missie het nuttig, rekening te houden, met de mogelijkheid, dat bedenkingen zouden kunnen rijzen tegen de boven staande beschouwing en voornamelijk tegen de stelling, dat de verordening, en speciaal haar art. 3. op art. 3 (oud) der Woningwet berust. Het is toch mogelijk. art. 3 der wet, in aansluiting aan art. 1, zoo te lezen, dat het imperatieve voorschriften geeft omtrent de regeling, die de gemeente raad van iedere gemeente, volgens de oorspronkelijke, engere doelstelling des wetgevers in het belang van een goede volkshuisvesting moest treffen, mini- mum-eischen van elementairen aard derhalve, zoo noodig verschillend voor verschillende in algemeene termen om schreven soorten van bebouwing, in de gemeente. De bepaling van artikel 3, eerste lid, onder a, der wet, heeft in dit verband dan het karakter van den eisch, dat toetreding van voldoende lucht en licht in woningen wordt gewaarborgd. De verordening op de bebouwing van het Willemspark is daarentegen van een geheel anderen aard. Zij be vat geen minimum-eischen van alge meene strekking, doch in een met het oog op de volkshuisvesting geens zins noodzakelijke regeling bijzon dere voorschriften ter bewaring van het geheel eigen karakter van een kleine, uiterst nauwkeurig in kaart ge brachte stadswijk van luxe-behuizin- gen; ook is het geen bouwverordening in den eigenlijken zin des woords, maar veeleer een bebouwings- en be- stemmingsverordening, zooals reeds dadelijk uit haar in art. 3 uitge werkte eerste artikel blijkt. De commissie verdedigt haar stand punt nader en voegt hieraan toe: In de belastingwetgeving behoort met de gezinssamenstelling rekening gehouden te worden, hetzij in zoover zij een draagkrachtfactor vormt, hetzij in zoover de speciale opzet van een heffing noopt met haar rekening te houden, wil men niet het omgekeerde bereiken van wat bedoeld is. Voorbeelden van dit laatste zijn te vinden in de personeele belasting en in de successiebelasting. Naast de corrigeerende functie van het rekening houden met de samenstel ling van het gezin staat nu het in aan merking brengen van die samenstelling als draagkrachtfactor. Hiervan kan uiteraard slechts sprake zijn bij de draagkrachtbelastingen. Ter compensatie van het gemis van kinderaftrek bij de accijnzen, een uit- keering te doen aan groote gezinnen zou eigenlijk alleen te rechtvaardigen zijn, indien men hetzelfde zou doen te genover gezinen met een gering inko men. afgezien van hun samenstelling Het wil den minister voorkomen, dat indien uitdeelingen aan groote gezin nen wenschelijk mochten zijn wat hij in dit verband in het midden laat zulks buiten de belastingwetgeving behoort om te gaan. waren, dat zij ten wel op Schiermon- aangekomen, laat zich Mocht mtusschen in sommige geval len betwijfeld kunnen worden. of een bepaald gemeentebelang aanwezig was om hanteering van art. 135 (oud) der Gemeentewet te kunnen veroorloven, ten aanzien van het Willemspark schijnt der Raadsberoepscommissie deze twijfel uitgesloten, aangezien toch het naar omstandigheden zooveel mo gelijk ongerept bewaren van dit histo risch voor ’s-Gravenhage zeer belang rijke stadskwartier, overeenkomstig de daartoe jegens de erfgenamen van wij len Z.M. Koning Willem II aanvaarde moreele verplichting, een publiek be lang van bijzondere beteekenis geacht mag worden. Kon en kan nu, vóór en na 1931. lijk Bouw- en Woningtoezicht de N.V. bij strijd van een bouwaanvrage met de bepalingen van een aldus tot stand gebrachte verordening, bouwvergun ning worden geweigerd? In een uitvoerig betoog beantwoordt de commissie deze vraag bevestigend. B en W. moeten bevoegd worden Vankelijke bouwschema tot in bijzon- geacht, het bouwplan der N.V. „Pasco” af te wijzen, wanneer bij hen bezwaar bestaat tegen een geringeren afstand van het op te richten bouwwerk tot de naastbijgelegen gebouwen dan van 70 meter, over welk inzicht nadere dis cussie is afgesneden. De ontwikkeling onzer betalings balans wordt ook door de Regeering met eenige zorg aangezien. De uitvoer is aanmerkelijk gedaald en de invoer nog toegenomen, terwijl ook de diensten, aan het buitenland bewezen, een groo- ten teruggang vertoonen. De Regeering is er voortdurend op bedacht, inzonder heid door waar mogelijk den export te bevorderen, in dezen toestand verbete ring te brengen. Het is den minister niet geheel duidelijk, hoe de politiek van de Nederlandsche Bank ten dezen ongerustheid kan wekken. was. Door den onbegaanbaren van de wegen waren slechts twee bur gemeesters uit het Westen van Bra bant aanwezig, die namens de niet-op- gekomen ambtgenooten hun gelukwen- schen uitspraken. allen blij en dtrheden uit te werken en in teeke- ning te brengen. Zij heeft den indruk gekregen, dat bij de aanstaande practijk de directeur het initiatief tot het vragen van een principieele beslissing aan B en W. over belangrijke zaken, als de plaat sing van een groot gebouw e.d., aan de belanghebbenden overlaat. Haar» inziens zou het aanbeveling verdienen wanneer in dergelijke gevallen on geacht een hiertoe strekkend verzoek van de belanghebbende partij de di recteur reeds in een voorbereidend stadium der behandeling, den wethou der uit eigen beweging om een begin- seluitspraak van B. en W. zou verzoe ken. Nu, gelijk de commissie vernam, B. en W. den directeur in dezen Zin reeds een wenk hebben gegeven, spreekt zij het vertrouwep uit, dat deze moge lei den tot een meer lenige behandeling van zaken, waardoor in het vervolg on tevredenheid bij belanghebbenden kan worden voorkomen. Tenslotte stelt de Raad voor, het verzoek om gunning af te wijzen. TEN BEHOEVE VAN DE VERBREE- DING VAN EEN GEDEELTE VAN EfcN HAAGWEG (L.) Bij Koninklijk besluit is goedgekeurd het besluit van den Gemeenteraad tot onteigening in het belang der volks huisvesting ten name van de Gemeente van perceelen, noodig om het gedeelte van den Haagweg (L.) tusschen de Thorbeckelaan en de Burgemeester Hovylaan (L.) te verbreeden, zooals op het plan van uitbreiding ,,’s-Graven- hage-West” is aangegeven. Ingevolge de Onteigeningswet moet de Gemeente thans trachten langs min nelijken weg de desbetreffende percee len in onbezwaarden eigendom te ver krijgen en, voor zoover zij daarin niet slaagt, tot onteigening procedeeren. B. en W. doen den Gemeenteraad een voorstel om den eigenaren van de te onteigenen perceelen bepaalde bedra gen aan te bieden. W erkloozen ruimen belangeloos sneeuw Daartoe aangezocht door den burge meester, mr. J. M. Ravesloot. hebben alle werkloozen der gemeente Avereest, ruim tweehonderd in getal, zich spon taan bereid verklaard, om belangeloos ten bate van het plaatselijk en door gaand verkeer, behulpzaam te zijn bij het sneeuwruimen. Dit geldt vooral voor het verkeer ZwolleCoevorden. BalkbrugHoogeveen en Balkbrug Meppel. Bij besluit van 1 December 1939 heb ben B. en W. afwijzend beschikt op het verzoek van de N.V. „Pasco”. directeur J. H. W. Pasman, te Wassenaar, om ver gunning om op een terrein in het Wil lemspark o.m. ter plaatse van het te sloopen perceel Nassaulaan 25. twee tweevoudige perceelen, bevattende vier benedenwoningen, vier eerste-, vier tweede- en vier derde-étagewoningen, zes garages en een bergplaats te bou wen. en wel op grond van de overwe ging. dat bij hem. gelet op de groote afmetingen van het ontworpen bouw werk. met het oog op het karakter van het Willemspark, bezwaar bestond, om ingevolge art. 6 der Verordening op de bebouwing van het Willemspark vrij stelling te verleenen van het bepaalde in het eerste lid van art 3 dier verorde ning. teneinde den afstand van het bouwwerk tot de naastbijzijnde gebou wen belangrijk minder dan 70 m. te doen bedragen. Van deze beschikking is de belang hebbende vennootschap tijdig in beroep gegaan bij den Gemeenteraad, wiens voorzitter dit verzoekschrift op 30 De cember d.a.v. in handen der Raadsbe roepscommissie stelde, hetgeen eveneens is geschied met de nadien omtrent de zelfde aangelegenheid nog tot den Raad gerichte adressen van jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer. mr. S. B. W. graaf van Limburg Stirum en zes andere be woners van de Alexanderstraat en de Nassaulaan, nogmaals van de N.V. „Pasco” en andermaal van jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer. De Raadsberoepscommissie heeft deze aangelegenheid op de in de Bouw- en Woonverordening voorgeschrpven wijze behandeld en uiteenzettingen van de verschillende standpunten aangehoord. Nochtans is zij van oordeel, dat zij in haar advies aan den Gemeenteraad niet diep op de in het verzoekschrift en de andere adressen neergelegde beschou wingen behoeft in te gaan "mdat het hier een zaak betreft, waarin reeds op formeele gronden moet worden beslist Immers daar de afwijzende beschikking van B. en W. berust op hun weigering om vrijstelling te verleenen van een be paling in 'n Gemeentelijke bebouwings- verordening. waarmede het bouwplan strijdt, en de Gemeenteraad van ’s-Gra venhage geen gebruik heeft gemaakt van de hem krachtens de Woningwet toekomende bevoegdheid om van de weigering van zulk een vrijstelling be roep op zich zelf toe te laten, verkeert de Raad, ofschoon de appellante in haar tot hem gerichte verzoek orrt bouwver gunning ontvankelijk is. in de onmoge lijkheid. dit verzoek toe te wijzen. Het betoog der commissie zou dan ook kort kunnen zijn, ware het niet, dat voor een volledige beoordeeling van de onderha vige beroepszaak de vraag dient te wor- Ingesneeuwde auto onvindbaar De weg tusschen Monnikendam en Edam is totaal onbegaanbaar. Het autoverkeer wordt door den Purmer geleid. Nabij Monnikendam is op dezen weg een auto ingesneewd. Zij is niet meer terug te vinden. Gistermiddag half twaalf bereikte een auto van de P.T.T. via den Jaag- weg van Broek uit Monnikendam. Deze weg was sinds Donderdagochtend niet berijdbaar, doch een 80-tal arbeiders had een pad in het dikke sneeuwdek uitgegraven en hierdoor kon de wagen zijn weg vinden. Ook de busdienst van de N.Z.H.T.M. kan over dezen weg weer hersteld worden. De Leeuwarder- weg in Amsterdam is voor het verkeer afgesloten. Alle verkeer wordt langs het Noordhollandsche kanaal geleid. Heeft dus de commissie langs tweeër lei weg bevestiging gevonden van haar reeds aanstonds ingenomen standpunt, dat het beroep door den Gemeenteraad op formeele gronden dient te worden afgewezen, toch heeft zij gemeend den Raad volledigheidshalve eveneens van advies te moeten dienen voor het ge val, dat deze, de hiervoren weergege ven overwegingen niet onderschrij vend, van meening mocht zijn, dat de verordening op de bebouwing van het Willemspark hare rechtsgeldigheid heeft verloren, of althans, dat bouw vergunning uit dien hoofde niet meer kan worden geweigerd, in welk geval de Raad de onderwerpelijke bouw-aan- vrage uitsluitend aan de hand van de Bouw- en Woonverordening en de hierin voorkomende welstandsbepaling ingevolge art. 7 (nieuw) der Wo ningwet ten principale zou hebben te beoordeelen. Voor dit geval nu wijst de Raadsberoepscommissie den Gemeente raad er op, dat tegenover de aestheti- sche en andere bezwaren, door ver scheidene bewoners van de Sophia- laan, de Nassaulaan en de Alexander straat in hun tot den Raad gerichte adressen geuit. het deskundig, ten over staan der commissie mondeling beves tigd oordeel der Welstandscommissie staat, volgens welke het bouwplan, mede gelet op de omgeving, boven de welstandsgrens gelegen en derhalve in het Willemspark toelaatbaar is, alsook het ambtelijk voorstel van den direc teur van het Gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht aan B. en W. om aan de N.V. „Pasco” de noodige vrijstelling en de verlangde bouwvergunning te verleenen. Zou de Raad diensvolgens de aan vraag wenschen in te willigen, dan zou hij tevens moeten toestemmen in mede werking van de Gemeente om bij over eenkomst goed te vinden, dat bij de be bouwing van de onderhavige perceelen wordt afgeweken van de voorwaarden, waaronder zij eertijds zijn verkocht. In deze boerderij slech-s korten tijd vertoefd bekend werd dat de wandelaars waren aangekomen, werd een autobus uitge zonden. om hen te halen en naar het dorp te brengen. Daar werden zij opge nomen in hotel van de Werff. waar alles voor de ontvangst in gereedheid was gebracht Op advies van den dokter, den heer H. C. Berghuis, was de eetzaal van het hotel koud gehouden. Hier werden de zes personen het eerst binnen- gtbracht. De dokter, bijgestaan door de pleegzuster mej. Bergmans, en eenige leden van ..Eerste hulp bij ongelukken” masseerden de ledematen met versche sneeuw om daardoor bevriezen te voor komen. Vervolgens werden allen in tevoren verwarmde bedden gestopt en op last van den dokter mogen zij voorloopig het bed niet verlaten. Een heete cognac groc verwarmde bovendien den inwendigen mensch. Het viel zeer mee de stemming on der de zes wandelaars was, ondanks het feit, dat zij den geheelen nacht op het ijs hadden vertoefd, zeer goed. Be halve wat opgezette voeten, mankeer de hun eigenlijk niets. In het korte onderhoud, dat wij met de dames en heeren konden hebben, deelden zij ons mede, dat de overtocht over het ijs van de Waddenzee zeer moeilijk was geweest. Gistermiddag om half één waren zij van Hornhuizen vertrokken. Men had gedacht omstreeks vier uur op Schier monnikoog aan te komen, doch de tocht duurde veel langer dan men ver wacht had. Koers van de Staatsleeningen In antwoord aan ettelijke leden kan worden opgemerkt, dat de koersen van de Nederlandsche Staatsleeningen geen kunstmatigen steun behoeven. Onze betalingsbalans. Het overleg in beleggingszaken is enkele jaren geleden in het leven ge roepen met het doel, een onnatuurlijke rentedaling te voorkomen. Door zulk een daling zouden aanwijsbare maat schappelijke belangen zijn geschaad ge worden en aangezien de belangen der Rijksfondsen daarmede parallel gaan, behoefde tegen de samenwerking door de besturen dezer fondsen met het z.g. Beleggingsfront geen bezwaar te wor den gemaakt. Nu de omstandigheden ter kapitaalmarkt wijziging hebben on dergaan, kan niet gezegd worden. dat het „beleggingsfront” poogt de rente zooveel mogelijk te verhoogen. Het is den minister bekend dat het thans het streven van de leiders van dit „front” is al valt daarbij inderdaad wel eens tegenstand te overwinnen een onna tuurlijke stijging der rente zooveel mo gelijk te voorkomen. Van een stelling nemen door de be heerders van de Rijksfondsen tegen de belangen van de schatkist kan niet wor den gesproken. Van de laatstgenoemden is integendeel in den regel ruime mede werking op dit gebied ondervonden. Inrichting van een verbandkamer In zijn vergadering van 23 Augustus besloot de Raad de indeeling van het Bestedelingenhuis Westeinde no. 58 eenigszins te veranderen teneinde meer ruimte te verkrijgen voor verplegingbe- hoevende patiënten. Verwachtte men het toen aanwezige aantal van 53 daar na te kunnen verhoogen tot 74, gebleken is, dat een vermeerdering tot 82 kon worden bereikt. Als gevolg van deze uit breiding heeft zich echter, zooals te be grijpen is, steeds meer de behoefte doen gevoelen aan een speciale verbandka mer, waarin de zieken door den behan delenden geneesheer kunnen worden on derzocht en waarin de loopende patiën ten door de hoofdverpleegster kunnen worden verbonden. Thans geschiedt een en ander nog steeds in hetzelfde vertrek w aarin de verpleegsters en de helpsters koffie en thee en soms haar brood nutti gen. terwijl het tevens wordt gebruikt als wachtlokaal voor de nachtzusters. Uit hygiënisch oogpunt is het dan ook noodig hierin verbetering te brengen. Dit zal kunnen geschieden door een gedeelte van de vrouwenslaapzaal af te scheiden en als afzonderlijke verband kamer in te richten. Het hierdoor te loor gaan van 4 bedden zal kunnen worden verholpen door een gedeelte van de vrouwenzitzaal af te scheiden en te bestemmen tot slaapkamer. In verband hiermede zullen eenigo veranderingen en uitbreidingen noodig zijn van de in stallaties voor de centrale verwarming en de warmwatervoorziening, alsmede van de electrische verlichting. Voorts zal, eveneens ter tegemoetko ming aan eischen van hygiëne, een aan het einde van de mannenziekenzaal ge legen vertrekje tot waschkeuken dienen te worden ingericht. Hiervoor zullen een gootsteen met aanrecht, een kast, warm watervoorziening. enz. moeten worden aangebracht. In dezelfde zaal klaagt men veel over tocht, waaraan kan wor den tegemoetgekomen door het aanbren gen van tocht-wangen aan 8 kiepramen. Tenslotte zal een belverbinding van de ziekenzalen met de zusterkamer moe ten worden aangelegd, zal deze kamer opnieuw dienen te worden behangen en zullen daarin eenige bergruimten snoe ten worden gemaakt. De kosten van een en ander worden geraamd op 3175. B. en W. geven den Raad in overwe ging goed te keuren, dat de bedoelde voorzittingen worden getroffen. plegen tot stand te komen, welke tus- schenpersonen daarbij van den op drachtgever geen melding maken. Toen de duisternis inviel, bevond men zich nog op kilometers afstand van het eiland en het was zóó donker, dat het niet mogelijk was de goede richting te houden. Er bleef niets an ders over, dan gedurende den nacht op de ijsvlakte te blijven. Den geheelen nacht is het kleine ge zelschap, waarvan alle leden gelukkig warm gekleed waren, in beweging ge bleven. voortdurend liepen zij heen en weer tusschen en over de groote blok ken ijs, een meter tot anderhalven me ter hoog, welke op het ijs van de Wad denzee bij honderden liggen. De kleine mondvoorraad -allen hadden wat bo terhammen meegenomen was spoe dig verorberd, zoodat men gedurende den nacht wel erg hongerig was. Het weer viel echter erg mee. Het vroor ongeveer tien graden, doch van de koude had men betrekkelijk weinig last. Op het ijs lag geen sneeuw, daar de felle wind van de laatste dagen alle sneeuw had weggeblazen. Ook geduren de den nacht sneeuwde het niet, zoo dat het verblijf op de ijsvlakte niet al te erg was. Het duurde Niettegenstaande alle pogingen was de technische dienst van de Nederland sche spoorwegen er hedenochtend nog niet in geslaagd de lijn HoornPur- merend vrij te maken. Vanmorgen vroeg heeft men opnieuw een hulp- trein met militairen uit Hoorn naar den ingesneeuwden trein gestuurd. Deze hulptrein is evenwel ook ergens tusschen Oosthuizen en Middelie in de sneeuw blijven steken. Het reizigersverkeer naar Hoorn en Enkhuizen wordt derhalve nog over Alkmaar geleid. a De nieuwe burgemeester van Klun- dert. mr. G. Draver, heeft Donderdag middag op unieke wijze zijn intocht De burgerij heeft hem nJ. met een arreslee van Zevenbergen ge haald, daar de wegen het niet toelie ten, dat de burgemeester kwam, zooals oorspronkelijk Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de be groeting van Financiën voor 1940 ont- leenen wij het volgende: Met de leden, welker zienswijze in den aanvang van het voorloopig ver slag is weergegeven, is de minister van meening, dat onder de tegenwoordige omstandigheden de financieele politiek allereerst moet gericht zijn op vermin dering van de niet strikt noodzakelijke uitgaven. Eveneens deelt hij in de opvatting van bedoelde leden, dat zooveel moge lijk de hand moet worden gehouden aan dekking met belastinggelden van de jaarlijks terugkeerende uitgaven, alsmede van die uitgaven, voor welke een equivalente economische waarde niet wordt verkregen. De minister deelt in de meening van ettelijke leden, dat, met het oog op de aanstaande herziening van de wette lijke regeling van de inkomstenbelas ting, het huidige moment minder ge schikt is voor eene uitvoerige bespre king van de belastingpolitiek der Re geering. De leden, door wie gepleit werd voor ..eene meer-inkomstenbelasting met te rugwerkende kracht”, zullen waar schijnlijk eenige voldoening vinden in het eerlang in te dienen ontwerp-Oor- logswinstbelastig. Eenige toezegging met betrekking tot de door enkele leden geuite wenschen in zake verlichting van de personeele belasting kan de minister tot zijn leedwezen niet doen. De financieele toe stand van de gemeenten, voor welke de opbrengst van die belasting bestemd is, maant ten deze tot groote voorzich tigheid. Vaststelling van de waarde van auto mobielen volgens een schaal van jaar- echter zeer lang voor het ochtend was. De leden van het ge zelschap hadden besloten op een vei lige ijsvlakte te blijven en den och tendstond af te wachten, voordat men den tocht zou voortzetten. Steeds heen en weer loopend, ble ven zij in beweging tot het dag werd. Toen werd koers gezet in de richting van den vuurtoren van het eiland Schiermonnikoog. Om half negen vanmorgen zagen de wandelaars het militaire vliegtuig, dat betrekkelijk laag over hen heen vloog. Zij begrepen, dat het was uitgezon den om hen te zoeken, en dit gaf re den tot blijdschap. Zij wuifden het toe stel toe en zetten met nog meer moed den verderen tocht naar het eiland voort. Dat slotte veilig nikoog waren denken. Van de van het eiland uitgezonden ijsvlet hadden zij niets bemerkt. Deze is. toen de wandelaars waren aangeko men, onmiddellijk teruggeroepen. Bijna een etmaal. 21J uur, hebben de menschen op het ijs van de Wad denzee vertoefd. Vandaag blijven zij in bed en het zal dus wel even duren, voordat zij weer naar den vasten wal terugkeeren.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10